VERKOOP STRANDVONDERÏJGOEDEREN. Op 't erf van den strandvonder KL Bol had Donderdag ten overstaan van den makelaar D. Bus de verkoop plaats van de strandgoede ren der gemèente Velsen, bestaande uit een partij ribben, baddings, breels en eenig wrakhout. Voor dezen verkoop bestond vrij wat belangstelling. Er werden flinke prijzen besteed. Het totaal beliep ruim f 383. IJMUIDEN Plaatselijk Vredescomité Velsen. Gisteravond heeft in de voormalige Geref. kerk Willebrordstraat een openbare vergade ring plaats gehad van het Vredescomité Velsen. In deze vergadering, die aangekondigd was als vredesbijeenkomst, traden als sprekers op de heeren Han Kuysten uit Heemstede en Gé Nabrink uit Den Haag. Als eerste spreker trad op de heer Kuysten met het onderwerp „Industrieele oorlogsvoor bereiding". De heer Kuysten begint te zeggen dat willen wij den oorlog begrijpen wij moe ten zien naar de Fransche revolutie. Hierbij brengt hij in herinnering, dat door de revolutie zich een macht heeft gevormd waardoor men zijn vrijhejd eenigszins heeft ingeboet. Het gevolg hiervan is geweest, dat men gedwongen dienstplicht heeft gekregen. Vervolgens be sprak de heer Kuysten de overheersching van de kapitalistische industrie, welke overheer sching de bedoeling in zich sluit, den arbeider nog meer aan zich te verbinden. De kapita listische oorlog is altijd een nationale econo mische oorlog geweest, waarin een arbeider wordt gestort. Hierna geeft de heer Kuysten een uiteenzetting van het ontstaan der oor logsindustrie en wat deze voor het leger be- teekent. In vredestijd moet al gezorgd worden, dat het mechanisme goed in staat is te wer ken in tijd van oorlog. De voorbereiding van een oorlog is eerst versterking van het leger, dan de stand van den landbouw enz., de oliebronnen, mijnen, fabricage chemicaliën, mechanische bronnen voor snelle fabricatie van wapens en de kracht van het nationale kapitaal. Al deze zaken, zegt spreker, zijn het onder werp van overdenking der staatslieden in vre destijd. Naar aanleiding van de publicatie van de legercommissie, zegt spreker, dat een ko mende oorlog, waarop men zich ook in ons land voorbereidt, allen zal opeischen, zoowel ouden als jongeren. De heer Nabrink als tweede spreker sprak over het onderwerp „Oorlogsvoorbereiding". Deze begon te spreken over de houding die de arbeiders hebben in te nemen bij een oorlog. De arbeiders kunnen hierbij een groot gewicht in de schaal leggen. De arbeiders hebben, wil len zij hierbij niet ondergaan, zich tegen iede- ren oorlog te verzetten. Hij spreekt over het optimisme dat er geweest Ls bij tal van organi saties toen de oorlog in 1914'18 er geweest was. Er zou zeide men toen geen tweede oorlog meer komen. Hij herinnerde hierbij aan de vele organisaties die in en na de oorlogsjaren werden opgericht. Wat is hier van overgeble ven? De vredesbeweging in ons land, zegt spreker, is practisch weg. Zelfs de arbeiders bewegingen hebben hierin teleurstelling ge geven. Toen men eenige jaren geleden tot de arbeiders sprak over dezr Volkenbond, dacht men aan een groep van belanghebben den, bankiers, enz. Dat men daar thans anders oyer denkt wijt spreker aan de slechte opvoe ding en het onderricht- van de conser vatieven en de kerken. De burgerlijke vredes bewegingen wilden den vrede, maar met be houd van de oude vormen. Vandaar volgens spreker, de verdwijning van de burgerlijke vredesvereenigingen. Meer en meer is men achter het groote apparaat aan gaan loopen. Als voorbeeld sprak de heer Nabrink over het Italiaansch-Abessynisch conflict. Bij het uit breken was aller sympathie voor Abessynië. Reeds bij het begin van den oorlog gingen er stemmen op in de arbeiderswereld, om zich hier achter te zetten. Wat is er van terecht gekomen, vraagt de heer Nabrink. Zelfs de Engelsche arbeiderspartij gaat achter de re geering aan waar deze het bij den Volkenbond zou ter sprake brengen. En wat doet nu de Volkenbond? Hierbij sprak de heer Nabrink over de houding, ingenomen door Frankrijk en Engeland. De oorlog tusschen Italië en Abessynië is een kapitalistische belangen- oorlog, waarbij Frankrijk en Engeland even veel belang hebben. De politiek, gevolgd door Engeland is hiervan het bewijs. Nu Mussolini eigenmachtig is opgetreden, nu brengt Enge land het bij den Volkenbond ter sprake. De arbeiders, zeide spreker, moeten hierop acht geven en niet meenen dat hun belangen bij den Volkenbond veilig zijn. Spreker noemde dit een bond van kapitalistische sjacheraars. Daarom kan de stem van den Volkenbond nooit zijn van denkende arbeiders. Sprekende over de door den Volkenbond genomen sancties, zeide spreker, waarom wel wapens en munitie voor Abessynië en niet voor Italië? De Italiaansche soldaat wordt evengoed ge prest naar den oorlog als de Abessyniër. Wil men werkelijk iets doen, waarom heeft men dan de Gelria naar Italië laten vertrekken? De sancties, maatregelen, die door de arbeiders worden toegejuicht, noemt spreker niet anders dan volksbedrog door den Volkenbond waar men steeds uit is op het dienen van imperia listische belangen, Er zijn. zeide spreker, velen geweest die meenden dat er een dag zou komen dat een sein zou komen om een daad te doen. Dit sein zal niet komen. De dag voor den arbeider is nu. Aan het einde der vergadering wekte spreker de aanwezigen op om nu reeds daadwerkelijk deel te nemen aan de verhindering van een komenden oorlog. In het bijzonder wees spre ker op de taak der vrouw, die als moeder in het gezin het kind kan opvoeden in anti-milita- ristischen geest. Militarisme is onlosmakelijk verbonden aan het kapitalisme; beide zijn de vijanden van waar geluk. Op de vernietiging van deze beide moet worden aangelegd en daartoe moet de jeugd worden opgevoed. De opening van het gebouw van het Apostolaat ter zee. VRIJDAG 20 DEC. 1935 Toespraken van pastoor De Moei en van minister Deckers. In ons blad van gisteren namen wij reeds een verslag op van de opening van het gebouw van het Apostolaat ter Zee. Wij laten hier onder nog eenige toespraken volgen. Pastoor J. C. de Moei verwelkomde den mi nister. Het is een hooge eer, uwe Excellentie in ons midden te mogen zien, in het bijzonder om, door U ons intiem gebouw, ons gebouw „Mare Christi", de zee in Christus geopend te zien. Wij kunnen ons Holland niet Indenken zonder deze gedachte, vervolgde spreker. En dan denken wen in de eerste plaats aan onze zeelieden. Als wij denken, dat zij van hier gaan heinde en ver, naar de ijspolen, de groe nende evenaar, als wij weten, dat zij van hier gaan naar plaatsen waar de zon opkomt, of waar ze ter kimme neigt en ze dan terugko men, dan vangen we vaak stemmen op: „wat was het daar of daar prettig, ze hebben daar een Apostolaat ter Zee". Die stemmen zijn thans omgekeerd. Men heeft gemeend, ook hier een tehuis te moeten stichten, om een klein stukje terug te geven, van wat de zee man mist in zijn loopbaan, zijn drijvend' fabriek. Spreker hoopte, dat de zeeman hier een ge zellig tehuis mag vinden. Ook voor den vis- scherman staat dit tehuis open. Met ëen woord van Paulus besloot pastoor de Moei zijn begroetingsrede.- Daarna voerde minister Deckers het woord. Er is in dezen tijd heel wat noodig, alclus de minister om er in te slagen, te komen tot de oprichting van een nieuw zeemanshuis. Wij allen kennen de moeilijkheden van dezen tijd, zoodat er heel wat krachtsinspanning en vele offers noodig waren, om het werk tot een goed einde te brengen. Grooten en kleinen hebben meegewerkt zoodat spreker het noo dig vond, ook zijnerzijds een blijk van sym pathie te geven. Maar in de tweede plaats spreker gaarne naar IJmuiden, omdat het IJmuiden geldt, een van de voornaamste havenplaatsen aan de Noordzee. Dezer dagen had de minister gelezen, dat het zulk een zonderlinge combinatie is, de bestuursbelangen van landbouw en visseherij door één en denzelfden persoon te doen be hartigen. Toen spreker dit las, vroeg hij zich af, of de schrijver wel doorgedrongen was in de ziel van den boer en den vlsscherman en in'den bijzonderen aard'v'ail hét bedrijf van den landbouw en de visseherij. Deze bedrijven behooren bij elkaar. waht'boeV en vlsscherman oefenen hun bedrijf uit in de natuur; beiden voelen zich zoo afhankelijk van den Schep per. Zij hebben eigenaardigheden in zich, zoo kenmerkend voor Nederland: eenvoud, sober heid, godsdienstzin, In de. derde plaats heeft spreker de uitnoodiging gaarne aangenomen, omdat hier tot stand is gebracht een tehuis, dat den zeeman zelf betreft.' We kunnen aan Nederland niet denken, zonder aan de zee te denken. Maar er zijn meer staten dan Neder land, wier grenzen door de zee worden be- spoeld, maar wier naam .niet die internatio nale beteekenis heeft. Het is niet de zee, die Nederland groot heeft gemaakt, maar dit hebben onze zeelieden gedaan, de koopvaardij, die vele eeuwen geleden Nederland reeds maakte tot het eerste zeevarende land van de wereld, ook de Koninklijke Marine, waarbij zoovele van uwe menschen dienen en die er in slaagt, telkens weer aan de wereld te toonen, wat liefde voor het beroep beteekent. Wij Nederlanders, vervolgde- spr., moeten ons ten doel stellen, de belangen van den zeeman te bevorderen, niet alleen de stoffelijke, maar ook de zedelijke. We mogen nog zooveel doen voor hun stoffelijke bélangèh, wat baat het ons, als we hun zedelijke belangen steeds aan de grootste gevaren blootstellen? Spreker denkt hierbij aan de gevaren, die den zeeman in vreemde havens bedreigen. Hij schetst dan het voortreffelijke werk van het Apostolaat ter Zee, dat voornamelijk tot de massa spreekt door de zeemanshuizen.. Zij stellen de deur wijd open voor ieder, -die zeevarende is afgescheiden van de vraag, tot welke gods dienstige richting hij behoort. -Iedere zeeman wordt hier met voortreffelijke zorgen om ringd. Spreker dankt in het bijzonder de hee ren Heer kens Thijssen en de Swarte voor wat zij voor de totstandkoming van het- tehuis deden. Met den wensch, dat de inrichting druk be zocht mag worden, verklaarde de minister haar voor geopend. Pastoor de Moei dankte den minister, sprak voorts woorden van dank tot hen, die in het bijzonder aan de totstandkoming van het te huis hadden meegewerkt. Na de officieele opening begaf een deel van het gezelschap zich naar Velserbeek, waar de lunch werd gebruikt. Als tafelpresident fun geerde pastoor de Moei. Minister Deckers, burgemeester Kwint, de heer Allard en Father Welsch spraken eenige woorden. IDe Keizer van Abessynië met zijn zoon, den hertog van Harrar, op weg naar het Amerikaansche Roode Kruis hospitaal te Dessie, waar de bij het bombardement gewonde inwoners zijn ondergebracht. Deze foto werd met een speciaal vliegtuig naar Europa gebracht. HEEMSKERK. KINDERFEEST. Op tweeden Kerstdag, des middags half drie geeft het gezelschap van René van Duynen een kindervoorstelling in de zaal van het K.S.A.-gebouw. AFSCHEID KAPELAAN VAN RIJN. Donderdag kwamen alle jeugdleiders en be sturen der Jeugdverenigingen bijeen om af scheid te nemen van hun directeur, kapelaan Van Rijn, in verband met diens vertrek naar Amsterdam. De heer Gallee zei, dat het be- rieht van overplaatsing van kapelaan Van Rijn hem zeer getroffen had. Hij dankte hem voor het vele werk, dat hij voor de Jeugd heeft verricht en hoopte, dat het hem in zijn nieuwe standplaats goed mag gaan, De kape laan bracht dank aan allen, die bij zijn af scheid tegenwoordig waren, en hoopte dat allen samen zouden werken om zijn werk voort te zetten. DEMONSTRATIEBEDRIJF. Het demonstra tiebedrijf alhier heeft over 1934 een verlies- opgeleverd van f 1469.46y2. In vorige jaren waren de nadeelige saldi be langrijk hoogex, in 1933 b.v. f 3072,63 en in het jaar daarvoor f 3020.43Vz. Overeengekomen was, dat de leerlingen der eerste klas van de R-.-K. Tuinbouwschool te Beverwijk twee maal per week een namiddag op het bedrijf practisch werkzaam mogen zijn. Van den directeur dezer school werd onlangs de mededeeling ontvangen dat door verande ring van de lesrooster en doordat de leerlin gen nu allen d-e moderne talen volgen, er geen tijd meer beschikbaar is om van dit aanbod gebruik te maken. Tevens werd daarbij met grooten lof gesproken over de verleende hulp door den bedrijfsleider en dank betuigd aan de Prov. commissie uit de veilingen voor haar medewerking. CRISIS-COMITé, Belanghebbenden worden er op attent ge maakt, dat aanvragen aan het plaatselijk Crisis-Comité alleen en uitsluitend schriftelijk dienen te geschieden bij den Secretaris van genoemd Comité, den heer H. J. M. Bergfeld, Kerklaan 21 te Hemskerk- Derhalve niet tot eenig ander bestuurslid. POLDERVERKIEZING. Tot Hoofdingeland van den polder „De Uit- geester- en Heemskerkerbroek' is in de plaats van den heer G. Welboren Wz., die zijn be noeming als zoodanig niet heeft aangenomen, benoemd verklaard de heer Jac. de Wit te Heemskerk. BEVERWIJK Jongeren Vredesactie. Over luchtbescherming. Voor de afdeeling Beverwijk van de Jonge ren Vredes Actie heert Ir. A. Dros in den tweeden cursus de volgende stellingen behan deld. 1. Door de ontwikkeling van het vliegtuig is het tegenwoordig mogelijk om met groote hoeveelheden munitie over de grensverdedi- gingen heen „de vijand" in zijn zwakke plek aan te vallen n.l. de burgerbevolking in de groote steden. 2. Doordat bombardementsvliegtuigen een ontzaggelijk gebied van het luchtruim ter be schikking hebben en zij gebruik maken van wolken of duisternis, is, vooral ook door hun groote snelheid, het treffen door middel van afweergeschut of jachtvliegtuigen een uit sondering. 3. De aldus niet af te weren bommenwer pers kunnen voldoende brandbommen, gifgas sen en scherfmunitie meenemen om in enkele dagen de belangrijkste steden in West-Europa onbewoonbaar te maken en het grootste deel van hun bévolking uit te roeien. 4. Geen enkel dicht bevolkt land is in staat om zelfs maar een tiende deel van zijn stedelijke bevolking te beschermen tegen de gevolgen van luchtaanvallen. Door de onvol maaktheid van gasmasker en door de econo mische onmogelijkheid van gasdichte gelders, waarin de bevolking der steden minstens één g zal kunnen doorbrengen, is luchtbescher-r. ming in een toekomstigen oorlog onmogelijk. 5. Om deze technische redenen is meedoen aan luchtbescherming, hetzij passief of ac tief, zelfbedrog-versterking van een militaris tische waan en vergrooting van het oorlogs gevaar, want door luchtbescherming wekt men in ons volk wantrouwen, angst en haat tegen den „aanvallenden staat". Deze angst, dat wantrouwen en die haat in de massa van het volk kunnen belangrijke oorlogsoorzaken wor den. Dezen avond werden speciaal de beide laat ste stellingen door spreker uitvoerig toege licht. Gasmaskers beschermen niet tegen blaartrekkende gassen, niet tegen brisant- en brandbommen. Zij vérouderen snel, terwijl kinderen en oude menschen ze niet kunnen dragen en zelfs volwassen personen eerst na langdurige oefening een gasmasker eenige uren op kan houden. De meeste huizen in de groote steden be zitten geen kelders. Hierdoor zal volgens spr. het overgroot© deel van de bevolking onbe schermd. zijn tegen luchtaanvallen. Collectieve schuilplaatsen zijn zeer duur. Willen deze be teekenis hebben, dan moeten deze voorzien zijn van broodbakkerijen en dergelijke, want levensmiddelen moeten toch verschaft wor den. Dit zou milliarden kosten en is ook dap nog onmogelijk. In verband met de collectieve schuilplaatsen wees spr. erop dat bijv. mos terdgas een terrein 8 a 14 dagen onbegaan baar maakt, en leidt hij hieruit af welke on vervulbare eischen dit aan de luchtbescher ming stelt. Spr. behandelde vervolgens de onmogelijk heid om de burgerbevolking tegen brand- en brisantbommen te beschermen, om daarna over te gaan tot-een bespreking van het wets ontwerp inzake luchtbescherming. Hij wijst erop, dat luchtbescherming niet alleen on mogelijk is, maar dat dit wetsontwerp ge vaarlijk is voor de geestelijke hygiëne van ons volk. De rëgeering acht, blijkens le memorie van antwoord het houden van luchtbescher mingsoefeningen gewenscht, en zal ieder tot medewerking kunnen dwingen. Worden dér- gelijke oefeningen niet oorlogsgetrouw uit gevoerd, dan wekken zij bij de bevolking de gedachte, dat zij veilig is, dat de oorlog nog wel zoo erg niet is, en tgn onrechte. Worden zij wél oorlogsgetrouw uitgevoerd, dan zijn er andere gevaren. Oorlog verondersteld een aanvallen „vijandelijk" volk, dit kweekt inas- seel wantrouwen en haat. Ook angst voor het geval de oefening eens afgrijselijke werkelijk heid mochten worden. Deze angst acht spr. zeer gevaarlijk voor ons volk. Spr. erkent de groote gevaren die dreigen, en zegt dat ook wij willen helpen, maar wij wijzen andere mogelijkheden aan. Spr. wijst erop, dat één van de beste methoden van luchtbescherming is, de nationale ontwape ning, en een verbod van munitie- en dergelijke fabrieken. Na de pauze werden verschillende vragen uitvoerig besproken. ALCMARIA VICTRIX 2—KENNEMERS 2. De rood-zwarte reserves trekken Zondag- naar Alkmaar voor een ontmoeting tegen het derde elftal van Alcmaria Victrix 3. De opstelling is: Doel: Grapendaal. Achter: P. Versluis en v. d. Bos. Midden; F. Versluis, v. d. Wal, Blom. Vóór: Ten Wolde, Rekveld, Brethouwer, Pauw, Dekker. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De uitslagen van de gisteravond gehouden onderlinge wedstrijden van de Beverwijksche Damclub luiden als volgt: D. Kikke—J. v. d. Berg 11; K. Hooger- werfC. Pekel 02; ReymersG. Rooymans 11; S. TroostB. Noordman 20; S. D. HoogcorstW. Spanjaard (afgebroken); R. KluftJ. Brands 2—0. SCHEEPVAARTBERICHTEN. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Orion, 19 v. Vigo te Lissabon. Juno, 19 v. Alicante te Barcelona. Telamon, Valencia n. Rotterdam 19 (12.35 m.M.) 140 mijl ZW. v. Ouessant. Stella, 20 van Hamburg te Amsterdam. Oberon, 19 van Amsterdam n. Rotterdam. Mars, 19 van Amsterdam n. Rotterdam. Ajax, 19 van Amsterdam n. Rotterdam. Ulysses, 19 van Qatras n. Amsterdam. Bacchus, 18 van Genua n, Napels. Bennekom, Chili n. Amsterdam 18 te Liver pool. Fauna, 18 v. Lissabon n. Amsterdam. Hercules, 18 v. Malta n. Patras. Hermes 18 v. Izmir te Stamboul. Poseidon, 18 van Beyrouth n. Jaffa. Saturnus, Xante n. Antwerpen 18 Gi braltar. Stella 18 van Hamburg n. Amsterdam. Titus, 18 van Bari naar Catania. Titon 18 van Samos naar Lefkandi. Simon Bolivar, Barbados n. Amsterdam 17 van St. Michaels. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland, 18 v. Amsterdam te Buenes- Ayres. Montferland (uitreis) 19 v. IJmuiden. Zaanland (thuisreis) 18 v. Santos. LIEFDE AAN DE DONAU. In het Kenemer Theater draait in het Kerstprogramma „Liefde aan de Donau" een geschiedenis, die zich afspeelt in het Oosten rijk van voor' den oorlog; Weenen, vroolijke sfeer, luchtigheid, gezang, dansen, balletmu ziek en veidiefde prinsen, Het orkest speelt een ouverture en lang zaam gaat het scherm op. Het scherm van de opera te Weenen, waar op het tooneel een al leraardigste groep danseresjes een ballet op voert, terwijl in de zaal de oude keizer zijn neef. Aartshertog Paul Gustave, mededeelt, dat zijn voorgenomen huwelijk met Prinses Mathilde van Reidheim twee weken later publiek zal worden gemaakt. Maar de prins houdt niet van Reidheim en houdt evenmin van de Prinses. De Prins houdt veel meer van de Hongaarsche gravin van Rafay, een dame, die echter geen genade kan vinden in de oogen van den Keizer.. Dus wordt er een list verzonnen en vertelt Paul zijn keizerlijken oom, dat hij verliefd is op een danseresje hetgeen voor den Keizer, die zelf -ook jong is geweest, reden genoeg is het hu welijk zes maanden uit te stellen. Edoch, er is geen danseresje en dus wordt er van uit de zaal maar een uitgekozen. De keus valt op een allerliefst meisje, Lisl Gluck, die echter verloofd is met den pianist van het theater, Toni. Lisl wordt uitgenoodigd in het paleis van Paul te komen wonen, echter pp conditie, dat er totaal geen liefde in het spel is, noch zal komen en dat ze ook nooit de kamer van den Prins mag betreden. Het is den Prins echter niet kwalijk te ne men, dat hij, na een zeer vervelenden avond ie hebben doorgebracht met zijn Gravin, in een baloorige bui naar huis komt en vervol gens weer heelemaal in een goed humeur ge bracht wordt door een parodie o.p een ope rette, kranig en geestig ten gehoore gebracht door Lisl en haar vriendin Tanni, aan de piano, begeleid door diens verloofde Willy, den paardentramkoetsier van Weenen. En het is Gustave evenmin kwalijk te ne men, dat hij dien avond in gezelschap van Lisl, Fannié en Willie vei-maak gaat zoeken in een tuincafé, waar hij bij Winner Schnit zel en Appelstudel smoor verliefd wordt op Lisl, die dan ook alle kwaliteiten bezit, waar op een officier smoor verliefd kan worden. Geen gelukkiger mensch is er nu in Weenen te vinden dan Gustave. Het ware geluk schijnt echter nooit lang te mogen duren, want wanneer hij ontdekt, dat Lisl verloofd is en bovendien denkt, dat zij naar haar verloofde terug wil keeren, verdwijnt hij om den ge- heelen nacht niet naar huis terug te keeren. Maar Lisl heeft haar hart voorgoed aan den Aartshertog verpand en zoekt en zoekt. geholpen door Willy, die haar in den stroo menden regen in zijn door Gustave ge schonken rijtuig langs alle Weensche café's rijdt. Eindelijk wordt hij ontdekt en alles- komt weer in orde, zelfs zoo In orde, dat Gustave besluit van zijn titel afstand te doen en Lisl te trouwen. Wanneer hij dit besluit echter aan den Keizer mededeelt, slaagt deze er in hem van gedachte te doen veranderen, door hem op de positie van Prins en zijn plichten tegenover het vaderland te wijzen. Nog eens brengen Lisl en Gustl een avond door in hun vroeger tuinrestaurant, waar Gustave tevergeefs probeert de komende ge beurtenissen aan Lisl uit te leggen. Deze heeft alles echter reeds lang begrepen, en ter wijl de muziek een oud liefdeslied speelt en Paul, zonder zich nog eens om te keeren langzaam weggaat, blijft zij geheel alleen achter verzonken in herinneringen aan een kort, dóch groot geluk. SANTPOORT „SANTPOORTS BLOEI"-KIENAVOND. De kienavonden, welke „Santpoort's Bloei" het vorige jaar voor -het eerst organiseerde, zijn toen zoo'n succes geworden, dat het be stuur besloot ook dit seizoen weer een paar dergelijke avonden te organiseer en. De eerste dezer „wild-avondtn" wordt Zaterdag a.s. in „De Weyman" gehouden. CRISIS-STEUN. Onlangs meldden we, dat de afdeeling van den L.T.B. zich wederom tot het crisis-comité zou wenden met het verzoek geld beschikbaar te willen stellen voor den aankoop van mest. Naar we vernemen is hierop goedgunstig be schikt. KERSTSPEL. De afdeeling Santpoort-Velsen van den Vrijz. Chr. Jongeren Bond hoopt op Eersten Kerstdag in de Ned. Herv. Kerk een leeken- spel (Kerstspel) op te voeren. Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga zal een inleiding hou den. De leiding' en regie berusten bij Dr. A. J. Leusen, terwijl Mevr. Duvergé den zang in studeerde. WIJK AAN ZEE EN DUIN Kerstfeestviering. Donderdag 26 December des middags 4 uur zal in de zaal van C. Bootsma het kerstfeest gevierd worden. De versnaperingen, welke aan de kinderen zullen geboden worden, zijn door vèrschillénde winkeliers beschikbaar gesteld. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Meliskerk 19 v. Hamburg te Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Zuiderkerk 19 v. Antwerpen te Hamburg. HALCYON LIJN. Rozenburg, 19 v. Vlaardingen n. Bagnoli. Flensburg, 19 v. Vlaardingen te Narvik. Stad Zaltbommel, 18 v. Melilla n. Vlaardin gen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Beemsterdijk, Roterdam tn. New-York 17 (10.24 n.m.) 310 mijl W. t. Z. v. Valentia. Statendam, 18 v. Rotterdam te New-York. Leerdam, 19 v. Rotterdam n. Boston. Maasdam, 19 v. New-Orleans te Rotterdam. Volendam, New-York n. Rotterdam 30 (9 n. m. G.T.) te Plymouth verwacht. Burgerdijk, Rotterdam n. New.Orleans 17 v. Vera Cruz. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein, 19 van Rotterdam te Ham burg. Nijkerk (uitreis) 19 (n.m.) v. Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom, 19 v. Hamburg te Amsterdam STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. Enggano (thuisreis) 19 te Marseille. Garoet 19 v. Lor. Marques te Batavia. Poelau Laut (uitr.) 19 van Suez. Tarakan, 18 van Hamburg n. Amsterdam. Chr. Huygens (uitr.) 17 van Singapore. Poelau Tello (thuisreis) 18 te Belawan. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (thuisreis) 19 van Tanger. Djambi (thuisreis) p. 19 Pt. de Galle. Dempo, Rotterdam n. Batavia 19 te South ampton. Kota Nopan, 19 van Rotterdam n. Ham burg. Mo.d joker to (uitreis) p. 19 Ouessant. Kota Gede (thuisreis) p. 19 Gibraltar. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (thuisreis) p. 18 Teneriffe. AANGEKOMEN. 18 December: Stuyvesant s.s. West-Indië Maaskerk s.s. West-Afrika 19 December: Berent m.s. Southampton Spes (Ned.) m.s. Antwerpen Gerda Kunstmann s.s. Rotterdam Reggestroom s.s. Hamburg Irma s.s. Söderhamn Borthwick s.s. Leith Ransdorp m.s. Hoboken Lumme s.s. Rotterdam VERTROKKEN. 18 December: Perseus s.s. Kopenhagen. Trito s.s. Rotterdam Hebe s.s. Hamburg Rhein s.s. Hamburg Spes (Noor) s.s. Antwerpen 19 December: Mfcutferiand s.s. Buenos-Aires Engelsche visseherij. De scheepswerf Cochrane Sons te Selby ontving van een reederij in Grimsby opdracht tot het bouwen van een stoomtrawler met 450 bruto ton inhoud, terwijl de Engelsche ver tegenwoordigers van de Zweedsche Bolinder- motorenfabrieïk in Zweden vier motorvaar tuigen voor de visseherij laten bouwen, welke met motoren uit deze fabriek zullen worden uitgerust. Voor rekening van de reederij Charleson Fishing Cy te Hull is op eerstgenoemde werf de stoomtrawler Cape Corrientes met goed gevolg te water gelaten. De stoomtrawler Angle van de reederij Hel- lyer Bros te Hull is onderhands naar Noor wegen verkocht. IJzerverscheping. Het Duitsche s.s. „Lumme" is hier aange- gekomen van Rotterdam voor het Hoogoven- bedrijf, waar het schip een lading ijzer zal innemen, bestemd voor een Oostzeehaven. De haven weer vrij. Het wrak van de in den mond der haven van Scheveningen gezonken baggermolen „Blanka" is thans geheel opgeruimd, zoodat het verkeer vrijwel normaal is. Niettemin be staat de mogelijkheid, dat gedurende de eerstvolgende dagen de in- en uitvaart tijde lijk gestremd zal zijn, hetgeen door de voor geschreven seinen zal worden aangegeven. Zware aanvaring. De in Vegesackthuisbehoofende haring- logger „V. G. 73" is bij het binnenkomen op de Weser aangevaren door het uitgaande Duitsche stoomschip „Phoenicia", De aanva ring was zoo zwaar, dafc de logger midscheeps getroffen werd, om zinken te voorkomen direct aan den grond moest worden gezet. Persoon lijke ongelukken kwamen bij het ongeval niet voor. Aanvoer zwavelzuur. Het Nederlandsche m.s. Ransdorp is alhier aangekomen van Hoboken met een lading zwavelzuur, welke in de Hoogovenhaven wordt gelost. Aanvoer cellulose. Het Zweedsche stoomschip „Irma" is alhier aangekomen van Söderhamn met een lading cellulose voor de papierfabriek te Velsen. Staking havenwerkers. De staking der havenwerkers te Marseille is thans tot verschillende andere .havens in Frankrijk uitgebreid, zooals Nizza, Port de Bouc, St. Louis de Rhone en Rouaan, Britsche trawler gestrand. De Britsche stoomtrawler „Lionheart", uit Grimsby, is nabij Harstad (Noorwegen) ge strand. De kans om het schip vlot te brengen schijnt niet erg gunstig te zijn, want de pre mie aan de herverzekeringsmarkt is reeds tot .15 pet. gestegen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5