Het Snelle Ding OMMELEN EN WASSCHEN KAN IEDEREEN iJMUIDER STOOM WASCH- EN STRIJK-INRICH TiNG Brieven uit de Nederlandsche Ambulance in Ethiopië. tut Autoq-cciJfiie. Kilometers. Ik rij als regel negentig! zegt iemand. Het heeft geen zin hem verschrikt aan te staren bij deze ontstellende mede deeling, want het is niet waar. Hij uit slechts auto latijn, evenveel voorkomend als jagers- en visscherslatijn. Wie in het Westen van Nederland woont rijdt „als regel" zoowat zestig a zeventig. Dat wil dan zeggen: tusschen de steden en dor pen in, want in de „kommen" moet hij zich wel tot dertig a veertig bepalen als hij niet eiken dag eenige bekeuringen wil oploopen. Negentig haalt hij bij uitzondering wel eens op enkele stukjes weg. Maar het gemiddelde bij een langen rit door Noord- en Zuidhol land ligt bij flink doorrijden zoowat tusschen, de veertig en vijftig. De helft dus van negentig. De auto-latinist hoeft overigens niet te gengesproken te worden. Dat heeft geen nut. Het overtuigt hem toch niet, en als het hem overtuigde zou het jammer voor hem wezen, want het kan best zijn dat hij zichzelf die negentig heeft wijsgemaakt, en er gelukkig mee is. En de werkelijkheid des levens is zon der vermenging met wat sprookjes-sfeer niet genietbaar. Snelheid is bekoorlijk en zelfs iichtelijk- bedwelmend. Verlaat het Westen des lands, over den afsluitdijk bijvoorbeeld maar nog be ter via Amersfoort, en ge krijgt de kans ervan te genieten zonder ongelukken te maken. Daar in die provincies hebben ze de ruimte. En daar is het fijn eens flink diep in te trappen en hem van katoen te geven! Wie zich in snelle stemming voelt doet dat dan ook. Des motors zoemtoon stijgt, maar het hindert u niet. Vel den en beemden suist ge voorbij en de snel heid bevangt u plezierig. De scherpe concen tratie op den weg, het ver-vooruit-moeten-kij- ken om lang te voren te kunnen minderen als er een hindernis anocht opdagendat is alles plezierige inspanning. Heeft de auto er ook zin in de eene dag is bij hem niet de andere, evenmin als bij zijn baas dan lijkt hij er steeds meer plezier in te krijgen en „als vanzelf" op te trekken. Hij bromt tevreden, hij is in zijn element. Ik ken een zuinig man die dit genoegen nimmer tenvolle kan smaken, sinds hij ont dekt heeft dat zijn auto boven de 80 net anderhalf maal zooveel benzine opslokt als hij op 60 doet. Hard rijden is duur, en hij kan niet nalaten het uit te rekenen. Nog veertig K.M. naar de volgende stad.... sjonge, denkt hijkost me bijna acht liter. Als ik nou niet zoo gek was, en tot zestig zakte, zou het met ruim vijf bekeken zijn. Dat scheelt twee ënhalf, da's dertig cent en daar win ik nou precies tien minuten mee! Wat heb ik aan tien minuten? Niets! Ik ben toch al te vroeg voor mijn zakenbezoek, het eenige resultaat zal zijn dat ik eerst nog een kop koffie ga drinken.... kost mij weer een kwartje da's 55 cent weggesmeten. Wat heb ik er aan? Het is pure dwaasheid! En hij vertraagt zijn gang, maar krijgt nu een gevoel of hij kruipt. Merkwaardig hoe iemand dat gevoel krijgt of-ie kruipt ais hij van negentig tot zestig zakt! Dus wordt het hem te machtig, en vol zelfverwijt trapt hij toch maar weer in Colijn zegt: aanpassen, en hij heeft ge lijk, verklaart deze zuinige. Maar het is niet zijn bedoeling dat de auto's het doen, zeg ik. Als ons heele auto- verkeer beoosten Amersfoort naar zestig gaat zakken, zakt zijn benzinebelasting toch mee? Dit moet hij beamen. Een werkelijk zuinig-aangelegd mensch doet misschien beter er geen auto op na te houden. Een statistisch-aangelegd mensch kan er daarentegen veel studie aan beleven. Hoe is het mogelijk, twintigduizend kilometers in een jaar op den teller te la-ij gen als men alleen voor zijn genoegen en in zijn vrijen tijd rijdt? Raadsel! Het is zoowat dertig per dag. Vele dagen brengt de auto in zijn stal door, het aantal rij-dagen is dus veel minder dan 365, het gemiddelde op de rij-dagen dus veel hoo- ger dan 30. Hoe kan dat nou? Hoeveel groote tochten maak ik nou? Er zijn veel meer statistische raadselen. De grillen van benzinemeters leveren ze telkens op. Wie die dingen niet wantrouwt, staat op een kwaden dag ergens midden op den af sluitdijk zonder een drup. Het koelwater is ook gaarne bereid, den statisticus een kool te stoven stoven is het woord, als het een maal op is en het uithoudingsvermogen van banden blijkt nog onberekenbaarder. Maar het raarste blijft het benzineverbruik, De fabriek geeft 1 op 8 op. Nou ja, zegt de leverancier, ze vergissen zich daar wel 'es. Rekent u maar op 1 op 7. Na een maand loopt-ie 1 op 5, na drie maanden 1 op 6Vz, na een jaar 1 op 5Vè en dan komt er ineens een dag waarop het ding 1 op 8 presteert. De he mel weet waarom, maar het stoort zich niet aan statistiek en slikt den volgenden morgen Veer 1 op 5 Dit soort zorgen kwelt mij niet, maar er zijn automobilisten die er zich aandachtig mee bezig houden, die de verschillende meters op hun dashboard blijven beloeren, precies we ten wanneer de accu bijlaadt en wanneer niet en een maandelijksche statistische stu die maken van de garage-rekening. Maar zoo zijn er ook die bij voorkeur, in- plaats van in den wagen te rijden, eronder liggen te knutselen. Zij zouden de veiligheids kampioenen van den weg wezen als zij vaklui waren. Nu zijn zij noch het een, noch het ander. Wel zit er iets prettig-jongensachtigs in. Richtprijs voor tarwe verlaagd ZATERDAG 28 DEC. 1935 Tot negen gulden. Ten einde den steun, welke uit het land bouwcrisisfonds op de verschillende land- bouwcrisisproducten wordt gegeven, meer naar evenredigheid te verdeelen heeft de minister van Landbouw en Visscherij be sloten, den richtprijs voor de tarwe, welke voor den oogst van dit jaar f 10 bedroeg, voor den a.s. oogst tot f 9 te verlagen. Rijksopcenten op belastingen. De wet tot heffing van opcenten op en kele belastingen ter versterking van de mid delen tot dekking an de uitgaven des rijks heeft het Staatsblad bereikt en treedt met ingang van heden in werking. Noodlottige twist tusschen man en vrouw. Mail door messteek gedood. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontstond twist tusschen het echtpaar D. te Overdinkel (gem. Losser). De man schijnt hierbij de vrouw met een mes te hebben be dreigd, waarna de vrouw hem het mes afhan dig maakte. Hierbij liep D. een vrij diepe mes steek in de hartstreek op. Vrijdagmorgen te elf uur is het slachtoffer aan bloedverlies overleden. De vrouw werd door de politie naar het gemeentehuis te Losser overgebracht. Zij is zoo onder den indruk van het gebeurde, dat men haar nog geen verhoor heeft kunnen .fnemen. De verslagene stond niet gunstig bekend. Nieuwe uitvinding op scheepvaartgebied. Automatische registratie van scheeps- commando's. I Tijdens de onlangs in Indië gehouden proef vaart van de „Janssens", het nieuwe schip dei- Kon. Paketvaart Mij., is een Nederlandsche uitvinding gedemonstreerd, waarvoor uit de kringen der officieele genoodigden en technici groote belangstelling bestond, aangezien deze vinding, indien zij volledig beantwoorden zal aan de verwachtingen, welke men er van koestert, wijde perspectieven opent voor het réconstrueeren van scheepsongevallen en scheepsrampen, waarbij het in de eerste plaats aankomt op' een juist inzicht in de door het commando verrichte manoeuvres. Het betreft hier een door den heer Faber uitgevonden instrument, dat den naam „Fa- ber's Automatic Recorder" heeft gekregen, en dat alle commando's, door middel van de scheepstelegraaf gegeven, registreert, zoodat deze, op een strook papier neergelegd, steeds kunnen worden gecontroleerd. Het belang hiervan zal men direct begrij pen, wanneer men de verslagen leest van de zittingen van den Raad voor de Scheepvaart, waar alle aanvaringen, strandingen enz. van schepen worden behandeld. Men weet dan, dat bij het re.construeer.en van dergelijke onge vallen de getuigenverklaring van de beman ning dikwijls den doorslag moet geven, vooral wat betreft de gegeven commando's en de wijze waarop deze zijn uitgevoerd. Het blijkt meermalen, dat deze verklaringen van elkan der afwijken, al werden ze ook naar geweten afgelegd. Door den recorder wordt vastgelegd welk commando is gegeven, hoeveel tijd daarna en welk antwoord daarop uit de machinekamer is gekomen en weer hoeveel tijd na het comman do en antwoord daarop de manoeuvre met den voortstuwer is uitgevoerd en hoe dit is gedaan. Tevens wordt nog het aantal omwente lingen van de schroef geregistreerd. TREIN WA GEN IN MIJNGANG OMGESLAGEN. Mijnwerker gedood. In de Do-maniale Mijn te Kerkrade, ont spoorde Vrijdagmiddag ongeveer te half drie een trein, die mijnwerkers vervoerde van hun werkpost naar de schacht. Een der wagens sloeg om en de gehuwde mijnwerker J. van Laarhoven werd bekneld tusschen den wagen en de steen/wand. Hij was o.p slag dood. HET EERSTE IN NEDERLAND GEBOUWDE PRESTATIE ZWEEFTOESTEL. Het in een timmermanswerkplaats aan de Leliestraat te Enschedé vervaardigde zweef vliegtuig, het eerste in Nederland gebouwde prestatietoestel de Grunau Baby II, is dezer dagen in gereedheid gek-omen. Het is door leden van de Twentsche Zweefvlieg club zelf vervaardigd. Een proefvlucht is zeer goed geslaagd. IDENTITEITSKAARTEN VOOR FOTO TOESTELLEN In aansluiting op het bericht, dat wij eenige dagen geleden konden publiceeren inzake den frauduleuzen import van fototoestellen en an dere foto-artikelen en van de verscherpte maatregelen, zooals inbeslagneming, beboeting en strafvervolging, welke terzake door onze douane getroffen zijn, kunnen wij thans me- dedeelen, dat de Organisatie van den Neder- landschen Fotohandel, belichaamd in het Centraal Bureau, gevestigd te Amsterdam, ter ondersteuning van vorenbedoelde maatrege len voorstellen bij de Regeering heeft inge diend om ten gerieve van het Nederlandsch fotografeerend publiek ter voorkoming van moeilijkheden aan de grenzen bij terugkeer uit het buitenland met een tevoren in Neder land gekocht fototoestel z.g. Identiteitskaar ten te verstrekken, ten blijke, dat de betref fende apparaten al reeds eerder regelmatig werden ingevoerd en dus verder vrij van rech ten in Nederland kunnen worden toegelaten. Deze identiteitsbewijzen zullen uitsluitend via den bonafiden fotohandel afgegeven wor de* Inbrekersbende te Rotterdam opgespoord. Werktuigen werden zelf vervaardigd. In den nacht van 1 op 2 September van dit jaar is er ingebroken in het Capitol- theater aan den Binnenweg to Rotterdam. De brandkast werd geforceerd en de inbrekers maakten een buit van f 5600. Eenige dagen na de inbraak arresteerde de politie den 22- jarigen A. W. P. en den 44-jarigen W. F. B kellner van beroep, die in het Capitoltheater tevoren werkzaam was. De politie was er echter van overtuigd, dat hij deze inbraak nog meer mensehen betrokken moesten zijn, De technische opsporingsdienst stelde een zeer nauwkeurig onderzoek in, waarbij men ontdekte, uit de.wijize waarop de brandkast was geforceerd, dat hier met zeer bijzondere inbrekerswerktuigen werd gewerkt. Er moes ten inbrekerswerktuigen gebruikt zijn, die slechts zeer zelden voorkom-en. Het onderzoek leidde er toe, dat dezer dagen kon worden aangehouden de 54-jarige haven arbeider C. F. W. M. en de 46-jarige bank werker, J. M. D„ die ervan verdacht worden medeplichtig te zijn geweest aan de inbraak in het Capitoltheater. Bij een huiszoeking bij C. F. W. M. werden verschillende inbre kerswerktuigen in beslag genomen, waarbij de weinig voorkomende. Bovendien vond men bij hem een volledig geïnstalleerde werkplaats voor het maken van inbrekerswerktuigen. Dit alles werd in beslag genomen, De beste waschverzorging vindt U alleen bij de SNELL1USSTRA AT 39 TELEFOON 4 3 7 1 (Adv. Ingez, Kleine boeren en tuinders krijgen een uitkeering. Vermoedelijk in Februari. Reeds van het begin der Landbouwcrisis- x>litiek af is getracht den kleinen boeren tegemoet te komen. Vandaar, dat bij allerlei maatregelen, o.a. bij de teeltbeperking van runderen en varkens, voor hen gunstige uit zonderingen zijn gemaakt. Een geheel voldoende resultaat is daar mede nog niet verkregen. De nood van vele boeren is nog van dien aard, -dat zij reeds in de werkverschaffing zijn geplaatst of zich daarvoor zullen moeten aanmelden. Het is een groot nationaal belang, dat deze kleine zelfstandigen niet te gronde gaan. maar op hun bedrijfjes kunnen blijven werken. Om dat te bereiken, is een financieele te gemoetkoming gewenscht. Het is daarom, dat -de minister van Land bouw en Visscherij heeft besloten, voor de kleine boeren uit het Landbouwcrisisfonds een uitkeering ineens, tot -een bedrag wis selend tusschen 25 en 3>0 gulden per bedrijf, beschikbaar te stellen. Zij, die blijkens de gegevens der belastipg een inkomen hebben, dat -deze uitkeering niet dringend noodzake lijk maakt, zullen uiteraard hiervoor niet in aanmerking komen. Met de voorbereiding van de uitvoering van dezen maatregel is nog al eenige tijd gemoeid. Aangenomen wordt, dat de uitkee ring in Februari zal kunnen plaats vin-den. Ook aan kleine tuinders. Behalve de positie der kleine boeren, vraagt ook de toestand van een aantal nood lijdende tuinders de aandacht, In bepaalde streken van ons land, met name in Noord- Holland, is een misoogst opgetreden. Dien tengevolge hebben een aantal kleine tuinders slechts een zeer geringe hoeveelheid groente ter veiling kunnen brengen, Daardoor mis sen zij niet alleen de inkomsten van de op brengst der groenten, maar ook den toeslag, die krachtens de crisisbepalingen daarop wordt gegeven. Er zijn -een aantal tuinders, die hierdoor te gronde dreigen te gaan. Ook hier is het noodzakelijk de helpende hand te bieden, opdat aan deze nijvere werkers in de kosten van aanschaffing hunner be-drijfsbenoodig-d heden worde tegemoet gekomen. Vandaar, dat de minister van Landbouw en Visscherij voor hen van deze groep, voor wie dit drin gend noodzakelijk blijkt, tot een bijzondere uitkeering heeft besloten. Ook hier kan de uitkeering in Februari worden tegemoet gezien. Staphorster gewoonte leeft weer op. Jongeman bij vechtpartij levensgevaarlijk gewond. De oude gewoonte, om veeten met het mes te beslechten, die scheen uitgeroeid te zijn, is te Staphorst wederom in eere hersteld door twee jongelieden, den 23-jarigen C. en den 18-,jarigen V. C. werd zoodanig in het hoofd gestoken, dat hij levensgevaarlijk werd gewond. Dit alles speelde zich af in een schuur, waarin de vech tersbazen zich hadden teruggetrokken, terwijl de vrienden van beide partijen op den weg op den afloop stonden te wachten. INTERLOCALE TELEFOONGESPREKKEN OP GRAMOFOONPLATEN De gelegenheid om telefoongesprekken te laten vastleggen op gramofoonplaten, welke tot dusver alleen bestond in het radiotelefoon- verkeer met Ned.-indië en op verzoek van den aanvrager voor gesprekken in het in- terlocaal verkeer, is thans uitgebreid tot de interlocale gesprekken, eveneens op verzoek van den aanvrager. Nadere inlichtingen verstrekken de rijkste lefoonkantoren. Baconcontract wordt tijdelijk verlengd. Neptunus, God der Wrake?Voorbereiding. Samenstelling. De melkmuildieren ver vallen. Afscheid uit Holland. ..De heeren treffen het", zei kapitein Ude- I den «^ringen'.der yorlgè ambulan- ces, dat dit aantal soms plotseling aanzienlijk uitgebreid zal moeten worden, met allerlei hulpmiddelen. Aan de hand van het verbruik Zij het met enkele wijzigingen. De onderhandelingen over een nieuwe ba- conregeling ter vervanging van de thans vigeerende, dat gelij-k men weet met ingang van 1 Januari a.s. door minister Deckers is op- jezegd, zijn nog niet ten einde gebracht. In verband daarmede heeft de minister be sloten het bestaande baconcontract nog eeni ge n tijd te verlengen tot het nieuwe contract tot stand is gekomen. Echter zullen in het con tract enkele wijzigingen worden aangebracht, waarvan de noodzakelijkheid in de practijk is gebleken. Drie voetgangers onder een auto. ma van de Kota-Rad.ia. „het is rustig in de Golf van Biscaye". Of de grootste helft dei- leden van de Nederlandsche Ambulance dit met hem eens is, weet ik niet. Zij gedragen zich te zonderling om hun deze vraag te stellen. Zij weigeren hun kooi laat staan hun hut te verlaten en maken geluiden, welke mee bij patiënten dan bij „strijders in het wit"' passen. Het heeft er veel van of Neptunus, behalve God der Zee, tegenwoor dig ook „God der Wrake voor patiënten" is en menige oud-patient in het vaderland zal vermoedelijk, dit lezende, en terugdenkende aan vervlogen dagen, Bredero's wijsheid in den zin komen: „Het kan verkeeren". „Dit is niets" beaamt, stuurman Everts (ook een Gelderschman uit Drempt), maar ondertus- schen glijd ik beurtelings weg van dit ver ankerde bureautje op mijn niet verankerd stoeltje of stoot op pijnlijke wijze mijn knieën aan het einde der terugrit. Zelfs de medicijn, voorgeschreven door den scheeps arts (den echten wel te verstaan, van den Lloyd) 2 maal 15 cC te nemen voor het eten wil niet blijven staan moet snel worden ingenomen. Overigens zonder te genzin. Ondertusschen brengen de acht, drie ton zware zuigers der Dieselmotoren, welke per minuut x maal op en neer vliegen om de 120.000 K.G. zware krukas te doen draaien, ons zonder mankeeren verder naar ons doel. Ons doel, waarom in deze weken van voor bereiding ons aller gedachten draaiden. Want veel werk is er in dezen tijd verricht, zoowel door de -energieke commissie van voorbereidoing der ambulance naar Ethio pië uit het Hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis, als door de verschillende leden der Ambulance. Groote moeilijkheden warén reeds van den beginne aan te over winnen. Nimmer toch heeft het Nederland sche Roode Kruis zijn taak zoo ver uitge strekt als thans. Gegevens omtrent de erva ringen van vroegere ambulances, bijv. van die naar de Balkan, waren voorhanden, be nevens een deel van het vroeger gebruikte materiaal, dat nog in een voortreffelijken staat bleek te zijn. Maar een der grootste bezwaren bleef bestaan, namelijk de onze kerheid omtrent hetgeen men vinden zal daarginds in Ethiopië, want nadat de Ita- liaansche regeering had laten weten, dat zij op uitzending eener ambulance achter haar front geen prijs stelde, stond het vast, dat het punt van uitgang Addis-Abeba zou zijn. Daarbij de wetenschap, dat men niets zou kunnen laten nakomen, en er evenmin op mag rekenen daarginds iets te kunnen be trekken. Dat A-ddis-Abeba het punt van uitgang zou vormen, heeft tevens tot gevolg, dat de ambulance per karavaan naar haar standplaats zou moeten reizen. In Harrar en omgeving, de eenige plaatsen in Abessynië, die door een weg met de 'kust verbonden zijn en waar een geregelde verbinding met auto's met Berbera, de havenplaats van -het En- gelsche gebied mogelijk is, en welk gebied tevens aan den spoorweg van Dzlbouti naar A-ddis-Abeba ligt, werken reeds de Fran- sche, de Engelsche en de Zweedsche ambu lance (de laatste heeft zelfs al sinds jaren een missie-ziekenhuis in Harrar). Hulp aan het Noord- en aan het Zuidfront is -dus het meeste noodig. Dit reizen per karavaan heeft weder tengevolge, dat de -bagage tot het al- lernoodigste beperkt moest worden en men, behalve geen stuk te weinig, ook geen stuk te veel mee mag nemen. Voorts, dat men aan maximum-gewicht van 35 K.G, per colli ge bonden was en tevens aan maximum afme tingen, welke voor verschillende voorwerpen als tentpalen, zijstukken van ledikanten enz. nieuwe moeilijkheden met zich brachten, Ook kon men niet- meer rekenen op 'huisvesting en gedeeltelijke ravitailleering ter plaatse, maar moet alles voor deze expeditie voor den vollen werkingsduur dadelijk worden meege bracht. Een zware taak kwam te rusten op de schou- Eén van hen gedood. Vrijdagavond liepen drie menschen, o.w. de 25 jarige heer M. v. d. Linde uit Kortgene, aan de rechterzijde van den provincialen weg Kortgene—Geersdijk, toen plotseling in volle vaart een auto achter hen aan kwam, die hen alle drie tegen den grond smakte. De heer v. d Linde werd daarbij zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed van de twee anderen, de heeren J. Koets en P. Roodzand, brak eerstgenoemde een been, ter wijl de laatste wonden aan het gelaat opliep. De wagen, die bestuurd werd door-den heer Visser uit Wissenkerke, stopte onmiddellijk na het ongeval; tegen den chauffeur werd proces verbaal opgemaakt. Wat precies de oorzaak is geweest van dit ongeval, valt nog niet te zeggen. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in, ders van den administrateur. Ingenieur de j gemoet. Vries kent evenwel Ethiopië, Meer dan drie jaren werkte hij daar aan grensafbakening en wegenaanleg, en doorkruiste hiervoor het geheele land. In de enkele weken voor het ver trek der boot heeft hij het klaargespeeld de geheele uitrusting, in model kistjes van 35 K.G. verpakt, die zoo op de muildieren geladen kun nen worden, aan boord van de Kota Radja te verschepen. Aan de leveranciers was reeds dadelijk verzocht de verschillende door hen te leveren artikelen over meerdere kisten te verdeelen, zulks teneinde te voorkomen, dat men bij aankomst alle kisten tegelijk zou moeten openen. Tevens biedt dit het groote voordeel, dat, wanneer er een kist zoek raakt onderweg, bijv. door het verongelukken van een muildier, men niet van de totale voor raad van een bepaald artikel, bijv. morphine, beroofd is. Het was evenwel niet meer mi;^ alles vooraf in Holland te verzamelen en ook nog de artikelen, welke van verschillende leveranciers kwamen, maar bij elkaar gebruikt moeten worden, in dezelfde kisten of series kisten te verpakken. Teneinde toch de orga nisatie zoo voortreffelijk mogelijk te doen zijn en zooveel mogelijk bezwaren van tevoren te ondervangen kan men thans de leden der am bulance in de ruimen aantreffen, gewapend met timmergereedschap en eindeloos getypte staten, bezig met het noodzakelijke verpak ken, al behoeven gelukkig niet alle 600 kisten te worden geopend. Veel is er dus ten slotte veranderd aan den oorspronkelijken opzet, waarbij werd uitgegaan vanzooveel morphine, zooveel verband, zooveel melkmuildieren. Wat de opzet van het zuiver medische deel betreft stuitte men op minder groote organi satorische bezwaren. Hierover was men het spoedig eens. Uit de enorme bezwaren bij het vervoer volgde reeds dadelijk, dat de ambulance klein moest zijn, maar tevens stond voor het Roode Kruis vast, dat, wanneer het Holland- sche volk hulp naar den vreemde zou zenden, de uitrusting voortreffelijk en compleet zou moeten zijn. Daar op huisvesting niet gerekend mocht worden, werd besloten tot uitzending van een veldambulance, tot onderbrenging van patiënten, personeel, apotheek, laboratorium, operatie- en steriliseerafdeeling in tenten. Volledige uitrusting der chirurgische afdeeling stond natuurlijk vast en na de noodige infor maties werd ook besloten een modern trans portabel röntgentoestel mede te nemen. De hiertoe benoodigde stroom zal door een klein motortje, met dynamo worden geleverd. Moeilijker bleek de begrooting der hoeveel heden verband en geneesmiddelen. Voor hoe lang zou men gaan? Hoeveel patiënten zou men te behandelen krijgen? Op hoeveel ope raties per dag zou men moeten rekenen? En ^i.arbij de wetenschap, dat men geen aa-nvul- ^ng kan laten komen, maar gezien kosten en bezwaren bij het vervoer evenmin te veel mag mede nemen. Toen het bleek, dat het Hol- nndsche volk het streven van het bestuur van per dag en per patiënt in verschillende zieken huizen van een bepaald artikel is getracht tot aen schatting te komen, w'élke piet geheel uit de lucht is gegrepen. Tot welke getallen men dan komt, moge U bijvoorbeeld uit het aantal zwachtels blijken. Knoopt men deze allen aan een, dan krijgt men een lengte, van 150.000 M, of de afstand Doetinchem-^-den Haag. Te zamen met watten, compr.essen, ce.istof, kleef- pleister en wat dies meer zei, wordt dit alleen reeds een aantal kisten, waarmede niemand onzer ooit meer op reis hoopt te gaan (of schoon eenigen onzer getrouwd zijn en dus getraind in het passen op bagage). In totaal blijkt de bagage te bestaan uit meer dan 600 kisten en balen. Volgens de Con ventie van Genève verzorgt de regeering van het land. waar een ambulance wordt heenge zonden. het vervoer van de hoofdplaats af. In het huidige geval heeft het -Nederlandsche Roode Kruis er evenwel prijs op gesteld dit zelve te doen. zulks om versohülende redenen, onder meer, omdat men d-an de zekerheid heeft, wat er ook moge gebeuren een transportmiddel te hebben om te zijner tijd terug te ke'eren, zoodat men niet behoeft te wachten tot- een karavaan uit Addis Abeba de ambulance komt ophalen. Tevens biedt dit het voordeel, dat men een deel der bagage kan achterlaten In de Fransche legatie, welke de Hollandsche belangen zal behartigen, en men zelve aanvullingen uit dit magazijn kan gaan halen, waardoor tevens een verbinding met een post- en telegraaf centrum blijft bestaan, want de ambulance beschikt alleen over een draadloos ontvangtoestel. Zelve uitzenden zal niet mogelijk zijn. En zoo drijft de Kota-Radja dan thans op de Middellandsche Zee. Reeds één dag hebben wij op het vaar plan ingeloopen. De voortreffelijke verzorging door de Rotter- damsch-e Lloyd en het koesterende zonnetje doen de leden der ambulance energie verza melen in de vrije uren, wanneer niet in het ruim gewerkt wordt en geen schrijfmachi nes ratelen; energie voor de dingen, die ko men zullen. De boeken der tevoren bijeenge brachte bibliotheek over Atoess-ynië gaan van hand tot hand. Een ieder gevoelt, hoe noo dig het is van te voren tenminste eenigen indruk te hebben van het land, waarin wij. gezonden door ons eigen volk zul len gaan werken, overtuigd van de juistheid van den raad van An-dré Armandy in zijn boek „La Désagréable Partie de Campagne"': Vergeet op reis niet uw horloge te verstellen maar vergeet vóór alles niet, uw geest in te stellen op de Oostersche (in dezen Abessy- nische) mentaliteit. Ook gaan de gedachten terug naar het afscheid, Naar 't plechtige oogen-blik. waar op de Voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, ons persoonlijk voorstelde aan Hare Majesteit de Koningin. De belang stelling en de kennis van zaken der leden van ons Vorstenhuis trof ons allen diep. De laat ste woorden van Hare Majesteit: „Mijne ge dachten gaan met U, ook in den vreemde" maakte, uit den mond van Haar, die ons volk vertegenwoordigt, een -. onvergetelijken indruk, en wij gevoelden ons trotsch de dragers te mogen zijn van een menschlie- vende daad van ons vaderland. Na het officieele afscheid in de groote salon van de Dempo. het vlaggeschip van de j Rotte-rdamsche Lloyd, waarbij wij ons door de uitzending per radio de woorden, door Hare Kon!-" ;ke Hoogheid gesproken, in een grooter verband vereenigd wisten, kwam het oogenblik, waarop de Prinses aan boord van een ieder onzer persoonlijk afscheid nam en de laatste handd-ruk in het Vaderland was die van de Prinses. Het signaal weerklonk en onder de tonen van het Wilhelmus ver liet de Prinses het schip, de trossen gingen los en langzaam schoven wij weg van den oever, van Rotterdam, onze bestemming te- het Roode Kruis daadwerkelijk steunde, werd besloten de aanvankelijk aangenomen wer kingsduur te verlengen tot de volgende regen periode. Toen ook het aantal verpleegbedden „in theorie" was vastgesteld op 25 kreeg' men eenig houvast voor het opstellen der begroo ting, al_had men natuurlijk rekening te hou- Indrukwekkender was dit afscheid, dan wij ons zelve wel wilden b-ekennen; sterker nog werd het gevoel, dat wij de dragers mo gen zijn van een daad van ons gansche volk en dat, wat wij ook vinden mogen, hoe de toestanden ook zullen zijn, wij namens het Hollandsche Volk zullen hebben te doen, datgene, wat de hand te doen zal vin-den ter leniging in den nood. JHR. DR. J. N. VAN DER DOES. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. ZATERDAG 28 DECEMBER Bioscoop de Pont: „Moord in de Haven wijk" en „Anny en Max", 8 uur. ZONDAG 29 DECEMBER Bioscoop de Pont: „Moord in de Haven wijk" en „Anny en Max", 8 uur. Matinée: 2 30 uur: „De woestijn der verlo renen"; 5 uur: Anny en Max. AGENDA VAN BEVERWIJK. ZATERDAG 28 DECEMBER Kennemer Theater, zeestraat: „Helden van onzen tijd" en „Op het verkeerde spoor", 8 u. Luxor Theater, Breestraat: „De laatste Voorpost" en „College Rythm", 8 uur. ZONDAG 29 DECEMBER Kennemer Theater, Zeestraat: „Helden van dezen tijd", 2.30 en 5 uur; „Op het ver keerde spoor" en „Helden van dezen' tijd", 8 uur. Luxor Theater. Breestraat: „College Rythm" en „De laatste Voorpost". 2.30. 5 en 8 uur. AGENDA TE HAARLEM ZATERDAG 28 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Revue „Dat doet je weer goed." 8 uur. Stadsschouwburg: Do, Mi, Sol. Do, blijspel in 3 bedrijven. 8.15 uur. Luxor Theater: 12 Ambachten, 13 Ongeluk, ken. 2.3-0 uur, doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: In Caliente, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem-brandt Theater: D-e Kleine Kolonel (Geprolongeerd) Tooneel 12 Universal Lilli putters. 2 30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Blonde Carmen. Too neel: Desi Desecler-ati. 2.30. 7 en 9.15 uur. ZONDAG 29 DECEMBER Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Mas ker": „Jonkvr. de la Seiglière", 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Ensemble Esther de Boer-van Rijk: „Eva Bonheur", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Revue „Dat doet je weer goed." 8 uur. Rembrandt Theater: Populair Wete-nsch. Film: „Avonturen op den Zeebodem". 11.30 u. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 30 DECEMBER Stadsschouwburg: Populaire Kindervoor stelling door Anna Klaassen: „De avonturen van Bruintje Beer". 2,30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5