De laatste stand luidt: Regeerings- partijen 419, oppositie 176 zetels. Last van Uw zenuwen? Pierre Laval, diplomaat en zakenman. THIJS IJS EN DE KABOUTER PIRIMUS ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 De Lagerhuisverkiezingen in Engeland. MacDonald in Seaham verslagen. Bij de Engeïsche Lagerhuisverkie- zingen zijn thans 595 afgevaardigden gekozen. De stand luidt op hei oogen- blik: REGEERÏNGSPARTI JEN Conservatieven 380 zetels Nationale Labour (Mac Donald) 8 Nationale Liberalen (Simon) 31 Totaal 419 zetels OPPOSITIE: Labour (inclusief onafh. Labour) 153 zetels Liberalen (Samuel) 16 Onafhankelijke Liberalen (Lloyd George) 4 Onafhankelijken 3 Communisten 1 Totaal 176 zetels Labour heeft netto 93 zetels gewonnen, de onafhankelijke arbeiders partij 1, de commu- nisfcer 1, de conservatieven hebben netto 72 zetels verloren, de liberale fractie Samuel 11. De nationale labourpartij MacDonald 6, de nationale liberalen Simon 5 en de nationalen (onafhankelijke aanhangers der regeering) 1. Ramsay MacDonald is in zijn kiesdistrict Seaham Harbour verslagen door den can- didaat der oppositioneele Labour-partij E. Shinwell. De oud-premier behaalde slechts 17.800 stemmen, terwijl zijn tegenstander, de La- bourman Shinwell, 38.000 stemmen op zich vereenigde. Oook MacDonald's zoon Malcolm leed de nederlaag in zijn district. MacDonald. Dit resultaat is in het district met veel enthousiasme ontvangen. De hoofdzakelijk uit mijnwerkers bestaande menigte zong hèt lied „De Roode Vlag\ MacDonald heeft tegenover een journalist verklaard, dat zijn nederlaag hem niet vér- rast heeft. In dit district, aidus zeide hij, is het probleem van de mijnwerkersloonen tot een politieke kwestie geworden. Lloyd George achtte het totale resultaat niet verrassend, in aanmerking genomen de omstandigheden, waaronder de verkiezingen hebben plaats gehad. De minister-president verklaarde, dat de regeering een groot succes heeft behaald. De kiezers hebben opnieuw hun vertrouwen in de nationale regeering uitgesproken en haar op gedragen, den arbeid voor het nationale her stel en den wereldvrede voort te zetten. De regeering, zoo zeide hij, zal in de komende jaren alles doen om het vertrouwen van het land te rechtvaardigen. Over het resultaat in de verschillende districten meldt het A.N.P. nog het volgende: Vier van de zeven zetels welke Sheffield in het Lagerhuis heeft, zijn door de Labour Partij van de conservatieven gewonnen. Te Bristol, dat vijf kiesdistricten telt, heeft Labour één zetel van de conservatieven gewonnen. Be halve dat de conservatieven de zetel van den leider der liberalen, Sir Herbert Samuel, in den kieskring Darwen (Lancashire) hebben ver overd, zijn in de landelijke kiesdistricten, voor zoover bekend, nog geen wijzigingen ingetre den. In de kieskringen van Londen heeft de ar beiderspart-ij tamelijk veel succes gehad. Zij heeft dertien zetels gewonnen. Het belangrijkste feit bij deze verkiezing is het groote verlies, dat de liberalen lijden. Behalve Sir Herbert Samuel hebben Sir Walter Rea en verschillende andere vooraan staande leden der liberale oppositie hun zetels verloren en voor zoover bekend, zullen slechts zeven hunner in het Lagerhuis terugkeeren. De nationale liberalen hebben drie zetels verloren en één gewonnen. De minister van binnenlandsche zaken, Sir John Simon, bereikte een meerderheid van slechts 647 stemmen. De minister voor Volken- bondsaangelegenheden, Eden, verwierf 35.000 stemmen tegen zijn tegenstander slechts 10.000. Winston Churchill werd herkozen met een meerderheid van 20.000 stemmen, terwijl Lloyd George zijn meerderheid kon doen toenemen van 5.000 tot 9.000 stemmen. Maxton, de leider van Independant Labour, verdubbelde zijn meerderheid. Verder zijn herkozen de Labourveteraan Will Thorne, de oud-minister van binnenland sche zaken John Gilmour, de onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken Cran- borne, Sir Robert Horne, Inskip, Miss Megan Lloyd George, de minister van onderwijs Oliver Stanley en de onderstaatssecretaris voor de dominions Lord Stanley. Er bestond eeniige onzekerheid over de zetel van den liberaal-nationalen .minister van Schotland, Collins, doch uit den uitslag bleek, dat hij te Greenock een gemakkelijke over winning heeft behaald. De minister voor de dominions Thomas heeft zijn zetel voor Derby behouden met een groote meerderheid. Voorts hebben oud-ministers en andere vooraanstaande leiders der Labour Party, die in 1931 hun zetel hadden verloren, thans in hun district de overwinning behaald. Tot hen behooren Clynes, Alexander, Morrison, Lees Smith, Greenwood, Lansbury, Roberts en Sir Stafford Cripps. Wedgewood Benn en Miss Margareth Bon- field slaagden er ditmaal evenmin in in hun districten de meerderheid te behalen. De grootste meerderheid, welke werd be haald in een kiesdistrict was te Hendon (Noord-West Londen), waar de conservatie ven een meerderheid verkregen van 41.387 stemmen. De kleinste meerderheid welke werd behaald was die van den Labour-candidaat in het district Middlesborough, waar Young 67 stemmen meer verwierf dan zijn tegenstander, Voor zoover tot nogtoe bekend heeft geen enkele vrouwelijke candidaat der Labour Party nog een zetel in het Lagerhuis behaald. Lady Astor en haar zoon, beiden conserva tieven zullen in het Lagerhuis komen en dit is de eerste keer, dat een moeder en haar zoon gelijktijdig parlementsleden zijn. De zoon van Winston Churchill, Randolph is niet gekozen. Duitschland. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's ZenuwtabSetten. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) zakeii dr. Frick is gisteren van kracht ge worden. (AJN.P.) Bijzondere toestemming voor in- en uitvoer van oorlogs materiaal noodig. Het „Reichgezetzblatt" publiceert een wet inzake den in- en uitvoer van oorlogsmate riaal. De wet bepaalt, dat deze uitvoer of invoer slechts mag geschieden met bijzondere toe stemming van den rijkscommissaris in over leg met den rijksminister van oorlog. De nieuwe regeling inzake den in- en uit voer van oorlogsmateriaal komt overeen met de regeling, welke de meeste andere landen, waar wapens worden vervaardigd geldt. De strijd in Abessynië. Door ANTONINA VALLENTIN. Joodsche wetgeving van kracht geworden. In het. Reichsgeze tzblatt is thans de eerste verordening gepubliceerd op de wet van het rijksburgerschap en de eerste verordening op de uitvoering van de wet tot „bescherming van het Duitsche bloed en de Duitsche eer". In de verschillende paragrafen wordt bepaald dat tot nadere voorschriften zullen zijn ge schreven betreffende den rijksburgerbrief, voorloopig als rijksburgers beschouwd worden de burgei's van Duitsch bloed. Deze voorschrif ten gelden ook voor staatsonderdanen, die een of twee Joodsche grootouders hebben. Een Jood kan geen rijksburger zijn. Hij heeft geen stemrecht in politieke aangelegenheden en hij lean geen openbaar ambt befcleeden. Joodsche ambtenaren worden op non-activi teit gesteld. Indien deze ambtenaren aan het front hebben gestreden zullen zij tot den pensioengerechtigden leeftijd als non-activi- teitstractement ontvangen, het non-activi- teitstractement, waarop zij volgens hun laatst genoten salaris recht zouden hebben. Jood is, degene die van minstens drie Joodsche groot ouders afstamt.' Als Jood geldt eveneens de gene, die twee Joodsche grootouders heeft en lid van een Joodsche kerkelijke gemeenschap is, of bij de afkondiging van de wet met iemand van het Joodsche ras is getrouwd. In de wet tot bescherming van het Duit sche- bloed wordt bepaald, dat tot de verbo den huwelijken ook behooren de huwelijken tusschen Joden en staatsonderdanen, van wie een der grootouders Jood is, Staatsonderdanen, die twee Joodsche groot ouders hebben, hebben voor hun huwelijk met staatsonderdanen van Duitsch of erfelijk ver want bloed of met staatsonderdanen, van wie een der grootouders Jood is, de toestemming noodig van den rijksminister van binnen landsche zaken en den plaatsvervanger van den leider. Bij de beslissing zal vooral reke ning worden gehouden met de lichamelijke, moreele en karaktereigenschappen van der» aanvrager, met den duur van het verblijf van zijn familie in Duitschland. Geen huwelijk zal mogen worden gesloten tusschen personen van wie een der grootouders Jood is. Een huishouding wordt als Joodsch beschouwd, wanneer een Joodsche man gezinshoofd is.. Vrouwelijke staatsonderdanen van Duitsch bloed, die bij de uitvaardiging der wet in een Joodsche huishouding werkzaam waren, kun nen in deze betrekking blijven, wanneer zij boven de 35 jaar zijn. Overtredingen zullen worden gestraft. De verordening, welke geteekend is door den rijkskanselier Hitier, diens plaatsvervan ger en den rijksminister van binnenlandsche Hevig gevecht aan het Zuidelijk front. Uit Asmara: De oorlogscorres pondent van het D.N.B. meldt, dat de Italiaansche opmarsch in het Zui den wordt voortgezet in de richting van Harar en Djidjiga. De colonne van Maletti stiet Donderdag in het Fafan-dal op een sterke aMeeling Abessyniërs, die na harden strijd werden verslagen. De Abessyniërs zouden meer dan 300 dooden hebben moeten achterlaten, terwijl velen zouden zijn gewond. Ook een Euro peaan, die aan Abessynische zijde streed, zou gesneuveld zijn. Talrijke machinegeweren, veel munitie en een pantserwagen zouden in handen der Italianen zijn gevallen. Aan Ita liaansche zijde, aldus wordt ver klaard, zijn een officier en een on der-officier gevallen. Een officier, twee Askari-onderoff icier en en 60 Askari's werden gewond. Volgens de laatste berichten lijkt het, of de gevechten aan alle fronten herleven. Aan het noordelijke front wordt de Italiaansche opmarsch systematisch voortgezet. Overal achter de liniën van de corpsen van Santini en Birolo wordt het gebied gezuiverd. Ten Zuiden van Makalle hebben vliegers sterke Abessynische troeuen-concentraties waargenomen, vooral tusschen Antalo en Arnba Alatsji. In een kamp werd een groote tent gezien, die, naar men vermoedt, aan den Abessynischen troonopvolger zou kunnen toebehooren. Er zijn teekenen, die zouden kunnen wijzen op de aanwezigheid van Ras Seyoem en andere aanvoerders in deze streek. De bevolking heeft het gebied ver laten, blijkbaar omdat zij ernstige dingen verwacht. De Italiaansche vliegtuigen heb ben bommen en brandbommen op de Abes synische concentraties geworpen, die, naar tiet schijnt, veel uitwerking hebben gehad. Het corps van Maravigna staat niet ver- van de Takaze, terwijl- aan,. het Setit-front alle afde-elingen inlanders de rivier hebben overschreden en eenige kilometers in Abes- synisch gebied zijn opgerukt. Te Asmara gelooft men algemeen, dat be- langriike krijgsbedrijven verwacht kunnen worden. (A.N.P.) Toch afzonderlijke antwoor den op de Italiaansche nota? Naar volgens het A.N.P. te Parijs verluidt, is men in officieele kringen van meening veranderd ten aanzien van de kwestie der beantwoording van de Italiaansche protest nota. Terwijl in het begin van deze week nog verklaard werd, dat geen afzonderlijk ant- woprd zou worden verzonden, acht men het thans zeker, dat toch iedere staat afzonder lijk on de nota zal reageeren. Niettemin zouden tusschen de verschillen de hoofdsteden onderhandelinigen worden gevoerd om te bereiken, dat de antwoorden op elkaar zouden zijn afgestemd. Het uitwer ken van een gemeenschappelijk antwoord, aldus verklaart men, zou een nieuwe zitting der coördinatiecommissie noodig .maken, en men is van meening, dat op politieke en practische gronden een afzonderlijke beant woording de beste oplossing is. Daar echter de sanctiemaatregelen uit een gemeenschap pelijk besluit voortvloeien, zou men er naar streven, dat de antwoorden tot op zekere hoogte overeenstemming vertoonen. De con clusies kunnen in ieder geval slechts gelijk luidend zijn. Ook wordt ontkend, dat tusschen Parijs en Londen is onderhandeld over een tekst, die tot voorbeeld voor de andere regeeringen zou kunnen strekken. Een dichte menigte verdrong zich eens voor den uitgang van het station van Lyon: Pierre Laval zou uit Rome terugkeeren. Is zijn ko men en gaan niet een soort barometer voor de binnenlandsche politiek in Frankrijk? Een witkiel sprak me aan. „Wacht u op meneer Laval?" Het was een groote kerel en op zijn schouder balanceerde een reusachtige koffer, dien hij met even veel gemak meedroeg als een ander een bouquetje bloemen. „Ik wil 'm ook zien, hij hoort bij ons een man uit het volk." Op straat was een kruidenier uit zijn winkel gekomen om een seconde naar de auto te kunnen kijken, wanneer hij zou voorbij schieten, en ook hij scheen met een tevre- dn glimlach te willen zeggen: „Het is een der onzen, die straks voorbijkomt." En de hoog- gehoede heeren op het perron, die elkaar op zij drongen om den man die juist uit den trein was gestapt de hand te kunnen drukken, lieten zich met zichtbaar genoegen door de fotografen „nemen" in de houding van men- schen, die bezit hadden genomen van Pierre Laval Het politieke reiscostuum van Frankrijk's premier: zwart hemd, witte das, Schotsche rok, Baskische muts. (Creatie Laval.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. grootvorstin anastasia overleden. PARIJS, 15 Nov. Grootvorstin Anastasia, eehtgenoote van den zeven jaar geleden ge storven grootvorst Nicolaas van Rusland, is in den afgeloopen nacht in haar villa te An- tieres hi den ouderdom van 72 jaar overle den. (A.N.p.) Dat antwoord bevreemdt Thijs een beetje. Hij woont immers zoo'n heel eind hier vandaan. Pirimus lacht geheimzinnig en voegt aan zijn woorden toe: „Ik zal zorgen, dat je rustig op een stoel thuis komt, je zult wel zien hoe dat gaat." Thijs snapt er nu nog minder van, maar hij weet heel goed, dat ka bouters soms wonderlijke tooverkunsten kunnen uithalen en daarom besluit hij maar af te wachten. Nu zijn ze bij de woning van Pirimus aangekomen. „Welkom in mijn huis," zegt deze. „Van hieruit zal je reis een aan vang nemen." Thijs ziet tot zijn groote verbazing, dat er in Pirimus' woongrot maar één meubelstuk staat en dat is een stoel. En inderdaad, hij behoort bij ons, want zijn loopbaan is als een greep middenin de groote Fransche gemeenschap. Zijn loopbaan is een reeks étappes en van elk dezer étappes heeft hij een diepen indruk-bewaard. Voortgekomen uit de armste klasse in één der armste provincies van Frankrijk heeft hij een langen weg moeten afleggen via tal rijke beroepen voordat hij zijn dochter kon uithuwelijken aan een afstammeling van den markies de Lafayette. Aan die boerenafkomst dankt hij in de eerste plaats zijn zin voor de werkelijkheid. Van zijn eigen moeilijke begin af is Pierre Laval ge woon te doen te hebben met de ernstige levensvraagstukken. Het realisme van den landman heeft steeds de opwellingen van zijn verbeelding in toom gehouden, de aanvallen van zijn tegenstanders verzwakt. Terwijl an dere staatslieden, misleid door de herinnering aan vroegere experimenten, ingewikkelde plannen ontwierpen op onzekere basis, vond Laval het voldoende de situatie van het oogen- blik in beschouwing te nemen; hij begreep, dat de historie zich nooit op precies dezelfde wijze herhaalt en dat de gebeurtenissen uit het verleden dikwijls als waarschuwing maar nooit als model voor het heden kunnen dienen- Buiten zijn sterk realisme heeft hij nog een anderen, typischen karaktertrek aan zijn af komst te danken: een volharding zonder weer ga. Den jongen, dien men verhinderde zijn studies voort te zetten omdat op het boerde rijtje en in het vak van voerman, dat zijn vader uitoefende ieder paar armen, ook al waren het die van een tienjarig knaapje, een kostbaar bezit uitmaakte en die, gedrongen door weetgierigheid des nachts bij het schijn sel van aaneengeregen stompjes kaars de be ginselen van het latijn probeerde machtig te worden dien jongen vindt men terug in den president van den ministerraad, zooals hij daar zit in zijn groot vertrek in het Quai d'Orsay, waar hij 's morgens het eerst aanwezig is, de belknopjes indrukt, met gebogen hoofd in de stapel papieren voor hem op tafel wegduikt en vanwaar hij als laatste man vertrekt, tot groot misnoegen van zijn onmiddellijke mede werkers en de po'rtiers. Meedoogenloos tegen over zichzelf, met oogleden, die zwaar zijn door gebrek aan slaap, een schaduw over het olijfkleurig gelaat, de mond gesloten en met een blik, die iets koortsachtigs heeft, werpt hij zich na afloop van een nachtelijke zitting van den kabinetsraad op de taak, welke de mor genuren van hem verlangen en de gitzwarte lok, die langs zijn voorhoofd sleept is dezelfde, als die waarachter eens het gelaat schuil ging van een boerenjongen, die gebogen over zijn latijnsche grammatica zat. Aan den grond van Auvergne dankt hij nog een eigenschap, die vooral in dezen tijd van groot nut is, n.l. begrip voor economie, een eigenschap, welke hem in de tweede étappe van zijn leven, die van den kleinen burger, goed van pas is gekomen. Zijn streven naar' zuinigheid strekt zich zelfs uit tot zijn woor den en gebaren en de buitengewone wijze, waarop hij zijn tijd weet in te deelen, is er eveneens het resultaat van. Men zegt, dat sinds menschenheugenis zulke korte audiën- ties bij de ministers in dit bureau van het Quai d'Orsay niet zijn voorgekomen. De bezoekers zijn dikwijls even vlug verdwenen als ze gekomen zijn. Onder zijn fascineerenden blik en onder den geesel van een paar scherpe echter zonder vinnig heid gestelde vragen, is iedere poging tot wel sprekendheid en elke nuttelooze zinswending bij voorbaat den pas afgesneden. Men ziet imposante heeren uit het ministerieele bureau komen, die van plan waren een rede voering af te steken en nu tot hun groote verbazing tot de conclusie gekomen zijn, dat ze aangehoord, verhoord, begrepen of afgewe zen zijnzonder te hebben gesproken. Wat zijn overgeërfde kwaliteiten betreft, een is er. die sterker dan alle andere ont wikkeld is, n-1. zijn intuïtie. Zonder veel woor den te gebruiken weet Pierre Laval zich vol komen op de hoogte te stellen met den ge- dachtengang van den man tegenover hem en zonder lange voorafgaande studies dringt hij Frankrijk's premier als realist en econoom. door tot in het hart van ieder vraagstuk. Door zijn gecompliceerd leven heeft hij geleerd uit sluitend op zijn intuïtie te vertrouwen. Hij heeft haar ontwikkeld, zooals men een talent ontwikkelt. In dit opzicht vertoont hij gelij kenis met zijn grooten voorganger Aristide Briand, die het gevoel had van een kunstenaar, een schilder of een dichter. Maar in tegenstel ling met Briand bedient Pierre Laval er zich niet van om er de zielen van anderen mee te beïnvloeden. Ook hij heeft bepaalde persoonlijke aan trekkelijkheden: een klankrijk, genuanceerd stemgeluid, het vermogen om iemand te overreden en een glimlach, die zijn somber gelaat op verrassende wijze verheldert; maar hij maakt er nooit gebruik van, als het ware uit angst door zijn persoonlijke interventie aan de gedachten der menschen en aan de ;ebeurtenissen een verkeerde wending' te geven. Laval is een handig man en de reputatie, die hij op dit gebied bezit, omgeeft hem als een legende. Ieder, die bij hem komt, wacht er zich bij voorbaat voor zich in de strikken van zijn koopmanscapaciteiten te laten van gen. Een buurman van den heer Laval ver telt, dat de ossenkooplieden uit de omgeving van zijn landgoed, niet meer met hem wil len handelen. Een nieuw aangekomene zei: „Ik heb het nog niet geprobeerd, maar ik zal het ook niet doen. Hij is me te glad af". En toch, ondanks zijn scherp realisme en wantrouwende voorzichtigheid, is zijn sterkst ontwikkelde gave die van de groote fantasieën In de diepe schuilhoeken van zijn wezen huist een verborgen spontaneïteit, die in voortdurenden strijd is met het machtige „rem-systeem", dat de natuur hem geschon ken heeftAls zijn ambtenaren met het bezwaar komen: ,maar dat hebben we nooit zoo gedaan", antwoordt Pierre Laval rustig: „Een reden temeer om het nu te doen" Toen hij in de dagen, dat hij voor het eerst minister was, eens naar de telefoon greep om, tegen alle vormen der traditioneele diplo matiek in, rijkskanselier Brüning in Berlijn op te bellen bracht de ontstane opwinding een lichte glimlach op zijn lippen: „Jawel, ik wensch met de rijkskanselarij te Berlijn te spreken", herhaalde hij rustig. De politiek van het persoonlijke contact, door Briand geïntroduceerd, vond in hem een krachtig aanhanger. Maar bij Briand kwam die periode heel laat, op het oogenblik, dat hij zijn krachten reeds in den strijd verbruikt had. Laval heeft deze methode met grooten durf gevolgd en riskeerde er zelfs een dreigen de impopulariteit mede. „Men moet Laval niet tot spoed aanzetten", zei eens een van zijn oude vrienden tot een jeudig, enthousiast aanhanger, die ongeduldig was geworden door het langzame tempo, waarmede de premier een belangrijk] besluit voorbereidde. „Hij neemt slechts dan een be sluit, wanneer hij er het oogenblik rijp voor acht, nadat hij het voor en tegen lang durig heeft overwogen. en wanneer hij zich eens vergist, dan komt dat niet door een in overijldheid gevolgde impuls, maar' door de omstandigheden, die zijn handelingen dik wijls geweld aandoen". Toen hij zijn reis naar Rome zou onderne men, duurde het een heelen tijd, voordat het oogenblik van vertrek bekend werd: „Hij vertrekt, hij vertrekt niet, zijn trein gaat vanavond, neen, morgenavond", her haalden de dagbladen lederen dag met groote koppen op de eerste pagina's. „Mijne Heeren", zei Laval heel ernstig tot de journalisten. „Wanneer u nu nogeens mijn vertrek voorbarig aankondigt, zie ik mij ge noodzaakt zonder waarschuwing te vertrek ken en kunt ge achter den trein aanloopen". Op dat oogenblik maakte men zich ook te Londen ongerust over de lange voorbereiden de onderhandingen tot die reis. Toen hij be paalde openingen had gevonden, die tot be sprekingen met de Engelschen konden leiden over samenwerking in de Fransch-Britsche politiek, liet men hem te Londen weten, dat hij beter eerst de Fransch-Italiaansche be trekkingen kon regelen. En toen hij met het oog op een reis naar Londen de officieele Engeïsche kringen had laten polsen, gaf men hem in diplomatieke taal een antwoord, waarin de weg naar Londen als leidende via Rome werd aangegeven. Hij kwam uit Rome terug duidelijk onder den indruk van de sterke persoonlijkheid van Mussolini, evenals Ramsay MacDonald. Hun gelijke afkomst had de beide mannen nader tot elkaar gebracht overeenkomst vertoonde ook hun politieke loopbaan, die zij beiden in de Marxistische school zijn begon nen om haar vervolgens te verlaten, en hun directe, zelfstandige en stugge wijze van den ken. Maar hoe het ook zijtoch is Pierre Laval er de man niet naar om den gevangene te blijven van een bepaalde impressie en een blijvenden invloed te ondergaan van een andere persoonlijkheid, hoe sterk deze ook moge zijn. Tegenover den storm die in de openbare meening om het Italiaansch—Abessynische conflict losgebarsten is, heen en weer geslin gerd op de golven der tegenstellingen deels gunstig jegens de Britsche politiek, deels vijandig ten opzichte van sancties tegen Italië heeft Pierre Laval zich opnieuw met gefronst voorhoofd, opgesloten in het een zame debat met zichzelf. Wie hem ziet krijgt den indruk van een man, die zich de ooren heeft dichtgestopt 'tegen het geluid van sirenes. „Ik wil mijn land den oorlog besparen, ik wil tot iederen prijs een Europeesch conflict voorkomen, en als ik er in slaag de gevaren te bezweren, laat al het overige mij onver schillig" In het succes en in de nederlaag blijft Pierre Laval dezelfde: kalm, zuinig met woorden, zelfbewust zonder uiterlijk vertoon, in zich zelf gekeerd en met- een gullen soms onverklaarbaren zin voor humor. Hij is de zelfde in zijn huiselijke omgeving, die be scheiden-burgerlijk is. hoewel kwaadwil ligen over een luxueuze inrichting spreken in de groote salons van den Senaat, in het eenvoudige bureau van het dagblad in Auvergne of achter zijn imposante tafel in het Quai d'Orsay. Op den dag, dat hij daar de laden opruimt en afstand doet van zijn voor zitterschap van den ministerraad, is hij nog precies dezelfde als op het oogenblik, dat hem de macht werd gegeven. Het is dat sterke, onverstoorbare evenwicht, dat zich zoo treffend bij de ziel van zijn land aansluit. (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7