HET NIEUWE AVONDBLAD IJmuiden als centrum der garnalenvisscherij. 21e JAARGANG No. 11 DONDERDAG U NOV. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week io ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus S cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef, 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. AUe abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij.verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk v*an boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man allefen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Colijn verfoeit E. V. De algemeene beschouwingen over de staats- begrooting hebben minister-president Colijn Dinsdag de gelegenheid gegeven, in de Tweede Kamer te verklaren dat hij persoonlijk het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging verfoeit. Let wel: dr. Colijn uitte zich op dit oogenblik persoonlijk, dus niet namens de re geering. Men kan wel met zekerheid aanne men dat er thans geen meerderheid in de Sta- ten-Generaal is voor afschaffing van E. V., en zeker niet de 2/3 meerderheid voor de daarbij vereischte grondwetsherziening. De persoonlijke verklaring van den minister-pre sident toont ook al aan dat de regeering niet eensgezind van meening is op dit punt, zoodat het heusch niet bij de aangekondigde partiëe- le grondwetsherziening aan de orde zal ko men. Wel zou men uit de verklaring van dr. Colijn kunnen afleiden, dat zijn partij, de A.R., op dit punt voornemens koestert en er dus wellicht een programpunt van zal maken met het oog op de Kamerverkiezingen in 1937. Dat de leider der regeering een dergelijke persoonlijke verklaring in. een begrootingsrede aflegt is niet gebruikelijk. Onze Haagsche cor respondent vond het- in zijn overzicht van Dinsdag „staatsrechtelijk nauwelijks toelaat baar". Maar dit is geen parlementair kabinet. De mi nister-president had er vlak tevoren de aan dacht op gevestigd, dat het Dinsdag „juist tien jaar geleden was dat de laatste parlemen taire regeering aftrad". Dit bedenkelijke jubi leum is niet gevierd. Men. erkent algemeen dat het stelsel van extra-parlementaire en zaken kabinetten eigenlijk geen stelsel is, maar een verwording van het régime. Zoolang het 'slechts als tijdelijk lapmiddel kon gelden om een moeilijken toestand op te lossen, dus bij wijze van „reculer pour mieux sauter" was het wellicht nog verdedigbaar, maar sinds het tot een permanenten toestand ontaard is wordt het eigenlijk algemeen gelaakt. Het heeft geleid tot een regeeringsmethode, waar- "bij voortdurend de kool en de geit gespaard moeten worden, en de minister-president, die dit moeilijke gemanoeuvreer moet leiden, komt er vanzelf toe „dingen te lanceeren", om het effect te beoordeelen. De bezwarên tegen Evenredige Vertegen woordiging zijn in den laatsten tijd sterk.naar voren gebracht o.a. door prof. Huizinga, die zich in de tweede editie van zijn brochure „Nederland's Geestesmerk" krachtig voor af schaffing van dit z. i. foutief-gebleken kies stelsel heeft uitgesproken. Op dit getij-van- verzet meegaande heeft dr. Colijn het blijk baar nuttig geoordeeld, zijn persoonlijke mee ning uit te spreken. En als dat staatsrechtelijk niet juist is moet men wel constateeren dat het voortvloeit uit de veel grooter staatsrech telijke onjuistheid, dat men tien jaar achter een met extra-parlementaire regeeringen tobt en de huidige minister-president nog geen uit zicht op herleving der parlementaire regee ringen ziet. „De Kamer", zei dr. Colijn, „moet hierbij wel aan invloed inboeten. Zij kan slechts neen zeggen zonder daarop een daad te doen volgen". Ik breng deze dingen naar voren omdat zij belangrijk zijn uit een oogpunt van algemeen belang. Vooral onder degenen die evenals schrijver dezes buiten de partijpolitiek staan zal men er zich vaak over verbazen dat men in Den Haag doorgaat met een verminkte toe passing van het parlementaire stelsel zonder dat men zich blijkbaar ooit ernstig de vraag stelt, hoe lang dit wel moet duren en of men niet naar nieuwe middelen moet zoeken om den toestand te verbeteren. De uiting van den minister-president bewijst alleen dat hij per soonlijk daar wel over denkt, en dat hij den huidigen toestand inderdaad ziet als een vast- loopen in een verkeerde toepassing van het regeerings-stelsel. In hoeverre de Tweede en later de Eer ste Kamer op de persoonlijke verklaring- van dr. Colijn zullen reageeren, kan men met belangstelling afwachten. Het is niet gemak kelijk aan te nemen dat de tien jaar tot twin tig zouden worden, en de naaste toekomst zal dus wellicht eenige staatkunde in haar schoot bergen. R. P. IJMUIDEN. Visscherynieuws in een notedop. Naar zee. De Ita IJM. 22 vertrekt Zaterdag naar zee. IJs gelost. De Forsetti is na een lading ijs voor het Natuurijs-verkoopbureau te hebben gelost, weer vertrokken. OPBRENGST COLLECTE VOOR ZUIGE LINGENZORG. De gisteren in onze gemeente gehouden collecte ten bate van de zuigelingenzorg van het Witte Kruis heeft opgebracht f 455.54. Gecollecteerd werd: in IJmuiden f 138.46, in IJmuiden-Oost f 75.41, in Velsen en Driehuis f 50.45. in Velsen-Noord f 90.56 en in Santpoort f 100.66. Vijf en dertig schepen lossen dagelijks hun vangst aan de Tegeltjesmarkt. Wat schipper Bakhuizen, thans agent der Visscherij Centrale, ons vertelde. Aan de Tegeltjesmarkt heerscht den laat sten tijd in de middaguren, wanneer in de vischhallen alleen nog maar gewerkt wordt aan het sehoonboenen van de kisten en het wegspuiten van alles wat er na den afslag aan alter lei afval is blijven liggen, een bijzondere drukte We hebben hierbij niet het oog op de drukte, veroorzaakt door den aanvoer van versche haring, een drukte die van zeer tijde- lijken aard is. Neen, wat de drukte, waarop wij doelen ver oorzaakt is heel wat anders. Het is een min of meer nieuw bedrijf, nieuw voor IJmuiden, althans in den tegenwoordi- gen vorm, Eenige uren vóórdat de dag aanbreekt puf fen er, kort op elkaar kleine motorscheepjes de haven binnen. Ditzelfde geschiedt ook eenige uren vóórdat de duisternis haar intrede doet. Dicht bij elkaar zoeken zó een ligplaats aan de Tegeltjesmarkt, aan de zijde van hal C. Het zijn -vreemde merken, die op den voor steven staan geschilderd: OD, BH en SL Wedden, dat de meesten van u niet weten, waar deze botters en kotters thuisbehooren? Wat IJM- beteekent, weet iedereen in IJmui den; wat SCH, KW, VL en UK beteekent weet bij na. iedereen, wat HD, YH en LT beteekent weten velen, maar OD, BH en SL, hoe staat het daarmee? Het zijn min of meer vreemde vogels in de bijt, waar altijd zoo velerlei pluimage verte genwoordigd is en ook de vangsten van deze scheepjes zijn „iets aparts". We moeten „om de Zuiid" wezen om. de thuishavens van deze scheepjes te vinden. Want OD is Ouddorp, SL is Stellendam, beide, kleine visschersplaatsjes op Goeree, BH is Brouwershaven, dat aan den overkant van het Brouwerhavensche gat -ligt, n.l. op Schouwen. Zoo ongeveer tusschen Eg mond en Noord- wijk kan men zie bij.iia dagelijks zien varen, deze Z u i d - Ho 1 lands c h e én Zeeuwsche visschers. Een licht trawlnetje met fijne mazen sleepen ze achter zich aan. Hun prooi is het levendige grauwe schaaldiertje, dat als het gekookt is als een nationale delicatesse beschouwd mag worden. Of houdt ,u som niet van een broodje met garnalen, of van een garnalen-croquetje? Is het u nooit eens overkomen dat u na een be zoek aan een bioscoop of wat ook, op weg naar huis voor een vischwinkel bleef staan en met uw oogen- gesmuld hebt van die smakelijke roze „wurmpjes" en met een verzuchting ge constateerd, dat de winkel gesloten was? Gepelde garnalen Levende garnalen! Kent u een straat in uw woonstee, waar nog nooit een garnalenkoopman met zijn koop waar dezen bekenden ventersroep liet hooren? Het is mogelijk, dat hij niet „levende" riep, maar „levendige" waarmee de man, onbewust uithoofde van zijn onvoldoende kennis van zijn eigen taal, een heel -juist woord bezigde. Want levendig is een levende garnaal onge twijfeld. Levendig, totdat ze in een grooten pot met kokend water haar einde heeft ge vonden, waarbij ze niet alleen haar levendig heid, maar. ook haar grauwe kleur verliest. Want als een roze-bruin „iets" komt de gar naal, uit den kookpot te voorschijn. De garnalenvisscherij was een bedrijf, waar in eens velen een zij het ook niet al te vetten boterham verdienden. Niet alleen in de Zuid- Hollandsche en Zeeuwsche visschersplaatsjes, maar ook in tal van andere langs de Noordzee kust en elders. Want in ons land werden veel garnalen gegeten en tevens bestond er een belangrijke uitvoer, vooral naar België. Maar ook de garnalenvisscherij werd door de crisis getroffen. De bïrmenlandsche con sumptie daalde en ook de uitvoer kreeg een knauw. De prijzen, die de visschers voor hun moeizaam verkregen vangst kregen daalden voortdurend en werden ten slotte -zoo laag, dat er van een loonend bedrijf geen sprake meer was. Ten slotte kregen de menschen niet meer dan eenige centen per Kilo. De Visscherij-Centrale brengt uitkomst Totdat de Visscherij-Centrale haar bescher mende vleugelen over het bedrijf uitspreidde en uitkomst bracht, waardoor de visschers ten minste er van verzekerd zijn een zooda-nigen prijs voor hun garnalen te krijgen, dat ze bij een redelijke visscherij een bestaan kunnen vinden. 1 Juli nam de Visscherij-Centrale de zaak in banden. Op dien dag werd in IJmuiden schip per Bakhuizen aangesteld tot agent van deze stichting. We hebben den lieer Bakhuizen opgezocht om eens wat naders omtrent de garnalen visscherij en den garnalen-handel, zooals die thans wordt uitgeoefend en gedreven, te ver nemen. Er zijn twee- categorieën van garnalenvis- schers, ver-telde ons de heer Bakhuizen, n.l. een die de garnalen versch en een die ze ge kookt aanvoert. Eerstgenoemde categorie vischt 's nachts. Ze komen 's morgens vóór dag en dauw binnen, omdat de levende garnalen 's morgens in Am sterdam verkocht moeten worden. Zouden ze 's avonds binnenkomen dan zouden de garna len een nacht moeten blijven staan en dat gaat natuurlijk niet. De kokers visschen overdag. Ze koken de garnalen direct na de vangst, op zee dus en kunnen hun vangst dus direct af leveren als ze ,'s middags binnenkomen. Maar er is nog een bijzonderheid. De meeste visschers van Ouddorp, Stellendam en Brou wershaven, die de garnalen gekookt aanvoe ren, visschen alleen voor de pellerijen. Ze mo gen hiea' niets verkoopen. Wat overigens de aflevering betreft, dit wordt den visschers al heel gemakkelijk ge maakt. Want zij verkoopen de geheele vangst aan de Visscherij Centrale. De heer Bakhuizen koopt de garnalen hier op tegen een prijs, die zich regelt naar de omstandigheden. Maar er zijn minimum-prijzen vastgesteld, n.l. van 14 ets. per K.G. voor de gekookte en van f 1,75 per litje voor de levende. Per litje?. Litje, ja:-l-i-t-j-e. Dat is een plat kistje met een inhoud van ruim 15 K.G. In den regel worden voor de levende f2,25 tot f2,60 per litje betaald. Hoe staan de visschers tegenover de Vis scherij-Centrale? vroegen we. Dat is gauw genoeg gezegd. Als u alleen maar weet, dat voordat de garnalenvisscherij gesteund werd, meermalen niet meer gemaakt werd dan 60 a 70 ets. per litje, dan zult u wel kunnen begrijpen, dat ze nu best tevreden zijn. De agent koopt de garnalen niet alleen, maar verkoopt ze ook aan de leurders, steeds tegen vastgestelde prijzen. Op de Tegeltjes markt wordt de zaak verhandeld. En zoo is de heele zaak op een eenvoudige wijze geregeld en dank zij deze regeling kun nen de visschers een behoorlijk bestaan voe ren. En kunnen ook de venters en de pellerijen op goede waar rekenen. Want er wordt goed op gelet, dat er flinke garnalen geleverd wor den. Zijn ze te klein dan worden ze afgekeurd. Ten slotte informeerden we nog naar het aantal visschers, dat in IJmuiden zijn vangst aanvoert. Het zijn er niet minder dan 35, waarvan 24 levend en 11 gekookt afleveren. Een heel bedrijf dus. De garnalenvissehers visschen met een trawlnet, zeiden we reeds. Eenvoudig, wat? Niét-zoo heel erg, ten minste niet voor de ko kers. Die hebben heel wat te doen voor liet zoover is, dat de litjes aan de koopers op de Tegeltjesmarkt .afgeleverd kunnen worden. Want u moet niet denken, dat als een trek ge daan is, de vangst line a-recta den kookpot in gaat. Het is bij de garnalenvisscherij als bij de trawlvisscherij op de Noordzee. Van alles wordt er opgehaald. Hier aan de kust in de eerste plaats garnalen. Dat is -in orde. Maar dan ko men er scharretjes, scholletjes, kleine wijting. Dat gaat ook nog; ook dat heeft waarde en op de zeef blijven ze wel liggen. Maar behalve dit alles komen er honderden krabbetjes en andere puf mee naar boven. Het wordt zoo goed mogelijk gesorteerd, maar de meeste krabbetjes gaan mee in den kookpot, die op de meeste schuiten tegen de verschansing staat stevig vastgesjord. Als het kooksel gaai- is moet natuurlijk weer gesorteerd worden. Schep voor schep wordt op een zeef of bak uitgestort en nu moeten de handen het sor teer werk doen. En als dan al het onkruid ge wied is en er niets anders over is gebleven dan de glimmende bruine garnalen, dan kun nen ze overgestort worden en verder afkoe len. Een inmiddels is er weer nieuwe voorraad. Op de meeste schuiten is de kookinstallatie nog primitief. Maar we zagen een anderhalf- master die in een kuil twee kookketels had, welke hun rookafvoer hadden door de V^-mast. Dit is een flinke schuit en heeft zelfs een mo len aan boord om de garnalen te zeven. De gevangen puf wordt afgeleverd aan de vischmeelfabrieken, de kleine visch wordt uit de hand of soms wel in den afslag verkocht. Van de opbrengst hiervan moet, evenals door de trawlers 1 pot. voor de Visscherij-Centrale worden afgestaan. Van de opbrengst der gar nalen wordt niets gekort. Dat de garnalen in zeewater gekookt worden, wist u natuurlijk wel. Zeewater kost niets en voor den „kokenden" garnalenvisschér heeft het nog dit voordeel, dat het zout is. En flau we garnalen, daar houden we immers niet van! S. B. De zeevisschery in September. Sterk verminderde aanvoer van pekelharing. Enkele van de vele garnalen booten, welke dagelijks in de haven te IJmuiden komen- De Afdeeling Visscherijen van het Depar tement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand September 1935, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand September 1934. Aan de zeevisscherij namen 529 (537) Neder - landsche vaartuigen deel. Door Nederlandsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloo- pige opgaven hier te lande aangevoerd 12.265.542 kg (18.634.565 kg) visch met een waarde van f 1.423.942 (f 1.776.554). In totaal waren 69 (73) stoomtrawlers in bedrijf. In 154 (166) reizen brachten deze vaartuigen te IJmuiden 2.624.239 kg (2.636.675 kg) visch aan ter waarde van f 406.289 *(f 383.162) of gemiddeld per reisdag 1664 kg (1688 kg) en f 258 (f 245). (Reizen van haring stoomtrawlers zijn hierbij inbegrepen) 2 (1) sleepboottrawlers voerden in 7 (5) reizen te Zoutkamp 17.687 kg .(14.570 kg) Noordzeevisch aan ter waarde van f 2038 (f 1470). Een groot deel der vangst bestond uit puf. 5 (4) motortrawlers maakten 9 (10) reizen en besomden voor 171.228 kg (267.635 kg) visch f 17.063 (f 28.478) of gemiddeld per reis dag 1841 kg (2817 kg) en f 183 (f 300). (Ook hier zijn de reizen van de haringmotortrawlers inbegrepen). Van de motorloggers namen 71 (36) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 213 (102) reizen werd 377.994 kg (189.445 kg) visch aan gebracht ter waarde van f 113.373 (f 59.390) of gemiddeld per reisdag 237 kg (250 kg) en f 71 (f 78). 4 (6) motorkotters maakten 27 (36) reizen en voerden 14.580 kg (24.850 kg) Noordzeevisch aan, ter waarde van f 3.207 Cf 5.895) of gemid deld per reis 540 kg (690 kg) en f 119 (f 164). Aan de trawlvisscherij langs de Nederland sche Noordzeekust namen voorts 166 (157) kleine motorvaartuigen, waaronder ook en kele kotters, en 17 (20) half gedekte en open zeilvaartuigen deel. De motorkustvisschers maakten 876 (1172) reizen en brachten 265.858 kg (304.167 kg) Noordzeevisch aan, ter waarde van f 60.424 (f 76.388) of gemiddeld per reis 303 kg (260 kg) en f 69 (f 65). 3 Duitsche stoomtrawlers brachten te IJmui den in 3 reizen 134.407 kg visch (bijna uitslui tend versche haring) aan de markt en besom den hiervoor f 10.936. Voor zoover bekend namen 20 (16) Neder landsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 43 (59) reizen werd 69.857 kg (79.440 kg) visch aangebracht ter waarde van f 12.199 (f 15.244) of gemiddeld per reis 1625 kg (1346 kg) en f 284 (f 258) Door 5 Deensche motorkotters, die met de zeevischzegen hadden, gevischt werd in 7 rei zen 30.010 kg- visch te IJmuiden aangevoerd, waarvoor f 5383 werd besomd Aan het einde van de maand waren van de Nederlandsche haringvloot 30 (43) stoomlog- gers en 153 (190) motorloggers in bedrijf. Van de Poolsche Maatschappij te Scheveningen namen bovendien 15 (15) vaartuigen aan de haringvisscherij deel. De Nederlandsche haringschepen brachten in 33 (49) reizen der stoomloggers en 176 (235) reizen der motorloggers 16.171 (15.698) kantjes maatjesharing, 43.381 (90.319) kantjes volle haring, 5.931 (12.340) kantjes ijle haring en 14.174 (27.457) kantjes steurharing aan, te zamen 79.657 (145.814) kantjes pekel- en steurharing of 7,567.415 kg (13.852.330 kg) ter waarde van f 707.679 (f 1.103.558) en 119.613 kg (149.214 kg) versche haring ter waarde van f 6.934 (f 6.342). De schepen van de Poolsche Maatschappij te Scheveningen brachten bovendien nog in 20 (20) reizen 1545 (990) kantjes maatjes haring, 4674 (6395) kantjes volle haring, 1109 (669) kantjes ijle haring en 1229 (1824) kant jes steurharing aan, tezamen 8557 (9878) 'kantjes pekel- en steurharing of 812.915 kg (938.410 kg) ter waarde van f 73.855 (f 76.636). (In September 1934 bovendien nog 1089 kg versche haring ter waarde van f 45.) De' gemiddelde waarde per kantje werd be rekend op. f 8.86 (f 7.58). Een drietal Engelsche stoomdrifters brach ten in 3 reizen te IJmuiden 56.600 kg versche haring aan ter waarde van f 4.074. ongeval in de centrale werkplaats. In de Centrale Werkplaats van de jeugdige werkloozen had gisterenmorgen de cursist P. van B. het onge'uk- rich met een steekbeitel zoodanig aan den pols te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Provinciale Staten. IJsbestrijding te Amsterdam. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor te besluiten, aan de AmsterHamsche Ver eeniging tot IJsbestrijding te Amsterdam voor den tijd van vijl jaren, ingaande op 1 Mei 1935, een bijdrage te verleenen van 20 pet. der werkelijke jaarlijksche kosten, door de genoemde Vereeniging gedurende de win termaanden besteed voor het bij vorst be vaarbaar houden van de naar Amsterdam voerende wateren, met uitzondering' van het Noordzeekanaal, zulks tot een maximum van f 2250 per jaar en onder voorwaarde dat door het Rijk en Amsterdam een bijdrage van resp. 50 pet. en 20 pet. der jaarlijksche kos ten wordt verleend en dat ook de naar Am sterdam leidende provinciale wateren op aan zegging vanwege Gedeputeerde Staten door de zorgen der Vereeniging ijsvrij zullen worden gehouden, voor zoover zulks moge lijk is in verband met de verplichtingen ten aanzien van andere waterwegen; Commissie van bestuur voor de drie ziekenhuizen. Het voorzitterschap van de beide cominis- siën van bestuur van het Provinciaal Zie kenhuis Duinenbosch te Bakkum en dat te Medemblik en die voor het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort, wordt door één lid van Ged. Staten bekleed, aldus schrijft dit college aan Prov. Staten. Reeds hierdoor is tusschen deze commis- siën van bestuur een. band gelegd, die aan de eenheid in het beheer van de ziekenhuizen ten goede komt. Bij Ged. Staten is de vraag gerezen, of het geen aanbeveling zou ver dienen, deze eenheid nog meer te bevorderen door de beide comimissiën tot één commissie van bestuur voor de drie Provinciale Zieken huizen te doen samensmelten. Zij hebben, hierover het gevoelen gevraagd van de Ge meenschappelijke vergadering der Com- missiën van bestuur, welke heeft bericht, dat zij na grondige overweging tot de conclusie is gekomen, dat de bovenbedoelde samensmel ting inderdaad aanbeveling verdient. De Ge meenschappelijke Vergadering verwacht, dat hierdoor een rationeeler en eenvoudiger exploitatie van de ziekenhuizen zal worden bevorderd, een verwachting, welke door de eerste geneeshèeren-directeur der Zieken huizen wordt gedeeld. Ged. Staten kunnen zich rnet het advies, te dezer zake door de Gemeenschappelijke Vergadering van de Commissiën van Bestuur uitgebracht, volkomen vereenigen. Daarom ge ven zij aan Ged. Staten in overweging, de beoogde samenvoeging der beide Commis siën van Bestuur tot één Commissie mogelijk te maken door de daartoe vereischte wijzigin gen ir. het Algemeen Reglement op het Be stuur der Provinciale Ziekenhuizen aan te brengen. Deze wijzigingen zijn opgenomen in het ontwerp-besluit, dat zij ter vaststelling aan bieden. Subsidie voor zwakke en prae-tuber- culeuze kinderen in herstellings- en vacantiekolonies. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor te besluiten, voor zoover de subsidie-verlee- ndng ten behoeve van de verpleging van zwakke en prae-tuberculeuze kinderen in herstellings- en vacantiekolonies betreffen de. Ged. Staten te machtigen, met ingang van 1 Januari 1936 aan de instellingen, welke koloniehuizen voor zwakke en praetubercu- leuze kinderen kinderen van zeer jeugdi gen leeftijd (kleuters) daaronder begrepen exploiteeren, tot wederopzeggens een jaar- lijksch subsidie uit de provinciale kas te ver leenen, berekend naar f 0.48 per verpieegdag, voor ieder kind uit de provincie Noord-Hol land. in die koloniehuizen verpleegd, mits de inrichtingen en de daarin gegeven verple ging voldoen aan de eïschen, door de Rijks inspectie voor de hygiëne van het kind en de bestrijding van de tuberculose gesteld of te stellen. Verder om Ged. Staten te machtigen aan de bedoelde instellingen ter tegemoetko ming in de kosten van aanschaffing der noo- dige kleeding voor de uit te zenden kinderen, eveneens met ingang van 1 Januari 1936 en tot wederopzeggens uit de provinciale kas een jaarlijksche bijdrage van f 0.05 per verpieeg dag te verleenen. Met nieuwen neus nieuwen naam gekregen. Der. 19en November wordt met het ss. ^Alk maar" der K.N.S.M. de romp van den Fokker F 18 „Oehoe" naar Curacao verscheept. De „Oehoe" heeft bij den Technischen Dienst op Schiphol een nieuwen neus en een nieuwen naam gekregen. Als „Oriol" (de Spaansc'ne naam van den vogel Wielewaal) zal zij op nieuw haar intrede doen in de West. het sloopen van de drente begonnen EGMOND AAN ZEE, 13 Nov. (A.NP.) Vanmorgen is een begin gemaakt met het sloopen van de sleepboot Drente. De firma Frank Rijsdijk van Hendrik- Ido-Ambacht is met negen man personeel liet werk begonnen. Zondertegenspoed hoopt hij binnen korten tijd de Drente te doen verdwijnen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1