r BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES. Vandaag is als nummer één aan de beurt onze vriend Tom Mix. Beste TOM MIX. 'k Geloof graag, dat je het flink druk hebt met al je huiswerk. Je wilt graag een goed rapport en daarvoor moet ge werkt worden. Denk jij dat Kingsford Smith nog leeft, doch ergens een noodlanding heeft moeten maken? 'k Hoop voor hem en z'n vrouw dat je vermoeden juist is, hoewel ik haar sterk in twijfel trek. Werk met pleizier en verras me met een goed rapport. Wil je m'n groeten aan je ouders terug doen? Dag Tom Mix. Lief ROZENKNOPJE. Ja, inderdaad is je briefje heden zeer kort. Toch vond ik het pret tig tóch een schrijven van je te ontvangen, al wist je me niet veel mede te deelen. Zit je reeds in derde klas? Als je merklap af is, mag ik haar zeker wel eens zien, niet? Dag Rozeknopje. Best KABOUTERTJE. Dat was dus een ge zellige Zaterdagavond bij Vliegeniertje thuis. Wat weet je een boel spelletjes met een touw tje. Een echt geduldwerkje zeg. Je hebt je club mooi gedoopt. Bestaat ze nog of is ze reeds de weg van zoovele vereenigingen ge gaan? Nog veel plezier met je vrienden. Dag Kaboutertje. Beste MOEDERS-HULP. De door je in het leven geroepen club beoogt een aardig doel. De naam vind ik ook goed. Of ik een paar voordrachten voor je heb? Ja hoor, maar.... er is een maar bij. Je moet ze zelf overschrij ven. Ik heb de oorspronkelijke, stukjes weer graag terug. Als je ze nu zelf overschrijft, mag je ze leenen. Misschien breng ik ze Woensdag mede. Dag Moeders-Hulp Lief KEUKENPRINSESJE. Dat is gezellig zeg met een heele club meisjes naar de club. Maakt je zus allerlei kleertjes voor je pop? Je kunt toch zeker zelf ook wel iets voor je poppenkind maken? Zoo'n schoolzangles is echt gezellig, vooral met een flinke club. Werk en zing er maar lustig op los. Dag Keukenprinsesje. Best VLIEGENIERTJE. Wat jammer zeg, dat je moeder de duiveneitjes heeft stuk ge drukt. Ze zijn ook zoo echt teer. Dat Kabou tertje bij je is geweest, heeft hij mij ge schreven. Het was echt prettig schreef hij en jullie hadden allerlei spelletjes met een touwtje gedaan, 'k Hoop dat jullie vandaag weer zoo'n prettig avondje hebt. Dag Vliegeniertje. Beste JOPIE SLIM. Zoo heb Je een tien voor je rekenrepetitie. Dat vind ik flink. Jullie voetbalclub heeft ook eventjes* gewon nen zeg. 73 is geen kleinigheid. Tot Woens dag. Dag Jöpiè Slim. Lief LACHEBEKJE. Die goede Sint Nicolaas weet altijd alles heel goed uit te zoeken. Hij is expres óp een Woensdagmiddag te IJmui- den gearriveerd. De kinderen hebben dan vrij van school en dus gelegenheid hem op te wachten en toe te juichen. Jij bent natuur lijk ook gaan kijken. Je hebt het na school tijd nog druk zeg. Tot Woensdag. Dag Lache bekje. Lief JULIAANTJE. Die arm Herman. Is hij nu alweer ziek? Wil je hem m'n groeten doen en beterschap wenschen? Jij bent al een klein naaistertje zeg. Wat zal je vriendinne tje blij zijn met de gemaakte poppenkleer- tjes. Pop zal trouwens ook gelukkig zijn met de mooie 'kleertjes. Dag Juliaantje. Beste ZUS. 'k Begrijp dat je moeder niet steeds maar weer een schoolfoto koopt. Boven dien kan je vader zelf zoo goed fotogra feeren, dat je genoeg keertjes op de kiek kunt komen. De trui is dus af? Jij en Herman hebt op een vreedzamer manier gespeeld, dan de landen thans doen, die jullie voorstelden. Hoe gaat het op de naaikrans af ga je er niet meer heen? Hoe maakt je broer Reindert het? Dag Zus. Best KLAPROOSJE. Gelukkig dat je zuster volgens den dokter niets scheelt. Je moeder zal nu veel geruster zijn. Jammer dat je door kiespijn niet op de club kon komen, 'k Hoop dat het weer spoedig over is. Over een poosje geef ik weer eens eens raadsel op. Tot Woens dag. Dag Klaproosje. Best BOSCH VIOOLTJE. Je briefje vond ik later in de presentielijst van de club. Het was toen te laat om nog te doen plaatsen. Ik heb het toen niet meer doorgelezen. Wil je me iets over het Belg. plaatsje Iperen vragen, doe dat dan in je volgend briefje. Dag Bosch viooltje. Beste THIJS IJS. Zoo vriend, zit je fijn bij de brandende kachel? Maar ben je niet bang te zullen smelten? Bij een warme kachel moet ijs altijd het onderspit delven. Al drie maal iets in je schoen? Dat is reeds veel 'k Begrijp dat St. Nicolaas je verzocht in 't vervolg alleen Zaterdag's je schoen te zetten. Hij zou het anders veel te druk krijgen. Hoe heb je het St. Nicolaasverhaal gevonden, dat ik verteld heb? Dag Thijs IJs. Lief BOODSCHAPSTERTJE. Ik dank je voor de mooie teekening. Ze stelt m'n school voor? Je hebt goed gekeken toen je langs het ge bouw ging. De mooie bruine jekker heb ik gezien. Je hebt een heele knappe 'moeder. Was het St. Nicolaasverhaal mooi? Tot Woensdag. Dag Booschapstertje. Lief DUINVIOOLTJE. Die arme poes. Ik hoop dat ze weer gauw beter is. Heb je het gezellig op de club gevonden? Ik denk van wel. Je bent voor de eerste maal reeds met je werk flink opgeschoten. Tot Woensdag, Dag Duinviooltje. Beste KLEIN MAAR DAPPER. Zeg vriend ben je weer ziek geworden? 'k Vond het jam mer dat je niet op de club kon komen Eén ding is gelukkig: met je werk ben je niet ach ter gekomen. Ik heb een heel lang St. Nico laasverhaal verteld en verder hebben we ge zongen. Voor het werk wer er geen tijd meer over. Beterschap hoor. Dag klein maar Dap per. Lief SPARRETJE. Van je .vader vernam ik dat je weer ziek bent. Wel jammer, 'k Wensch dat je spoedig beter zult zijn. Voor je poppen- kinderen heb je nu natuurlijk geen gelegen heid. 'k Hoop dat de stakkers het nog wat in hun moeilijke positie uithouden. Kom je 5 December weer op school kijken? In m'n klas ben je hartelijk welkom, 'k Weet nog niet wat ik dit jaar zal doen. 'k Denk dat het weer WAT LIESELOTJE DROOMDE. Lieselotje heeft voor den derden keer piano les gehad en de juffrouw heeft geprobeerd haar de beteekenis en de duur van de ver schillende noten duidelijk te maken. Dat vond Lieselotje heel moeilijk en nu ligt ze in haar bedje en droomt ervan. Daar komt een dikke ronde dame aan wandelen. Ze maakt een diepe buiging voor Lieselotje en zegt haar vriendelijk goeden dag. Vervolg bovenaan 5de kolom. „Wie bent u", vraagt Lieselotje verbaasd. „Ik ben een heele noot van vier tellen en ik zal je mijn heele familie laten zien, zoodat je op pianoles daar geen moeilijkheden meer mee hebt". Lieselotje luistert verbaasd. Maar de dikke dame stoort zich niet aan Lieselotjes ver wondering. Ze klapt in haar handen. En daar verschijnt een andere dame, ook wel dik en rond, maar toch lang zoo dik niet als de eerste. „Dit is mijn jongere zuster", zegt de dikke dame. „Zij is een halve noot en duurt twee tellen. Wij hebben ieder een paar zwarte dienstmeisjes. Ik vier en zij twee. Dat zijn de kwart noten, die een tel duren. Kijk, daar komen ze aan!" En werkelijk, daar zag Lieselotje een zestal zwarte vroolijke meiskes aan komen huppelen. Vier gingen voor de heel dikke dame staan en begonnen een dansje te maken, terwijl de andere twee zich voor de halve noot opstelden en daar eveneens begonnen te dansen. Zoo'n grappig gezicht was het, dat Lieselotje in schaterlachen uitbarstte. ,Maar. we zijn nog niet klaar", zei de dikke dame glimlachend. „Ieder van onze dienstmeisjes heeft vier dochtertjes". Ze klapte wederom in haar handen, en daar kwam een heele rij kleine negermeisjes aan- ;edanst. ZATERDAG 16 N O V. 1935 „Dat zijn achtste' noten, die zijn zwart en hebben 1 streepje. Kun je dat wel allemaal onthouden, Lieselotje? Want ik laat je dit alles zien, opdat je het nooit meer vergeten zult". Lieselotje knikte. „Dan zal ik je nu de poppen van deze kleine meisjes laten zien. Ieder heeft er twee. Dat zijn de zestiende noten. Iedere pop heeft twee dwarsstreepjes. En tenslotte zal ik je dan nog de twee en dertigste noten laten zien, die ieder drie dwarsstreepjes hebben". Lieselotje knikte. „Ja nu weet ik het goed, nu begrijp ik het ook veel beter dan toen de juffrouw het uitlegde. Nee, nu zal ik het niet meer ver geten". „Dan is het goed", zei de dikke dame. Als bij tooverslag was alles plotseling verdwenen Dan had ze alles zeker gedroomd. „Maar", zei ze later tegen haar moeder, „ik weet het nu toch, terwijl ik er eerst niets van begrepen 'had". RITA VAN B. Wist je dat? Het grootste paleis van heel de wereld is het door Philips II opgerichte paleis Escuriol te Toledo. Het heeft 2000 ver trekken, die tezamen 6000 ramen hebben en in den tuin bevinden zich 73 fonteinen. DE BEURT IS AAN KLEINE TEEKENAARS. We zullen ditmaal weer eens eenige bouw werken teekenen, die we in verschillende landschapjes kunnen gebruiken. Zoo zie je op het linksche plaatje bovenaan: een Chinee- sche pagode. (Pagode is een ander woord voor tempel!) Daarnaast zie je een oude slottoren uit de Middeleeuwen, zooals ze langs de Rijn nog te zien zijn en die meestal op een rots werden gebouwd. Rechts onderaan: een Mohammedaansche moskee. (Moskee is ook een woord voor tempel)Het lange slanke torentje heet „mi naret"; daarvan roept de priester de geloovi- gen op ten gebed. Tenslotte een modern bouwwerk en wel een viaduct. En nu maar vlug aan den gang, jongelui en maar goed oefenen, net zoo lang, tot het je zonder moeite afgaat! KLEINE KNUTSELAARS. Micky Mouse. Ik wed, dat jullie allemaal wel eens gehoord hebben van Micky Mouse, dat grappige, ver standige muisje, dat door den teekenaar Walt Disney een Amerikaan bedacht werd en dat het publiek in bioscopen over de heele wereld genieten laat van zijn kostelijke avon turen. Ik denk, dat julliei het ook allemaal wel leuk zult vinden, zoo'n Micky Mousje te heb ben en daarom zullen we hem samen gaan vervaardigen, zooals je wilt van hout of carton. Je begint de verschillende deelen, zooals je die op de teekening ziet, op het carton of hout te teekenen. Behalve de kop worden alle deelen twee maal geteekend en daarna z-aag of knip je deze verschillende onde-rdeelen van Micky uit. Dan begint een belangrijk onderdeel van het werkje: het kleuren of verven. Je moet heldere frissche kleuren voor het muisje kie zen: zijn huid wordt zwart, en zijn snuit wit gemaakt. Hij krijgt een rood gestreept broekje aan en gele handschoenen en schoenen. Als alles goed droog is beginnen we met het in elkaar zetten van Micky. Daartoe hebben we eerst gaatjes geboord op de aangegeven plaatsen. Om het geheel nu goed beweeglijk te krijgen, maak je alles met elastiekjes in elkaar. De staart is een gewoon zwart draadje wol. Je moet er wel aan denken, dat, als je Micky van hout maakt, dat je alle kantjes goed glad.vijlt, zoodat er geen splinters blij ven. En voor je verven gaat, moet je ook het hout goed schuren met grof schuurpapier Anders houdt de verf niet. Dit Micky Mousje is een aardig stuk speelgoed voor kleine broertjes, zusjes, nichtjes of neefjes. En daal de deelen met elastiekjes aan elkaar zitten, is het muisje zeer beweeglijk; wat het geheel nog aardiger maakt OOM KEES. APENVERDRIET. Jok en Jak waren onafscheidelijke vrien den. In het groote Indische oerwoud, waar ze woonden, kon men er zeker van zijn, dat waar Jok was, Jak ook verschijnen zou en waar Jak was Jok ook niet ver was. Ze leidden een ge noeglijk leventje: voedsel was er in overvloed in de hooge boomen konden ze naar hartelust stoeien en ravotten en bijna geen enkel dier in het oerwoud was hen kwaad gezind; want het waren vroolijke klanten. Zoo was hun leventje verloopen, zonder een enkele minder prettige ;ebeurtenis. Tot het groote ongeluk kwam.Er kwam een jachtexpeaitie in het oerwoud om dieren te vangen voor een dierentuin. En Jak en Jok, nieuwsgierig als ze waren, werden gevangen in de groote netten, die de mensohen gebrui ken. De menschen, die hen bekeken, toen ze in houten kisten opgesloten waren, zeiden: „Een mooie vangst! Wat een paar pracht exemplaren van brulapen!" Maar Jok en Jak konden hen niet verstaan! Die keken met treurige oogen door het lat werk van hun kist naar buiten, de vrijheid in. Daar zagen ze de hooge boomen, waar ze niet lang geleden nog ingeklauterd waren en daar zagen ze de kokospalmen, waar ze kort geleden nog kokosnoten hadden zitten snoe pen en de basten naar beneden hadden ge gooid! En nu zaten ze in een ruimte, waar ze zich nauwelijks konden bewegen. En het werd nog erger! Na een tocht door het oerwoud kwamen ze in een groote stad. Daar werden ze met kist en al opgesloten in een houten loods. Wat zou er met ons gebeuren, Jok?" vroeg Jak angstig. Maar Jok wist het ook niet en vol angst wachtten ze af, wat er komen zou. Dat kwam gauw genoeg. Er kwamen mannen in de loods, die donkere doeken over de kist leg den. Toen voelden ze, dat ze naar buiten ge dragen werden. Ze hotsten en botsten heen en weer en toen was het of ze zweefden door de lucht. De doek over hun kist ging een eindje op zij en ze zagen, dat ze werkelijk boven de aarde waren. Ze werden namelijk in een schip geheschen, dat hen naar vreemde landen bracht. Maar voor ze daar waren, gebeurde er nog veel narigheid. Het schip slingerde en stampte en onze beide aapjes waren zoo zee ziek, zoo zeeziekZe raakten niet,aan het voedsel, dat hen gebracht werd; met ongeluk kige treurige oogen zaten ze roerloos in een hok en dachten aan hun land.... Ook aan de zeereis kwam een einde. Er kwamen weer mannen, die hen naar buiten brachten en weer zweefden ze boven de aarde. Wat was het koud! Kleumig en huiverend zaten ze te gen elkaar aangedrongen. „Oh Jok", zuchtte Jak. „Ons warme land met de hooge palmen." Jak antwoordde niet; maar hij dacht aan hetzelfde. De mannen, die hen naar buiten gebracht hadden, schreeuwden tegen elkaar: „Dit is een kist voor den dierentuin." Maar Jak en Jok begrepen daar niets van. Met auto's werden ze naar hun nieuwe huis gebracht. Ze kregen samen een kooi. De oppas sers en zelfs de directeur kwamen hen bekij ken en spraken vriendelijke woorden. Maar z werden niet vroolijk. Ze klauterden niet uit gelaten in de touwen en tegen de tralies. „Ze moeten wennen!" zeiden de menschen. Maar ze wenden niet. Hoe kon dat ook: wennen in 'n nauwe kooi met tralies, waar den heelen dag menschen en kinderen zich voor verdrongen. Wennen in die bedompte ruimte, waar ze eerst een heel oerwoud gehad hadden. Wennen aan een kale boomstronk, die midden in de kooi stond, waar eerst een heel palmenbosch hun speelplaats geweest was. Misschien als Jak en Jok vele jaren in hun kooi doorgebracht hebben, dat dan de herinne ringen aan het oerwoud vager en vager wordt; maar als je naar hun oogen kijkt, die over de bezoekers heenstaren, dan zul je zien, dat het verlangen daar nooit uit verdwijnt, het verlangen naar datgene, dat mensch en dier het liefst is, naar de vrijheid.... RTTA. een feestterrein wordt. Beterschap hoor en tot ziens. Beste ROBBEDOES. Hoe heb je het verhaal gevonden? Je zat zoo echt te luisteren en zult het wel goed onthouden hebben. Heb je het nog aan Klaas en je moeder verteld? Als ik even tijd heb kom ik nog eens gauw, maar breng werk mede. Dag Robbedoes. Best BRUINTJE. Wel vriend, hoe maak je het? L.I. Woensdag heb ik je niet gezien, is je moeder 's avonds nog naar den ouderavond gegaan? Binnenkort hoop ik haar weer eens te spreken. Lief DOORNROOSJE. Ja hoor, je mag je album mede naar de club nemen. Ik neem haar dan mede naar huis en zal in de album schrijven, zoodra ik er even gelegenheid voor heb. Wanneer R. thuis kan werken behoeft ze de doos niet mede te brengen. Ik bedoelde alleen maar haar te helpen, wanneer ze er zelf niet mede overweg kan. Wat wordt je werk op het clubje snoezig. De kleuren doen het ook zoo goed, vindt je niet? Tot Woensdag. Lief LELIETJE VAN DALEN. Wat heb je een goeden verjaardag gehad. Het postpapier vind ik heel schattig. Armbanden, een ringetje, doozen kinderpost, een handwerkdoos, ja ik weet niet wat al. 'k Denk van iedere broer of zus iets. Zie ik je Woensdag weer? Dag Lelie tje van Dalen. Best ZONNESTRAALTJE. Over je vraag spx-eken we wel eens onder vier oogen. 'k Ge loof wel dat ik je helpen kan, maar dan met een ander soort kaart. Enfin, dat be spreken we wel nader. Ja het was Woensdag avond weer heel gezellig en de kwartieren vlogen om. Je werk wordt ook heel netjes. Vind je de kleuren ook niet mooi? Juist bij handwerken is de kleurcombinatie een zeer voorname factor. Dag Zonnestraaltje. Best ROODBORSTJE. Wel jammer dat je niet op de club geweest bent. Het verhaal vonden de kinderen allen heel mooi en je kon wel een speld hooren vallen zoo intens zaten* allen te luisteren. Je had in ieder geval om 4.30 wel terug kunnen komen, te meer daar je er dan zeker van was mij aan te treffen. Enfin, 'k Hoop je nu a.s. Woensdag te zien. Dag Roodborstje Lief KRULLEKOPJE. Zoo heb je met je zus St. Nicolaas gezien en was hij precies eender als verleden jaar? Dat wil ik graag aannemen, maar hij is toch in ieder geval weer een jaar tje ouder geworden; men ziet dat niet ter stond aan z'n grijze haren. Je zet wel iederen avond je schoen klaar, maar krijgt er toch zeker niet geregeld iets in. Dat zou te veel wor den van het goede. Tot Woensdag. Dag Krul- lekopje. Beste BEP. Wat een mooie teekeningen heb ik weer van je ontvangen. Ze worden zoowat iedere week mooier, grooter en talrijker. Voor al die roode haren en wolken vond ik prachtig. Eet je nog steeds flink? Denk er om dat Sint en Piet alleen houden van kinderen die goed eten. Dag Bep. Lief SNEEUWVLOKJE. Of je je werk nog op tijd afkrijgt, weet ik niet. In ieder geval heeft een keurig gewerkt handwerk dat iets langer duurt meer waarde dan een vlug ge werkt, maar slordig werk. Slordig mag bij mij nooit gewerkt worden. Is het niet netjes, dan gaat het er onverbiddelijk uit en duurt het nog veel langer voor het af is. Als je ech ter trouw komt en geregeld door werkt, schiet je spoedig een eind op en komt het misschien nog voor 5 December klaar. Dag Sneeuwvlokje. Beste VERONIKA. Heel gaarne wil ik je handwerkje zien. Beng het Woensdag maar mede op de club. Wat ga je nu van bruine wol op school maken? Zoo'n nacht zak is ook even een fijn werkje zeg. Als je iets mooi gemaakt hebt, breng het dan maar mede. Ik zie graag mooie handwerkjes. Tot Woensdag. Dag Veronika. Lief MANESCHIJNTJE. Zoo mag ik het hooren. De centen die je krijgt niet versnoe pen, maar opsparen om kleinigheden die je noodig hebt er voor te koopen. Jammer dat je Maandag zoo lang moest nablijven, zoo dat je niet meer met je vriendinnetje kon spelen. Maar het zal wel noodig geweest zijn. Onderwijzers houden de kinderen niet voor hun pleizier na, maar wel, om te zorgen dat ze kennen hetgeen geleerd moet worden, 'k Hoop dat je niet vaak moet blijven. Maar goed opletten is het beste. Tot Woensdag. Dag Maneschijntje. Lief Vuurvlindertje. Neen, ik heb dit jaar nog niet de eer gehad met den goeden Sint kennis te maken. Het zal echter wel niet lang meer duren, 'k Denk dat hij binnenkort eens naar m'n klasseleerlingen zal informeeren. Gelukkig kan ik hem van allen veel goeds mededeelen en vertellen dat ze allemaal heel lief voor elkander zijn. Vanmorgen o.a. werd er een groot meisje in m'n klas niet goed. Eén der kleinsten zag het en kwam uit zich zelf met een kussen aandragen. „Blief Juf, voor haar" zei ly.j. Schattig vindt je niet? !k hoop dat jouw juffrouw ook veel goeds van jou kan Vertellen. Maar dat zal wel. Dag Vuurvlindertje. Lief FILMSTERRETJE. Borstplaat wordt niet gebakken maar gekookt. Ik versta ook de kunst, maar heb er gewoonweg geen tijd voor, hoewel ik koken, enz. heusch niet on gezellig vind. Zou Sint je Woensdagmiddag nog gemist hebben. Werk maar prettig. Dag Filmsterretje. Lief RANONKELTJE. Van je broertje „Klein maar Dapper" meende ik, nu hij ziek is, geen briefje te zullen ontvangen. Je moeder heeft echter voor hem geschreven 'en vroeg me eens iets over z'n poes te schrijven. Ik zal nu maar in jouw briefje aan haar verzoek vol doen, Want Cootje's briefje heb ik gisteren, Woensdag, reeds geschreven. Zeg Cootje, je vertelt poes alles van de club, schrijft je moeder mij. Begrijpt Topsy je of doet ze alsof ze je begrijpt? Welke kleur heeft ze en hoe lang heb je ze al? Is poes een flinke muizen vangster of hebben jullie geen muizen en houdt je haar voor de gezelligheid? Als je weer beter bent, schrijf je me wel op m'n vragen, niet? Beterschap hoor. Zeg Ranon- keltje, die kleine Gerard vind ik een schat- tigen bengel. Hij is echter nog veel te jong voor de club en moet nog wat geduld hebben. Met recht heb je dit keer slecht geschreven. Een volgenden keer hoop ik dat je wat meer tijd voor me hebt. Wil je je moeder m'n groe ten terug doen? Tot Woensdag. Dag Renonkeltje. Veel groeten van MEJ. E. VTJLBRIEF. en tot Woensdag op de club,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 10