DE BILT Behandeling der begrootingen. Werkverschaffing en steunverleening, Bezuinigingsontwerp aangenomen. TWEEDE KAMER Vele wenschen kenbaar gemaakt. Den Haag, Donderdag. Een heirleger van Kamerleden maakte he den van de afdeeling „werkverschaffing en steunverleening" veel werk. Niet minder dan 20 sprekers roerden hun mond. De heer Krij ger (c.-h.) vond dat te veel voor werkver ruiming geschikte objecten in werkverschaf fing worden uitge voerd, wat tot een te veel uitschakelen van de particuliere aanne mers leidt: o.m. zou volgens hem de Heide maatschappij zich te zeer buiten haar eigenlijk terrein be geven. Zijn partijge noot Bakker drong o.a. op een steunver leening voor kleine boeren aan: verder ,1)sir Stjinmet* pleitte deze afgevaar- taa digde voor ruimeren armsiag voor de particuliere steunverleening en klaagde hij over te grooten aftrek van gezinsinkomsten van den steun. De jeugdige werkloozen hadden in den heer Steinmetz (R.-K.) een beschermer. Hij wensohte dat hun meer uitzicht op arbeid wordt geopend. Voorts mocht de Regeering wel eens wat meer doen aan steunverleening voor de klei ne zelfstandigen. Uit een moreel oogpunt ware eenig zakgeld voor volwassen kinderen in gesteunde gezinnen gewenscht, dat dan niet van het steunbedrag volgens de gezins inkomsten zou moeten worden afgebroken. Volgend nummer op het programma, de kleine boeren en tuinders voor wie de heer Groen (R.-K.) opkwam. Wat de laatsten be treft moest de Minister toch vooral eens het denkbeeld van tewerkstelling op eigen be drijf overwegen (gelijk ook de heer Louwes (lib.) aanbeval) en dat liefst met spoed. De heer v. Houten (C.D.U.) diende een motie in, waarin voor de gezinnen, waarvan het hoofd langer dan drie maanden werkloos is. een uitkeering in eens wordt gevraagd, varieerend tusschen 20 en 30 gulden. Deze motie gaf den anti-revolutionnair Smeenk aanleiding den voorsteller er op te wijzen, dat hiervoor weer een belastingverhooging of een nieuwe belasting noodig zou zijn. Deze soreker keerde zich verder tegen de inschakeling der particuliere aannemers in de werkverschaffing, aangezien het bezwaar van dergelijke inscha keling is, dat aanne mers die voor eigen risico werken nu een maal zoo economisch mogelijk te werk zul len gaan en daarom veelal van machines in plaats van han denarbeid gebruik wil len maken. Daarom zouden in elk geval op zichzelf speciale voorschriften noodig zijn. Nadat de heer Krol (c.h.) er schande m. H. J. Lovtnk (Chr.H.) over had gesproken, dat er nog 93 gemeen ten zonder steunregeling zijn. drong de on vermoeide schutspatroon der binnenschip pers. de heer Duymaer van Twist (a.-r.) op het in 't leven roepen een er wachtgeldrege ling voor deze groep van slachtoffers van Re- geeringsmaatregelen aan. Evenals vele andere sprekers kwam de heer Ebels (v.d.) voor de jeugdige werkloozen op, terwijl hij verder, gelijk o.m. de heeren Groen en Louwes tewerkstelling van kleine boeren op eigen bedrijf bepleitte. De heer v. d. Heuvel (a.-r.) opperde een nog niet door een ander aanbevolen denkbeeld: steun bijslagen aan land- en tuinbouwbedrijven opdat de werkgevers meer arbeiders in hun dienst kunnen blijven houden. De Limburger Droesen (r.-k.) hield zich speciaal bezig met de kleine boertjes in zijn provincie. De heer Kupers (s.d.) trok van leer tegen het door hem schandelijk genoemde feit,, dat te veel normale werken in werkverschaffin: worden uitgevoerd. Deze afgevaardigde bepleitte verder 40-urige werkweek bij de werkfondswerken, doch dan met 't contractueele uurloon. Deze afgevaar digde drong er tenslotte met klem op aan, on der geen beding tot verlaging van de steun- normen over te gaan. Niet hierin, doch in werk verschaffing moet men den uitweg zoeken. Dr. Vos (lib.), bepleitte allereerst hun pas sende arbeidsverschaffing aan intellectueels werkloozen, en kwam hierna voor de jeugdige werklooozen op. Waarop er nog een heele troep voorlezers spreken doet bijkans geen afgevaardigde volgden, AVONDVERGADERING. Landbouw en Visscherij. Voor de afwisseling gingen we vanavond boeren en uit visschen, want de begrooting van Minister Deckers, die de wapenen in den steek gelaten heeft om voortaan achter den ploeg te loopen (en soms te gaan hengelen) was aan de orde. De heer Loveink (c.h.) wacht de resultaten van dezen bewindsman af. Spr. juicht toe, dat hij zelf de leiding van het landbouwerisis-be- leid in handen blijkt te houden, en uit handen der ambtenaren wil nemen. Minister Deckers betoonde zich zeer erken telijk voor de rhetorische bloemen hem he den, in zijn nieuwen staat, aangeboden Dat de zorg voor handelsverdragen bij Economische Zaken blijft berusten, mocht de heer Ebels (v.d.) bedenkelijk gevonden hebben met 't oog op agrarische aangelegenheden, de Minister kon er op wijzen, datu dergelijke overeen komsten tot de kabinetspolitiek behooren en bovendien ook in den Ministerraad aan de orde komen. Er is dus geen reden om de de partementale splitsing bedenkelijk te achten. Wat nu de post van 50 duizend gulden aan gaat voor eventueele aanstelling van nieuwe ambtenaren, waartegen een amendement- Lovink gericht was, meende Minister Deckers, dat er waarlijk geen reden voor beduchtheid was. Doch de Kamer moest zelf weten of zij dezen post thans wilde goedkeuren, dan wel den Minister nopen, telkens als hij dit noodig oordeelde, met suppletoire aanvragen voor nieuwe funtctionarissen bij de Kamer aan te kloppen. Toen de heer Lovink bij zijn plan volhardde, ondernam de Minister nog een po ging om hem daarvan af te brengen, maar zonder succes. Den heelen overigen avond vulden verder vele afgevaardigden met allerlei landbouw- uiteenzettingen. meldt: Hoogste barometerstand 767.6 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 727.2 m.M. te Seydisfjord. en voorspelt: Meest matigen tot krachtigen Westelijken tot Zuidwestelijken wind. Bewolkt met tijde lijke opklaringen. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Barometer Hedenmorgen 9 uur 753 m.M. Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 50 F. Laagste heden nacht 46 F. Hoogste heden 46 F. OPGAAF MAGAZIJN T BRILLENHUIü Kanaalstraat 83, IJmuiden. Telef. 5460 HOOG WATER TE IJMUIDEN. Zaterdag v.m. 5.32 uur; n.m. 5.48 uur. Zondag v.m. 6.21 uur; n.m. 6.43 uur. Maandag v.m. 7.04 uur; nm. 7.33 uur EERSTE KAMER. Weer scheepvaartbesprekingen met Japan. Voorbereidingen te Kobe. Donderdagmiddag zijn te Kobe voorbe reidende besprekingen aangevangen tusschen Nederlandsche en Japansche reeders ter rege ling van het scheepvaartverkeer tusschen Japan en Nederlandsch Oost-Indië. DADER VAN LAFFEN OVERVAL VEROORDEELD. De rechtbank te Rotterdam heeft den 20- jarigen koopman en muzikant H. V., recidi vist en gedetineerd, die in den nacht van 16 op 17 September j.l- een oude vrouw, die hem en zijn vrouw onderdak had verleend, een bedrag van 140 gulden had ontstolen en haar daarna met een kolenschop had gesla gen. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden met aftrek van voorloopig arrest Met 25 tegen 10 stemmen. De Eerste Kamer heeft het Bezuinigings ontwerp met 2510 (alleen de socialisten stemden tegen) aangenomen, nadat de heer Serrarens (R.-K.), die ook in tweede instan tie zonder succes den devaluatie-degen met den Minister-President gekruist had. was komen verklaren, dat zijn ..voor" en dat van enkelen zijner politieke vrienden niet betee- kende, dat zij met het economisch beleid van het kabinet accoord kunnen gaan. Heeft de aanneming van dit wetsvoorstel niets om het lijf, zooals b.v de heer de Zeeuw (s.d.) gisteren wilde doen gelooven en is er door de Regeering t.a.v. haar bezuinigings- streven eigenlijk niets bereikt? Minister Oud ontkende de juistheid eener dergelijke kritiek ten eenen male. Sinds het optreden van het kabinet-Colijn in Mei 1933 is er wel degelijk een belangrijke verbete ring in de financieele positie van ons land ingetreden. Wel beschouwd, zoo rekende hij ons voor, was de Regeering er in geslaagd, vergeleken bij de begrooting van 1932 op die van 1936 een bezuiniging van 124 millioen gulden tot stand te brengen. Hoe moeilijk het overigens is dit in ver band met de vraag of het Plan van den Ar beid financieel wel goed was opgezet geld los te krijgen, was reeds bij de consolidatie van de vlottende schuld gebleken. Men hoef de zich dan ook volgens den Minister van Financiën niet de minste illusie te maken omtrent de mogelijkheid in drie jaar één milliard los te krijgen. Minister Oud ontkende, dat het hypothe cair crediet ten gevolge van de indiening van het vaste lasten-ontwerp in een onzekere positie was komen te verkeeren. De oorzaak hiervan moet men zoeken bij de onverstan dige actie, die daartegen gevoerd is. Minister v. Sohaik beantwoordde Mr. Sasse v. IJsselt's opmerkingen over de justi'tieele bezuinigingen, waarna mr. De Wilde met Mr. Kalff (c.-h.) den strijd aanbond over diens ijveren voor samenvoeging van gemeenten Veelal levert dat heelemaal geen of althans zeer weinig bezuiniging op, doch waar het kan, laat de Regeering samenvoegingen niet na. Bij de replieken betoogde de heer de la Bella (s.d.) (die niet verzuimde te erkennen, dat het kabinet met het 60 millioen-fonds geenszins gesaboteerd had), dat er nog wel degelijk kapitaal beschikbaar is, zoodat dus dit bezwaar tegen de financieele mogelijk heden van het Plan van den Arbeid niet kan worden uitgespeeld. Minister Colijn betwijfelde ten sterkste of men er met een gewone leening zou komen en een gedwongen leening achtte deze be windsman funest voor staats- en maatschap pelijk crediet. Overigens achtte hij het niet alleen technisch maar ook economisch on mogelijk voor 200 millioen per jaar nuttig gebleken openbare werken te doen uitvoeren. Had <ie heer Serrarens zich ietwat verwonderd over den nadruk waarmee de Premier zich verzet had tegen het beleid van 't Kabinet als deflatie-politiek, de reden hiervoor was hierin gelegen dat de Regeering meer na streeft dan deflatie. De R.K. afgevaardigde had bij zijn cijfermateriaal over werkloosheid over 't hoofd gezien, dat bij ons de 50.000 man uit de werkverschaffing onder de werk loozen worden geteld, wat in 't buitenland niet 't geval is. Ook in den scheepsbouw zijn we, evenals in Twente met de textielindustrie reeds 't geval is, heel wat dichter tot het doel der aan passing genaderd, dan de heer Serrarens (en anderen) schijnt te meenen. Als wij tenslotte beter kunnen concurreeren door 'n beter apparaat, dan ben ik al heel tevreden, ver klaarde minister Colijn, die tenslotte nog op den anderen kant der devaluatie, dan dien van 't bedrijfsleven de aandacht vestigde. Van de 3 milliard van onze fondsen zijn alleen pl.m. 1800 millioen in obligaties, en 600 mil lioen in hypotheken belegd. Tengevolge van devaluatie nu zouden de waarden der fondsen zeer aanzienlijk dalen en dat zou zeker ook voor de verzekerden een nadeel moeten op leveren. Alles te samen, blijft de Regeering van meening dat devaluatie in strijd is met het algemeen belang en daarom gaat de Re geering er niet vrijelijk toe over. Minister Oud kruiste nog eensi de degen met den heer de la Bella. De minister acht het ten eenen male on aannemelijk dat we er financieel zouden komen met het Plan van den Arbeid: financiering hiervan, zooals de heer de la Bella zich die gedacht had, zou volgens den Minister niet mogelijk zijn. Geconsolideerde leeningen van eenig bedrag uit te geven momenteel ondoenlijk gebleken. E. v. R. Provinciale Staten. Beschouwingen der begrootingen voor de bedrijven. MR. DUYS UIT DE S. D. KAMERFRACTIE. Naar wij vernemen heeft mr. J. E. W. Duys het volgende schrijven gericht tot de Soc. Dem. Tweede Kamerfractie: Waarde partij genooten, Hierbij heb ik de eer u mede te deelen, dat ik van heden af geen deel meer der Soc.-Dem. kamerfractie wensch uit te maken en mij ook niet meer als zoo danig beschouwen zal. In aanmerking nemende alles wat men, mede onder aanvoering van uwen voorzitter, de laatste jaren in de par tij tegen mij heeft on dernomen, begrijp ik, •dat het voor uwe frac tie overbodig mag heeten, de redenen, die mij tot dit besluit heb ben geleid, uiteen te zetten. Den voorziter der Tweede Kamer heb ik insgelijks van dit besluit kennis gegeven, ter wijl ik hem tevens heb verzocht een ander in mijn plaats in de commissie voor privaat- en strafrecht te benoemen, welke plaats, naar ik aanneem behoort te worden vervuld door iemand, die daar uwe franctie vertegenwoor digt. De heer Duys heeft in verband met boven staande aan het A.N.P. een zeer uitvoerige toelichting doen toekomen. Wij ontleenen hieraan, dat het niet in zijn voornemen ligt ontslag als lid der Kamer te nemen. De heer Duys zegt, dat 'hij lang heeft gezwegen, thans is z.i. echter de maat vol. Hij moge nu eenige korte mededeelingen doen, binnen kort hoopt hij ieder, die dit wenscht, in de gelegenheid te stellen op uitvoerige gedocumenteerde wijze kennis te nemen van zijn grieven tegen de leiding en een aantal leiders der S.D.A.P. (Zitting van Donderdagmorgen). Hedenmorgen half elf werd een begin ge maakt met de algemeene beschouwingen over de bedrijven. Wegens verhindering van den Commissaris der Koningin werd de zitting gepresideerd door het lid van Ged. Staten Mr. J. B. Bo- mans. De heer L a m b o o y (R.-K.) bespreekt de overneming van de distributie bedrijven van verschillende gemeenten, waarbij hij op merkte. dat Ged. Staten hierbij rechter in eigen zaak waren. Hij meent, dat met de overneming niet doorgegaan moet worden, opdat de gemeenten niet in financieele moei lijkheden komen. Uit de voorgeschiedenis is gebleken, dat bij het afsluiten van het con tract de belofte is gedaan, dat de gemeente besturen bij de distributie baas in eigen huis zouden blijven. Hij keurt het af. dat de voor geschiedenis door Ged. ter zijde wordt ge legd. Het geldt nog altijd: ,.een man. een man; een woord, een woord". De gemeenten, die in dezen crisistijd zoozeer in de misère zitten, kunnen de baten van de bedrijven niet missen. VOETBAL. ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE In de eerste afdeeling vielen geen verras sende uitslagen te noteeren. Zooals wij wel verwacht hadden, moest Tweede Jeugd zich in den wedstrijd tegen Z.S.V. met een gelijk spel tevreden stellen (11). De club-ontmoetin gen V.V.IJ I—V.V.IJ. 2 en Kennemerland I— Kneemerland 2 werden door de eerste elftal len gewonnen, hetgeen weinig verwondering wekt. In de tweede afdeeling heeft JOHEZ het klaar gespeeld, aan V.E.W. de eerste nederlaag toe te brengen. De achterhoede van V.E.W. zag geen kans, de productieve voorhoede van de thuisclub in bedwang te houden en werd niet minder dan vijfmaal gepasseerd. V.J.B., dat van Kennemerland 4 won, heeft nu in af deeling B de leiding veroverd, op den voet ge volgd door Kennemerland 3. Het spant in deze afdeeling geducht, want behalve laatstge noemde twee elftallen hebben ook V.E.W., Johez en Ulysses nog een behoorlijke kans op de bovenste plaats. In de laatste afdeeling blijft V.V.R.A. onge naakbaar. V.J.B. 2 verloor op eigen terrein met 110 van de ambtenaren. Voor morgen is een klein programma sa mengesteld, dat er als volgt uitziet: Afdeeling A: TelefoniaKennemerland 2. Afdeeling B: Kennemerland 4Ulysses. S.I.Z.O. 2—Johez. V.J.B.V.V.B. Afdeeling C: V.V.R.A.—Z.S.V. 2. Kennemerland 6V.E.W. 2. V.E.W. 3Kennemerland 5. De wedstrijd tusschen Telefonia en Kenne merland 2 is van belang voor de onderste plaats. Beide elftallen zijn dit seizoen niet op dreef. Tot dusver wist Telefonia slechts vier punten te bemachtigen, terwijl Kennemerland 2 het nóg slechter deed, en het maar tot twee punten heeft weten te brengen. Wint de thuis club, hetgeen we het meest waarschijnlijk achten, dan heeft zij een flinken voorsprons op de hekkensluiters. Is dit echte!-' niet het ge val en legt Kennemerland 2 op beide punten beslag, dan staat Telefonia onderaan, omdat de bezoekers dan een gelijk aantal punten hebben en twee wedstrijden minder gespeeld. In de B afdeeling wordt de ontmoeting V.J.B.V.V.B. gespeeld. De thuisclub, die op 9 November den uitwedstrijd tegen haar plaatsgenoote met 3—2 won. moet beslist win nen om de bovenste plaats te behouden. Ulys ses, zoowel als Johez spelen uitwedstrijden, doch veel moeilijkheden zullen de resp. tegen standers hun wel niet bezorgen. V.V.R.A., dat Z.S.V. op bezoek krijgt, zal haar tiende over winning in successie wel kunnen boeken. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 29 NOVEMBER. Bioscoop de Pont: „Don Juan's laatste Avon tuur" en „Het geheim van den rooden Kater" 8 uur ZATERDAG 30 NOVEMBER. Bioscoop de Pont: „Don Juan's laatste Avon tuur" en „Het geheim van den rooden Kater", 8 uur. Het P.E.N. beoogt geen winst, maar de winsten van de bedrijven zijn toch niet ge ring. Met de gemeenten worden niet zulke consideraties in acht genomen, als dit met de ziekenhuizen gebeurt. Spreker vraagt aan de leden der Staten, hun stem te geven aan zijn voorstel, dat reeds eerder in ons blad is gepubliceerd, om, lettende op de toenemende lasten der gemeentebesturen, voorloopig het overnemen van gemeentelijke distributiebe drijven door het P.E.N. stop te zetten. Spreker verzoekt de voordracht van Ged. Staten zoodanig te splitsen, dat afzonderlijk gestemd zou kunnen worden over de'bedra gen, die noodig zijn voor het aanleggen van eigen laagspanningsnetten in gemeenten, die niet aan de overdracht willen meewerken. De heer He ilk er (R.-K.) wijst op het dure vastrechttarief van den electrischen stroom. Ook vestigt hij de aandacht op het wateronttrekken aan den grond in Kenne merland. Spreker verdedigt zijn mo tie, waarin Gedeputeerde Staten wor den uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk een commissie van deskundigen te benoemen, die een onderzoek moet instellen naar de gevol gen der wateronttrekking. De wateronttrek king dreigt een ramp voor de provincie te worden. Daarom hoopt hij, dat de Ged. Sta ten niet afwijzend tegenover deze motie zul len staan, maar haar overnemen. De heer Vermeulen (A.-R.) spreekt in denzelfden geest als de heer Lambooy. Spre ker zal gaarne zijn stem aan diens voorstel geven. Hij geeft een technische uiteenzetting van het Waterleidingbedrijf te Velsen. Hij had het voorstel-Heilker wel willen ondertee kenen, maar heeft dit niet gedaan omdat van rijkswege een onderzoek zal worden in gesteld. Er moet wel toezicht worden gehou den, dat het duinwater niet voor industrie doeleinden wordt gebruikt. De heer V a 1 k e r i n g (R.-K.) is van mee ning, dat. het duingebied van Noord-Holland niet voldoende in de behoefte van drinkwa ter zal kunnen voorzien. Er zal naar een an dere waterwinning moeten worden uitgezien. De heer H o o y (R.-K.) houdt een financiee le beschouwing, waarbij hij concludeert, dat hoe groot-er het laagspanningsgebied wordt, de jaarlijksche winst kleiner wordt. Terecht houden Ged. Staten vast aan een bedrijfs- reserve van 10 pCt. Tariefsverlaging kan he laas niet mogelijk zijn. De kosten van het P. E. N. worden steeds zwaarder door de over neming van gemeentelijke distributiebedrij ven. De heer Van der Waerden (S.D.A.P. bestrijdt de rede van den heer Lambooy. Van een frontverandering bij spreker is geen spra ke. Het is altijd de bedoeling van de provincie geweest, de voorziening van electrischen stroom in de geheele provincie zoo doelmatig mogelijk te doen geschieden. De onderhandelingen met Hilversum gingen altijd stroef en moeilijk. Geleerd door de er varing. is het 't beste als de distributie van electrischen stroom in één hand komt. Dan kan het bedrijf zijn zegenrijken arbeid ver richten. Spreker heeft daar altijd voor ge vochten en zal daar voor blijven vechten. Het is in het belang van de geheele bevolking, als de provincie voor de distributie blijft zorgen De heer Thomassen (S. D. A. P. vraagt, één toegangskaart voor alle provin ciale landgoederen beschikbaar te willen stel len en die zou niet meer dan tien cent moeten kosten. Voor vandalisme behoeft men niet meer zoo bang te wezen, want het aantal be keuringen wordt steeds kleiner. Ook vestigt hij de aandacht op het kampeerterrein. Er zijn er, die er een zaakje van willen maken. Zij komen vroeg in het voorjaar, zoeken een ge schikte plaats voor hun tent uit en verhuren die dan. Spreker vraagt daar maatregelen te gen, want dat is de bedoeling van de stichtin; van het kampeerterrein niet. De duinen en de hei in 't Gooi zijn volgens spreker geëigend voor bebossching. Dit moet natuurlijk deskun dig geschieden, want het duingebied en de hei zijn te mooi om ze heelemaal vol te planten. Spreker eindigt zijn rede met een woord van hulde voor de wijze, waarop beide bedrijven hun werk verrichten. De heer K o r f f (V.B.) wenscht een speciaal tarief vastgesteld te zien voor de winkeliers, om het hun mogelijk te maken, hun étalages ook na sluitingstijd te verlichten. Te kwart over één wordt de zitting 'ge schorst tot twee uur. (Zitting van Donderdagmiddag). Donderdagmiddag twee uur werd de zit ting der Provinciale Staten voortgezet. De heer De Jong Schouwenbur (Chr. Hist.) zet de algemeene beschouwingen over de begrooting der bedrijven voort. Hij zegt dat de provincie van haar vroegere dragslijn is terug gekomen, waartoe zij door verschillende omstandigheden gedwongen werd. Die wijziging in de gedragslijn was on vermijdelijk. Spreker herinnert er aan. dat de provincie indertijd overging tot het opwek ken van stroom, waarmee een bedrag van twaalf millioen was gemoeid. De veilige stel ling van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf zou in gevaar komen, als het voorstel-Lam- booy werd aangenomen. Hoewel spreker we) iets voor de moeilijkheden van de gemeeenten voelt, kan hij toch zijn stem aan het voorstel Lambooy niet geven. De heer Van Engelen (Kath. Dem. Par tij) brengt hulde aan Ged. Staten voor wat zij voor de bedrijven verricht hebben. Toch be treurt hij het, dat Ged. Staten zijn wensch hebben afgewezen, om tarieven op progressieve basis in te voeren. Hij vraagt dit niet alleen in het belang van de minst-draagkrachtigen en de werkloozen, maar ook in dat van de kleine neringdoenden, paohters enz. Verbete ring van den toestand ligt alleen in de tarie ven. Die moeten aangepast worden aan de koopkracht, zooals dit in Bussum het geval is. Daar wordt ook reductie op het tarief toege staan voor afnemers met groote gezinnen. Men zal toch moeten toegeven, dat groote gezinnen op veel zwaarder lasten zitten, dat de keline gezinnen. Een feit is, dat vele werkloozen zich met kaars- en petroleumlicht behelpen, omdat voor hen de prijs van gas en electrischen stroom te duur is. Daarom hoopt spreker, dat de Staten hun stem aan zijn voorstellen zul len geven, namelijk dat Ged. Staten een tarief zullen ontwerpen, dat rekening houdt met de koopkracht en gezinsbehoeften. De waterlei dingtarieven moeten op dcnzelfden progres sieven grondslag gebracht worden. Wanneer Ged. Staten deze voorstellen niet kunnen over nemen, omdat het hun aan tijd ontbi-oken heeft, er de draagwijdte van te onderzoeken, dan hoopt hij, dat zij er een prae-advies over zullen uitbrengen, opdat het in de volgende zitting in behandeling kan worden genomen. Deze voorstellen worden voldoende onder steund, zoodat zij een punt van beraadslaging kunnen uitmaken. De heer Bruch (A.R.) beantwoordt de ver schillende sprekers. Hij neemt het. den heer Heilker kwalijk, dat deze zich tegenover Ged. Staten wantrouwend heeft uitgelaten. Hij wijst het voorstel-Heilker af, om een com missie van deskundigen naar de waterontrek- king door het P.W.N. in te stellen, omdat er reeds een staatscommissie bestaat, waarvan de leden uitermate deskundig zijn. Spreker geeft den heeren Heilker c.s. dan ook in overweging, hun voorstel in te trekken. De minister van Landbouw en Visscherij stelt het grootste ver trouwen in deze Staatscommissie. Laten de Statenleden dit dus ook doen. De prijs van het water van het P.W.N. is heel goedkoop. Den heer Thomassen antwoordt spreker, dat er bij Ged. Staten een steeds meer voort schrijdende beweging te constateeren is. om de provinciale landgoederen meer voor het publiek te ontsluiten. Het vastrecht-tarief verdedigt spreker met klem. Het is sociaal rechtvaardig en volkomen te verantwoorden. Mr. Bruch verzoekt hier, zijn rede wegens het vergevorderd uur te mogen afbreken. De zitting wordt, geschorst tot heden Vrij dagmorgen half elf. Het Nederlandsche antwoord aan Italië. Trouw aan de verdragen gaat boven sympathie voor Italië. IIoop op een bevredigende oplossing. DEN HAAG, 28 Nov. (A.N.P.) In antwoord op de nota verbale van 11 November j.l. welke het Italiaansche gezantschap aan het depar tement van buitenlandsche zaken heeft doen toekomen, heeft het departement de eer het volgende ter kennis van het gezantschap te brengen: De Nederlandsche regeering heeft het be sluit genomen om over te gaan tot toepassing van de in art. 16 van het Volkenbondsverdrag voorziene sancties tegenover een land, waar mede zij steeds de aangenaamste betrek kingen heeft onderhouden en welks geschie denis en cultuur bij het Nederlandsche volk een diepe bewondering opwekt. Intusschen zal deze levendige sympathie voor het Italiaan sche volk naar de Nederlandsche opvatting niet kunnen rechtvaardigen dat men zou af wijken van den weg, die aan Nederland is voorgeschreven door de trouw aan de verdra gen verschuldigd. Het Volkenbondsverdrag verplicht den onderteekenaar deel te nemen aan de in art. 16 voorziene sancties tegenover ieder lid, dat zijn toevlucht neemt tot den oorlog in strijd met de in de art. 12, 13 en 15 aanvaarde verplichtingen. Terecht merkt de Italiaansche regeering op, dat ieder van de betrokken staten rechter is over zijn eigen ge dragslijn en verantwoordelijk is voor de maat regelen welke hij terzake zal nemen. Inder daad is het 't recht van iederen staat om in vrij en souverein oordeel te beslissen, of al- of niet-schending van het Volkenbondsverdrag heeft plaats gehad. De Italiaansche regeering verwijt aan den Volkenbond, dat deze het Italiaansche memorandum, waarin de Ita liaansche regeering getracht heeft haar ge dragslijn te rechtvaardigen, niet aan een grondig onderzoek zou hebben onderworpen. De Nederlandsche regsering, er aan herinne rend dat Nederland geen deel uitmaakt van den raad en dat het derhalve niet vertegen woordigd was in de door dit orgaan ingestelde comité's, deelt deze meening van de Italiaan sche regeering niet. Maar zelfs indien het juist was, dat het onderzoek door de organen van den Volkenbond van de door de Italiaansche regeering overgelegde stukken onvolledig zou zijn geweest, dan is het toch niet minder waar, dat de geheele documentatie overgelegd is aan de leden van den Bond. Bijna alle leden van den Bond, en daaronder Nederland, zijn van meening geweest, dat het in art. 16 voorziene geval zich hier voordoet. De Italiaansche re geering is van oordeel, dat de gebeurtenissen, die sinds de laatste bijeenkomsten van den raad en van de vergadering hebben plaats ge had, de grondslagen, waarop de beslissingen van Genève zijn genomen, zouden hebben on dermijnd. De Nederlandsche regeering kan dit standpunt niet deelen. Zij kan niet toege ven, dat een aanvalsoorlog zijn onwettig ka rakter zou verliezen tengevolge van het feit, dat zekere elementen van het vijandelijk land zich scharen aan de zijde van den bezetter. Iedere staat, die erkent dat een geval van aan val in strijd met het Volkenbondsverdrag aan wezig is, is verplicht deel te nemen aan de economische sancties. De Italiaansche regee ring spreekt de meening uit, dat het verbod van allen uitvoer eerder een wezenlijke daad van vijandschap beteekent dan een economi sche maatregel. De Nederlandsche regeering veroorlooft zich op te merken, dat bij de toe passing van de sancties de deelnemende sta ten zich hebben laten leiden door de resolutie, welke in 1921 door de Volkenbondsvergadering met krachtige medewerking van de zijde van de Italiaansche delegatie zijn aangenomen. De Nederlandsche regeering meent met deze enkele opmerkingen "te kunnen volstaan. Ver langend om Italië bij het gemeenschappeli'k werk voor de versterking van de internatior»'»- le organisatie van den vrede wederom de olaats te zien innemen, die dit land toekomt, spreekt de Nederlandsche regeering de vurige hoop uit, dat het mogelijk zal zijn te komen tot een bevredigende oplossing van dif i- lottig conflict,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5