It z SPORT BM SPEL DAMRUBRIEK 9 VOETBAL. De wedstrijden voor Zondag. Na hun Zondag van extra rust een en ander als gevolg van de afkeuring van het Hermes-D.V.S.-terrein komen de V.S.V.'ers morgen in het veld tegen K.F.C., in de Zaan streek bij voorkeur genoemd de „groote Koogsche". Zoowel voor de thuisclub als voor de be zoekers is dit een belangrijke> wedstrijd. Voor V.S.V., omdat zij nog steeds een be hoorlijke kans heeft op de bovenste plaats en voor de Koogers, omdat zij ondanks het feit, dat ze in 9 wedstrijden evenveel ver- Eespunten boekten, in verband met hun spurt van de laatste weken nog altijd hoop hebben, dat ze in de running komen voor de bovenste plaats. 't Zal dan ook morgen op het V.S.V.-terrein geen lauwe wedstrijd worden en 't is nog lang niet zeker, dat V.S.V. ook nu evenals op 22 September met 20, aan het langste eind zal trekken. Veel meer gevoelen we voor een gelijk spel, uit welk ..voorgevoel" echter tevens blijkt, dat een kleine overwinning van een der partijen ons evenzeer niet zou ver wonderen. Stormvogels deed het op eigen terrein beter tegen Z.F.C. dan destijds in Zaandam. De 31 overwinning kan werkelijk een verdien stelijk resultaat genoemd worden, vooral waneer men in aanmerking neemt, dat de Zaankanters nog geen enkelen uitwedstrijd verloren. Toch kon het spel der voorhoede ook nu nog maar weer weinig bekoren en 't zou ons niets verwonderen als deze zelfde voor hoede morgen tegen H. F. C. niet in het veld kwam. De reis naar de Spanjaardslaan zal voor de Vogels geen gemakkelijke zijn. Mogelijk zullen er onder onze lezers zijn, die de ne derlaag van „the good old" tegen D.W.S. in dachtig, dit niet met ons eens zijn, maar hun willen we ook reven de 31 overwinning in herinering roepen welke de volgelingen van Dr. Spoelder op 15 December op D.H.C. be haalden. En zoo noodig willen we ook nog even wijzen op de magere overwinning, welke Stormvogels in IJmuiden behaalde en- die eigenlijk niet eens verdiend was, want H.F.C. speelde toen ongetwijfeld beter. Stormvogels zal het dan ook ongetwijfeld zwaar te verantwoorden krijgen en we zouden het zeker geen slecht resultaat noemen, als de blauwhemden op één punt beslag wisten te leggen. Of heeft de Stormvogels-voorhoede grootscher plannen? Want van haar zal het in hoofdzaak afhangen! Ook Kinheim genoot Zondag rust. Voor morgen is de uitwedstrijd tegen Alcmaria- Victrix vastgesteld. Zoolang Kinheim nog in gevaar verkeert, is ook deze wedstrijd een belangrijke voor de Velsenaars, die ongetwij feld een zware tweede helft voor den boeg hebben. Op eigen terrein moesten zij destijds reeds met 21 aan Alcmaria de beide pun ten laten. Nu komt er nog bij, dat Alcmaria op eigen terrein lastig te kloppen is, zoodat we ons maar voorbereiden op een nedei-laag van Kinheim. De Kennemers krijgen, tenminste wanneer het sportpark de watermassa's heeft kunnen verzwelgen, morgen Celeritas op bezoek. Het zou werkelijk te wenschen zijn, dat de Wij kers weer eens in actie kwamen hun laatster) wedstrijd speelden .zij op :24 November --- want anders zouden zij leelijk achterop raken wat in verband met de te spelen promotie wedstrijden waarop wij bij' voorbaat at reke nen, minder gewenscht is. Celeritas is het geweest, die het vuur den Kennemers het dichtst aan de schenen heeft gelegd, n.l. op 22 September, toen Kennemers slechts met 43 won. Een en ander zal zeker een aansporing zijn om de zaken niet te licht op te nemen, zoodat wij op de negende over winning in successie rekenen. Het was Zondag een buitengewoon goede dag voor Beverwijk, een dag, die de stoutste verwachtingen van eiken Beverwijk-aanhan ger overtrof. Want zoo men al verwacht had, dat Succes en Alkmaarsche Boys resp. van H.R.C. en Hollandia zouden verliezen, wie had duiven hopen, dat de roodwitten aan het leidende Zaandijk beide punten zouden afhandig maken. Een woord van lof is hier zeker op zijn plaats! Morgen speelt Beverwijk „uit" tegen Purmer- steyn, dat aan den St. Aagtendijk met 31 won. Zouden we te veeleischend zijn, wan neer we thans verwachten dat Beverwijk minstens één punt mee naar huis neemt? Stormvogels 2 werd den vorigen Zondag van het reisje naar het Ajax-terrein vrijge steld, waarvan Van Pel c.s. mogelijk <?»en spijt gehad zullen hebben. De ontmoeting Stormvogels 2Z. F. C. 2 heeft meer kans op doorgaan. Met deze Zaan kanters hebben de Vogels nog een rekening- te vereffenen in veiband met de 41 neder laag op 22 September. We achten de kans op vereffening inderdaad zeer groot en ver wachten, dat de Z.F.C.-reserves met leege handen zullen huiswaarts keeren. V. S. V. 2 overtrof Zondag j.l. zich zelf door Z.V.V. 2 te kloppen. Was dat nu de club. welke H.F.C. 2 tot dusver zoo dicht op de hielen had gezeten? V.S.V. bewees hiermede niet alleen zich zelf, maar ook H.F.C. een dienst. De stand in de bovenste regionen is thans: gesp. gew gel. verl. p. v.-t. gem. H.F.C. 2 8 7 1 0 15 32—7 1.87 Z.V.V. 2 8 6 0 2 12 18—15 1.50 Ajax 3 8 5 1 2 11 30—19 1.37 V.S.V. 2 9 4 3 2 11 28—22 1.22 Morgen trekt V.S.V. nar T.O.G. Dit moet weer op een overwinning van V.S.V. uitloopen daar de Amsterdammers in 6 wedstrijden slechts 2 punten veroverden. De Kennemers-reserves zijn Zondag maar weer eens vrij. HAARLEMHERMES -D.V.S. Haarlem vèrschijnt als volgt: i Kaan, Verhappen, Van Gooi, De la Mar, Urban, Vreeken. Oldenburg, De Winter, Sanit, Van Polanen, Kammeijer. H.F.C.—STORMVOGELS. Het H.F.C.-elftal verschijnt in de volgende samenstelling: Schras, Van Baasbank, Dorsman, Jongeneel, Kruyer, Beets, Koper, Kermer, Höck, Wepster, Hagenaar. H. F. C.—STORMVOGELS. Stormvogels komt uit met: Hollenberg. Haak Sr., Haak Jr., Tol, Nijssen, Van der Velde, v. d. Steen, Prins. Effern, Fijen, v. d. Laan. STORMVOGELS 2— Z. F. C. 2. Stormvogels'beschikt" over: De Vries, Groen, Van Dongen. Bravenboer, Spruyt, Wilderom, Benèker, Van Pel, Van Dijk, Schipper. v. d. Steen. V. S. v.—K. F. C. V. S. V. komt als volgt uit: Michel, Broek, v. d. Griendt, de Vries, de Koning, Hillekamp. Heins, de Wolf, Michel, Sterk, Borst. T. O. G. 2—V. S. V. 2 V.S.V. verschijnt met: Noor tm an, Van Os, Kossen, de Haas, Glas, Struys, Goossen, Michel, Karrebelt, de Haas, Hamers. E. D. O. 2HAARLEM 2. Haarlem 2 komt in de volgende opstelling uit: Voogd, Stammes, Huysmans, Cornet, Goossens, Visser, Har tog, Van Daalen, Dankelman. De la Mar, De Vries. U. V. v.—BLOEMENDAAL. Bloemendaal gaat geheel volledig naar Utrecht. De Haas, De Wilde, Röbken, Immer, Beyk, Leemhuis, Kammeijer, Van Bragt, De Bock, Hartman, Van Gelder. D. O. S.—E. D. O. E.D.O. speelt a.s. Zondag in Utrecht tegen D.O.S. in de volgende opstelling: Van Roon, Kuyl. Boeree, v. d. Schalie, Koppen, Oomen, Spek Jr. Goemaat, v. Putten, Perukel Jr., Spek. Sr. E. D. O. II—HAARLEM II. E.D.O. II speelt a.s. Zondagmorgen half elf mét het volgende elftal' Stouten, Kollerie, v. d. Born, Kloos, Vrenegoor, v. Esch, During, Schijvenaar, Calandt, H. Koene. Kelder. XERXES—R. C. H. Voor den wedstrijd,tege.n_ Xer.xes. ...ver schijnt R. C. H, geheel voïiedig in de volgende opstelling: Metten. Kors. Pre vost Sr.. J. Geutskens, Ruis, Prevost Jr. v. d. Meulen, Slot-, v. d. Horst, Hoogendoorn, Lenselink. R. C. H. 2—SPARTAAN 2. De reserves verschijnen als volgt: Bergsma. v. Thiel, Kaestner. Hessels,' v. Eek, v. d. Gevel, Paape, v. Balen, Ruygrok, Kedde. Meijer. RIPPERDA—FREDERIK HENDRIK. A.s. Zondag speelt Ripperda in de volgende opstelling tegen Frederik Hendrik: G. Koster, Langeveld, Kruijff, Cop, H. Dreijer, A. Dreijer, W. Koster, Hops, Roode, Riethoff, Peperkoorn. KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND. „OOSTHOEK". De wedstrijd tegen S.V. 4 van a.s. Zaterdag is uitgesteld. Dus nu morgen 10 uur, trainen. CRICKET. DE 2DE TESTMATCH ZUID-AFRIKA AUSTRALIë. A. D. NOURSE SCOORT 231. JOHANNESBURG: De derde dag van de 2de testmatch tegen Australië is voor het Zuid- Afrikaansche cricket glorierijk gewor den. De 24-jarige Arthur Nourse, bleef ook Vrijdag den zoo sterken AUstralischen aanval volkomen meester. Hij scoorde 231 uit een totaal van 491, door de Zuid-Afrikanen in de 2de innings bijeengebracht, ,Y Nourse verbeterde daarmede het testrecord van G. A. Faulkner die in 1911 te Melbourne voor Zuid-Afrika 204 not out maakte (Scores Australië 348 en 327 tegen Zuid-Afrika 506 en 80). De jonge batsman stond 4 uur en 58 mi nuten aan het wicket en scoorde 36 vieren, een pracht-prestatie. De Zuid-Afrikanenhebben intusschen een fraaie kans op de/overwinning. De Australiërs 'moeten 399 runs maken op het bowlen van Crisp. Langton, Robertson en Mitchell. Zij kwamen op het eind van den derden dag tot 85 voor het verlies van 1 wicket, dat van Fingleton ZWEMMEN. FRITZ GROSSMANN TE HAARLEM. Fritz Grossman, de bekende en populairs zwemtrainer van vele clubs in Nederland, heeft besloten ook in Haarlem eenige uren per week te komen om aan hen, die van zijn lessen, hetzij particulier of in clubver band, willen profiteeren, de geheimen van de meer geperfectioneerde zwemslagen bij te brengen. Fritz Grossman stelt zich voor, a.s. Maan dag in het Sportfondsenbad van 9 uur af aanwezig te zijn voor het geven van proef lessen en het verstrekken van nadere inlich tingen. ATHLETIEK. H. A. V. DE KAMPIOEN. Deze vereeniging organiseert Zondag a.s. een prestatie-marsch over 20 K.M. De start heeft plaats bij café Kennemer- land bij ae Maasstraat. onder leiding van B. Dukel. VRAAGSTUK No. 10. Wij hebben gemeend, nu 8 oplossers weer voor de loting in aanmerking kwamen, den oplossersstrijd tóch op het dambord, dus met den geest, uit te vechten. Vraagstuk no. 10 leent zich hiertoe uitste kend. De termijn voor inzending is vandaag feitelijk gesloten, maar daar bij het ter perse gaan dezer rubriek nog niet één oplosser ons de juiste oplossing toezond, hebben wij ge meend, de enkele dagen die ons in 1935 resten, aan den termijn toe te voegen. Met 31 Decem ber is de termijn echter gesloten. De stand was in cijfers: Zwart 3 dammen op 18 32 50 en 13 schijven op 5 6 7 8 9 12 13 17 22 27 28 31 en 42. Wit 3 dammen op 4 19 45 en 11 schijven op 24 25 30 35 38 39 40 43 44 46 en 47. Wit speelt en wint. AAN ONZE LEZERS. Herhaaldelijk wordt ons zoowel mondeling als schriftelijk de vraag gesteld, of damslag voorgaat, dus een vraag, aangaande de spel regels. Gaarne zijn wij bereid een spelreglement, onzen lezers toe te zenden op aanvraag met 12 cent portokosten. Wat de vraag betreft het volgende: Meer- De toegangsprijs bij Engelsche voethaimatches Arsenal's verijdelde plan Inkomsten en uitgaven van een beroeps club De loonen der spelers De opleiding en de kans op promotie van den scheidsrechter in Engeland en in ons land Het oordeel van een „scout" over het Nederlandsch elftal Wales verslaat de „All Blacks". Vóór den oorlog behoefde -dat gedeelte van het publiek bij Engelsche League-wedstrij den, dat de staantribunes bezette, d.w.z. ge middeld ongeveer driekwart van het aantal bezoekers, slechts een halve shilling entree te betalen. Sindsdien is er veel veranderd; de toestanden maakten het noodzakelijk, dat de minimum-toegangsprijs op. een shilling werd gesteld, welke prijs bij belangrijke be- kermatches hier en daar verdubbeld wordt. Men is daarover in Engeland allerminst te spreken, speciaal in de industrie-gebieden van de provincies Yorkshire en Lancashire, waar veel werkloosheid heerschte, is er her haaldelijk op aangedrongen, den voor-oor- logschen toestand te herstellen. Het meeren- deel der clubs, die stemgerechtigd waren, dat zijn dus de eerste en tweede klassers, wilden van een verlaging der toegangsprijzen niets weten.' Slechts enkele, waaronder Ar senal, namen een proef. Het bestuur van deze club maakte nl. bekend, dat bij thuiswed strijden van het tweede elftal, dat in de Lon don Combination (een competitie van reserve teams) drie keer achtereen het kampioen schap verwierf, elke mannelijke bezoeker gratis een dame mee mocht brengen. Bij eenige matches ging dat goed en het bleek, dat het vrouwelijk geslacht zich weldra zeer voor de sport ging interesseeren. Totdat de bezoekende clubs bij het bondsbestuur gin gen klagen. Niet, zooals de lezer wellicht zou denken, omdat de oogen van de toeschouwers meer gericht waren op hun gezellinnen dan op het spel, doch om de eenvoudige reden, dat de bezoekende clubs er schade door le den. In Engelsch beroepsvoetbal geldt nl. de bepaling, dat de recette, na aftrek van on kosten, tusschën de twee clubs verdeeld wordt. Zoo is uitstellen van een match op Zaterdag voor de ontvangende vereeniging altijd een strop. Zij moet evengoed dezelfde som vergoeden, ook al komt er op een door- de-weeksc.hen dag bijna geen publiek, als wanneer het terrein uitverkocht zou zijn ge weest. Er wordt eenvoudig een gemiddelde berekend van de ontvangsten der drie voor afgaande thuiswedstrijden en daarnaar het aandeel der bezoekende club bepaald, ook al zijn er op den werkelijken speeldag tusschen beide clubs slechts een honderd toeschou wers. Daardoor komt het wel eens voor, dat clubs, die het in de bekercompetitie een heel eind brengen en derhalve een viertal extra- matches spelen, in plaats van voordeel, groot financieel nadeel ondervinden. Wat nu zulk een wedstrijd aan recette op brengt. is een vraag, waarop de meest fan tastische antwoorden gegeven worden. De groote clubs, zooals Everton, Aston Villa, Arsenal, e.d. rekenen bij matches van het eerste elftal op recettes van gemiddeld 12 tot 1800 pond sterling (8700 tot 13000 gulden) waarvan, men verlieze dit niet uit het oog, de bezoekende club haar deel krijgt. Wanneer door slecht weer, andere attrac ties of mid-week matches de 1000 pond (d.i. met de tribuneklanten mee een 15.000 men- schen) niet bereikt wordt, dan kan men in zulk een geval voor een dergelijke vereeni ging gevoegelijk van een reuzenstrop spre ken. Natuurlijk zijn er veel meer League clubs, in de tweede, doch vooral in de derde klasse, die zelden of nooit de 1000 pond ha len. ja, dikwijls niet de helft of een derde gedeelte daarvan. Deze vereenigingen zitten dan ook op zware lasten en moeten met al lerlei hulpmiddelen trachten het hoofd boven water te houden. Het voornaamste redmiddel is dan het verkoopen van de zelfgekweekte jonge en'beste spelers, om daardoor de an dere spelers te kunnen betalen. Laten we nu eens aannemen, dat een club in de 21 thuiswedstrijden gemiddeld een recette van 1000 pond (d.i. 7250 gulden) maakt. Daarvan moet wórden betaald: het aandeel van de bezoekende club (omgekeerd ontvangt de vereeniging bij uitwedstrijden natuurlijk ook haar deel), de vermakelijk heidsbelasting, het onderhoud van en de af schrijving op de tribunes, gebouwen, kan toren, oef en toestellen; reiskosten, doktersre keningen voor gewonde spelers, verzekering, en tenslotte de salarissen van managers, trainers, hulptrainers, personeel en spelers plus het mogelijk dividend aan de aandeel houders gesteld, dat een seizoen 36 weken duurt en de clubs 25 spelers heeft, die ge middeld zes pond per week verdienen, dan krijgt men reeds een som van 5400 pond, on geacht de bonussen voor gewonnen of ge lijkgespeelde wedstrijden en ongeacht de salarissen in het gesloten seizoen. De lezer zal wel: begrijpen, dat het in ons land steeds weer opduikende praatje, als zouden beroemde spelers 10:000 pond sterling per jaar krijgen en één pond voor elke goal, die zij scoren, fantasie is. Het hoogste sala ris dat de League toestaat, is acht pond per week, twee pond extra voor een gewonnen en één pond extra voor een gelijkgespeelden wedstrijd. Het is dus niet acht pond per match, maar per week. In- het zomerseizoen is het maximum lager. Tenslotte wordt voor het winnen van een bekerfinale tien pond extra betaald, evenals voor het meespelen in een internationalen wedstrijd. In dit laatste soort matches heeft de speler de keus tus schen het bedrag aan geld (in dit geval door den Bond betaald) of een gouden medaille en men zal verwonderd zijn te hooren, dat menig speler de medaille kiest, vooral als het een wedstrijd tegen Schotland betreft. Bo vendien krijgen de spelers een „cap" (een petje met pluim) en een shirt, de doelman een tri'. Ook voor deze truien bestaan strenge be palingen, de kleur moet groen, grijs, blauw, geel of rood zijn, alle andere kleuren zijn verboden. Spelers als Vivian Woodward, de beroemde amateur, die met 't vertegenwoordigend En gelsch beroepselftal meespeelden, ontvingen nooit eenige vergoeding; zulks is ten streng ste verboden en overtreding van dit verbod beteekent onherroepelijke indeeling in de beroepsklasse. Ook airjateurs worden, bij ge- teekend contract, aan een beroepsclub ver bonden; de formulieren en bepalingen zijn echter anders dan voor professionals. Volledigheidshalve dient er op te worden gewezen, dat een prof. voor slechts één club per seizoen in bekermatehes mag uitkomen, aan welke vereeniging hij dan minstens twee weken van te voren moet zijn verbonden. In competitiewedstrijden kan hij daarentegen in hetzelfde seizoen direct na zijn transfer desnoods tegen het elftal uitkomen, waar van hij een week te voren nog deel uitmaak te en niet zelden levert hij bij zulk een ge legenheid een top-prestatie. Half Maart wordt ieder jaar de bepaling van kracht, dat clubs geen nieuw-aangekochte spelers meer in hun ploeg mogen opnemen, opdat de strijd om promotie of kampioenschap, dan wel degradatie op zoo zuiver mogelijke wijze zal worden beslist. De taak van den voetbalscheidsrechter is zeer moeilijk; wil hij deze -goed vervuilen, ZATERDAG 28 D E C .1935 slag gaat voor, dam- of schijfslag blijft naar keuze van de spelers. De heer J. R. alhier. Ais de stelling is vast- geioopen tegenover de positie van uw tegenstan der, en u is aan zet dan is het spel immers ver loren, daar u toch niet spelen kan. Het mate riaal is dan waardeloos geworden wat het best is te vergelijken, met het geval dat u heelemaal geen schijven op het bord had. Uw tweede vraag is van dezelfde strekking, doch geldt dan voor uw tegenstander wan neer die moet spelen. UIT DE PARTIJ. Van den heer H. Laros mochten wij enkele partij fragmenten ontvangen, die zich in de partij hebben voorgedaan. ZWART dan is het lang geen sinecure. Dat heeft men in Engeland duchtig ingezien en behalve, dat er, evenals sedert korten tijd ook in ons land, een leeftijdsgrens voor candidaten en voor actieve scheidsrechters is. moet de ge gadigde. wanneer hij het toelatingsexamen met goed gevolg heeft afgelegd, eerst eenige jaren als grensrechter in alle klassen van de competitie dienst doen. Eerst daarna krijgt hij wedstrijden te leiden, waardoor het zel den voorkomt, dat de op deze wijze aange stelde arbiter een mislukking wordt. De uit spraak van den referee is bindend; een pro test na afloop is onmogelijk, doch wel is het aan de directie van de club vergund, aan het bestuur van den Bond klachten omtrent de fgidjpg jschriftelijk in te dienen. Het is zelfs gewoonte, na iederen wedstrijd op een daar voor bèstemd formulier, het oordeel over den referee te geven, hetzij gunstig of ongunstig. Op deze wijze is er een controle van den ar biter op de spelers en later, van clubdirectie en bondsbestuur op den scheidsrechter. Nu doet zich bij dezen gang van zaken een merkwaardigheid voor. Men zal het. wel met ons eens zijn, dat er moeilijk een beter en grondiger kenner van de techniek van het voetbalspel zal zijn te vinden dan de Engel sche beroepsspeler. En toch is het een feit. dat onder het Engelsche scheidsrechters- corps. voor zoover is na te gaan, geen en kele oud-professional is aangesteld. Wanneer er al eens één bij toeval een vriendschappe- lijken wedstrijd leidt, dan is zijn oordeel na afloop bijna onveranderlijk deze, dat het erg moeilijk is, dat hij het nimmer als een „be roep" zou willen doen en dat tusschen spe len en het als scheidsrechter beoordeelen van het spel. een zeer groot verschil bestaat, welk verschil in opvatting van wat mag en wat niet mag. in de practijk nu maar niet zoo gemakkelijk te overbruggen is. Een „scout" is iemand, die, in opdracht van een Engelsche beroepsclub, een bepaald gedeelte van het land bereist om. door het bijwonen van allerlei minder belangrijke matches en wedstrijdjes, vooral in de z.g. junior-competities (deze benaming heeft met den leeftijd van de spelers niets te ma ken) veelbelovende krachten te ontdekken en daarvan bij den manager melding te ma ken. De meeste Engelsche clubs hebben ver scheidende „scouts" in hun dienst, dikwijls oud-spelers van die vereeniging, die dus we ten, welk materiaal en welke stijl er ver- eischt wordt, om met- succes in het elftal te kunnen optreden. Benny Ives, een van Tottenham's meest succesvolle scouts, heeft thans geruimen tijd in Ierland vertoefd, doch gaf bij zijn terug komst te kennen, dat hij zijn tijd voor niets had besteed. Ierland en ook de Iersche Vrij staat waren al zoo grondig door de Engel sche clubs bewerkt, dat de beste spelers reeds lang waren aangekocht en dat er dienten gevolge Londensche amateurclubs waren, die thans gemakkelijk van de meeste Iersche prof. clubs zouden kunnen winnen. Benny's meening over het Nederlandsch elftal, dat hij te Dublin zag winnen, was heel wat gunstiger. Hij vond het de meest effec tieve continental ploeg, hoewel niet de tech nisch kundigste, die hij ooit had gezien. Het geen als een groot compliment mag worden beschouwd, vooral voor Bob Glendenning, die door Mr. Ives hierbij zeer waardeerend wordt genoemd. In 1905 leed het Nieuw-Zeelandsche rugby- team „the AU Blacks" op zijn tour door Groot-Brittannië slechts één nederlaag, met 30 (één try tegen niets) tegen Wales. In 1924 namen de bezoekers revanche, versloe gen Wales met 190 en verloren geen enke len wedstrijd. Het is te begrijpen, dat men in Cardiff de derde ontmoeting als „de rob ber" beschouwde, waarvoor 50.000 toeschou wers naar Cardiff Arms Park waren geko men. De „AU Blacks" hadden tot Zaterdag 1.1. van de 25 op hun tour gespeelde matches er 23 gewonnen, o a. van Schotland en Ier land, er één gelijk gespeeld, tegen Ulster en één verloren, tegen Swansea. Zou Wales er wederom in slagen, hun geduchte tegenstan ders de baas te blijven. Met de rust was de stand 30 voor de touristen. Het werd daar na 103 voor Wales, vervolgens 1210 voor Nieuw-Zeeland en vlak voor het einde scoorde Rees-Jones nog een try (3 punten) voor Wales, dat aldus onder groot enthou siasme met 1.312 zegevierde. pip MÉ PI g§: fü H ÉS Hl §1 m B s m m np m 11 B v s ®l f§§ §j 8 U §j Bi mi m if hp i§ n s s S WIT Wit; 26 27 28 32 33 34 38 39 42 43 44 48 en 49. Zwart: 2 3 9 10 12 14 15 16 17 18 19 23 en 24. Wit aan zet speelde: 26—21 2822 9—13 gedw. 22—17 22—27 33—29 38x20 44—40 39—33 en 34x5. Een combinatie met een overbekenden slag, maar die toch altijd fraai blijkt. No. 2 van den zelfden auteur: Zwart: 9 12 13 16 17 18 19 24 en 36. Wit: 25 26 28 32 38 41 42 43 en 44. Wit aan zet voert damslag uit die wint. TWEE FRAAIE DAMZETTEN. Van den bekenden Haagschen hoofdklasse speler W. Hoekstra heeft juist één dezer da gen een nieuw damboekje het levenslicht aan schouwd, getiteld „De nieuwste damproble- men". Van vrijwel alle sterke meesters komen partijfragmenten in dit werkje voor. Hieronder willen wij een tweetal fraaie damzetten laten volgen. ZWART Mfay. SP BP li B m Hf 8 W> m §f Hf iü f§ u m Hf 1® ÉP ;fl 11 Hf 1® 1® g§ 9 :'ÉH H 1 WIT Damzet Maurice Raijchenbach. Zwart 13 schijven: 1 2 3 4 6 10 12 17 18 19 20 23 en 26. Wit 14 schijven op: 21 27 29 34 37 39 43 44 45 46 47 48 49 en 50. Zwart aan zet speelde 27, waarop de jeug dige wereldkampioen een zeer fraaien dam zet maakte met 2—7? 37—31 26x37 45-40 17x26 29—24 20x29 40—35 29x40 39—34 40x29 27—21 16x27 48—42 37x39 44x2. Een niet minder fraaie damzet voerde B. Springer in een partij uit in de volgende stel ling. Zwart; 2 3 8 10 12 13 14 17 19 22 24 25 26 en 27. Wit 14 schijven op: 28 31 33 34 35 36 37 39 41 42 44 46 48 en 49. De oplossing luidt: 33—29 24x33 gedwongen daar op 22x33 29x7 2x11 31x22 met dam volgt. Dus: 33—29 24x33 34—29 33x24 35—30 25x43 49x38 22x33 38x7 2x11 31x22 17x28 37—31 26x37 41x5. Op fraaie wijze komt het steunstuk 11 tot stand om den damzet naar 5 te maken. OM DEN MEESTERTITEL. Onderstaand kort en krachtig partijtje speelde P. Ley te tegen den Amsterdammer M. C. R. Stahlberg, dien het al heel raar gaan moet, wil hem den meestertitel ontgaan. 1. 3530 2025. Met deze openingszet biedt Wit aan Zwart een opsluiting aan. Hoewel deze openingszet lot kansrijk en gecompli ceerd spel kan leiden, is deze toch niet aanbe velenswaardig. Dat heeft de practijk ons reeds voldoende geleerd. 2. 4035 1721. Zwart speelt hier fout en moet na het spelen van 2025 consequent met 1520 1015 2024 1520 voortzetten. Zwart kan ook nog het volgende spelen 1520 3328 1721 3933? 2127 en Zwart wint altijd één stuk. 3. 31—26 15—20 26x17 12x21 44—40 7—12 36—31 21—26. Inderdaad brengt 30—24 voor Wit bezwaren mee. 4136 1117. Nog steeds verzuimt Zwart de opsluiting met 2024 1420 enz. enz. te voltooien. 4741 1—7 33—28 20—24 50—44 7—11 31—27 2—7. Wit aan zet speelt thans met veel bra- vour over het vijandelijke veld 23. Zwart in eens alle illusies ontnemend om zijn tegen stander op te sluiten. 28—23 18x29. Op slag 19x28 volgt damzet op ruit 2. 13. 34x23 25x34 weer gedw. 14. 40x20 19x28 15. 14x25. Hoewel Wit een voorpost in 23 be zit, gaat daar toch geen kracht van uit daar het niet als combinatieschakel staat. Als Zwart ruilt staan de stellingen gelijk. 16. 44—40 10—14 39—34 17—21 49-44 21x32 37x28 5—10. Sterker is 4—10. 20. 44—39 10—15 21. 41—37 14—20 22. 37—32 11—17 23. 36—31 26x37 24. 32x41 7—11 25. 41—36 16—21 26. 3631 13—18. Zwart speelt wel zwak spel. Zetten zooals 11—16 hier gespeeld kunnen binnen enkele zetten de situatie geheel verr anderen 27. 39—33 18x29 33x24 20x29 34x23. Hoe gunstig dit terreinvoordeel voor Wit ook lijkt, toch gaat er geen kracht van de stelling Uit. 8—13 30. 38—32 21—26 43—39 26x37 42x31 914 31—27 14—20 39—34 13—18 35—30 18x29 34x23 25x34 40x29 38. Van 49 9—13 gaat meer kracht uit. 46—41 8—13 41—3? 11—16 37—31 4—9? en Wit won door 23—19. Een door Zwart zwak gespeelde partij. Oplossingen en correspondentie tot 31 De cember aan den damredacteur B. Dukel, Van Wassenaerstraat 23, IJmuiden Oost.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 9