Onze landgenoot staat slecht. BELASTINCVERHOOCINC AANGENOMEN Strijd aan alle fronten Abessynië. in TWEEDE KAMER Omzetbelasting valt er echter buiten. Motie-ter Laan verworpen. DEN HAAG Donderdag. Nadat de Kamer met 5227 (sociaal-demo- era ten, communisten, de R.K. democraat Mr. Arts, de revol. soc. Sneevliet en de christen democraat v. Houtende tegen het systeem van ..jeugd-salaris" gerichte motie-ter Laan had verworpen, kwam het wetsontwerp toi heffing van opcenten op enkele belastingen aan de orde. Het voorstel beoogt 20% op de successie-, de dividend- en tantième-, de re- ristratie-, de zegelrecht- en de omzetbelasting te heffen, wat in totaal 26 millioen zou op leveren, waarvan aileen de opcenten op de omzetbelasting 12 millioen zouden opleveren. De vastkoppeling van het wetsontwerp aan versterking van het werkloosheid.ssubsidie- fonds ontmoette zoowel bij den heer Schouten (a.r.) alsook bij Mr. de Geer (c.h.). Dr. Biere- ma (lib.), Mr. Teulings (r.k.) en v. d. Tempel (s.d.) bezwaar. Uitvoe rig bestreed vooral Jhr. Mi', de Geer (c.h.) de z.i. verkeerde samen koppeling met het werklooshcidssubsidie fonds, terwijl zijn a.r. college Schouten den Minister nog te verstaan gaf, ditmaal als de omzetbelasting niet verhoogd wordt, de rest nog te zullen aanvaarden. Maar een belofte voor toekomstige meegaandheid bij eventueel nieuwe voorstellen tot beiastingverhooging moet Excellentie Oud hierin vooral niet zien. De Minister zette allereerst uiteen, waarom z.i. terecht tusschen versterking der inkom sten van het werkloosheidssubsidiefonds en de voorgestelde beiastingverhooging verband wordt gelegd. De Minister heeft intusschen tot z'n teleurstelling ontdekt, dat hierover in de Kamer geen goed woord is gezegd. Als wij o.m. ook de uitgaven voor werkloosheid ge weldig verminderd hadden, ware het, louter theoretisch gesproken, mogelijk geweest tot 'n sluitende begrooting te komen, zonder beias tingverhooging. Doch dat ware sociaal ten eenen male niet te verantwoorden geweest. Wil de overheid haar sociale werk tegenover de werkloozen ook maar eenigermate kunnen blijven vervullen, dan is verzwaring van som mige belastingen, ter versterking van het werk loosheidssubsidiefonds onontbeerlijk. Ziet daar, aldus Minister Oud, de principieele grond, die het door mij gelegde verband wet tigt. Waar het intusschen hem. Mr. Oud. er om te doen is het noodige geld binnen te krij gen, heeft hij er geen bezwaar tegen het „sa- menkoppelings'-artikel terug te nemen. Tusschen de Kamer en den bewaker van de schatkist ontbreekt, zoo meende deze. eigen lijk geen principieel meeningsverschil wat be treft de beiastingverhooging als zoodanig. Op centen op de successie-belasting waren in 's Ministers oogen nog altijd iets minder be zwaarlijk dan op de vermogensbelasting. De volstrekte noodzakelijkheid is de eenige recht vaardiging van het voorstel tot beiastingver hooging. De Minister van Financien besloot met den liberalen woordvoerder Dr. Biere ma een klein staatsrechtelijk standje toe te dienen. Ten slotte is het, zoo gaf hij te verstaan, constitu tioneel toch volkomen in orde, dat een be windsman, die zich bovendien steeds zeer toe gankelijk voor gemeen overleg heeft getoond, op-een gegeven oogenblik zegt: tot hier toe en niet verder gaat de grens van wat ik met mijn verantwoordelijkheid kan dekken. Welnu, ik acht het onmogelijk thans elke beiastingver hooging; achterwege te laten. Denken Dr. Bierema en Mr. Westerman (Nat. Herst.) er anders over, niets ware mij liever als zij achter de Regeeringstafel zouden komen zit ten en de zaken voor elkaar wisten te krijgen zonder eenige beiastingverhooging. Een poging van den communist de Visser om coöperatieven verbruiksvereenigingen vrijstel ling te verleenen van de opcenten op de di vidend- en tantieinebelasting werd met 72—7 verworpen. Waarop de verhooging der opcen ten, nadat die op de omzetbelasting waren teruggenomen, er met 56 tegen 24 stemmen doorging. Met de communisten, den revolut. socialist Sneevliet, Mr. Westerman (Nat. Herst.) en de Staatkundig Gereformeerden, bleken de liberalen plus een negental katho lieken in de oppositie te zijn. Zoo redden d< sociaal democraten heden het kabinet-Colijn adres van den Bond v. Vrijwillige Landstor- mers en van de Burgerwachten, kwam ten slotte nog de kwestie van sociaal-democraten als burgemeester aan de orde. De Minister van Binnenlandsche Zaken ver klaarde niet principieel gekant te zijn tegen het aanstellen van leden der s.d.a.p tot bur gervader. Hij zal het probleem, dat erg moei lijk ise nog eens overdenken, doch meende wel op te moeten wijzen, dat de S.D.A.P. toch een revolutionair verleden in haar debet heeft (Növember 1918; de Zeven Provinciën) en da' een vergelijking met :t buitenland niet opgaat. Daar heeft men b.v. den Engelschen labour- man Lansbury, die hier te lande even goed voor een anti-revolutionair zou kunnen door gaan E. R. Niet dictatoriaal. In ons nummer van gisteren meldden wij. dat het kabinet zich dictatoriaal gedroeg met betrekking tot het devaluatie-vraagstuk. Di' moet echter zijn niet dictatoriaal. Reorganisatie van de waren- keuring gevraagd. Door de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een adres gezonden aan den raad van ministers naar aanleiding van de bij Memorie van Antwoord in het ontwerp van wet betreffende hoedanig heid en aanduiding van waren. Er wordt op gewezen, dat door de wijzigingen slechts de rechtstreeksche uitgaven ten laste van 's Rijks schatkist verminderd worden door de helft van de uitgaven af te wenteien op het bedrijfsle ven. Dit brengt voor de gemeenschap natuur lijk geenerlei besparing, terwijl de evenjens zoo noodzakelijke verlaging van uitgaven voor de gemeenten geheel achterwege blijft. Adres santen zeggen dit te betreuren, omdat de mo gelijkheid van bezuiniging juist op dit gebied h.i. zoo voor de hand ligt door inkrimping van het te groote aantal keuringsdiensten een daarmede gepaard gaande herziening van een warenwet, welke haar werkingsgebied tot be scheidener proporties zou terugbrengen, zon der dat de belangen van de volksgezondheid en de bestrijding van feitelijk bedrog bij ver koop en aflevering van waren daardoor ern stige schade zouden ondervinden. Oude vrouw die onderdak gaf mishandeld. Laffe daad van jeugdig echtpaar. Twee en een half jaar gevangenisstraf, eischte het O. M. bij de rechtbank te Rotter dam tegen den 20-jarigen koopman en muzi kant H., recidivist en gedetineerd, die in den nacht van 16 op 17 September een bedrag van ongeveer f 140 heeft weggenomen- uit he buffet in de woning van de 62-jarige vrouw J. P. Kol denhof, die den verdachte en diens vrouw voor een nacht onderdak had ver schaft, omdat zij medelijden met het muzi kanten paar had, dat geen geld voor een lo gement beweerde te bezitten. In den nacht sloeg de verdachte de vrouw- met een vaas en daarna met een kolenschop, zoodat zij bloedend verwond aan hoofd en han den en met drie schedelbarsten in het zieken huis moest worden opgenomen. Verdachte en zijn vrouw wisten door het raam te ontkomen, maar werden na eenige dagen in 's-Hertcgenbosch aangehouden. De vrouw, die in Den Haag is opgesloten, zal daar wegens heling worden vervolgd. Uitspraak 28 dezer. Bij de voortzetting van de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken (afdee- ling binnenlandsch bestuur) sprak Mr. Vervoorn (plattel.) zich tegen samenvoe ging van ongelijk soortige gemeenten u^ bepleitte Mr. Westei™ man (Nat. Herst.) deugdelijk centraal toezicht op de ge meenten, waarna de heer Krijger (c.h.) naar het rapport der staatscommissie in zake de binnenscheep vaart informeerde. Mr. Boon (lib.) roerd werkwilligen te Tilbur; democraat CVfiL M. parti"> de bemoeilijking van aan. De christen- Houten bestormde de burger wacht en verweet den Minister verder o.m. al te zeer in de gemeentelijke autonomie in te grijpen. De rij der sprekers bleek nog steeds niet uitgeput. Zoo hoorden we den heer Drop (s.d.) klagen over de te hooge scheepvaart rechten, waarna de heer v. IJsseknuiden (R.K.) o.m. opkwam tegen absolute uitslui ting van sociaal-democraten van burgemees tersposten. De heer Duymaer v. Twist, de jonge zeventigjarige, nam het natuurlijk op voor de burgerwachten. Zijn mede-anti revolutionair v. d. Heuvel zorgde hierna voor eenige deining, door te verklaren, dat z.i. de s.d.a.p. nog altijd eenigermate gevoelig is voor de revolutionaire gedachte. Ir. v. Dis (St. Ger.) gaf uiting aan het goede hart, dat hij den stemgerechtigden dochteren Eva's toedraagt. Na dit alles brak ten langen leste het oogen blik aan, waarop Minister de Wilde zijn ant- woord-rede die hij Vrijdag zal voortzetten kon aanvangen. Met Mr. Wendelaar bleef hij in z-ake ons kiesstelsel t.o.v. de berekening voor de overschotzetels van meening verschillen: de ministerieele voorkeur gaat nog altijd uit naar het systeem d' Hondt. Den heer v. Dis moest de Minister nog duidelijk maken, dat er bij ons heelemaal geen stem- doch alleen opkomstplicht bestaat. Nadat generaal Duymaer v. Twist een geluk kig moment had beleefd dank zij 's Ministers warme woorden van waardeering aan het GOUDEN MEDAILLE VOOR BOUWKUNST UITGEREIKT. AMSTERDAM. 14 November (A.N.P.) De jury voor den wedstrijd in de schoone bouw kunst, gevormd door den waarnemend hoog leeraar-directeur der rijksacademie voor beel dende kunsten als voorzitter prof. W. v. d. Pluym als secretaris en de heeren ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk ir. Bijvoet, architect W. Dudok, ir. Huishoff en prof. N. Lansdorp heeft bij monde van haar voorzitter prof. dr. P. H. van Moerkerken in een heden ge houden bijeenkomst rapport uitgebracht aan de commissie van toezicht op de academie van beeldende kunsten. De gouden medaille werd toegekend aan den heer A. Staal te Amsterdam Première van „Suikerfreule". Uitbundig was het applaus dat opklonk in het tot de uiterste hoeken gevulde City Thea ter, nadat de première van de „Suikerfreule" was vertoond. Een uitbundig applaus van een dankbaar publiek dat heeft genoten van een Neder landsche film, die ten volle de vergelijking met buitenlandsche films kan doorstaan. De bekende roman van Henri van Wermes- kerken, die indertijd veel opgang gemaakt heeft, is onder de regie van Haro van Peski tot een voortreffelijk gegeven voor een echt Nederlandsche rolprent geworden, die van het begin tot het einde boeit en herhaaldelijk een hartelijke lach ontlokt. De „Suikerfreule" Betje van der Kooy, wordt op voortreffelijke wijze vertolkt door Aaf Bouber. Maar ook de jeugdige actrice Annie van Duijn maakt een creatie van haar rol, evenals Johan Elsensohn en Louis de Bree. Deze Nederlandsche acteurs en actrices heb ben samen een film gemaakt, die een bezoek overwaard is. Na afloop van de film had een korte doch hartelijke huldiging plaats van acteurs en actri ces, die op het tooneel. temidden van een schat van bloemen en kransen door den di recteur van het City Theater werden toege sproken en waarbij deze hulde bracht aan Aaf Bouber, die weldra haar zilveren tooneelju- bileum zal vieren en aan den regisseur van Peski voor het prachtige werk, waardoor de Nederlandsche filmkunst weer een trap hoo- ger is gestegen. Van den schrijver Henri van Wermeskerken is uit Zürich een telegram met gelukwenschen gekomen. VRIJDAG IS NOV. 1955 Sasabaneh nog niet door de Italianen bezet. Belangstelling voor de Engelsche verkiezingen. (Van onzen speciaien correspondent). ROME, Donderdagavond 14 Nov. De berichten, die alhier ontvangen worden, maken melding van activiteit aan alle Ita- liaansch-Abessymsche fronten. Zoo verhalen zij van een pantserwagengevecht in Ogaden, van de bezetting van sterke posities door de Italianen voorbij Makalle, het bouwen van versterkingen aan de Tacazze in het Tigre- gebied. Activiteit van de Italianen en Dana- kil-soldaten in de ravijnen langs de Danakil- woestijn, en Abessynische voorbereidingen voor een treffen op den weg door de woestijn naar Dessie, vormen voorts onderwerp van de Italiaansche berichtgeving. Officieele Italiaansche berichten melden voortdurende successen van de Italianen in al deze districten, waar ontmoetingen met den vijand hebben plaats gevonden, die steeds onmiddellijk tot den terugtocht over ging. De Italianen hebben hun militaire po sitie met het doel Harar te veroveren, aan merkelijk verbeterd, tengevolge van een he vig gevecht in de Faf-vallei. 12 mijl ten Zui den van Gorrahei. De kracht der Abessyni sche defensie is op deze strategisch belang rijke plaats gebroken, waardoor elke Abes synische actie langs deze route in de rich ting van de grens van Italiaansch Somali- land onmogelijk is gemaakt. Hierdoor ligt nu de weg voor de Italianen open voor het naaste doel: een opmarsch door de Tughfa- fan-vailei naar Sasabaneh. Een Italiaansche colonne, in actie op dit belangrijke gedeelte van het Italiaansche Somalifront, haalde de Abessyniërs in de vallei van de Faf in. In zijn beschrijving van de actie, die daarop volgde, seint generaal de Bono hedenavond: ..De vijand, versterkt door geregelde troepen, bestaande uit ongeveer 1000 man, kwam opzetten in motorlorries en pantserwagens, maar werd afgeslagen door het overwicht van onze pantserwagens. De Abessyniërs trokken terug en lie ten meer dan 300 dooden op het slag veld achter (waaronder één Europeaan, die nog niet is geïdentificeerd), benevens ma chinegeweren, geweren, diverse motorlorries en munitie. „Hetzelfde rapport maakt mel ding van de Italiaansche verliezen tijdens dezen strijd: „Gedood één officier, één kor poraal en 15 inland'che soldaten. Gewond één officier, twee eadetten en 16 inheemsche officieren." Alle Abessynische tegenstand is blijkbaar in dit belangrijke district thans ge broken. en deze beslissende actie in de buurt van Faf zal ongetwijfeld een demoraliseeren den invloed hebben op den aarzelenden plaatselijken aanvoerder in het geheele Oga- •dengebied. Na dit succes zijn de Italianen begonnen met de voltooiing van de voorbe reidingen in de Gabredarre-zóne, ten Noor den van Gorrahei. Het tweede legercorps aan et Noordelijk Tigre-front is thans bij de Tacazze aangekomen en werpt versterkingen op tustehen Addi Rassi en Addi Encato. Ge neraal de Bono meldt, dat het eerste leger corps, dat heeft deelgenomen aan den op marsch naar Makalle. in contact is met de ■oepen uit Danakil, en dat beide troepen thans gezamenlijk voortgaan met belemme ringen langs de aan de Danakil grenzende rotswanden op te ruimen. Het inheemsche corps zet de voorbereidingen voor de bezet ting van Gheralta voort. Daar Gheralta on geveer 20 mijl ten Noorden van het verover de Makalle ligt, heeft de verovering van de stad op de Abessyniërs groote beteekenis voor de Italianen. De officieele berichten melden, dat in de actie om Gheralta de Italianen één officier en twee inheemsche cadetten hebben ver loren. De Abessynische verliezen werden .zwaar" genoemd. In officieele kringen in Italië wordt de uit- ag van de Engelsche verkiezingen met spanning tegemoet gezien. Men hoopt, dat wanneer het Engelsche parlement weer ge opend zal zijn, er een kans zal bestaan ver der te komen met de vredesonderhandelin gen inzake Abessynië. De doorsnee-Italiaan telt echter in deze Engelsche parlements verkiezingen niet het minste belang. Zijn geheele aandacht wordt in beslag genomen door het feit. dat ieder oogenblik sancties op hem en ziin land kunnen worden toegepast. Hij heeft echter ook een vaag idee. dat de dingen op de een of andere manier in orde zullen worden gebracht als de Engelsche ver kiezingen achter den rug zijn, maar de Ita liaansche kranten voeden die hoop niet in het minst. Het volle gewicht van de propa ganda der regeering in de pers en elders wordt aangewend om alle Italianen te orga- niseeren in den economischen oorlog tegen de eeheele wereld en speciaal tegen Enge land. (Auteursrecht Momingpost A.N.P.) EUWE-ALJECHIK Negentiende partij door Aljechin onberispelijk gespeeld. In de concertzaal van Hotel Figi te Zeist is Donderdagavond de 19e partij begonnen van de match EuweAljechin om het wereld kampioenschap. De belangstelling was zeer groot. De partij had het volgende verloop: WIT: Dr. A. Aljechin. ZWART Dr. M. Euwe. Tsjechische verdediging. 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 PgS—f6 4. Pblc3 d5xc4 5. a2a4 De Aljechin-variant, welke in den laatsten tijd veel aanhangers telt. 5. e7e6 Gewoonlijk wordt hier Lc8f5 gespeeld. 6. e2e4 Solieder is e2e3. waarop Zwart twee va rianten tot zijn beschikking heeft, lil. de Lasker-va riant met Pa6 en Pb4, of Lb4 welke zet door Flohr weer in de practijk werd ge bracht. 6. Lf8b4 7. e4e5 Pf6e4 Tot zoover is de partij identiek met de eerste matchpartij om het wereldkampioen schap in 1929 tusschen Aljechin en Bogolju- bow. De laatste speelde in plaats van den tekstzet Pf6d5. Euwe brengt de versterkins welke toen in de analyse werd aanbevolen. 8. Ddlc2 Dd8d5 9. Lfle2 c6—c5 Niet goed is b7b5 met de bedoeling pion c4 te handhaven. Zwart zou hiermede te veel aan zwakke punten bloot geven 10. 00 Pe4xc3 11. b2xc3 c5xd4 12. c3xd4 Op c3xb4 zou gevolgd zijn d4—<d3 en Zwart wint z-ijn stuk terug plus een pion. Zonder eenige compensatie voor Wit. 12. c4c3 De eenige mogelijkheid de veroverde buit te verdedigen. Het is echter zeer de vraag of Zwart den pion kan handhaven en daarom ware het wellicht beter onmiddellijk den pion terug te geven. 13. Lel—d2 Een sterke zet. Wit wint nu zijn pion terug bij beter spel. De L-ooper kan niet genomen worden wegens DcS -f 13. Dd5a5 14. Ld2xc3 Een tijdelijk offer. 14. L-b4xc3 15. Tal—a3 Hiermede wint Wit zijn stuk terug en komt in het voordeel. De Looper kan niet weg we gens Dxc8 15. Pb8c6 Hier ging Lc8—d7 niet, omdat hiewp een- VOETBAL. Haarlem - A. I. K. BROEDERTWIST DOOR EEN VROUW. In een perceel gelegen aan het Noordeinde te Leiden, is twist ontstaan tusschen twee broeders, doordat de jongste zijn vroegere verloofde, die thans bij zijn broeder woonde, wiJde bezoeken. Bij deze twist heeft de jong ste van de beide broeders den oudste met een zakmes een aantal steken toegebracht. Hoewel de toestand van het slachtoffer niet direct ernstig is te noemen, is zijn toestand toch van dien aard, dat opneming in het aca demisch ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. De dader is later op straat aangehouden en .n verzekerde bewaring gesteld. Nederlandsche autodief te Antwerpen gearresteerd. De politie te Antwerpen heeft Donderdag 27-jarigen Nederlander gearresteerd, ge domicilieerd in Den Haag, die sinds geruimen tijd door de Nederlandsche recherche wordt ezocht wegens het veelvuldig plegen van utodiefstallen te Den Haag en elders in Ne derland. De man hield te Antwerpen onder een val- schen naam verblijf. De politie is er in geslaagd vijf gestolen utomobielen, welke door middel van val- sche triptieken over de Belgische grens wa ren gebracht. ot> te sporen. De aangehoudene zal worden uitgeleverd nadat hij zijn straf heeft ondergaan terzake van naamsvervaisohing. Van de op het Haarlemterrein gespelede lichtwedstrijden ging tot dusver een goede roep uit; de wedstrijd van Donderdagavond maakte daarop geen uitzondering. Ook de ontmoeting HaarlemA.I.K. (Zweden) was interessant, al kregen de roodbroeken wel iets meer dam hun toekwam. De uitslag geeft de verhouding niet juist weer, al dient gezegd dat het systeem, dat deze Zweedsche club speelde, een kolfje naar de hand der rood broeken was. De Zweedsche club begon met verrassende snelle en open aanvallen, waartegen de Haar lem-achterhoede de meeste moeite had. Vooral de beide vleugelspelers hadden hierin een groot aandeel, maar succes bleef uit. Toen de roodbroeken eenmaal waren ingespeeld en ook de aanval een woordje ging meespreken, bleek al spoedig dat de uitvallen van Haar lem veel gevaarlijker waren. Het geheele binnentrio Van PolanenSmitDe Winter zond harde schoten op den Zweedschen doel man Jöberg af. Deze kreeg dan ook heel wat meer werk dan Kaan. Het positie-spel van A.I.K. viel te roemen, maar toen eenmaal De Winter een mooie pass onhoudbaar benut had. begonnen de rood broeken steeds beter te spelen; de wedstrijd werd het aanzien ten volle waard. In de Haarlem-achterhoede was het inval ler Verhappen, die een groot struikelblok was voor de A.I.K.-voorhoede, terwijl in de midden linie Kammeijer de stuwende kracht was voor den aanval. Rust kwam met 1—0 voor Haarlem. Na rust had A.I.K. het voordeel van den wind; er werd nu een overwicht van de Zweden verwacht. Hoe geheel anders is het echter verloopen. De Haarlem-achteiTioede stond als een rots en ook nu was het Kam meijer die steeds de roodblauwe voorhoede tot aanvallen noodzaakte. Wel werd in het begin der tweede helft de rechtervleugel te veel werkeloos gelaten. Het is Van Polanen, die een goeden center van Smit via den paal benut (20). Snelle aanvallen van A.I.K. volgden hierop, maar te lang wachten met schieten is oorzaak dat de achterhoede van Haarlem steeds kan ingrijpen. Oldenburg maakt er 30 van. Kort hierna benut Smit een voorzet van De Vries (40). Kaan stopt eenige schoten van Josefron. Van Polanen brengt met een hard schot den stand op 50. Een strafschap stelt A.I.K. dan in de ge legenheid, de eer te redden, maar de bal gaat net langs den verkeerden kant van den paal uit. Smit benut met een kopbal een voorzet van Oldenburg (60). De Zweedsche club werkt hard om de eer te redden, maar het lukt hasj- niet. Met 60 wint Haarlem deze zeer interessante ont- 1 moeting. De wedstrijd werd met muziek opgeluisterd. Voor het begin werd de beide volksliederen gespeeld. De elftallen waren- Haarlem: Kaan, Verhappen. Van Gooi, De la Mar, Kammeijer. Vreeken. Oldenburg, De Winter, Smit, Van Polanen, De Vries. A. I. K.: "Zottrerland. Bohlin, Nillson. ^icrell. Tosefron. Söderstrom. Lovavin. Hernval!. Liberg, Haac, Jöberg. gevolgd was Ta3xc3, Ld7xa4 (Da5xa4 :8 -B Le2b5 en Wit wint of voudig Tc3—c8 -f-) L-ezpó en wit wint of 00; Pg5 met onweerstaanbaren aanval. 16. Ta3xc3 Lc8a7 De rochade kan nog steeds niet volgen we gens Pg5. 17. Tflbl Wit neemt ook maatregelen tegen een even tueele lange rochade. 17 0—0 Alhoewel de rochade een Koningsaanval uitlokt moest Zwart het hierop wagen. De lange rochade was nog gevaarlijker. Het is reeds moeilijk goede zetten voor Zwart te vinden. 18. Tc3—c5 Hier kon ook rustig Txb7 volgen, immers als dan Pb4 gespeeld wordt volgt Tc5! en wint. 18. Da5—d8 Zwart geeft liever pion 7 op als met Dc7 gebonden te zijn. 19. Tblxb7 Ld7—c8 20. Tb7—bl Pc6xd4 21. Pf3xd4 Dd8xd4 22. Le2—f3 De pointe! Wit verovert de kwaliteit 2-2.Lc8d7 23. Lf3xa8 Tf8—a8 Behalve'het materieele voordeel staat Wit beter, zijn Torens vormen een voortdurende dreiging. 24. a4a5 Hier had Aljechin met Tbl—dl. schijnbaar onmiddellijk kunnen winnen, b.v. 24. Dd4xa4- 25 Tc5c8 -fTa8xc8; 26. Dc.2xc8 Ld7xc8; TdldB en mat met den volgenden zet, maar Zwart speelt eenvoudig 25. Ld 7e8. g7—g6 Dd4b4 Ta 8b8 Tb8xb4 24. 25. 26. 27. 28. Tbl—dl Dc2c4 Dc4xb4 h2h3 Het is duidelijk, dat Txd7 niet gaat wegens Tbl -f- on mat met den volgenden zet. 28. Ld 7b5 Zwart speelt een hopeloozen stnjd. 29. Tdl—d8 -f Hier dacht Aljechin lang na. Hij had te kiezen tusschen Td8 en b8 of Td8 en Tc8. 29. Kg8—g7 30. Tc5c8 Tb4—bl 31. Kgl—h2 Tbl—b2 32. Kh2—g3 Ook g2g4 kwam in aanmerking, waarop Zwart met Kh6 antwoorden moet. want op Txf2 -f wint Kg3 gevolgd door g5 met on- dekbaar mat of g6g5: h3h4. 32. Tb2b3 33. f2—f3 Tb3b2 Dreigt Lfl 34. TdS—g8 Kg7h6 35. Tc8—c7 Wit pareert niet de dreiging van Zwart met Tb8 of Tel, doch bouwt een matnet op. 35. Lb5—fl 36. Tc7xf7 Tb2xg2 37. Kg3—f4 loopt niet in den val. Op Kh4 zou g6—g5 +1 den Toren winnen. 37. g6—g5 -f 38. Kf4e3 Tg2e2 39. Ke3<d4 Te2—d2 40. Kd4—e3 Een psychologische zet! Wit wil, gezien hij: geen zet meer voor het afbreken behoeft te doen, de stelling eerst grondig analyseeren, alvorens een beslissing te nemen, waarheen zijn Koning gaan zou. 40. Td2e2 Aljechin heeft hier zijn zet afgegeven. Na tuurlijk is alleen Kd4 mogelijk. De afgebroken stand was: Nabeschouwing. Een nieuwe zet in de Tsjechische verdedi ging bracht Euwe spoedig in moeilijkheden. Onze landgenoot volgde een matchpartij Al jechinBogoljubow en dacht door een nieu wen zet zijn tegenstander te verrassen. Hij handhaafde zijn gambietpion en het zag er uit alsof hij alle moeilijkheden te boven zou komen. Maar Aljechin ontnam hem met een simpelen zet alle illusies (13. Leld2 Niet alleen, dat Euwe den pion terug moest geven, maar onze landgenoot stond ook voor de moei lijkheid der rochade. Niettegenstaande dit gevaar besloot hij te rec'heeren en de conse quentie van een Koningsaanval te aanvaar den. Aljechin echter gaf de voorkeur aan een soliede wending, waarbij hij een pion ver overde en eenige zetten, later de kwaliteit. Aljechin, die de geheele partij onberispelijk speelde, gaf Euwe geen kans meer en elke poging tegenspel te verkrijgen werd door hem weerlegd. Toen de Dames van het bord verdwenen waren, dacht men, dat het op een eindspel zou uitdraaien, maar Aljechin gaf de voorkeur aan een mataanval en drong met zijn torens in de achtste lijn. De zwarte Koning werd in een matnet gedreven. In deze omstandigheden is de partij na den 40sten zet van Zwart afgebroken. Er bestaat veel kans, dat Euwe de partij niet verder zal spelen. Voorloopig is echter bepaald, dat de voort zetting hedenavond 6 uur zal plaats hebben, eveneens in Hotel Figi. HET TERUGTREKKEN VAN LANDAU ALS SECONDANT. Aljechin verzoekt ons het volgende te wil len mededeelen: De mededeeJing omtrent het terugtrekken van den heer Landau als secondant van dr. Aljechin heeft, blijkbaar een verkeerden in druk gewekt. Verklaard kan worden, dat de verhouding tusschen Aljechin en Landau er een van den besten aard is en het bedanken van laatstgenoemde is alleen een gevolg van diens persoonliike omstandigheden, o.m. ook door het feit. dat hü ze«r dm'.- bezet is met journalist teken arbeid. Landau kan zich daarom niet geheel geven aan zijn arbeid al3 secondant.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2