Gisteren is wederom een aanvang gemaakt met het verstrekken van warme Vi aaltij den aan schoolkinderen, die daarvoor in aan merking komen. Door 130 kinderen wordt aan de>ze maaltijden deelgenomen. Het voedsel wordt evenals vorige jaren bereid in de Beverwijksche Conservenfabriek. Aangezien de gemeente Wijk aan Zee en Stranding van „Kerkplein" en „Drente". Geen weerbericht aan- Abessynische soldaten, die van Harrar naar het front vertrekken, zullen niet nalaten den drempel van de St. Michaelskerk te Harrar te kussen. BEVERWIJK Jubileumconcert van het Hervormd Zangkoor. Erkenning van verdiensten. Ter herdenking van het 25-jarig bestaan heeft het Ned. Herv. Kerkelijk Zangkoor, di recteur de heer D. Klut Sr. gisteravond in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw een jubileum concert gegeven, dat door vele belangstellen den werd bijgewoond. Ook burgemeester H. j, j, Scholtens woonde in gezelschap van zijn echtgenoote en de beide wethouders de heeren j, J. Bisschop en A. L. van Groningen het concert bij Ds. C. M. Krijger, de eere-voorzit- ter, opende de bijeenkomst en dankte in de eerste plaats B en W. en de afgevaardigden van den Bond van Chr. Zangvereenigingen en van zusterorganistaies voor hun tegenwoor digheid. Het jubileerende koor bracht vervolgens op het feestelijk versierde podium achtereenvol gens ten gehoore het bondslied, In de Mei van Joh. de Zwaan en Avondgebed van J. Haydn. Ondanks de bescheiden bezetting pro duceerde het zangkoor een zeer behoorlijk klankvolume, waarbij het sopraanregister hier en daar wel iets minder kon geven, om het klankevenwicht niet in gevaar te brengen. Avondgebed van Haydn werd heel goed ge zongen. De heer Klut deed deze mooie muziek alle recht wedervaren. Het symphonieorkest „Concinere", eveneens onder leiding van den heer Klut verleende aan dit feestconcert zijn medewerking en speelde eerst de aardige pa raphrase van den dirigent over het lied „Houdt Gij mijn handen beide". Het orkest musiceerde zeer beschaafd in dit mooie werkje, dat zoo geheel binnen het bereik van het kunnen lag. Wagner's „Einzug der Gaste auf der Wart- burg" stelt heel wat zwaardere eischen en vooral 't blaasregister krijgt gelegenheid van zijn kunnen blijkt te geven. De hoornist leverde een goede prestatie, waarbij zijn part ner op de cornet a pistons zich waardig wist aan te sluiten. De stemming was in deze beide nummers vrij bevredigend. Het tweede deel van het programma opende met „Liedje van Verlangen" van Alphons Vrancken, een niet gemakkelijke opgave, „Eens zal het Lente worden" van Leo Mens en „Idylle" van den dirigent. Het publiek toonde zich met de prestaties zeer ingenomen en waardeerde de zangnummers met langdurig applaus. Het orkest vervolgde met Menuet uit de Es-dur symphonie van Mozart, waarin de strijkers een goede beurt maakten en met de ouverture „Heimkehr aus der Fremde" van Mendelssohn. Mozart moge voor amateurs moeilijk te benaderen zijn, Mendelssohn was toch» ook voor dit orkest een te zware opgave. De stemming was niet ideaal en er was veel, dat weifelde. Later kwam men beter op dreef en aan het slot klonk het ensemble beter. Het koor sloot 't programma met „Lichtgeflik- ker" van Leo Mens, het heel goed en ryth- misch juist gezongen Waterland van Herzog en „Morgenwandeling" van Becker. Aan het slot van den avond werd het jubileerende koor een langdurige hulde gebracht. In de pauze heeft Ds. C. M. Krijger namens e enaantal kerkelijke vereenigingen woorden van hartelijke gelukwensch gesproken aan het adres van het jubileerende koor en den lei der. Hij herdacht de verdiensten van de zang vereniging en herinnerde aan de vele mooie successen, die op wedstrijden waren behaald. Ds Krijger sprak vervolgens woorden van har- telijkeii dank tot den grijzen dirigent, die weliswaar wars is van alle huldebetoon, maar die zich op dezen herdenkingsavond toch eën erkenning van zijn vele verdiensten voor de de vereeniging moest laten welgevallen. De heer Klut ontving namens de kerkelijke col leges een geschenk onder couvert. Ook het koor werd met zoo'n welkome gave verblijd. Tenslotte was er nog een zilveren ju bilaris te huldigen, namelijk de heer De Vries, die een kwart eeuw lang zijn koor is trouw gebleven en het naar zijn beste krachten heeft gediend. Onder daverend applaus speldde Ds. Krijger dit verdienstelijke lid een zilveren herinneringmedaille op de borst. De voorzitter van den Ring Noord-Holland boven het Noordzeekanaal van den Bond van Chr. Zangvereenigingen schetste de verdien stenvan den hr. Klut voor 't werk van den Ring waarin hij gesteund werd door zijn vereeni ging. Spr. bracht daarvoor hulde en bood zijn beste wenschen aan voor de toekomst. Tenslotte vermelden wij nog, dat Ds. C. M. Krijger namens de kerkelijke colleges een mooie lauwertak aanbood als prijs voor de vereeniging, die het hoogst aantal punten zal verwerven op den Woensdag en Donderdag te houden kwartettenwedstrijd. Dit feestconcert vormde voor het concours, dat ter gelegenheid van het jubileum wordt georganiseerd, een waardige inzet. Ds. Krijger heeft den feestelijken avond met gebed gesloten. ONDERWIJSVERGOEDINGEN VOOR BIJZONDERE SCHOLEN. Waar thans de rekening der Gemeente over het dienstjaar 1932 door Gedeputeerde Staten is gesloten, kan de aan de besturen der bij zondere scholen uit te keeren vergoeding van de kosten van instandhouding, krachtens art. 101 der L. O. wet 1920 door den Raad worden vastgesteld. Deze vergoeding wordt berekend naar het gemiddelde bedrag per leerling van de kosten van instandhouding der overeenkomstige openbare scholen over hetzelfde dienstjaar. SCHEEPVAARTBERICHTEN. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Damsterdijk, Vancouver n. Rott. 11 te L'pool. Leerdam. N.-Orleans n. Rott. 11 v. Havana. Rotterdam 12 van New-York te Rotterdam. Bilderdijk, Rott. n. N.-ork p. 11 Lizard. Lochgoil, Vancouver n. Rott. 11 te Southpt. HALCYON LIJN. Stad Zwolle Melila n. Vlaardingen p. 12 Ouessant. Stad Vlaardingen, Vlaardingen n. Wabana passeerde 10 Nov. Beachy Head. Maasburg 11 Nov. van Wabana naar Emden. Vredenburg 11 v. Vlaardingen te Pto. Ferrajo. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitr.) 12 Nov. te Madras. Streefkerk (thuisr.) 12 Nov. van Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein (thuisr.) 11 te Southampton. Boschfontein (uitr.) pass. 11 Ouessant. Bloemfontein (thuisr.) 11 te Lor. Marques. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Helder (uitr.) pass. 11 Nov. Ouessant. Reggestroom (thuisr.) 9 Nov. te Kotonou. Als kosten hiervoren genoemd komen in aan merking de kosten volgens art. 55 onder e tot en met h en o, alsmede die van instand houding. De Openbare lagere scholen nos. 1, 2, 3 en 4 werden in het jaar 1932 bezocht door ge middeld 732 leerlingen, terwijl dit getal voor de Openbare U. L. O, bedraagt gemiddeld 55 leerlingen. De gemiddelde kosten per leerling bedragen over dat jaar voor het Lager Onderwijs f 13 SO; voor het Uitgebreid Lager Onderwijs f 22.40. Gelijke bedragen per leerling moeten nu in gevolge het tweede lid van art. 101 der Wet aan de Besturen der Bijzondere Scholen wor den uitgekeerd, met verrekening van de op deze vergoedingen vei'leende voorschotten en de eventueel door de schoolbesturen geïnde schoolgelden. In navolging van andere jaren zijn de kos ten van administratie der Openbare Scholen te stellen op f 0.50 per leerling. Het is billijk, aldus zeggen B. en W. in hun raadsvoordracht om de gemiddelde kosten per leerling der openbare scholen met dit bedrag ce ver- hoogen. B. en W. stellen den Raad dus voor de ver goeding van de kosten van instandhouding bedoeld in art. 101 der L O. wet 1920 over ge noemd dienstjaar te bepalen voor het L. O. op f 14.30 per leerling en voor net U. L. O. op f 22.90 per leerling. Felle brand in de Klooster straat. Oud gebouw in de asch gelegd. Voor de tweede maal op één dag werd gis teren de brandweer gealarmeerd voor een brand, die in de Kloosterstraat woedde Be hoefde de spuit bij de eerste alarmeering geen dienst te doen omdat het vuur, dat zich mees-, ter poogde te maken van de oude tuinmans woning op de buitenplaats „Sebeybeek", tijdi" gebluscht kon worden, gisteravond was he emst. De roode gloed, die boven het centrum van Beverwijk hing duidde er. reeds op, dat de roode haan weer geducht huis hield. Tegen half tien werden door omwonenden vuurverschijnselen waargenomen in het per ceel Kloosterstraat 4, dat'als bergplaats dienst doet voor den timmerman Roos alhier. Het ligt voor de hand, dat de brand zich met schrikbarende snelheid uitbreidde. De vlam men namen in een minimum van tijd bezit van het geheele gebouw, voldoende voedsel als zij vonden in den aanwezigen hor voorraad. Ook het gebouwtje zelf, dat meer dan een halve eeuw oud was en dat in zijn goede dagen een fatsoenlijk woonhuis was, vormde een dankbare prooi voor het niets ontziende vuur- element. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (uitr.) 12 Nov. te Dairen Meerkerk (uitr.) p. 12 Perim, KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Achilles 11 Nov. v. Melilla n. Carthagena. A.iax 11 Nov. v. Kopenhagen n. Odense. Amazone 11 v. Lissabon n. Amsterdam. Bennekom 11 v. Tocopilla n. Mollendo. Berenice 11 v. Danzig n. Kopenhagen. Calypso 11 Nov. v. Fiume naar Susak. Hebe, 11 Nov. van Cadix naar Ceuta. Nereus 12 Nov. van Stettin te Amsterdam. Oranje Nassau 11 v. Paramaribo n. Amst. Tit us 12 Nov. van Palerno te Amsterdam. Triton, Rotterdam n. Faro pass. 11 Ouessant. Orestes, Rott. n. Alexandrië p. 11 Ouessant. Deucalion Izmir n. Amst. 12 (12 u, 's midd.) 7 mijl W. v. Finisterre. Aurora 12 v. Setubal n. Villa Rea.1 de San Antonio. Vulcanus 11 v. Palerno te Algiers. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitr.) 12 v Gibraltar. Indrapoera (uitreis) 12 te Singapore. Kota Agoeng (thuisreis) 12 van Port Said. Tapanoeli (thuisreis) pass. 11 Finisterre. Slamat, 12 van Batavia te Rotterdam. Kota Baroe, 12 van Londen te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Marnix van St. Aldegonde (uitreis) 12 van Port Said. Toen de brandweer arriveerde en dat. was zeer spoedig na de ontdekking van den brand, joegen de vlammen hoog boven de daken uit. Fen ware vonkenregen daalde op de omliggen de gebouwen en op de brandweerlieden neer. De hitte was zoo groot, dat van een café aan de overzijde een groote spiegelruit sprong Voor de aangrenzende nieuwe bakkerij van den heer Smit was de toestand zeer critiek De bovenverdieping had reeds vlam gevat. Juist bijtijds slaagde de heer Smit er in zijn kin deren, die boven sliepen in veiligheid te bren gen. De brandweer bond den strijd tegen den vu ui'vijand met vier stralen aan en schonk allereerst aandacht aan de belendingen, die wel zeer veel gevaar liepen Na een kwartier hard werken kon echter al worden vastge steld, dat het gevaar voor uitbreiding niet groot meer was. Toen het dak van het als een fakkel brandende pand instortte, zakte hel vuur dermate.dat deze omstandigheid de brand weer zeer behulpzaam was. Alle krachten kon den toen weer op den aanval worden gericht. Plet brandende perceel werd als het ware be dolven onder het bluschwater. Het vuur gaf zich evenwel niet spoedig gewonnen. Telkens weer laaiden de vlammen op. maar tenslotte was de overwinning toch volkomen aan d: zijde van de brandweer. Toen met donderend geraas de voorgevel werd neergehaald, kon men constateeren, dat de spuitgasten dezen hardnekkigen brand volkomen onder de knie hadden. Van het perceel Kloosterstraat 4 was niet veel meer dan een puinhoop over. Het pand van den bakker Smit bleek ern stige brand- en waterschade te hebben op- geloopen. Dit gebouw had reeds eerder met het vuur kennis gemaakt, want eenige jaren geleden woedde daarin ook een hevige brand. Aan den anderen kant was ook de groen ten- en fruitzaak van den heer S. v. d. Kolk niet ongehavend uit den strijd gekomen. Dit gebouw had vooral veel van het water te lijden. Dit pand, alsmede het afgebrande perce^ waren eigendom van den he ei Blom. Naar wó vernamen was alles verzekerd. Omtrent de -orzaak van den brand kon niets met zeker- beid worden, vastgesteld - Een zeer talrijk publiek heeft den branr' gadegeslagen: De politie zorgde onder leiding van der inspecteur, den heer Ragut voor een goed" afzetting. Op bet terrein van den brand were' ook burgemeester Scholtens opgemerkt. OPENING VAN HET NIEUWE BADHUIS, Naar wij vernemen is de opening van het nieuwe badhuis van de plaatselijke afdeeling van de NoordhollandSche Vereeniging „Het Witte Kruis" aan de Baanstraat op aZterdag 14 December vastgesteld. Tabinta (uitreis) 12 van Port Said. Poelau Laut (thuisreis) pass. 11 Ouessant. Poelau Tello (uitreis) pass. 11 Perim. Poelau Roebiah, 12 van Amsterdam n. Ba tavia. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. Benlawers, Otaru n. Rotterdam, 11 v. Kings ton (Ja). Achilles, Japan n. Rotterdam 11 v. Penang. Menelaus, Japan n. Rotterdam 12 te Dairen. Hector, Japan n. Rotterdam 10 van Osaka. Glengarry, Dairen n. Rotterdam via Lon den 10 Nov. (10.13 n.m.) 125 mijl van Land's End. City of Windsor, Hankow n. Rotterdam 9 v. Hongkong. Clytoneus, Batavia n. Amsterdam 11 te Suez. Antenor, Japan n. Rotterdam 12 v. Aden. Een Columbusvaart rond Zuid-Amerika. In het begin van het volgend jaar zal het Duitsche stoomschip Columbus van den Nord- deutschen Lloyd (32.565 br. reg. ton) een toe- ristenreis rond Zuid-Amerika maken. Het schip zal 10 Januari van Bremen naar New York vertrekken, daarna een paar reizen naar West Indië maken en daarna 11 Februari vanuit New York door het Panamakanaal n-aar de Westkust van Zuid-Amerika in zee gaan. Ver volgens gaat het door de Straat van Magellan wederom in noordelijke richting naar Oost- Amerika om einde Maart de reis in New York, DE SCHOOLVOEDING. te beëindigen. Tot heden werden in verschil lende richtingen toeristenreizen ontworpen doch zulk een als deze is nog niet afgelegd. WOENSDAG 13 NOV. 1935 in Onega geladen doch moest wegens den ster ken ijsgang naar Archangel vluchten en heeft aldaar de lading gecompleteerd. AANGEKOMEN. 11 November: Begonia s.s. Archangel Texelstroom s.s. Liverpool Ravnedal s.s. Llanelly Bastant s.s. Bergen Brun-la s.s. Oslo Embla s.s. Rotterdam 12 November: Socombel s.s. Duinkerken. Nereus s.s. Stettin. Ransel m.s. Fowey Titus s.s. Midd. Zee Soesterberg s.s. Björneborg Skrumda s.s. Archangel Raymond s.s. Ostende VERTROKKEN. 11 November: Schokland s.s. New Castle Janis Faulbaums s.s. Immingham Coen m.s. Boston Audacity s.s. Falmouth Flandria s.s. Rotterdam Arm a m.s. Boston Hermes s.s. Hamburg 12 November: Ransdorp m.s. Nor denham Wegens ijsgang gevlucht. Het van Archangel aangekomen Estland- sche stoomschip Begonia had oorspronkelijk Onderwatersignaal in orde. Het onderwater-mistsein van het lichtschip Noord Hinder is weer voor het gebruik in orde gebracht. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 12 November. Bevallen 8 November: G. Bakkerv. Blok land, z.; C. C. Oosten—Konings, z.9 Novem ber: M. R. van VoolenWeisbach, gen. Rosen- feld, z., C. M. A. HaldermanBock, z.; J. G. KoopmanZwetsloot, d.; 10 November: A. C. GermesSpoelstra, d. en z.; J. Westerman Plat, d.; H. J. BogaardHeeres, d.; M. C. Lammersev. Bezu, d. Overleden: 8 November: T. Kooij, 66 jde Witstraat; 9 November: E. DorresteinWesel- dijk, 74 j., Zuidpolderstraat; J. v. d. Wiel, 64 j., HazepaterslaanE. C. M. Koopman, 35 j., Westergracht; G. F. Wemmers, 84 j., Jans straat; 10 November: J. Josseaud, 55 j., Kle verparkweg; P. J. Duin, 65 j., Kennemerstraat. De twee zoons van den Abessynisehen gezant te Londen, dr. Martin, zouden de zoons van Mussolini, die bij de Italiaansche luchtmacht in Oost-Afrika dienen (1. beneden) tot een luchtgevecht hebben uitgedaagd. Dum geen gelden voor deze voedseiverstrek- king kon voteeren, blijven de leerlingen uit die gemeente van deze warme maaltijden ver stoken. Het comité hoopt, dat aan deze toch wel schrijnende tegenstelling ingevolgen de toezegging van ht gemeentebestuur in Janu ari een einde zal komen. KWARTETTEN-CONCOURS. Hedenavond zal in het Ned. Herv. Vsr- eenigingsgebouw aan de Oosterwijk straat het kwartettenconcours, georganiseerd ter ge legenheid van het zilveren jubileum van het Ned. Herv. Kerkelijk Zangkoor een aanvang nemen. Op dezen eersten wedstrijdavond zullen uitkomen de kwartetten Bel Canto, Haarlem, Caecilia IJmuiden-O., Zingen is Leven Am sterdam, Onder Ons Santpoort, Smetana Am sterdam, Harmonie Haarlem, Kunstmin Am sterdam, Sursum Corda Broekop Langendijk, de Vereenigde aZngers Beverwijk, Euterpe Haarlem, Haarlem's Dubebl Gemengd Kwar tet, Haarlem, Kunst nara Kracht, St. Pan- cras en Beverwijk's Dubbel Gemengd Kwar tet, Beverwijk. Donderdagavond zingen Euphonia, Haar- ;em, Ons Koortje, Medemblik, Haerlem, Haar lem, Cantabilé, Amsterdam, De West Friezen Broek op Langendijk, Con Amore, Haarlem, Votum Nostrum, Zaandam, Solo-kwartet „Am sterdam", Amsterdam, Santpoort's Dubbel Gemengd Kwartet, Santpoort, Ons Genoegen, Zaandam, Clio, Amsterdam, J. S. Bach, Haar lem, Onder Ons, IJmuiden-Oost, Euphonia, Haarlem, Crescendo, IJmuiden, en Caecilia, Santpoort. In de jury hebben zitting de heeren Jos. de Klerk, Haarlem, D. Klut Sr. IJmuiden-Oost en Leo Mens Leiden. VOOR DE ZENDING. Ten bate van het zendingswerk worden op Donderdag 21 November in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw in de Oosterwij kstraat filmvertooningen gegeven van het zendings leven hier te lande. Des namiddags te half vijf wordt een voor stelling gegeven voor de jeugd en des avonds voor de volwassenen. gevraagd f Auto in het Noordhollandsch Kanaal gereden. Drie inzittenden gered. Eén verdronken. In een bocht aan den Zessteden- weg onder de gemeente Landsmeer, even over de grens van de gemeente Amsterdam, is Dinsdagavond een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto, waarin vier personen zaten, reed op genoemde plaats in het Noord-Hollandsch kanaal, waar bij een der inzittenden, de ongeveer 40-jarige W. Luyt uit de Peperstraat te Purmerend, verdronk. De drie overige inzittenden konden met de hulp van omstanders op het droge worden gebracht. Een ooggetuige, mej. Hoeve, de eenige, die het ongeluk van nabij aanschouwde, kwam tegen negenen per fiets uit Amsterdam, toen uit de richting Pui-merend een auto naderde. In den scherpen bocht, die de weg hier maakt, zag zij den wagen te veel naar rechts uitwijken en met matige snelheid tegen het netwerk botsen, vermoedelijk met het rech tervoorwiel. De auto reed door het hek, dat ter beveiliging dient, en gleed langzaam het water in. Mej. H. waarschuwde onmiddellijk een in de nabijheid wonenden boer, om later met hem naar de bewuste plaats terug te gaan. Juist toen zij op de plek arriveerden, kroop een vrouw op den wal, terwijl een tweede dame naar den kant zwom. Het waren de echtgenoote van den heer Luyt en een In disch logétje. Een man, zooals later bleek de 38-jarige heer P. de Vries ui Uithoorn, had zich aan de sehoeiiiig weten vast te klampen en poog de tevergeefs op den wal te komen. Met de hulp van omstanders is hem dit later gelukt. Naar de geredden mededeelden, moest zich in de zich geheel onder water bevindende auto nog een vierde persoon bevinden, de heer W. Luyt uit Purmerend. De Rijksveld- wacht van Landsmeer zoowel als de gemeen tepolitie van het bureau Adelaarsweg te Am sterdam-Noord waren inmiddels gearriveerd, evenals de gealarmeerde brandweer, die on der leiding van hoofdbrandmeester Does di rect aan het werk toog. Geruimen tijd zijn zij bezig geweest om de auto, die gehuurd was bij de garage De Vries ,en Los te Pur merend, op het droge te halen. Het bleek toen, dat er niemand in zat. Bij het dreggen in de nabijheid heeft men echter korten tijd later het lijk van den heer Luyt opgehaald. Omtrent de oorzaak van het ongeval staat nog niets vast. Egmondsche redders gehuldigd. De Raad voor de Scheepvaart stelde Dins dagmiddag een onderzoek in naar de stran ding van het s.s. „Kerkplein" en de sleepboot „Drente", bezuiden Egmond aan Zee op Za terdag 19 October j.l. De raad wordt gepresideerd door Prof. Mr. B. M. Taverne. Het is duidelijk, dat het reddingswezen slechts zeer zijdelings met den Raad in con tact komt, aldus de voorzitter. Spr. voelt er echter behoefte aan namens den Raad een woord van warme hulde te brengen aan de bemanning van de Egmonder Reddingboot. Naast God danken wij dezen dapperen lie den, dat er geen menschenlevens zijn te be treuren bij deze scheepsrampen. Hulde brengt spr. ook aan de N. en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij voor haar prachtige organi satie. Er wordt door de redders slechts gevraagd „Kan ik een mensch redden?" Partijstrijd en verdeeldheid zijn vergeten, wanneer de woe dende storm raast en menschen in nood ver- keeren. Spr. memoreerde tenslotte de namen van de bemanning van de roeireddingboot. De verdediger van den kapitein van de „Kerkplein", mr. Seret sloot zich bij deze woorden van hulde aan. Vervolgens nam de behandeling een aan vang; het onderzoek zal ook loopen over de vraag of het aan den kapitein is te wijten, dat het schip is gestrand. Eerst wordt niet onder eede gehoord de kapitein van de „Kerkplein" Dekker. Getuige heeft niet gezien, dat het storm signaal was geheschen. Pres.: „Maar wanneer U het wèl had gezien, zoudt U dan toch zijn vertrokken?" Getuige: „Ja, waarschijnlijk wel". Er was 32 ton kolen aan boord van de „Kerk plein" en per etmaal werd 28 ton verstookt. Als alles goed was gegaan zou het schip in zeven uur naar Schiedam zijn gevaren. Bij het verlaten van de sluizen te IJmuiden was de wind Zuid West met stijve koelte. De koers werd West Zuid West uitgezet. Door den harden wind en hooge zee kon het schip niet meer met den kop op zee worden gehouden. De wind groeide tot een storm.uit Zuid-West; er liep een hooge zee; het schip slingerde en stampte, de machines sloegen door. Het schip viel meer en meer af en liep gevaar op lager wal te komen. Circa 9 uur vroeg de kapitein een radiopeiling aan; het bleek, dat het schip c.a. 18 mijl N.W. van IJmuiden lag. Na tele grafisch overleg met de reederij werd sleep boothulp aangevraagd. De sleepboot „Drente" kwam te twee uur Zaterdagmiddag langszij. De trossen hebben het steeds ongeveer een kwartier uitgehouden, verklaart de kapitein van de „Drente". Toen een tros in de schroef kwam kon geen verdere hulp worden geboden. Nadat leden van den Raad den kapitein van de „Kerkplein" verschillende vragen hebben gesteld, vroeg Mr. Seret aan den kapitein van de „Drente" of hij aanmerking had over de wijze, waarop de trossen door de „Kerkplein" zijn vastgemaakt. Getuige heeft hierop geen aanmerkingen, de trossen waren goed vastge maakt en onder de gegeven omstandigheden oü de juiste wijze bevestigd. Vervolgens wordt de tweede machinist van de „Kerkplein" gehoord over den kolenvoor- raad. Ook hij verklaart, dat er geschat 32 ton aan boord was. Het woord was dan aan den inspecteur-ge neraal voor de Scheepvaart vice-admiraal C. Fock. Deze geeft een beschouwing over de reis van de „Kerkplein", in het bijzonder over het vertrek. De kapitein heeft zich voor zijn vertrek al leen vergewist van het weerbericht in de krant. Dit is voor een zeeman zeer onverantwoorde lijk. De inspecteur-generaal gaat vervolgens in bijzonderheden het voorgevallene na. De kapitein had behooren te begrijpen, dat hij den steven had moeten wenden om veilig heid te zoeken op de reede van Texel. Zeer kostbare uren zijn verloren gegaan, omdat sleepboothulp pas in den loop van den mor gen is aangevraagd. Spr. heeft zich afgevraagd, waarom de „Drente" niet vertrekklaar lag. gezien het zware weer. Dit schijnt echter tegenwoordig niet meer de gewoonte te zijn. Ware de „Drente" eerder ter plaatse geweest, dan zou het schip wellicht nog te redden zijn geweest. Spr. brengt tenslotte hulde aan de Egmon- ders, die op zoo kranige wijze de bemanning van de „Drente" hebben gered. Mr. Seret, optredende voor den kapitein van de „Kerkplein" meent, dat de kapitein op de juiste wijze heeft genavigeerd. Tijdig heeft hij zich in verbinding met de reederij gesteld en medegedeeld, dat hij nog 14 ton kolen had. Men kan aannemen, dat hij 32 ton had bij vertrek; de reis naar Schiedam zou negen uur duren; hij had dus ruimschoots voldoende kolen. Na de stranding was er nog zes ton kolen over, de scheepvaartinspectie heeft dit gecon stateerd. Dan komt pl. tot het feit. dat de kapitein den stormwaarschuwingsdienst heeft gene geerd. Dit is inderdaad onjuist van hem geweest. Het is te betreuren, dat niemand den kapitein hierop heeft gewezen. Dit verzuim mag men den gezagvoerder niet al te zwaar aanrekenen. In ieder geval is hier- aan de stranding niet toe te schrijven; doch wel aan het feit, dat men pech had met het vast maken van de „Drente". De gezagvoerder heeft al het mogelijke gedaan om stranding te voorkomen. Uitspraak volgt later.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5