HET NIEUWE AVONDBLAD Luierzorg. de ooievaar 1 21e JAARGANG No. 17 DONDERDAG 21 NOV. 1935 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2}4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden', 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Opening bazar O. K. Ver- eenigingsgebouw. Enorme belangstelling. In de ruime vertrekken van het O. K. Ver- eenigingsgebouw aan de Kanaalstraat ver drong zich gistermiddag een groote menigte belangstellenden, meest dames, toen pastoor L. Rinkel zich gereed maakte voor de start: het uitspreken van het openingswoord van den in het gebouw georganiseerden bazar. Pastoor Rinkel verheugde zich er over dat zoovelen aan de uitnoodigihg gevolg hebben gegeven en daardoor reeds van hun belang stelling voor den bazar hebben blijk gegeven. Spreker moest het gras voor de voeten van mevr. Suwerink wegmaaien, voor wie als voor zitster van de bazarcommissie de taak was weggelegd, deze samenkomst te openen, wat haar volkomen zou zijn toevertrouwd. Maar aan spreker was verzocht den bazar te ope nen, zoodat hij haar het werk uit de handen moest nemen. Het is met den bazar als met de vallende sterren, aldus spreker. lederen tijd van het jaar worden bazars gehouden, maar op be paalde tijden, in herfst, winter en lente vallen er niet enkele sterren, maar zien we heele sterrenregens en in dien tijd zien we ook de bazars elkander verdringen. Er behoort moed toe, in dezen crisistijd een bazar te openen, vervolgde spreker, vooral een bazar als deze, die toch alleen voor een beperkten kring is en niet een algemeen belang voorstaat, als een bazar voor de bewaarscholen, T.b.c. Vereeni- ging of Witte Kruis. Deze bazar betreft de Oud-Katholieke gemeente en een kring van personen, die alhoewel niet O.K. zijnde, in zekeren zin daarmee verbonden zijn. De bazar is wel bescheiden, maar in een klein bestek is er een groote verscheidenheid van voor werpen en iedereen vindt er wat van zijn keuze. Verder is er gelegenheid, om eens har telijk te lachen. Spreker dankte de bazarcom missie, in het bijzonder mevrouw Suwerink, mej. Krab en den heer Spoelstra. Zij zijn in hun onderneming geslaagd en hebben ge toond, wat met goeden wil tot stand gebracht kan worden. Verder dankte spreker allen, die door hun geschenken hebben medegewerkt. Straks zullen de dames met den verkoop be ginnen en haar netten uitzetten. Hij hoopte, dat wanneer de bazardagen voorbij zijn, zij kunnen zeggen: we hadden wel eens een slech ten, trek, maar 't resultaat was toch „een bes te vi'sscherij" (gelach). De opbrengst is ten bate van dit gebouw, maar ook de kerk is er bij gebaat. Er is dus een zeker egoïsme bij, als spreker hoopt op een goed resultaat, want dit.zal het geestelijk en zedelijk leven der O. K. kerk doen bloeien en versterken. Nadat de heeren Cor Tol, viool en KI. Gouda orgel, de aandacht hadden gevraagd voor hun muzikale bijdrage, kon met den verkoop wor den begonnen. ....IJ. O. V. DIE LUSTIGE WITWE In verband met de lengte van de op te voeren operette Die lustige Wit we, heden avond in het Thalia Theater, verzoekt men ons mede te deelen, dat stipt acht uur be gonnen zal moeten worden, IJ. O. V. DIE LUSTIGE WITWE. Het bestuur van de Schaakclub „Kijk Uit" schrijft ons: De winter-eompetitie der onderlinge groe pen (kwartetten) is sedert eenige weken reeds in vollen gang en hoewel over het resultaat bezetting der hoogste of laagste plaatsen natuurlijk nog weinig definitiefs te zeggen valt, kan wel geconstateerd worden, dat er met animo oïn de zoo zeer begeerde bordpun- ten gestreden wordt. In groep I (le zestiental) zijn het vooral de leden S. Kooi, H. Schmitz, Dr. J. de Graaf en H. Stals, die door de thans reeds behaalde re sultaten als candidaten voor de hoogste plaats genoemd mogen worden. Er kan echter nog van alles gebeuren, de thans lager geplaatste spelers kunnen nog ge ducht gaan meespreken. In groep II (2e zestiental) gaan thans H. Oderkerk met 4 punten, W. Deelder en J. Rietdijk met 2V2 punt (alleen uit 4 partijen) en J. Plugboer met 3 punten uit 3 partijen aan den kop. Maar zij die thans minder goede resultaten boekten, zijn nog vol goeden moed en zullen zeer zeker nog hun kansen blijven benutten voor een zoo zeer begeerde goede plaats op de ranglijst. Het is een verblijdend teeken, dat in de laatste weken een aantal nieuwe leden (8) tot „Kijk Uit" toetraden. Mogen er spoedig meer vlogen. Het clublokaal is thans: Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente, Kalverstraat te IJmuiden-Oost. Door bijzondere omstandig heden (opheffing tier zaak) kan niet langer in lunchroom Eijnthoven geschaakt worden. Inmiddels werden ook voor de competitie van den K011. Ned. Schaakbond enkele wed strijden door het Ie en Ille tiental gespeeld. Helaas bleven successen achterwege. Het Ie tiental verloor n.l. van H. S. G„ Haar lem met 6%SVs; en van V. V. V. I, Alkmaar met 6—4, terwijl het He tiental op 19 Novem ber j.l. een nederlaag leed mét 6V23% tegen V. A. S. IV uit Amsterdam. We houden echter goeden moed en hopen mettertijd ook overwinningen te behalen, zoo als in voorgaande jaren reeds zoo menigmaal is gelukt. In dit verband moge nog gereleveerd wor den, dat door het bedanken (wegens studie redenen) van ons oud-lid A. D. de Groot, kampioen van ring Haarlem, het eerste team, maar ook de club in haar geheel, een gevoelig verlies geleden heeft. Hij was' met recht een goede leermeester voor ons allen, en zijn aangename lessen zul len wij niet licht vergeten. Veel dank blijven wij hem voor een en ander verschuldigd. CAUSERIE MEESTER DE HAAS. Voor een aandachtig gehoor hield Meester De Haas oud-damkampioen van Nederland in Hotel Rennemerhof op uitnoodiging van de Damclub IJmuiden een causerie over „het Damspel in het algemeen". Wat Dr.' Lasker voor de Schaakwereld be- t eekent, be teek-ent Mr. De Haas voor het Damspel. Den geheelen avond wist spreker op leer zame en boeiende wijze, de aanwezigen te doen luisteren en versteld staan van datgene, wat damspel in zich verborgen houdt. In de pauze kreeg een ieder gelegenheid, schriftelijk vragen te steilen; de vragen wer den op duidelijke wijze beantwoord en uiteen gezet. Na afloop van de causerie nam de voorzitter 'van D. C. IJ,, de heer R. de Jong het woord, en deelde namens zijn-'club mede, dat de heer De Haas tot eerelid van de Damclub IJmuiden was benoemd, hetgeen de heer De Haas op grooten prijs stelde. Onder hartelijk applaus vertrok Mr. De Haas met den laatsten trein naar Haarlem om den nachttrein naar Brussel te nemen. ONGEVAL BIJ DE HOOGOVENS. Woensdagmiddag is de bij het Hoogoven- bedrijf werkzaam zijnde gehuwde 42-jarige rangeerder P. Heiloo, wonende te Wijik aan Duin, bij het afladen van een ijzeren goot be kneld geraakt tusschen deze goot en den grond, tengevolge waarvan hij het rechter onderbeen brak. De eerste hulp werd verleend door Dr, Büller. waarna de getroffene per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk werd vervoerd. SUPPORTERSVEREENIGING „DE STORMVOGEL". Naar wij vernemen, mag de pas opge richte Supportersvereniging „De Stormvogel" zich in een groote belangstelling verheugen. Thans reeds telt de jonge vereeniging onge veer 70 leden en 40 donateurs. A.s. Zondag zal de vereendging zich voor het eerst doen gelden. Dien dag toch organi seert zij een supporterstocht naar Amster dam ter bijwoning van dien wedstrijd Blauw WitStormvogels. Het bestuur rekent er op, dat velen van de hun geboden gelegenheid, dezen wedstrijd te gaan bezoeken zullen profiteer en. Naar wij vernemen zijn de kosten zeer laag gesteld. OPEN ZITTING DER I. O. G. T. Woensdagavond hield Loge „In Veilige Ha ven" der I.O.G.T. een z.g. open zitting. Te half negen werd deze zitting geopend door mevrouw KonkelaarBlok die haar tevreden heid uitsprak over de aanwezigheid van zoo vele nieuwe gezichten. Na het zingen van den Geheelonthoudersmarsch werden door den heer R. Kofman Variaties op het Lied van Handel „De muzikale smid" op het orgel ten gehoore gebracht. Hierna speelden de heeren Kofman en Los (piano en viool) de 3de Sonate van Handel. Beide nummers vielen zeer in de smaak der aanwezigen. Na dit muzikale ge deelte zegde mevr. Kerkhof eenige verzen van Martien Beversluis, Margot Vos en ande ren, waarna mevr. Giitte het woord kreeg. Zij schilderde de verschrikkingen van brand. Er is echter een brandweer. Een 60 jaar gele den ontstond een ander woord nl. Drankweer. Veel is gedaan door de brandweer. Vaak kwam ook deze te laat. 1 Ook de Dran'kweer komt vaak te laat, maar beide trachten dan toch nog te redden wat te redden valt en ve len worden dan ook nog gered. Hierna werd gepauzeerd, waarvan gebruik gemaakt werd om een verloting te houden, Na de pauze werd de vergadering nog ver gast op een Romance van P. v. Winter, dooi de heeren Kofman en Los op piano en viool. Ook dit prachtig gespeelde stuk werd zeer ge waardeerd. Tot slot werden door mevrouw Kerkhof nog eénig verzen gedeclameerd. Loge In Veilige Haven mag op een hoog staande propagandavergadèring terugzien. KERKCONCERT. In verband met de ingekomen verzoeken en de goede resultaten van vorige jaren heeft het Chr. Gemengd Koor „Excelsior" beslo ten, dit jaar op den tweeden Kerstdag we derom een concert te geven met een gewijd programma in de Gereform. Kerk (West). Behalve het groote koor, zal ook het meis jeskoor zich doen hooren. Verder werken mede mej. Ada v. d. Does, Haarlem, sopraan, mej. van der Meer, Haarlem, alt en de heer Nol van Leeuwen, IJmuiden, bas. VELSEN HIJ HAD NOG WAT TE GOED. De politie alhier heeft iemand aangehouden, die gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad. Daar de man de boete niet wenschte te betalen is hij naar Haar lem overgebracht. SINT NICOLAAS KOMT. Op 5 December zal Sint Nicolaas een bezoek brengen aan de lagere klassen van school G. Het feest wordt gevierd in het gymnastiek lokaal. Voor de leerlingen der hoogste klassen vindt pp 10 December een bioscoopvoorstel ling plaats in „De Pont" waar een keurig verzorgd kinderprogramma vertoond zal worden. Zondag' 1 December houdt de afdeeling Velsen van den R.K. Vrouwenbond voor kin deren van leden een Sint Nicolaasmiddag in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Wij- kerstraatweg. V. G. S.—H. S. V. A.s. Zaterdagmiddag speelt het tweede elf tal van Van Gelders Sportvereeniging voor de Zaterdagmiddagcampetitie tegen H. S. V. te Zaandam. (Na de Kattenbak- en Bellen- poetscentrales heeft den Haag de primeur van een Luierverzorgings- centrale.) DE PARIJSCHE OPERA TE AMSTERDAM. Met den Parijschen middagtrein zijn Woens dag te Amsterdam aangekomen de ongeveer 80 artisten, leden van den technischen staf, regisseurs en leiders van het Theatre National de FOpéra de Paris, die in de hoofdstad twee voorstellingen zullen geven van de Opera „Ariane et Barbe Bleue" van Dukas, onder auspiciën van de Wagner Vereeniging. In Boekarest komen de laatste dagen vele ge zinnen uit Bessarabië aan, die door den hongersnood gedwongen zijn hun woonstede te verlaten. LANGS DE STRAAT. Nu het St. Nicolaas wordt Het loopt al aardig naar het Sinterklaas feest, den hoogtijdag voor den winkelier, den dag waarop in een hoekje van de bescheiden- ste aller portemonnaies nog wel een geld stukje wordt gevonden, om te worden uitge geven voor een cadeautje voor man, vrouw of kind. Ja vooral voor het kind. Er wordt veel armoede geleden, maar het moet al heel erg zijn, wanneer de goede Sint een kind vergeet. Hoogtijdagen voor den winkelstand? Inder daad. Vele winkeliers, die een slecht seizoen achter den rug hebben, hebben hun hoop ge vestigd op den Sinterklaastijd. Niet alleen nu, maar de laatste jajen was dit regel. En dank zij een bijzondere reclame, dank zij een aan lokkelijk opgebouwde étalage, dank zij een mooie verlichting werden velen dikwijls niet beschaamd in hun verwachting en konden velen, wier verwachting niet hoog gespannen was, na den 6en December tot hun vreugde constateeren „dat het nogal meeviel". De tijd is thans aangebroken, dat men uit gaat kijken naar een cadeautje. Het is nog te vroeg om wat te koopen, maar vader weet, wat moeder graag wil hebben. Piet weet wat voor zijn meisje, grootmoeder heeft al gezegd dat ze graag een paar warme pantoffels wilde, de portemonnaies of de spaarpotten zijn geïnspec teerd en de winkelier zet zijn beste beentje voor Het is Woensdag 20 November, 's avonds 9 uur. Ik wandel in de Oranjestraat. De straat is vol licht, echter alleen van de straatverlich ting. In maar een heel enkelen winkel vragen de étalages de aandacht van den wandelaar. Voor de rest gapen donkere ongezellige plek ken in de rij van winkelgevels. En in de Ka naalstraat is het niet beter. Ook hier ontmoet ili sporadisch een verlicht winkelraam, dat wat vreemd aandoet in het winkelcentrum, van onze „stad". Op het Willemsplein heerscht een bijna volslagen duisternis, want de straatverlich ting vermag niet de somberheid van den herfstavond te overwinnen. Het binnen-vier- kant donkert droefgeestig rondom de nauw- zichtbare muziektent; Zuid- en Westzijde van het plein konden evengoed het einde van de bewoonde wereld verraden als de ipmlijsting van het voornaamste plein van IJmuiden. Geen sterveling ziet men op straat. Is het een wonder? IJmuiden heeft weinig gezelligs; IJmuiden dat met gedoofde lichten de Sint- Nicolaasweek tegemoet gaat, is het summum van ongezelligheid. Waarom deze somberheid? Laten de winke liers hun étalages onverlicht uit zuinigheid? Zoo .ja, dan lijkt ons deze zuinigheid mis plaatst. Doen ze het omdat toch niemand komt kijken? Dan zullen ze zich vergissen. Laten ze maar eens een kijkje nemen- in de Kennemerlaan, waar de winkeliers de zaak klaarblijkelijk van een anderen kant bekij ken. Daar zijn, ook na sluitingstijd de étalages 'verlicht. Daar is vertier, daar bekijkt men de étalages. En al mogen dan niet alle kijkers straks koopers worden, er zijn koopers onder en deze profiteeren van de helder verlichte étalages om hun keus te kunnen doen. S. B. fttaOKIftó-i centrale jl I Ja, natuurlijk moest dat er-toch ook van komen, Waarom hebben wij zoo lang daarop gewacht, Vuile luiers worden 's ochtends meegenomen, Schoone luiers worden 's avonds thuis gebracht. Elke Haagsche zuigeling kan zich nu uiten, Zonder zorg voor moeder's al te zware taak, Want de vuile luiers gaan voortaan naar buiten, De verwisseling alleen is moederzaak. En wie weet, wij zullèn het misschien beleven, Dat de Haagsche moeder de verzorging' belt, Met het vriendelijk verzoek: ach komt u even, Baby moet een schoone luier omgespeld. Moeder kan dan rustig naar de bioscoop gaan, Niet gekweld meer door haar zuigelingenplicht, Want haar zuigeling zal toch op den loop gaan, En haar hoop is op den luierdienst gericht. Nu wij telefoon en telegraaf gebruiken En de televisie spoedig komen moet, Is het hoogstens nog een stap naar tele, .ruiken E11 dan functionneert de luierdienst pas goed. Het zal baby verder onverschillig laten, Of men luiers binnenshuis of buiten wascht, Maar het lijkt mij, als wij over „luier" praten, Dat dit meer op moeder dan op baby past. P. GASUS. Gas van de Hoogovens voor Haarlem-Noord. Goedkooper voor Haarlem dan zelf fabriceeren. Als gevolg van verschillende omstandig heden heeft de N.V, Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken, gevestigd te IJmuiden, cokesovengas beschikbaar. In verband daarmede is door deze vennootschap verzocht te overwegen, of de mogelijkheid be staat, dat Haarlem tijdelijk van haar een hoeveelheid gas betrekt. Om technische redenen dient een gasleve ring van de zijde van genoemde 'vennootschap aan Haarlem, zich te beperken tot het distri butie-gebied van de voormalige gemeente Schoten. De in dit gebied jaarlijks benoodigde hoeveelheid gas schatten B, en W. op 4 a 5 millioen M3. e Bij oppervlakkige beschouwing zou men geneigd kunnen zijn aan te nemen, dat er momenteel voor Haarlem geen aanleiding bestaat om gas van de Hoogovens te be trekken. Immers het productie-vermogen van het gemeente-gasbedrijf is. door het sterk af genomen gasverbruik, thans ruim voldoende om in de bestaande behoefte te voorzien. Gebleken is evenwel, dat de mogelijkheid tot afneming van gas voor de gemeente van belang is indien de prijs voldoende laag is, namelijk lager, dan de onmiddellijk op de productie drukkende z.g, variabele onkosten. Blijkens de voor de raadsleden ter inzage ge legde stukken is dit inderdaad het geval. Op grond daarvan komt het B. en W. gewenscht voor dat. met meergenoemde vennootschap een overeenkomst wordt aangegaan. Zooals uit artikel 1 van de ontwerpovereen komst blijkt, zal de duur van de levering onbepaald zijn, met dien verstande, dat beide partijen het recht hebben de overeenkomst met inachtneming van een termijn van drie maanden op te zeggen. PERSONALIA Ter voorziening in de vacature van tijdelijk leeraar voor den cursus 19351936 aan de Gem. Ambachtschool bevelen B. en W. van Haarlem aan: 1. W. B. Groeneveld te Haar lem en J. Spruyt te IJmuiden. Een afdeeling Vliegtuigbouw- kunde aan de M. T. S.? Het bestuur van de Middelbare Technische School te Haarlem heeft zich tot den Ge meenteraad van Haarlem gewend met een adres inzake de instelling van een afdeeling Vliegtuigbouwkunde aan de M.T.S. alhier. Medegedeeld wordt, dat het bestuur van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem (waaronder de M.T.S. ressorteert) in zijn vergadering van 21 October j.l. eenstem mig besloten heeft, over te gaan tot uitbrei ding van de M.T.S., door toevoegingvan en kele vakken tot opleiding in de vliegtuigbouw kunde. Het bestuur meent hiermede in een bestaan de en blijvende behoefte te voorzien, overeen komstig het in de Statuten vastgelegde doel der Vereeniging en acht deze uitbreiding van het leerplan zeer noodzakelijk, om aan de eischen van de techniek in haar huidige ont wikkeling en toekomstigen voortgang blijvend te voldoen. Het bestuur verzoekt daarom den Raad, overeenkomstig het 2e en 6e lid van art. 25 der Nijverheidsonderwijswet, te willen verklaren, dat de Gemeenteraad van Haarlem deze toe voeging van nieuwe vakken voor het onderwijs in de Vliegtuigbouwkunde noodig acht. De toelichting. Aan de bij het adres gevoegde memorie van toelichting is het volgende ontleend. De behoefte aan uitbreiding van het leer plan der M.T.S. met het vak Vliegtuigbouw kunde openbaarde zich in de eerste plaats door de sterke vraag naar een opleiding tot vliegtuigbouwkundige bij de inschrijving van nieuwe leerlingen. Daarom werd reeds het vorig jaar een avondcursus ingesteld, waar voor zich dadelijk 44 deelnemers aanmeldden. Dit jaar is het aantal deelnemers 61. Het is een tweejarige cursus, waar in het eerste jaar alleen het vak aërodynamica wordt onder wezen en in het tweede jaar iets wordt gedaan aan het construeeren van vliegtuigen. De cur sus heeft bewezen, dat de belangstelling voor meer theoretisch onderricht in de vliegtuig bouwkunde groot is, doch tevens is gebleken, dat meer uitbreiding van het onderwijs nood zakelijk is, omdat in een avondcursus, ook al zou men dien willen uitbreiden, de thans ver- eischte opleiding niet kan worden gegeven, aangezien veel meer .verlangd wordt dan een oppervlakkige kennis in slechts enkele vakken op een gebied, dat zooveel omvat als de vlieg tuigbouwkunde. Hoewel de buitengewone belangstelling van de jongere generatie in het luchtvaartbedrijf voor een deel als „mode" kan worden be schouwd, is toch de ernst, daarbij getoond, vol doende groot om er uit een blijvende behoefte en een gezond geloof in de toekomst van de vliegtuigtechniek uit af te leiden. Reeds nu, terwijl de luchtvaart in ons land eigenlijk nog in de kinderschoenen staat,, is gebleken, dat de opleiding tot vliegtuigbouw- technicus, zooals zij thans gegeven wordt, in hoofdzaak in de bedrijven zelf, tot groote moeilijkheden aanleiding geeft. De K.L.M. is dus bedrijf en school tegelijk. Het onderwijs moet worden gegeven door haar eigen perso neel. Dit is een toestand, die reeds nu niet goed te aanvaarden is, omdat- de opleiding van middelbare technici, behalve later in de practijk, behoort te blijven bij de daarvoor aangewezen Midd. Techn. Scholen. Ook de directeur van het Militair Lucht vaartbedrijf in Soesterberg schrijft, dat op het oogenblik voor vliegtuigmakers menschen uit de practijk worden genomen, meestal zon der theoretische vooropleiding en dat het in het belang van den dienst zou zijn, wanneer het peil van de betrokkenen kon worden op gevoerd. Het ligt bij dit belangrijke luchtvaart bedrijf in de bedoeling, voor toekomstige op zichters bepaalde theoretische kennis te eischen, overeenkomend met die van een eind diploma M.T.S. Generaal Snijders' meening is, dat het voor toekomstige levensvatbaarheid van de Neder- landsche vliegtuigindustrie een onafwijsbare eisch is, dat zij ter voorziening in leidende en voortstuwende krachten niet langer op vreemde technici zijn aangewezen. De fabriek van Fokker moet, naar adressan ten vernemen, nog voor een groot gedeelte met buitenlandsche technici werkeri. Er is dus zonder eenigen twijfel een. tekort aan wetenschappelijk gevormde en theore tisch voorbereide Nederlandsche technische krachten en onderwijs in de vliegtuigbouw kunde is dus noodzakelijk. Naar de mëenirxg van het bestuur komt de M.T.S. te Haarlem hiervoor misschien in de eerste plaats in aan merking, omdat die school een vooraanstaande plaats in de technische wereld inneemt en gunstig gelegen is ten opzichte van Schiphol. Het is de bedoeling, te beginnen met het in richten van een een jarigen cursus, uitsluitend als vervolgcursus voor afgestudeerde M.T.S.- ers, voor Scheepsbouwkunde of Werktuig bouwkunde van alle M. T. Scholen in Neder land, daar aan de zoo opgeleiden de meeste behoefte zal bestaan en voor hen zeker een afzetgebied te vinden is. Immers de K.L.M, kan de verzekering geven, minstens 15 van die jongelui na afloop van den cursus voor ver dere practische opleiding in haar dienst te kunnen nemen, terwijl ook in andere richtin gen verwachting voor plaatsing bestaat. In den tusschen tijd kan worden nagegaan of later een volledige cursus, van het eerste jaar af. zal worden ingesteld. De kosten voor den eenjarigen vervolgcursus waarmede, zoo eenigszins mogelijk. 1 Sep tember 1936 moet worden begonnen, zullen niet meer bedragen dan f 6000, Er behoeven niet meer dan 40 leerlingen méér te komen, om de kosten volkomen te dekken. Het risico van verhooging van het subsidie is voor de gemeente en voor het Rijk dus uiterst gering. Bij de toelichting zijn gevoegd afschriften van verklaringen van verschillende autoritei ten op luchtvaartgebied, die allen van het wenschelijke van een cursus, als door het be stuur van de M.T.S. alhier bedoeld, overtuigd zijn.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1