1 wmm m m w 9 m W m 9 DAMRUBRIEK 11 §gp fl m iü Ut Hf Hi m Hf iü iü S U tn üf 11 iü IÜ 1! lf g m IÉ HS m fl GALAVAZI'S TAXI-BEDRIJF Verrassingen bij het Engelsche bekervoetbalAankoop van dure spelers De Roemeensche reus Mitu wil gaan boksen Een Noorsche prijsvraag Het gevaarlijkste beroep Toekomstige zwem-records; 3oe Louis naar Europa; Zijn sen sationeele loopbaan; Rugbyspeiers en landbouw; De taak van den grensrechter. De gewoonte getrouw heeft ook thans weer de eerste ronde voor den Engelschen voetbal beker talrijke verrassingen opgeleverd, waar door enkele derde klasse League-clubs tegen kleine vereenigingen het loodje moesten leg gen. De Corinthians waren niet- zoo fortuin lijk; ofschoon zij tegen Reading de eerste twintig minuten prachtig speelden en zelfs de leiding namen, gaf daarna het betere team werk van de profs, den doorslag en de ama teurs verloren met 83, de hoogste score van den dag. Het meest dramatische resultaat was dat van de match tusschen Cardiff City en Dartford. Met niet minder dan 3—0 werdeii de bekerwinnaars van 1927 op eigen veld door het kleine clubje uit de Kent-League geklopt. Verschillende amateur-teams hebben zich goed gehouden; Southall slaagde er zelfs in de geduchte bekervechters van weleer. Swindon Town ail Zuid) met een 3—1 nederlaag naar huis te sturen. Walthamstow Athletic en Romford bereikten tegen resp. Bournemouth en Folkestone een draw, Dulwich Hamlet ver loor voor 15.000 toeschouwers slechts door een blunder van haar back Hugo met 23 van Torquay United en haar competitiegenoote Nunheacl moest met 2—4 het onderspit tegen Watford delven. Queens Park Rangers, York City en New Brighton, allen derde klassers. werden door non-Leaeuc clubs uitgeschakeld, resp. door Margate "met 3—1. Burton Town met 1—5 en Workington met 13. Laatstgenoemde club heeft in de beker- competitie al meer van zich doen spreken, evenals Cheltenham, dat er zoowaar in slaagde op het terrein van Brighton xXI Zuid» punt loos gelijk" te spelen. Coventry, nummer twee in deze afdeeling. kon het op eigen veld niet verder dan een 11 draw tegen Scunthorpe United brengen. Het fabrieksteam Yeovil Petters. dat vorig jaar aardige beker-succes sen boekte, verloor ditmaal van Newport, welke club op het eiland Wight gevestigd is. Het meest bekaaid kwam West-Engeland er af. want Swindon, Cardiff, Bristol City, New port County en Exeter werden allen versla gen. Slechts Torquay won en Bristol Rovers speelde puntloos gelijk. Bristol City, die het meermalen zeer ver gebracht heeft, was op eigen veld tegen Crystal Palace voortdurend in de meerderheid, doch één enkele doorbraak gaf het bezoekend team de overwinning. Wat de League-matches betreft, dient aller eerst op de opleving van Aston Villa (22) ge wezen te worden, dat met 40 van Stoke (14) won. De van Huddersfield overgenomen voor waarts Williams scoorde twee der doelpunten. Ook Brentford (191 heeft nieuwe spelers aan gekocht., o.a. den Schot McCullough voor 5000 pond sterling van Hearts en ook deze nieuwe ling maakte direct een goal tegen Leeds, dat er met een gelijk spel goed afkwam. Hudders field (3) kan er nimmer in slagen van Arsenal (4) te winnen, ook thans bracht-ze het niet verder dan een verdeeling .der punten, zonder dat, er gescoord werd. De bekende Aston Villa- voorwaarts „Pongo" Waring is aan den twee den klasscr Barnsley (19) overgedaan en hielp door een fraai doelpunt zijn nieuwe club aan een 3-^-2 zege op Sheffield United (10). Lei- cester moest de eerste plaats aan de Spurs afstaan, want Charlton (3) bleef haar met 10 de baas. De vier topplaatsen in deze klasse worden thans ingenomen door de vier clubs, die vorig jaar in de eerste en derde divisie speelden; een merkwaardige samenloop van omstandigheden. 1 „Geloof me, mijnheer, het geldt hier een eerste-i'angs maatschappij, die zelfs de ge vaarlijkste beroepen verzekert, zooals auto mobielcoureurs, vliegeniers, circus-acrobaten en leeuwentemmers." „Dan kunnen we misschien zaken doen. antwoordde de candidaat-verzekerde. „want ik ben voetbalscheidsrechter." De agent schrok hevig en snakte naar adem, „Wat? U bent scheidsrechter? Het spijt me: dat is het eenige beroep, dat wij niet kunnen verzekeren. U zult begrijpen, dat daar te veel risico aan verbonden is." De nadex-ing van de Olympische Spelen is voor velen weder een goede aanleiding om te trachten, reeds thans de winnaars op de vel schillende nummers te voorspellen. Men gaat zelfs verder, want deskundigen in de diverse takken van sport geven een tabel van de tij den ,die naar hun meening gemaakt moeten worden om de zege te behalen. Na afloop van den onlangs te Tokio gehou den zwemwedstrijd tusschen Japan en Ame rika, hebben de trainers der beide ploegen te zamen een lijst samengesteld van de waar schijnlijke topprestaties te Berlijn. Wij vermelden hier hun voorspelling met, ter vergelijking, de Olympische zwemtijden van 1932 te Los Angeles. 100 meter vrije slag: 56 seconden (be staand record: Miyasaki in 58). 400 meter vrije slag: 4 min. 39 (Crabbe 4 min. 48 2/5). 1500 meter vrije slag: 18 min. 55 (Kitamura 19 min. 12 2/5). 100 meter rug 1 min. 6 Kiyokawa: 1 min. 8 3/5). 200 meter borst: 2 min. 38 (Koike: 2 min. 44 9/10). 800 meter estafette: 8 min. 44 (Japan 8 min. 58 2/5). Men ziet hieruit, dat de trainers nogal het een en ander van hun leerlingen verwachten, doch het moet zelfs den leek voorkomen, dat er wel wat al te veel van de aspirant-record- houders geëischt wordt. Een recordverbetering van 17 seconden op de 1500 meter is voorwaar geen kleinigheid, te meer, daar de tijden door de watervlugge Japanners destijds toch reeds zoo scherp gesteld werden. De tijd zal echter in dubbelen zin leeren, of de trainers al dan niet te optimistisch zijn geweest. De Roemeensche reus- Gogea Mitu is te Parijs gearriveerd, ten einde zich in de boks- sport te bekwamen en er, zoo mogelijk, geld mede te verdienen. Zijn lengte bedraagt 2 Meter 26 en zijn gewicht 146 kilo; naar ver meld wordt is hij een hoofd grooter dan Primo Camera, die slechts 2 meter 5 lang is, waarmede dus tegelijkertijd komt vast te staan, dat de doorsnee, of, zoo men liever wil, de middenlijn van dit reuzenhoofd, 21 c.M. is, zoodat de schedel-inhoud eenigszins moet tegenvallen, althans geen gelijken tred houdt met de overige afmetingen. Het wil ons voor komen. dat een huis met een bel-étage de aan gewezen woning voor Gogea is, immers de benedenverdieping is voor hem, wat het sous- terrain voor ons is. Na al deze bouwkundige bijzonderheden te hebben verwerkt, zal het niemand verwonde ren. dat Mitu in de Fransche hoofdstad sterk in het oog loopt; bij zijn aankomst aan de Gare du Nord waren er 2000 nieuwsgierigen onder de overkapping verzameld om dezen menschelijken Himalaya te aanschouwen. Dit leverde nogal eenige moeilijkheden op, want doordat de stoom van de locomotieven onder het stationsdak bleef hangen, werd het „Noor delijkste" gedeelte van den reus aan het ge zicht onttrokken, gelijk een Alpentop in den prillen ochtendnevel. Men is in bokserskringen van oordeel, dat het niet gèmakkel'jk zal zijn een tegenstander voor den Roemeen te vinden, tenzij men zich tot de schaapherders in dat gedeelte van het land wendt, waar het gebruik van stelten als een noodzakelijk middel tot voortbeweging gewoonte is. Int-usschen vertelt men, dat de reus altijd twee dagen, voordat hij dorst krijgt, eenige flesschen mineraalwater drinkt, omdat het vanwege den grooten afstand geruimen tijd duurt, alvorens de vloeistof ter bestemder plaatse is aangekomen en de dorst gelescht is. Een Noorsche courant heeft onlangs een prijsvraag uitgeschreven, om vast te stellen, welke zes landgenooten naar de meening dei- lezers, het meest ertoe hebben bijgedragen om hun vaderland beroemd te maken. Het resul taat van de vele antwoorden was als volgt 1. Amundsen; 2. Nansen; 3. Björnson; 4. Sonja Henie; 5. Knut-e Hansen; 6. Mathiessen. Men ziet hieruit, dat naast beroemde ont dekkingsreizigers. geleerden en schrijvers, een eereplaats is toegekend aan de wereldkam pioene kunstrijden op de schaats, aan den hardrijder Oskar Mathiessen en, hetgeen eenigszins verbaast, aan den vroegeren boks kampioen Hansen. Het is een teeken des tijds, dat de sport meer en meer een belangrijke plaats in het dagelijksche leven gaat innemen. Het hieronder beschreven voorval heeft in Frankrijk, waar het gebeurd is, niet nagelaten grooten indruk te maken. Een agent van een levensverzekerings maatschappij meldde zich kort geleden bij een somber uitziend heer. wien men het kan aan zien. dat hij dikwijls het gevaar onder de oogen moest zien. Dit was echter een reden temeer voor den vertegenwoordiger, om zijn voorwaarden met warmte aan te bevelen. De bekende bokspromotor Jeff Dickson heeft met zijn Amerikaanschen collega Mike Jacobs een overeenkomst gesloten, waarbij twee be roemde boksers voor eenigen tijd worden uit gewisseld. De zwaargewicht Joe Louis zal naar Europa komen, terwijl de wereldkampioen middengewicht Marcel Thil een tournee door Amerika gaat maken. Laatstgenoemde zal in de Vereenigde Staten in matches moeten uit komen, waartegenover Louis slechts ir exhibities optreedt, bij gebrek aan gelijk waardige tegenstanders. Deze jeugdige zwaargewicht heeft een even korte, als sensationeele loopbaan achter den rug. Een jaar geleden was hij nog totaal onbe kend en thans weet de geheele sportwereld, dat Louis de allerbeste zwaargewicht en de ko mende wereldkampioen is. Leed hij het vorige jaar nog groote armoede, nu heeft hij een for tuin verzameld en dat is nog slechts het begin. Op 4 Juli 1934 leverde hij zijn eerste gevecht, dat hem 75 gulden opleverde en zijn tegen stander jack Kracken de knock-out. De zesde wedstrijd werd met 175 gulden beloond, welk bedrag voor zijn zege op Charlie Massera te Chicago tot 1750 gulden opliep. Zijn ontmoe ting met Roy Larzer werd' met 6000 gulden betaald, doch de, naar Amerikaansche be grippen, eerste groote beurs sleepte Joe tegen Camera in de wacht, n.l. 65000 gulden. Een knock-out in twee minuten op King Levinsky bracht 75 lapjes van duizend in het laadje en de 4 rondjes tegen Max Baer 350 „rooie ruggen". In totaal heeft Louis voor 25 gevechten ongeveer anderhalf millioen gulden getou cheerd, hetgeen wel voldoende zal zijn om hem, zelfs nu hij getrouwd is. de eerstvolgende maanden voor geldelijke zorgen te vrijwaren. Deze jeugdige bokser paart aan een kat achtige lenigheid en groote snelheid een ge weldige stoot in beide handen, een combinatie van eigenschappen, die men slechts zelden bij een zwaargewicht aantreft. Een ster van der gelijke grootte verschijnt slechts zeer spora disch aan den boksers-hemel. In Frankrijk is sedert eenigen tijd naast het gewone rugby met 15-tallen, het z.g. Rugby-League-spel met ploegen van 13 be roepsspelers ingevoerd, dat- in Noord- en Midden-Engeland als het „Northern Union- game" bekend staat. Deze beroepsorganisatie heeft al heel wat goede Engelsche amateurs opgeslokt, voor namelijk uit Wales, waar een groot aantal rugbyspeiers tot het mijnwerkersgilde behoort en uit den aard der zaak velen werkloos zijn. Desondanks ondervinden de beide bonden in Engeland weinig last van elkaar, hetgeen men niet van de twee Fransche organisaties kan zeggen. Toen althans een paar weken geleden de profs, een wedstrijd wilden spelen, bleek het terrein door aanhangers van de andere code des nachts te zijn -omgeploegd, waarna men, om het een ietwat vroolijker aanzien te geven, er aardappelen op geplant had. Deze voedings- maatregel bleek niet in goede aarde te vallen en als tegenprestatie werden in het veld dei- amateurs enkele kaarsrechte slootjes gegra ven, hetgeen de balcontröle niet ten goede kwam. Zoo betuigt men elkaar over en weer lieftallige attenties, zonder dat deze er tot nu toe hebben kunnen bijdragen, gezamenlijk een landbouw-proefstation op te richten. Het is slechts te betreuren, dat men in plaats van aardappelen niet zijn aandacht aan Holland- sche bloembollen besteed heeft, want er ligt nog veel terrein braak. We hebben dezer dagen in een Nederlandsch dagblad in een bespreking over een Engel schen voetbalwedstrijd de opmerking gelezen, dat de grensrechters niet voor hun taak be rekend waren, omdat zij den referee niet van een handsgeval in kennis stelden. Het gold het gelijkmakende doelpunt in de match Ports mouth—Liverpool. waarbij de bal met de handen over de lijn werd gewerkt, zonder dat de scheidsrechter dit kon constateeren. Hevige protesten van de spelers der benadeelde partij volgden en de arbiter leek onvermurwbaar, tot hij tenslotte zijn grensrechter raadpleegde, op wiens advies de goal geannuleerd werd. De correspondent van het betreffende blad be greep niet, waarom de grensrechter niet het I ZATERDAG 7 DEC. 1935 veld inliep, om de kwestie uit te leggen. Het Engelsche reglement geeft echter den lijn rechters uitdrukkelijk tot taak, te controlee ren, of de bal over de lijn gaat en daarvan door vlaggen kennis te geven. De scheidsrechter, en alleen hij, geeft de overige beslissingen. Slechts wanneer hij in twijfel verkeert, zal hij den neutralen, let wel: neutralen „linesman" om advies vragen en eerst dan is het dezen functionaris (meestal een aspirant-referee) veroorloofd, zijn meening te zeggen. En zoo hoort het ook. In ons land ziet men maar al te dikwijls een aanhanger van een club, die toe vallig als grensrechter fungeert, het veld inhollen om den arbiter op een, niet zelden denkbeeldige, overtreding opmerkzaam te maken. Wanneer krijgen we hier neutrale grensrechters? IJSHOCKEY. WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. A.s. Zaterdag- en Zondagavond is er op de Kunstijsbaan te Amsterdam een IJshockey demonstratie- en wedstrijd te zien. zooals er maar weinig zullen zijn. De „Blauwe Zes" het Amsterdamsche IJshockey-team versterkt met de Canadeezen Boyd, May en Griffin, speelt dan tegen de wereld-beroemde ploeg Stade Francais uit Parijs, dat uit niet min der dan 6 echte Canadeezen en 3 tot Fran sehen genaturaliseerde Canadeezen bestaat. Deze ploeg is wel de sterkste, welke het continent momenteel op de been kan bren gen en die in Parijs een enorme populariteit geniet, hetgeen ze vooral te danken heeft aan de wedstrijden, het vorige jaar gespeeld tegen de Winnipeg Monarchs, welke het vorige jaar een tournée in Europa maakte en ook in Amsterdam een verbluffende demonstratie van het snelle ijshockeyspel gaf. De Fransche ploeg bevat tal van beroemde spelers; onder hen is Pete Besson, de Beer van Springfields, verreweg de meest popu laire. Getooid met zijn renners-valhelm ver staat hij als geen ander de kunst om van den eenen goal naar den anderen langs de tegen standers heen te flitsen en soms onhoudbaar te schieten. Het rij'den van dezen reus is in drukwekkend om te zien. uiterst snel, handig en tegelijk buitengewoon elegant. Op 14 November speelde de „Blauwe Zes" in Parijs en wist door overrompeling in het 3e speelkwartier een goed resultaat te be halen. De onzen verloren n.l. met slechts 75. Of hun dit ditmaal ook gelukken zal moet worden afgewacht. In ieder geval kunnen we hen, die eens kennis willen maken met het super Cana- deesche ijshockey-spel aanraden, Zaterdag- of Zondagavond eens naar de Kunstijsbaan in Amsterdam te gaan. Zij zullen eer geen spijt van hebben. DAMES-HOCKEY. WAT ZONDAG GESPEELD WORDT. In de eerste klas zal het a.s. Zondag al de laatste dag in 1935 zijn, dat een volledig pro gramma wordt afgewerkt. Op 15 December worden n.l. in het cen trum des lands districtswedstrijden gespeeld en op 22 December wordt de uitgestelde match Rood WitB. D. H. C. ingehaald. Zondag trekt Rood Wit naar H. O C., een strijd om de laatste plaats. In Heemstede wonnen onze stadgenooten destijds met 30; nu geven wij aan de Haagsche een kansje. Amsterdam krijgt H. H. IJ. C. op bezoek en zal dus vermoedelijk haar voorsprong op B. D. H. C. wel tot vier punten vergrooten; want de Haagsche verdediging zal niet tegen den Am- sterdamschen aanval opgewassen zijn Op Houtrust ontvangt H. D. M. de Gooisehe Dat kan een mooie strijd van mej. Hofland tegen mej. Molhuysen worden. Veel krachts verschil tusschen beide ploegen zal er niet zijn. In de overgangsklasse B. D. H. C. IIKie vieten. Dat wordt een nederlaag voor de thuis club, maar tot 90 zal zij het nu wel niet weer laten komen. Hilversum gaat te Baarn een overwinning behalen tegen B. H. V. Lei den en Hurley, de twee zwaksten, ontmoeten elkaar in dit seizoen voor het eerst in de sleutelstad. Voor klasse 2A is er dn Heemstede de wed strijd Rood Wit IIVictoria, resp. nrs. twee en één op de ranglijst. In Rotterdam leden de Rood Witten een stevige nederlaag; nu lijkt ons een gelijk spel toch op zijn minst voor hen bereikbaar. B. D. H. C. III ontvangt het wisselvallige Strawberries en heeft hier een kans op de overwinning. O. K. en Te Werve zullen elkaar niet veel toegeven. In 3 B krijgt Rood Wit III weer eens gele genheid om te winnen, nu Leiden II als te genstandster fungeert. H. B. S. zal de punten wel meebrengen van het T. H. C.-veld. Daaren tegen keert B. D. H. C. IV met leege handen terug van H. D. M. II. In 3 D zal H. B. S. II moeten oppassen om niet te struikelen tegen Amsterdam IV, maar wij houden het toch op de stadgenooten. A. M. V. J.—B. D. H. C. V en Famos—T. H. II zullen vermoedelijk door de resp. thuis clubs gewonnen worden. In 4 C gaat Rood Wit IV naar de Kraaien, zoodat de Heemsteedschen veel steviger op de eerste plaats zullen komen te staan. Amster dam V zal op eigen terrein sterker zijn dan B. D. H. C. VI. Na het Noorden, houdt men thans in het Oosten een proefwedstrijd voor de a.s. districts wedstrijden. onder leiding van B. Dukel. De oplossing van het wedstrijdvraagstuk No. 7 auteur C. Suyk luidt: Zwart: 5 6 8 9 12 14 18 20 22 23 24 28 30 36 en 45. Wit: 11 17 21 25 32 33 34 37 38 39 42 43 44. Wit wint door 37—31 32—27 38x27 33x11 4237 4338 39x10 enz. en wint. Jammer dat schijf 13 te veel stond opgege ven in de rubriek, zoowel in cijferstand als in diagramstelling. De stand van onzen oplosserswedstrijd luidt thans: P. J. v. Buuren 7 p., J. de Vlugt 7 p.. C. Rike 7 p., F. Dukel 7 p., H, Laros 7 p., R. Bink horst 7 p., G. C. Landewehr 7 p., P. Versteeg 4 p., J. Wesseling 4 p.. L. Haver 4 p. allen te IJmuiden; H. de Reus, Santpoort 7 p.; Bakker. Beverwijk 7 p.: L. Guit en J. C. Kort. beiden Heemskerk resp. 7 en 1 p. CORRESPONDENTIE. J. H. te IJmuiden-Oost. Een Christelijke damclub bestaat alleen des winters in den In stuif in het Ned. Hervormd Vereenigingsg' bouw. Wedstrijdvraagstuk no. 9 is speciaal door den Amsterdamsche meester den heer J. W. Spittu-ler, voor onzen oplosserswedstrijd ge componeerd. De cijferstand luidt: ZWART m Wik 9a WIT Zwart: 7 8 9 13 14 16 18 22 en 1 dam op 12. Wit: 20 26 27 29 31 33 34 38 41 45 en 48. Wit speelt en wint. Het vraagstuk is slechts enkele zetten diep, maar de oplossing is toch niet gemakkelijk t< vinden. OM DEN MEESTERTITEL. Onderstaande partij werd gespeeld in het tournooi om den meestertitel 19351936. Wit: A. Poump, Hilversum. Zwart: C. Suyk. 3228 20—25. Van de negen openingen wordt 3228 het meest gespeeld, daar Wit met deze opening het grootst aantal vrije goed bespeelbare zetten behoudt. Zwart be oogt, het spel van Wit te omsingelen, het in gecompliceerder banen te brengen. 3732. Om Zwart's speelplan te verhinde ren komt 3127 eerder in aanmerking. 1420 41—37 10—14 34—30 25x34 39x30. Inderdaad is de ruil van Wit toch niet slecht. Zwart wordt in zijn plannen belemmerd en moet nu vrijwel gedwongen 2025 spelen waar na Wit met veel bravour 3024 kan spelen, waarvan het nadeel nog aangetoond moet worden. 2024 2823. Wit neemt hiér vereenvoudi ging en hiermede is da opening uitgespeeld. 19x39 30x10 5x14 43x34. Slaan met het stuk 44x33 verdient de voorkeur daar 43 gunstiger in de beginstelling staat opgesteld 'dan 44. B.v. 44 kan de lijn 446 en de achter liggen- den ruimten 32 in getal bespelen, terwijl 43 35 ruiten kan bespelen. Dan dient de slag 44x33 de voorkeur daar 44 ongunstiger in het spel staat opgesteld. 17—21 31—26. Opbrengen 44—39 39—33 4943 en 5044 is Wit's aangewezen spel. De tekstzet en de twee volgende zetten van Wit vormen, met den foutzet 43x34 den grondslag van het- verlies. 21—27 32x21 16x27 37—32? 11—16 32x21 16x274 2—37? 6—11 37—32! 11—16 32x21 16x27. Ongetwijfeld heeft Zwart be langrijk voordeel en Wit speelt verder in de fensief 46—41 7—11 41—37 14—19 44—39 18—22! Wij spelen liever 1923. Door 18—22 krijgt Wit de volgende kans: 37—32 11—16 32x21 16x27 4843 gevolgd door 3832 en la ter 3227 met slag naar 37. 48—43 12—18 37—31 9—14 50—44 8—12 35—30 18—23 47—41 13—19 47—37 2—8 30—24 19x30 34x25 14—19 40—34 8—13 34—30. Hier is 1520 verhinderd door 2621 3127. Trou wens Wit tracht door dit slagspel de positie te beheerschen. wat veelal mislukt 39 3024 19x30 25x34. Weer dreigt 26—31 enz.: 13—19 34—30 15—20 30—25 9—14. Wit speelt wel een zwak spel. Hoewel posi- tienadeel niet meer te ontwijken was, had Wit toch enkele keeren de gelegenheid, het na deel te reduceeren. Voor 3025 b.v. 3933 geeft kansrijk en goed spel. 4540 49 4034 7—13 44—40 23—28. Stand na 2328 luidt: ZWART Men stuurt zijn wasch maar niet direct naar elke zaak Doch wil behandeling en afwerking bekijken. Dan zal U d'IJmuider Stoomwasscherij het beste blijken. IJmuider Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting SNELLIUSSTRAAT 3? TELEF. 4371. OLYMPISCHE SPELEN. DE SPELEN TE BERLIJN EN DE DEEL NEMING VAN AMERIKA. Uit New York: Alhier heeft een bijeen komst plaats gehad, georganiseerd door het Comité „Fair play in Sport" waarin zitting hebben de gouverneur van Pennsylvanie Realle, de burgemeester van New York La Guardia en het lid van het Amerikaansch Olympisch Comité Alfred Lenn. Deze autoriteiten zijn van meening, de Vereenigde Staten niet moeten deelne men aan de Olympische Spelen te Berlijn. Zij zijn ervan overtuigd, dat deze spelen door Duitschland beschouwd worden als eeu belangrijke politieke aangelegenheid en dat de athleten zich niet aan dezen invloed zou den kunnen onttrekken. De heer Mahoney zou voorts op het congres van den Ameri kaanschen Athletiekbond, dat op 6, 7 en 8 December wordt gehouden, het voorstel doen, dat men van deelneming aan de spelen te Berlijn zal afzien. Uit Chicago komt, in tegenstelling met bo vengenoemde opinies, het bericht, dat de voor zitter van het Amerikaansch Olympisch Co mité, Brundage, aandringt op vertegenwoordi ging van de Vereenigde Staten bij de Spelen te Berlijn. Hij wijst er op, dat de Amerikanen de dupe zullen worden van de oppositioneele I beweging, welke gestimuleerd wordt door in| de Vereenigde Staten verblijf houdende emi granten. iü Él II üf lil 11 lp 11 ui 8 lü Hf iü? #n J iü S fl B Hl 8 ju 1 WIT Zwart: 1 11 12 13 14 18 19 20 22 27 28. Wit: 25 26 31 34 36 37 38 39 40 43 49. Wit had zich een fraaie kans met 3429 kunnen verschaffen. Er dreigt 29—23 en 38—32 met winst. Op 19—23 volgt 40—35 23x34 39x30 en Wit kan zich op 18—23 herstellen door 38—33 2621 3126 en "slag naar 29 met 30—24. In den diagramstand 3429 19—24 38—33 en Wit heeft vooral voor het bord goede kansen. Wit speelde 4035 en thans is de positie van Wit onhoudbaar. Op zeer fraaie wijze be slist Zwart thans de partij. 2024 3430. Nog geven wij 3832 de voor keur. 11—17 37—32. Thans is de ruü 38—32 verloren. 28x37 31x42 1—7 39—34 18—23 34—29 23x34 30x39 12—18 39—33 19—23 43—39 7—12. Stand na den 44en zet van Zwart luidt: Zwart: 12 13 14 17 18 22 23 24 27. Wit: 25 26 33 35 36 38 39 42 49. (Adv. Ingez. Med.J VOETBAL lersche VrijstaatNederland. De vierde ontmoeting. In ons vorig nummer heeft onze medewer ker Groothoff al uitvoerig verteld over de voetbalwedstrijden tusschen de vertegen woordigende elftallen van den Ierschen Vrij staat en van Nederland. Hier volgen dus nog eenige bijzonderheden. Zooals men weet wordt het morgen de vierde ontmoeting tusschen deze twee lan den. Van de drie vorige werden er twee door Nederland en één door Ierland gewonnen. Nu speelt onze ploeg morgen voor de eerste maal in Ierland Zij doet dus geheel nieuwe indrukken op; laten we hopen dat die van een aangenamen aard zijn, want men kan er verzekerd van zijn, dat de Ieren op re vanche zinnen. Dit behoeft natuurlijk niet gezegd te worden tot de spelers van het Ne derlandsch elftal, die ook stellig voornemens zijn. de Hollandsche kleuren zoo hoog mo gelijk te houden. Daarom is een voorspel ling van den uitslag zoo goed als uitgeslo ten; het is een volkomen open strijd, die door den bekenden Duitschen scheidsrechter Dr. Bauwens geleid zal worden. De elftallen zullen als volgt tegenover elkaar staan: Ierland: Harrington, O'Neill, Mc.Guire. Glen, Andrews, O'Reilly. Ellis. Donnelly, Moore, Horlacher, Kendrick. Nederland Van Nellen. Smit, Bakhuys, Drok, Wels, Van Heel, Anderiesen, B. Paauwe, Caldenhove, Weber. Halle. Reserves voor Ierland zijn: Flynn, Westby, Morgan en Byrne: voor Nederland: Ferwer- da. Van Run. Breitner en Vrauwdeunt. Laatstgenoemde wordt zoetjes aan op het reserveschap geabonneerd. Het is nu al de twaalfde maal, dat hij de elf wapenbroeders mag vergezellen. Het Radio-verslag. Het staat er zoo eenvoudig in het Zondag- middagprogramma van de AVRO: van 2.35 tot 4.30 uur: „ooggetuigeverslag van den voet balwedstrijd lersche VrijstaatNederland door den heer H. Hollander". Onze lezers zullen er echter wel van. door drongen zijn, dat ditmaal heel wat moeilijk heden moesten worden overwonnen, eer het mogelijk gemaakt was, dat onze landgenoo ten, dank zij de wonderen der techniek, rustig in de huiskamer naar de bijzonder heden van den wedstrijd kunnen luisteren. Wie had het laten we zeggen-vijftien jaar ge leden durven denken, dat op hetzelfde oogen blik, waarop Kick Smit in Dublin een doel punt maakt, dit aan de menschen thuis door een enthousiasten verslaggever wordt mee gedeeld! Van niet minder dan vijf landen moesten de P.T.T.-autoriteiten daarvoor hun medewerking.verleenen, namelijk die van Ierland, Schotland, Engeland, België en Ne derland. 'In de Radiobode van de vorige week stond de route, waarlangs morgenmiddag de door zooveel duizenden Nederlanders gewaardeer de verbinding tot stand komt. Deze loopt na melijk van Dublin. Belfast, Glasgow. Edin burgh, Leeds, Londen. Brussel. Amsterdam, naar Hilversum. Deze uitzending zal dan ook voor den AVRO-reportagedienst langs de langste lijn geschieden. Zooals gewoonlijk zullen we onmiddellijk na afloop van den strijd den rust- en eind stand op onze nieuwsborden in de Groote Houtstraat, aan het Soendaplein. Kennemer- laan te IJmuiden en Breest.raat te Beverwijk en aan de andere bekende adressen publi- ceeren, alsmede de namen van de Nederland- sche spelers, aan wie het eventueel gelukt is den Ierschen keeper Harrington te pas- seeren. De rest van het programma. Verder zijn er nog enkele competitie- en andere wedstrijden vastgesteld. Voor hen die, wat IerlandNederland be treft, alleen aan den uitslag genoeg hebben en liever op het voetbalveld toeven, is er een mooie gelegenheid om E.D.O. op het terrein in het Noorder Sportpark een bekerwedstrijd tegen Bodegraven te zien spelen enwin nen. Op het terrein aan den Schoterweg wordt Zondagmiddag twaalf uur een plaatselijke wedstrijd voor de reserve eerste klasse tusschen Haarlem II en R.C.H. II gespeeld. En tenslotte krijgen we hedenavond acht uur op hetzelfde terrein den aantrekkelijken lichtwedstrijd tusschen Haarlem en het Oos telijk elftal, die ook wel de noodige belang stelling zal trekken. WIJK AAN ZEEËRWEG 70, TEL. 4768 VLUG, VEILIG EN GOEDKOOP (Adv. Ingez. Med.) Zwart heeft geen zet meer. Een door Wit zwak fespeelde partij, die Zwart fraai besliste. WEDSTRIJDVRAAGSTUK No. 8. Wedstrijdvraagstuk no. 8 is klaarblijkelijk door onze oplossers niet goed begrepen. Wit speelde 2621 en met de vraag: mag Zwart 11—17? bedoelden wij, dat de stelling vlug en positioneel voor Wit gewonnen zou worden. Wij zullen echter het vraagstuk laten verval len en het volgende er voor in de plaats stellen Wit: 21 27 31 32 33 34 37 39 42 44 45 en 50. Zwart: 8 12 14 16 17 18 19 22 23 25 30 35. Wit speelt en wint. Oplossingen der vraagstukken 8 en 9 uiter lijk acht dagen na het verschijnen dezer rubriek. ,1 Oplossingen en correspondentie binnen 8 Wit speelde 49—13? en het spel is dn-ect. dagen aan B. Dukel, Van Wassenaerstraat 23 verloren. Verrassend speelt Zwart 23-29 en1 IJmulden-Oost. wassenaerstiaat is,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 10