Het nieuwe Witte Kruis-gebouw geopend. Liefde in de wildernis Het Fransch-Engelsche Voorstel. De tekst van het Fransch-Engelsche voor stel inzake de oplossing van het Abessinische conflict is eindelijk gepubliceerd en blijkt vrijwel precies overeen te stemmen met de be richten, daaromtrent in de Fransche pers verschenen. Zij komen er dus op neer, dat Frankrijk en Engeland aan Italië zouden voor stellen dat het van verderen oorlog zou af zien in ruil voor groote gebieden in Abessinië, terwijl de aldus bestrafte aangevallene zou worden begiftigd met een „corridor naar zee". De geweldige verontwaardiging, in Enge land losgebarsten tegen dit optreden der re geering, is volkomen begrijpelijk. Niet alleen van de zijde der oppositie, maar ook uit de regeeringspartijen van het Lagerhuis is een storm van protest losgebroken. Want wat be- teekent deze opvatting? Een totale verzaking van het stelsel van collectieve veiligheid! Als dit in de practijk zou moeten beteekenen, dat men den aanvaller geweldige grondgebieden cadeau ging doen als hij alsjeblieft maar uit wou scheiden, zou het volgende oorlogen pro- voceeren inplaats van ze te verhinderen. Het zou den aanvaller het behagelijke vooruitzicht geven, dat hij op een goed oogenblik zou kunnen uitscheiden en de winst incasseeren! Want laat dit steeds duidelijk blijven: in een oorlog is een land, of een deel van een land, pas veroverd als men het onderwor pen heeft. Deze onderwerping zou dan voortaan moeten geschieden doorden Volkenbond! Het is treurig en bespottelijk, het is vol komen on-principieel, en men kan ter ver klaring van de Engelsche vertooning eigen lijk alleen de uitlegging accepteeren, die onze Londensche correspondent vandaag geeft. Volgens deze verklaring zou de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken Hoare zich door Laval hebben laten „overduvelen" met zijn onwilligheid inzake het petroleum- embargo. Hoare zou, rondweg gezegd, een enormen flater hebben gemaakt, waarna de Engelsche regeering, in een stormachtige Kabinetszitting, geen anderen uitweg meer wist dan de eenmaal gedane toezeggingen te binden aan de goedkeuring van Abessynië en van den Volkenbond. Men wou Hoare niet laten vallen. Nu, het ware dan beter ge weest als men hem maar dadelijk had laten vallen., In Frankrijk heeft de oud-minister Pierre Cot in de Kamer namens zijn partij -ver klaard, dat hij zich schaamt over. deze voor stellen. „Zich schamen" is het juiste woord. Zoowel in den kring der Engelsche regeering als in Frankrijk kan men zich alleen schamen over deze vertooning. De andere Volkenbondslan- den zullen deze voorstellen zeker niet aan vaarden, maar de onbeschaafde Abessiniërs zullen al wel zeggen: „Bewaar ons voor onze beschaafde vrienden in Engeland en Italië". De Engelsche regeering heeft nu minister Eden naar Genève gestuurd met de blijkbare opdracht, haar tegen haar eigen voorstellen te beschermen. Zelfs als men pas een verkie zing met groote meerderheid gewonnen heeft kan men een dergelijken storm van veront waardiging in eigen land toch niet verdra gen. Het goede van het geval is alleen, dat nu toch wel zeer duidelijk blijkt dat er in derdaad een nieuwe machtige strooming vóór internationaal Recht in de wereld be staat, dat men die niet langer negeeren en hoonen kan en dat deze zaken geen spelletje meer zijn dat zoo maar eens gespeeld kan worden tegen de openbare meening in. De Engelsche openbare meening dwingt tot het handhaven van een eerlijk standpunt. In- tusschen is het schouwspel als geheel weer allesbehalve verkwikkelijk en geeft nog eens een helderen kijk op de anarchie, die tot dus verre internationaal heeft overheerscht. Anar chie en willekeur inplaats van Recht. Voor het aanzien van den Volkenbond zou het goed zijn als thans de overige tientallen Volkenbondsstaten tot het besluit kwamen dat bemiddelings-voorstellen van den Volken bond zelf en niet van enkele zijner leden moeten uitgaan. R. P. BEVERWIJK. JAARVERGADERING HARDDRAVERIJ - VEREENIGING. De Harddraverijvereeniging Beverwijk en omstreken zal a.s. Donderdagavond in Hotel Oud-Meerenstein haar jaarvergadering hou den. De belangrijke agenda zal in het begin der volgende week worden gepubliceerd. Lang gekoesterde wensch vervuld. Badhuis een toonbeeld van hyg lene. Burgemeester Scholtens verrichtte de opening. Zaterdagmiddag is een vele jaren gekoesterde wensch van het afdee- lingsbestuur van de Vereeniging „Het Witte Kruis" in vervulling gegaan, toen burgemeester H. J. J. Scholtens het nieuwe Witte Kruisgebouw met Volksbadhuis, dat aan de Baanstraat verrezen is, officieel opende, Bever wijk daarmede in het bezit stellend van een inrichting, die een voorbeeld voor iedere kleinere gemeente en ook voor menige grootere, kan worden ge noemd. Vele jaren van voorbereiding zijn aan de verwezenlijking van het plan tot stichting van een nieuw wijkgebouw, waarin tevens het volksbadhuis en het consultatiebureau voor zuigelingen kon worden ondergebracht, voor afgegaan. De deplorabele toestand, waarin het oude badhuis aan de Meerstraat verkeer de noodzaakte het afdeelingsbestuur, deze in richting reeds de eerste helft van dit jaar te sluiten, omdat een langer gebruik niet langer te verantwoorden was. Met man en macht mogen wij wel zeggen, is aan de verwezenlij king van het ideaal gearbeid. Reeds in 1930 diende de architect, de heer H. J. W. Meijran een ontwerp voor een nieuw gebouw in. In 1932 volgde een nieuwe teeke- ning, die als het „bezuinigingsplan" bekend was. De tijden waren intusschen steeds slech ter geworden en er moest noodgedwongen worden gestreefd naar een nog minder kost baren opzet. De heer Meyran heeft toen op 19 December 1934, dus nauwelijks een jaar geleden, een plan ingediend, dat thans ten uitvoer is ge bracht. In de maand Juni van dit jaar kon de aannemer J. M. Tromp, alhier met den bouw beginnen. Het werk had en zeer vlot verloop. zoodat een goed half jaar nadat de eerste spade voor het storten der fundeering was gestoken in den grond, dien de gemeente voor den bouw van het badhuis had afgestaan, het nieuwe Witte Kruisgebouw reeds kan worden geopend. De opening. Deze plechtigheid geschiedde in de turn zaal op het C. H. Moensplein, die het gemeen tebestuur voor dit doel had afgestaan, in te genwoordigheid van vele genoodigden. Ten gerieve van het publiek, dat op het C. H. Moensplein de plechtigheid wenschte te vol gen, had de heer Van Vuuren belangloos een installatie aangelegd, zoodat men ook buiten de redevoeringen zou kunnen beluisteren. De koude Noord-Ooster maakte het verblijf op het plein echter allesbehalve tot een genoe gen en de publieke belangstelling bleef dan ook tot een minimum beperkt. In de zaal, gaven fraaie bloemstukken aan de gevoelens van medeleven met dezen f eestelij ken en be langrijken dag voor het bestuur van het Witte Kruis, uiting. Van het hoofdbestuur merkten wij op de heeren dr. Brenkman, voorzitter, Dr. Stie- ler, secretaris en Bos, penningmeester, voorts waren aanwezig burgemeester H.J. J. Scholtens wethouder J. J. Bisschop en de gemeente secretaris de heer J. W. A. C. van Loenen, van Beverwijk; burgemeester W. Vreugde en wet-' houder Joh. Henneman van Heemskerk, wet houder N. Paschier van Wijk aan Zee en Duin, de architect de heer H. Meijran, de aan nemer J. M. Tromp en diens uitvoerder de heer J. Meijer, dr; Kielstra, leider van het consultatiebureau voor t.b.c.-patiënten, de raadsleden N. J. Out, C. Versteeg, K. Steyn, G. Welagen, J. Visser en E. de Ruyter van Be verwijk, benevens afgevaardigden van de plaatselijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis, van de R. K. Vereeniging het „Wit Gele Kruis" en van zusterafdeelingen uit den omtrek bij de officieele opening tegenwoor dig- De inspecteur voor de Volksgezondheid, Dr. Doyer, burgemeester H. Rothe van Wijk aan Zee en Duin, de oud-secretaris de heer A. Visser en mevrouw A. A. van Hattum-Dek- ker, hadden bericht van verhindering gezon den. De voorzitter van de afdeeling de heer C. D i n gl e r Sr., herinnerde in zijn openings woord aan de nu afgesloten periode van 53 jaren, waarin geworsteld werd met een veel te kleine ruimte en met beperkte geldmidde len. maar toch werd zooveel mogelijk hulp verleend. De dag van heden zal echter het Witte Kruis in de gelegenheid stellen beter te dienen. Het badhuis en het consultatie bureau voor zuigelingen zijn thans behoor lijk ingericht en het gebouw biedt nu een goede gelegenheid voor het houden van moe dercursussen. Er is, aldus spr. hard, lang en veel gewerkt om dit resultaat te bereiken. De voorzitter dankte in het bijzonder het ge meentebestuur van Beverwijk, dat zich ga rant stelde voor de betalingen van rente en aflossing der geldleening en dat het bouw terrein beschikbaar stelde. In dit dankwoord betrok hij ook de amb tenaren in het bijzonder de heeren G. K. de Bie en H. J. de Groot, directeuren van Open bare Werken en der Gemeente Lichtbedrij- ven, aan het Hoofdbestuur, dat een electri- sche klok schonk voor de hall, aan dr. Doyer en Dullaart voor hun deskundige raadge vingen, aan de Harddraverij vereeniging „Be verwijk en Omstreken" en aan de afdeeling Beverwijk en omstreken van de Ned. Ver eeniging van Huisvrouwen, die onder leiding van mevrouw Moens in deze dagen zelfs nog een tentoonstelling heeft georganiseerd, ten einde de noodige gelden in te zamelen voor de meubileering van het gebouw. Vervolgens dankte spr. de N. V. Hoematimex, die een Sihi-pomp aanbood en ook plaatste, waardoor op de exploitatie aanmerkelijk bezuinigd kon worden; den heer N. J. Groot, die een gedenk steen aanbood; den heer D. M. G. Botterop, die voor de bestuurs- en dokterskamer een electrische klok beschikbaar stelde; de afdee ling Heemskerk, die haar belofte gedaan bij het gouden jubileum inloste en een tafel voor de bestuurskamer schonk; den heer van Vuuren voor den aanleg van de radio-instal latie; den heer Meyran, die met groote toe wijding de teekeningen maakte en den bouw leidde en controleerde; aan den aannemer den heer J. M. Tromp en diens uitvoerder den heer J. Meijer, alsmede aan de werklieden, die zich kranig weerden en aan de onder aannemers. Spr. dankte God, zonder wie wij niets kunnen. Tenslotte sprak de voorzitter de verwachting uit, dat de nieuwe congierge met dezelfde toe wijding zijn taak zou vervullen als mej. Lief hebber, die ook tijdens den bouw de verple- gingsartikelen verzorgde. Aan het einde van zijn rede riep de voorzitter de belangstelling in voor de tentoonstelling, die gehouden wordt in Stoutenbeek's Woninginrichting. Ook voor het beschikbaarstellen van deze zaak wenschte spr. den heeren Stoutenbeek dank te betuigen. (Applaus). Rede burgemeester. Burgemeester H. J. J. Scholtens verwijlde eenige oogenblikken in de historie, door er aan te herinneren, dat in het verleden, de Hollandsche spreekwoordelijke zindelijkheid ten spijt, de behoefte aan een badhuis niet zoo groot was. De inzichten zijn echter ge wijzigd, nu wordt een badhuis als een nood zakelijk iets beschouwd, al geldt natuurlijk nog altijd het aloude spreekwoord „Mens sana in corpora sano" (Een gezonde geest in een gezond lichaam) Thans zal men zelfs in deze moderne inrichting snelbaden kunnen nemen, het consultatiebureau is van nu af aan be hoorlijk gehuisvest en zal dus goed kunnen functionneeren. Als burgemeester bracht spr. hulde aan hen, die Beverwijk een inrich ting hebben gegeven, waarop het trotsch kan zijn. Het hoofd der gemeente liet zijn felici tatie vergezeld gaan van de beste wenschen voor de toekomst. Als vertegenwoordiger van de borg zei spr., dat Beverwijk zich niet heeft laten afschrikken door het gezegde: „Wilt u zorg, stelt u borg". Hij hoopte, dat de toe wijding voor het werk het niet tot aanspraak van den borg zal laten komen, maar dat zij slechts tot hartelijke samenwerking moge leiden. Ook de burgemeester wees tenslotte nog op de tentoonstelling en verklaarde het nieuwe gebouw officieel voor geopend. De heer Ir. A. H. Ingen Housz sprak woor den van waardeering namens het bestuur van de afdeeling van het Ned. Roode Kruis en bood een blauw Delftsch bord aan, als sym bool voor een goede vriendschap. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Dr. Brenkman zei, dat het hoofdbestuur er niet aan getwijfeld heeft om financieele medewerking te verleenen. Spreker roemde het gebouw en hoopte, dat het voor velen een aansporing zou zijn, om zich bij het Witte Kruis aan te sluiten. „Deze afdeeling", aldus besloot spr., „is met haar tijd meegegaan, zij zal een voorbeeld zijn voor alle af deelingen van Noord-Holland". De heer Klinger sprak namens Velsen en de heer Schregardus voor de afdeeling Uit geest, die ook een bloemenhulde aanbood. Tenslotte heeft de heer H. Meyran, de archi tect, een overzicht gegeven van de totstand koming van het plan. Hij x'oemde de liefde waarmede gearbeid is en dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Na de situatie-tee- kening te hebben toegelicht overhandigde hij den voorzitter onder applaus den sleutel van het gebouw. De heer Dingier dankte allen voor de ge- lukwenschen en noodigde het gezelschap ver volgens uit het nieuwe gebouw te bezichtigen. Nu het gebouw geheel is gereed gekomen treedt eerst goed aan den dag, welk een voor treffelijke inrichting Beverwijk rijk is ge worden. Dit nieuwe gebouw is een toonbeeld van hygiëne en van practischen zin. Zoowel de leden van het hoofdbestuur als de andere genoodigden waren vol lof over deze keurige inrichting. Het gebouw is door den aannemer J. M. Tromp tot in de puntjes verzorgd over gedragen. Groote belangstelling werd aan den dag gelegd voor de frissche badkamer, voor de practische indeeling van het consultatie bureau en zeer in het bijzonder ook voor de bestuurs- en dokterskamer, die wel in een heel fleurig kleed is gestoken. Als wij het goed hebben zijn hier 'n dozijn kleuren aangewend, leidend tot een zeer ongewone compositie. Wanneer dit als experiment bedoeld is, zal het zeker interessant zijn te vernemen, hoe op deze nouveauté wordt gereageerd. Na de bezichtiging werd een kopje thee ge serveerd en behoorde deze plechtigheid, die van zoo'n groote sociale beteekenis was voor de bevolking van Beverwijk en van Wijk aan Zee en Duin weer tot het verleden. Zaterdagmiddag en Zondag hebben zeer velen van de gelegenheid gebruik gemaakt om het gebouw te bezichtigen. MS SM DAG 16 DEC. 1935 Uren van openstelling. Ten gerieve van onze lezers laten wij hier onder de uren van openstelling van het nieuwe gebouw volgen: 16, 17, 18 en 19 December van v.m. 10 tot n.m. 8 uur; 20 en 21 December van v.m. 8 uur tot n.m. 10 uur; 23 en 24 December van v.m. tot 10 tot n.m. 8 uur; 27 en 28 December van v.m. 8 tot n.m. 10 uur; Na deze dagen zal het badhuis op iederen Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van des morgens 8 uur tot des avonds 10 uur. Het consultatiebureau voor zuigelingen wordt vanaf Woensdag 8 December in het nieuwe Wijkgebouw gehouden. CONCERT DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Wij herinneren onze lezers nog even aan het concert, dat het Doopsgezind Zangkoor, dirigent de heer H. van Dijk. heden. Maandag avond in het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente aan de Meerstraat zal geven. Het Dubbel Mannenkwartet „De Vereenigde Zangers" verleent aan dezen avond zijn mede werking. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vergadert op Woensdag 13 December des avonds te halfacht. De agenda vermeldt .onderstaande punten van behande ling 1. Benoeming van: a. een lid der plaatselijke schoolcommissie b. twee leden der instelling. Maatschappe lijk Hulpbetoon; drie leden der commissie- van .overleg voor de ambtenaren; d. als voren voor de .werklieden; e. drie leden der commissie van toezicht op de gemeentelijke nijverheidsavondschool voor ambachtslieden: f. drie leden der commissie' van toezicht op gemeentelijke Nijverheidsscholen voor meisjes; een tijdelijke leerares aan' de huishoud en industrieschool. 2. Voorstel tot het aangaan van een kasgeld- leening voor 1936. 3. Voortzetting der behandeling'van de ont- werp-verordening tot regeling van dé loonen. der werklieden 4. Mededeelingen en ingekomen, .stukken. FEESTAVOND R. S. B. De jaarlijksche feestavond voorde leden en introducé's van de vereeniging Roomsche Sportbelangen en van de R.K. Sportvereenïging M. is thans vastgesteldOp Dinsdag 21 Januari, in het gebouw déi' 'K. S. A. DE TENTOONSTELLING VAN HET WITTE KRUIS, Met medewerking van Kees Pruis. De tentoonstelling van Stoutenbeek's Wo ninginrichting. georganiseerd door de af deeling Beverwijk en Omstreken van de Ned. Vereengiing van Huisvrouwen ten bate van de meubileering van hetZaterdag geopende Witte Kruisgebouw mocht zich Zaterdag ge lukkig in wat grootere belangstelling ver heugen. De stemimdng was bijzonder opgewekt en aan de verschillende attracties ging het vroolijk toe. Zaterdag hebben ook eenige leden van het hoofdbestuur, alsmede burge meester Scholtens een bezoek aan de keurig ingerichte expositie gebracht. Maandagavond verwacht men een zeer druk bezoek omdat op dien avond Kees Pruis en Stella Seemer in het cabaret „Black Magie" optreden. Dat belooft dus wel een bijzondere attractie te worden. Wij wekken onze lezers op de tentoonstelling te bezoeken, vooral ook nu de entree-prijs slechts tot 10 ets. is teruggebracht. Dinsdagavond zal Piet Gloeck liedjes aan de piano zingen en op den sluitingsavond (Woensdag) zingt het HuLsvro.uwenkoor on der leiding van den heer Leo Pielage. FILMVERTOONING N.C.G.V. Woensdag wordt in de bovenzaal van het Veilingsgebouw „Kennemerland" een film- vorostelling gegeven door de Nationale Christen Geheelonthoudersvereeniging. Ver toond wordt de hoofdfilm „De wraak". (Ge- retineerde nö. 33.) Des middags wordt in een speciale kinder- vorostelling vertoond „Robinson Crusoë". JAARVERGADERING HARDDRAVERIJ- VEREENIGING. De agenda voor de Donderdagavond in Hotel „Oud Meerenstein" te houden jaarver gadering van de Harddraverij vereeniging „Beverwijk en Omstreken" vermeldt o'.m. de jaarverslagen van secretaris en penning meester, de vaststelling van den datum, waarop in 1916 de hand draverij zal worden gehouden, een bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding' van de heeren Mr. J. A. B. Sanders en J. Timmer. Na afhandeling der agenda zal voor de leden de film van de longsteharddraverij en van den lotenverkoop worden vertoond Op de Engelsche onderzeeboot „Oberon" zou sabotage gepleegd zijn. duikproeven bleek echter alles in orde te zijn. De „Schelde" krijgt weer werk. Belangrijke order voor den bouw van motorvrachtschip. De Rotterdamsche Lloyd heeft aan de Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen op dracht gegeven voor den aanbouw van een dubbelschroef-motorvrachtschip, groot onge veer 11.000 ton draagvermogen. Het schip zal worden voorzien van Schelde-Sulzer motoren; de snelheid zal 15 mijl bedragen. Mr. A. D. W. de Vries treedt af als lid van den Raad van State. Tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau benoemd. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari 1936 aan mr. A. D. W. de Vries op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, welke hooge functie hij se dert 1911 heeft bekleed, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen. Tevens is mr. De Vries benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. (A.N.P.) FEUILLETON Uit het Engeisch van OTTWELL BINNS. 2) (Nadruk verboden.) Ik geloof, dat hij zich slecht voelt. Hij zag er uit alsof hij een slechten nacht had gehad, maar nu is hij een en al opwinding over de olifanten. Ik hoop dat het niet op een teleurstelling voor hem zal uitloopen. Maar al die opwindingbegon het meisje bezorgd. Maak je niet angstig, Honor! Het zal hem geen kwaad doen, misschien vergeet hij zijn ellende voor een poosje. De uitdrukking van bezorgdheid in Honor's oogen werd dieper. Ze staarde naar de vlakte voor haar, die nu vol was van stralend licht, en langzaam, aarzelend trachtte ze onder woorden te brengen wat haar al zoolang be zwaarde. Het is onzinnig om hier naar toe te gaan, terwijl we weten Er was niets aan te doen, viel Mannering haar in de rede. Als Walter zich eenmaal iets in het hoofd gezet heeftAls wij niet meegegaan waren, zou hij alleen gegaan zijn en.ssst! Walter Donthome kwam uit zijn tent en liep naar hen toe. Plotseling bleef hij staan en wees opgewonden naar links. Mannering en het meisje draaiden zich vlug om en zagen even, voor een ondeelbaar oogenblik, op onge veer een mijl afstand een druk bewegen van grijze ruggen, wapperende ooren en glinste rende slagtanten. Het volgende oogenblik waren ze achter een helling verdwenen. Ze zijn op weg naar het bosch, zei Don thorne opgewonden. Als we niet vlug voort maken, kunnen we ze niet meer snappen. Hij begon haastig bevelen aan de dragers te geven en Mannering keek het meisje aan. We moeten meegaan, zei ze. Er zit niets anders op. Tien minuten later waren ze op weg terwijl drie inboorlingen met extra geweren hen volgden. Walter had de richting, welke ze volgen moes ten zoo berekend, dat ze den weg welken de olifanten genomen hadden kruisten, en al heel gauw kwamen ze hij het breede spoor, dat d.e reusachtige dieren gemaakt hadden. Ze gaan regelrecht op het bosch af, zei Donthorne. Misschien hebben ze daar halt ge houden. Hij ging hen voor, trillend van agitatie. Op dat oogenblik was hij geen zieke meer. Zijn oogen glinsterden koortsachtig, zijn haar hing sluik over zijn voorhoofd en het zweet parelde op zijn mager gezicht. De zon steeg hooger en de hitte werd langzamerhand ondragelijk, het licht verblindde hen, maar Donthorne scheen het niet te merken. Hij liep zoo snel, dat de anderen hem nauwelijks konden bij houden en keek geen oogenblik om zich heen al zijn aandacht was gericht op het spoor voor hem. Zijn zuster begon teekenen van vermoeidheid te toonen en Mannering stelde haar fluisterend voor een korte rust te hou den, maar ze schudde het hoofd en wor stelde verder. Eindelijk hadden ze het einde van het lange gras bereikt en kwam aan een groot stuk, dat afgebrand was en nu frisch en jong begon op te schieten. Het spoor liep er dwars over heen en aan den anderen kant wachtte hen de schaduw van de boomen. Toen ze het bosch bereikt hadden, bleef Donthorne staan en luisterde. Het was dood stil, geen enkel geluid drong tot hen door, maar het spoor was duidelijk te zien en ze hervatten den tocht langzaam en voorzichtig, want al is een olifant geweldig groot, hij is niet altijd gemakkelijk te vinden tussehen de boomen. Een half uur lang gingen ze verder, toen, op een plek waar de boomen verder uit elkaar stonden en breede zonneflitsen door het donkere bosch lichtten, bleef Donthorne weer staan, ingespannen luisterend. Toen bief hij zijn hand omhoog. Luister eens, fluisterde hij. Ze. luisterden. Het geluid, dat hij gehoord had, drong nu ook tot hen door het typi sche, rommelende kauwen van een troep oli fanten. Een oogenblik stonden ze doodstil, toen vervolgden ze voorzichtig hun weg. Een groote steen lag op hun weg en Donthorne beduidde zijn zuster daar op te gaan staan, terwijl hij en Mannering nog een paar meter verder gingen. Van haar hooge standplaats had het meisje een duidelijk gezicht op de kudde. Ze kon zien hoe de beesten de takken aftrokken met hun groote slurven, hoe ze met hun lange ooren trachtten de vliegen te ver drijven; ze zag de zware lichamen met de modderkorsten, die er op vastgebakken wa ren. De aanblik bekoorde haar onweerstaan baar en een oogenblik staarde ze strak naar het ongewone schouwspel. Toen keek ze om zich heen naar haar broer en zijn vriend en ze zag iets glinsteren tussehen de boomen het zonlicht op een geweer. Ze herkende haar broer en zag hoe hij voorzichtig naar de kleine open plek toesloop en haar hart bons de van opwinding, want de dichtstbijzijnde olifant was niet meer dan een dertig meter van hem verwijderd. Ze kon Mannering niet zien. maar hij was ongetwijfeld ergens dicht bij haar broer. Toen gebeurde het. Ze zag Donthorne nog dichterbij sluipen, toen stond hij stil en hief zijn geweer. Op hetzelfde oogenblik hief de dichtsbijzijnde olifant, een mannetje, die met zijn slurf het struikgewas bij zijn pooten had staan afgrazen, zijn kop op. Toen hoorde ze een schot en tegelijk een woedend getrompet en het dier dat niet doodelijk gewond was, be gon te loopen en de heele kudde kwam achter hem aan - 'n ondroordringbare massa angstige doldriftige dieren met zenuwachtig bewegen de slurven en slagtanden, welke glinsterden in het zonlicht. Donthorne was precies in hun weg en het mannetje, dat aan het hoofd van den troep liep, had hem blijkbaar als slachtoffer uitge kozen, want terwijl de andere slurven doelloos op en neer bewogen als kronkelende slangen, was de zijne opgerold als een veer naar be neden zooals olifanten altijd doen wanneer ze een speciaal doel hebben. Honor zag hem zijn geweer nog eens afschie ten, maar het schot hoorde ze niet; toen schoot de opgerolde slurf uit en het hoofd n den man gleed achterover of zijn nek ken was. Maar voor hij gevallen was hacs ie slurf hem gegrepen en hem hoog in de lucht geheven, terwijl zijn armen en been en hulpe loos neerhingen als de ledematen van een ie los opgevulde zemelpop. (Wordt vervolgd.).

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5