HET NIEUWE AVONDBLAD Technische wonderen in de Papierfabriek. 21e JAARGANG No. 22 WOENSDAG 27 NOV. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 •plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij.N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels t 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN. Machinedie 5000 bierviltjes" per uur fabriceert en een papiermachine met een capaciteit van 120.000 K.G. per etmaal. In het groote gebouwencomplex aan den Noordelijken oever van het Noordzeekanaal tusschen spoorbrug en stoompontveer, draaien haast zonder ophouden de eenige tientallen meters lange machines, waarin men het won der ziet gebeuren, dat een grauwe vloeistof, die zich uitstort op een baan van kopergaas, over gaat in een vaste massa, een breede baan pa pier, die na over groote rollen te zijn gedroogd, ten slotte op enorme cylinders wordt opgerold. Op de gewenschte maat gesneden, al of niet gesatineerd, zijn de groote rollen gereed om te worden gezonden naar alle landen der aar de, waar de persen ze opwachten om ze te be drukken met de geesteskinderen van journa listen, romanschrijvers enz. Dan gaat de reis opnieuw verder, steeds maar verder, niet al- leen naar de steden en de dorpen in de be schaafde wereld, maar ook naar de diepste binnenlanden van alle werelddeelen. Cylinders wentelen zich met razende snel heid om hunne assen, cylinders in de papier machine, cylinders in de satineer machine, cy linders in de rotatiepers en al draaiende maakt men van den boom het papier en van het papier de krant of het boek, beide onmis bare voorwerpen in het leven van den moder nen menseh. Haast onbelemmerd rolden de cylinders pa pier uit de fabriek, rolden ze verder naar de persen in Nederland, Frankrijk, Engeland, België enz Totdat de crisis kwam; totdat het buiten land den invoer van papier bemoeilijkte, om eigen fabrikaat te steunen. En steeds grooter werd de belemmering, die de rollen papier in den weg werden gelegd op hun reis naar vreemde landen. Vanzelfsprekend daalde als gevolg hiervan de productie van de papierfabrieken in ons land. Ook van die der fa. Van Gelder Zonen in Vel sen. En niet de daling van de productie kwam bij de directie de drang naar boven, om te zoeken naar andere middelen, die zouden kun nen dienen om het bedrijf op peil te houden. Millioenen bierviltjes Millioenen bierviltjes worden in ons land gebruikt; men vindt ze op de tafeltjes .in de café's, in de salons op de mailbooten, men vindt ze reeds in het huishouden onder bloem vazen enz. Maar in ons land werden ze niet vervaardigd; alles kwam uit het buitenland. „Kwam", want sedert eenigen tijd heeft het buitenland zijn monopolie verloren en wel sinds de papierfabriek te Velsen. de fabricage van bierviltjes ter hand heeft genomen als een kleine recompensatie voor' de verminderde papierproductie. Wat de heer J. Smit ons vertelde. We hadden de directie der fabriek verzocht - om eenig nieuws over deze nieuwe industrie. De directie, was hiertoe gaarne bereid en zoo kwamen we bij den procuratiehouder, den heer J. Smit, die ons op zijn kantoor ontving. De grondstof, waarvan de bierviltjes ver vaardigd worden, is gegoten houtstof. De be kende paaltjes worden tegen een steen gesle pen. De grove vezel, die bij de sorteering ach terblijft, wordt gebruikt voor het vervaardi gen van bierviltjes. Wat er van de gegoten houtstof na de verwijdering van het water overblijft is het vilt. Inderdaad is de fabricage van bierviltjes een voor ons land geheel nieuwe industrie. En wat de capaciteit van onze machine betreft, deze is zoo groot, dat zij vermoedelijk wel in staat is, de geheele behoefte van ons land te dek ken. Het is een zeer ingenieuse machine, zeide de heer Smit ons. „Gaat u maar eens mee, dan kunt u zelf eens zien hoe ze werkt". Graag natuurlijk. En zoo wandelden we door de enorme fabriek, kwamen in een lift „niet zoo mooi als in de Bijenkorf, maar we kunnen het er best mee doen", aldus onze gids en zoo in het gedeelte waar de machine en wat er bij hoort, staat opgesteld. Inderdaad, een ingenieus werktuig, een wonder der techniek. Aan den eenen kant gaat de grondstof er in, aan den anderen kant rol len de keurige schijfjes kant en klaar in een groote bak, zonder dat ook maar één hand ze heeft aangeroerd. Als de schijfjes, keurig op gelijke dikte geperst, uit de cylinders komen, worclen ze opgevangen, verschillende grepen, als menschel)jke handgrepen, voeren ze naar de droogkame'r, waarin ze nog een langen weg moeten afleggen, alvorens ze door eenige jongens uit den bak worden gehaald. Dan komen ze in de stempelmachine, waar ze van het „opschrift" van de afnemers voor zien worden. -Vijfduizend viltjes kan de machine per uur produceeren; de stempelmachine heeft een ca paciteit van 6000 per uur en kan dus de fabri cage bijhouden Hoe staat het met de nieuwe papiermachine? „Hoe staat het met de nieuwe papiermachi ne?" vroegen we den heer Smit, nadat we de bierviltjes-machine bezichtigd hadden. „Er wordt hard gewerkt aan het in orde brengen van het terrein", vernamen we. Reeds zijn zestig arbeiders aangenomen voor het klaar maken van den bouwput en binnenkort zal de aanbesteding plaats vinden van de fun datie van het gebouw, waarin de machine wordt opgesteld. De machine heeft een capa citeit van 120.000 K.G. per etmaal. „Is het noodig, dat voor deze machine een apart gebouw wordt opgericht?" vroegen we nog. En op deze vraag glimlachte de heer Smit Hadden we een domme vraag gedaan? „Een gebouw van 120 x 25 M. met een hoogte van 20 M. is noodig om de nieuwe machine onderdak te geven", Zooiets hadden we niet verwacht. Denk eens aan: een gebouw met een oppervlakte van 3000 M2. En 20 M. hoog, dus als een behoor lijke kerktoren! Zoo zal dus het enorme gebouwencomplex weer met een geweldig gebouw worden uitge breid. En waar nu reeds zestig menschen aan het werk zijn gesteld voor de voorbereiding van den bouw, zal men wel kunnen begrijpen dat, wanneer met den bouw begonnen wordt, tal van arbeiders aan het werk gesteld kunnen worden. De heer Smit vertelde ons nog, dat de rol van de nieuwe machine een breedte heeft van 5.40 M. Dankbaar over hetgeen we gezien en ge hoord hadden namen we afscheid van den heer Smit. RAADSVERGADERING. Een magere agenda met twee besloten zittingen. De raad gaat accoord met verlaging der jaar wedden van burgemeester, se- Gretaris-en ontvanger met 5 pet. Pachtsom van Velserbeek ver laagd. Niet roolten of wel roo- ken? Gisteravond, vrij spoedig na de langdurige begrootingsvergadering kwamen de vroede vaderen onzer gemeente bijeen voor het be handelen van een agenda, die weinig belang rijke punten bevatte. Op een enkele uitzon dering na, vormden de behandelde punten een aaneenschakeling van aangelegenheden van administratieven aard, voortvloeiende uit wettelijke bepalingen of voorschriften, die als 't ware een baken zijn voor den koers, welke het gemeenteschip heeft te bevaren. Het begon al met belastingzaken. Vastgesteld werd het lo. suppletoir kohier der hondenbelasting, dienst 1935. Uitzonderingsbepaling motor en rijwielreglement. Ook hier van hetzelfde laken een pak. B. en W. verzoeken den Raad, hun machti ging te verleenen tot het heffen van een be paling, volgens welke stilstaande rij- en voertuigen bij donker niet verlicht behoeven te worden. Een en ander overeenkomstig art. 63 4e lid van het motor- en rijwielreglement. De machtiging wordt verleend. De jaarwedden van burge meester, secretaris en ont vanger. B. en W. adviseeren den Raad, Gedeputeer de Staten mede te deelen. dat men accoord kan gaan met een verlaging met 5 pet. van de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. De Raad gaat hiermede, accoord. Verhuren van een tuin te Santpoort. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten, aan de N.V. Tuinbouwinrich ting voorheen H. Wigman en Co. te Bloemen- daal de huur van den tuin in het Burgemees ter Rijkenspark, die 31 December a.s. afloopt, te verlengen tot en met 30 Juni 1936. Aanleggen van wegen in IJmuiden. B. en W. stellen voor, aan de N.V. Exploi tatie Mij. „Oosterduin" vergunning te verlee nen tot het aanleggen van wegen op de haar toebehoorende bouwterreinen tusschen Oos- terduinplein en Burg. Rambonnetlaan. De heer Bosman (V.D.) vindt de door de exploitante te betalen vergoeding van f 1 per M. voor de rioleering te weinig. In Drie huis betaalt men f 40 per perceel. Liever 'had hij gezien, dat er een verorde ning gekomen was, waarnaar de Raad reeds lang geleden gevraagd heeft De heer Dunnebier, wethouder van Openbare Werken antwoordt, dat het in Driehuis een heel andere kwestie was. De bouwers moesten daar een bijdrage verlee nen in den bouw van het pompstation. De heer Bosman is hierdoor niet over tuigd. De heer Vermeulen (A.-R.) meent ook dat het tijd wordt, dat er ten opzichte van dergelijke kwesties een definitieve oplossing komt. Overigens is spreker het met den heer Bosman niet eens. De vergelijking van den heer Bosman gaat niet op, meent ook de heer Vermeulen. Zoolang er nog geen be hoorlijk becijferde tarieven zijn acht spre ker het ongewenscht, voor dit kleine object een anderen maatstaf aan te leggen. Het voorstel wordt na eenige discussie in stemming gebracht. Het wordt aangenomen. Minder huur voor „Velserbeek". De pachtsom voor Hotel „Velserbeek" be droeg tot nu toe f 2000 p. j. terwijl de pach ter mede op zich had genomen de verplich ting tot de betaling van een som van f 552.50 als jaarlijksche bijdrage in de kosten van aanleg van een installatie voor centrale ver warming. In verband met de ongunstige bedrijfsre sultaten stellen B. en W. thans voor, de pachtsom terug te brengen op f 1250 en de jaarlij ksche bijdrage te doen vervallen. De heer He ij koop (O. K.) vraagt, of B. en W. de overtuiging hebben, dat het hotel goed geëxploiteerd wordt. Aldus ook de heer Ten Broeke (C.H.) De heer Warm en hoven CC.P.H.) meent, dat wanneer dit voorstel wordt aan genomen. men ook rekening moet houden met anderen, die grond van de gemeente in huur he'blben. De heer v. d. Kerkhoff (S.D.A.P.) merkt op, dat de pachter is aangeslagen voor een inkomen van f 4000, waartegen hij niet geprotesteerd heeft. De heer Luikman (S.D.A.P.) heeft zich er over verwonderd, dat B, en W, het advies van de commissie naast zich hebben neer gelegd. Welke waarde moet er worden ge hecht aan het rapport van den verificateur?, De heer N ij s s e n wethouder van Finan ciën zegt, dat B. en W. moeilijk antwoord kunnen geven op de vraag, of het 'hotel goed beheerd wordt. Volgens een deskundige is het verlaagde bedrag het juiste bedrag, dat de pachter zou moeten betalen, Nadat de raad eenigen tijd in besloten zit ting was geweest, werd het voorstel van de commissie in stemming gebracht. (Pachtsom f 1500). Het wordt verworpen met 10 stemmen voor. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 8 stemmen tegen. Onderwijszaken. Ten slotte komen eenige onderwijszaken aan de orde, twee van het bekende recept: het vaststellen van een voorschot op de ver goeding, bedoeld bij art. 101 L.O. wet 1920 voor de R.-K. school te Santpoort en het vaststellen van het bedrag der vergoeding per leerling, uit te keeren aan de besturen der bijzondere lagere scholen over 1933. Beide voorstellen worden aangenomen. De derde onderwijszaak betreft het verlee nen van eervol ontsiag aan een door daling van het aantal leerlingen van school D I overtallig geworden onderwijzeres. B. en.W. stellen in verband hiermede voor de onder wijzeres, mej. H. H. Suurmans op wachtgeld te stellen. Op een vraag van den heer M e ij e r (R.K.) of nog is onderzocht of op een der andere scholen een leerkracht bereid was. op wacht geld te worden gesteld antwoordt de v o o r- z i 11 e r, dat men iemand vond, die echter eischen stelde, waaraan niet kon worden voldaan. Het voorstel wordt aangenomen. Tot lid van de commissie van bijstand voor onderwijszaken, vacature P. H. van Rumme- len wordt benoemd de heer D. Zalm. In de uitbreiding wordt voorzien door de benoeming van den heer Vermeulen. Op voorstel van den heer Homburg (A.-R.) was nl. besloten het aantal leden der commissie met één uit te breiden. Aangaan van een geldleening. Aan de orde komt daarna het aan de agenda toegevoegde punt: aangaan van een geldleening groot f 110.912.50. Na een tweede besloten zitting van eenige minuten wordt het voorstel aangenomen. Verboden te rooken. Ingekomen was het volgend voorstel van mevrouw F. Barbiers-Seelemeijer, E. Luik man, W. P. Mets, P. Bosman, A. de Groot, F. P. Vermeulen, J. C. Dunnebier, J. P. Nijssen, II. H. Meijer en J. Heeremans: „Ondergeteekenden stellen den Raad voor gedurende de eerste 2 uren van iedere zitting niet te rooken". Dit voorstel kan niet in behandeling wor den genomen omdat het 2e lid van artikel 8 van het reglement van orde bepaalt, dat tij dens de openbare vergaderingen niet mag worden gerookt. B. en W. achten het daarom beter en meer in den geest der voorstellers, dat het 2e lid van artikel 8, waaraan nim mer de hand wordt gehouden, wordt ge schrapt. De Raad kan zich dan zelf, desge- wenscht, eenige beperking opleggen. B. en W. stelden voor, het bovengenoemd voorstel buiten behandeling te laten en het tweede lid van artikel 8 in te trekken. De voorzitter meent, dat eerst maar het voorstel van B, en W. aangenomen moet worden. Men kan dan nog de heeren ver zoeken, het rooken wat te verminderen, De heer Vermeulen (A.R.) voelt daar voor niets. Laat de voorzitter dan maar lie ver het reglement handhaven. De heer v. d. Kerkhoff zegt nog, dat 't standpunt van den voorzitter inderdaad ook de bedoeling is van mevrouw Barbiers-Seele- meijer. (Deze had inmiddels de vergadering verlaten) Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen. Officieel is het rooken thans dus toegestaan. Rondvraag. De heer Vermeulen bepleit de belan gen van de winkeliers aan de Z. Z. Kunnen B. en W. niet een vergunningsstelsel invoe gen, opdat andere winkeliers op de schepen geweerd kunnen worden? De voorzitter zegt toe, deze zaak te zullen onderzoeken. De heer Sluiter (C.H.) bespreekt de be planting van de begraafplaats .De Biezen", voorts bepleit hij de belangen van degenen, die grond hebben afgestaan voor de verhar ding van den Kruidbergerweg. De heer Warmenhoven (C.P.H.) vraagt o.a. wanneer wordt overgegaan tot het uit betalen van den B-steun. Hoe staat het met het verstrekken van goedkoope levensmidde len en kan een toeslag worden gegeven op den steun met dé Kerstdagen vraagt de heer W. nog? De heer Visser, wethouder voor Sociale Aangelegenheden zegt, dat vermoedelijk de volgende week de B-steun zal worden uitbe taald. De kwestie van het verstrekken van goedkoope levensmiddelen is in onderzoek en wat de Kerst-uitkeering betreft, hierover was reeds van andere zijde een verzoek in gekomen. Dit wordt met Den Haag bespro ken. Hierna sluiting. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. Hoenderdos—Rumping, d„ Hof- geesterweg 23, Velsen; P. de Wolf-Wubben, d., Schuitstraat 1, Santpoort; J. Hellenaar— van Dort, z., Fazantenlaan 42, IJmuiden; E. M. BruinoogeKaan, z., Zonneveltlaan 33, Sant poort. Overleden: Chr. Markx, 88 j., wed. van J. de Weerts, Tusschenbeeksweg 41. IJmuiden; M. A. M. J. Duyvelshoff, 32 j„ echtgenoote van F. G. Res, Wijk aan Zeeërweg 77, IJmuiden; J, IJ. H. Fikkens, 20 j.. ongehuwd, Rijksweg 2'35, Velsen; J. G. N. Ruckert, 73 j„ echtgenoot van M. P. C. Baart, Zeeweg 208, IJmuiden; D. D A. de Wit, 16 maanden, dochter van D. de Wit Laz. Muller laan 1, Santpoort. IJMUIDEN. HARMONIE „KUNST NA ARBEID". De Harmonievereeniging „Kunst na Arbeid' directeur de heer M. Kley geeft Zondag 1 De cember a.s. een concert in „Het Wapen van Velsen". Ten gehoore zullen worden gebracht: Feestmarsch over motieven van Beethovens E. dur concert voor piano van Wuprecht, Sou venir de Fr. Schubert van Floris, Suite de Bal let van Popy, Grande fantaisie sur 1' opera. Aida, Verdi en na de pauze: Ouverture Pique Dame, van Suppé, La belle Victoria van Seele, Souvenir de Circus Renz, xylofoonsolo door A. van Schadewijk, „Een droom" van M. Kley. Fantaisie sur 1' Operette „La Mascotte" van Audran, Per aspera ad astra van Urbach. Na afloop bal. Met bitteren spot noemen de Amerikanen de door boven weergegeven vlieg machine afgeworpen bommen „druppels des doods", omdat zij bij een zekere hoeveelheid tegelijk worden losgelaten om dood en verderf te strooien. Vergadering N. S. B. De N. S. B. organiseerde Dmsaagavoiid m het Tnaha Tneaoer een maug oezoente bijeenkomst met ais spreker mr. e. Roskam uit Amsterdam. Deze nad tot onderwerp ge kozen „Gij zult geen vaische getuigenis spre ken". Dit naar aanleiding van de aanvallen, welke ae heer van Popta in de plaatselijke Gerei. Kerkioode op de beginselen der N.S.B. had geoaan. Er waren ongeveer 250 bezoe kers. Spr. wenschte eerst te co.nstateer.en, dat wij Neaerlanaers zijn van Germaanschen stam. Wij zijn opgegroeid m vrijheid en onze voor vaderen neooen deze vrijheid duur moeten koopen. Nu leven we dus in een vrij land. Maar is dat eigenlijk wel waar Want aan den eenen kant zien we een „vrije" boer en aan de andere zijde wordt den godloochenaar de vrije hand gelaten. Dit noemt men dan democratie. Doch zulk een democratie is geen vrijheid, het in onge bondenheid, is dictatuur onder het mom van vrijheid. Daartegenover, stelt zich het nationaal- socialisme als de personificatie van den strijd onzer vaderen als een stelsel van hooger orde tegen een straathonden-moraal. Onze strijd, zegt mr. Roskam, is niet de zelfde als die van Hitler in Duitschland, maar lijkt meer op dien in Oostenrijk. Daar is ook een groote politieke partij aan de macht. Van de machtswellust der Katholieken en het on derdrukken van andersdenkenden in Oosten rijk, geeft spr. enkele voorbeelden. Hij wenscht voor een dergelijk drijven in ons land ernstig te waarschuwen. Ook het stelselmatig hetzen van de Joden tegen ons nationaal-socialisme, roept spr., kweekt anti-semitisme. Van dergelijke „afge zakte" Joden wenschen we absoluut ver schoond te blijven. (Applaus). Onze Maatschappij-ordening is door en door revolutionnair en de rechtsche politieke par-ftijen, denken nu wel een dam te kunnen opwerpen tegen het aanwassend communis me, maar dan hebben ze het toch mis. Ze hebben de beginselen der oude leiders met voeten getreden. Onder het rechtsch bewind van de laatste decenniën is het mogelijk ge weest vrije liefde beginselen te pro,pageeren, God te loochenen, stroomen van modder via de pers op medeburgers los te laten. Waar zijn de belastingen zoo hoog, waar zijn zooveel werkloozen waar is de staatsschuld zoo groot? In Nederland roept spr. uit. Dat was alles mogelijk onder rechts bewind! Wanneer men ons felheid verwijt wijzen we op Groen van Prinsterer, die felheid tegen fouten onzer staatsmannen en staatsbestel aanbeveelt teneinde misstanden te verbe teren. Ons volk zucht en kreunt onder een ban kroet van den staat, die zoo rot is als een mispel. Het volksvermogen is 11% milliard, onze schuld 6 1/2 milliard. De verlossing uit die ellende kan alleen ko men wanneer ons volk maar inziet, dat er verandering moet komen. Een verandering welke de N. S. B. reeds jarenlang voorstaat. Spr. geeft daarna een opsomming van de beginselen welke de beweging nastreeft. Onze tegenstanders bestrijden ons met al lerlei infame middelen. Doch den stroom kee ren kan men nooit. En al ontneemt men ons vele dingen, onze persen, onze uniformen, al ontbindt men onze beweging, één ding blijft: de jeugd en die zal ons de overwinning be zorgen. Als men spreekt van den ondergang van het avondland dan moge daar veel waars in zitten, maar er verrijst op de puinhoopen een nieuwe wereld, de wereld van het nationaal- socialisme. Verdorven is het politieke leven onzer da gen: en het gevaar ziet spr. niet in de link- sche doch de rechtsche politieke partijen op wier leiders spr. de spreuk uit Jacobus wil toepassen, die men vindt in het eerste hoofd stuk, verzen 1:5. Tegenover dat spel van leugen en bedrog stelt zich fier de N. S. B.. een in gedachte rond en achter haar leider, om ons land van den wissen ondergang te redden. Zij doet dat in eenheid en germaanschen trouw, zij wenscht één ras, één volk. één stam. Wij willen vechten voor God en met Mussert, roept Spr. uit Hoe cle N. S. B. zich verder de nieuwe staats orde denkt bespreekt mr. Roskam dan uitvoe rig. De wreedste God, die ooit over menschen geregeerd heeft is die der democratie. Voor dien moet een eerlijk mensch alles offeren, ook zijn karakter. Die God der democratie is een meloch, die alles vernietigen wil. Hij tracht ook ons te vernietigen, doch dat zal hij ons niet kunnen leveren. Omdat wij nooit zullen opgeven den strijd voor een nieuw Ne derland. Tot de Protestantsche en Katholieke aan wezigen richt spr. enkele woorden over de anti-christelijke politiek der z.g. christelijke partijen. Waar haalt men den treurigen moed vandaan, om te prediken over de goddeloos heid der N. S. B. Steekt uw hand in eigen boezem en ziet dan dat hij melaatsch is. Ver dorven is heel dit drijven tegen een beweging, die godsdienst en kerk hoog zal houden. Mr. Roskam besluit zijn rede met het zeg gen van het tweede couplet van het Luter- lied. Na de pauze bestond gelegenheid tof het stellen van vragen. Een zwaardvisch gevangen. Een Deensche motorkotter heeft dezer dagen ter hoogte van Hirstihals een zwaardvisch ge vangen. Deze is voor onderzoek verzonden naar het biologisch instituut te Kopenhagen*

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1