Het afscheid Indië. De vlootconferentie begonnen. Gevaren voor het kabinet-Colijn in zicht. Een nacht En zoo wordt het dan langzamerhand weer tijd om afscheid te nemen van Java. En het begin van het einde was weer mijn dierbaar Zuider strand. Wij hadden daar in de schaduw van het oer woud zulke heerlijke dagen aan het strand doorgebracht, dat wij besloten er eens een nacht over te blijven ook. Er stond een af dakje met verhoogden vloer, een paar matten vormden de wanden, een groote doek de deur, veldbedden, petroleumstel waren aan wezig en van muskieten geen last. Wat wilt ge nog meer! Een heerlijke avondwandeling- langs het strand^ een diner, met niet eens zoo heel veel za,nd en vroeg onder de klam boe. Maai' dat., 'duurde niet lang. Om twaalf uur 's nachts keek ik door de reten van den wand en z&g een blauwe schijn. Ik er uit. In Een mooi opgetuigde stier bij de Madoereesche stierenrennen op de Jaarmarkt te Batavia. mijn pantoffels vier groote heremietkrabben en al gauw bleek de heele omgeving te leven van die aardige dieren, die hun geroofde schelp haastig voortsleepten over het zand. Honderden en duizenden waren er, met de mooiste zeeschelpen. Overdag zie je er geen een, dan zitten ze onder de dorre bladeren verborgen, maar 's nachts scharrelen ze over al rond op zoek naar voedsel. Maar we waren opgestaan voor de lichtende zee en dus werd de electrische lamp opgeborgen en gin gen we pootje^ baden, wat al heel gauw .in zwemmen overging. Verbazend leuk gezicht, je handen zoo als blauw lichtende pluimen voor je uit te zien schieten, je heele body te zien oplichten door de aanraking met duizen den millioenen diertjes, die door die aanra king even een blauw vonkje afgeven. Zwem men maakt dorstig dus een groote pompel moes opgezocht, een paar stoeltjes midden op het strand, even zien of we ver genoeg van den waterrand waren. Hoesch, wat was dat? Een snel bewegend wit beestje, zoo groot als een hand. En daar en daar! Als ik mijn flash light even langs de aanrollende golven laat spelen blijkt elk golfje een tiental groote witte krabben mee te brengen, die heen en weer rennen over het strand. Het dreunen van onze voetstappen houdt een meter of tien ruimte rondom ons vrij, maar verder rent er op elke vierkante meter één. Hoog op gericht op de 4 achterste pooten, de oogèn op steeltjes verticaal omhoog, de scharen voor aanval of verdediging opgeheven. En dan te denken, dat je alleen was! Er schijnt trouwens nog ander bezoek geweest te zijn. Sporen van wilde varkens leidden den volgden morgen tot vlak bij ons tehuis. Die waren op de krabben- jacht geweest. Op Java staan we altijd met de zon op. Een goede gewoonte, dan is het nog lekker frisch. Een flinke strandwandeling doet ons zien, hoe de witte reigertjes nog boven in de boomen slapen, dat de spreeuwen al wakker zijn en evenals de klapperratten de mooie roode bloemen van de dadap afbijten om den honig machtig te worden. Het zand is zwart hier aan de Zuidkust; allemaal magneet ijzer en de enkele schelpen steken daar prach tig wit en rose tegen af. In de verte een groote drukte aan het strand. Visschers, die hun netten in grooten boog uitbrengen en weer inhalen naar het strand toe. Elke trek brengt een paar pond kleine vischjes aan, kleiner dan onze stekeltjes en een dood enkele keer zoo groot als een kleine baars. Eén keer zit er een kanjer van een meter lang in het net, wat tot veel gepraa^ aanr leiding geeft; gejuich had ik eerst geschre ven, maar dat is niet zoo. Zulke dingen gaan bij den Inlander allemaal doodkalm en rustig. Alleen even overleggen hoe deze buit zou moeten worden verdeeld. Wij blijven een paar uur kijken naar het rustige, kalme be drijf, genieten van zon en wind en zee. Zwemmen, eten, doen een dutje en rijden in de avondschemering naar Batavia terug, dat in rooden gloed van verre aan den hemel lokte, want de groote Jaarbeurs, de Pasar Gambir was juist geopend! En dat is een gezellig gebeuren. In vele steden in Indie verrijzen zoo tegen Koninginne-verjaardag groote gebouwen, zoo keurig en kleurig als die alleen in de Oost voor weinig geld te maken zijn. Elk jaar weer weet de architect in Batavia er wat bijzonders van te maken, niet alleen naar vorm en plaatsing, maar vooral door de groote kleurrijkdom van het geheel. En als lichteffecten dan nog mee werken om den indruk te vergrooten, is de zaak compleet of eigenlijk neen, de menigte, die hoort er ook bij. Dan pas is Batavia op zijn mooist als ook de Inlandsche ge meenschap in feestdos uitrukt en de kleuren van baadjes en sarongs wedijveren met die der gebouwen en uitstallingen, als het elec trische licht niet alleen spiegelt in het glan zend zwarte haar, maar ook in de mooie spelden, de halskettingen, de armbanden en al dat moois dat Javanen en Chineezen, Soendaneezen en Madoereezen zoo graa.g dra gen. Daar vallen onze schoonen bij in het nietal is hun rug ook heelemaal van alle ontsierende bekleeding ontdaan. Na tuurlijk trekt ons, EEuropeanen vooral ook de Inlandsche kunstnijverheid; koper, hoorn leer, bamboe, been vlechtwerk. De voort brengselen zijn in Nederland al aardig beken- en toch altijd weer zoo mooi. Maar verder op vindt ge nog heel andere dingen, die in het strand.... en een in de balzaal. Indie gemaakt worden, van ingemaakte groenten en inkt af tot allerlei rubberartike len en papierwerk toe. Wat verder de boeken- pers in Indië levert, mag de vergelijking met Holland gerust doorstaan. Op al deze laar- markten, van Brussel tot Soerabaja en waar schijnlijk ook verder, trekt het de aandacht, hoeveel moeite de spoorwegen doen om het aan de luchtvaart verloren terrein te herwin nen, wat in een land met zulke geweldige afstanden als Indië natuurlijk niet best zal gaan! Hier stond een reuze-locomotief rustig te draaien. Even verder vertoonde de Paket, de K.P.M., ook een in het nauwgedrevene keurige Agfasmalfilms van haar reizen. En zoo was er heel wat te zien. En voor later op den avond de draaimolen, de lach spiegels en het groote rad, allemaal net of het echt was en geen dertig graden in de schaduw. Dat is natuurlijk avondwerk als alles in rijen lichtjes glanst. Overdag be wonderen we met den Gouverneur-Generaal het mooie gebouw der Indochineesche en Madagaskaarsche kunst, de pluimveetentoon- stelling (ze hebben hier in Indië blijkbaar ook werkelijke kippen, niet alleen ajams. maar houden die in kleine kooitjes voor ten toonstellingen), dan aquaria en te veel om op te noemen. Een aardig extratje waren nog de Ma doereesche stierenparen, die op Zondag hun kunsten zouden vertoonen. Prachtig opge tuigd met veel rood en goud en spiegeltjes, parasolletjes boven hun lompe koppen, de Nederlandsche vlag op het juk bevestigd, paradeerden ze vast wat de baan over, met trommels en bekkens natuurlijk. Dat kan niet zonder. 's Avonds Oranjebal in de Soos. Ik zit nog liever in het groote rad. En het souper! We hebben tranen gelachen. Ze hadden geloof ik op Passar Gambir al die Madoereesche stieren renners gevangen, in een K.P.M.-bediende- pakje gestoken en zoo op de bezoekers los gelaten. Als je water vroeg kreeg je soep, als je om de wijnkaart riep presenteerden ze asperges, zonder je eerst een bord te geven. Bij het ijs gaven ze mesjes, en bij de appels een lepeltje enz. En dat in de groote militaire sociëteit in Batavia! Daar mogen ze mij nog wel eens een goed verzorgd diner aanbieden met dames, anders vertel ik het verder. Drie uur naar bed. Half zes op. Dat is altijd zoo de laatste dagen in Indië. Zes uur op weg naar de Parade. Er waren naar schat^ ting 600 soldaten en 600.000 toeschouwers. Een geweldige belanstelling en.een keurige parade. Werkelijk aardig om te zien, zoowel het groot vertoon der grooten als het goede stramme marcheeren der mannetjes. Alleen waren de vijf Curtis jagers in escadrille neer- duikende tot een kleine honderd meter, een beetje veel voor de collega's, die elk over één paardekracht beschikten daar op den grond. Dat vind ik ook altijd het akelige van zoo'n echt paard, dat er geen contactsleutel aan zit om het stop te zetten. Daar verlangden die 200 cavaleristen ook hard naar, dat kon je zoo zien. En een gezellige drukte in de heele stad als wij naar liet vliegveld rijden om op tijd te komen voor het vuruwerk in... Medan. Eerst een cirkeltje boven de Passar Gambir, dat de eerste stierenren totaal in de war schopte, een laatste blik op de kleurige gebouwen en dito menigte en dan weer naar een ander kleurenrijk, de Duizend, eilanden, met hun prachtige koraaltuinen er om heen. Krakatau ligt helaas in de nevels verscholen, maar in gedachten zit ik weer even op de observatie post op Lang eiland. Dan komt Sumatra's kust in zicht, de geweldige oerwoudvlakten af gebroken door witte wolkenproppen, die een duizend meter beneden ons boven het bosch hangen. En voor je het weet komen de groote rivieren, ligt Palembang onder ons met zijn tallooze vlotwoningen in de Moessirivier en de forsche Europeescbe gebouwen rond om het fort. Even dalen, een koele dronk, een slok benzine en maar weer voort op Sin gapore aan. Eerst boven de eilanden van de Linga, dan van den Riouw Archipel. Weer een aardig traject vol afwisseling onder ons van zee en eilanden, visschersdorpen en hun eindelooze netten en vallen. Voor Singapore wordt het een beetje buiïg, dan een beetje meer en plots beginnen we te slingeren en te stampen in een dikke mist, terwijl het water van de vleugels druipt. Maar dat duurt meest al maar even met onze enorme snelheid. Net voor in het front van een bui, die we achter- opvliegen schijnen altijd van die rare lucht- stroomingen te zitten en onze piloten weten dat en houden er rekening mee. Dan ligt half Singapore helder onder ons, de tallooze schepen op de reede en de stad langs de baai, terwijl de rest in een regengordel verborgen is. Even zit het vliegveld ook in een dicht, gordijn, maar als wij dalen rijden we weer een regenboog tegemoet en blikkert de zon duidelijk in de plassen van het kletsnatte veld. 'Singapore-lunch. Dat is vreeselijk ver moeiend al dat eten op de K.L.M.-lijn Maar als ik op mijn klok kijk zijn we alweer vijf uur van Batavia en is het drie uur in den middag. En wij hebben .nog 2V2 uur voor den boeg, dus vooruit maar weer. Even over de rubberbosschen en dan zitten we alweer boven lage wolken. Ook best,, een paar af scheidsbrieven aan de vrienden in Indië en als ik pen en papier bij elkaar zie vallen mijn oogen altijd zóó dicht. Als ik weer tot bewustzijn kom ligt Sumatra's kustlijn onder ons, eerst even wat bosch, maar dan al Visscherstype van Java's Zuidkust. gauw vierkante velden van verschillende i kleur. Deli nadert. Hier en daar staan 3, 4, 6 groote schuren schuin op een rij, een assisten tenwoning, wat koeliehuisjes, dan weer meter- hooge plantengroei, alleen maar hier en daar een mooi beplant tabaksveld. Gedeeltelijk zitten wij nog boven rubber en thee en olie- palmen, maar waar de tabak den scepter zwaait is maar het achtste van het land met dit costelick cruyt beplant en de rest braak liggend om van de vermoeienissen der pro ductie te bekomen. Eerst na acht jaar brengt hetzelfde stuk grond weer goede tabak voort. Meer witte huizen, een villastad, een ten nisbaan. o neen, een voetbalveld, o neen een vliegveldje. Treurig klein, dat zou je in den Oosthoek anders verwachten. Je kunt zien dat öremer weg is. Natuurlijk komen we toch keurig aan den grond; de wind is meestal in de goede rich ting gelukkig, anders zou menige Douglas hier geen landing wagen. En' nauwelijks zijn we van het vliegveld weg of we zitten weer midden in de feestdrukte. Duizenden kinde ren troepen aan met versierde fietsen, waar van vele een boot of vliegtuig voorstellen, met lampions, lantaarns, transparanten, heele kerken zijn er bij. Geweldige bouw werken, van rotsen, bamboe en vloeipapier, waaraan weken gewerkt is voor den grooten optochtwedstrijd als het straks donker is. Medan is toch prachtig. Ruim van aanleg met schitterend onderhouden grasperken en tuinen, mooie gebouwen! Maar ook weer iets eigenaardigs! In de hoofdstraat zie je meer Chineesche dan Nederlandsche vlaggen op dezen Koninginnedag. Best bedoeld hoor, mar toch een gek gezicht Bij Hotel de Boer begint de drukte al en als wij den lampiontocht hebben zien voorbij trekken is het bal in vollen gang. Een dameskapel wipt en danst en ratelt en rammelt de eene jazz na de andere, met Rumba en weet ik wat voor andere wildemansnamaaksels afge wisseld en ik verwonder mij weer, hoe de dames nauwelijks de hoogst noodige be kleeding dragen en de heeren nog altijd in zwarte pakken met flauw gevallen boordjes moeten rondzwoegen. Wanneer zullen de dames onze knieën en onze halsen nu eens mooi beginnen te vinden, zoodat wij ook in de balzaal in short en shirt het leven zullen mogen genieten? Vóór dien tijd vertik ik 't om te dansen! Als ik om vier uur gewekt wordt, speelt de muziek nog. Als we om 5 uur weggaan, hangen twintig heeren en twee dames (het valt moeilijk hier de dames eerst te noemen) over de bar en inviteeren ons een biertje mee te drinken. Onze piloten in uniform worden omringd, maar het loopt goed af. Op het biljart slapen twee heeren in smoking rus tig te midden der woedende geluiden. Neen. dat is gelukkig niet de laatste indruk, van Indië. Een zilveren lucht, zilveren och tendnevel, zilveren rivieren. Een nijvere be volking, die ten arbeid spoedt. Er komt weer een mooie dag! SingaporeBangkok is een mooi traject. Boven zee hebben we wat zwaar weer, maar daar trekt een Douglas zich weinig van aan. Dan dwars over Malakka met zijn sierlijke rotsheuvels, baaien en .rotskusten, helaas te hoog om veel ofifanten te zien. Tot groote sawah's overal onder ons verschijnen, een breede rivier kronkelt, gouden pagodedaken oplichten in de morgenzon en Bangkok, de hoofdstad van Siam, onder ons ligt. DR. VAN DER SLEEN. Slechte vooruitzichten. Onze Londensche correspondent schrijft: LONDEN, 10 December. Een openingszitting' van een internationaal- politieke conferentie geeft nimmer aanwijzin gen over haar mogelijk verloop. Dit geldt ook voor de vlootconferentie der vijf mogendheden welke vandaag in le Locarno-zaal van het Foreign Office is geopend met een welkomst rede van Baldwin, waarop de verkiezing van president en vice-president en de inleidende redevoeringen van de hoofden der delegaties volgden. Het eigenlijke werk begint morgen ochtend in Clarence House, Westminster, waai de conferentie voor de rest van den tijd zal zetelen. De huidige conferentie, welke hij een is ge roepen overeenkomstig de bestaande ver dragsbepalingen, is beperkt tot de groote mo gendheden: het Britsche Rijk, de Vereenigde Staten, Japan, Frankrijk en Italië. Haar voor naamste doel is een middel te vinden voor controle op bewapening ter zee ter vervanging van het verhoudingsstelsel, dat aan het einde van 1936 door iets anders moet worden ver vangen, daar vooral de Japanners het niet willen vernieuwen. Elke mogendheid, die aan de conferentie deelneemt, heeft tot taak voor stellen te doen, maar tot heden hebben alleen de Britten en Japanners voorstellen gedaan. De Britsche afvaardiging zal een plan voor leggen waarbij de vijf mogendheden tegelijker tijd haar minimum eischen in vloot tonnage voor de eerstvolgende zes jaren zullen bekend maken, de tonnage verdeeld over de verschil lende categorieën schepen die een vloot vor men. De bekendgemaakte tonnage zou dan de grondslag worden voor besprekingen welke als het kon zouden moeten leiden tot beperking of vermindering over de geheele linie. Groou Brittannië stelt ook wat men noemt kwalita tieve beperking voor, door verkleinde maten voor toekomstige oorlogsschepen vast te stel- leï)it land zal als vroeger blijven ijveren voor afschaffing van duikbooten op zoogezegd humanitaire gronden. Japan is naar de Conferentie gekomen met den eisch van gelijkheid van zeestrijdkrachten met het Britsche Rijk en de Vereenigde Sta ten, in plaats van de 60 percent-verhouding welke dit land de afgeloopen 13 jaar als onder teekenaar van de verdragen van Washington en Londen tegenover Engeland en Amerika in acht heeft moeten nemen. Deze eisch zal wel het voornaamste punt van geschil worden op de conferentie. De Amerikanen zijn er hevig tegen gekant, en hoewel van Engelsche zijde niet veel over deze kwestie is geopenbaard, kan men gerust aannemen, dat ook de Britten niets voelen voor een Japansche zeemacht die in sterkte gelijk is aan de Britsche. De Japan ners stellen verder drastische vermindering voor van grootte en gevechtsvermogen van oorlogsschepen en van het aantal slagschepen en vliegtuigschepen en willen ook herziening van de overeenkomst van 1922, welke de ont wikkeling van Japansche vlootbases in den Grooten Oceaan belemmert. Van de Amerika nen wordt het merkwaardige voorstel ver wacht, de vloot van elke mogendheid, ter con ferentie vertegenwoordigd, met 33 JA of zelfs met 50 percent te verminderen. Uitlatingen van vooraanstaande staatslieden, de afgeloo- oen weken in verband met de conferentie ge hoord, getuigen van pessimisme over haar uitkomsten. Verschillen Lagerhuis en Hoare van meening? Opwinding over Parijsche plannen. LONDEN, 10 Dec. (A.N.P.) Da Labour- afgevaardigde Hugh Dalton zal vandaag in het lagerhuis den waarnemend minister van bui tenlandsche zaken, Eden, verzoeken een ver klaring af te leggen over het te Parijs opge stelde Engelsch-Fransche vredesplan. Uit de berichten in de conservatieve bladen blijkt, dat de rapporten uit Parijs verbazing hebben ge wekt. Over den indruk in het lagerhuis schrijft de parlementaire medewerker van de Times: De ministers waren op de hoogte van de uit Parijs gemelde bijzonderheden van het ver drag van Laval en Hoare. De regeering besloot niettemin geen verklaring af te leggen. Zij wei gerde ook de berichten uit Parijs te bevestigen of de juistheid ervan te bestrijden. De lager huisleden hebben daaruit geconcludeerd dat de berichten althans ten deele niet geheel juist zouden zijn. De meeste aanhangers der regeering in het lagerhuis hebben van de aan gelegenheid een minder gunstigen indruk ge kregen. Men was van meening dat de voorstel len, indien zij ook maar bij benadering juist zouden zijn weergegeven, ver zouden uitgaan boven datgene, wat het lagerhuis zou goed keuren. Zeer bezorgd was men nopens de vraag of het lagerhuis zonder voorbehoud tot toestemming bereid zou zijn. De liberale News Chronicle meldt dat in parlementaire kringen een storm van opwinding is ontstaan. De op vattingen der ministers zouden op verscheide ne punten verschillen. Slechts kleine verschillen tusschen het Parijsche plan en het Brit sche kabinet. Volgens een Reuterbericht uit Parijs zou Dinsdagochtend vroeg te Parijs bekend zijn ge worden, dat het Britsche kabinet het door Hoare en Laval overeengekomen vredesplan in groote trekken goedkeurt, doch zekere wij zigingen heeft voorgesteld. Na de ontvangst van een overeenkomstige mededeeling uit Lon den heeft de Britsche ambassade zich direct in verbinding gesteld met het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken. Men heeft de overtuiging dat deze kleine meenigsverschil- len uit den weg kunnen worden geruimd in dien dit niet reeds is geschied. Mussolini zal derhalve Dinsdag in kennis worden gesteld van de Fransch-Britsche voorstellen. Het is niet bekend op welke punten Londen wijzigin gen heeft voorgesteld. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Hoare is vóór zijn besprekingen met Laval nauwkeurig op de hoogte gesteld van de opvattingen van zijn collega's uit het kabinet. Men is overtuigd dat hij nimmer zijn toestemming kan hebben ge geven tot een overeenkomst, die in strijd zou zijn met de politiek van zijn collega's, zoodat de wijzigingsvoorstellen van de Britsche regee ring slechts ondergeschikte punten kunnen betreffen. Men wil bemiddeling van den paus. Naar aanleiding van de Fransch-Engelsche vredesvoorstellen zijn de Fransche bladen, mo gelijk in verband met den wenk van den Quay d'Orsay nog zeer gereserveerd in hun commen taar. De Jour heeft na de senaatszitting den indruk, dat Rome tot onderhandelingen ge neigd schijnt. Men vraagt zich af of het Vaticaan niet zou kunnen bemiddelen. De paus zou een wapenstilstand kunnen bewerk stelligen. De Volkenbond zal zich dan voor een- situatie geplaatst zien, welke hem zal veroor loven te onderhandelen over een definitieven vrede. Ras Desta meldt zwaren strijd in het Zuiden. ADDIS ABEBA, 10 December (Reuter). Eenigen tijd geleden zou in het uiterste Wes ten van het Zuidelij kfront, ten Noorden van Dole, volgens een rapport van Ras Desta een verbitterde strijd zijn gestreden tusschen hel leger van Desta en een groote afdeeling So- mali-troepen. Bijna 1600 man zouden hierbij gedood of gewond zijn. In den loop der gevechten, die een vollen dag duurden, zouden twee Italiaansche tanks buitgemaakt zijn. De Abessieniërs zouden 850 man verloren hebben en de Italianen ongeveer 700 De voedselvoorziening eischt maatregelen. In verband met het voortduren, van den oorlog begint zich de voedselvoorzienings kwestie der troepen te doen gelden. Ten ein de een juiste verdeeling der levensmiddelen te verzekeren zou de regeering een minister van intendance hebben benoemd. Deze zou in de eerste plaats zijn aandacht wijden aan het Noordelijk front, destreek die minder vruchtbaar is dan Ogaden. ROME HEEFT DE PARIJSCHE VOORSTEL LEN NOG NIET ONTVANGEN. ROME, 10 Dec. (Reuter). Van officieele zijde wordt medegedeeld, clat de regeering nog geen mededeeling' heeft ontvangen over de te Parijs opgestelde voorstellen tot regeling van de Abessynische kwestie. Men blijft derhalve in deze gereserveerd. Wenscht het Britsche kabinet wijzigingen in de Parijsche voorstellen? Dinsdag zal Mussolini de voorstellen kunnen ontvangen. LONDEN, 10 December (A.N.P.) Volgens een Reuter-bericht uit Parijs, zou Dinsdag ochtend vroeg te Parijs zijn bekend geworden dat het Britsche kabinet het door Hoare en Laval overeengekomen vredesplan in groote trekken goedkeurt, doch zekere wijzigingen heeft voorgesteld op detailpunten. Na de ontvangst van een overeen komstige mededeeling uit Londen, heeft de Britsche ambassade zich direct in verbinding gesteld met het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken. Men heeft de stellige overtuiging, dat deze kleine meeningsversóhillen uit den weg kunnen worden geruimd, indien dit niet reeds is geschied. Mussolini zal derhalve Dinsdag in ken nis kunnen worden gesteld van de Fransch-Britsche voorstellen. Het is niet bekend, op welke punten Londen wijzigingen heeft voorgesteld. De Britsche minister van buitenlandsche •zaken, Sir Samuel Hoare, is vóór zijn bespre king met Laval nauwkeurig op de hoogte gesteld van de opvattingen van zijn collega's uit het kabinet. Men is er dan ook van over tuigd, dat hij nimmer zijn toestemming kan hebben gegeven tot een overeenkomst welke in strijd zou zijn met de politiek van zijn collega's, zoodat de wijzigingsvoorstellen van de Britsche regeering dan ondergeschikte punten kunnen betreffen. WOENSDAG 11 DEC. 1935 Herleving van den ouden onderwijsstrijd Er zijn op het oogenblik weer eens moei lijke dagen voor het Kabinet-Colijn in het zicht. Een geenszins gering gevaar dreigt he|5 Kabinet. Het ziet er immers naar uit, dat straks bij de behandeling van het wetsont werp tot verlaging van de openbare uitgaven voor onderwijs, de oude schoolstrijd dreigt te herleven tusschen de rechtsche groepen, die eens te samen de christelijke coalitie vorm den (de Roomsch-Katholieken, de Anti- Revolutionairen en de Christelijk-Histori- sctien) èn de linkerzijde. Om der wille van de bezuiniging was de Regeering er al sinds lang toe overgegaan een aantal openbare scholen te laten op doeken; men moest dan maar zorg dragen voor het samengaan van twee of meer open bare scholen, welke elk op zichzelf te weinig leerlingen telden. De oude ter linkerzijde ge zeten voorstanders der openbare school, achtten het verre van aangenaam, dat aldus de bezuiniging eigenlijk alleen ten koste van het openbaar onderwijs werd toegepast. Zij gaven te kennen, dat de billijkheid met zich mee moest brengen, dat er ook tot concen tratie van bijzondere scholen gedwongen zou worden, De Regeering wenschte intusschen eerst af te wachten of men. van de zijde der bijzondere scholen niet vrijwillig tot ophef fing van een aantal onderwijsinrichtingen zou besluiten. Nu gebleken is, dat het met die vrijwillig heid al heel. droef gesteld was, kon de bij voorbaat van de Regeeringstafel aangekon digde regeling, waardoor met behulp van de wet tot concentratie gedwongen wordt, niet achterwege blijven. Dit nu wh het wetsont werp tot verlaging der openbare uitgaven voor het onderwijs bereiken, door het mini mum getal leerlingen dat volgens de huidige wetsbepalingen een bijzondere school moet hebben om te mogen (blijven) bestaan op kosten van de overheid, op te voeren. Het is vooral tegen dit onderdeel van het wetsontwerp, dat de rechtscbe groepen te hoop schijnen te wilen loopen. Do Regeering kan er natuurlijk niet aan denken voor dit verzet te zwichten. Zij zal het been stijf, moeten houden en zoo rijst de kans op een ernstige botsing. Want zelfs indien nog een deel der drie rechtsche groepen, die even als de liberalen en vrijzinnig-democraten geestverwanten in het Ministerie hebben zit ten, te zamen met de linkerzijde, de bepalin gen in zake de concentratie van bijzondere scholen juist kan een meerderheid zouden hel pen of 't zoo zal loopen is trouwens nog zeer de vraag zou er bij deeindistemming over het wetsontwerp toch nog een gevaarlijke toestand kunnen ontstaan. Wanneer dan al de Katholieken met eenige antirevolutionai ren en eenige christelijk-hlstorischen tegen zouden stemmen," boos over de gedwongen concentratie, en zich eens bij hen zouden voe gen de sociaal-democraten, boos over de on danks het verzet van links te verwachten aanneming van een ook alweer van de recht sche groepen afkomstig amendement op het aanhangige ontwerp, waardoor de gehuwde onderwijzeres (voor zoover zij niet is kost- winster) ontslag zou krijgen, zou het Kabinet in de minderheid blijven. Het is uiterst moeilijk te voorspellen, hoe een en ander zal' loopen. Uit wat ik zoo op vang in parlementairen kring, valt op te ma ken, dat men daar de kans op een gevaarlijke botsing geenszins gering acht. Vooral ook, doordat niemand op het oogenblik ziet. hoe de tegenstellingen te overbruggen zouden zijn. Toch geeft men den moed niet op. Vandaar, dat de behandeling van de onder wij sbegroo- ting en van het zooeven genoemde wetsvoor stel nog maar steeds zooveel mogelijk worden uitgesteld. Dit geschiedt In de hoop, dat men inmiddels toch nog binnenskamers een oplos sing zal vinden. Of dat zal gelukken, valt niet met eenigen schijn van zekerheid te zeggen. Dat er binnenskamers gedokterd wordt, staat intusschen vast als een paal boven water. Eer wij veertien dagen verder zijn zal wel blijken met welk succes, want nog vóór den aanvang van het Kerstreces, dus vóór 21 dezer, moet de behandeling van het onderwijs-ontwerp haar beslag gekregen hebben. Dr. E. v. RAALTE. Deutsche Lufthansa laat derde drijvende basis bouwen. Voor den luchtpostdienst op Zuid-Amerika. BERLIJN, 10 December. De Deutsche Luft hansa heeft bij de HowaMts-werf te Kiel een derde drijvende luchtbasis in aanbouw, wel ke bestemd is voor den luchtpostdienst in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan. Bij den geregelden luchtpostdienst, welke Duitschland thans bijna twee jaren op Zuid- Amerika onderhoudt, is de ervaring opgedaan dat deze nieuwe bouw noodig is. Het nieuwe schip zal ongeveer in Mei 1936 in dienst worden gesteld. \b*;s«v"ië wijst voorstellen van Hoare en Laval af. Het wil geen grondgebied aan Italië afstaan. LONDEN, 10 Dec. (A.N.P.) Maan dagavond heeft de legatie van Abes- synië medegedeeld, dat Abessynië weigert een compromisvoorstel in overweging te nemen, waarbij aan Italië eenig grondgebied zou moeten worden afgestaan. „De Beul" wordt niet meer gespeeld. Besluit van de Amsterd. Tooneelvcreeniging. AMSTERDAM, 10 Dec. (A.N.P.) De heeren A. van Dalsum en A. Defresne, directie van de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging heb ben in een schrijven aan den burgemeester medegedeeld dat zij, ondanks de zeer nadruk kelijke verzekering van den burgemeester, dat er zijnerzijds geen verbodsbepalingen ten aan zien van openbare opvoeringen van „De Beul" van Par Lagerkvist te verwachten zijn, toch de oorspronkelijk geprojecteerde openbare opvoe ringen van het stuk niet zullen spelen. Het schrijven is vergezeld van een uitvoerige toe lichting. Deels door misvatting en onwetend heid, maar het meest door leugens is de pu blieke meening tegenover dit stuk vergiftigd, aldus dit schrijven.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7