l- L_ Xr-fG- A BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES. SAMOJEDEN. HET CLOWNSPEL. WIE ZOEKT ER MEE? ,,'k Schrijf aan Oma", zei kleine Inie „Dat 'k vandaag niet komen kan, 'k Ben toch zoo verkouden, moesje Daar weet Oma toch wel van?" Ik schrijf verder: „Lieve Oma, 'k Wensch u nog heel veel plezier En ik geef u duizend kusjes Op dit velletje papier". ~El| O J - Wist je dat? Oesters zijn het best in de maanden waarin een R. voorkomt. Over Naalden. Men zegt dat reeds op het einde der 13e eeuw Frankrijk 16 naalden fabrieken bezat. Een hoogvlieger. Dat was zeker de vlin der, die zich aan de oogen van een piloot ver toonde,toen hij zich met z'n vliegtuig op een hoogte van 7000 meter bevond. Heel blij ben ik dat ik heden cisten en 2en Kerstdag) heel weinig briefjes heb ontvan gen. Voor a.s. week verzoek ik jullie geen enkel briefje in m'n bus te stoppen maar te willen zorgen dat ze uiterlijk Dinsdagavond (Oudejaarsavond) aan het bureau der cou rant, Kennemerlaan IJmuiden bezorgd zijn. Briefjes, die later inkomen kunnen door om standigheden niet afgedrukt worden. Lief MANESCHIJNTJE. Heb je, omdat je niet zoo mooi kan schrijven als Lies, haar je briefje laten schrijven? Dat moet je toch niet meer doen Je moet je briefje zelf schrij ven en er dan heel goed je best op doen. Je pop zal zeker snoezig worden. Prettig dat Neeltje reeds zooveel voor het poppenkind gebreid heeft. Prettige vacantie. Dag Mane schijntje. Beste PIETJE PELLE. Vriendlief wat heb je toch veel feesten in het zicht, 'k Hoop dat je nu niet meer ziek wordt en ze alle kunt mede maken, 'k Kan me begrijpen dat je je nu reeds verheugt op de oliebollen. Het zal een smulpartij bij je thuis worden. Tot ziens. Dag Pietje Pelle. Lief KEUKENPRINSESJE. Je moet je maar nooit aan de praatjes van kinderen sto ren. Als je iets wilt weten, kom je maar bij mij. Heerlijk dat je een pop gekregen hebt. Je gaat zeker kleertjes voor haar maken. Wanneer het zoo vreeselijk regent, als het de laatste Woensdagen deed. heb je gelijk niet naar de club te gaan. Je woont vrij ver en moet dan te lang in den regen loopen. Prettige vacantie. Dag Keukenprinsesje. Beste MOEDERS HÜLP. Je bent vooruit gegaan en dat is een goed teeken. Blijf maar goed je best doen. Ieder kind kan niet even gemakkelijk en goed leeren. Je ouders zullen echter blij zijn dat je rapport iets beter is, dan het vorige rapport. Verlang je zoo naar het feestje? Wanneer je dit briefje leest, be hoort het feestje weer tot het verleden. Pret tige vacantie. Dag Moeders Hulp. Lief KABOUTERTJE. Je schrijft „Wietske heeft een heelen aardigen meester". Je had toch zeker er aan toe kunnen voegen en „ik heb een heele aardige onderwijzeres". Ik vind haar ten minste erg lief voor je om je zoo overgelukkig te maken met zoo'n mooie boot. Wat zal je er fijn mede kunnen spelen nu je vacantie hebt. Speel maar prettig. Dag Kaboutertje. Beste SNEEUWKONINGIN. Je hebt met MoedersHulp de padvindsterleidster 'n bezoek gebracht? Dat zal ze prettig gevonden heb ben en jullie niet minder. Wat G. D. zegt, moet je je niet aantrekken Laat haar maar stil begaan, dan houdt ze van zelf op met plagen. Wat zal je meester vereerd zijn met je cadeau. Zoo'n gebakjes presenteerende meester, is natuurlijk bij alle kinderen een schat, maar als hij verdiende straf moet uit- deelen, dan.... Prettige vacantie. Dag Sneeuwkoningin. Beste ZUS. 'k Dank je voor je wensch. Wederkeerig wensch ik je een goeden oude jaarsavond en een voorspoedig jaar 1936 toe. Fijn dat je mede uit mocht. Dat Wietske een len prijs met reciteeren heeft gewonnen, weet ik. Wel gefeliciteerd met je 4en prijs. Hoe is je rapport? Veel genoegen op het Kerstfeest van de naaikrans. Dag Zu.s. Lief JULI AA NT JE. 'k Dank je voor je langen brief. Het gedichtje vind ik snoezig, 'k Kan me zoo echt die peutert! es voorstel len. Ben je van naam veranderd? Je schrijft steeds „Julliaantje" het moet toch zeker ,.Ju- liaantje" zijn. Moet je ook al zooveel Kerst feesten bijwonen. Je hebt het dus druk met feestvieren, 'k Wensch je van harte veel ge noegen. 'k Hoop dat je van ons „Winterfeest- je" ook genoten zal hebben. Dag Juliaantje. Alle rubriekertjes wensch ik met hun ouders en verdere familieleden een goeden Oudejaarsavond en een voorspoedig jaar 1936 toe. Leest vooral het briefje boven de rubriek na.,Briefjes die niet op den aangegeven tijd en aan het kantoor bezorgd zijn. kunnen Za terdag, 4 Januari niet in de rubriek ver schijnen. Vele groeten van Mej. E. VIJLBRIEF. Wie doet haar dat na? In Californië schijnt een dame te wonen die op meer dan 150 ver schillende amnieren touw weet te knoopen. Een Karl-May-Museum. In het dorpje Ra- debeul nabij Dresden, bevindt zich een Karl- May-Museum waarin alle voorwerpen te be wonderen zijn, die Karl May in zijn boeken beschrijft. Niet te gelooven en toch waar. In 1857 was er op een Veluwsch dorpje een meesteres, dat was iemand die er een school op nahield, die zelf niet lezen kon. OP NIEUWJAARSDAG BIJ OMA. d o o r W. B.-Z. Ik ga jullie wat vertellen Van ons viertjes met elkaar, Het betreft een nieuwjaarswenschje Voor het komende Nieuwjaar. Je moet weten onze Oma Woont bij ons dicht in de buurt, Moeder had op Nieuwjaarsmorgen Bloemen naar haar toegestuurd. Jan zei: Ik wil ook wat geven, 'k Breng mijn mooiste teekening. Hij was de eerste Nieuwjaarswenscher, Kijk maar, hoe vlug Jantje ging. Oma was zoo blij met alles Ook met Inie's raren brief. En ze zei: „Mijn beste kinders Blijf voor Oma steeds zoo lief. „Kom in 't Nieuwe Jaar maar dikwijls Oma ziet jullie zoo graag. En ga nu maar gauw naar huis toe, Want het wordt weer feest vandaag". „Nee, nu gaan we het leuk maken,' zei ik lachend. „Want zoo is er niet veel aan, vind je wel?" Louki kreeg een kleur, maar zei niets. „Nu nemen we een paar gekleurde draden en gaan er aardige randjes op maken. Wat zou je ervan zeggen, als we op dit geel flanellen jurkje blauw met roode randjes maakten?" „Ja, dat is leuk," zei Louki. „Maar hoe wilt u dat dien, tante Tine?" VERRASSING. Als je van bovenstaand wirwar van lijn tjes, die vakjes, waarin je 'n punt ziet staan, met potlood of inkt zwart maakt, krijg je een vroolijk heerschap, waar jullie allemaal wel eens van gehoord hebt en die je vast en zeker wel eens gezien hebt. De oplossing staat bovendien nog elders op dit blad. TANTE TINE. Samojeden of poolhonden. Als je dit plaat je bekijkt, waarop de drie witte honden met hun spitse schrandere koppen staan afge beeld, denk je meteen aan uitgestrekte ijs velden, ijsbergen en met schotsen bedekte zeeën. Tenminste.zoo gaat het mij. Als je hun witte vachten bekijkt, kun je het idee niet kwijtraken, dat ze thuishooren op be sneeuwde velden. Nu moet jullie niet de vergissing maken, dat je deze Samojeden verwart met de zoo genaamde „Keeshondjes", die hier tamelijk algemeen zijn. In vorm lijken ze misschien wel iets op elkaar; maar Samojeden zijn veel grooter en krachtiger dan Keezen en ook is hun beharing voller en langer. De Poolhond is een onmisbaar metgezel voor de bewoners van de Noordelijke stre ken. De rijkdom der Noordelijke volken wordt niet berekend in geld, doch naar het aantal rendieren en honden, dat ze bezitten. En als we nagaan, waarvoor deze honden ge bruikt worden, kunnen we ons dat ook wel voorstellen. De sleden, waarmede de bewo ners van deze onherbergzame oorden zich van de eene plaats naar de andere begeven worden getrokken door een troep honden. Een dezer honden is aanvoerder en de ande ren volgen hem. Nu moet jullie je niet voor stellen, dat deze honden dezelfde zachte ka- Bob zei: 'k Ga met Greetje moeder, Uit mijn spaarpot koop 'k een cake. Hij had lang gespaard die Bobbie Van een stuiver in de week. Greetje zei: Ik koop wat bloemen Van dien man daar op het plein. Want ik weet, dat onze Oma Daar vast heel blij mee zal zijn. Kleine Inie ging toen schrijven In Moes groote leuningstoel Ze schreef met haar linkerhandje. Vast een heele heeleboel. De ballen, die mis geworpen worden, vallen in de bak voor den clown; ook voor de wor pen krijgt men een puntje en wel het aantal, dat er op aangegeven staat. Voor de ballen, die men in den clown gooit, krijgt men het volgend aantal: 10 pun len voor de oogen 15 punten voor de oor en 8 punten voor den neus 6 punten voor den mond. Iedere speler heeft 10 ballen te zijner be schikking. Hij, die het hoogste aantal krijgt, is winnaar. Bij een gelijk aantal punten is die gene winnaar, die de minste ballen in de bak heeft gegooid. Nu we de spelregels besproken hebben, zul len we nagaan, hoe het geheel in elkaar wordt gezet. Het bord A, dat 60 c.M. breed en 80 c.M. Het clownspel. waarvan we hier de beschrij ving en de spelregels laten volgen, is een gezellig spel voor de lange winteravonden. Het spel wordt op de volgende manier ge speeld: Men werpt de ballen in de gaten, op het gezicht van den clown aangegeven. rakters hebben, als die wij gewend zijn. Verre van dat: het zijn woeste wilde kwanten en hun meester moet wel eens de zweep han- teeren om orde en tucht te handhaven. Het komt ook niet zelden voor, dat de honden onderling zoo vechten, dat er een het leven bij inschiet. Maar als dat dreigt te gebeuren, komt de meester der honden er gauw tus- schen; want de dood van een hond is een groot verlies. Meestal is het zoo, dat een troep honden, met 'n vasten aanvoerder, aan elkaar gewend zijn. Sterft er een, dan kost 't heel wat tijd en geduld om een nieuwen hond aan het span te wennen. De Poolhonden zijn buitengewoon sterk en taai en de ontbering, die ze kunnen dragen, wekt terecht verbazing en bewondering. Ze kunnen groote afstanden afleggen op zeer kleine voedselrantsoenen en dat dit nog al eens voorkomt, kun je je wel begrijpen, als je ooit een plaatje hebt gezien van een Poollandschap. En wat je ook wel zult kunnen begrijpen is, dat, ondanks hun over het algemeen kwaad aardige karakters, de Samojeed of Eskimo zijn honden tot geen prijs zou willen missen; want ze zijn.onmisbaar voor hem in de moei lijke strijd om het bestaan. RITA. hoog is, wordt gezaagd. In dit bord worden 6 gaten gezaagd met een middellijn van 6 c.M. Waar deze gaten precies moeten zitten en cp welke afstanden van elkaar, is duidelijk te zien op het bijgaande schema. Daarom heen teekent men het gezicht van den clown en kleurt het geheel met vroolijke kleuren. Deze plank wordt gesteund door twee latjes die ongeveer 80 c.M lang zijn, 6 c.M. breed en 2 c.M. dik. Deze bevestigt men aan de plank met behulp van scharnieren (B.) De kleine zakjes <C.) worden vervaardigd van een stuk stevig linnen, die dan met punai ses achter het gat vastgemaakt worden. Tenslotte moeten we nog de bak maken, die er voor komt te staan. Deze is 6o c.M. lang, 21 cM. breed en 15 cM. hoog. Men verdeelt de bak in 3 hokjes van 20 c.M. breedte. De balletjes die men bij dit spel gebruikt, moeten van stof zijn en een middellijn hebben van ongeveer 4 c.M., zoodat ze gemakkelijk door de gaten kunnen. Een reis om de wereld. Twee Amerikanen die in 't zelfde gebouw te New-York zaten spraken met elkaar door de telefoon maar de woorden die nummer één sprak werden door nummer twee eerst gehoord, nadat ze een reis om de wereld gemaakt hadden. Wat de eerste zei bereikte den ander langs den volgenden weg: New-York Londen Amsterdam Batavia San Francisco New-York. „Dat zal ik je laten zien! We maken eerst een gewone flanelsteek met blauwe zij en met roode zij borduren we er dan nog een paar kleine motiefjes bij. Vind je dat aardig?" Nu knikte Louki blij. „Ja, nu vind ik het verschrikkelijk leuk. Ik had niet gedacht, dat het zoo zou worden. Nu vind ik het wel mooi, tante Tine. Geef me maar gauw draad en naald, dan zal ik het zelf verder doen." Aan Louki's blijdé gezichtje zag ik, dat ze nu met het jurkje erg in haar schik was. En dat is de reden, dat ik het voor jullie in de krant heb gezet. Misschien ga je het dan ook maken, als je voor je pop geen warm winter - jurkje meer hebt. TANTE TINE. Wat niet iedereen weet. Een struisvogelei weegt net zooveel als 36 normale kippen eieren. Een zwaluw kan ruim 90 meter per secon de afleggen. Een volwassen walvisch weegt zooveel als 7000 volwassen personen. Op Sumatra groeit een plant die bloem knoppen heeft van 60 centimeter middellijn. In een der New-Yorksche bibliotheken heeft men een boek dat 3 meter hoog en 1 meter dik is. De bijbel is vertaald in bijna 700 talen. Geen onzer munten wordt uit één zuiver metaal vervaardigd, maar de Indische 2Yz cent, 1 cent en 1,'2-centstukken wel; die be staan uit zuiver koper. In Spanje vindt men de helft van 't aan tal' muilezels dat Europa bezit. De nieuwe hoofdstad van Australië is sinds 9 Mei 1927 Canberra. De uitvinder der postzegels is de Engelsch- rnan Rowland Hill, die in 1837 aan den di recteur der Engelsche posterijen voorstelde voor frankeering der brieven een gegomd stukje papier te gebruiken. Een Amerikaansch professor in Maritoka, Prof. J. S. Deluszy heeft uitgerekend dat onze aarde 1.725.000 jaren oud is. Voor de kust van Peru liggen eenige eilan den, de zoogenaamde guano-eilanden, die be woond worden door millioenen vogels, waar van de uitwerpselen ééns in de 18 maanden verzameld'worden om als guano over de heel de wereld verzonden te worden. Jonge paling. Volgens de onderzoekingen van een Deensch geleerde worden de jonge palingen geboren in den Atlantischen Oceaan in de nabijheid der Bermuda-eilanden. EEN JURKJE VAN FLANEL Louki kwam bij me op visite met pop Tony. Onder haar manteltje droeg het poppekind een jurkje van crêpe de chine. „Maar kind," zei ik geschrokken, „dat is toch veel te koud voor Tony. Daar vat ze kou in." Louki keek verlegen. „Ja, dat heb ik ook al gedacht, maar haar andere warme jurkjes zijn in de wasch en ze had niets anders. Dus moest ik haar dit wel aantrekken, wilde ik haar meenemen." „Hoogst onverantwoordelijk van je, hoor Louk. Zoo zou je pop ziek worden. Als je dan niets hebt voor haa.r, waarom maak je dan geen jurkje?" Louki's oogen lichtten blij op. „Dat zou ik graag willen, als u me zoudt willen helpen. Als eenig antwoord liep ik naar de kast en haalde er een lap flanel van ongeveer 70 cen timeter uit. Oogenblikkelijk betrok Louki's gezicht. „Flanel? Hoe kan daar nu een leuke jurk van komen?" Ik lachte een beetje geheimzinnig. „Eerst afwachten, Louki. Dan oordeelen. Knip van papier maar eens eerst een patroon, zooals je voor de andere jurkjes, die we sa men genaaid hebben, ook gemaakt hebt." Dat ging Louki gauw af en weldra was het jurkje geknipt. Het was een eenvoudig mo delletje, bestaande uit een lijfje, een rechte lap voor het rokje van 36 c.M. hoog en twee pofmouwtjes. Ook het in elkaar naaien was vlug gebeurd. Ik zag aan Louki's gezicht, dat ze mijn jurkje nog altijd niet erg aardig vond; maar ik zei niets. „Is het nu klaar, tante Tine?" vroeg Louki, toen het jurkje tenslotte geheel in elkaar zat. De veldwachter zit een strooper op de hie len, Maar deze is slim en verbergt zich zoo goed en kwaad als het gaat tusschen het kreupelhout. Helpen jullie eens hem op te sporen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 10