Schuilhut. Q Rubriek voor Vragen. LUIDSPREKERS Lessen Personeel gevraagd Bruis chend breken de golven op het zee strand. Bonte schelpen dragen zij aan en bruine,' grillig gevormde wieren. In de wit schuimende branding drijft een zwart voor werp. Een witte wolk krijschende vogels dwarrelt er boven. Wat ia het? Een stuk wrakhout, een balk, begroeid niet eenden mossels? Telkens wordt het door de golven bedolven, zoodat ook de kijker geen uisluitsel brengt. Als we later op den dag terug komen, vliegen de meeuwen reeds van verre van het strand op. Dichterbij gekomen, ontdek ken w§, dat het zwarte voorwerp een bruin- visch was. Van kop tot staart is het dier opengesneden. Waarschijnlijk is het in de netten verward geraakt en door de visschers afgemaakt en over boord geworpen. De meeuwen hebben reeds duchtig huisge houden. De oogen zijn al verdwenen 'en de ingewanden puilen uit de gapende wonde. Het zand is omgewoeld en overal staan de forsche prenten der vogels om de prooi. Van de zeezoogdieren, die op onze kust aanspoelen, is de bruinvisch wel de alge meenste. We herkennen hem aan den ronde kop zonder snuit en aan de geringe lengte, die nooit grooter is dan 1.65 M. De andere min of meer algemeene zoogdieren die we op het stand kunnen vinden, hebben allebei een duidelijke snuit. Het zijn de tuimelaar, waar van ik in September j.l.. het 87ste exemplaar vond, dat van onze kust bekend is, en de dolfijn, die veel zeldzamer is en waarvan we in December 1934 het twaalfde exemplaar vonden, evenals de tuimelaar ten Zuiden van Zandvoort. Tuimelaar en dolfijn kunnen we van elkaar onderscheiden, doordat de dolfijn meer dan veertig tanden in elke kaakhelft heeft, welk getal de tuimelaar nooit haalt. Zooals gezegd, zijn tuimelaar en dolfijn vrij zeldzaam. Mocht men een dergelijk exemplaar vinden, dan houd ik mij voor een kort berichtje aanbevolen, daar zooiets van groot belang is. Na deze kleine, biologische afdaling keeren we tot de zoo juist aangespoelde bruinvisch terug. De meeuwen zijn niet ver weggevlucht. Op kleine afstand scholen zij samen, wach tend tot die eigenwijze menschen verdwenen zijn, om den gestoorden maaltijd te kunnen hervatten. Maar dat gaat zoo maar niet zon der meer. De laatste storm heeft een breede, kronke lende vloedlijn aan den duinvoet achterge laten. Kisten en balken, oude manden en Schotsche blazen, glazen drijvers en inge deukte conservenblikken, flesschen, kruiken en stukken kurk liggen in grillige warreling dooreen. Een krachtig materiaal voor een schuilhut en derhalve een unieke gelegen heid om te trachten de meeuwen onder schot te krijgen met de kiekkast, bij deze prooi, die ze niet zoo gemakkelijk prijs zullen geven. In korten tijd verrijst een gebrekkig bouw sel, waar ik met de kiekkast in kruip. De anderen „dekken" we zorgvuldig toe en ver dwijnen dan, om van...een afstand de resul taten van de krijgslist gade te slaan .met den kijker. Voorloopig nemen de meeuwen een afwach tende houding aan. Het bouwsel lat een ruim uitzicht naar ale kanten toe, zoodat ik mij niet hoef te vervelen. Vlak voor de kust duikt plotseling' een roodkeelduiker op, die rustig rondzwemt, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Verder uit de kust, drijven een paar mantelmeeuwen. Zou ik die ook onder schot (krijgen? Voorlopig zal ik al heel blij zijn met een paar doorgewone zilvers. Deze komen schuchter naderbij. Zou het lukken? De schuilhut blijkt weinig comfor tabel te zijn. Aan alle kanten blaast de wind er door heen, wat in December lang geen pretje is, vooral als je doodstil moet blijver liggen. Maar juist als m'n geduld het dreigt te be geven en ik m'n verstijfde vingers nauwe lijks meer kan bewegen, neemt een der meeuwen «en kloek besluit en strijkt met uitgespreide vleugels vlak voor de schuilhut neer. Ik voel geen kou meer.M'n bloed stroomt sneller en m'n hart klopt in m'n keel. Daar vlak voor mij, strijken nu een voor een de blanke vogels neer. Met hun harde stemmen betwisten ze elkaar de beste brokken. Her haaldelijk zitten ze elkaar in de veeren. Langzaam, tergend langzaam, om te voor komen, dat een beweging de aandacht dei- vogels trekt, tast ik naar den spanner. Maar dan komt de groote teleurstelling. De klik van de compur-sluiter blijft achterwege. Er moet iets haperen. Misschien is er zand in de camera gekomen, maar in elk geval ben ik tot werkeloosheid gedoemd, met rijke buit binnen het schootsveld van de camera. Toch hoef ik mij geen oogenblik te ver velen. Vier blanke zilvermeeuwen en drie jonge, bruing:evlekte meeuwen, die zoowel zilvers als mantelaars kunnen zijn, betwisten elkaar elk hapje, onder luide protesten. Een Rotterdamsch raadhuis heeft geschilderd portret der Koningin. Het Raadhuis van Rotterdam bezat nog steeds geen geschilderd portret van de Konin gin, hetgeen reeds geruimen tijd als een ge mis werd gevoeld. Wel zijn aanwezig portret ten van Koning Willem III en Koningin Emma. Drie jaar geleden vormde zich een comité uit alle kringen van de burgerij, om een be drag bijeen te brengen, teneinde het raad huis met een geschilderd portret van de Ko ningin te kunnen verrijken. Vrijdagmiddag heeft op officieele, zij het eenvoudige wijze, de aanbieding van dit schil derij in de Burgerzaal van het raadhuis plaats gehad. De directeur van het Museum Boymans, verscheen in de burgerzaal waar het portret was opgesteld. Aanwezig waren de burgemeester en de wethouders, de heeren De Zeeuw, Rotte en Dijk en de gemeentesecretaris Mr. Smeding. Ook de schilder van het portret, de heer H. Mees, was aanwezig. De heer Hannema bood in een toespraak het schilderij aan het gemeentebestuur aan, waarna de burgemeester het comité dank zegde en mededeelde, dat het gemeentebe stuur 't portret zeer gaarne aanvaardde. Het portret zal worden opgehangen in de verga derkamer van het dagelij ksch bestuur van de gemeente Rotterdam. Winter aan het strand. slankgebouwd stormmeeuwtje houdt zich wat meer op den achtergrond, terwijl de mante laars voor de kust onbewogen op de golven blijven wiegen. Maar door de gedwongen houding begint m'n been te slapen, terwijl ik door de koude geheel begin te verstijven. Ik herinner we sterke verhalen over longontsteking en hevige verkoudheid, die alleen den kampeerder al bedreigen. Wat moet een vogelfotograaf in December dan wel niet te wachten staan. Juist denk ik er over, om er maar uit te kruipen, als een der mantelmeeuwen zich van de golven verheft en naar het strand vliegt. Ik houd den adem in. Plotseling voel ik een schok, en door een opening in het dak zie ik nog juist, hoe de mantelaar verschrikt weg vliegt, terwijl het heele gammele bouwsel van manden en kisten ineenstort, tot groote ont zetting der rustig dineex-ende vogels. Terwijl het gesuis van hun vleugels de lucht vervult, krabbel ik uit de puinhopen en tracht stam pend en zwaaiend den bloedsomloop te her stellen. Als de anderen aankomen, ben ik al weer bezig, de fotospullen op te bergen, tot hun groote verwondering met een zuur gezicht. Vanuit de verte hebben zij de vogels bij de hut zien neei-strijken en ze verwachtten dan ook rijke fotobuit, De schemering daalt nu snel. In het Noor den en Zuiden flitsen met regelmatige tus' schenpoozen de vuurtoi'ens. Boven de bran ding roept een drieteentje en tevreden, on danks de teleurstelling, keeren we huiswaarts langs het geheel verlaten strand. En we deiv ken aan de dichtregels van A. Roland Holst in zijn bekende gedicht „Winteravondval aan zee": en ik keer tot het oud gehucht, dat daar ligt weggedoken, minder eenzaam toch, en zie, daar op het duin, in de lage herberg waar de visschers zijn wordt nu de lamp voor den avond opgestoken. jaar Ï935 ten laste van den gewonen dienst' der gemeentebegrooting gebrachte kosten als hierbovengenoemd, vermenigvuldigd met twee is 2.020.566,34. Deze uitgaven worden uitgedrukt in procen ten van de som der belastingopbrengsten van het boekingstijdvak 1933/34, d.i. ƒ4.150.352.18. De werkloosheidslasten bedragen derhalve 48,661 welke percentage volgens de schaal een bijdrage geeft van 68V2 °/o. Voor 1936 is uitgetrokken: Steun aan uitgetrokken wei-k- loozen 1.000.000,— Werkverschaffing aan werk- loozen 225.000, Ondersteuning aan valide werkloozen (M. H.) 880.000,— De werkloosheidslasten voor Haarlem. Verdeeling tasschen rijk en gemeente In de afdeelingen van den Haarlemschen gemeenteraad is aan B. en W. gevraagd een vergelijkend overzicht te geven van de belas tingen die vroeger door de gemeente werden geheven maar die thans zijn vervallen en de belastingen die daarvoor in de plaats geko men zijn. B. en W. antwoorden. Tengevolge van de instelling, met ingang van 1 Januari 1935, van het Werkloosheidssub- sidiefonds, waarvan de inkomsten worden aan gewend ter tegemoetkoming aan de gemeen ten in hare uitgaven, voortspruitende uit de voorzieningen terzake van de werkloosheid, werden aan de gemeente onttrokken de na volgende belastingopbrengsten, welke voor 1936 kunnen worden geraamd op: 40 van de hoofdsom der grondbelasting 204.250, 80 n/o van de hoofdsom perso- neele belasting naar de eerste drie grondslagen 440.000, 25 van de hoofdsom ge meentefondsbelasting 280.000, 10 n/o van de hoofdsom vermo gensbelasting 15.000, De uitkeering uit het Werk- loosheidssubsidiefonds, welke in de plaats kwam van de bij drage van het Rijk in de kosten van steunverleening en werk verschaffing aan werkloozen, is voor 1936 gei-aamd op 1.441.925.- terwijl per aange slagene in de ge meentefondsbe lasting (2e klas se) bovendieir zal worden ontvangen 18.250 939.250,— 1.460.175,- Voordeelig verschil alzoo 520.925,— Hiertegenover staan echter de volgende na- deelen le. vervallen is de bijdrage van het Rijk in de kosten van steunverleening en werkver schaffing, welke over 1934 509.037,63 be droeg. Ware de toen geldende regeling' blijven voortbestaan, dan zou de bijdrage voor 1936, in verband met de sedert belangrijk toegeno men werkloosheid, ongetwijfeld hooger zijn geweest. Een berekening van deze hoogere bij drage is echter niet te maken, in verband met de totaal gewijzigde grondslagen, waarop de bepaling van deze bijdragen berust; 2e. de wet, houdende regeling van de fi- nancieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten werd belangrijk gewijzigd. Was in de uitkeering per inwoner bij de voorheen gel dende regeling tevens begrepen een bijdrage in de kosten van steunverleening en werkver schaffing, thans is zulks niét meer het geval, nu deze uitgaven uitsluitend voor vergoeding uit het Werkloosheidssubsidiefonds in aan merking komen. De uitschakeling van deze uitgaven uit de uitkeering per inwoner had mede tot gevolg, dat deze van 11.209.399 voor het uitkeeringsjaar 19341935, werd vermin derd tot 6.179.803 voor het uitkeeringsjaar 1935—1936, terwijl zij voor het uitkeeringsjaar 19361937 moest worden gesteld op 5 852.891. De werking der garantiebepaling doet de ge meente voor laatstgenoemd uitkeeringstijdvak tevens aanspraak maken op een uitkeering, welke op ƒ498.351,52 kan worden geraamd. Een lid vroeg voorts in de afdeelingen welk percentage het uitgetrokken bedrag van 1.441.925 door het rijk aan de gemeente te betalen voor ondersteuning aan werkloozen uitmaakt van de totaal ten laste der gemeente komende kosten van armenzorg en werkloos heid. B. en W. antwoorden daarop. Het uitgetrokken bedrag heeft alleen be trekking op de kosten van steunverleening en werkverschaffing aan werkloozen. De bij drage wordt berekend naar de in het le half Totaal 2.105.000,— waarvan 68y2 is 1.441.925, In de vraag worden de kosten van armen zorg -ingeschakeld. De beantwoording wordt dan aldus; Steun aan uitgetrokken werk loozen 1.000.000 Werkverschaffing aan werk loozen 225.000,— Kosten van armenzorg Maat schappelijk Hulpbetoon 932.168,05 Geneeskundige armexizorg idem 99.517.03 Kosten van werkloozenzorg idem 947.340,21 Totaal 3.204.025,29 De uitkeering uit het Werkloosheidssubsidie-^ fonds ad 1.441.925,— bedraagt derhalve 1.441.925 32.040, 2529, of ruim 45 »/o. „Service" Instituut der Ned. Dagbladpers. Ten bate van de bedrijfswereld. In het kantoorgebouw „De Bisschop" Dam 2 A., Amsterdam, is sedert kort gevestigd het „Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit" (Cebuco) van De Nederlandsche Dagbladpers. De Vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers" beoogt mei; de instelling van dit bureau een cexitraal orgaan te scheppen, waardoor de Nederlandsche bedrijfswereld met nóg meer vrucht de zoo doeltreffende stimulans voor den verkoop, die adverteeren heet, zal kunnen toepassen. Wel verre van op het terrein te komen der erkerxde advertentie-bureaux die hun taak vervullexi op een wijze als ook in de reclame landen bij uitnemendheid (Engelaxxd en Ame rika) alle waardeering wekt, zal het zoowel voor adverteerders als advertentie-bureaux ter beschikking staan met allerhande gege vens, waarvan het bijeengaren voor ieder in dividueel te kostbaar zou zijn. Dit is alleexi doexilijk voor een Centraal lichaam, als het „Cebuco", waarbij, op een enkele uitzoxidering xia, alle voornaamste couranten van Neder land zijn aangesloten. De gegevens waarover men beschikken moet om een reclamecampagne zoo doeltreffend mo gelijk op te bouwen, zijn tegenwoordig wel vele: Statistisch cijfermateriaal, en nog tal varx andere informaties over de verschillende districten en verspreidingsgebieden der cou- rantexx. Dit alles stelt nu het Cebuco aan ad verteerders, a.s.adverteerders en hun adver tentie-bureaux ter beschikking. Het opzetten van reclamecampagnes en het houden van marktonderzoekipgen bij welke marktanalyses h'et Bureau gaarne 'zijn steun en bemiddeling verleent zullen hierdoor een uiterst solide basis krijgen. Bedrijfsgroepen, ixidividueele bedrijven en de erkende advertentie-bureaux kunnen te al len tijde aan het „Cebuco" vragen stellen be treffende de verschillende gewesten of plaatsen. Het brengt de vragen varx adverteerder, .toe- komst-igen adverteerder of advertentie-bureau over aan zijn leden (voorzoover de gegevens die het Bureau zelf heeft verzameld, niet toereikend mochterx zijn) en vat de ixigeko- men inlichtingen samexi in een rapport, dat het den aanvrager doet toekomen. Al deze diexisten en inlichtingen van het bureau zijn gratis. Het „Cebuco" zal verder ook tal vaxx publi caties doen verschijxien, die voor de adver teerders van waarde zullen blijken. De leiding van het „Cebuco" berust in han den van iemand, die een twintigjarige erva ring in de couranten- en reclamewereld heeft de Sohotenaren gaat Set fcr langzamerhand duister uitzierx. Nu Kinheim n de eerste overwining heeft geboekt, zaly zij wel trachten ook R.CH. V met leege handen huiswaarts te sturen. Het is echter de vraag of dit. wel zal gelukken. Zeemeeuwen IIHaarlem IV behoort door de roodbroeken te worden gewonnen, al ach ten wij Zeemeeuwen nog niet absoluut ver loren. Tenslotte nog Stormvogels III—E.D.O. IV, waarbij het terreinvoordeel wellicht den door slag geeft. Het volledige programma, luidt als volgt: Wedstrijdprogramma voor Zondag 29 Dec. 1935, STADS EDITIE-BEKER, TUSSCHENRONDE 21, VijfhuizenDSK, 2 uur, Th. van Kampen. 23 Ripperda 2—Hillinen 2, 10 uur, J. Weber. GEWONE COMPETITIE la Haarlem 3Stormvogels 4, 10 u, J. Joosten. EDO 5—De Kennemers 3, 10 u., J. Fovtgens. VI. Vogels—DWO, 10 uur, C. J. Roodt, Haarlem 3a—Spaarnestad, 10 u., M. Seubring )b Kinheim 2—RCH 5. 10 uur, G. de Lugt. Stormv. 3—EDO 4, 12 uur, J. v. d. Wereld. RCH 4—Schoten 2. 10 uur, T. C. Besse. Zeemeeuwen 2Haarlem 4, 10 uur, J. A. v. Gemerden. SpaarnevogelsEDO 3, 10 u., A. H. F. Saeys. 2a Swastika—Kenn. 4, 10 uur, W. F. le Fèbre. Kinheim 4HFC 3 10 uur, J. J. Robbé. Schoten 3-WB, 10 uur, H. C. Hartman. IVO—VSV 3, 10 uur. J. A. Rigbers Jr. 2b DeCeO—Halfweg 2, 10 u„ J. Th. v. d. Putten Bl'daa.1 2—ETO, 10 u., H. Scholts Hzn. VI. Vogels 2Zeemeeuwen 3, 2 uur, H. D. Kist de Ruyier. (Gem. terr. Kleverlj 2c BrederodeBl'daal 3, 2 uur, H. Scholts. Kinheim 5—WH, 2 uur. F, Hendriks. RCH 6—Beverwijk 2, 12 uur, G. J. Tillemans. DrosteKenau 2, 10 uur, E. Kerkman. 2d DIO 2—Heemstede 11,30 uur, W. Th. Maas SpaarndnmSpaarnevogels 2, 10 uur, H. C. v. 't Land 3a EDO 9—RCH 10, 2 uur, J. Pronk. HFC 7—Kennemers 8, 10 uur, A. C. Slobbe. WH 3—EHS 5, 10 uur, J. Post, Hillinen 3'P-innrnendaal Vet. 10 uur, J. C. van Tol. 3b EHS 2HFC 4, 10 uur, J. Sondorp. Stormvogels 5VSV 4, 12 uur. J. F. Ploeg. WB 2—HSV, 10 uur, H. J. Jore. 3c IVO 2—Bloemendaal 4, 2 u., H. H. Kraneveld DKT—Haarlem 6, 10 uur, J. Otten. VOG 2—Hillegom 3. 10 uur, G L. Dreijer. 3d RCH 7—Beverwijk 3, 12 uur, S. Tulen. Kenn. 6—Haarlem 7, 10 u., J.H. Martens Jr. DIO 3—DWO 2, 11,30 u., J. Kerkman Jr. 3e DO AZandvoort 4, 10 u, J. Ph. Stol. Halfweg 3Zeemeeuwen 4, 10 u., S. Koning. Schoten 4Zwanenb, 10 u., G. H. Hekelaar 3 f THB 3—Spaarndam 2, 10 u., J. Niernan. Spaarnestad 2HSV 2, 2 uur, A. Sierveld. EDO 7—VSV 5, 10 uur, J. Nuesink. Brederode 2Heemstede 2, 11,30 uur. O. J. M. van Waveren. 3fe EDO 8—THB 4, 12 uur, G. Smit. Droste 3—EHS 3, 12 uur, J. Steffens. Kenau 4—DIO 4, 10 uur, A. G. Peperkoom Zandvoort 6Halfweg 4, 12 uur. A. P. Wassenaai 3b Kennemers 7—WH 2, 10 uur, A. v. d. Wiel DeCeO 3—WB 3, 12 uur, J. T. v. Mechelen Bloemendaal 5—HFC 6, 10 u., L. Menist. Ripperda 5—VSV 6, 12 uur, A. J. Deen. 3 j Zandv„ 5—Haarl. 8, 10 u., J. Hafkenscheidi H'stede 3—Bl'daal fi, 10 u„ E. v. MÜligen DWO 3—HFC 8, 10 u„ W. Lubbers. Vijfhuizen 2THB 5, 11,30 uur. R. J. Doets Zeem. 5—Spaarnestad 3, 10 u., W. Bouwen? 3k Ripperda 4Brederode 3, 12 u., C. v. d. Pol RCH 11Schoten 5, 10 u, J. C. Luiten. Stormvogels 6—DSK 3, 2 uur. G. v. Slooten Kenn. 9—Swastika 2, 10 u., J. W. J. Nijsen 3 i HVS 3—RCH 12, 10 uur, P. Rol. DWO. 4DO A 2, 12 uur, T. Post. EDO -10—IVO 3. 2 uur. Chr. Okx. Kenn, 10—DeCeO 4, 12 u., J. J. Rosier. Beverwijk 4Schoten 6, 12 u., A. Kuyper. HAARL VOETBALBOND. OVERZICHT. De wedstrijden van Zondag j.l, en van den 2en Kerstdag hebben weinig verrassingen op geleverd. EJD.O. V won op normale wijze met 3—0 van Vliegende Vogels en ook R.CJH. III zag kans door .een 41 zege twee punten op de Vogels te veroveren. In I B kwam Spaarnevogels weer iets dich ter bij het kampioenschap, door met 20 van Haarlem IV te winnen. Het was een emotievolle kamp, waarbij de gemoederen meer dan eens verhit werden. Intusschen staan de leiders thans zeven en meer punten voor op de andere clubs in deze afdeeling, zoodat wij hen wel binnen enkele weken als kampioen kunnen begroe ten. Zeemeeuwen II zag door een 44 draw zoowaar kans om Stormvogels III een puntje afhandig te maken, terwijl Kinheim II haar eerste zege van dit seizoen behaalde, door Schoten II met 30 te verslaan. De strijd om de laatste plaats trekt thans meer de aandacht dan die om de eerste. Het programma voor Zondag. In I A speelt Haarlem UT thuis tegen Stormvogels IV. De Umuidenaren staan thans onderaan, terwijl de roodbroeken nog een redelijke kans op het kampioenschap hebben. Ongetwijfeld zullen zij trachten 'hun positie te versterken; het lijkt ons vrij zeker, dat zij daarin zullen slagen. Toch zullen zij naar alle waarschijnlijk heid nog niet met de leiders E.D.O. V gelijk komen. Laatstgenoemde ontvangt Kennemers III op bezoek, hetgeen door E.D.O. gewonnen behoort te worden. Haarlem III A heeft tegexi Spaarnestad de beste kansen terwijl Vliegende VogelsD.W.O. misschien in eerx kleine zege voor de gast- heeren of een gelijk spel eindigt. In I B treden de Spaarnevogels tegen E.D.O. III in het strijdperk. De bezoekers zijn mo menteel de meest serieuse concurrenten, doch wij verwachten niet, dat zij de eerste zullen zijn die aan Spaarnevogels een nederlaag toe brengen. R.C.H. IV krijgt op eigen grond een aardige kans, zich iets uit de gevaarlijke zóne te werken en wel ten koste van Schoten II. Voor Geen particuliere exploitatie van lijn Uithoorn-Alfen. De onderhaxidelingen over een particuliere exploitatie van de spoorlijn Alphen a. d. Rijn Uithoorn zijn plotseling afgebroken. Ge bleken is nl„ dat door Ged. Staten van Zuid- Holland aan eenige autobusondernemers concessie zal worden verleend voor het on derhouden van autobusdiensten op dit tra ject. Bovendien is komen vast te staan, dat van de zijde der gemeentebesturen geen me dewerking is te verwachten. fUNIOREN-COMPETITIE A, HFC aStormv. a, 12 u„ A. J. Grootegoed Haarlem aKennemers a, 10 u., W. Goulooze VSV aEDO a, 12 uur, A. v. Kampen. RCH aKinheim a 10 uur, J. v. Aalst. B HillinenZandvoort a, 12 u., G. de Raadt EHSHFC b, 10 uur, J. P. BieTman. DeCeO—RCH b, 2 uur, G. H. Wille. C RCH c—Beverwijk a, 2 uur, G. Kerkman. Bl'daal b—Stoi-mv. b, 12 u., I. Notenboom VSV bEDO b, 12 uur, G. A. H v. Royen. D EDO cHaarlem d, 12 uur, J. P. J. den Nieuwenboer E HFC d—RCH e, 10 uur, H ,P Klein. RCH f—DKT, 10 uur, A Bos. Hilleg.Zandv. b, 10 u., P. A. W. de Rooy Zeem.Spaarnev., 12 u., L. A. A. Gieske F- RCH g—Beverwijk b, 2 uur, W. v. Duyn. VVH bDIO 10 uur, Th. Portegies. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnês van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den VTager. van nut kan rijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. BELASTINGZAKEN VRAAG: Moet men voor een meisje, dat men eiken werkdag- van 9 tot 2 uur heeft, pers, bel, betalen en is dit ook afhankelijk van den leef- lijd? Hoeveel bedraagt -die belasting? Mijn pers. bel. wordt berekend naar een huurwaarde van 510.— p. j. ANTWOORD; Als het meisje beneden de 18 jaar is, is men voor haar niet belastingplichtig. Voor een meisje van 18 tot beneden 21 jaar Is de belasting 10.40; voor 21 jaar of ouder 15.60. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe verwijdert men een ranjavlek uiteen blauwe tafzijden japon? 2. Hoe kan men die japon wasschen? ANTWOORD; 1. Met lauw water af sponsen én daarna de natte plek bedekken met magnesia. Stil laten liggen, tot het goed droog is en dan afschuieren. 2. In benzine dompelen en daarin 10 minuten wasschen. Zonder wringen glad te drogen hangen. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid, VRAAG; Hoe verwijdert men een petroleum- vlek uit een Perzisch vloerkleed? ANTWOORD: De vlek stevig afwrijven met waschbenzine en dadelijk daarna de nog vochtige blek bedekken met een daagje magnesia. Na een uur het poeder verwijderen. Deze behandeling, zoo mogelijk, buiten; anders fink ventileeren en vooral geen vuur of vlam metje in de nabijheid! VRAAG: 1. Hoe kan lk zeemleeren schoentjes schoonmaken? 2. Hoe verwijdert men een vlek van rijwielolie uit een blauwe veloui-s chiffon japon? ANTWOORD: -1. Luchtig en voorzichtig af schuren met schuurpapier no. 00. Geen schuur- linnen! 2. Afwrijven met een propje watten, gedrenkt in perchlooraethyleen en dadelijk daarna de nog vochtige plek be>dekken met magnesia Een uur. stil laten liggen en dan afschuieren. VRAAG; Hoe maakt men amahdelpers? ANTWOORD: Benoodigd: 125 gram zoete amandelen, vermengd met 4 bittere; 125 gram suiker; 1 ei en wat geraspte citroenschil of wat uitgeschrapte vanille. Pel de gewekte amandelen en maal ze 2 keer met de suiker, het ei en het smaakje door den amandelmolen. Vorm van dit araandelpers op een met een weinig meel bestoven, plaat rolletjes van ongeveer 2% cM. dikte, die gij naar verkiezing nog door suiker kunt rollen. Amandelpers wordt geuriger, als het eenige dagen te voren wordt klaargemaakt. VRAAG: 1. Hoe wordt gist bereid en welke zijn de bestanddeelen? 2. Waarmee lijmt men fluweel op een metalen voorwerp? ANTWOORD: 1. Gist is een bacterie, die zich voortplant op geschikte voedingsbodems, zooals suikeroplossing, of melasse. 2. Met velpon. Met gebruiksaanwijzing in den handel verkrijgbaar. uit Kennemerland 1—3 Regels 25 cent Elke regel meer 10 ct. (uitsluitend bij vooruitbetaling) NET MEISJE gevr., van S3 u., 2.50 p. wk. Marnixlaan 9, Drieh. Spoedig gevr. U.K. HUISHOUD STER, wed. i. d. 60 jaar, bij man alleen. KI. vergoeding, voor goede behandeling ingestaan. Klein huis. J. van Kuikweg 21, Heems kerk, Gevraagd tegen half Januari '36 een nette HALFWAS SLAGERS- BEDIENDE, P.G., goed met klan ten kunn. omgaan, bij C. Halff, Santpoort. Tel. 22410. Net meisje vraagt VRIENDIN, leeftijd 22 jaar. Adres te vern. bur. van dit blad Te k. pracht PATHéFOON met 40 pl„ eiken kast. Te bevr, Hoog- dorperweg 13 b, Heemskerk BEGRUIKT FORNUIS te koop, doch in prima staat van 85. voor 12.50. Rijksweg 235, Velsen DIPLOMA Pedic., Voetk. De nieu we cursus vangt aan 6 Jan. a.s. Exam, onder Medisch toez. Mond. inl. 69 u. Raamvest 1, Hrlm. HULP GEVRAAGD bij Latijn v. Gymn. 4e klas. Br. met prij^opg. G 4579 bur. van dit blad KNIPCURSUS. 60 lesuren, 3 mid- d. p. w. Grondig onderr. Bill, voorw, Zijlwég 109 rd. KNIPCUR-SUS voor eigen gebruik Vlugge methode, 2,50 per mnd. Br. G 4634 bur. v. d. blad TALEN - HANDELSCORR. Erv. corr., dipl. H.H.S. en Mercurius, Fr., Du., Eng., Sp. werkt leer lingen bij. Bill. Vlieg, Kleverlaan 229 Tel. 22532. CURSUS STENO en TYPEN ƒ6.50 p. m„ in ca. 5 mnd„ alles inbegr. Privélessen. Vlieg, gedipl. steno- leeraar, Kleverlaan 229, tel. 22532 Voor huishouding Gevraagd te Heemstede met Januari een DAGMEISJE v de morgenuren. Aanbieding mevr. Vis, Javalaan 38. Gevr. te Zandvoort 15 Jan, of eer der DAGMEISJE, bek. met ko ken en netjes werken. Goed loon. Br. G 4542 bur. van dit blad NET MEISJE gevr. voor de mor genuren of werkster (met mid dagmaal). Kleverparkweg 1G3. Haarlem EENV. FATS. DAGMEISJE gevr. in klein gezin van 9 tot 3 uur, P.G., 18 a 20 jaar, met middag- kost, Emraalaan 2 3, Haarlem FLINK NET R.K. MEISJE v. g. g. v., gevr., voor de huishouding. Tevens voor hulp in den winkel, leeftijd ongev. 16 j. Br. G 4553 bur. van dit blad Doktersgezin z. k. bij Hoorn vr. MEISJE v. d. en n., niet ben. 16 jr., zelfst. kunn. werken. Inl. 68 uur Mevr. v. d. Waarde, Brede- roodscheweg 81 B, Santpoort. Wordt gevr. in gez. m. kinderen FLINK MEISJE voor dag of d. en n., koken geen vereïschte. Br, G 4570 bur. van dit blad Gevr. in klein gezin té Bloemen daal, liefst voor 2 Jan .of 15 Ja nuari een NET FLINK MEISJE, v. d. en n., P.G. Aanbieding 's av. alleen tusschen 89 uur of schrift., v, g. g. v. Mevr. v.' Am- mers, Hartenlustlaan 20 Gevraagd per 6 Jan. een EEN VOUDIG MEISJE, P.G., niet be neden 18 j. Zelfst. kunn. werken in kl. gezin, van half 9 tot 5 uur, Zondev goede get. onn. aanm, Aanm, na 3 uur Wljnoldy Da- niëlslaan 3, Santpoort (St.), Gevr. FLINK MEISJE van 9.30-5 van g. g. voorz. Aanm. na 7 uur Bosb. Toussaintlaan 5, Heemst. FLINK DAGMEISJE gevr., van 8S uur. Zondags van 911 uur, goed 1c. werken en koken, v. zeer goede mondelinge g. v. Aanm. 's av. S9 uur Houtplein 11 zw. Gevr. voor direct een MEISJE v, ochtenduren, niet ben. 16 jaar. Adres te vern. bur. van dit blad DIENSTMEISJE gevraagd te Overveen, dicht bij Haarlem, voor direct voor dag en nacht, in gez, zonder kinderen, kunn. koken, netjes werken, v. g. g. v. Aanm, 3 0 Dec. tusschen 8 en 9 uur Dr. D. Bakkerlaan 57, Bloemendaal Gevr. per 1. Jan. wegens teleur stelling NET MEISJE v. d. en n., zelfst. k. k. en w. Heerenweg 81, Heemstede. NOODHULP gevraagd van 29 Jan. Heemsteedsche Dreef 258 Spoedig gevr. v. d. en n, FL. H. MEISJE, zelfst. werken en eenv. koken, v. g-. g. v Loon 20 p.ra. Oranje Nassaulaan 9 3, Overveen. DAGMEISJE gevraagd van 9 tot NET BURGERMEISJE gevraagd 7.30.Aanmelding Kleverpark- voor direct, bij 2 kinderen, niet straat 5, na 8 uur. ouder dan 17 jaar. Zijlweg 33. Hrl,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3