HET NIEUWE AVONDBLAD Croote brand op het gasbedrijf Scheldemusch. 21e JAARGANG No. 33 DINSDAG 10 DECEMBER '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week lü ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTleN: 15 regels U.15. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnes van dit blad zijn, zoodra zy 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit: f 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval: ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. DE DIANA VLOT EN IN IJMUIDEN BINNEN. Het bij Egmond gestrande Finsche s.s. Diana is gistermiddag tegen alle pessimisti sche verwachtingen in, op eigen kracht vlot gekomen. Eenige uren later arriveerde het schip in IJmuiden met zware slagzijde. In Amsterdam zal worden onderzocht of het bodemschade heeft bekomen. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Loggers: IJM 204 f 740; K W48 f 930; KW 75 f 570; KW 28 f 620; KW 24 f 640; KW 155 f 560; KW 45 510; KW 130 f 730; KW 124 f 850; KW 70 i 470. CONCERT „JULIANA". De Chr. Muziekvereeniging „Juliana" te IJmuiden-Oost, directeur de heer P. D. Klut geeft morgenavond een concert in het Her vormd Vereenigingsgebouw, Kal verstraat met medewerking van het Solo-Mannen- kwartet „Amsterdam-Oost" onder leiding van Giocomo Aletrino. HET ST. NICOLAASFEEST DER IJMUIDER FEDERATIE. Het St. Nicolaasfeest der IJmuider Federa tie vindt niet Woensdag, zooals eerst werd gemeld, doch heden plaats. De kleinen heb ben feest van 24 uur, de grooten van 57 ■uur. Zooals gemeld, wordt het feest gehou den in het gebouw aan de Trawlerkade. FEESTVERGADERING V.V.S.U. De Vereeniging Vrienden van de Sovjet Unie (V.V.S.U.) belegt 21 December a.s. een feestvergadering in Het Wapen van Velsen. Medegewerkt wordt o.a. door de kunst groep Dinamo en den declamator Coen His- sink. Het woord zal worden gevoerd door den heer Cardozo, die een actueel onderwerp zal bespreken. JAARVERGADERING MANNENKOOR „DE EENDRACHT". Op Dinsdagavond 17 December vindt in ge bouw Concordia de jaarlijksche ledenverga dering plaats van het mannenkoor De Een dracht. Het bestuur verzoekt aller opkomst, in ver band met de te behandelen belangrijks SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 11 December 1935, ten kantore van het Bouw. en Woning toezicht. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11.30 uur voormiddags. HOLLANDIA SLAAT DE IJMUIDER BOYS. De wedstrijd IJmuider Boys—Hollandia ein digde in een gevoelige nederlaag voor de Boys. De eindstand was 03, maar met wat meer geluk hadden de bezoekers zeker nog eenige malen gescoord. Daar Gjal tenia een slechten dag had vooral na rust van een middenlinie geen spoor te bekennen was, hadden de IJmuider Boys backs een schier hopelooze taak. Het was een geluk voor de thuisclub dat zij niet in de al gemeene malaise deelden, anders zou deze wedstrijd zeker op een debacle voor de Boys zijn uitgeloopen. Van Beek ruimde resoluut op en als hij ook wat meer aandacht aan zijn opstellen gaat wijden, kan men nog vee1 plezier van hem hebben. V. d. Linden was de beste speler van het elftal; hij had geruimen tijd noodiig im zich in te spelen, maar vooral in de tweede helft liet hij zich van zijn beste zijde zien. Toen Gjaltema een kwartier voor het einde eenigen tijd uitviel, nam hij diens plaats in en ook in het doel heeft hij op schit terende wijze eenige moeilijke ballen gestopt. In de voorhoede hebben de spelers hun best gedaan, maar tegen de stevige Hollandia-ver- dedigin-g konden zij zonder den steun van hun middenlinie weinig uitrichten. Hollandia dat over een goed elftal beschikt won den wed strijd welverdiend met 30. Scheidsrechter Rosier leidde tot aller ge noegen. KALENDERS EN JAARBOEKJES. December is de maand van de kalenders en de jaarboekjes voor het komende jaar. Als eerste ontvingen wij de bijzonder fraais maandkalender der Nederlandsche Spoor wegen, waarvan de bekende Fransche affiche- tekenaar Jean Walther de kunstzinnige uit voerder is. In zes ontwerpen zijn verschillen de spoorweg-momenten uitgebeeld, die alle bijzonder goed geslaagd zijn Een der fraaiste ■afbeeldingen is wel van den aan de kade lig- genden mailstoomer met daarvoor een harrno- nicatrein. Bijzonder gelukkig is hier gevonden de afscheiding tusschen trein en boot, waar voor de kunstenaar de stoom van den voort snellenden trein heeft gebezigd. Maar ook de spoorbrug en de signaalbrug met de fel ge kleurde signaallichten getuigen van de vaar digheid van dezen afficheur. De kleuren dezer signaallichten vinden we te-rug in het een voudige doch de aandacht trekkende schut blad. Een oude getrouwe is het Jaarboekje der Vereeniging van Personeel in dienst van den Rijkswaterstaat „Eendracht maakt macht", ook nu weer samengesteld door den heer H. Groen eve ld te Velsen, een werk van meer dan 300 pagina's. Onmisbaar voor den binnen schipper, onmisbaar voor iedereen, die iets omtrent het personeel van den R. W. S. wil weten. Het boekje bevat behalve datgene wat men in elk jaarboekje vindt de getij tafels, af metingen van alle Nederlandsche sluizen, doorvaarthoogten van bruggen en spoorbrug gen en de namen van alle ambtenaren en beambten van den R. W. S. Dit is een werkje, 4at wij steeds bij de hand hebben omdat er zooveel in staat, dat voor ons van belang is. Brandweer, Roode Kruis en politie paraat. Een uitstekend geslaagde oefening. Gisteravond omstreeks 8 uur gleed langs vele telefoonlijnen een ontstellend bericht: Groote brand op het gasbedrijf Het ging uit van het politiebureau en kwam in de huiskamer van den leider van het Roode Kruis juist toen deze een kopje thee zou gaan drinken, het bereikte den ondercommandant, het verraste den directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst en den directeur van Openbare Werken, het verontrustte de brand weercommandanten 'van Velsen-Noord en Santpoort, die alleen voor ernstige branden uit hun rayon worden - geroepen, het haalde mede een aantal politiemannen uit andere deelen van de gemeente naar IJmuiden. „Groote brand op het gasbedrijf". Ook onze telefoon bracht ons dit onheilspellende be richt. En eenige minuten later zijn we op weg naar de plaats des onheils. Een inspecteur van politie en een aantal agenten racen ons voor bij op weg naar den brand. We zoeken den hemel af maar zien niets. Daar zijn we bij het terrein van het gasbe drijf. De zwarte gashouders plekken donker tegen den avondhemel. Nauwelijks zijn hun zwarte massieven tegen den bijna even don keren achtergrond merkbaar. Er is vee; drukte, veel geloop. Op het ter rein staat reeds de brandweerauto, d-i-e op het gasbedrijf is gestationneerd. Vulcan us was wel in het hol van den leeuw. Er is veel geloop op het terrein. Maar er is geen vuur. Het was, gelukkig, een oefening, gehouden op last van den. burgemeester, die vergezeld van zijn echtgenoote al aanwezig is. Daar zijn ook al dr. L. S. Limborgh Meijèr, directeur van den Gem. Geneesk. Dienst. Ir. J. A. Ver hoef, directeur van Openb. Werken, de Com missaris van politie, enz. Om 8.05 uur werd het alarm doorgegeven, zeven minuten later gaf de motorspuit van IJmuiden water; 8.20 uur komt de brand weer-auto van Vclsen-Noord onder leiding van den heer I,u ij ting a anrollen. Ook de heer Luijtir.g had het bericht verrast. Zoodra hij vernam, dat hij met zijn auto over de pont moest, belde hij de pontdienst op om spoedi- gen overtocht te verzoeken. En dit geschied de. Zoodra de auto op de pont stond voer deze van den steiger af. Hierdoor was het mogelijk, dat de spuit van Velsen-Noord reeds een kwartier na het alarm bij den denkbeeldigen brand arriveerde, waar de manschappen te vergeefs naar een echten brand zochten. De spuit van Velsen-Noord werd in de Tromp straat opgesteld en vóór half negen wierp ook deze twee forsche stralentegen den gas houder. Te 8,23 arriveerde de derde autospuit, die van Santpoort, onder commando van den heer J. C. Sluiters, die naar de Schoutenstraat werd gedirigeerd. Was het wonder dat de Santpoortenaren even moesten zoeken? Er was immers nergens een spoor van brand te ontdekken? Zoc staan om half negen alle drie brand weerauto's, die onze gemeente rijk is, al hun. capaciteit aan te wenden om een catastrofe te voorkomen. Rondom den grootsten gas houder kronkelden zich tal van slangen; hier en daar spuit een ondeugend straaltje om hoog. Inmiddels is ook dr. van Haselen, lei der van het Roode Kruis met eenige mannen gearriveerd. De heer Bakker is ook al- druk in de weer. Spoedig komt er ook voor hen werk aan den winkel.. De gashouder brandt immeds. En wat is er gevaarlijker dan zoo een brand? Hier is het niet alleen het vuur, maar ook het gas, dat gevaar oplevert. We zien reeds mannen met gasmaskers. Een spuitgast en eenige helpers zijn op den eersten omgang geklommen om ver boven den beganen grond een moeilijken en gevaar lijken strijd tegen de naar buiten slaande vlammen te voeren. Er klinkt hulpgeroep uit de hoogte. Waar is het Roode Kruis?'Een der brandweerlieden is door het ontsnappende gas bedwelmd. Twee anderen doen een leelijken val; een van hen breekt een arm, de ander een been. Daar ko men de mannen van het Roode Kruis reeds met brancards. De getroffenen worden naar het magazijn overgebracht, wat gemakkelijker gezegd was dan gedaan, want het valt niet mee den bedwelmden brandweerman den trap van den gashouder af te dragen. Onder leiding van dr. van Haselen wordt aan de drie slachtoffers de eerste hulp ver leend. De bedwelmde wordt met het zuur stof-apparaat bijgebracht, een gebroken arm wordt volgens de regelen der kunst gespalkt. Het is inmiddels 9 uur geworden. En dan is de oefening afgeloopen. De autoriteiten gaan terug naar hunne haardsteden. De toeschouwers, die door een uitgebreide politie macht op een afstand waren gehouden, even eens. ONZE DAMRUBRIEK. Wij willen onze oplossers er nog even aan herinneren, dat in den cijferstand van wed- strijdvraagstuk no. 9 schijf 19 nog ge-plaatst moet worden. In den diagramstand stond het probleem juist weergegeven. De cijferstand van wedstrijdvraagstuk no. 8 is goed. PERSONALIA. Naar men ons mededeelt is de benoe ming van den heer van Bruggen van Enten tot onderwijzer aan de school voor Chr. Volks onderwijs, van Langeveldstraat nog niet of ficieel geschied. Het bericht omtrent zijn benoeming aan de school in de Noorderlaan berustte op een misverstand. (De bekende vliegtuig constructeur Slot is gereedgekomen met een goedkoop toestelletje in den geest van de „Pou du Ciel", dat Schelde musch gedoopt is). Ik zie mezelf al binnenkort Vol trots het firmament berijden, Gestegen tot de hoogste sport Der sport in de moderne tijden. Ik voel me al doorluchtigheid. De heele wereld aan mijn voeten, Die ik terloops in vluchtigheid, Zeer uit de hoogte zal begroeten Dan zal ik niet meer huismusch zijn, Maar Scheldemusch van hooger orde, Het zal in mijn verheven brein Een luchtkasteelbevlieging worden. Ik voel me adelaar of meer, Een musèh leeft in de straten sferen, Maar ik ga naar de stratosfeer Voor ik op aard terug zal keeren, Dan heb ik in. het aardsche slik Voor niets en niemand meer te vreezen, In 't kort gesproken, dan zal ik Een Scheldemuscholini wezen. Alleen voor één ding ben ik bang, Er komt bij 't vliegen zooveel kijken, 't Kan zijn dat het voor mij eerlang Een doode Scheldemusch zal blijken. P. GAS US. TOONEELUTTVOERING TAVIDO. De tooneelclub Tavido. onderafdeeling van de vereeniging „De Gieteling" geeft a-s. Don derdagavond 12 December een uitvoering in de Bioscoop „De Pont". Onder regie van den heer A. Holtslag zal worden opgevoerd „De Leugen", blijspel in drie bedrijven, bewerkt naar het Engelsch door Joh. van Zuilen. Medespelenden zijn de dames Brands-v. d. Linde, R. Vogel, M. J. Gregoir-Graaf, G. Haksteen-Peterson en M. v. d. Linde en de hèeren R. Gerssen. J. P. Hagen. H. v. d. See. B. Hagen en K. Brands. Medewerking verleent de Hoogovenkunst kring onder leiding van den heer L. v. d. Hoef. AVONDTRAINING BIJ KUNSTLICHT. Ten einde avondtraining mogelijk te maken zijn in Van Gelders Sportpark twee ijzeren masten geplaatst, elk vooralen van een viertal lampen van 1000 kaars. Hiervan zal niet alleen Kinheim. maar ook Van Gelders Sportvereenïging kunnen profi teer en. In Concordia zal de gymnastiek beoefend worden. Een en ander geschiedt onder leiding van Ir. v. d. Lee. OUDERAVOND SCHOOL J. Gisteravond werd op school J een ouder avond gehouden, waarvoor een zeer groote be langstelling bestond: Niet minder dan 180 ouders vulden het gymnastieklokaal der school. Als eenig punt vermeldde de agenda het op treden der kinderen met hun St.-Nicolaas- programma. Het behoort nl- tot de goede gewoonte van het personeel om dit pro gramma telkenjare ook voor de ouders op te voeren en dat zulks op prijs wordt gesteld, bleek ook nu weer. Allereerst werd opgevoerd „Het nieuwsgie rige elfje",, welk tooneelspel zeer in den smaak viel, mede door het feit, dat ook de zaal in het spel betrokken werd. Dit was ook het geval bij het „zangspel": „Is dat niet een Sinterklaas?" waarbij oud en jong hartelijk meezong. Het hoofdnummer was de kinder operette „De Heksenmantel". De hoofdrollen waren in goede handen er was een leuke ..meisjes- groep" en de dappere Indianen maakten wer kelijk een krijgshaftigen indruk. Na het slot bedrijf kwam aan het applaus schier geen einde. Aan het eind van den avond dankte het hoofd der school, .de heer K. Faber, allen har telijk. die het 't personeel mogelijk hadden gemaakt op zoo'n prettige wijze het St.-Ni- colaasfeest te vieren: De schoolfondscommis sie, die onder leiding van den heer De Graaf voor de benoodigde gelden zorgde, den heer Wijker, die het tooneel opsloeg, de heer Eling, die de décors verzorgde en den heer Valtef, die de tooneelverlichting voor zijn rekening- nam. Namens de ouders dankte de heer Lugtig het personeel. Bij den uitgang werd gecollecteerd voor de schoolvoeding. De Kunstijsbaan te Amsterdam. Tot overkapping besloten. Het wisselvallige klimaat heeft het bestuur van de Sportfondsen Kunstijsbaan ook dit jaar doen gevoelen, dat het voor een regel matig gebruik van de baan wen-chelijk zou zijn, deze te overkappen. De plannen, die hiertoe verleden jaar bestonden, hebben thans een vasteren vorm aangenomen. Het bestuur stelt zich n.l. voor, een groote Sporthal te stichten, zooals bijv. de sportpaleizen te Parijs en Antwerpen, waarin behalve de kunstijs baan een wielerbaan zal worden gebouwd. Des zomers zal het mogelijk zijn een zwem- en zonnebad in te richten, waarbij het dak dan geheel weggereden kan worden, een systeem, zooals dat bij eenige Sportfondsenbaden in ons land met groot succes is toegepast. Des winters zal het wegschuifbare dak een groote aantrekkelijkheid zijn, omdat dan het schaatsenrijden bij goed weer in de open lucht kan worden beoefend. Er is reeds een licentie van de Nederland sche Wielren-unie verkregen voor het bouwen van de wielerbaan. Tevens kan nog egmeld worden, dat het bestuur in contact is gekomen met een groep personen uit wielersportkringen, die zich met de exploitatie van de wielerbaan zal belasten Het geval-Kortenhorst. Moet de regeering nu een ander afvaardigen? REUZE-VLIEGMACHINES. De regelmatige vliegdienst voor passagiers tusschen de Ame- rikaansche Westkust en China, wordt, met succes uitgevoerd door reusachtige vliegboo- ten, die in vijf etappes den afstand afleggen, soms met zélfs 43 passagiers. Onze Haagsche correspondent schrijft: Het is met wat zich ter gelegenheid van de handels-onderhandelingen te Berlijn tusschen Duitschland en Nederland, ten aanzien van een der Nederlandsche onderhandelaars heeft voorgedaan, wel een heel vreemd geval. De heeren in de Duitsche hoofdstad hadden ken baar gemaakt, dat zij zoo boos waren over een door Mr. Kortenhorst ten opzichte van de ver houdingen in Duitschland op 21 November j.l. gebezigde zinsnede, dat zij met den persoon Kortenhorst niet smeer te maken wilden heb ben buiten datgene wat strikt valt onder den onderhandelingsarbeid. M. a. w., genoemde volksvertegenwoordiger zou men niet (meer) op thees, koffie- of eetmaaltijden uitnoodigen. Dit optreden van de Duitsche overheid kan niet bepaald gelukkig geacht worden. Heel de rede, door den heer Kortenhorst in de Tweede Kamer bij de behandeling der Justitie-begroo- ting uitgesproken, bevatte niet één ongepaste opmerking. Zij had slechts ten doel de aan dacht te vestigen op de gevaren die Nederland bedreigen tengevolge van zeker optreden van Duitsche nationaal-socialistische drijvers, wel ke hier te lande vertoeven. Dat hij bij die ge legenheid, o.m. even aanstipte, dat Duitschland niet meer een rechtsstaat is, kan, wél be schouwd, den Duitschen machthebbers ook niet onaangenaam zijn. Want zij zelf laten geen gelegenheid voorbij gaan om eigenlijk hetzelfde te betoogen. Nu zou er echter om trent den zin van deze door Mr. Kortenhorst gebezigde uitdrukking bij de Duitschers een misverstand gerezen zijn. Het heeft intusschen niet aan pogingen van Nederlandschen kant ontbroken om de heeren in Berlijn duidelijk te maken, dat zij zich in hun uitleg van de be doelde Kamerrede vergist hebben. De Nederlandsche Regeering heeft Mr. Kor tenhorst- als onderhandelaar laten optreden nadat zij vóór dien uit een door den Duitschen gezant in- den Haag op Buitenlandsche Zaken gevoerd gesprek, heel goed had geweten, dat sommige ^Duitschers 'niet zoo bijster gesticht waren over de woorden van Mr. Kortenhorst. Onder deze omstandigheden kan zij nu niet achteraf dezen afgevaardigde loslaten. De beste oplossing ware, hem weer naar Berlijn af te vaardigen en dan geen enkele uitnoodi- 1 ging voor thee's en dergelijken te aanvaarden, welke niet ook tot den heer Kortenhorst ge richt zou zijn. Met zekere spanning ziet men thans naai den verderen gang van zaken uit. Gevaar, dat in het donker dreigt! In het belang van een veilig verkeer bij avond is het van het hoogste gewicht, aldus schrijft ons de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., dat de weggebruikers speciaal let ten op de volgende bepalingen, die men slechts gedeeltelijk in het „geschreven recht" aantreffen zal. doch welke stuk voor stuk in de practijk haar bestaansrecht hebben be wezen Voor automobilisten. 1. Zorgt voor goed afgestelde koplampen, waarmede bij het „dimmen" ook inderdaad niet-verblindend licht wordt verkregen! 2. Controleert af en toe of beide lantaarns branden! Als er één gedoofd is, denkt een tegenligger, dat uw auto een motorfiets is! 3. Let ook op het achterlicht, op de stop lamp en op het goed functionneeren van de richtingaanwijzers. Monteert liever een auto- matischen schakelaar, dan dat gij vergeet uw „pijl" terug te zetten! 4. Gaat tijdens reparaties onderweg nooit voor het achterlicht staan; dat kan u het leven kosten. 5. Laat nimmer verblindend licht schijnen tijdens het stilstaan, in bebouwde kommen en wanneer gij andere weggebruikers pas seert (dimmen op minstens 100 meter af stand). Kijkt bij het passeeren nooit in de koplampen van den tegenligger, richt uw blik op den rechterwegberm 6. Monteert een goede mistverlichting. Voor wielrijders. 1. Richt uw lantaarn naar beneden: aan verblindend licht hebt gij zelf niets en an deren worden er door in gevaar gebracht. 2. Denkt er aan, dat de roode reflector op het witte achterspatscherm (lengte witte vlak: 30 c.M.) moet zitten op maximaal 60 c.M. boven het wegdek. 3. Bakfietsen moeten een rood linksach terlicht hebben en alle wielen moeten voor zien zijn van witte achterspatschermen. Voor iedereen. Weest extra voorzichtig: loopt niet met donkere kleeding op een donkeren weg, een lichtgekleurde overjas kan u misschien het leven redden! Sabotage bij werkzaamheden aan Britschen kruiser? LONDEN, 9 December (Reuter). In Ply mouth gaat het gerucht, dat door sabotage de herstelwerkzaamheden aan den P.ritschen kruiser Royal Oak welke te Devomyrt in dok ligt. met drie dagen zijn vertraagd. In den electrischen kabel, welke van de centrale van het dok naarden pantsertoren van het schip liep moet oen naald zijn ge stoken. waardoor kortsluiting ontstond. Aangezien de naald was afgevijld, en de loodmantel van den kabel weer hersteld, kon men eerst na drie dagen zoeken de wonde plek vinden. De admiraliteit weigert dit gerucht te be vestigen, wel wordt toegegeven, dat door kortsluiting het geheele schip zonder stroom lag. LONDEN, 9 December (Reuter). Als gevolg van het raadselachtige ongeval op 'het pant- serschip ..Royal Oak" zou naar de „Daily Te legraph" meldt, de geheelp artillerie van het schip beschadigd zijn. De schade zou naar schatting 300 pond sterling bedragen. De admiraliteit en de politie zouden reeds een onderzoek hebben ingesteld, waarvoor zij de hulp van Scotland Yard zouden hebben ingeroepen. De autoriteiten weigeren de mogelijkheid van sabotage te bevesti^n of t-p «mre1 ''en. D: .Daily Hr d t de man ning van de „Royal Oak" zich onder eede heeft moeten verplichten, over het gebeurde het stilzwijgen te bewaren. Sommige geruchten spreken voorts van sabotage op de onderzeeboot „Oberon", die eveneens té Devonporfc in reparatie ligt.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1