Het Snelle Dinq Warenwet aangenomen; Handel, Nijverheid en Scheepvaart aan de orde. Radio-Programma £e*i Aidatfzafce. Pijnlijke Situaties. Ergens aan den Ouden Rijn, in Alphen, had ik Het Snelle Ding geparkeerd. Het stond op een grasberm-vol-kuilen, met zijn neus van den weg afgekeerd, temidden van een lange rü Snelle Dingen. Natuurlijk had ik het vóór uit de berm opgereden. Wie groen autorijder is, parkeert voor geen geld in achterwaartsche richting. Is er een sloot, zooals daar in Alphen, dan durft hij er zelfs niet aan denken. Maar het oogenblik van vertrek kwam. Vier passagiers wachtten, terwijl ik achterwaarts uit de berm-kuilen beproefde te komen. Vóór mij hingen de koplampen van H. S. D. boven de sloot, achter mij wachtten de smalle straat weg en de Oude Rijn. Toen gaf ik H. S. D. teveel gas. Het is waar dat zijn voorwielen in kuilen rustten en hij dus veel kracht noodig had, maar dit was te veel. Ik had dadelijk moeten loslaten zoodra de wielen uit de kuilen waren. Maar dat deed ik niet. Een koene sprong Oude Rijn-waarts was het onvermijdelijk resultaat. De motor brulde, de parkeer-man brulde, de passagiers brulden. Ik trapte wild op mijn voetrem, de motor sloeg af en we hingen nog net tegen den oever aan. Het waren moedige mannen, die daarna toch nog instegen en hun levens aan mij toevertrouwden. In het begin moet er inderdaad een beetje geboft worden. Vooral bij parkeeren. Vliegers zeggen, dat het landen het moeilijkst te lee- ren is. Dat geldt voor auto's ook. Het landen is de grootste kunst, tenminste op parkeer plaatsen en in garages met smalle ingangen en bochtige opritten. De narigheden van het parkeeren bereiken hun toppunt bij drukbezochte concerten en zoo. Dan zijn er agenten en die houden van orde. Het is hun niet kwalijk te nemen. Zij vinden het ordelijk als een reeks auto's precies in de rij staat, als een gelid soldaten, met ge lijke tusschenruimten en de achterwielen tegen het trottoir. Dat staat goed. De inspec teur, die natuurlijk nog meer van orde houdt, anders zou hij niet hooger dan de agent zijn, verwacht dat zijn ondergeschikte op zulke dingen let. Een reeks achterstevoren-staande auto's is leelijk, en geeft ook veel last als ze allemaal tegelijk weg willen. Een rij die om-en-om staat lijkt heelemaal naar niets. Stel u voor dat de agenten zoo aantraden als de commissaris ze wou toespreken! Nu is het niet erg als men het eerst arri veert. Dan is er ruimte. Maar ik ben nog nooit het eerst op een concert aangekomen, en ge loof dit ook wel nimmer te zullen volbrengen. De normale toestand is altijd geweest, dat ik een lange rij auto's vond met een paar smalle openingen erin, en een haastigen agent die verwachtte dat ik H. S. D. met lossen zwier achterwaarts in zoo'n open vakje zou sturen. Dit valt om den drommel niet mee. Vooral in smoking niet. Gepantserd als de mensch dan is, kan hij zich maar ten halve rond- wringen om achteruit te kijken. Pe smoking kraakt, het -licht is slecht, het passeerende verkeer druk, de agent geprikkeld. En eenige belangstellende' taxi-chauffeurs, tuk op een pretje, verbergen hun interesse in het geval geenszins. Mik onder deze omstandigheden, als begin neling zijnde, maar eens zuiver! Het lukt niet! En als het eenmaal mislukt is, doet het dat nog wel een keer of drie, tot vermaak der omstanders en stijgenden toorn0 van den agent. Bovendien heeft men passagiers, die zich geneeren. Het is een pijnlijk onderwerp, en als mijn plichtsgevoel mij niet genoopt had het aan te roeren in deze historie, zou ik het verzaakt hebben. De waarheid is, dat men er figuren bij slaat. En de agent heeft een gevoel of hij dat ook doet, want hij kan geen overtreding constateeren en dus geen proces-verbaal op maken. Geen enkel artikel van wet of veror dening voorziet in deze situaties. Tact moet ze oplossen. Die eischen zijn superieuren dan ook van hem. Maar heb maar eens tact als iemand den boel in de war stuurt, en je kunt hem geen advies geven! Ik heb een beginnend autorijder gekend, die na verschillende mislukte mik-pogingen op verscheidene openingen-in-de-rij de zaak maar opgaf. „Agent", zei hij royaal, „het is hopeloos. Ik pas nog niet in je keurige rij, die weigert mij toe te laten. Ik zie van een prach tig concert af, agent, en ga naar huis om te oefenen. Er is geen publiek bij mijn garage, er zijn daar geen andere auto's die ik stuk kan rijden. En of ik er een beetje scheef in te rechtkom zal je wel niet kunnen schelen". „Gaat uw gang", zei de agent verlicht. „Op niet-openbaren grond bent u geheel vrij". En hij gaf mijn vertrekkenden vriend het heilige kruis na. Maar zulk een zelfkennis is zeldzaam bij den beginneling en zulk een openbare capi tulatie is nog zeldzamer. Overigens zou ik wel eens willen weten, wie onlangs zoo'n groote deuk in mijn linker-achterspatbord heeft ge reden. Laten de kerels thuisblijven als ze niet rijden kunnen! Of was het soms weer een vrouw? Die leeren het nooit achteruit Het wordt nu tijd, dit chapiter te besluiten. Oss komt weer voor den rechter in Den Bosch. Nieuwe serie strafzaken. Op Maandag 16 December zal de Bossche rechtbank de behandeling van Ossche straf zaken hervatten. Op dien dag zullen terecht staan een landbouwer en een arbeider, ver dacht van uitlokking van brandstichting te Oss in Augustus 1926, bij welken brand vier personen om het leven zijn gekomen. Op Dinsdag 17 December zal worden be handeld de strafzaak tegen een arbeider, verdacht van medeplichtigheid aan den roof overval te Oyen in den nacht van 15 op 16 Mei 1934. Op Donderdag 19 December zullen worden behandeld de zaken: tegen een arbeider ver dacht van inbraak bij de boerenleenbank te Heesch in November 1928 en tegen een ar beider. bijgenaamd Koosje, verdacht van de inbraak bij de Boerenleenbank te Heesch en van den roofoverval te Din ter in Januari 1929 bij van Sleeuwen; teêen een arbeider te Eindhoven, bijgenaamd Menne Pop en een bijgenaamd Puck, verdacht van den roofoverval te Oss in April 1927 bij J. Huis man. Voorts tegen een juffrouw, verdacht van heling van goederen van inbraken ge pleegd in 1933 en tenslotte tegen een land bouwer te Heesch. verdacht van medeplich tigheid aan den roofoverval te Dinter. Justitie doet een inval bij bank te Amsterdam. Die er verdachte practijken op na zou houden. Oplichtingen en verduisteringen in België en Frankrijk? De justitie en politie te Amsterdam hebben een inval gedaan bij de Hollandsehe Escomp- to-Bank, d:'e gevestigd is aan den N.Z. Voor burgwal 120126. De directeur, die te Am sterdam woonachtig is, doch die tijdelijk ver blijf houdt te Blaricum. is vanmorgen vroeg van zijn bed gelicht, gearresteerd en in het hoofdbureau van politie ingesloten. De inval werd gedaan door den Officier van Justitie, mr. dr. J. A. van Thiel, den sub stituut-officier, mr. H. A. Wassenbergh, den rechter-commissaris, mr. H. J. Hütschler en den inspecteur van politie Dijkstra, bij wien het onderzoek berust. Alle boeken en bescheiden van de bank, de inhoud van de brandkast en de kluis, zijn in beslag genomen en per politie-auto naar het hoofdbureau vervoerd. De bank, die zich hoofdzakelijk bezig houdt met premie-affaires in België en Frankrijk en die ook als animeerbank bekend staat, wordt sedert 2 1/2 jaar hier ter stede ge dreven. Reeds geruimen tijd bestond bij de politie het vermoeden, dat deze bank zich bezig hield met zaken van twijfelachtigen aard. De werkwijze is als volgt: In België en Frankrijk, doch den laatsten tijd is vooral eerstgenoemd land het operatieterrein van deze heeren, reizen zoogenaamde remisiers de steden en dorpen af, na vooraf hun aan staande slachtoffers wekelijks of amande- lijks ..beursberichten" te hebben toegezon den. Het behoeft geen betoog, dat deze beurs berichten verre van betrouwbaar zijn. De meestal weinig terzake kundige aanstaande cliënten werden bewogen zich te wagen in fondsen, die verre van safe zijn. De klanten zijn, na aldus met „tips" te zijn bewerkt, rijp voor een nadere bespreking, waarin zij ten slotte den remisier opdracht geven en een premie betalen. Deze premies verdwijnen in de zakken van de remisiers een ervan is de broer van den directeur en ook de di rectie krijgt een deel van de buit. De posten worden schriftelijk of telefo nisch opgegeven aan het hoofdkantoor te Amsterdam, doch van uitvoering der op drachten komt in het algemeen niets. Ook moesten vele klanten stukken in on derpand afstaan Reeds in Januari kwam uit Frankrijk een klacht in van een cliënt van de bank. die zich benadeeld achtte. Het onderzoek duur de geruimen tijd. daar bewijzen, noodzake lijk om in het bedrijf van deze heeren in te grijpen, moeilijk te verkrijgen waren. Deze Fransche cliënt zou f 14.000 aan fondsen in ondeipand hebben gegeven en die fondsen zouden verdwenen zijn, het staat nog niet vast, of hier sprake is van oplichting dan wel van verduistering. Het globale onderzoek heeft reeds uitge wezen, dat tientallen personen in België stuk ken in onderpand hebben gegeven en die fondsen thans kwijt zijn. Verschillende per sonen zijn voor groote bedragen gedupeerd, varieerend tusschen 15 en 20.000 gulden. Er wordt door de justitie vermoed, dat de directeur van deze'N.V. een strooman 'is én dat de werkelijke eigenaar een buitenlander is, die zich vermoedelijk te Weenen ophoudt. De directeur die vandaag gearresteerd is, .is een Hollander. Gezien de groote hoeveelheid materiaal, die in beslag is genomen op het kantoor is geheel schoon schip gemaakt en de in gewikkelde wijze, waarop de bank „zaken" deed, zal het onderzoek waarschijnlijk ge ruimen tijd in beslag nemen. Het verhoor van den verdachte en ver schillende getuigen is den geheelen avond door inspecteur Dijkstra voortgezet. Waarschijnlijk is door deze bank op ge lijkwaardige wijze gewerkt als indertijd door de „Inter Bank" in Den Haag. die ongeveer een jaar geleden door de justitie is gesloten. De wegen worden weer glad! Slipongeluk onder Tilburg het gevolg. Vrijdagmiddag omstreeks één uur is op den Bredasche weg nabij het landgoed „De Vaas" onder Tilburg een vrij ernstig ongeluk gebeurd. De heer A. S. Ulrich uit Amsterdam slipte daar ten gevolge van de gladheid van den weg met zijn auto en reed tegen een met paard bespannen wagen op, waarin de heer A. van Heesch en zijn zoon uit Tilburg zaten. De botsing was zoo hevig, dat het paard op slag gedood werd, terwijl vader en zoon uit den wagen, die geheel versplinterd werd. op straat geslingerd werden. Zij liepen hierbij zulke wonden op, dat zij naar het ziekenhuis te Til burg moesten worden vervoerd. De autobe stuurder kreeg geen letsel, doch een heer uit Zeist, die bij hem in de auto zat, kreeg een hoofdwonde. Na verbonden te zijn kon hij echter zijn reis weer vervolgen. Twee arbeiders bedolven te Wijk bij Duurstede. Ongeluk bij werk aan het Amsterdam Rijnkanaal. Bij de werkzaamheden aan het te graven Amsterdam-Rijnkanaal te Wijk bij Duurstede heeft Vrijdagmiddag, te omstreeks twaalf, een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij de stortplaats voor grond is een der vijf tons kipkarren omgeslagen, en terecht ge komen op twee in de n«*l?üireid staande arbei ders, n.l. den werkbaas Nieman uit Wijk bij Duurstede en een arbeider, uit Siddeburen af komstig. Beide mannen werden ernstig gewond. Zij zijn naar een der ziekenhuizen te Utrecht vervoerd. Quotum voor de tinproductie verhoogd. Het Internationaal Tincomité heeft giste ren ten kantore der N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouwmaatschappij Billiton te 's Graven- hage vergaderd. Zooals in een gedeelte van het Avondblad nog is gemeld, heeft de vergadering besloten aan de regeeringen der tot de restricties toe getreden landen voor te stellen, voor het tijdvak 1 Januari—31 Maartl936 't productie quotum vast te stellen op 90 pet. der stan- daardtonnag#. Op het oogenblik geldt een productie quotum van 80 pet. De volgende vergadering van het comité zal worden gehouden op 19 Februari 1936 te Parijs. TWEEDE KAMER z'ATËRD'AS 7 DEC. 1935 Ontstemming in rechtsche kringen? Is de contingenteering nuttig of niet? Den Haag, 6 December. Mevrouw de Vries-Bruins mocht het ge noegen smaken, dat de Kamer z.h.st. haar ook door Mr. Goseling (R.-K.) aanbevolen amendement aannam, waardoor op de ver pakking van verpakte artikelen de hoeveel heid vermeld moet worden. Dit was tenmin ste een kleine troost nadat de Kamer met 20—57 haar, door den Minister bestreden voorstel ten einde bepaald te krijgen, dat ook waren, die voor eetwaar kunnen dienen, onder de werking der wet zouden vallen, ver worpen had. De meerderheid was het blijk baar met Minister Slingenberg eens, dat een dergelijke wijziging, die eigenlijk perfectio neering van het systeem der warenwet zelf beoogde, niet goed paste in het kader van het aanhangige ontwerp, dat zich alleen met bezuiniging bezig houdt. Een ander s.-d., de heer Drees, boekte het succesje, dat ook zijn amendement er zon der hoofdelijke stemming doorging; dienten gevolge zal de bijdrage van het Rijk in de kosten van wachtgelden en gebouwen, voort vloeiende uit opheffing van keuringsdien sten niet slechts 5 jaren ten laste der schat kist blijven, doch zoolang die kosten voort duren. Het wetsontwerp ging er tenslotte z.h.st. door met aanteekening van de com munisten en den revol.-soc. Sneevliet tegen. Nadat Mr. Slingenberg weer departe- ments-waarts kon trekken, kwam de begroo ting van zijn collega van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder het mes. Excellentie Slotemaker de Bruine zwierf wel in de Ka mer rond. onderhield zich o.m. ook een tijdje met den President, doch zijn begrooting en de voorstellen inzake Onderwijsbezuiniglng, die aanvankelijk thans aan de orde hadden zullen komen, moesten nog maar even blijven liggen. Of dit voorstel samenhangt met eenige poli tieke boosheid, die zich van de rechterzijde meester gemaakt zou hebben nu Minister Slo temaker om der wille van de bezuiniging ook concentratie van bijzondere scholen voor staat, weten wij niet. Maar wel, dat er in de Kamergangen hieromtrent allerlei geruchten de ronde doen. Zouden we waarlijk donkere politieke dagen voor Kertsmis gaan beleven? De heer Lovink (c.h.), die eerst aantoonde, dat er uit den economischen voorlichtings dienst lang niet gehaald wordt, wat er uit te halen zou zijn, nam het eenigermate op voor H.M. de Contingenteering. Deze vorstin, wier heerschappij volgens sommigen zal moeten eindigen, omdat de handel er de nadeelen van ondervindt (te verstarrende werking), had dan toch maar heel nuttigen arbeid verricht. Zon der de contingenteering zou de werkloosheid nog veel grooteren omvang hebben aangeno men. Na dezen c.h. afgevaardigde liet zich zijn plattelandsche fractiegenoot Weitkamp hooren om tegen „den plaag" van het handels register te velde te trekken de landbouw coöperaties moesten nota bene mede hiervoor dokken en om de coöperaties in bescher ming te nemen. Welk standpunt de derde c.h. spreker, de heer Krijger, bestreed, er op wij zende, hoe de toch al in moeilijkheden ver- keerende middenstand het zich door de coö peraties nog eens extra lastig gemaakt ziet. Met den middenstand is het inderdaad zeer droef gesteld. Aldus Dr. Vos (lib.), die de rol van beschermer van deze „asschenpoester" vervuld en den dag na Sinterklaas nog een heel verlanglijstje voordroeg. Daarop stond o.m.: wettelijke regeling voor marktkooplieden en straatventers; wettelijke regeling van het veilingwezen, dat nu meer malen misbruikt wordt om de wet op de uit- verkoopen te ontduiken; een soepeler voor ziening voor credietverschaffing aan den klei nen middenstand, verlaging van bedrijfsta- rieven en huren, enz. enz. Ook Mr. Donker (s.d.) sprak nog over eenige niet in vervulling gaande verlangens; dit met oog op de belangen onzer havensteden Rotterdam in 't bijzonder. De Regeering moet z.i. helpen de haven- en kadegel den te doen verlagen en voor Rijnvaartpremies zorg dra gen. Rotterdam zag zich verder nog gesteund door redevoeringen van den a.r. Smeenk en den v.d. Schilthuys. Deze laatste acht het contingenteermgsstelsel te verstarrend. Dit kan men niet alleen verhelpen door verhoo ging van invoerrechten aan de grens, maar men moet o.m. ook eens denken aan toepas sing van de clearingcompensatie bij onderhan delingen over handelsovereenkomsten. De heer Engels (R.K.) bepleitte decentrali satie van de groote industrie, (gepaard gaan de met vestiging ten plattelande), waardoor de arbeiders ten deele in hun onderhoud kun nen voorzien door de beoefening van kiemen landbouw en veeteelt. Een debat over deze begrooting ware niet volledig geweest als de heer Duymaer v. Twist (a.r.) zou hebben nagelaten over de bin nenscheepvaart te spreken. Intrekking der wet op de evenredige vrachtverdeeling acht hij geenszins gewenscht, want zij heeft wel degelijk in meer dan een opzicht zegenrijke uitwerking voor de binnenschippers opgele verd. Mr. Westerman, (Nat. Hei\st.) bleek in te- :enstelling met andere afgevaardigden, waaronder de heer Schilthuys, de splitsing van het „oude" Economische Zaken te betreuren. De scheiding tusschen Landbouw en Vis- scherij eenerzijds, Handel, Scheepvaart en Nijverheid anderzijds achtte hij kunstmatig en in strijd met de werkelijkheid. Voorts noemde deze spreker den economischen voor lichtingsdienst in elk opzicht onvoldoende. Het bedrijfsleven in ons land hecht geen waarde aan wat er in dat opzicht in ons land momenteel bestaat. Doordat er nog verschillende sprekers aan het woord wilden komen kan de minister pas de volgende week antwoorden. Tot hen, die den middag vol maakten behoorden de heer Wielenga (a.r.) met alweer een pleidooi voor den middenstand en voorts o.m. Mr. Kortenhorst (R.K.) die wat anders op het hart had. Zoo scheen hij 't vooral voor de ver schillende takken van economisch leven van belang te achten als de minister onder wien deze ressorteeren de beschikking over onder staatssecretarissen zou hebben. In dit verband vroeg hij, of de komende Grondwetsherziening niet mede zou kunnen worden gebruikt om de mogelijkheid te openen dergelijke dignitarissen aan te stellen, die dan natuurlijk ook toegang tot de Regeerings- tafel in het Parlement zouden moeten krij gen. Voorts beval deze afgevaardigde den op bouw aan een anderen Economischen Raad dan den tegenwoordigen aan. Het door hem bedoelde college zou moeten voortkomen uit de vele en velerlei adviseerende en technische raden en colleges, die thans al bestaan en naast elkaar werken. Mr. Kortenhorst maakte overigens nog een vermakelijke opmerking naar aanleiding van wat wij zouden willen noemen de commissionitis, een meer dan ooit verbreid ziekteverschijnsel. Men benoemt een commissie, die een rapport vaststelt en dan is er weer aan menigeen, welke daaraan ge werkt heeft een brokje levensvreugde ge schonken. Zoozeer is de zucht om commissies in 't leven te roepen verbreid, dat men in derdaad met Mr. Kortenhorst zou kunnen gaan zeggen: „du choc des opinions jaillit une commission". E. v. R. PRIJSVRAAG DIE ALS OVERTREDING DER LOTERIJWET WORDT BESCHOUWD. Elen weekblad te Amsterdam heeft een gratis prijsvraag uitgeschreven omtrent den uitslag van den voetbalwedstrijd Ierland-Ne- derland. De politie heeft in deze prijsvraag gezien een overtreding van de loterijwet. Zij heeft een groot aantal exemplaren van deze prijs vraagbiljetten in beslag genomen. Soc.-dem. fractie antwoordt Mr. J. E.W. Duys. „Verwijdering was niet de schuld der partij." In de eerste plaats wordt opgemerkt dat een lid der S.D.A.P., deel uitmakende van een der Kamers, niet zonder het reglement der partij te schenden, zich aan het lidmaat schap der Kamerfractie kan onttrekken, tenzij hij tegelijkertijd het lidmaatschap der partij opzegt. Doet hij dit laatste, dan ge biedt een algemeen als juist erkende regel dat hij onmiddellijk zijn mandaat als lid der Kamer neerlegt. Over de grieven door mr. Duys geuit tegen de SD.-Kamerfractie schrijft de fractie: „Gij beklaagt u over de voor u „verstik kende atmosfeer" in de fractie, waarin het „met den dag een meer en meer onhoudbare toestand" voor u werd. Wij verklaren met de grootste beslistheid, dat de fractie u in uw rechten als lid nooit heeft tekort gedaan. Hoe onaangenaam, ja hoe vijandig ook gedurende meer dan twee jaren uw houding tegenover haar en vele harer leden is geweest, de fractie heeft steeds getracht u aan haar werk te doen deelne-' men, zooals dat behoorde. Mr. Duys' werk gaf aanleiding tot klachten. Wij zijn nu genoodzaakt te zeggen, dat uw werk in de Kamer reeds zeer lang, en reeds vele jaren vóór de conflicten zich voorde den, waardoor sedert 1933 van een „zaak- Duys" wordt gesproken, veel te wenschen heeft overgelaten. Den laatsten tijd hebt gij aan het werk der Kamer en aan dat der fractie slechts zeer onregelmatig en dikwijls bitter weinig of in het geheel niet deelgenomen. En gaf uw lidmaatschap van den Haag- schen gemeenteraad van 1927 tot 1933 en dat van het partijbestuur van 1928 tot 1930 niet aanleiding tot soortgelijke klachten? In al die jaren bestond er nog geen „zaak- Duys", waardoor de „atmosfeer" in de Ka merfractie voor u „verstikkend" heet te zijn geworden. Aan een ijverige vervulling van uw plich ten heeft de fractie ook in 1933 en volgende jaren niets in den weg gelegd Dat gij het enkele malen hebt gedaan op een wijze, die haaf instemming niet had. kon zij niet voor komen, zonder u het zwijgen op te leggen, wat zij niet mocht en ook niet wilde doen. Slechts éénmaal heeft de fractie bezwaren gemaakt, dat gij op een bepaalde wijze in de Kamer het woord zoudt voeren". Ontstemming over de actie voor de N.S.B. Over de vraag, welke geschillen tusschen mr. Duys en de andere leden der S.D. Twee de-Kamerfractie zich in de laatste jaren hebben voorgedaan, zegt het schrijven dat die geschillen niet betroffen den inhoud van de brochure van mr. Duys: „Ter Orientee ring". Geen lid der fractie heeft ooit het recht betwist van eenig lid der partij om als zijn overtuiging uit te spreken, dat tactiek en beginsel der partij op bepaalde punten her ziening behoeven, al waren de meesten van oordeel, dat die vraagstukken op een ver keerde wijze, immers meer buiten de partij dan in haar midden en ook zeer ondoordacht, aan de orde waren gesteld. Reeds in Januari 1934 hadt gij in de geheele partij ongerustheid en bij vele buitenstaan ders verbazing gewekt .door het stellen aan den minister-president van eenige schriftelijke vragen, die onmiskenbaar de strekking had den, om het z.g. ambtenarenverbod voor de N. S. B. ingetrokken te krijgen." „Enkele weken geleden hebt gij opnieuw in een vergadering der fractie blijk gegeven, dat gij met den grootsten ijver materiaal hadt verzameld om zelfs na de in het oog loopende provocaties van de N. S. B. in Duindorp te Scheveningen, de fascisten van schuld te ontlasten en ande ren met schuld te bezwaren, waarbij gij, even als de fascisten doen, tusschen communisten en sociaal-democraten elk onderscheid wildet verwaarloozen." „Het was bij deze gelegenheid, dat er in de fractie bezwaren werden gemaakt, dat gij een deel van de aan de fractie zeer krap toegeme ten spreektijd voor een betoog van die strek king zoudt gebruiken, uw herhaald beroep op de „rechtvaardigheid", waardoor gij steeds zeidet te worden gedreven, kon op de fractie niet voldoende indruk maken, omdat ons van rechtvaardigheid, bij de beoordeeling van het optreden van leden uwer eigen partij niets was gebleken." Ook wordt door de fractie als grief genoemd dat Mr. Duys bij de behandeling van het Be- zuinigingsontwerp en bij de Kabinetscrisis zonder bekend adres in Duitschland vertoefde. „Ieder mensch heeft het recht op zijn eigen oordeel; maar iemand, die zoo oordeelt en handelt als gij. moest erkennen, dat hij zich geestelijk reeds buiten zijn eigen partij heeft Fractievoorzitter is altijd voor Mr. Duys opgekomen. Tenslotte komt de S.D.-fractie op tegen de voorstelling, alsof de voorzitter, de heer Albarda, een „hetze" tegen mr. Duys heeft gekweekt. Beter dan iemand anders kunt gij zelf weten, dat onze voorzitter integendeel voortdurend heeft gepoogd de ontstemming tegen u in de partij te doen bedaren en her haaldelijk heeft beproefd een brug te slaan waarover gij in het midden der partij en in midden der fractie zoudt kunnen terugkeeren, om uw arbeid te hervatten". Het slot van dn brief luidt: „Het heeft alles nieis gebaat, om u tot bezinning te brengen. Gij wildet niet eindi gen met de „zaak-Duys", die gij telkens op nieuw aan de partij trachtte op te dringen, alsof zij de belangrijkste aangelegenheid was van dezen ernstigen tijden", waarna meege deeld wordt, dat de fractievergadering dit antwoord met algemeene stemmen heeft vast gesteld. ZONDAG 8 DECEMBER. HILVERSUM 1875 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.—NCRV. 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gram.pl. 10.00 Hoogmis. 11.20 Kamermuziek. 12.00 Gram.pl. en lezing. 2.00 Cursus. 2.30 Orkestconcert en Gram.pl. 4.15 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Geref. Kerkdienst. 7.00 Chr. Zangvereen. „Zingt den Heer". 7.45 Berichten, causerie. 8.15 KRO-orkest mmv. solisten. 9.00 Gram.pl. 9.20 Koorconcert. 9.30 Gram.pl. 9.40 Kamerorkest. 10.00 Voordracht. 10.10 Koorconcert. 10.30 Be richten, gram.pl. 10.40—11.00 Epiloog. HILVERSUM II 301 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO, 5.00 VARA. 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 Tuin- bouwpraatje. 9.30 Vervolg orgelspel. 9.45 Lezing. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Vrijz. Kerk dienst. 12.00 Filmpraatje. 12.30 Kovacs Lajos' orkest, en Gram.pl. 1.45 Boekbespreking. 2.15 Gram.pl. 2.35 Verslag voetbalwedstrijd Ier landHolland. 4.30 AVRO-Decibels. 4.55 Sport nieuws. 5.00 Gram.pl. 5.30 Voetbalpraatje, Gram.pl. 6.00 Radiotooneel. 7.00 De Fliereflui ters. 8.00 Berichten. 8.15 Omroeporkest, mmv. solist. 8.45 Causerie. 8.55 Gram.pl. 9.15 Radio- Journaal. 9.30 Zang en orgel. 9.50 Radiotooneel. 10.10 AVRO's Aeolian-orkest. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Dansmuziek. DROITWICH, 1500 M. 9.50—10.35 Kerkdienst. 11.20—12.35 Kerk dienst. 12.50 BBC-Northern-Ireland-orkest. 1.50 Populair concert. 2.35 Harp-kwintet. 3.20 Gram.pl. E. Pini en zijn orkest. 4.50 Voor de kinderen. 5.20 Lezing. 5,40 Radiotooneel. 7.40 Planoduetten. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadig- heidsoproep. 9.10 Berichten. 9.20 Callender Senior Band. 10.05 Populair concert. 11.05 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.20 en 11.20 Gram.pl. 12,20 Orgelcon cert. 1.10 Kamermuziek. 3.35 Literair-muzikaal programma. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Zang en declamatie. 8.20 Zang. 9.05 Radiotooneel. 11.05 Dansmuziek. 11.3512.35 Populair concert. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.50 Keulsch Strijkkwar tet. 11.20 Uit Berlijn, Militair orkest, Omroep- kleinorkest en solisten. 3.20 Omroeporkest en solisten. 6.20 Spel met muziek, mmv. solisten en het Weragkamerorkest. 8.20 Omroeporkest. 9.50 Vroolijk programma. 10.2011.20 Dans muziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 10.20 Gram.pl. 11.20 Russische mu ziek. 12.20 Salonorkest. 1.30—2.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Gramvpl. 6.35 Vocaal con cert. 7.20 dito. 8.20 Operetteconcert. In de pauze: Hoorspel en Gram.pl. 11.30—12.20 Gram.pl. 484 M.: 10.20 Symphonieconcert. 11.50 en 12.20 Gram.pl. 1.302.20 Salonorkest. 5.20 Ka mermuziek. 6.20 Salonorkest. 7.35 Gram.pl. 8.20 Variété-progr. 9.20 Radiotooneel. 9.45 Omroep orkest. 10.30 Dansmuziek. 11.2012.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Populair concert. 9.20 Berichten. 9.50 Concert. 10.05 Weerbericht. 10.2012.15 Dans muziek. MAANDAG 9 DECEMBER 1935. HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.15 Gram.platen; 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr. Lectuur; 11.30 en 12.15 Gram.platen; 12.30 Orgelconcert: 2.00 Voor de scholen: 2.35 Causerie: 3.30 Knip cursus; 4.00 Bijbellezing: 5.00 Gram.platen; 5.30 Viool en piano: 6.30 Vragenuur; 7.00 Be richten. Reportage: 7.30 Vragenuur: 8.00 Be richten; 8.05 NCRV-orkest; 9.00 Causerie; 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 berichten); 10.30 Gram.platen. HILVERSUM II 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Gram.platen; 10.00 Morgenwijding VPRO.; 10.15 Declamatie: 10.40 Trio Favo riet; 11.05 Declamatie; 11.20 Trio-concert: 12.00 Gram.platen; 12.30 VARA-orkest; 1.30 Gram.platen; 2.00 Orgelspel; 2.45 Voor de vrouw: 3.15 Viool en piano; 3.45 Gram.pla ten; 4.30 Kinderuur; 5.00 De Notenkrakers; 6.00 Orgelspel; 6.30 Muzikale causerie; 7.10 Lezing; 7.30 Zang- en Viool-recital; 8.00 Be richten. Causerie, Gram.platen: 9.00 Piano recital; 9.25 Hoorspel; 10.00 Berichten; 10.05 E. Walis' orkest m.m.v. soliste; 11.00 Gram. platen en piano-recital. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gram.platen; 12.05 Schotsche Studio- orkest; 1.05 Gram.platen; 1,50 Orgelconcert: 3.20 Gram.platen; 4.20 Cello en piano; 4.50 Orkestconcert m.m.v. solist; 5.35 Kwintet- concert; 6.20 Berichten; 6.50 Schütz-concert; 7.10 Lezingen; 8.20 Guitaarsoli; 8.50 RBC- Thea ter-orkest en solist: 9.50 Berichten; 10.20 Kamermuziek: 11.35 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 Gram.platen; 12.35 Kamer-orkest; 5.50 Orkestconcert; 8.20 Zang; 9.05 Kwartet en solisten; 11.35 Populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Concert; 11.20 Neders. symphonie-or- kest; 1.35 Schrammelmuziek: 3.30 Piano-re cital; 4.20 Orkestconcert; 6.05 Populaire mu ziek; 8.05 Omroep-kleinorkest; 9.50 Concert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.platen; 12.50 Omroeporkest; 1.50 en 5.20 Gram.platen; 6.35 Salon-orkest; 7.35 Gram.platen; 8.20 Symphonieconcert; 10.30 Gram.platen. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Salon-orkest: 1.30 dito; 5.20 Populair concert: 6.20 Gram.platen: 6.50 Kamermu ziek; 8.20 Omroeporkest; 10.30 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Populair concert; 9.20 Berichten: 9.50 Zang en piano; 10.05 Weerbericht; 10.20 Dansmuziek.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2