HET NIEUWE AVONDBLAD Bedrijvigheid op het strand van Egmond Theecultuur. 2le JAARGANG No. 12 VRIJDAG 15 NOVEMBER '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week lü ets., per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Afbreken bij de Drente Opbouwen bij de Kerkplein. V/eer stroomen de bezoekers toe om de werkzaamheden te aanschouwen. Wie koopt een souvenir van de Drente? Het visitekaartje van den slooper van de Drente. Egmond, het rustige badplaatsje, beleeft een. na-seizoen, dat den hotel houders en den winkeliers, die anders om dezen tijd van het jaar achter de gesloten blinden hun rustig kluize naarsleventje leiden, nog jarenlang in het geheugen zal blijven. Als het laat ste stukje staal van de oude Drente al lang in den smeltkroes verdwenen is en de krachtige schroef van de Kerkplein het schip weer voortstuwt over den Oceaan, zal men het in Eg mond nog vaak hebben over deze merkwaardige stranding en nog vaker over de gouden dagen, die er op volg den. Ja, dat van de Kerkplein houdt een ver onderstelling in, een veronderstelling die af hangt van het succes van de bergingspo gingen. De Drente zal verdwijnen, maar de Kerkplein? „Als Maar de bergingmaatschappij, die op zich heeft genomen, het groote vrachtschip van het strand te brengen, is voor geen klein ge ruchtje vervaard. Zij heeft de. "kennis en de hulpmiddelen voor dit moeilijke karwei en is ten slotte ook de Heinrich Podeus, die eenige jaren geleden op het strand bij Zandvoort werd gesmeten, ook niet aan haar element te ruggegeven? Op de Drente. Gisteren hebben wij reeds gemeld, dat de heer Frank Rijsdijk Jr. met het slooperswerk op de Drente begonnen is. En daarom hebber, we nog eens een kijkje genomen in het dorpje met z'n pittig vuurtorentje en zijn blanke strand. Dat het geen werkje van eenige dagen is, ziet men direct. Want een schilder is bezig, met keurige letters het visitekaartje van den slooper op den voorsteven te schilderen. Ieder een, die dezer dagen op het strand komt, en dat zullen er velen zijn, weet nu waar hij we zen moet, als hij iets te sloopen heeft. De boot is een paar nieter in het zand weg gezonken. Maar "toch is een ladder noodig om aan boord te komen. En die ladder is er. De eerste, dien we op het hellende dek ont moeten, is de heer Rijsdijk zelf. Niemand mag eigenlijk aan boord, maar er is geen regel zonder uitzondering. Er was overigens een gegronde reden om bezoekers te weren. Want de Drente, attractie op het anders zoo eenzame strand, wordt als zoodanig uit gebuit. Spoedig zal men de boot tegen een kleine vergoeding mogen bezichtigen. En meer dan dat, men zal er een souvenir kunnen koopen, vervaardigd uit materiaal van de Drente. En als het zoover is, zijn de bezoekers welkom. Hoe meer hoe liever. Want een deel van de opbrengst van de entrees en van de souvenirs zal terecht komen in de kas van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. Een mooie geste van den slooper. Breken en bouwen in één bedrijf! Dan kijken we eens rond. De luiken zijn van het voorruim af. Daar binnen is het een chaos van kris en kras door elkaar gesmeten goederen. Wat. een beroering zal het daar geweest zijn, toen de Drente haar ondergang tegemoet ging. En dezen hevigen strijd hebben dertien menschen moeten door staan We gaan verder. De deur van den gangway aan stuurboord zijde staat op een kier. Even een beetje wijder openzetten Mis! De deur zit onwrikbaar in baar hengsels. Maar ten slotte blijkt, dat de ruimte juist voldoende is om een mensch van normale afmetingen door te laten. In den gangway ligt het Egmondsche zand duimen dik. We zien 'door de open deuren, die hierop uitkomen. Overal heerscht een gewel dige chaos, niets staat er meer op z'n plaats. Misschien in het heele schip alléén de machi ne en de ketel. Achter in den gangway staan acetyleenke- tels te borrelen. Een teeken dat er gewerkt Wordt op de Drente En ja, op het achterschip is men druk bezig. Daar liggen de zuurstofflesschen, daar is. een der arbeiders van den heer Rijsdijk bezig, lei dingen met het apparaat door te branden. Het dek ligt onder het vuil; stukken ijzer, lei dingen van het lasch-, nu snijapparaat, men schen in olie jassen en met bemodderde han den, korte bevelen, dit alles bij elkaar vormt de handeling van het laatste bedrijf van de Drente-film: het sloopen. Daar is de machinekamer, maar waar is de keurig opgepoetste machine? Alles zit dik onder de roest. Een grooter contract is haast niet denkbaar. Zoo is het cok in de kajuit en in de hutten. Zoo is het overal. Het zal een heel karwei zijn. Want er is niet alleen het schip; er zijn 120 ton kolen aan boord, alles zit vol water en.alles is er even hecht en sterk. Want al was de Drente 40 jaar oud, het was een sleepboot en een goede tevens. En dat is geen revolutiebouw. Het staal, dat de Drente oplevert, gaat naar IJmuiden.... naar de Hoogovens! „De Hoofdingenieur-Directeur van den „Rijkswaterstaat in de Directie Noord- „Holland deelt ingevolge het bepaalde in „art. 2 der Wrakkenwet namens den Mi nister van Waterstaat mede, dat oprui- „ming van de onder de gemeente Egmond „aan Zee gestrande stoomsleepboot Dren- „te noodzakelijk is. Het is verboden goe deren te verwijderen zonder vergunning „van ondergeteekende". Het grafschift van de Drente, netjes opge hangen tegen het sloependek. De heer Rijsdijk heeft de vergunning gekregen, maar niet dan nadat hij op zich had genomen, ook het laat ste stukje van de Drente van het strand te verwijderen. Zulks onder bekrachtiging van een flinke cautie. Havenbouw op het strand Hier bij de Drente afbreken, ginds bij de Kerkplein afbrengen; hier de sloopers, ginds de bouwers. We gaan ook eens kijken bij de gestrande vrachtboot, die een goeden halven kilometer Zuidwaarts haar donker silhouet tegen den wazigen horizon afteekent. Er waait een ste vige bries uit het Zuiden; heel wat anders dan dat veel-bezongen zachte zoele Zuidenwindje, In tegendeel, het is vinnig koud op de zand vlakte langs den zelfkant van de Noordzee. Maar wat een drukte. Het krioelt er van menschen, niet in zomereostumes of badpak jes, neen, allen duiken weg in de kraag van jas of mantel; behalve natuurlijk de Egmond sche j'eugd, die zich met voetballen vermaakt. Die heeft geen last van de kou. De Kerkplein ligt zwaar verankerd, net als de Drente. Maar met dit verschil, dat het an ker, waaraan de Drente vastzit, aan den duinkant zit en die van de Kerkplein liggen in zee. Want de Drente mag niet van het strand af en de Kerkplein moet er af. Vandaar de tegenstelling. Het wordt nu ernst bij de Kerkplein. Het wordt een zware strijd. Hoe de kansen slaan? Als Egmond in Engeland lag, zouden deze on getwijfeld in het dorp genoteerd staan. Zal van der Tak het winnen? Of houdt het strand, houdt Egmond, wat het zoo onverwacht ge kregen heeft? Er wordt hard gewerkt, daar heel hoog op het dek van de Kerkplein. Maar de ziel van het werk hangt buiten-boord aan bakboord zijde in den vorm van vier machtige centri- fugaalpompen, die geplaatst zijn op halve hoogte ongeveer, op een aan den scheepswand geklonken stellage. Buisleidi.ogen loopen langs den wand naar den voorsteven. De Kerkplein, zal zichzelf moeten uitgraven, met eigen kracht, om dan, als de haven vol tooid of diep genoeg is, d'oor krachtige sleepbooten naar dieper water te worden ge sleept. De haven? Feitelijk niet anders. Rondom het schip wordt het zand weggezogen, totdat de vloed het vlot maakt. Het weggezogen zand wordt achter een vóór den boeg aange- brachten dam, opgeworpen van zandzakken, gespoten. Vloed- en ebstroom hebben al een handje mee geholpen. Want reeds heeft zich door den sterken stroom een breede geul aan de zee zijde gevormd. En ook aan de strand-zijde vormt zich al een gleuf. Onder het voorschip is er al licht. Er is dus in elk geval van ver zakking geen sprake. Er is al gezogen, werd ons verteld. We hoor den ook, dat men moeilijkheden verwachtte als gevolg van de gesteldheid van den bo dem. Hoe het ook zij, een moeilijk werk is het zeker. Als in het seizoen In het dorp is het als in het seizoen. Nog drukker, vertelt men ons. Auto's, fietsen, alles trekt naar Egmond. Vooral op den strandboulevard zijn veel menschen. Vreemdelingen en ook Egmonders. Velen dragen één of meer eereteekenen op de borst. Er zijn ook heer en zonder „lintjes" en die loodsen de mannen met de medailles op de borst het badhotel Zeezicht binnen. De red ders van de kust zijn naar Egmond gekomen. Straks zal Egmonds burgemeester, 25 jaar lid van de reddingscommissie van Egmond aan Zee, hen toespreken. En ze zullen luisteren naar de hulde, die hun, de dappere redders van de Nederland- sche kust, wordt gebracht. Ze zullen luisteren met aandacht en met genoegen, want het ver heugt hen, dat hun werk waardeering vindt. Trotsch zijn ze ook op hun medailles, alhoewel ze de laatsten zullen Zijn om te erkennen, dat het werk dat ze daarvoor gedaan hebben, iets bijzonders was. Zoo zijn ze, deze eenvoudige kerels. De N. Z. H, R. M. mag trotsch zijn op haar mannetjes. En dat is ze ook. S. B. FRAAIE CONCOURSSUC'CESSEN. Aan het door het Ned. Herv. Zangkoor te Beverwijk uitgeschreven kwartettenconcours nam een viertal ensembles uit deze gemeente deel. Het waren Crescendo, dir. Jan Beider (le prijs met 350 punten, Caecilia (le prijs met 3211 p.) Onder Ons (le prijs met 319 p.), Santpoort's Gemengd Dubbel Kwartet (le pr. met 363 p.) de drie laatste onder aanvoering van Henk J. Arisz. Deze directeur verwierf met Harmonie uit Haarlem een len prijs met 350 punten en wist met Santpoort's*Gem. Dubbel Kwartet het hoogst aantal punten over het geheele concours op zijn naam te brengen en dus beslag te leggen op de zilve ren lauwertak en 4 directeursprijzen. (Volgens de statistiek worden in Nederland per jaar vijfduizend millioen koppen thee gedronken.) Hadt u dat ooit durven denken, Die vijfduizend millioen kop? Mij ging, toen ik 't had gelezen, Een verblindend theelicht op. En ik moet hier wat van zeggen, Want dit theema is niet mis, Het lijkt of ons menschlijk lichaam, Haast een soort van theezeef i§. Met één'klontje, met twee schepjes, Zonder suiker, met citroen, Geen melk. veel melk, graag een wolkje, En dan vijfduizend millioen. Uit een aardewerken theepot, Of een zilvren samowaar. Of uit een gedeukte schaftkan, Vijf milliard kop in het jaar. Porcelein in damesvingers. Glazen in vereelte hand, Bekertjes in kinderknuistjes. Vijf milliard in 't kleine land. Slobberzwelgend, keurig nippend, Noord tot Zuid en West tot Oost, Een excuus voor deftig teaen, Of een lavend bakje troost. 's Morgens vroeg bij het ontwaken, 's Middags, 's avonds na 't diner, Op de sociëteit der heeren, Ja, maar dat is andre thee. Ik vermoedde dat het veel was, Maar vijfduizend millioen kop, Ieder jaar zoo'n groote theemuts Had ik er toch niet van op. p. GASUS. De Kerkplein. Aan bakboordzijde hangen krachtige centrifugaalpompen. Een baggermolen, een stoom trawler en een Noorsche houtboot. En een gecompliceerde aanvarings geschiedenis. Velser pontwachter ook door het Hof veroordeeld. Twee maanden hechtenis. Een gecompliceerde aanvaringsgeschiedenis speelde zich Donderdag tegen het middaguur- af in de haven van IJmuiden. Voor den mond van de Visschershaven lag een baggermolen met een kopper. Met twee trossen lag de bag germolen aan den wal vastgemaakt. Toen kwam met groote snelheid een trawler- uit de Visschershaven. De aanwezigheid van baggermolen en kopper noodzaakte den trawlerschipper tot een onverwachte ma noeuvre. Hierbij schoot de trawler om den baggermolen heen en kwam in het vaar water van de juist binnenkomende Noorsche houtboot Godvar II. Het gevolg was een aan varing tusschen den trawler en den Noorman. De houtboot raakte den trawler aan bakboord zij. Maar dat ongeval liep goed af. De trawler werd niet beschadigd en kon zijn reis voort zetten. Er gebeurde echter nog wat. Tóen de Noor man zich onverwacht vis a vis den trawler zag geplaatst, liet hij twee ankers vallen. De kettingen raakten verward in de trossen van den baggermolen. De Godvar II raakte hier door uit haar koers en werd door den stevigen Z.O. wind tegen den Noordwal bij het pant serfort aan lager wal gezet, met de schroef tegen de steenen. Personeel van Volker en Bos heeft de ankers geklaard en de Hector van Bureau Wijsmuller sleepte de houtboot van den wal en naar de Middensluis. Een en ander had tot gevolg, dat de toegang naar de Middensluis gedurende V/2 uur ver sperd is geweest. drankbestrijding. Propaganclaavond van de N. C. J. O. V. de Schakel. Woensdagavond heeft in het Ned. Herv Verenigingsgebouw in de Kalverstraat een p'ropaganda-avond plaats gehad van „de Schakel". De vergadering die flink bezocht was, werd geopend door den heer W. Preffers uit Haarlem, voorzitter van het Prov. Verbond Noord Holland. Nadat deze met een kort woord het doel der vergadering had uiteengezet werd door den heer Bandz uit Haarlem een propaganda rede uitgesproken. Door de Schakel afdeelïng Beverwijk werd een tooneelstukje opgevoerd getiteld „Geslaagd". Dit stukje bracht naar voren de gevolgen van het alcoholgebruik. Een student is geslaagd, geeft een feestje, waarbij de alcohol niet ontbreekt. Als hij na het einde hiervan zich naar huis wil begeven, heeft hij geen vaste hand om zijn auto te besturen. De alcohol doet zich hier kennen. Een ongeval is het gevolg. Hierdoor wordt deze student later gewonnen voor de drankbestrijding. Met decla matie en muziek werd het verdere van den avond gevuld. film HAARLEMHEEMSTEDE. In het Ned. Herv. vereenigingsgebouw Kal verstraat werd gisteravond de documentaire film „HaarlemHeemstede", van de inrichting- voor vallende ziekten te Heemstede vertoond. Het bezoek was zeer gering, hetgeen zeer te betreuren viel. De film, die technisch zeer goed verzorgd is, geeft een duidelijk beeld te zien van den mooien arbeid, die in Heemstede ver richt wordt. De weinigen die de vertooning van de film volgden, zullen ongetwijfeld hun gang naar het vereenigingsgebouw niet beklaagd heb ben. Door middel van de film heeft men van de oprichting der vereendging in 1882 af tot op heden het werk kunnen volgen, Begonnen in een gewoon huis in Haarlem, Parklaan 108, door Jkvr. Teding van Berkhout met 5 meis jes, is het werk uitgegroeid tot een inrichting, waarin thans 460 patiënten worden verpleegd, Niet alleen de gebouwen en de omgeving' wer den getoond, maar ook het interne en alles wat hiermee in verband staat, werd duidelijk weergegeven. Vrijdag 22 November wordt deze film ver toond in het gebouw voor Ghirsfc. Belangen. ij. o. y, Den een en twintigsten November, Donderdag aanstaande al, Wordt de dag die in IJmuiden Niemand meer vergeten zal. De een en twintigsten November, In de hal en op de straat, Heel IJmuiden spreekt er over Heel IJmuiden is paraat. Telkens hoort men brok gesprekken: Roza of Mevrouw de Smidt. Philip ViessingReinhard Rijke, Namen waar een klank in zit; Van der Plas of Doortje Arisz Gosen, één uit Haarlem-Noord, Verder nog Boieree of Driessen Balsirenes, en zoo voort. 't Lijkt me vrijwel overbodig Hier nog ver op in te gaan; Iedereen begTijpt natuurlijk Waarop deze regels slaan: 't Is d'IJmuider operette, Die voor d' eerste keer van 't jaar Op zal voeren het bekende „Vroolijk Weeuwtje" van Lehar. Ieder die nog wil genieten Van 't Maxim of Vilja-lied, Zorgt dat hij zich spoedig moog'lijk Van een plaatsbewijs voorziet. Stelt U dus niet uit tot morgen Wat gij heden nog kunt doen Anders mist U vast en zeker De primeur van dit seizoen. Komt IJmuidenaren, neemt uw Vrienden en bekenden mee: Tot genoegen van U zelve En 't bestuur der IJ. O. V. AMSTERDAM, 14 Nov. (A. N. P.). Het gerechtshof bevestigde vandaag het vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij de gezagvoerder-pontwachter van de Velser- pont is veroordeeld tot een hechtenïsstraf voor den tijd van twee maanden. Ook de procureur-generaal had bevestiging van het vonnis gerequireerd. Op 10 Augustus van het vorige jaar had een ernstig ongeluk plaats, waarbij, zooals hekend, twee personen het leven verloren. Een ge sloten personenauto stortte van de pont in het kanaal, doordat het vaartuig reeds vertrok vóór de klep was opgetrokken. Van de zes in zittenden- wisten zich vier te redden. Een 20- jarige dochter van den bestuurder en een Duitsche dienstbode konden niet worden ge red. Volgens de dagvaarding had verdachte de pont in beweging gebracht zonder er op te letten of het vaartuig veilig kon wegvaren. Weer 39/4 jaar aan Ossenaren uitgedeeld, Verzekeringsagent vrijgesproken. DEN BOSCH, 14 November (A.'N.P.) De Bossche rechtbank deed heden uitspraak in de Ossche strafzaken, die op de zitting van 31 October werden behandeld. Wegens den roofoverval te Uden in den nacht van 20 op 21 Februari 1934 werd de 23-jarige J. P. C. veroordeeld tot acht jaar, de 23-jarige A. H, tot zeven jaar en de 23-jarige H. A. v. d. P. (de Rut) tot acht jaar gevangenisstraf. De eisch was tegen ieder tien jaar. P. de B. werd tot een jaar en zes maanden veroordeeld (eisch drie jaar)T. J. L. K. de verzekerings agent uit Tilburg, wérd van uitlokking van den roofoverval te Uden vrijgesproken (eisch acht jaar). Van der P. en H. werden terzake van den roofoverval te oyen in Mei 1933, waarbij de gebroeders Verhoeven zoo werden mishandeld, dat één van hen overleed, ver oordeeld tot onderscheidenlijk vier en drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest (eisch vijf jaar). De rechtbank ver oordeelde C. wegens moord op den caféhouder J. v, d. Pas tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (eisch tien jaar). Dronken, 80 K.M. en nu voor de rechtbank. Ongeluk onder Santpoort, Een motorrijtuig reed in den nacht van 14 op 15 Juli op den Rijksweg onder Santpoort tegen een auto. De motorrijder was met den duorijder in vele café's geweest en was in uitermate beschon ken toestand gaan rijden. Vooral de duorijder is tamelijk ernstig ge wond. De snelheid van den motor bedroeg 70 a 80 K.M. Na het ongeluk had de verdachte aanvan kelijk een onsympathieke houding aange nomen. De bestuurder van de aangereden auto zei geheel rechts van den weg te hebben gereden en ten hoogste 40 K.M. snelheid te hebben gehad. Op de pont bij Velsen had hij gecontroleerd of het achterlicht van de auto. goed brandde. Toen hij een schok voelde zag hij de aan rijdende motorfiets eerst nog zestig of zeven tig M. doorslingeren, vóór de beide berijders tegen den grond sloegen.-P De verdachte zei dat hij het achterlicht had moeten zien, indien dit had gebrand. Hij zeidrie glazen bier, kogelflesehjes en koffie te hebben gedronken. De president zei dat deze combinatie funest was! Verd. merkte op dat zijn motor goed licht had, waarop de president vroeg wat 't er dan mee te maken heeft of de auto wel een bran dend achterlicht had of niet. In dat geval had hij de auto in elk geval moeten zien. De kantonrechter heeft den verdachte reeds eens eerder het rijbewijs ontzegd. De officier schetste het groote gevaar dat de verdachte op den weg heeft geschapen. De maan scheen dien nacht helder en de motor rijder had alles zeer goed kunnen zien. Ver dachte staat zeer ongunstig bekend. Het bekende verschijnsel doet zich ook hier weer voor: de hoeveelheid gebruikte alcohol vermindert met de voortzetting der zaak. Bij den rechtercommissaris gaf hij toe 4 of 5 gla zen bier te hebben gedronken; nu zijn het er slechts 3 De eisch luidde zes weken hechtenis en een jaar ontzegging. Verdachte vroeg een andere straf dan hech tenis, ter wille van zijn zaak, Uitspraak over 14 dagen. Levenslang tegen verdachten in de moordzaak-Kroeze. GRONINGEN14 November (A.N.PJ De Groningsche rechtbank deed heden uitspraak i in de bekende moordzaak-Kroeze, welke zaak zooals bekend, op 31 October j.l. werd be handeld en waarbij de officier van justitie tegen de beide verdachten S. en B, levens lange gevangenisstraf had geëischt. De recht bank veroordeelde beide verdachten conform SERO. de eisch tot levenslange gevangenisstraf.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1