Het Snelle Ding Staatscommissie moet oplossing zoeken. Naar meer welvaart land. in ons Radio-Programma Un Autacf-cafc-c- Mist. TWEEDE KAMER Een dichte, zware, grijzeals een looden gordijn. Wij kruipen 's nachts van Amsterdam naar Haarlem. Het Snelle Ding is het Trage gewor den. Ik hang op mijn stuurwiel, en loer inge spannen door de voorruit, waarop de wisschers naarstig vegen. Stadslichten aan. Eén meter zicht, of is het nog minder? En het lijkt steeds erger te worden. Schei ermee uit, heeft mijn medereizi ger daarnet, bij Sloterdijk, nog geadviseerd. Stoppen? Merci. Dan worden we zeker aangereden. Ga terug naar Amsterdam. Keeren? Hier? Weet jij wat er uit die mist vóór ons kan komen? Ik zou je danken. Hij zwijgt. Wij kruipen voort, met den snelheidsmeter op 15, koersend op de witte paaltjes van de trambaan-vlak-naast-ons. Ze zeggen dat die zes-vijftig per stuk kosten en dat de N.Z.H.T.M. er een heele vangst aan On voorziene Baten uit maakt. Maar het automo bilisme zou ze niet graag missen. Daar nadert een tegenligger. Groote lichten op. Hij verblindt zichzelf en mij. Ik rem. Hij zwaait in onze richting. Mijn klaxon gilt, hij deinst af. Rood licht vlak vóór ons. Ik zie het net bij tijds en wijk uit. Een leege auto staat daar. De eigenaar, die veiligheidshalve het voetpad aan den overkant heeft opgezocht, roept of we een garage in Halfweg om een monteur willen vragen. Zijn accu is leeg. De pechvogel. Wij zijn zoowat bij het kruithuis. Dat taxeer ik tenminste. Het blijft onzichtbaar. Achter mij komt een auto aanrazen, en schiet rakelings 'langs ons met een feilen klaxon- schreeuw. Hoeveel rijdt hij? Zestig, schat ik. De idioot! Erg veilig is het hier niet. Nee. Heb je zin om te wandelen? De passagier zwijgt. Wij kruipen verder. Er hangen gedachten als vlaggen in regen Dat is helaas niet van mij, maar van den dich ter Marnix Gijsen. Goeie regelWeer een tegenligger, zóó dichtbij dat wij allebei stop pen. Verderop beter? vraagt een onzichtbare. -rr Nee, net zoo. Wij sukkelen weer. Halfweg door. Daar moet de suikerfabriek nog staan, maar die is ook opgeslokt. Dan een bochtineens zwaait er een roode lantaarn voor ons. Een trap op de rem, een draai aan de lichtknop in de grijswitte massa waaruit 't licht terug kaatst bewegen vage gestalten rondom een auto-wrak. Glasscherven schitteren. Kunnen we helpen? Nee. Hij is dood. De idioot van daarnet? oppert de pas gagier. Het kan wezen. Doorrijden maar. Hoe meer er gaan stilstaan, hoe gevaarlijker het wordt. Ze moesten dezen heelen weg natrium- verlichting geven. Als er geld was, zegt mijn buurman pein zen d. Zeg, we zijn nou een uur onderweg. Waar zouden we zitten? Ergens bij de Liebrug. Ik dacht dat je er daarnet al over ging. Kan wezen. Ineens zijn we in Haarlem. Geen Liebrug gezien, geen spoorwegovergang gezien, alleen de eerste straatlantaarn. En drie anderen sukkelen achter ons de fantastische bocht bij de Amsterdamsehe Poort door. Wie vindt er wat uit tegen mist? Zou meneer Veraart er niet eens op willen gaan studee- ren, zoo tusschen zijn Abessinischen regen en zijn Hollandschen zonneschijn in? Mist-rijden heeft maar één voordeel. Het is een oefening in concentratie, en wat voor één! Eens, in zoo'n dik, zwaar, grijs gordijn, reed ik Dordrecht-Haarlem 's avonds laat, passeerde een heele serie verongelukten on derweg, ontsnapte zelf een paar maal per bof, koerste van Rotterdam naar Den Haag op de spijkers-in-het-wegdek, belicht door de auto lampen, stopte even nadat ik ze niet meer zag en bleek toen vlak voor het water te staan Ook die ka.r-zonder-achterlicht, vlak bij Rijs wijk ineens vóór mij opdoemend, vergeet ik nooit. Als wij iets harder gereden hadden, v/as het geval hopeloos geweest. En de slaperige voerman, die suffig zijn paard zat te mennen, scheen niet de flauwste notie te hebben van het gevaar dat hij liep. Argumenten baatten niets. Wel bleek hij een beetje verontwaar digd. Als hij nu zonder achterlicht wou rij je. nou, dan was dat de zaak van de pelisie, maar toch zekers niet de mijne. En as hij nou door wou gaan, dan waagde ie toch zeker z'n eige huid? En as ik hem geraakt had, wie had 'et dan afgelegd? Hij toch immers? Misschien leeft deze man nog steeds. Wie auto rijdt wordt mild van oordeel je gens diegenen, die iemand doodgereden heb ben. Het komt zoo vaak voor dat zij niet de geringste schuld hadden, het ligt zoo vaak aan de fantastische roekeloosheid van het slachtoffer, het is zóó erg de aanrijder te zijnEn iedereen weet uit ervaring, hoe het hem zelf had kunnen gebeuren zonder een reddend instinctief oogenblikEén honderdste seconde later, en het was mis ge weest. Wie zelf niet rijdt, kan die dingen niet be grijpen. Wie zelf wel rijdt, kan ze zich niet eens meer goed voorstellen zoodra hij achter het stuur vandaan is. Het is een soort kunststuk au to-ongelukken te onderzoeken, en een zware verantwoorde lijkheid erover te oordeelen. Op de schaats naar Marken? De traditipneele tocht naar Marken en Vo- lendam zal zoo de vorst aanhoudt, reeds spoedig kunnen worden ondernomen. De ver schillende af deelingen van den Ijsbond „Holland's Noorderkwartier", die de baan van af Schellingwoude, via Ransdorp en Zunder- dorp te verzorgen hebben, zijn reeds druk doende den weg uit te zetten. Op de Gouwzee wordt zelfs door velen al gereden, hoewel de kwaliteit van het ijs verre van ideaal is. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Door een goederentrein, die uit de richting Terborg kwam, is op een onbewaakten over weg bij Gaanderen Vrijdagmiddag een auto gegrepen en een eind meegesleurd. De auto werd totaal vernield, de bestuurder, de mo lenaar V. uit Doetinchem, kreeg een dubbele beenbreuk en verscheidene inwendige kneu zingen. Zijn dochtertje dat naast hem zat, bleef ongedeerd Voor de concentratie van bijzondere scholen. Onderwijsbezuiniging aangenomen. Mf. G. A. Boon D©N HAAG, Vrijdag. De nacht raad gebracht. Toen te midden van groote spanning in een stampvolle Kamer (95 van de 100 leden waren present), de Minister-President het woord kreeg, besefte men dat er iets bijzonders ging gebeuren, want eigenlijk had Minister Slotemaker zijn gisteren afgebroken repliek zullen voortzet ten. De verklaring van den Minister-President legde bloot, hoe dielut we aan een kabinets crisis waren toe geweest. Want ingeval van verwerping van den paragraaf i.z. concen tratie van bij.zondere scholen hadden de Vrijzinnige Ministers hun ontslag aan de Koningin zullen vragen en dan ware het kabinet, waaraan de grondslag zou zijn ont vallen afgetreden. Aangezien het landsbelang een dergelijke crisis momenteel uit den booze doet zijn, hadden de Vrijzinnige Ministers zich laten bewegen te samen met de overige leden van het kabinet naar een zoo bevredi gend mogelijke oplos sing te zoeken. Met het resultaat, dat men be sloot, al blijft het kabinet van oordeel, dat een wettelijke re geling moet worden ge troffen ter bevordering van concentratie van bijzondere scholen, voor het oogenblik paragraaf 12 terug te nemen. Een veelzijdig samengestelde school commissie onder leiding der Regeering zal nu naar, een voor Regeering en Kamer aan vaardbare oplossing moeten zoeken en zoo zij daarin niet slaagt, zal de Regeering zelf met een eigen voorstel, eventueel een al of niet gewijzigde paragraaf 12 voor den dag komen. Inmiddels hoopt de Regeering dat men nu flink vrijwillig zal gaan concen- treeren. Onderwijl gaat men n-iet verder met concentratie van Openbare scholen en zul len bovenden de gevolgen worden onder zocht van de opheffing van een aantal, mis schien ten onrechte, opgeheven openbare scholen. Paragraaf 12 verdween hiermee uit het- strijdgewoel. Bij de behandeling van para graaf 13 regeling waardoor de stichters de waarborgsom dien zij bij stichting eener bijzondere school moeten deponeeren, niet kwijt raken, doch juist terug krijgen van de gemeente, ingeval van opheffing van zulk 'n school toonde Ir. Albarda (s.d.) zich verontwaardigd dat de Regeering voor de rechterzijde „op de vlucht" was gegaan. Deze en andere paragrafen gingen er ten- slotte vrij spoedig door, ook die betreffende penslonééring van' 60-jarige onderwijzers. Maai' daarop kregen we nog eens de poppeh rechts-links aan het dansen, toen de heer •Suring (R.K.) een amendement verdedigde om de gehuwde onderwijzeres niet-kostw-in- ster te ontslaan. Bij een vorige gelegenheid had de Regeering een dergelijk voorstel a-1 afgewezen, maar de heer Suring houdt koppig vol, merkte Mevr. de VriesBruins (sd.) op. Deze afgevaardigde die -den vader van het amendement voor „grappig man" uit maakte, wat de voor zitter niet kan toela ten. waarop zij de uit drukking' amendeerde •door er van te maken ,.een door en door geestig man" bracht het Regeeringsstand- punt in herinnering en voerde nog allerlei geenszins ondeugde lijke argumenten tegen het amendement aan. Haar voorbeeld volg de Mevr .BakkerNort (v,d.), doch Mevr, Mr. Frida Katz (c.h.) viel den heer Suring ibij. Mr. Boon (lib.) bl-eek ook. meer voor 't standpunt van den R.K.-afgavaardigde te voelen, doch hij wilde nu meteen in een •motie op verlaging van de salarissen van 'minder behoeften hebbende kloosterlingenu onderwijzers aandringen. De President stelde voor, hierover later eens te debatteeren, wat Mr. Boon wel moest aanvaarden, want tijd voor een breed debat ontbrak nu en dit zou zeker niet zijn uitgebleven. Ds. Lingbeek (Herv. Ger.) sprak over de kloosterlingen - onderwijzeressen. Minister Slotemaker de Bruine ontried de aanneming van het amendement, o.m. omdat in de praktijk in tal van gevallen van de ver plichting om ontslag te geven op grond van bijzondere omstandigheden (wat het amen- den? ent lil. wil toelaten) zal worden afgewe ken. Dat de minister thans slechts ontried en niet het „onaannemelijk" uitsprak vond Ir. Albarda (S.D.) al weer een betreurenswaardig wijken voor rechts, doch de minister wees er op, dat hem, het ontwerp, ook al kwam dit amendement er in, zooveel waard zou zijn, dat hij daarom geen reden had van onaan vaardbaarheid gewag te maken. Nadat eerst een sub-amendement van mevr. de Vries- Bruins, om de ontslagen gehuwde onderwij zeres tenminste van een wachtgeld te doen genieten met 31—64 was verworpen, nam de Kamer met 58—37 (links plus Ds. Lingbeek waren hiertegen) het amendement zelf aan. Na een twintig minuten schorsen om in tweede lezing de redactie wat bij te vijlen,, brak de door een drietal verklaringen voor afgegane eindstemming aan. Ir. Albarda c.s. wenschten na al wat er met het ontwerp gebeurd was, de verantwoordelijkheid voor aanneming aan' wat deze spreker het „geam puteerde" ontwerp noemde, niet te aanvaar den. Daarentegen zouden mr. Joekes (V.D.) en dr. Bierenia, (lib.) met hun volgelingen wel voorstemmen, gezien de noodzaak voor de regeering om onder de gegeven omstan digheden den weg te bewandelen door Dl'. Co- lijn in zijn verklaring geschetst. Met 7922 (socialisten, communisten, revol.-socialisten) nam de Kamer het heele voorstel inzake be zuiniging op onderwijsuitgaven aan. En toen brak het oogenblik aan, waarop de voorzitter zijn vacantie-woord sprak. Warm appplaus begroette zijn hartelijke woorden van sympathie voor den nu eenige maanden wegens ongesteldheid afwezigen, voortreffe- 1 ij ken griffier, dien allen met- vreugde op 11 Februari weer in hun midden hopen te zien, terwijl eveneens zijn waardeerende woorden voor de commiezen-griffier en den admi nistrateur der Kamer, die in deze maanden veel en goed werk hebben verricht, de handen op elkaar deden gaan. Het vroolijk Kerstfeest en het goede nieuw jaar heeft de Kamer zeker verdiend. Er is heel wat afgedaan en het Kerstreces zou ten slotte aanvangen zonder kabinetscrisis. Dit bovenal dank zij wijs beleid van 't kabinet en de vrijzinnige ministers in het bijzonder. E. v. R. Campagne om eigen industrie te steunen. Mevr. A. E. J. de Vries—Bruins Wij ontvangen het volgende communiqué Er is goed nieuws voor het Nederlandsche bedrijfsleven en in het bijzonder voor de Ne derlandsche industrie. Eindelijk toch zal er een krachtige poging worden gedaan om in eigen land het afzetge bied voor onze nationale producten te ver- grooten. Alk Nederlanders en in het bijzon der de Nederlandsche huisvrouwen moeten worden opgewekt en aangespoord, om zelf ac tief deel te nemen aan dat nieuwe en na tuurlijke werkverschaffingsplan: verbete ring van ons bedrijfsleven door het koopen van Nederlandsche Waar. Alleen door middel van een krachtige pro paganda kan dat doel met succes worden na gestreefd. Twintig vooraanstaande mannen hébben zich onder voorzitterschap van ir. Damme, Directeur-Generaal F. T. T., vereenigd tot een Propaganda-commissie voor Nederlandsch Fabrikaat. Ook de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Prof. Dr. Ir. H. Gelissen, neemt aan het werk dezer Commissie deel. Datis wel een bewijs vcor de groote belangstelling; welke ook de regeering voor dit nationale werk koestert. Met de voorbereiding van een grootsche Re clame-campagne voor Nederlandsche Waren is de Commissie gereed gekomen en zij heeft thans een keurig verzorgd album, dat behalve een beschrijving der plannen, tal van afbeel dingen van advertenties, affiches, reclame borden, enz. bevat, toegezonden aan allen, van wie daadwerkelijke steun werd ontvangen of kan worden verwacht. Het motief voor dezepropaganda-campagne wordt gevormd door den o.i. zeer geslaagden slagzin: „Koopt Nederlandsche Waar, dan helpen wij elkaar". Inderdaad het wordt tijd, dat wij Nederlanders, ons bewust wor den, dat door het- koopen van Nederlandsche waren, het algemeen belang en daarmede niet geringe mate ons eigen belang, wordt ge diend. Zoo'n reclame campagne kost geld en wil zij met een be noorlij ken. loopduur gevoerd kunnen worden, dan is het van groot belang, dat de middelen, waarover de commissie thans de beschikking heeft, nog belangrijk worden vermeerderd. De inzet van deze cam pagne is: Verbetering van het Nederlandsche bedrijfsleven en verhoogde welvaart van ons volk. De commissie doet dan ook langs dezen v/eg nog eens een beroep op de Nederland sche industrieelen en handelaren, om deze collectieve en inderdaad Nationale propagan da krachtig te willen steunen. Het gironum mer der commissie is 25.000. Aan hen, die zich voor deze campagne in teresseeren en nog geen album ontvingen, zal zoolang de voorraad strekt, op verzoek gaarne een exemplaar worden, toegezonden. Het se cretariaat der commissie is gevestigd Bad huisweg 145, 's-Gravenhage. Kabinetscrisis voorloopig vermeden. ZATERDAG 21 DEC. 1935 achtige belangen zouden kunnen worden ge schaad. Deze menschen, wier roep 0111 eenheid niet van de lucht is, doen in werkelijkheid Bij den aanvang der vergadering toen eigenlijk minister Slotemaker zijn gisteren aangevangen dupliek moest voortzetten, kreeg de minister-president (wonderlijk genoeg door den voorzitter aangekondigd als de minister van koloniën, in die hoedanigheid sprak hij niet) het woord. Dr. Colijn legde een ver klaring af, die hierop neerkwam dat bij de beraadslagingen gebleken was, dat er in de Kamer geen meerderheid aanwezig is voor de aanvaarding van paragraaf 12. De regeering betreurt dit, omdat zij van oordeel is, dat concentratie van bijzondere scholen noodzakelijk is, zoowel met het oog op de bezuiniging als in verband met wat reeds te dien aanzien bij het openbaar onder wijs is geschied. De ministers behoorende tót de partijen van de linkerzijde hebben in het kabinet meege deeld, dat zij afwijzing van paragraaf 12 als een zoo ernstig feit zouden moeten beschou wen, dat zij naar aanleiding daarvan aan de koningin ontslag zouden moeten vragen. Maai bij uittreding van deze ministers zou het het kabinet in dat geval onmogelijk worden, zijn arbeid voort te zetten. Uit overweging dat een kabinetscrisis tot voor het landsbelang ernstige gevolgen zou kunnen leiden, hebben de genoemde ministers zich bereid verklaard, zich met de overige leden van het kabinet te beraden over een op lossing, die het hun mogelijk zou maken deel van het kabinet te blijven uitmaken. Dit be raad heeft geleid tot het navolgende besluit van het kabinet: Paragraaf 12 wordt voor het oogenblik te ruggenomen. Het kabinet blijft- echter op het standpunt staan dat een wettelijke regeling moet worden getroffen 0111 de concentratie van bijzondere scholen te bevorderen. Men acht het niet mogelijk hier met een bepaling van paragraaf 13 te volstaan. Daarom zal een raadscommissie van veelzijdige samenstelling arbeidende onder leiding der regeering op korten termijn moeten onderzoeken hoe de tegen paragraaf 12 ingebrachte bezwaren on dervangen kunnen worden. Deze commissie zal dan tevens tot taak hebben tijdig een voorstel te formuleeren met betrekking tot de wet van 4 Augustus 1933 (zoogenaamde Stopwetje ten aanzien van stichting van bij zondere scholen en verhooging van het mini mum-aantal leerlingen). De regeering hoopt dat het overleg in deze commissie binnen korten tijd tot een .voor re geering en Staten-Generaal aanvaardbare oplossing zal leiden. Mocht die hoop niet wor den verwezenlijk, dan zal zij met een zelfstan dig voorstel komen en desnoods met een al dan niet gewijzigde indiening van para graaf 12. In afwachting van een en ander zal de re geering harerzijds vertrouwend op de mede werking der Staten-Generaal het mogelijke doen om te bevorderen dat het thans in be handeling zijnde ontwerp met spoed tot wet wordt verheven. Daardoor zullen de tegen de vrijwillige con centratie van bijzondere scholen ingebrachte bezwaren voor een belangrijk deel komen te vervallen. De regeering hoopt dat dit er toe zal leiden, dat aanstonds op het stuk van vrijwillige concentratie belangrijke resultaten zullen worden verkregen, inmiddels zal kort samengevat de concentratie van openbare scholen niet worden voortgezet, waarmee de regeering' ook op de medewerking van Ged. Staten rekent. Voorts zal de regeering naar aanleiding dei- in de Kamer ingebrachte bezwaren tegen de wijze waarop gedurende de laatste jaren de concentratie bij het openbaar onderwijs heeft plaats gehad, een onderzoek instellen naar de gevolgen van de opheffing van openbare scho len sedert de circulaire van 10 Juli 1933 (on der minister Marchant) voor zoover tot ophef fing werd besloten, in afwijking vab het ad vies van den Raad van State. niet anders (en bij iedere gelegenheid die zich voordoet) dan bestaande tegenstellingen, die er juist mede door hun optreden zijn, nog weer iets te vergrooten. IJ. v. d. VEER Secr. IJm. Federatie Ir. Dubois wordt directeur der N. O. Z. E. M. A. Ir. A. Dubois te Hilversum zal binnenkort benoemd worden tot directeur van de Neder landsche Omroepzender Maatschappij. De N.V. Nozema is zooals men weet inder tijd door de regeering in het leven geroepen als een instelling -die tot taak heeft het bou wen en exploiteeren van omroepzender 5, waarin zoowel de Staat als de omroepmaat- schappijen zijn vertegenwoordigd en waarir: eerstgenoemde een meerderheid heeft. De Nozema wordt geleid door een Raad van Be heer en meer onmiddellijk door een directeur. Herziening Vreemdelingen recht? Studiecommissie onder voorzitterschap van Mr. Donner benoemd. De minister van Justitie heeft een commis sie ingesteld, waarvan oud-minister Donner voorzitter is en welke tot taak heeft te onder zoeken in hoeverre in wetgeving en practijk nadere voorzieningen met betrekking tot de houding van de overheid tegenover de vreem delingen noodig en gewenscht zijn. Dr. A. A. L. Rutgers tot Staatsraad benoemd. Bij Kon. Besluit is met ingang van den dag, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, benoemd tot lid van den Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dr. A. A. L. Rutgers, het nieuwe lid van den Raad van State, is gouverneur van Suriname geweest. Hij werd in 1884 te Amsterdam ge boren en is de zoon van wijlen den bekenden hoogleeraar dr. F. L. Rutgers, den medestan der van dr. Kuyper in de leiding der A.-R. Partij. nET KLOKJE VAN DE HEREMIET. De Tooneel- en Revue-vereeni-ging „Ami- citia" heeft de opvoering van de operette „Het Klokje van den Heremietê thans vastgesteld op Woensdag 8 Januarn in de groote zaal van bet gebouw der K.S.A. Zeer waarschijn lijk zal op Vastenavond een reprise van deze operette worden gegeven. ZONDAG 22 DECEMBER. HILVERSUM I, 1875 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45^ 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gezongen Mis. 10.45 Gramofoonm. 12.15 Orkestconcert-en le zingen. 3.00 Relais KRO-PHOHI-programma. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Ziekenhaifuur. 5.00 Koorconcert mmv. solist. 5.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 7.00 Koorconccrt mmv. solist. 7.45 Berichten en causerie. 8.15 Orkestconcert en solist. (Om 9.00 Voordracht). 10.05 Zang en piano. 10.15 Gramofoonmuziek. (Om 10.30 Be richten). 10.4011.00 Epiloog. HILVERSUM II, 301 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Sport. Causerie. 9.30 Or gelspel. 9.45 Causerie. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Vrijz. Herv. Kerkdienst. 12.00 Filmpraat je. 12.30 De Octophonikers. 1.30 Gramofoon muziek. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Operacon cert mmv. solisten, koor en orkest. 4.10 Piano recital. 4.30 Kerstliederen. 4,50 Sport. 5.00 VARA-orkest. 5.30 Sport en gramofoonmuziek. 6.00 Vervolg concert. 6.30 Radiotooneel. 7.00 De Flierefluiters en solisten. 8.00 Berichten. 8.15 Revue-programma. 9.45 Radiojournaal. 10,00 Omroeporkest en soliste. 10.30 Kovacs Lajos en solisten. 11.00 Berichten. Gramofoonmuziek. 11.15—12.00 AVRO-Decibels. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Vioolrecital. 1.20 E. Pini's tango-orkest en zang. 2.05 BBC-Northern Ireland orkest. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.35 Het Hebden-Brid- ge-orkest. 4.20 Het Serge Krish septet. 4.50 Kinderkerkdienst. 5.20 Radiotooneel. 5.50 Strijkkwartet en bariton. 6.05 Voordracht. 7.15 Zang en piano. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadig- heidsopvoep. Berichten. 9.20 Sted. orkest Bour nemouth en solist. 10.20 Het Bridgewater- kwintet en zang. 11.05 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 11.20 Orkestcon cert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Orkestconcert. 2.35 Zang en mandolineconcert. 5.20 Orkest concert. 7.20 en 8.20 Zang. 9.05 Het Nationaal orkest mmv. koor en solisten. 11.05 Dansmu ziek. 11.3512.35 Populair concert. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.50 Trio-concert. 10.10 Het Omroepkoor. 10.50 Omroepkwartet. 11.20 Omroepkleinorkest. 3.20 Omroeporkest, -koor en solisten. 7.20 Kerstconcert mmv. koren en orkest. 8.20 Uit Stuttgart: Omroeporkest, -ko ren en solisten. 9.5011.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 9.20 en 10.20 Gramofoonpl. 11.20 Sa lonorkest. 12.20 Omroeporkest. 1.30 Gramofoon pl. 3.50 Koorconcert. 5.20 Dansmuziek. 6.2Ó Pianoduetten. 6.50 Zang 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Operaconcert, hierna tot 12.20 Gramo foonmuziek. 484 hl: 9.20 Gramofoonpl. 10.20 Salonorkest. 11.20 en 12.50 Gramofoonpl. 1.30 Omroeporkest. 2.20 Gramofoonpl. 2.50 Vocaal concert. 3.20 Orkestconcert. 5.35 Omroeporkest en solist. 6,20 Salonorkest. 7.35 zang. 8.20 Koor- en or kestconcert. 10.30—12.20 Populair concert. DET TSCIILANDSENDER, 1571 M. 6.50 „Weihnachtsoratorium" van Bach. 8.20 Gevarieerd concert. 9.20 Berichten, 9.50 Solis tenconcert. 10.05 Weerbericht. 10.2012.15 Dansmuziek. aan het woord. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet aeplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De IJmuider Federatie. In de IJmuider Courant van j.l. Woensdag komt een verslag voor van een communisti sche vergadering naar aanleiding waarvan u mij wel zult willen toestaan, één enkele daar geuite bewering recht te zetten. Het is niet mijn gewoonte, op allerlei critiek in te gaan, en zeker niet als het er zoo dik bovenop wordt gelegd als dezen keer, door b.v. van de staking in 1933 te zeggen dat het verliezen daarvan te wijten is aan den Cen- tralen Bond, door het contract te teekenen, dat loonsverlaging behelsde. Het is dan ook niet hierop, dat ik den vinger wilde leggen, maar op de tweede bewering van den heer Paul de Groot, n.l. dat dit jaar 400 leden de IJmuider Federatie zouden hebben verlaten. Ik kan den heer de Groot met de meeste stelligheid verzekeren dat dit jaar geen enkel lid uit moedeloosheid de organisatie heeft verlaten. We hebben in deze jaren en speciaal na de laatste steunverlaging, inder daad wat leden moeten afvoeren, maar in precies dezelfde mate en door dezelfde om standigheden als dit bij alle organisaties het geval is, n.l. door de onmogelijkheid voor deze menschen om langer aan hun verplichtingen ten aanzien van het betalen der contributie te kunnen voldoen. Als de heer de Groot getuige had kunnen zijn van de spijt waarmede dit bij de meesten gepaard ging, zoomede van dat wat velen zich getroosten om er bij te blijven, dan zou hij zich met ons kunnen verheugen in het feit, dat de visscherij-arbeiders het ook thans nog verstaan, hun vertrouwen in de organisatie te blijven stellen. Verheugen echter alleen, indien althans de woorden van eenheid van organisatie in deze zelfde vergadering gesproken en de bezorgd heid om de belangen van het visscherij prole tariaat bij deze heer-.i inderdaad ernstig ge meend zouden zijn. Wat deze woorden echter waard zijn, ge tuigt weer voor de zooveelste maal het hier gewraakte, het vertrouwen ondermijnende ge sprokene, waarmee niets anders dan waar- MAANDAG 23 DECEMBER 1935. HILVERSUM I. 1875 M- N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.15 Gramofoonplaten; 10.30 Morgendienst: 11.00 Chr. Lectuur: 11,30 Gramofoonplaten; 12.30 Orgelconcert; 2.00 Gramofoonplaten; 2.35 Causerie; 3.30 Knip- cursus; 4 00 Bijbellezing: 5.00 Kinderuur; 6.00 Gramofoonplaten; 6.30 Afgestaan: 7.00 Berichten; 7.15 Reportage; 7.30 Vragenuur tje; 8.00 Berichten; 8.05 Bach's „Weïhnachts oratorium", m.m.v. solisten, koor en orkest. (Om 9.30: declamatie); 10.20 Berichten; 10.25 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 301 M. Algemeen nrogramma, verzorgd dooi de VARA. 8.00 Gramofoonplaten; 10.00 VPRO.-mor- genwijding; 10.15 Voordvacht en gramofoon platen; 11 20 De Zonnekloppers; 12.00 Orvi- tropia; 12.45 Gramofoonplaten; 1.00 De Flie refluiters en zang; 2.00 Viool en piano; 2.30 Voor de vrouw: 3.00 Orgelspel: 3.50 Zang en piano; 4.00 Gramofoonplaten; 4.30 Kinder uurtje; 5.00 Gramofoonplaten; 5.30 E. Walls' orkest; 6.10 Muzikale causerie, m.m.v. piano; 7.00 Fotopraatje; 7.20 Fluit, en piano; 7.45 P. T.T.-kwartiertje; 8.00 Berichten: 8.10 Koor concert m.m.v. orkest en solisten; 9.15 Voor dracht; 9.30 Orgelspel; 10.00 Berichten; 10.05 „Fantasia*": 11.00 De Bohemians. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Morgenwijding; 12.05 Het Schotsche Studio-orkest; 1.05 Gramofoonplaten: 1.50 Orgelconcert; 2.20 Reportage; 2.50 Gramo foonplaten; 3.20 Jack Wilson's Versatile Five, en zang: 4.20 Viool en piano; 4.50 Orkestcon cert; 5.35 Dansmuziek; 6 20 Berichten; 6.50 Het Grinke-Trio; 7.10 Lezingen; 7.50 Frad Hartley's Novelty-kwintet en zang; 8.20 Ra diotooneel: 9.20 BBC-oi'kest m.m.v. koor en solist; 9.50 Berichten: 10.20 Sopraan en strijk kwartet: 11.35 Het Casani-Club-orkest. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 'Gramofoonplaten: 11.20 Orkestcon- concert; 2 50 Gramofoonplaten: 4,20 Orkest- concert: 5,50 Orkestconcert: 8.20 Zang: 9.05 Blaaskwintet en solisten; 11.05 Dansmuziek; 11.35 Orkestconcert. KEULEN. 456 M. 5.50 Concert; 11.20 Symphonie orkest en vocaal-kwartet; 1.35 Schrammel-muziek; 3.30 Violen en piano: 4.20 Orkestconcert: 6.20 Omroepkwintet,; 8.05 Pianorecital: 8.20 Ra- dio-tooneel met muziek: 9.40 Radio-Strijk- v-wfli'tet en zang: 10.20 Orkestconcert. RRT/S^FL. 322 M. 12.20 Gramofoonplaten: 12.50 Omroepor kest; 1.505 20 Gramofoonmuziek; 6,35 Sa lonorkest; 7.35 Gramofoonplaten; 8.20 Om roeporkest: 10.30 Gramofoonplaten; BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gramofoonplaten: 12.50 Salonorkest 1.50 Gramofoonplaten: 5.20 Het Constantin- orkest: 6.20 Zang: 6 5o CelV en piano: 8.20 G^mofoonpia'ten: 8 50 ^rnrati us-berden king; 9.30 Blaascmcert,: 10.30 Dansmuziek. DEÜTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Opera-uitzending; 9,20 Berichten; 9.50 Het Ristenpart-kamerorkest; 10.05 Weerbe richt; 10.20 Populair ocncert.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5