BEVERWIJK Wat is het ballero-spel? Velen toonen hun behendig heid. Monte-Carlo is geopend. De Middenstandscentrale ziet zich om streeks den St. Nicolaastijd jaar in jaar uit voor het probleem geplaatst: Wat zullen wij organiseeren, om het publiek naar Bever wijk te trekken en tot het doen van inkoopen aan te sporen? Het antwoord op deze vraag is niet zoo eenvoudig en er is een flinke dosis vindingrijkheid voor noodig. om, uit de vele plannen juist datgene te 'kiezen, wat aantrekkelijk is voor het publiek enwat Vrouwe Justitia kan bevredigen. Dit laatste is het belangrijkste, want dit terrein ligt inderdaad vol voetangels en klemmen. Menige eerzame winkelier „die nooit of te immer ook maar iets met de ge rechtelijke macht van doen had, zag zich na een of andere reclame-campagne voor den rechter gedaagd, omdat hij de loterij wet had overtreden, onbewust natuurlijk van de zon de, welke hij tegen de gerechtigheid had be dreven. Ook in Beverwijk heeft Vrouwe Justitia meermalen haar blinddoek maar af gedaan, om te kunnen cons ta tee ren, wat die Be verwijksche winkeliers nu toch eigenlijk uitspookten. Tientallen mooie en met zorg uitgewerkte plannen vonden dientengevolge hun weg naar de pruliemand, want er schuilde een of andere overtreding van de loterij wet ln. Wat zullen we doen? Ook dit jaar werden de leden van de Mid denstands Centrale gepijnigd door de vraag „Wat zullen we doen?" Plannen werden ont worpen en even snel weer verworpen. De loterij wet doemde op als een spook en dan dachten de bestuursleden er het hunne van en slikten de woorden „kansen" en „loten" en „toewijzen" weer gauw in. „We laten het gewicht van een levend var ken schatten en wie het raadt krijgt den prijs", opperde er een. „Mag niet", zei Justitia, „het gewicht van een varken is geen dag precies gelijk. En dan raden, schattenbrrloterij, con trabande". Toen kwam er een vondst. Het Ballerospel, solide, eerlijk, behendigheid, ee.n loterij. Ontworpen door een meester in de rechten, die de wet kent en de mazen. Ballero, dat lijkt op Straperlo, maar het is het niet. Geen croupiers, geen fiches, niets van dat alles. Twintig plaatsen in Nederland spelen Bal lero vanwege den verjaardag van Sinterklaas en van Alkmaar begon de victorie, want de Officier van Justitie vond het een behendig heidsspel. Monte-Carlo geopend. De Middenstandscentrale trok aan den slag en zij bezorgde Beverwijk een attractie, die er wezen mag. De groote hol van de vei ling „Kennemerland" werd omgetooverd in een spneen, in een behendigheidszaal, die zoo uit Ostende kon zijn overgeplaatst. Honderden kleurige ballonnetjes en fleu rige vlaggen bannen alle gedachten aan bloemkool, bóerékool en spruitjes volledig uit, hoewel die op zichzelf zeer aangename gewaarwordingen kunnen" opwekken, maar die in deze dagen niet terzake doen. omdat de dikwijls zoo knellende vraag „Wat zullen wij eten, wat zullen wij drinken", volkomen wordt overheerscht door die van: „Wat zul len wij hem of haar geven?" en „hoe kom ik aan een bedrag van vijf gulden aan in koopen, om tenminste één keer Ballero te spelen". Ballero is een doodeenvoudig spel. Je krijgt vier ballen en je-mikt die ballen in de gaten, waarbij een cijfer staat aangege ven. Hooger dan een 9 kan niemand gooien, omdat er geen 10 is en om het ware strijd- vuur er in te houden wordt het laatste cijfer het cijfer van de duizendtallen. Iémand, die vier malen achtereen het maximum gooit, kan 9999 punten bereiken. Hetgeen voldoen de is. om zeker te zijn van den eersten prijs, dagelijks uitgeloofd ter waarde van vijftig guiden. Bovendien zijn dan nog lederen dag een groot aantal kleinere prijzen beschik baar. Speelt Ballero. Speelt dus Ballero in dezen tijd van blijde verwachtingen. Wanneer deze regelen u er niet van kun nen overtuigen, dat u tenminste één keer van uw leven Ballero moet spelen, laten dan de muzikanten het doen. Er is iets zeer merkwaardigs met deze mu zikanten. Zij bewegen zich namelijk langs onze straten, als een groep Indianen op het oorlogspad of, als u wilt, als een troep gan zen rond de zwemkom. Maar de heeren mu- siceeren uitstekend en hebben ook nog wel eens rare invallen, die er allemaal op be rekend zijn het Ballero-spel te propageeren. Als ze niet op den openbaren weg zijn, ne men zij plaats op het podium in de zaal en terwijl de menigte zich oefent in Ballero, ge ven zij blijken van behendigheid op hun in strumenten. En buiten verdringen zich hon derden voor het Ballero-paleis om te hooren en te zien of om straks binnen hun vaardig- heid te toonen. De gevel van het gebouw baadt zich in „floodlight" en trekt ook al veel kijkers. De Middenstands Centrale heeft Bever wijk een attractie bezorgd, die het geweldig „doen" zal. Want er zijn werkelijk mooie en ook flinke prijzen beschikbaar gesteld. Het zal ongetwijfeld druk worden in Monte- Carlo. Vergeet u en-passant niet de talrijke étalages in Beverwijk te bezichtigen. Het loont al evenzeer de moeite als een gang naar het Balleropaleis. RAADSVERGADERING. Het voorstel inzake de loonrege ling voor de werklieden opnieuw vertraagd. Nu staakten de stemmen. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester H. J. J. Scholtens. Afwezig was de heesr Eijking wegens onge steldheid. Benoemingen. Na vaststelling der notulen werd benoemd tot onderwijzeres aan de o. 1. school no. 3 mej. S. C. P. W. Beth onderwijzeres aan de o. 1. school te Wijk aan Zee. Tot leeraar in vasten dienst in rechtlijnig en bouwkundig teekenen aan de Nijverheids school voor ambachtslieden werd benoemd de heer W. van Dijk, thans tijdelijk. Met ingang van den cursus 19351936 werd benoemd tot leeraar in tijdelijken dienst voor de vakken natuur- en werktuigkunde en electrotecbniek aan dezelfde school d: heer Ir. J. A. Portengen. Aan mej. A. Smit, werd over het tijdvak van 1 September 1931 tot 1 September 1933 een tijdelijke aanstelling uitgereikt als leerares dei- gemeentelijke huishoud- en industrieschool, zulks in verband met een mededeeling van den Pensioenraad. Zonder discussie en stemming werden goed gekeurd de volgende voorstellen: tot het verleenen van een aanvullend sub sidie aan Het Witte Kruis, groot f276,93, ten behoeve van het Volksbadhuis: tot vaststelling der vergoeding ex. art. 101 L. O.-wet 1920 over het dienstjaar 1932- tot verlenging van den termijn tot geldig verklaring van de- bestaande beheers verorde ningen der bedrijven: tot wijziging van de gemeentebegroting, dienst 1935 en tot het aangaan van een cre- dietovereenkomst groot f 200.000 met de N.V. Bank van Nederlandsche Gemeenten. De heer Visser verklaarde zich vervol gens wel bereid te stemmen voor vermindering van landhure-n over 1935, maar hij wil B. en W. voor de volgende verpachting er hu reeds op wijzen, dat aan gegadigden het uitzicht op re stitutie wordt ontnomen. Dat zal ook ongemo tiveerde huuropdrijving voorkomen. Het voorstel werd aangenomen, evenals het voorstel tot het overnemen van een strook grond aan de Baanstraat. De heer Welagen drong er op aan, dat de boomen, die daar in den rijweg staan, zul len worden gerooid. De voorzitter zegde toe, aan deze op merking zijn aandacht te zullen schenken. Het voorstel omtrent de door Ged. Staten voorgestelde verlaging der jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den ont vanger werd eveneens aangenomen. De heer Visser was van oordeel, dat deze functionarissen er met deze verlaging nog re delijk afkomen, vooral wanneer men ziet, dat voor het lagere personeel tien pet. verlaging is voorgesteld. De loonen der werklieden. Vervolgens werd de behandeling voortgezet van het voorstel van B. en W. tot herziening van de loonen van het gemeentepersoneel. Er was een voorstel ingekomen van de R.K. Raadsfractie, om een kindertoeslag te verlee nen van 3 pet. boven twee kinderen. De voorzitter mérkte op, dat het Col lege geen voorstel van Georganiseerd Overleg heeft ontvangen, dat voor B. en W. aanvaard baar was. Het voorstel der R.K. Raadsfractie wijkt niet al te zeer af van datgene, wat B. en W. voorstellen. De meerderheid van het col lege heeft tegen dit voorstel dus geen bezwaar. Wethouder Van Groningen, de minder heid in het college stelde voor art. 2 van de verordening zoo te lezen," als door de Commis sie van Overleg wenschelijk werd geacht. Spr. verklaarde zich tegen den voorgestelden kin dertoeslag. De heer Post miste nog steeds de moti veering, hoe Georganiseerd Overleg tot de normen is gekomen. Daarom neemt hij aan, dat de normen van B. en W. juist zijn. De heer Visser was van oordeel, dat Ge organiseerd Overleg groote concessies heeft gedaan aan B. en W. De voorgestelde kinder toeslag achtte spr. een groote fout. Spr. vrees de ook moeilijkheden bij de aanstelling van nieuwe werklieden, omdat dan de grootte van het gezin den doorslag gaat geven. Ook Mevr. Kern p—H a a n is tegen kinder toeslag. De heeren Welagen, Out en M. Tromp verdedigen den kindertoeslag en kunnen de bezwaren niet deelen. De heer S t e y n zei, dat door den kinder toeslag de heele positie ilusoir zou worden. Het was beter en juister geweest het voorstel van Georganiseerd Overleg, waarmede steeds rus tig en kalni is samengewerkt, te aanvaarden. Spr. vreesde bovendien, dat men met kinder toeslag in het corps ontevredenheid zal bren gen. Bovendien zal niet de verlaging worden bereikt, welke men zich toch voorstelde. Spr. kan zijn stem niet aan de voordracht geven. De voorzitter wees er op, dat de loonen eigenlijk op het peil zijn gebleven van 1927, als gevolg van de veel grootere koopkracht van het geld. Het verwonderde het college, dat zoo veel bezwaren tegen den kindertoeslag worden aangevoerd, want ook het Rijk en de Provin cie voerden kindertoeslag in, zelfs al vanaf het eerste kind. Overigens hebben B. en W. het niet in de hand. Het is zeker beter deze rege ling te aanvaarden, dan een ongetwijfeld veel ongunstiger regeling uit te lokken. Nadat zoowel de voor- als de tegenstanders in tweede instantie het woord hadden gevoerd wérd gestemd over het amendement van den heer Van Groningen op artikel 2, hetgeen een uitspraak beteekende over het voorstel van Georganiseerd Overleg. De stemmen staakten, zoodat behandeling van de voor dracht, die een waren lijdensweg moet afleg gen, voor de zooveelste maal moest worden uitgesteld. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van den heer G. Hannema om eervol ontslag met ingang van 1 Januari 1936 als directeur van het Slachthuis tevens keuringsveearts, hoofd van dienst. Het eervol ontslag werd verleend. De heer Visser memoreerde de prettige samenwerking met den heer Hannema met de commissie en sprak daarvoor een woord van waardeering. Uit zijn bereidverklaring om zoo noodig tot 1 Mei zijn functie: te blijven ver vullen, kan wel worden afgeleid, dat hij aan zijn werkkring zeer gehecht is. Het eervol ont slag werd met algemeene stemmen ver leend. De adressen van den Bond van Caféhou ders en van de drankbestrij dersorganisaties over het openstellen van de café's tot des nachts 12 uur werden in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. B. en W. stelden dit ook voor ten aanzien van het voorstel van de raadsleden J. Visser, E. de Ruyter, J. Eijking en H. Tromp inzake wijziging van artikel 2 van het reglement van Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer H. Tromp verklaarde de onder- teekening en die van zijn fractiegenoot ge schrapt te willen zien, omdat de heer Steyn nu toch bedankt heeft als voorzitter van Maat schappelijk Hulpbetoon. De heer M. Tromp was daarover zeer ver baasd, want nu neemt dit voorstel het karak ter van een persoonlijke zaak aan. De heer Visser zei, dat men slechts mo gelijk wil maken, dat in ieder geval een wet houder in Maatschappelijk Hulpbetoon zitting heeft. De heer Steyn: „Ook een reactionaire!" De héér Visser: Daar zal ik later den heer Steyn wel op antwoorden. Spr. verwonderde zich er over, dat de heeren Tromp en Eyking nu het voorstel in willen trekken. De heer Steijn: „Eerlijkheidshalve"! Het voorstel moest nu opnieuw worden on dersteund, waaraan werd voldaan. B. en W. zullen praeadvies uitbrengen. Van den heer Steyn was bericht ingeko men, dat hij ontslag wenschte te- nemen als lid van het Bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon. De voorzitter hoopte te zijner tijd daar over iets te kunnen zeggen bij het afscheid. Bij de rondvraag verzoekt de heer V e r- steeg B. en W. de noodige stappen te doen, opdat aan de ondersteunde werkloozen de ge bruikelijke Kerstgave kan worden ge schonken. De heer D e R u ij t e r informeerde nog eens naar de verstrekking van goedkoope groenten. De voorzitter meende, dat dit laatste bezwaarlijk gaan zal. omdat daarmede kosten voor de gemeente gepaard gaan. Voor het overige zegde de voorzitter voor beide zaken zijn aandacht toe. Hierna volgde sluiting. DE JAARLIJKSCHE UITVOERING VAN s. s. s. Voor een goed bezette zaal heeft de R.K. Gymnastiekvereniging „Sport Staalt Spie ren" gisteravond in het K. S. A.-gebouw haar jaarlij ksche uitvoering gegeven onder alge meene leiding van den heer A. van Rijn, ge assisteerd door mej. J. Spruijt en den heer S. van Kordelaar. Het programma vermeldde 20 nummers, waarbij alle groepen voor het voetlicht kwa men. De jeugd opende de rij met het zangspel „Die knappe Janneman", oefeningen aan de lange bank van de jongens en evenwichtslatten meisjes. De groote jongens voerden stokoefe- ningen uit en lieten ook goede verrichtingen zien aan het laagrek. De beide heerenafdee- lingen werkten heel goed aan de hoogbrug en met bijzonder genoegen zag het publiek hen later aan het hoogrek turnen. De dames oogstten veel succes met haar vrije oefeningen en met haar zeer fraaie be wegingsstudie. Een daverend applaus verwierven ook de heeren voor hun correct uitgevoerde vrij* oefeningen. De oefeningen en dansen werden door den heer L. Tervoort begeleid op het cinemaorgel. Bijzondere vermelding verdient nog de keu rig uitgevoerde solo-dans van mej. A. Hooge- werf. Voor en na de uitvoering heeft Deken J. M. Lucassen nog eens den moreelen en den finan- cieelen steun ingeroepen van allen die S.S.S. een goed hart toedragen. Mej. Spruyt en de heer Van Rijn, de beide steunpilaren van S. S. S. ontvingen onder daverend applaus een bloemenhulde. Na afloop bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen. Jongeren Vredes Actie. De techniek van den oorlog. Woensdagavond hield de Jongeren Vredes Actie de eerste van een serie avonden, die te zamen den vredescursus vormen. De circa 8 uur opende de voorzitter de ver gadering. In zijn openingswoord behandelde hij in het kort de overwegingen die tot het organiseeren van dezen cursus geleid hebben. Dat tenslotte aan luchtbescherming de eerste aandacht gewijd wordt, vindt zijn rechtvaar diging in de actualiteit van het onderwerp, mede in verband met het wetsontwerp dat op het oogenblik in behandeling is. Daarna werd overgegaan tot het eigenlijke onderwerp van dezen avond. De inleider, Ir. A. Dros, behan delde op dezen eersten avond speciaal de techniek van den modernen oorlog, terwijl hij op de volgende over zou gaan tot de af weer- en verdedigingsmogelijkheden. Spreker noemde de grootste omwenteling op het gebied der oorlogvoering de ontwikkeling van het vliegtuigwezen. Het vliegtuig maakt het den oorlogvoerenden mogelijk eenvoudig over het front van den vijand heen te gaan, waar ze er vroeger doorheen moest. Hiermee is de mogelijkheid geschapen tot het aanvallen van het achterland. Militair motiveert men dit door te zeggen dat het om de oorlogsindustrie gaat, die men zoo wil vernietigen. In werke lijkheid gaat het erom onder de bevolking een paniekstemming teweeg te brengen die de regeering dwingt tot het aanvaarden van alle willekeurige vredesvoorwaarden. In Ne derland zegt men deze dingen niet zoo open lijk, maar in het buitenland komt men er, ook van militair deskundige zijde eerlijk voor uit. Spr. citeerde aanhalingen, o.a. van maar schalk Foch en generaal Groves. Dat men in Nederland niet zoo openlyk voor deze feiten uitkomt, vindt zijn verklaring hierin, dat men hier het eenig mogelijke wat men er van mi litair standpunt uit gezien tegenover kan stel len, niet betalen kan. Dit is n.L een groot mili tair apparaat, speciaal een groote luchtvloot. De oorlog is een totale oorlog geworden, van industrie tegen industrie. Wie de grootste hoe veelheid munitie boven het vijandelijk land kan laten vallen heeft den oorlog gewonnen. Men heeft tegenwoordig de mogelijkheid om groote hoeveelheden munitie te transportee ren. De tegenwoordige bommenwerpers, die op een hoogte van 3-4000 M. vliegen met een snelheid van 3-400 km. per uur, zijn voor luchtafweergeschut vrijwel onbereikbaar. De trefkans voor een dergelijk vliegtuig van den grond af is volgens generaal Groves 1:160000, dus wel buitengewoon klein. Ook jachtvlieg tuigen kunnen tegen dergelijke bommenwer pers, die gewoonlijk met 3 mitrailleurs zijn uitgerust, vrijwel niets beginnen. Bij derge lijke snelheden kunnen zij n.l. geen korte zwenkingen maken, en vormen dus een prach tig doelwit voor de mitrailleurs. Dit werd ge documenteerd met aanhalingen van verschil lende -militaire deskundigen, o.a. luit. Bach met een artikel uit het tijdschrift „Vliegwe- zen". Zoo zijn dus de slechte resultaten verkregen bij verschillende luchtmanoeuvres (behalve in Nederlandverklaarbaar. Spr. behandelde de verschillende manoeuvres o.a. boven Londen en Italië, die alle een negatief resultaat heb ben opgeleverd. Spr. behandelde, na nog op de mogelijkheid van het omzetten van gewone passagiersvlieg tuigen tot bommenwerpers te hebben gewezen, de verschillende soorten munitie, zooals VRIJDAG 29 NOV. 1935 brand-, gas- en brisantbommen en de ver schillende strijdgassen. Spr. beschouwde den brandbom als het gevaarlijkste middel. Be scherming hiertegen is vrijwel uitgesloten. Weliswaar houdt een laag zand van 10 cM. dikte de werking naar beneden tegen, maar door de enorme hitte (2 a 3000 graden) vat het dak toch vlam, zoodat het doel toch be reikt is. De gevolgen van luchtaanvallen met der gelijke middelen op het gewone bedrijfsleven zijn funest. In het district Cleveland in Enge land werd gedurende de wereldoorlog de pro ductie van ijzer ten gevolge van luchtaanval len verminderd tot op 1/6. Van de verschillende gassen is mosterdgas wel een van de gevaarlijkste, vooral omdat men dit eerst opmerkt als het al te laat is. Bovendien brengt de productie hiervan geen moeilijkheden met zich mede. Hierna werden nog verschillende vragen be handeld, waarna de voorzitter de vergadering sloot met de mededeeling, dat de volgende avond gehouden zal worden op Woensdag 18 Dec. in café „De Groentebeurs", Beverwijk. OUDERAVOND OPENBARE U.L.O.-SCHOOL Voor de eerste maal sedert de splitsing van de openbare U.L.O.-school en school 2 werd in het gymnastieklokaal van de U. L. O. school in het Villapark een ouderavond gehouden. Toen de heer Bakker, voorzitter der ouder commissie de bijeenkomst opende, kon hij dit doen met een woord van tevredenheid over de opkomst. Vijftig ouders hadden aan den op roep gehoor gegeven, zoodat meer dan de helft blijk van medeleven gaf. „Maar", zoo zei de heer Bakker, „voor deze eerste maal mogen wij tevreden zijn, voldaan zijn we nog niet". Het hoofd der school, de heer A. Visser, hield een causerie, waarin hij op de groote moeilijkheden wees, waarmede de onderwij zers tegenwoordig te kampen hebben. Het ge ven van vruchtdragend U. L. Onderwijs in een klas van 45 leerlingen is toch bijkans onmo gelijk te achten. Wanneer de leerlingen toch in drie jaar voor het U. L. O.-diploma klaar gemaakt moeten worden, dan gaat dit volgens spr. niet anders dan door een afkeurenswaar dig „inpomp-systeem". Ook onze school, aldus de heer Visser, heeft dezen zomer weer eenige leerlingen afgeleverd na een drie-jarigen cur sus. een paar zelfs met het B-diploma, maar bevrediging schenkt mij dit „onderwijs" niet, het mist immers elk ontwikkelende waarde en ontaardt in africhterij. Zoodra het moge lijk is een vierden leerkracht aan te stellen en dat zal ondanks het weer verhoogen van de leerlingenschaal niet lang meer duren, moeten pogingen worden aangewend om den cursus vier-jarig te maken. Na deze causerie werden besprekingen ge voerd over een plan tot oprichting van een schoolclub. Deze besprekingen leidden echter niet tot een bepaald resultaat. Tot leden van de oudercommissie werden gekozen mevr. Deimers, alhier en de heer Mulder te Uitgeest. Deze eerste ouderavond mocht zeer geslaagd worden genoemd. Boven dien bleek uit de vragen van de ouders de groeiende belangstelling voor de schoolzaken. Opheffing van den Ierschen Senaat? DUBLIN, 28 November (A.N.P.) Minister president De Valera heeft gisteravond in den Ierschen Dail'het reeds eerder aangekondig de voorstel tot opheffing en afschaffing van den senaat ingediend. De Dail zal Donderdag over een week het wetsontwerp in behandeling nemen De vorige pogingen tot afschaffing van den senaat zijn tot nog toe anderhalf jaar lang afgestuit op den tegenstand van de senaat zelf. „Geeft goud aan het vaderland", een leuze, welke thans in Italië opgeld doet. Velen leveren hun gouden versierselen in. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 29 NOVEMBER. Kennemer Theater, Zeestraat: „Hup! Joe Brown!" en „De Moord op het schip", 8 uur.. Luxor Theater, Breestraat: „De Tante van Charley" en „De schrik van Arizona". 8 uur. ZATERDAG 30 NOVEMBER. Kennemer Theater, Zeestraat: „Hup! Joe Brown!" en „De Moord op het schip", 8 uur.. Luxor Theater, Breestraat: „De Tante van Charley" en „De schrik van Arizona". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. VRIJDAG 29 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Galaconcert H.O.V. o.l.v. Heinrich Steiner. Soliste: Hélène Ludolph. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Episode". Op het tooneel Yong Kee Troupe, Chineesche acro baten. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Suikerfreule" gepro longeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Watt en Half Watt in „Met volle muziek". Op het tooneel: Tom Jersey, hand schaduwbeelden. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Op het verkeerde spoor". Doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling S.O.S. 10 —4 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 30 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Tooneelgroep Het Masker. „Toekomst". 8.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 104 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. SCHEEPVAARTBERICHTEN. HOLLANDBRITSCH-LNDIë LIJN. Hoogkerk vertrekt 7 van Calcutta naar Rotterdam. Streefkerk 28 van Bremen te Hamburg. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Boschdijk 27 v. Philadelphia naar Rotter dam. Blommersdijk Quebec n. New Orleans 26 te Houston. Leerdam New Orleans naar Rotterdam 27 te Southampton. Volendam 28 van Rotterdam naar New- York. Edam 28 van Rotterdam te Velsen. Narenta Rotterdam naar Vancouver 27 v. Cristobal. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (uitr.) 28 van Kaapstad. Jagersfontein 28 van Hamburg te Amster dam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk 28 van Hamburg naar Amster dam. Reggestroom thuisreis 3 te Havre verwacht ROTTERDAM—ZUTD-AMERIKA LIJN. Alchiba 28 van Hamburg te Rotterdam. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Bodegraven, Chili naar Amsterdam 27 van Lpl. Odysseus 26 van Cristobal naar Pto. Barrios. Poseidon. Rotterdam n. Faro p. 27 Lissa bon. Saturnus 27 van Cavalla naar Salonika. Stella 27 van Algiers naar Lissabon. Trajanus 27 van Hamburg naar Amster dam. Jiyio 28 van Amsterdam te Rotterdam. Eflrneveld Chili naar Amsterdam 25 van Valparaiso. Simon Bolivar 25 v. Cristobal te Kingston. Triton 28 van Haifa n. Beyrouth. Hermes Rotterdam naar Algiers p. 28 Gi braltar. Orion Valencia n. Amsterdam 28 (12 midd.) 190 mijl Z.W. van Ouessant. Vulcanus 28 van Hamburg te Amsterdam. Deucalion 28 van Amsterdam n. Rotterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland (uitreis) p. 27 Teneriffe. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Nopan thuisreis, pass. 27 Perim. Kota Baroe uitreis, 28 van Suez. Kota Gede thuisreis 27 te Belawan Buitenzorg uitreis p. 28 Kaap de Goede Hoop. Sibajak uitreis 28 te Southampton. Dempo thuisreis 28 5 n.m. te Tanger, STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Poelau Laut 28 van Hamburg te Bremen. Het nut van katapultvliegtuigen. De sedert een zestal jaren gemeenschappe lijk door den Duitschen Postdienst, de Deut sche Lu ft Hamsa en den Norddeutschen Lloyd uitgevoerde katapult-postdienst vanaf de pas sagiersschepen Bremen en Europa heeft ook in dit jaar weer zijn nut bewezen. Vanaf Mei tot einde September zijn totaal 36 vliegtuigen in beide richtingen opgestegen; gedurende deze reizen hebben de vliegtuigen ongeveer 40.000 zeemijlen afgelegd. De vervoerde post was in de Vereenigde Staten reeds 17 uur en in Europa 24 uur voor de aankomst van het stoomschip aangebracht, waardoor deze post binnen de vier dagen naar en van Amerika werd overgebracht. IJzerverscheping. Het Nederlandsche stoomschip Edam is hier van Rotterdam aangekomen om een lading ijzer in te nemen bij de Hoogovens, teneinde daan-mede via Rotterdam naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Motorschade. Het van Amsterdam naar Talara bestemde Nederlandsche motortankschip Rotterdam moest gisteren met motorschade in het Noord zeekanaal vastmaken doch kon, nadat de schade met eigen middelen was hersteld, de uitreis voortzetten. Ertsinvoer. Met een lading erts voor de Hoogovens is hier het Fransche stoomschip Circé aangeko men van Caen. Om te repareeren. De Fransche trawler Gustav Denis is van Boulogne bij de werf der firma P. Smit Jr. te Rotterdam aangekomen tot het uitvoeren van eenige herstellingen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 28 November. .Ondertrouwd 27 November: I. J. Jongsma en Franke: 28 November: G. Hillebrand en T. van der Land; Th. Dantuma en M. Bakker; C. van Poelje en A. Bakker; G. J. van den Bergh en G. Bijster; Getrouwd 28 November: N. P. Lasschuit en B. Buser; B. G. Luttikhuizen en E. C. Kollerie: G. H. B. Smits en J. C. Smits. Bevallen 26 November: J. M. Klinkenberg— Nix, z.; A. J. v. d. VeldtSnoeks, z.; G. v. d. Vorstvan Oijen, d.; 27 November A. Mooij-*- Opdam, z.; 28 November: M. M. Meijerlnk— Morlang, d. Overleden 27 November: G. v. d. Ree, 30 j., Oosterstraat; N. G. Roosjen, 32 j„ Jelgersma- straat; J. C. Vosse, 70 j., Barbarossastraat. AANGEKOMEN. 27 November: Argo s.s. Genit Jos Maria m.s. Kings Lynn Ganymedes s.s. Zwarte Zee Glenlea sasa West Afrika Circé s.s. Caen Joma m.s. Londen Ransel m.s. Plymouth 28 November: Jagersfontein m.s. Zuid Afrika Finland s,s, Gdynia Gateshead s.s. New Castle Edam s.s. Rotterdam Berent m.s. Londen VERTROKKEN. 27 November: Franz Rudolf s.s. New Castle Tartary m.s. Falmouth Rhein s.s. Hamburg Joyous s.s. Cardiff Theano ss. Rotterdam Ariadne s.s. Hamburg Nereus ss. Kopenhagen Marsden s.s. Sunderland Juno s.s. Lissabon Galven ss.. Barry 28 November: Argo s.s. Oxelösund Varmdö ss. Emden Rotterdam m.s. Talara Skoger m.s. Brevik

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2