Het Snelle Ding 3i Voorpostengevechten over Onderwijs bezuiniging begonnen. Berichten in enkele regels DONDERDAG 19 DECEMBER 1935 6e*i Aulo-tycafac. Er rammelt iets. A Het ergert mij altijd, als er iets aan het snelle ding rammelt. En ik schijn niet de ceni- ge rijder te zijn ,die daar bezwaren tegen heeft. Lang niet. Het is vooral vervelend als je passagiers hebt. Zij zijn geneigd, iets goeds van de auto te zeggen, al is het alleen uit dankbaarheid. Zij zullen zeggen: „Wat trekt-ie snel op", of „je hóórt dien motor niet", of „Wat loopt dat wagentje nog prachtig, en hoe lang heb je het nou al?" Vooral dit laatste doet prettig aan. Het geeft te kennen dat het wagentje zorgvuldig en met kennis van zaken behan deld is. De lofspraak doet den eigenaar besef fen, dat hij toch ook altijd bij groote snel heids-vermindering heeft teruggeschakeld, dat hij zijn voetrem altijd spaarzaam heeft ge bruikt, en den motor steeds op temperatuur laten komen eer hij startte. Wat drommel! zulke dingen zijn dan toch ook maar het behoud van een wagen! Hij voelt bij zulke lof, dat hij de glorie deelt met den fabrikant. Maar als er iets rammelt wordt de kans op hulde gering. Dat denkt de gastheer tenmin ste. Die passagiers weten meestal niets van auto's af, en een trillend aschbakje zou hun oordeel al ongunstig kunnen beïnvloeden. Het wordt erger als een portier rammelt, of de ingewikkelde knop-constructie die in de por tieren zit, of een ruit, of iets onnaspeurlijks. Natuurlijk prikkelt dit laatste het meest. ïk draai de voorruit vast,, ik zet de raampjes vast, ik denk aan de gereedschappen onder de achterbank. Neen, die zijn gisteren nog ge stouwd, met behulp van poetslappen, omdat er zoo'n ellendige schroevendraaier rondhupte. Wat voor den duivel is het dan?' Wat hindert je toch? vraagt een pas- TWEEDE KAMER Zuiderzeefondsbegrooting aangenomen. Er rammelt iets, en ik weet niet wat. De passagiers hadden het natuurlijk geen van allen gemerkt, maar nu hooren ze het allemaal. Er valt een stilte, slechts door het zachte gerammel verstoord. Hoe oud is die wagen nou? vraagt er ten slotte een, tactloos. Dat heeft er niets mee te maken, zeg ik kwaad. O. Daar spreekt twijfel uit. Tien kilometers verder houdt het gerammel plotseling op, om even onnaspeurlijke redenen als waarom het begonnen is. Plet snelle ding heeft zich een flauwe aardigheid veroorloofd. Maar soms houdt het niet op vóór je in de garage bent om het na te laten kijken. De ga rage houdt niet van dergelijke klachten. Die schuurt liever kleppen, of zet nieuwe remvoe- ringen in, of vernieuwt zekeringen en zoo. De carrosserie schijnt een beetje beneden haar waardigheid. Die is veeleer de zaak van den carrossier. De chef-monteur gelooft het dus niet erg. Maar hij blijft beleefd tegen den klant, en stapt in om het te hooren. Ik rijd. H. S. D. suist zacht-gonzend voort, zonder eenig bijgeluid. Ik hoor niets, zegt de chef-monteur. Wacht maar even! Nu sla ik een klein-Zwitsersch-bestraten zij weg in, en geef meer gas. H.S.D. toont zich een wonder van geruischloosheid. Daarnet rammelde-n-ie toch voortdu rend, mopper ik. Ja meneer. Plum, zegt. de chef-monteur. Afijn, het is overgegaan. Ik breng den man terug naar zijn garage, laat hem opsteken en zoem huiswaarts. Het blijft prachtig gaan, tot ik den hoek van mijn eigen straat passeer. Dan begint het onna speurlijke gerammel opnieuw. En den volgen den dag gaat het door, met zekere opgewekt heid. Maar ik rijd niet meer naar de ga rage om geen tweede figuur te slaan. Dit zijn staaltjes van het duiveltje, dat in elke auto woont evenals naar men be weert in elke vrouw. Er gebeuren, zelfs in dezen tijd van schier- volmaakte auto's, wel erger dingen met meer gerucht. Heb ik zelf niet in de bocht van den hoofdweg bij Laren moeten stoppen, omdat H. S. D.'s achterdeel wilde sprongen onder nam, begeleid door harde klappen? Het linker achterwiel hing nog aan twee schroef draadjes, van één bout. Er was ook eens een man, die zijn rechter - achterwiel heelemaal verloor, en het spurtte hem vooruit, zooals een losgelaten wiel doet. Maar de auto bleef zoo prachtig in evenwicht op drie wielen, dat hij dacht dat het een wiel van iemand anders was, en het nazette. Pas toen hij het ingehaald had herkende hij het, en schrok. En een vriend van mij verloor zijn linker voorwiel toen hij langs een kanaal reed. Het vloog hem ook vooruit, stak toen vóór hem over, tegen alle verkeersregels in, en dook in het kanaal. De naburige Reddingsbrigade kwam eraan te pas en ze vischten een uur eer ze het aan land hadden. Het reed nog. Van lekke banden wil ik niets kwaads zeg gen. Ik heb er drie op parkeerplaatsen gehad, en nog nooit een onderweg. Bijgeloovige men- schen zeggen dat het onvoorzichtig is, zooiets te vertellen. Men tart er het Noodlot mee. Nu, ik heb het al vaak verteld zelfs wel eens on-, derweg als wij in een stortregen dwars over de hei reden, en het heeft heelemaal geen uit werking gehad. Het Noodlot heeft het blijk baar al druk genoeg met andere dingen, en trekt zich van mijn luchtdichte banden niets aan. Maar meermalen heb ik andere menschen op den weg zien liggen, druk repareerend. En als het 's avonds laat op den Amsterdamschen weg geschiedde, in den regen, met reeksen auto's langs hen schietend die op het laatste oogenblik ^pas uitweken, heb ik hen niet benijd. Hier schuilt nog altijd de zwakte stée van dat technisch wonder van onzen tijd: de auto. Wanneer krijgen wij de absoluut-betrouw bare band? Of anders tenminste het verwis- selsysteem dat binnen vijf minuten werkt? Natuurlijk vraag ik dit alleen voor mijn medemenschen. Ik krijg tóch geen lekke band onderweg. Afkloppen op ongeverfd hout? Neen! BEROEP ONGEGROND VERKLAARD. DEN HAAG, 18 December (A. N. PBij K. B. is ongegrond verklaard het beroep van B. Evenhuis te Medemblik tegen de neslissing van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij, met aanhaling van het besluit van den raad der gemeente Medemblik houdende niet-eer- vol ontslag aan E. als hoofd van de openbaie school voor U. L. O. in die gemeente het daartegen door hem ingestelde beroep onge grond is verklaard. 3. M. Krijger Jr. (Chr.H.) DEN HAAG Woensdag, Na de aanneming van een paar contingen- teeringsontwerpen ging de Kamer voort met de behandeling der begrooting van het Zui- derzeefonds. Ook Ir. v. d. Waerden (s.d.) uitte zijn blijdschap, gelijk gisteren reeds eenige andere sprekers hadden gedaan, over het feit. dat er weer eenig schot gaat komen in de verdere droog1 eerr*"' nl. van den N. O. polder. Spr. bepleit spoed bij de voorbereiding hier van. Ii Bongaerts (R.K.) :onstateert, dat deze )egrooting een heel aider beeld vertoont vat betreft gelden uit getrokken voor uitvoe- ing van werken. Voor Ujkswerken staat er 6 lillioen op, waarvan 1 millioen met 't oog op landsverdediging en 1.6 millioen voor de af sluiting. M.a.w. men aan.,.. w. a.er een beeld van vergaande in zinking. Spr. had gaarne ook al de aanbesteding van den N.O. polder er op gezien. Meer opschieten is zaak. In dit werk schuilt niet alleen 'n eco nomisch, maar ook een moreel voordeel. In plaats van de vlsscherij komt er nu 200.000 H.A. goed polderland tegen f 2500 per H.A., wat op 50 millioen in totaal neerkomt. Deze afgevaardigde juicht met vele anderen mee over de verdere drooglegging; hij zou nog gaarne zien, dat ook de drooglegging van de Zuidelijke polders eens in studie werd geno men en critiseert tenslotte de uitvoering der Zuiderzeesteunwet. Zoo ook de heer Drop (s.d.). en later de heeren v. Dis (Staatk. Ger.), Bak ker (c.fi.), Wijnkoop (oommun.) Mr. Vervoorn (plattel.). De eerstgenoemde, s.d. spreker wierp zelfs een balletje op om de rechtsche heeren. die 't met hem eens waren op het denkbeeld van een gezamenlijk initiatief-ontwerp te brengen, ter vervanging van de bestaande re geling. Maar hierop moet hij toch. niet reke nen. De heer Bakker verklaarde tenminste, tot groot vermaak der Kamer (die hierin een zinspeling zag op de onderwijs-verwikkelin- gen), dat de rechterzijde geenszins de neiging' heeft om op den stoel der Regeering plaats te nemen. Minder geestdriftig d.an de meeste overige sprekers bleken de heer Krijger (c.h.) en Dr. Bierema (lib.) gestemd te zijn voor de voort zetting van het droogleggingswerk. De re vol. soc. Sneevliet sloot zich aan bij de klagers over de uitvoering van de Zuiderzee steunwet. Eindelijk kwam de Minister van Water staat aan het woord. In velerlei opzicht is er, zoo betoogt hij, ge streefd naar redelijke toepassing der Zuider zeesteunwet. Met eeni ge voorbeelden licht de Minister dit nader toe. die er verder op wijst, dat er daling te be speuren valt in het aantal ingediende be zwaarschriften. Het overleg met den Minis ter van Sociale Zaken om uen an een onderdeel van den steun van sociale zaken te doen worden verkeert in vergevorderden staat. De afgevaardigden die een somber beeld van de visscherij geschetst hadden, moesten in deze donkere dagen voor kerstmis toch vooral de oogen niet sluiten voor de lichtstralen die er zijn. Wat nu den te ondernemen arbeid i.z. den N. O. polder aangaat, verklaart de Minister, dat men onder hooge spanning had gewerkt om nog in dit jaar met de voorbereiding van het plan te kunnen aanvangen ten einde daarop in het a.s. voorjaar met het werk zelf te kunnen beginnen. Naar aanleiding van Ir. Bongaerts' klacht, dat de nota over de voort te zetten drooglegging te prozaisch was ge houden en er te weinig aandacht was besteed aan de moreele zijde van verderen droogleg- gingsarbeid, betoogde Excellentie v. Lidth de Jeude hiervoor wel degelijk aandacht te heb ben. Maar die moreele zijde is a.l zoo dikwijls belicht en het ging nu vooral om den finan- cieelen kant van 't geval. Wat 't risico betreft, juiste berekening is niet mogelijk, doch spr. heeft haar zoo juist mo gelijk benaderd. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer de Zuiderzeefonds-begrooting aan, waarop Minister Slotemaker de Bruine aan het woord kwam om, bij de voortgezette discussies over de Onderwijsbegrooting, allereerst te spreken over den geest op de openbare school. Men moet zich niet te formeel beroepen op de ai van 1806 dateerende woorden, die onze wet bevat aangaande datgene waarin de jeugd moet worden opgevoed, te weten in de chris telijke en maatschappelijke deugden. Belang rijker dan de woorden is de sfeer En die wordr, wat begrip voor de nationale goederen bij het onderwijs-corps betreft, vooral in de laatste jaren bepaald beter. Mr. Westerman was on billijk geweest, toen hij in zijn kritiek op wat van onderwijzerskant ten dezen zou worden misdreven. Bovendien, bij nadere lezing van Mr. Westerman's requisitoir, bleek dat deze afgevaardigde te veel gegeneraliseerd had. Iemand als de heer Zijlstra heeft ook erkend, dat in het algemeen de geest wel degelijk goed is. Intusschen zijn er nog wel hier en daar uitzonderingen; daarop zullen wij natuurlijk scherp moeten letten. De Minister kan den regel niet aanvaarden, dat de onderwijzer bui ten de school geheel vrij is. want de paeda- goog binnen en buiten de school kan men niet volkomen van elkaar scheiden. En nu de bijbelkennis op de openbare school, elke concurrentie-idee moet daarbij volkomen uitgeschakeld. Opneming van bijbelkennis als leervak op de openbare school, acht de minister niet ge- wenscht. „Grijpt als het rijpt, maar forceert niet" hiermee geeft de Minister zijn opvatting nog eens te kennen i.z. bijbelkennis. Zeker vindt hij het gewenscht dat de jeugd hieromtrent meer kennis kan opdoen, doch het oogenblik is thans nog niet aangebroken om godsdienst onderwijs enz. als leervak op de openbare school voor te schrijven. Avondvergadering. Voor de avondvergadering was de afdee- ling Kunst en Wetenschappen nog overgeble ven, waarbij Mr. Boon (lib.) in scherpe be woordingen de besteding der N. U. M gelden voor de fiannciering van „De Hooge Veluwe" Th. M. Ketelaar (V.D.) laakte, Dr. Motier (R.K.) er over klaagde, dat de Regeerinig te weinig deed voor instandhou ding van oude monumenten. Mr. Coops (lib.) wees op het gevaar van brand in het Rijks archief door de aanwezigheid van een heele collectie oude filmen. Na korte beantwoording dezer sprekers, kon de Minister het genoegen smaken zijn begrooting zonder hoofdelijke stemming te zien aannemen. En toen begon de lang uitgestelde strijc. over de onder wijsbe zuiniging. Het was nog slechts een voor postengevecht, waar bij intusschen dr oude kampioen voo; het openbaar onder wijs de heer Ketelaa (v.d.) zoo nu en dan vuur en vlam scheei te zijn over 't fei4", dat er allerlei amen dementen waren, in gediend alleen door rechts. Dit leek hem al te veel op een poging, tot herstel der oude coalitie. Ook was deze afgevaardigde slechts matig te spreken over de z. i. te groote tegemoetkomendheid aan den Minister. Deze had een onschuldig amende ment van Dr. Moller (R.K.) c.s. overgenomen, waardoor nog duidelijker uit zal komen, dat deze bezuinigingswet slechts tot 1 Januari 1941 zal duren. Maar hij liet voorts een amen dement van het samenwerkende vijftal Mol ler, Terpstra (a.rl, Suring (R.K.), Tilanus (c.h.), v. Dijken (a.r.)om de oprichting van. openbare gymnasia en H. B. S.'en tot 1 Ja nuari 1941 stop te zetten, ter beslissing aan de Kamer over; alleen wilde hij gaarne een uit zondering mogelijk zien voor een reeds aan Wageningen toegezegd openbaar gymnasium. In het algemeen was het den rechtschen heeren er om te doen wij komen morgen nog wel op een en ander terug de regelin gen in zake subsidieexing van bijzondere gymnasia en H. B. S.'en wat gunstiger voor deze scholen te maken dan het ontwerp doet.. Dit achtten zij met 't oog op het beginsel der financieele gelijkstelling billijk. EERSTE KAMER Personenvervoer Uithoorn—Nieuwersluis blijft. Nat. Soc. Senatoren leggen den eed af. Minister Slingenberg over Duitsche dienstmeisjes. De vele belangstellenden op de publieke tri bune kregen weinig waar voor hun geld. Zij 'noorden Mr. v. Vessem en Graaf de Marchant et d'Ansembourg de verplichte eeden afleggen en kregen ook riog even een aanloop- ;e te hooren van een „maidenspeechje" van Graaf de Marchant. Deze wilde bij een nihilist" (een wetsvoorstel waarover in de af- ieelingen niets gezegd is) de stem verklaren voor hem en zijn fractiegenoot, bij een reeks van ontwerpen, waarop z.i. de economische stempel van ons demo-liberale stelsel" druk te. Maar de president sloeg er flink op los.... met den hamer op de voorzitterstafel. Hij gaf te verstaan, dat bij 'n dergelijk ontwerp voor uiteenzettingen als de heer d'Ansem bourg ten beste wenschte te geven, geen plaats was. Zeer in den breede is vanavond gesproken, zij het alleen door jhr. mr. de Gijzelaar (C.H.) en minister v. Schaik over hernatura lisatie van oud-Nederlanders. De C.H. senator vond, dat men maar blijft voortgaan met de fout al te gauw aan te nemen, dat bedoelde categorie menschen door „onwillekeurig ver zuim" hun Nederlanderschap kwijt zijn ge raakt en ze daarom voor kostelooze hernatu ralisatie in aanmerking komen. Maar de mi nister wees er op, dat deze beweringen niet gegrond waren en toonde de juistheid van het in dezen gevolgde stelsel aan. Aan het slot der vergadering bleek minister Slingenberg meer op Duitsche dienstboden gesteld te zijn dan mevrouw PothuisSmit (S.D.) Bij het ontwerp i.z. wering van buiten- landsche arbeidskrachten klaagde deze sena- trice over het feit, dat de minister al te gelei delijk te werk wil gaan met wering van Duitsche dienstmeisjes en bevordering van vervanging door Nederlandsche krachten. De minister gaf te kennen dat de werkgeve-' gedupeerd zouden worden als niet geleideli' methoden werden toegepast. E. v. R. Noodlanding van militair vliegtuig. Woensdagmiddag omstreeks half een heeft een groot militair vliegtuig' uit Soesterberg. waarin een officier en een waarnemer zaten te Zaltbommel een noodlanding gemaakt. Het vliegtuig was zoogenaamd „droog ge- loopen". Aanvankelijk scheen de noodlanding welke gemaakt werd op een weiland bij de nieuwe Rijks H. B. S. goed te slagen, doch nadat het toestel pl.m. 160 meter op den grond had getaxied, kwam het met één wiel 'in een greppel .terecht, waardoor het toe stel voorover sloeg en met den neus in den grond werd geboord. Hierdoor werden de propeller en het voorstuk beschadigd, even als de linker ondervleugel. De inzittenden bleven ongedeerd. Van Eeden-medaille aan J. W. Gonggrijp. Aan den heer J. W. Gonggrijp, oud opper houtvester in Suriname, is dezer dagen in een vergadering van de Nederlandsche Com missie voor het van Eeden Fonds, bestaande uit de heeren mr. A. van Traa, voorzitter, prof. dr. L. P. de Bussy. secretaris-penning meester; J. S. C. Kasteleyn, prof. dr. A. Pulle, dr. A. A. L. Rutgers, de groote zilveren van Eeden-medaille uitgereikt wegens zijn bij zondere verdiensten voor de kennis van de Surinaamsche plantenwereld. Met. prof. Stahel, aan wien in het begin van 1935 dezelfde eer is tebeurt gevallen, is de heer Gonggrijp de eenige bezitter dier medaille Spoorwegdirectie keert van oorspronkelijk voornemen terug. Het personenvervoer op de spoorlijn Uit hoornMijdrechtVinkeveenNieuwersluis zal worden gehandhaafd. Aanvankelijk zou ook deze lijn, evenals andere lijnen in de Haarlemmermeer, met ingang van 1 Januari a.s. worden opgeheven, doch de directie dei- Spoorwegen is van dit plan teruggekomen en heeft thans bovenstaand besluit genomen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 19 December: Alphonse Daudet's jongste werk „Tartarin sur les Alpes", is in 24 uur tijds uitverkocht. De oplage bedroeg, naar het „Nieuwsblad van den Boek handel" mededeelt, 10000 exemplaren a 10 francs. Vele capitulanten melden zich aan. Regeering moet beperkingen maken. Er melden zich zooveel gegadigden aan als capitulanten, dat de minister van de fensie thans heeft medegedeeld, dat alleen voor capitulanten in aanmerking kunnen komen de dienstplichtige onder-officieren van de lichtingen 1933. 1934 en 1935, voor zoo ver zij ten minste aan de gestelde eischen voldoen. VAN SPIONNAGE VRIJGESPROKEN. De 25-jarige colporteur K. H.. afkomstig uit Berlijn, was op 27 Mei jl. door den kan tonrechter te Utrecht tot een maand gevan genisstraf veroordeeld, wegens het in teeke- ning brengen van het fort te Vreeswijk Ver dachte. een Duitscher. was van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Op 3 dezer heeft deze zaak voor de Utrechtsche rechtbank gediend, Hierbij had de officier van justitie vrijspraak gevraagd, daar naar zijn ooi-deel niet bewezen was, dat verd. een teekening van het fort had gemaakt. De rechtbank uitspraak doende, heeft thans verdachte vrijgesproken. OVERTREDERS VAN DE VERVOERMIDDE LENWET VRIJGESPROKEN. LEEUWARDEN. 18 December (A. N. P.) De Leeuwarden rechtbank heeft heden in hoo ger beroep vonnis gewezen in de zaak van W. V,, garagehouder te Leeuwarden, B. J. B. ga ragehouder te Enschedé, H. N. K. garagehou der te Arnhem, E. M. stal_ en garagehouder te Arnhem, G. A. v. Z. autohandelaar te Rot terdam, G. H. touringcaronderneming te Arnhem, A. P. V... touringcaronderneming >.e Rotterdam, J, H, R, garagehouder te Amster dam, P. J. de V. garagehouder te Amsterdam en J. R. touringcarondernemer te Groningen Allen waren wegens overtreding der wet op de openbare vervoermiddelen door den kanton rechter te Sneek veroordeeld ieder tot f 100 boete of twintig dagen hechtenis, behalve W. V., die werd veroordeeld tot tien dagen hech tenis voorwaardelijk. De officier van justitie had bevestiging van het vonnis van den kan tonrechter gevraagd. De rechtbank heeft he den allen vrijgesproken. Tandheelkundig Instituut RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEWl K ÏELEF 16 7 2 6 GEHEEL GEBIT' varamf - met Sarantie' P«n- vanar r «3.-3. loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zater. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) De Centrale H. L. S. wordt opgeheven. Besloten is de Centrale H. L. S. (Huiden. Leder, Schoenen en aanverwante branches) met ingang van 1 Januari a.s. te liquideeren om aldus gemakkelijker tot een nieuwe or ganisatie in anderen vorm te komen. Auto in botsing met draai orgel. Tegen bestuurder 40.- boete geëischt. Op 9 September j.l, is een auto, bestuurd oor den heer van L. uit Haarlem, op den Rijksstraatweg te Laren in aanrijding geko men met een platten wagen, waarop een or gel geplaatst was. Het orgel, dat afgedekt was met een bruin zeildoek, werd door een paard getrokken. De botsing was zoo hevig, dat de twee mannen, die voor op het orgel medereden, van het voertuig werden geslin gerd Deze personen bleken beiden gewond te zijn: een hunner, die links op den wagen gezeten had. kwam op de wegberm terecht, de ander lag op den weg onder de auto. Een van hen is overleden. De bestuurder van de personenauto stond Woensdag voor de Amsterdamse!)e recht bank terecht wegens het veroorzaken van dood. Verdachte, verklaarde dat het bruine, onverlichte voertuig niet te onderscheiden was. Enkele getuigen a décharge bevestigden deze mededeeling. Men had zich tevoren reeds afgevraagd hoe het mogelijk was, dat een dergelijk voertuig door een paard ge trokken en zonder eenige verlichting kon rijden zonder ongelukken te veroorzaken. De officier eisohte f 40 boete. De verdedi ger drong op vrijspraak aan. SAMENWERKING IN IIET KAPPERS- BEDRIJF. Tusschen de besturen van de afdeelingen Haarlem van respectievelijk den Nederland- schen Kappersbond, den Nederlandschen bond van Kapperspersoneel en den R.K. bond van Kapperspersoneel Sint Cosmas, zijn onderhandelingen gaande om te komen tot een vasten vorm van samenwerking, Deze samenwerking zou dan geschieden op de basis van het door* de hoofdbesturen dier proeram van actie. T eraardebestelling G. Smits. Groote belangstelling. Op de Algemeene Begraafplaats te Heem stede had Maandagmiddag in tegenwoordig heid van veel belangstellenden de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer G. Smits, in leven accountant en oud-leeraar aan de H.B.S. A, alhier. In de aula waren o.m. aanwezig de heeren: Ir. M. "Voorzanger, directeur der H.B.S. A; J. F. Klercq, oud-directeur der Alg'. Visscherij Mij. en de V.E.M. (Vereenigde Exploitatie Mij) te IJmuiden, R. Borggreve, leeraar aan de H.B.S. A. N. Stoel, beheerder van het kantoor der Twentsche Bank te IJmuiden; J. J. Swens, di recteur der Zeepfabriek ,,Het Klaverblad", alhier; R. W. P. Peereboom, directeur-hoofd redacteur en W. van Ommen, chef der admi nistratie van Haarlem's Dagblad; mr. J. H. Thiel, oud-Inspecteur van het Handelsonder wijs, P. C. André de la Porte en voorts vele accountants en vertegenwoordigers der N. S. B. onder wie de heeren G. F. Vlekke en Tj. van der Weijde. Nadat op het orgel het „Largo" van Han del was gespeeld en de kist, gedekt door ver schillende bolemstukken (waarbij van directie en commissarissen van de V. M., directie van Haarlem's Dagblad, oud-leerlingen en leeraren der H. B. S. A en van de N. S. B.) op de verhooging was geplaatst trad het eerst naar voren de heer J. van Beek, compagnon van wijlen den heer Smits. Spr. nam geroerd afscheid van zijn besten leermeester en col lega, zijn goeden kameraad". In het, laatste deel van zijn leven voerde hij een heroïschen strijd zooals zijn geheele leven een strijd ge weest was niet alleen voor zichzelf en zijn ge zin, maar ook in het algemeen belang. Vele functies heeft hij belangeloos vervuld. De uitingen van zijn sprankelenden geest en zijn hoogstaande intègre persoonlijkheid zullen smartelijk gemist worden. Zijn nabe staanden zullen mooie herinneringen aan hem bewaren; moge dit hun tot troost strek ken. Spr. hoopte kracht te zullen krijgen, om Smits' werk in zijn geest te kunnen voortzet ten. De heer D. Bruyn, hoofdagent van de Holl. Sociëteit van Levensverzekering, herinnerde aan de doortastendheid, kennis en het helder inzicht van den heer Smits en dankte voor veel vriendschap, van hem ondervonden. Namens het Ned. Instituut van Accountants en namens de collega's sprak mr. Gounde- k e t. Vele accountants waren door een trouwe en hechte vriendschap verbonden aan den heer Smits, die het groote belang er vari inzag, dat de vakgenooten zich organiseerden. Zoo is hij tal van jaren de leider geweest van ac countants-organisaties en had hij ook zitting in den Raad van Beroep van het Ned. Insti tuut. Hij was een voorbeeld voor zijn collega's, die hem hoogachtten en naar zijn goede ad viezen werd steeds geluisterd. Smits had een scherp intellect, fijnen tact en een hooge op vatting van zijn beroep. Hij was een goed echtgenoot en zorgzaam vader; mogen zijn vrouw en dochters troost vinden in den goe den naam, dien de overledene achterlaat. De heer Van Zalen was de tolk der Jon gerengroep in de N. S. B., die den heer Smits, die op rijperen leeftijd bij de oprichting medewerkte en een voorbeeld voor de jonge ren was, zeer zal missen. De heer J. F. Klercq bracht namens di rectie en commissarissen der Alg. Visscherij Mij. en de V. E. M. een laatsten groet en dankte den overledene voor wat hij met zoo veel bekwaamheid, nauwkeurigheid en on kreukbaarheid voor die maatschappij heeft gedaan. De heer P. C. André de la Porte voerde het woord namens de oud-leerlingen. De heer Smits toonde steeds groote belang stelling voor het streven van de jeugd en gaf aan de toenmalige Handelsschool (thans H. B. S. A) den stoot tot de oprichting van een vereeniging van leerlingen. Hij was ook te genover zijn leerlingen een man van bemin nelijke en hoffelijke manieren, feillooze eer lijkheid en groote karaktervastheid. Namens den Kring Haarlem-Zuid der N.S.B. sprak de beer P. Leffelaar waardeerende woorden. De overledene was in de beweging een levend voorbeeld van goede kameraad schap; hij toonde te kunnen „dienen". Tenslotte uitte ds. G. J. D u y v e n d a k, Evang. Luthersch predikant alhier, er zijn voldoening over, dat de heer Smits, die zoo aan het leven hechtte, er zooveel moois en goeds in vond, in het laatst van zijn leven ge komen is tot volkomen overgave en berus ting. Met woorden van troost tot de familie eindigde spr., die daarna voorging in gebed. Nadat een goede vriendin der familie, mej. Drees, met orgelbegeleiding „Es 1st bestimmt in Gottes Rat", van Mendelssohn had ge zongen, werd de kist grafwaarts gedragen. Een neef van den overledene dankte na mens de familie voor de belangstelling. De in de familie zoo beminde figuur van den heer Smits, zijn opgewekt humeur en eerlijk ka rakter zullen niet vergeten worden. De aanwezige leden der N. S. B. zongen op uitsluitend tot hen gericht verzoek van hun medelid, den heer S. Plekker, den fascis- tengroet brengend, gezamenlijk bij het graf het couplet uit het Wilhelmus „Mijn schildt ende betrouwen". De 70-jarige wed. P. Dekkers, te Kaats heuvel, is in haar woning van de trap ge vallen en aan de gevolgen overleden. Het Amsterdamsche Hof heeft het ontbin- dingsbesluit van de Isr. Gemeente te Naarden bevestigd. Opgespoord is te Roden een geheime distil leerderij. welke in volle werking was. Ir. P. F. S. Otten, onder-directeur der Fhilips- fabrieken is benoemd tot Officier in de Orde Polonia Pestituta.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5