Engeland naar de stembus. De oorlog der contrasten. THIJS IJS EN DE KABOUTER PIRIMUS VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935 BUITENLAND De stand hedennacht te twee uur luidde: Regeering 159, oppositie 77 zetels. Sir Herbert Samuel verslagen. ENGELAND. D3 verkiezingen voor het Brits che Lager huis zijn rustig verloopen en thans wordt met spanning naar de resultaten uitgezien; De belangstelling voor de uitslagen aldus meldt het A.N.P. was in de avonduren zeer groot, en vooral in het Londensche West End hébben vele gpoote restaurants in de buur! Van Piccadily „election suppers" georgani seerd, waarbij de bezoekers voortdurend van de uitslagen c.p de hoogte werden gehouden door de radio-uitzending van de B.B.C. Volgens deze uitzending was de toestand te middernacht aldus, dat de regeeringspartijen in totaal 68 zetels hadden veroverd en de op positiepartijen 33. De conservatieven hadden zich. gehandhaafd in 63 districten doch reeds in 10 andere districten hun zetel verloren. De Nationale Liberalen hadden 5 zetels bezet en 2 verloren, terwijl de Labour Party een winst van 13 zetels boekte. Bijna' overal, waar de candidaten der Na tionale regeering zich gehandhaafd hadden, was hun meerderheid echter aanzienlijk ge slonken. De uitslagen, die dan volgden, toonden weer tal van conservatieve verliezen aan de La bour Party. Tot dan toe hadden de conser vatieven slechts te Liverpool een zetel op La bour gewonnen, doch in een der andere Li- verpoo'lsche districten moesten zij een zetel aan Labour afstaan. Een belangrijke over winning behaalden de conservatieven echter te Dar wen in Lancashire. Daar werd de leider der oppositioneele li beralen Sir Herbert Samuel verslagen dooi den conservatieven candidaat Min to Russell. Het lot van den zetel van Ramsay MacDo- nald wordt vandaag bekend. Te Birmingham werden eenige der voor naamste conservatieve leiders en ministers herkozen, nl. Locker Lampson, Sir Austen Chamberlain en de Kanselier van de Schat kist Neville Chamberlain. De onderstaats secretaris van het Luchtvaartministerie Sir Philip Sassoon werd eveneens herkozen. Tc Plymouth werden de nationale candidaten Lady Astor (conservatief) en Hoare Belisha (nat. liberaal) herkomen. Van de La'bourleiders was reeds vroeg in den nacht bekend, dat Sir Stafford Cripps te Bristol was herkozen tegenover den natio- nalen Labour candidaat Church. Te Barnsley boekte Labour een aardig succes doordat de Labour-oandidaat Burke dezen zetel herover de op Admiraal Campbell, die in 1931 wijlen Arthur Henderson hier verslagen- had. De voorzitter van den Londenseben Graafschaips- raad veroverde te Hackney e.en zetel op de conservatieve Miss Graves. "Te Manchester werd. een conservatieve zetel veroverd door -den voormaligen Labour-minister Clynes, terwijl te Sheffield de oud-Labour-minister van marine," Alexander eveneens' een conser vatieven zetel veroverde. Een teleurstelling in Labourkringen is, dat de oud-Labourminister van Arbeid Miss Mar garet Bondfield er niet in geslaagd is, te Wallsend de conservatieve Miss Ward van haar zetel te verdringen. Ook de conserva tieven kennen echter dergelijke teleurstel lingen. Zoo heeft de zoon van Winston Churchill, Randolph Churchill, het tegen Zijn Labour-te:genstander moeten afleggen en heeft te Dartford de nationale candidaat Malcolm Campbell, de bekende motorrenner en wereldkampioen en -recordhouder, van wiens populairiteit men zich in conservatieve kringen zooveel had voorgesteld, den conser vatieven zetel moeten afstaan aan den vak- vereenigingsleider Green. Tenslotte is de leider der communistische partij, Harry Pol- litt, er ha zijn district niet in geslaagd, den Labourzetel te veroveren. Iri zijn Londensch district Poplar werd de grijze, onlangs afgetreden leider der Labour Party, George Lansbury, met groote meerder heid van stemmen herkozen. De Minister voor de Dominions. J. H. Tho mas, Nationale Labour-groep, werd eveneens herkozen. Van de Nationale Labour-groep werden voorts herkozen de staatssecretaris voor Schotland Godfrey Collins, en de Civiele Lord der Admiraliteit Kenneth Lindsay. Ondanks het nachtelijk uur bleef het pu bliek bijeen op alle plaatsen in de open lucht of in loealiteiten, waar de uitslagen bekend werden gemaakt. De stad had een bijna fees telijk aanzien, en het verkeer op de drukke Van het Abessynische front. Nederlaag der Abessyniërs in het Zuiden, De correspondent van Reuter-A.N.P. meldt uit Addis Abeba, 14 November: Zoowel van Italiaansche als van Abessynische zijde wordt vandaag een overwinning gemeld. Uit Ita liaansche bron komt het bericht over een nederlaag in het Zuiden toegebracht .aan ver scheidene duizenden Abessyniërs in de boven- vallei van de rivier F'afan, waaruit geconclu deerd kan worden, dat de Abessynische bevel voerders zich thans rekenschap geven van de absolute noodzakelijkheid belangrijke forma ties op dë Italiaansche colonnes te werpen, wanneer zij Djidjiga, Harar en bijgevolg de groote voorraadschuren der Abessynische ra- vitailleeririg niet verloren willen laten gaan. Het schijnt, dat de Abessynische overwin ning in de streek van Mals alle bevochten op een Italiaansch convooi en de begeleidende troepen welke overwinning te Addis Abeba bekend gemaakt wordt bestreden wordt, daar van Italiaansche zijde wordt verklaard, dat zij ha dezelfde streek een aanval op een convooi levensmiddelen hebben afgeslagen. De correspondent van Reuter-A.N.P. bij de legers in het Noorden seint, dat een Italiaansch officier en twee Askari's gedood zijn, terwijl één Askari gewond werd tijdens operaties, die ten slotte uitliepen op de bezetting' van Azbi, dat gelegen is op een hoogte van 800 M. en dat in den afgeloopen nacht werd ingenomen door inboorlingenbataillons, nadat gedurende ver scheidene dagen een guerrilla gevoerd was met kleine troepen Abessyniërs. De Danakil-colon- ne, aldus voegt de correspondent hieraan toe, heeft hiermede het eerste doel veroverd sedert den val van Makalle, hetgeen echter niet tot stand gebracht kon worsen zonder de hulp van de Askari's van de colonne van généraal Santini. knooppunten moest evenals overdag geregeld worden. Ook de onlangs gekozen leider van de Labour Party, Majoor Attlee, die Lansbury als zoo danig opvolgde, werd herkozen. Te 2 uur in den afgeloopen nacht deelde de B.B.C. mede, dat blijkens de ingekomen uitslagen de regeerings partij en in totaal 159 zetels hadden veroverd, de oppositie-partijen 77. De conservatieve partij had op dit tijdstip 147 zetels, had 3 gewonnen en 31 verloren. De nationale liberalen, met 10 zetels, hadden er 3» verloren, terwijl de nationale Labour-groep van Mac Donald slechts 2 zetels had, met 1 winst en 2 verlies. Van de oppositie-partijen had La bour 70 zetels, waarvan 39 gewonnen waren en slechts 2 zetels waren tot dan toe verloren. De liberalen hadden 7 zetels en er 5 verloren, waaronder die van hun leider Sir Herbert Samuel. Kinderen ter stembus. Het is gebleken, dat hier en daar merkwaar dige vergissingen zijn voorgekomen. Sommige stemgerechtigden waren niet ingeschreven en hadden geen oproeping gekregen. Op enkele plaatsen waren kinderen naar.de stembus op geroepen. Zoo hadden een tienjarige jongen te Edinburgh en een twaalfjarig meisje te Croxley Greem hun stem uitgebracht. Ver scheiden zakenlieden hebben eerst hun stem uitgebracht in hun woonplaats en daarna in de plaats, waar hun zaak gevestigd is. Een vrouw heeft zich met een door een kiesorgani- satie ter beschikking gesteld vliegtuig van Londen naar Greenock in Schotland begeven om daar haar stem uit te br.engen. Vervolgens keerde zij door de lucht naar de hoofdstad terug om andermaal te stemmen. Te Watford was des morgens geen urn aanwezig zoodat de kiezers naar huis moesten worden gestuurd. Vier menschen op leeftijd zijn in de stem lokalen plotseling overleden. Italië. De ononderbroken kantoordag ingevoerd. Gisteren is in geheel Italië de ononderbro ken kantoordag' ingegaan. Voorloopig. zal in alle openbare bedrijven van 9 uur 's morgens tot halfvijf des middags, met een half uur middagrust, worden gewerkt. Reeds thans worden krachtige pogingen aangewend om deze regeling, terwille van de uniformiteit, ook in de particuliere bedrijven ingang te doen vinden. Te Turijn hebben de particuliere ondernemingen deze regeling' reeds ingevoerd.' De ononderbroken kantoordag zal niet slechts een besparing beteekenen op de eigen lijke kantoorkosten, zooals verwarming en licht, doch ook een aanzienlijke-besparing be teekenen ten aanzien van het verkeer. Voor de beambten en employe's korht de dubbele gang naar en van de kantoren te ver vallen, waardoor kan worden bezuinigd op de brandstoffen voor het tram- en autobus- bedrijf. Ook in het Palazzo Venezia wordt de nieuwe maatregel ingevoerd. Mussolini zal voortaan precies om halfvijf zijn regeeringspaleis ver laten. Tevens wordt de nieuwe regeling inge voerd bij het ministerie voor pers en propa ganda, waar tot dusver in de late avonduren na 9 uur, na het binnenkomen der laatste be richten over de diplomatieke en militaire situatie, nog de grootste drukte placht te heerschen. Van nu af. aan ontvangen de jour nalisten na 4 uur geen berichten meer, daar alle ambtenaren op dat uur hun bureaux ver laten. (Reuter). Frankrijk accoord met collec tief antwoord aan Italië. Na een gedachtenwisseling tusschen Lon den en Parijs heeft naar het A.N.P. meldt de Fransche regeering' zich accoord verklaard met het Engelsche voorstel om de Italiaan sche protestnota tegen de sanctiemaatrege len collectief te beantwoorden. Rome verwonderd. In welingelichte kringen te Rome toont men zich zeer verwonderd over het voorne men der staten, die aan de sancties deelne men, om de Italiaansche nota collectief te beantwoorden. Men gaat van het standpunt uit, dat het besluit tot het treffen van sanc- tiemaatregelen nooit door de afzonderlijke Laat Amoko U helpen beter, smakelijker, gezonder te koken. Bestel bij Uw kruide nier eens een pakje. Bi] eik pakje Amoko grsils ho» rocapt en boekje 6*6 mei een oanbevoiing van Prol. Dr. E. (Adv. Ingéz. Med.) regeeringen ter kennis van Italië is gebracht. De regeering te Rome is veeleer door de pers ingelicht. Men wijst er verder op, dat Italië met de verschillende staten handels verdragen heeft, waarmede de Volkenbond niets uitstaande heeft. Daarom ook heeft Italië zich met zijn nota tot de afzonderlijke regeeringen en niet tot de statengemeen schap gewend. Nobelprijzen toegekend. Echtpaar Joïiot—Curie ontvangt den prijs voor chemie. STOCKHOLM, 14 November. De Nobel prijs voor Natuurkunde voor het jaar 1935 is toegekend aan prof. Chadwick te Cambridge voor zijn ontdekking van het neutron. De Nobelprijs voor chemie is dit jaar toe gekend aan prof. Joliot in Parijs en zijn echt- genoote, Irène JoliotCurie. De Nobelprijs van 1934 voor natuurkunde, die verleden jaar niet is toegekend, zal ook dit jaar niet worden verdeeld. De som zal volgens een besluit van de Academie der Wetenschappen bij het Nobelprijsfonds- wor den gevoegd. Ook de Nobelprijs voor literatuur is dit jaar niet toegekend, doch. gereserveerd voor een eventueele toekenning in 1936; Zoeken naar Kingsford Smith gestaakt. Bombardementsvliegtuigen teruggekeerd. Het A.N.P. meldt uit Londen, 14 November: De bombardementsvliegtuigen van de Royal Air Force, -die hebben deelgenomen aan de opsporingspogingen voor de vliegers Kings- ford Smith en Pethybridge, die sedert verleden week Vrijdag vermist worden op "weg van Allahabad naar Singapore, zijn naar Singa pore teruggekeerd en verwacht wordt, dat de beide vliegbooten, die nog aan het zoeken zijn, morgen zullen terugkeeren. Het onderzoek wordt dan nog slechts voortgezet door het Australische verkeersvliegtuig. |ÜRA!5lf!A-vAN-VALKEriBURG'S- N._/|.JiLEVERTRA/j (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Pirimus neemt Thijs bij de hand en zoo begeeft het tv/eetal zich op weg. „Je verdient heusch een groote belooning," zegt het mannetje, „want zonder jouw hulp, zou ik er slecht aan toe geweest zijn. Vertel me eens of ik je ergens mee van dienst kan zijn." Daar hoeft Thijs niet lang over na te denken en hij verhaalt Pirimus, dat hij leelijk aan het dwalen geraakt is en den weg' naar huis niet rneer vinden kan. „Is dat alles?" vraagt Pirimus. „Wees maar niet benauwd, ik zal zorgen, dat je heel gauw in je huisje terug bent." Over de uitrusting en de tactiek der Abessynische troepen. Landkaarten onbekend bij hef leger. Misrekeningen der Italianen. (Speciale correspondentie). CILGA, November. De Abessynische. methoden van oorlogvoe ren zijn nog primitiever dan die van het Europa ten tijde van den Dertigjarigen Oorlog of zelfs van de Kruistochten. Toen ik in Mei van dit jaar in Abessynië aankwam, was men bezig zoogenaamde oorlogsvoorbereidingen te treffen. De Negus was tot de conclusie geko men. dat men bij den toenmaligen stand van zaken Italië onmogelijk het hoofd kon bieden en hij bestelde daarom machinegeweren, luchtafweergeschut en munitie. Gerekend naar Europeeschen maatstaf waren zijn bestellin gen gering. Een Belgisch militair deskundige vertelde mij in die dagen, dat de heele Abes synische munitievoorr-aad, wanneer het tot een modern gevecht zou komen, slechts voor een paar dagen voldoende zou zijn. Onvoldoende bewapening. Doch dé gemiddelde Abessyniër maakte zich daar niet druk over, want ieder vertrouwde op zijn eigen ouderwetsche wapen, op zijn krom zwaard en zijn in slangengif gedoopte speer. Zij waren zelfs benauwd voor een nieuwen aanvoer van wapens, omdat hun dat geld zou kosten. Iedere Abessyniër moest namelijk een daalder afstaan voor den aankoop van gewe ren en kogels in België. De schatkist is altijd leeg. Want de gewone belastingen zijn onbe kend in dit land en als ze geheven zouden worden, zou dit een©lechte uitwerking op het volk hebben. Het eenige nationale inkomen bestaat in de traditioneele verplichtingen van het volk, het grootste deel hiervan komt in de sakken van de ambtenaren, terwijl het overige de eenige bron van inkomsten van den keizer vormt. Zoo geschiedde het, dat de keizer, die inzag dat een moderne uitrusting der soldaten noodzakelijk was voor het bereiken van succes, de herbewapening uit zijn eigen fondsen be kostigde. Hij financiert den geheelen oorlog aan Abessynische zijde; de kosten van het op de been houden der Abessynische soldaten zijn echter niet buitensporig hoog. Men vertelde mij, dat de vroegere Abessy nische gezant te Londen, dr. Martin, wa'pens uit Engeland zond, doch niettemin zijn de arsenalen nog steeds gebrekkig voorzien. Alle waipenzendingen van de Amerikaansche en Europeesche firma's moeten contant betaald worden en de Abessyniërs zijn er tot nog toe niet in geslaagd crediet te verkrijgen. Munitie wordt zorgvuldig opgeslagen. Als er wapentransporten in Abessynië aan komen, worden de geweren e.d. onmiddellijk verdeeld, doch de munitie slaat men zorgvul dig op in de arsenalen, die over het heele land verspreid-Tiggen; De grootste bevinden zich op eenige naijlen afstand van Addis Abeba, in de bergen, waar de natuurlijke grottén voor dat doel geschikt gemaakt zijn, Andere liggen in de buurt van Harar en Debra Tabor, altijd in de rotsen uitgehouwen en zelfs onttrokken aan het oog der soldaten, die met hun fanatieke liefde voor munitie, ongetwijfeld' de opslagplaatsen zouden plun deren. Allerlei soorten armzalig oorlogstuig ligt daar bijeen, o.a. wapens, die keizer Me- rielik op de Italianen buit maakte. Ook treft men er nog een paar oude tanks aan. Bijna alles wat men er ziet is verroest, verwaar loosd -en ongeschikt voor een werkelijken oorlog. Evenmin als de wapens zijn de soldaten veranderd. De keizer decreteerde den elfden April in een speech voor het parlement, dat iedere soldaat een uniform moest dragen, maar die order is niet bepaald strikt opge volgd. Nu en dan ontmoet men soldaten in khakipak en -broek, maar nog nooit heb ik er een in compleet uniform gezien. Behalve dan de officieren en die gooien nog over hun uniform .het nationale kléedingstuk, de sjarnma, een soort toga, die -goed bij het en semble past, daar zij gewoonlijk vuil genoeg is om voor khaki door te gaan. De meeste soldaten dragen evenwel hun gewone, dageüjksche kleeding, die zeer on- practisch is voor het gevecht, want de witte kleur is op grooten afstand te zién en de sjarnma handicapt de bewegingen. Maar men kan den inboorlingen die kleeding nu eenmaal niet verbieden en deze hebben zelfs een speciale manier om haar in den strijd te dragen. Hier in Cilga zijn 2500 soldaten aange monsterd, maar slechts 500 hunner beschik ken over geweren. Deze „gelukkigen" zijn speciaal uitgezocht. Sommige van deze in boorlingen zijn in het bezit van Mauserge weren en hun kogels dienen voor het verde digen der passen en iéder schiet op eigen gelegenheid naar de Italiaansche verken ners of soldaten, die, zich in de nauwe val leien vertoonen Deze franc-tireurs leggen zich in hinderlaag en zelfs als de aanvallers vermoeden waar het schot vandaan komt, kunnen zij toch de positie van den schutter niet ontdekken. De rest der met geweren uitgeruste Cilga- troepen heeft oude wapenen en weinig of geen munitie. De anderen hebben slechts sabels en speren. De grootere legereenheden voeren machine geweren mede, evenals de. troepen die hier op het ocgenblik kampeeren, maar zij heb ben order gekregen slechts in de uiterste omstandigheden te vuren, want de munitie voor deze wapens is in geringe hoeveelheid voorradig en men heeft geen hoop nieuwen voorraad te krijgen, als het aanwezige kruit eenmaal verschoten is. Lustelooze soldaten. Het leger maakt over het algemeen een treurigen indruk en sinds den val van Adoea bespeurt men weinig teekenen van enthou siasme. De soldaten zien er lichtelijk apathisch uit, vooral wanneer men er aan denkt, dat er zoo druk over het „Abessynische heroïek" gesproken is. De meeste mannen hebben niets te doen en liggen lusteloos terneer, maar wel zijn zij ten allen tijde gereed om op te marcheeren zoover als noodig is en onvoor waardelijk bereid met moed en vastberaden heid ten oorlog te trekken. Maar hoe het ook zij, de „heilige overtuiging" ontbreekt. Ik merkte dat positief op. Niettemin ontwaken zij spoedig uit hun lusteloosheid, wanneer men hun „tetsh" te drinken geeft, een soort honingwijn, die hier in groote hoeveelheden genuttigd wordt. Zij worden vrij spoedig dron ken en dan zijn zij niet meer te houden. Hun leiders weten dit en hebben daarom den export van honing naar den Soudan verbo den. Zij hebben 't noodig om het „enthousias me" der manschappen gaande te houden. De witte kleeren der soldaten zijn vuil en de manschappen zien er ondervoed en ziek uit, maar dat weerhoudt hen er niet van da- gelijksch onmenschelijk lange afstanden af te leggen, dingen die onbegrijpelijk voor den Europeaan zijn en wat meer zegt, zij kunnen het bijna zonder voedsel en water stellen. Landkaarten zijn onbekend. Iets wat mij sterk gefrappeerd heeft, is het feit. dat de Abessyniërs nooit van kaarten ge hoord hebben. Het grootste deel der soldaten komt uit het zuiden en kent het land alleen van hooren-zeggen. Een kaart zou nuttige diensten kunnen bewijzen als zij er mee overweg konden. Op een avond zat ik eens bij een glas tetsh met een officier te praten, toen er boodschappers binnenkwamen met nieuws over de troepenbewegingen en de Italiaansche vorderingen. Ik haalde mijn kaart voor den dag en vroeg den officier de verschillende plaatsen te willen aanwijzen. Hij nam het blad, zoo-als een kind van vijf jaar een krant beetpakt; hij begreep er niets van en kon uit de kleuren, getallen en andere kenteekenen absoluut niet wijs worden, zoo dat ik hem evengoed een kaart van Zuid- Amerika voor had kunnen houden. Taak en tactiek der Abessyniërs. Het Abessynisohe leger is geen offensieve strijdmacht, zijn taak is zuiver verdedigend. Met nadruk is bevolen, dat er niet onnoodig geschoten mag- worden en dat is niet alleen gedaan met het oog op het gebrek aan muni tie, maar ook om een onnoodigen oorlogszuch tige n geest onder de troepen te voorkomen. De organisatie van deze defensieve strijd macht is verschrikkelijk primitief. Zij is ïaiet met de tijden veranderd en niet vooruitge gaan met den steun der moderne oorlogstech niek. Het handjevol Europeesche officieren, dat aan de inheenosche bevelhebbers is toe gevoegd, kan slechts advies geven op het ge bied der strategie, doch heeft geen invloed op het moraal der troepen. Opmerkelijk is ech ter de wijze waarop complexen manschap pen voorwaarts rukken en in dit opzicht werkt de organisatie uitstekend. De formatie der troepen is dezelfde als in 1896 bij Adcea, nog vroeger bij Magdalla en alle daarvoor gevoerde oorlogen. Zij bestaat uit twee vleugels, die elk een speciaal doel voor oogen hebben. De rechtsche is de be langrijkste, de leider daarvan draagt den titel dedjazmatsj. Deze officieren zijn de aanval lers, terwijl de linkervleugel onder het com mando van een kenjazmatsj den vijand in de achterhoede moet aanvatten en moet trachten hem te omsingelen. Dit is een goede tactiek, die bewezen heeft te voldoen, daar de Euro peanen gewoon zijn de bloem van hun legers in het centrum te houden. Italiaansche misrekeningen De tegenstanders hebben hun complete systeem van moderne oorlogvoering en hun doodelijkste apparaten meegebracht, maar zij kunnen hun machtig ontwikkelde organisatie hier niet gebruiken, Hun vliegtuigen zijn reeds eerder onbruikbaar gebleken, daar samenwer king met de hevig verschrikte Danakils, die nog nooit een vliegtuig gezien hadden, niet mogelijk was. Gifgas kan evenmin gebruikt v/orden, want dit zinkt van de bergen af naar de valleien en de Abessyniërs zijn altijd hoog in het gebergte gelegerd, terwijl de Italianen zich doorgaans in de valleien bevinden. In vele opzichten zijn de Italianen genoodzaakt tot de primitieve manier van oorlog voeren terug te keeren. Een andere misrekening hebben de Italia nen al heel in het begin gemaakt. Het was een verkeerde manoeuvre de Abessyniërs ha de Danakilwoestijn te willen aanvallen. Men hoopte op deze wijze Dessie langs den koristen weg te bereiken en vervolgens naar Addis Abe ba op te marcheeren en zoodoende de groote Abessynische troepenconcentraties te vermij den. Maar de practijk heeft uitgewezen, dat dit plan de campagne niet ontworpen door de Italianen, maar door een paar avonturiers, die spionnagediensten verrichtten ten on dergang was gedoemd. Abessynisch officier over de kansen. Een openhartige uiteenzetting over de in zichten in het Abessynische kamp is mij ge geven door een der officieren van Ras Kassa, Kenjazmatsj Zankala, die het commando over 1500 man voert, en ongeveer vijftig jaar oud is. Zelf weet hij dit laatste niet precies „Wat zal er in dezen oorlog gebeuren, Ken jazmatsj", vroeg ik hem. Ik was er al aan ge wend op deze vraag ten antwoord te krijgen, dat zonder twijfel de Abessyniërs zouden win nen, ofschoon ik weet, dat het volk dit in het diepst van zijn hart niet gelooft, maar Kenjazmatsj Zankala kwam eerlijk voor zijn meening uit. „Dat kan ik nog niet zeggen. Het is mogelijk, dat we in ons eigen land, dat we goed kennen, de overhand zullen behouden, maar als de Italianen een lange campagne kunnen doorstaan, staan we voor een moei lijke taak. Maar ik geloof niet, dat de _Italianen tegen een regenseizoen in Abessynië bestand zijn. De oorlog moet in dien tijd worden ge staakt. Zij zullen dan hier moeten kampeeren in volkomen isolatie, want iedere communica tie met de buitenwereld is verbroken. Als wij het tot het volgende regenseizoen kunnen uit houden. kunnen we den oorlog tot een zege vierend einde brengen." Zankala wordt ingelicht. Hij vroeg me, hoeveel inwoners Italië had en was erg ontsteld, toen ik zeide, dat het er 40 millioen waren. Daarna vroeg hij me, hoe veel inwoners zijn eigen land teldeen toen ik het getal tien millioen noemde, raakte hij uit zijn humeur. „Het idee alleen", merkte hij later op. „dat tien millioen man veertig millioen menschen moeten overwimien.Gewoon uitgesloten." Zankala had niet het minste begrip van de buitenwereld. 1-Iij wist niets af van het bestaan van den Volkenbond en dat de Abessynische kwestie voor den Bond in behandeling was gekomen. Ik vertelde hem het een en ander over de machinerie van den Volkenbond, maar hij bleef sceptisch gestemd. „Ik geloof niet", zei hij, „dat de vreemdelingen iets zullen be reiken. De oorlog speelt zich hier af en niet in den Volkenbond" (Copyright A. B. C. Press Service). LADISLAS FARAGO.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3