HET NIEUWE AVONDBLAD Twee vliegtuigen botsten boven Schiphol. Nogal glad. BERICHT 21e JAARGANG No. 41 DONDERDAG 19 DEC. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIèN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN DM DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT, Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheels invaliditeit; f 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. De ondergang van onzen vischexport naar België. De zaak van Belgisch standpunt bekeken. „Het Visseherijblad" van Ostende, dat ons artikel „De ondergang van onzen vischexport naar België" in zijn nummer van Zaterdag 7 December j.l. in extenso overnam, levert thans in zijn nummer van j.l. Zaterdag een uitvoerig commentaar daarop. Het blad veronderstelt, dat zijn lezers met belangstelling kennis hebben genomen van onze ontboezemingen van onzen Belgischen exporteur. „Alle tegenslagen van den Neder- landschen vischhandel in België", aldus ge noemd, „worden er zakelijk uiteengezet en het middel om ze tegen te gaan wordt er voorge steld. Een gewaarschuwd man geldt voor twee, zegt het spreekwoord. Het past, een oog in het zeil te houden, om bijtijds den mogelijken aanval af te slaan". Uit het uitvoerige artikel noteeren we het volgende: De Nederlandsche groothandelaar heeft groot gelijk als hij de instorting van den vischuitvoer naar België toeschrijft aan de contingenteering, en voornamelijk aan het Belgisch invoerverbod van kleine visch. aan de Deensche en Noorsche valuta, die' de Ne derlandsche mededinging bemoeilijkt en onze Regeering ertoe genoopt heeft de vrije keus dér invoerende landen binnen de palen van het contingent toe te laten, eindelijk aan de devaluatie, die den handelstoestand ten op zichte van België der landen van het goud- blok, zooals Nederland, nog verscherpt heeft, zoodanig dat een beroep op het Staatsgezag gedaan wordt om een exportpremie te verlee- nen, die den JSTederlandschen vischhandel in België thans en voor de toekomst redden zou. Deze exporteur handelt volkomen in zijn rol en doet zooals wij, aan onzen kant. tot nu toe tevergeefs, gedaan hebben, ten einde de oprichting van een visseher ij fonds te be komen, dat onze reederij nog verder voor uit helpt in de verovering van het £igen land voor de inheemsehe visscherijproducten en in de vermindering van den buitenland- schen invoer, van waar hij ook komen moge. Doch hij moet aannemen dat wijom andere redenen, op de dingen een anderen kijk heb ben dat hij, en dat wij evenzeer bekommerd zijn om de handhaving en de verscherping van den bestaanden toestand, als hij op zijn verzachting. Het is immers de stortvloed van Neder landsche visch in België, die steeds den voor uitgang onzer eigen visscherij belemmerd heeft. Op den vooravond der contingenteering, was de toestand voor onze nijverheid gewoon weg onhoudbaar geworden. Om dit aan te toonen, is het voldoende het Nederlandsch verslag over de visscherij gedurende het jaar 1930 na te gaan. De hoeveelheid uitgevoerde Nederlandsche visscherijproducten bedroeg, in dit jaar onge veer 169.304.000 K.G. haring en versche visch geschat op 30.652.000 gulden, tegen 169.099.000 K.G. ter waarde van 32.169.800 gulden in het voorgaande jaar. Dit was een grootere hoe veelheid, maar een verminderde waard. Niet voor België! Dit land alleen immers had 65.064.000 K.G. ingevoerd, ter waarde van ca. 7.012.400 gulden, tegen 57.249.000 K.G. en 5.531.400 gulden in 1929, en had aldus het tekort van den Nederlandschen uitvoer naar de overige landen ruimschoots goedgemaakt. In de totalen voor 1930, waren begrepen 15.241.000K.G. versche zeevisch ter waarde van 2.248.000 gulden. De uitvoer naar België nam belangrijk toe, niet alleen van versche zeevisch, gezouten ha ring en mosselen, doch ook van bijna alle andere soorten was de afzet naar ons land grooter dan in het vorig jaar. Dit blijkt ook uit het jaarverslag voor 1930 over de vis- schershaven van IJmuiden. In 1930 steeg het vervoer van versche visch te water, uit die stad naar België, boven het peil der voorgaande jaren. Op die wijze werd 1.157.750 K.G. vervoerd tegen 1.059.500 K.G. in 1929. Dit vervoer betrof voor namelijk versche visch, des Zaterdags aange kocht om in het begin der daaropvolgende week op de Belgische markten verkocht te worden. Hiervoor werd meestal gebruikt ge maakt van de motorboot der Vischhandel- vereeniging van IJmuiden, die een geregel-den dienst in België onderhield. De export per spoor uit IJmuiden naar België, namnog veel meer toe, namelijk van 10.556.084 K.G. in 1929 tot 14.456.520 K.G. in 1930. Niet minder dan 34.9% van het totaal spoorvervoer uit de Nederlandsche vis- schersstad had aldus een Belgische bestem ming; het was, in een jaar tijds, met 11.2 gestegen en overtrof dit van alle andere bestemmingen, het Nederlandsche binnenland niet uitgesloten. De minderwaardige zendingen uit IJmuiden werden voor het grootste deel op de Belgische markten geconsigneerd. Een deel der han delaren echter, gezien de onberekenbare en wisselvallige uitkomsten van den consignatie- handel, trachtte een vaste clientèle in ons land te krijgen. De jaarverslagen over de visschershaven van IJmuiden toonden aan, dat daarin bestendigen vooruitgang te consta- teeren viel. Hoe kan men aannemen dat, in een der- 'gelijk-en toestand, onze visscherijnijverheid kon voortbestaan. Feitelijk was haar afzetge bied tot de beide Vlaanderens en tot den uit voer van fijnvisch beperkt, uitvoer die haar geleidelijk door politiek van steeds strenger bescherming bij alle naburen werd ontnomen. Dat het inderdaad zoo is blijkt hieruit, dat onze visschersvloot, jaren lang, op een veel te laag peil gebleven is, en ondanks een on gehoorde ontwikkeling van het verkeer en van het vischvervoer, alsook van de bevolking, langzaam vooruitgegaan is. De oorzaak daarvan is te vinden in den ongehoorden druk, tientallen jaren lang, door den Nederlandschen vischhandel op de visch- markten onzer groote steden uitgeoefend. Het is noodgedwongen, om de ergste ram pen en den volledigen ondergang onzer vis scherij-ondernemingen- en instellingen te voorkomen, dat onze Regeering tot de con tingenteering van den vischinvoer, met al de ondergeschikte maatregelen eraan verhonden overgegaan is en, zooals in het verleden, zijn die maatregelen als een wezenlijke zegen voor onze kmistnijverheid uitgevallen. Op visscherij gebied heeft de contingentee ring niet een der onheilen teweeggebracht die op andere gebieden opgemerkt worden. Waar om? Omdat geen enkele nijverheid, waar de contingenteering toegepast geweest is, diep beneden haar normaal peil gebleven is als de visscherij en zoo gemakkelijk kan uitge breid worden. Het blad wijst er ten slotte nog op, dat ondanks den sterk verminderden Nederland schen invoer, een vermindering die in enkele jaren meer dan 10 millioen K.G. bedraagt, er in de groothandelsprijzen der kust niet de ministe overdrijving te bespeuren is. De al gemeene grondprijzen zijn zelfs nog beneden die van 1931. Wij komen hierop nader terug. Leger des Heils. Kersttakjesdag. De secretaris van het Leger des Heils schrijft ons: Op Dinsdag 24 December zal door de plaat selijke afdeelmig van het Leger des Heils een kersttakjesdag gehouden worden. Om dezen dag 'zoo goed mogelijk te doen slagen, komen- wij echter nog collectanten te kort. Buiten onzen eigen kring mochten wij al heel veel toezeggingen voor hulp ont vangen. Wij' doen dan ook een vriendelijk beroep op lien, die met onzen arbeid sympathiseeren, ons dien dag te willen helpen, door zich be schikbaar te stellen als eollectrice. U kunt zich schriftelijk of persoonlijk op geven aan ons gebouw Edisonstraat 14 en te lefonisch aan het adres van den secretaris, Gerard Doustraat 33/35. Telefoonnummer is 5204. DAMMEN. COMPETITIE N.D.B. TWEEDE EN DERDE KLAS. Voor de competitie Nederlandsche Dambond speelde D.C.IJ. Dinsdagavond tegen de Dam club II en III. IJmuiden II staat in een gelijken stand met 9—9 afgebroken partij die de D.C.IJ.-er Smit heeft, biedt groote winstkansen. Het derde tiental van D.C.IJ. staat ook met 9—9 afgebroken, terwijl ook hier de IJmuide- naar goede kansen heeft om te winnen. De stand der tweede klas competitie luidt: gesp. gew. gel. verl.pnt. Helder I 3 3 0 0 6 IJmuiden II 6 3 12 7 Beverwijk I 4 3 0 1 6 H .D. C. II 5 3 0 2 6 D. K. Z. I 4 2 115 Haarlem II 4 10 3 2 Zaandam II 5 0 2 3 2 Castrioum 3 0 0 3 0 IJmuiden II—Zaandam II is in dezen stand als gelijk spel opgegeven. EEN BIJZONDERE KERSTWIJDING S- SAMENKOMST. De Evangelisatie-commissie van de Ned. Herv. Gemeente te IJmuiden-Oost heeft op Zondag 22 December a.s. des avonds te half zes 'n bijzondere wijdingsdienst zich voorgeno men. De inrichting van de kerk en het mooie or gel leenen zich zeer voor een dienst waarin de blijde kerstboodschap kan worden gebracht; op een wijze, die herinnert aan den oud christelijke eere-dienst. Daarin bestond nl. de gewoonte van beurtzangen tusschen koor en gemeente. A.s. Zondagavond nu zullen twee koren hun medewerking verleenen om door het zin gen van oude en nieuwere kerstliederen, ko ralen op het kerstfeest betrekking hebbende, afzonderlijk en in beurtzang met elkander en met de gemeente, afgewisseld door eenvou dige voorlezing van bijbelgedeelten een wij dingsvolle voorbereiding te geven voor het Kerstfeest. Het Ned. Herv. Kerkkoor onder leiding van mej. C. van Heijst, en het dameskoor van de Ver. van Jong-Hervormden onder leiding van den heer J. J. Huizinga, zullen genoemde lie deren ten gehoore brengen, waarbij de plaat sing der koren, nl. het een hooger dan het andere, ongetwijfeld aan den zang een groote bekoring zal geven. De heer Huizinga zal een fantasie over bekende kerstliederen voor or gel spelen, en waar dit orgel thans geheel is ingespeeld die zeer goed zal zijn, te meer om- vertolking die zeer geoed zal zijn, te meer orn aat de organist zich op zijn instrument ge heel thuis gevoelt. Iedere bezoeker ontvangt een volledige orde van den dienst. De bovengenoemde commissie hoopt zeer, dat zeer velen zullen komen in deze mooie kerk om te luisteren naar wat hier voor schoons en wijdingsvols ten gehoore zal wor den gebracht. De toegang is vanzelfsprekend I yrij. De mensch is een vreemdsoortig wezen. Hij voelt zich gauw ontstemd of droef, Want 't gaat, naar men alom kan lezen, In 't huidig leven veel te stroef Maar toont men zich dan ook tevreden, Nu het, tenminste op de straat, Langs wegen van glijd el ij khe den Zoo glad als in geen maanden gaat? Weineen, nu kan men niet verdragen, Dat men licht desequilibreert, Nu 't leven plots in deze dagen Heel glad verkeert, is 't glad verkeerd. Er valt toch altijd wat te vitten Op onzen gang langs 't levenspad, Nu wij zoo glad komen te zitten, Nu zit het ons toch ook niet glad. P. GASUS. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Spaansche schatgraver weer in actie. Hij zoekt een slachtoffer in IJmuiden. De Spaansche schatgraver schijnt onste-rfe- lijk te zijn. En als hij al niet onsterfelijk is, dan is hij in elk geval taai en buitengewoon volhardend. In langen tijd hebben we niets van hem ge hoord 'en men was hém haast vergeten. Maar hij is weer opgedoken en een plaats genoot, wonende in de Bloemstraat geniet de eer, door hem als zijn helper te zijn uitver koren en in de gelegenheid te worden gesteld, 400.000 pesetas of ruim 100.000 gld. te verdie nen. En daarvoor behoeft hij geen geld t: zenden om den schatgraver los te koopen. Hij behoeft er alleen maar voor naar Ripol in Spanje te komen en zich te ontfermen over des schatgravers 16-jarige dochter, die bij de arrestatie (want de man zit in de gevan genis) naar een gouvernements-weeshuis werd gebracht, waar de signorita thans nog vertoeft. En dan komt de beroemde koffer. In vrij goed Nederlandsch meldt de schrij ver, dat hij wegens frauduleus bankroet in de gevangenis zit. Zijn koffer met 1.200.000 pe setas is bij een bank gedeponeerd en die koffer moet gered worden. Nu moet aan de griffie van het gerecht de boete van den bankroetier betaald worden, alsmede de kos ten. Dan kan hij het beslag op den koffer doen opheffen. In een geheim vak van de bagage van den schrijver bevinden zich de documenten, die noodig zijn om het geld van de bank te incasseeren. Als vergoeding staat de schrijver 1/3 van den inhoud van den kof fer af, dus 400.000 pesetas. En dan is er nog de doc-hter (zie boven). De schrijver verwacht een telegram „conforme" aan een opgegeven Onze plaatsgenoot is nog niet vertrokken. VELSEN VERBOUWVERBOD VAN EENIGE AARDAPPELRASSEN De Burgemeester van Velsen brengt het vol gende ter algemeene kennis: De Minister van Landbouw en Visscherij vestigt er de bijzondere aandacht van belang hebbenden op, dat bij Koninklijk besluit van 30 October 1935 met ingang van 1 Januari 1936 de verbouw van aardappelen, onder wel ke benaming ook bekend, behoorende tot de rassen Bravo, de Wet en Kampioen, verboden is. Door dit verbouwverbod zullen vele verbou wers genoodzaakt zijn, dezen winter of het volgend voorjaar pootgoed aan te schaffen van rassen, waarvan de verbouw wel is toe gestaan. Aangezien het uitvaardigen van dit ver bouwverbod noodig bleek om de gevaren, wel ke voor cultuur en handel aan de teelt van voor wratziekte vatbare rassen verbonden zijn, te verminderen, wordt door den Planten- ziektenkundigen Dienst met de meeste klem aangeraden ter vervanging van Bravo, de Wet en Kampioen alleen die rassen te verbouwen, welke onvatbaar zijn voor de wratziekte. Hier toe behooren o.a. de hier volgende, in de ras- senlijst van het Instituut voor Plantenverede ling opgenomen geelvleezige rassen: Bevelan der, Noordeling, Souvenir, Furore, Populair, West Brabander, Record, Robijn, Unicum, Muntinga 17, Gruno, Nationaal, Bato, Alberta, Julinieren, Alpha, Triumf, Erdgold, Dunbar Yeoman, Preussen, Atlas, Bonus en de wit- vleezige rassen Albion, Concurrent, Hellena, Majestic en Great Scot. Tot de zeer weinig vatbare rassen kunnen gerekend worden de Roode en Bonte Star, In dit verband moge de aandacht gevestigd worden op de mogelijkheid van aankoop van te velde goedgekeurd pootgoed voorzien van certificaat en plombe van den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst te Wageningen (N. A. K.) Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage ningen, door de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren alsmede door de Rijks Land- en Tuinbouwconsulenten. Lestoestel in brand gevlogen. .eerling-vlieger om het leven gekomen. Militair aviateur werd niet gewond. Woensdagmiddag tegen half vier heeft nabij het vliegveld Schiphol een ernstig vliegongeval plaats gehad waarbij een leerling-vlieger om het leven is gekomen. Een leerling van de Rijksopleiding voor Vliegtuigbe stuurder van de Kweekschool voor de Zeevaart, Metz geheeten, was alleen met een Koolhoven-lestoestel FK 43 in de lucht. Even voor Schiphol on geveer boven de Ringvaart, kwam het toestel in botsing met een mili taire tweedekker C 1. Beide toestel len stortten neer. De FK 43 kwam even over de Ringvaart op bet land terecht. Het toestel vloog in brand. De inzittende leerling-bestuurder was, toen men bij het toestel kwam, gedood. Zijn lijk was vex-koold. Het militaire toestel kwam in de Ring vaart terecht. De bestuurder wist zich uit de cabine te bevrijden. Hij had geen letsel bekomen. Het toestel is drijvende. Groote ontsteltenis is op Schiphol gewekt, door het treurige vliegongeval waarbij de jeugdige en veelbelovende leerling-vlieger van de Rijksopleiding voor Verkeersvlieger voor leerlingen van de Rijkskweekschool voor de Zeevaart, A. F. Metz uit Haarlem, om het leven is gekomen. Zijn Koolhoven lestoestel kwam in botsing met een militair-vliegtuig, de Fokker-verkenner Cl 526, bestuurd door den 24-jarigen sergeant-reservevlieger G. A. Hinrichs, die als maandvlieger aan den vlieg- dienst verbonden is en den Fokker van Rot terdam naar Schiphol moest brengen. Na de botsing heeft hij kans gezien, zijn toestel zwevende te houden tot vlak boven de Ring vaart, waarin het tenslotte terecht kwam. Zonder noemenswaardige kwetsuren te heb ben opgeloopen kon de vlieger zich bevrijden, naar den kant zwemmen, waar hem spoedig hulp geboden werd; De Koolhoven daarentegen verloor den rechtervleugel en stortte loodrecht omlaag, en vloog, bij het neerkomen op den grond, in brand. Toen men het toestel kon naderen was het reeds geheel uitgebrand en vond men het verkoolde lichaam van den ongeluk- kigen bestuurder onder de resten van het vliegtuig. Het was omstreeks kwart over drie, toen men in de omgeving van Schiphol een hevi- gen slag hoorde. Slechts weinigen hebben de botsing zelf gezien, doch wel zag men, dat aan den overkant van de vaart van een op ongeveer 80 meter hoogte vliegend Koolho ven-toestel een vleugel afbrak en neerviel. Het toestel zelf tuimelde daarop draaiend om zijn as omlaag en stortte neer in een weiland op een afstand van nog geen hon derd meter van den weg, die langs de Ring vaart loopt. Op hetzelfde oogenblik, dat men den slag hoorde van de botsing met den grond, steeg een vuurzuil omhoog, en wist men, dat het toestel in brand was gevlogen. Technisch personeel uit de werkplaatsen van de K.L.M., waar men het dichtst bij de plaats van de ramp was, begaf zich onmiddellijk met een roeiboot naar den overkant, doch vond daar slechts de nog rookende resten van het toestel. Schuin tegenover het K.L.M.-hotel op den dijk werd de aandacht echter getrokken door een ander schouwspel. Het militaire vliegtuig dat met het Koolhoven-toestel in de lucht in botsing was geweest, planeerde in de rich ting van de vaart en kwam al lager en lager tot bij de plaats, waar de nieuwe brug over de Ringvaart wordt gelegd, waar het toestel met een kalm vaartje midden in het water terecht kwam, kantelde, en toen weer boven kwam drijven. Onmiddellijk schoot ook hier hulp in een roeiboot toe, doch de militaire bestuurder had zich. bij het kantelen van het toestel, uit zijn cockpit bevrijd en zwom met krachtige slagen naar den kant. een af- st and van ongeveer 25 meter, waar een zand schuit lag, die hij weldra had bereikt en waar behulpzame handen hem op het droge hielpen. Het bleek, dat hij slechts eenige schrammen had opgeloopen, en nadat hij per boot naar. den overkant was geroeid, werd hem in een der militaire loodsen de noodige hulp verleend, en weldra hadden droge kleeren en warme drank -hem weer volkomen opgeknapt. Het bleek, dat .sergeant Hinrichs zijn koel bloedigheid geen moment had verloren. Al vorens het toestel toen hij van Rotterdam boven Schiphol kwam definitief aan den grond te zetten, oefende hij eenige starts en landingen. Toen hij voor de laatste maal wil de landen en reeds zijn gas had afgezet, voelde hij plotseling aan den achterkant van zijn toestel een schok. Op hetzelfde oogenblik merkte hij, dat het vliegtuig niet langer be stuurbaar was en neiging toonde om recht- omlaag te duiken. Gelukkig zag hij kans, het planeerende te houden, doch geleidelijk ver loor hij hoogte en toen zag hij het water als zijn eenige kans op redding. Met de grootste koelbloedigheid heeft hij zijn manoeuvre uitgevoerd. De Fokker-verkenner, die omgekeerd in het water terecht kwam, werd naar den kant ge sleept, waar het voorgedeelte met den zwaren motor begin te zinken, zoodat de staart om hoog stak. Duidelijk was te zien, hoe het achtergedeelte door de botsing in de lucht be schadigd was en daardoor het vliegtuig on bestuurbaar was geworden. Een bok, die ge bruikt was bij het plaatsen van de overspan ning van de nieuwe brug over de Ringvaart, en die nog in de nabijheid lag, werd ge haald om te trachten, het toestel uit het wa ter te trekken. Inmiddels waren ook de autoriteiten van Schiphol ter plaatse gearriveerd, evenals de burgemeester van Haarlemmermeer, politie beambten uit Haarlemmermeer en Aalsmeer, en de brandweer uit Amsterdam. De brandweer -kon echter weinig uitrichten, ook niet op de ongeveer 500 meter verder ge legen plaats, waar het wrak van de F. K. 43 lag en waar slechts eenige smeulende resten te blusscben vielen. Het armzalig hoopje ijzerwerk in het besneeuwde weiland, waar slechts de hitte van het brandende toestel de sneeuw in een wijden kring rondom het wrak had doen smelten, bood een droeven aanblik in het grauwe licht van de trieste win ter- schemering, die weldra week voor de duister nis. Het toestel was recht op den neus op den grond terecht gekomen en de motor was diep in den grond geboord, zoodat de ongelukkige bestuurder bij het neerkomen op slag moet zijn gedood. Het stoffelijk overschot bevond zich nog in het wrak, tot de komst van het parket uit Haarlem. Ter verge makkelijking van het onderzoek had men van Schiphol twee zware electrische schijnwer pers gehaald, die in een nabijgelegen kwee- kerij op het lichtnet aangesloten konden wor den. Weldra arriveerde de burgemeester van- Aalsmeer, de heer J, Kastelein, terwijl tegen 5 uur het parket uit Haarlem, Mr. W. M. Paardekooper Overman en Mr. A. R. Andringa arriveerden. Pas daarna kon men beginnen met het bergen van het stoffelijk overschot, dat naar Haarlem werd overgebracht,. Twee ooggetuigen vertellen Twee vliegers van de Zeevaartschool die stonden te kijken, hoe Mets in het Kool- hovenv-liegtuig, in een ruime bocJht vloog over de luchthaven, ieder toestel dat o-p Schip hol landt is verplicht tenminste één keer over het vliegveld te cirkelen hebben over het ongeluk het volgende verteld: Het toestel van Mets vloog over loods B, in de richting van de Ringveert. Van den anderen kant kwam het militaire toestel C I 526, een militaire Fokker van het twee dekker-type, een verkenner. Hierin was ge zeten de 24-jarige sergeant-reserve-vlieger G, A. Hinrichs, die dit toestel uit Rotterdam had gehaald, er reeds mee op Schiphol had geland en -daarna ter oefening, nog eenige starts en landingen aan het uitvoeren was. De beide leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart en eenige and-ere toeschou wers zagen tot hun ontzetting, dat als het ware de twee machines die ongeveer 150 M. hoog waren, tot elkander aangetrokken wer den en op hetzelfde oogenblik hoorden zij een harden klap. Het militaire vliegtuig schoot weer weg, hevig door de lucht zwabberend, de Kool hoven schoot naar beneden, in een kurke- tre-kkerlijn. Met een geweldige plof sloeg de F.K. 43 op het weiland aan de overzijde van de Ringvaart neer. De omgekomen leerling-vlieger De omgekomen leerling-vlieger A. F'. Metz, wiens veelbelovende carrière op zoo treurige wijze werd afgesloten voor hij zijn capaci teiten nog ten volle kon ontplooien, was 20 jaar en woonde te Haarlem. Daar doorliep hij de 5-jarige H. B. S. en werd hij, toen hij zijn eind-examen had gedaan, ingeschreven voor de Rijkskweekschool voor de zeevaart te Am sterdam. In Augustus j.l. werd hij geplaatst, bij de Rijksopleiding voor Verkeersvliegers. De luchtvaart was voor hem toen reeds nies meer geheel nieuw, want voor hij bij de oplei ding kwam had hij reeds zijn brevet A als sportvlieger behaald. Hij was daardoor den overigen leerlingen van zijn cursusjaar veel voor en had het program van de opleiding met de lestoestellen van de Nationale Lucht- vaartschool reeds achter den rug. Met de Koolhoven F. K. 43, bekend als ,,'t Juffertje", had hij Woensdag alleen een overland-vlucht gemaakt via Soesterberg, Vlissinge-n, Haam stede en Rotterdam. Reeds had hij boven Schiphol zijn eerste voorgeschreven ronde ge vlogen om te dalen, toen de noodlottige bot sing plaats had met he-t militaire vliegtuig, dat hij klaarblijkelijk niet gezien heeft. Het slachtoffer stond bekend als een kundig, en rustig vlieger, van wien men, gezien zijn nog jeugdigen leeftijd, veel had mogen ver wachten.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1