ln auze SkawtacM A.M. Levensmiddeienbedrijf W.D. Tel. 4400 naar van Essen K' De Ms Uw mm af miaafde wilt vettasseu. Fa. D. Honig GROOTE W1LDAV0ND Beroemde Kerstgeschenken. Casf orn u i zen Meerstraat 52 Grüber's Firma P. van Essen Koningstraat 85 Telefoon 2092 - Beverwijk JONGEJANS - Poelier, erstmis nadert en overal in de stad zien we weer de étalages in rood, wit en zilver. We zien model-geschenken- tafels, waar altijd wel iets bij is, wat we kunnen gebruiken en model-gedekte tafels. Want natuurlijk wordt de disch, waarop het Kerstmaal verschijnt, extra gezellig gemaakt, zoodat dit meehelpt den intiemen familieband, dien wij juist met Kerstmis zoo sterk voelen, nog meer aan te halen. Niet waar, de stemming wordt aanmerkelijk verhoogd, wanneer we rondom een feestelijk gedekte tafel zitten. Het smetteloos wit van het tafellaken, het vroolijke rood en zilver dei- versiering, de blijde, tevreden gezichten en op den achtergrond de stralende boom, alles be schenen door het gouden licht der vele kaar sen, alles helpt mee. Hoe kunnen we nu, zonder dat het kost baar wordt zoo'n tafel versieren, opdat er direct een prettige sfeer opgewekt wordt? Want wat stemt prettiger op zoo een oogenblik, dan wanneer men aan een aanlokkelijk ge dekte tafel plaats neemt? Daar is dan ten eerste de tafel voor het Kerstdiner. We beginnen met een glanzend damast tafelkleed te leggen, waarover heen een gehandwerkt wit sierkleedje komt (niet té klein). In het midden plaatsen we een bloem- s tuk je van hulst (met veel besjes), of van roode tulpen, tamelijk plat opgemaakt; hier vanaf leggen we naav de vier hoeken van de tafel en naar het m.dden van lederen tafel rand een rood lint van ongeveer 4 cM. breedte (dus acht linten in het geheel), aan het eind maken we een strikje. Om het middenstuk heen, tusschen de linten, zetten we vier of zes, liefst lange'kaarsen (wit), waarvoor we stan daardjes maken van aardappelen. Dit doen we als volgt: We nemen een aardappel en snij den er aan een kant een plakje af om hem te kunnen laten staan; de andere kant hollen we uit. We wikkelen er rood crêpe-papier om heen en zetten de kaars er in, dit maakt een aardig effect. De servetten worden in een een voudig model gevouwen (zie afbeelding) en hierop komt een klein hulsttakje; ook op de hoeken van de tafel een klein bosje hulst. Deze tafel nu ziet er niet te druk uit. Maar niet alleen wij grooten vieren hét Kerstfeest, nee, ook de kinderen doen mee. Uw dochtertje zou zoo heel graag een paar klasse- genootjes bij zich vragen, u hebt het steeds uitgesteld, waarom het nu niet op een van de Kerstdagen te doen? Dus u vervult de groote wensch van kleine zus en arrangeert een par tijtje. U doet spelletjes met de kleuters, laat ze stoelen dansen en aardappelen rapen, en dan worden ze onthaald. U hebt voor dit doel in een andere kamer een tafél in orde ge maakt, waar ze juichend op afvliegen. U dekt met een wit of licht theekleed en daaroverheen legt u, deels van wege de ge zelligheid, maar deels ook om practische rede nen (n.l. met het oog op eventueele knoei- partijen) een leuke papieren looper uit, be drukt met hulsttakjes, kerstmannetjes, enz. Deze zijn in alle mogelijke soorten en kleuren bij boekhandelaren, in bazars e.d. te koop. In het midden hebt u een mandje roode tulpjes gezet en daaromheen een kring van takjes hulst. Voor ieder kind staat een bordje met een wit-met-rood papieren servetje en daar op ook een klein hulsttakje. Een kopje voor de cho cola ernaast en dan heeft u voor ieder kind een surprise neergezet bij het bordje, in den vorm van een leuk poppetje (liefst verschil lende) een kerstmannetje bijvoorbeeld, dat gevuld is met roode dragee's. Deze poppetjes zijn in. banketbakkerswinkels en in. waren huizen te. verkrijgen, gevuld en leeg. Verder staat op tafel een bak met pistaches, ook in den vorm van poppen of iets dergelijks, ter verhooging der feestvreugde. En dan is het de moeite waard, die in spanning over hun pistache gebogen gezichtjes te zien: wat voor een muts er uit te voorschijn zal komen. En dan het hoogtepunt; de knal!! Op tafel staan vervolgens in kleine bakjes roode boontjes en gekleurde kerstkransjes. Nu worden de koppen gevuld met dampende cho colade en de taart, die u zelf gebakken hebt, verschijnt. Denkt u er vooral om, de kleine magen met al uw heerlijkheden niet te overla den, want de kinderen krijgen binnen éenige uren thuis ook weer hun snoeperijtjes. En zoo kunt u nog met een kleine variatie op de dinertafel een Kerst-theetafel in orde maken. In plaats van de groote borden zet u nu voor ieder persoon een bonbonbakje neer, dat op een gevouwen papieren servetje staat, met een theekopje ernaast. U kunt de roode lint versiering desnoods vervangen door een Kerst- tafellooper en het witte tafelkleed door een licht theekleed. A. S. ngeveer tegen het einde van de Middel eeuwen stond de Duitsche handarbeid op een hooge trap van ontwikkeling. Te Neurenberg was een speelgoed industrie ontstaan, die eenig in de geheele wereld was. Geen wonder dus, dat alle vorsten ter wereld het speelgoed voor hun kinderen uit deze stad lieten komen. In het midden van de zestiende eeuw be stelde een rijk koopman uit Amsterdam voor zijn dochter, ter gelegenheid van Kerstmis, een poppenhuis, dat tienduizend gulden kostte. De koopman had geëischt, dat het poppenhuis een getrouwe nabootsing moest zijn van zijn eigen woning in Amsterdam. Ook het huisraad, waarmede het poppenhuis gemeubileerd zou worden, moest tot in alle details een imitatie van de werkelijkheid zijn. Daar toenmaals de fotografie nog niet uitgevonden was, moesten eenige teekenaars naar Amsterdam komen, om alles precies op te nemen. Nog interessanter is het kerstgeschenk, dat de keurvorst August van Saksen in 1572 voor zijn toenmaals twaalfjarig zoontje Christiaan en zijn beide dochtertjes bestelde. De jongen kreeg voor Kerstmis een complete jachtver- tooning, met herten, vossen, wolven en valken, twee dozijn honden, tien paarden en een aan tal muilezels. Alles van hout, doch ieder stuk was een proeve van snij kunst. De meisjes kre gen een poppenkeuken, die heden ten dage nog te zien is in het museum te Dresden. Deze keuken bevat 106 platte en diepe borden, veertig pannen en potten, een fornuis, dat echt branden kan, de noodige lepels en vorken, als mede de in iedere keuken onontbeerlijke em mers en teilen. RUITERSTRAAT 202 WIJK AAN Z&EëRWEG Een der geliefde Kerstgebruiken in Engeland is het ophangen van mistle- toetakken. Lezers van Virgilius zullen zich deze tak herinneren als de gouden tak, die door Aeneas werd geplukt, waardoor hij in staat was veilig naar de onderwereld af te dalen en weer daarvan terug té keeren. De druïden hielden de mistletoe voor heilig, noemden die al-genezend" en schreven er allerlei deugden aan toe. Het was niet alleen een middel tegen elke ziekte, doch ook een tegenmiddel voor iedere vergifsoort. De gewoonte om onder de mistletoe te kus sen schijnt speciaal Engelseh te zijn. Een be trouwbare uitlegging van haar ontstaan is er tot dusver niet. Het is echter niet onwaar schijnlijk, dat het een overblijfsel is van een Scandinaafsche gewoonte uit den tijd van vóór Christus. De mistletoe werd beschouwd als zóó heilig, dat, indien- vijanden haar toevallig in een bosch opmerkten, zij hun wapens neer legden en de vijandelijkheden staakten tot den volgenden dag. Vandaar kwam het gebruik in zwang om mistletoe te hangen boven een deuringang. Het was daarenboven een uitnoo- diging aan de boschgeesten „om op vriende lijke wijze te komen in de lange winternach ten en een goede en opgeruimde stemming te verspreiden" alsmede een beveiliging tegen elke mogelijke jalouzie van de Goden. Nog slechts één week onze speciale prijzen. Zóó goedkoop kocht U nog nooit VOOR SLECHTS 1 DUBBELTJE. P/t pond prima Zeep 10 5 pond Soda 10 1 pond Stijfsel 10 2 pakken Zeeppoeder 10 3 zakjes Blauw 10 2 pakjes Bleekpoeder 10 2 doozen Schoensmeer 10 2 pakjes Ira 10 2 busjes Schuurpoeder 10 3 stukken Toiletzeep 10 1 pak van 4 stukken Huishoudzeep 10 3 vel Schuurlinnen 10 1 reuze bus Schuurpoeder 10 1 pak Kunstkalk 10 1 reuze tube Kachelglans 10 2 doosjes Kachelglans 10 1 pond Havermout 10 P/2 pond Grove Rijst 10 1 pond Griesmeel 10 1 pond Vermicelli 10 1 pond Blanke Gort 10 IV2 pond Gruttemeel 10 1 pond Boekweitgort 10 1 pak Zelfrijzend Bakmeel 10 1 Reclame Ontbijtkoek 10 4 pakjes Vanille Suiker 10 2 pakjes Dessert Pudding 10 1 pak (l/= pond) Custard 10 >/2 pond Chocolade Hagelslag10 2 ons Witte Hagelslag 10 2 ons Leverworst 10 Pit ons Bloedworst 10 Vs pond Leidschè Kaas 10 1 ons Gekookte Worst 10 2 pakken Beschuit 10 6 reepen Chocolade 10 5 Cake's 10 HUISMOEDERS! Bakt zelf Uw brood 10 pond Bloem 75 per baal van 100 pond 7.25 10 pond Kropmeel 70 Rozijnen, zonder pit, per pond12 Krenten, per pond 17 Sucade, per ons12 Dagelijks Versche Gist. VOOR SLECHTS 1 KWARTJE. 1 doos Linoieumwas met 1 bus Koperpoets 25 1 groote doos Wrijf was err 1 doos Schoensmeer 25 2 blikken Zalm 25 2 blikken Pilchards 25 1 blik Appelmoes 25 2 blikken Leverpastei 25 4 pak Aardappelmeel 25 2 rollen Sago. 25 3 pak Zwaluw Lucifers 25 1 blik Ananas 25 6 pakjes Reclame-Pudding 25 1 pond blanke Appelen 25 ll/s pond groote Pruimen 25 1 pond prima Koffie 25 4 pakken Toorts Lucifers i25 2 potjes Uien, Augurken of Gem. Zuur 25 1 Ontbijtkoek met Lepel 25 2 staven a 6 ons Huishoudzeep 25 3 reuze stukken Toiletzeep 25 l/2 pond Rumboonen 25 V'2 pond Nougat 25 '/s pond Nougatstaafjes 25 pond Roompralines 25 1 pond Toffees 25 2 ons Ham, le kwaliteit 25 2 ons Rookvleesch 25 1 pond Leverworst 25 2 ons Ossenrookvleesch 25 3 busjes Kruiden (Peper, Kaneel, Nootmuskaat 25 1 pond Speculaas 25 1 pondspak Amandelgries 25 7 pond zwaar Gem. Kippenvoer 25 5 pond prima Ochtendvoer 25 Zuiver Gesmolten Vet, p. pond 30 Versche Roomboter, per pond 79 Fijnste Margarine, per pond 54 Suiker, per pond 22 Geheele en gedeeltelijke inboedeli wihkelopvuimingen en mavkt- handel TE KOOP GEVRAAGD Overbeek, Telef. 13250 Prima Jam, per pot24 per kilo-emmer 40 Pindakaas, per pot 15 Appelstroop, per bus 22V- Prima Edammer Kaas, 40 p. stuk 75 Belegen Edamm. Kaas 40+, p. stuk 70 Zwitsersche Kaas, per beker 171/» Pilchards, per blik 17 Vs Edammer Kaas, per pond 25 Wij vragen en bezorgen zonder prijsverhooging. Als Extra Reclame deze week bij aankoop van ƒ1.00 (uitgezonderd suiker en roomboter) 1 blik Schuimikr ansies van 30 voor 20 ct„ of een half Kerstkransjes, iets fijns, voor 10 cent. ■■■■■■■■■■I Ieder Huis Nu een GRATIS kerstboom DESSERT KOFFIE jp. pond 60 c. HOTEL KOFFIE p. pond 50 c. HFISHOUDKOFFIE p. pond 40 c. Bij elk pond koffie een pracht KERSTBOOM CADEAU Gratis thuisbezorgen BEIDE R-BELANG meeste men.,-noxi denken, dat zij goedkoop uit zijn, als zij een laag prijsje betalen. Na tuurlijk is MM Anthraciei iets uuurder per mud; doch wat baten U een paar dubbeltjes als U een paar mud ^eer dooi Uw schoorsteen jaagt? Het IS duidelijk, dat de mindere soor ten aan transport enz. net zooveel koste" als m betere en daarom is dié soort het met een prima Pijp of een kistje fijne Sigaren, kom dan eens bij ons kijken, Wij hebben een groote sorteering in alle prijzen. Prima Pijpen Luxe doozen Cigaretten Pakjes tabak met Pijp Kistjes Sigaren 50 stuks 1.50, 25 stuks 0.75, l.OO, I.25 enz. Beleefd aanbevelend, Etalage! J. f® d. Brink Zeeweg 81 IJmuiden'Qast Ziet de diè naar verhouding van de hoeveelheid warmte weinig onkoster Dit is het. geval b:-i dsmmitde Anturaciet, zooals de A. A. M. die verkoopt m voor Centrale Verwarming de allerbeste soort Bmiuakes die üw installatie niet aantast omdat ze gegarandeerd sWtveif Ericssonstraat 1, Tel. 4400 Zeeweg 263, Tel. 5220 Beverwijk, Alkm. weg 95, Wijk aan Duin, Noorder- wijkweg 95, Tel. 2432 In de wondere stilte van het wintersche bosch, De nieuwste modellen vaste waschtafels De grootste sorteering Beverwijk Telef. 2087 MORGEN, ZATERDAG in hotel „KENNEMERHOF" Voor een groote collectie WILD zal worden zorg gedragen. BROOD- en BANKETBAKKERIJ Dr. SCHUITSTRAAT 26, BEVERWIJK, Telef. 2045 Wij houden ons ook dit jaar weer ten zeeXste aanbevolen voor het leveren van de echte Dresdener Weihnachtstollen alsook van onze bekende Kerst kransen, Speculaas en Kerst- brooden. Tevens wenschen wij onze geachte Clientèle een GELUKKIG KERSTFEEST. Movrniiw I Als u wild of gevogelte eet, ifA^viuuw koopt het dan bij JONGEJANS. Alles prima kwaliteit. Uit eigen mesterij altijd in voorraad. Kalkoen, Gans, Poulardes, Soep- en Braad kippen. Verder alle soorten Wild en Gevogelte tegen den laagst mogelijker} prijs. BAAMSTRAAT 45 - Telef. 2450 BEVERWIJK.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7