1 de sociale verzekering. De Londensche lucht wordt steeds vuiler Over de invaliditeitsrente, de weduwe- en weezenrente. Tot de voordeelen welke door het bezit van een rentekaart geboden worden behoort ook d* invaliditeitsrente. De verzekerde heeft recht op invaliditeits- re^'t6wanneer hij blijvend-invalide is, d.w.z. hliivend ongeschikt om 1/3 van het loon te verdienen, dat een gezonde arbeider van zijn soort en opleiding kan verdienen; b wanneer hij tijdelijk-invalide is. mits de invaliditeit dan een half jaar onafgebroken heeft geduurd, met andere woorden, mits hij reeds langer dan een half jaar door ziekte of gebreken zoo goed als niet kan werken. vW het recht op invaliditeitsrente wordt vereischt dat ten minste 150 premiën zijn Voor de invaliditeitsrente en eveneens voor de in volgende artikelen te bespreken weduwen- en weezenrente, tellen alle ge- nlakte dagzegels mede bij de bepaling van het aantal der betaalde premiën met dien verstande evenwel, dat per jaar niet meer dan 52 premiën kunnen worden geboekt. Een werkster, die één dag per week arbeid ver richt en voor wie in 150 weken 150 dagzegels zijn geplakt, kan derhalve reeds invaliditeits rente bekomen. Een rente op grond van blijvende invalidi teit. de blijvende invaliditeitsrente, kan te allen tijde worden aangevraagd; de tijdelijke invaliditeitsrente echter eerst nadat de on geschiktheid tot werken een half jaar heeft geduurd. Tijdelijke invaliditeitsrente zal der halve dikwijls aansluiten op de uitkeering krachtens de Ziektewet, welke een uitkee- ringsduur van ziekengeld kent van ten hoog ste^ weken. Regel is, dat de invaliditeitsrente ingaat op den datum van aanvraag. Door te late aanvrage berokkenen de verzekerden zich dus schade, welke grooter is naarmate men met de aanvrage langer heeft gewacht. Bij de aanvrage om invaliditeitsrente moet de loopende rentekaart, alsmede een genees- kundiee verklaring van den behandelenden geneesheer worden overgelegd. Ouderdomsrente en invaliditeitsrente kun nen niet te zamen worden genoten. Men heeft het recht de hoogste van beide renten te kiezen. Een verzekerde, die op 65-jarigen leeftijd in het genot van ouderdomsrente is gesteld, kan. als hij daarna b.v. op 70-jari gen leeftijd invalide wordt en de invaliditeits rente hooger zal zijn dan de ouderdomsrente, het verzoek indienen de ouderdomsrente te mogen inruilen tegen een invaliditeitsrente. Omgekeerd kan iemand. <iie vóór zijn 65ste jaar invalide is geworden en deswege in het genot van invaliditeitsrente i> gesteld, op zijn 65ste jaar verzoeken om in plaats van de invaliditeitsrente ouderdomsrente te mogen ontvangen. De weduwe van een verplicht verzekerde, foor wien tenminste 40 premiën zijn betaald, hiertoe behooren ook alle geplakte dagzegels, heeft recht op weduwenrente, indien zij a. den leeftijd van 60 jaar heeft bereikt, b. nog geen 60 jaar zijnde, blijvend inva- lide is, dat wil zeggen, blijvend ongeschikt om 1/3 van het loon te verdienen, dat een gezonde arbeidster van haar soort en opleiding (dus b.v. een huishoudster) kan verdienen. Echter kan de rente niet worden toege kend als het huwelijk gesloten werd. nadat de man zijn 60e levensjaar was ingetreden, d.w.z. op of na zijn 59sten verjaardag en ook niet wanneer het huwelijk gesloten werd na dat aan den man invaliditeitsrente was toe gekend. Ook kan geen weduwenrente worden toegekend aan de weduwe, die is hertrouwd, dus wanneer het opvolgend huwelijk gesloten wordt vóór den datum, waarop zij anders recht op rente zou hebben verkregen. Her trouwt zij echter nadat zij in het genot van weduwenrente is gesteld, dan blijft zij deze rente behouden. Wanneer van den datum van toelating tot de verzekering tot den datum van 't overlij den steeds zegels van 60 cent zijn geplakt dan bedraagt de weduwenrente f 187.20 per jaar. Zijn er zegels van lagere waarde geplakt dan is ook het bedrag der rente lager. Inge val de rente minder zou bedragen dan f 26 per jaar, kan zij worden afgekocht door een som ineens, mits dit in het belang van de weduwe is. Indien een weduwe zelf ook verzekerd is, zal zij dus twee renten naast elkaar kunnen genieten nl. de weduwenrente krachtens de verzekering van haar echtgenoot en de ouderdomsrente of invaliditeitsrente krach tens haar eigen verzekering. Beide renten worden onafhankelijk van elkaar en derhal ve onverminderd naast elkaar toegekend. Een weduwe, die zelf verzekerd is, zal dus, als zij niet invalide is, op haar 60e jaar de weduwenrente ontvangen en daarnaast op 65-jarigen leeftijd haar eigen ouderdoms rente. Wordt aan de weduwe weduwenrente toegekend op grond van invaliditeit, dan heeft zij, mits op haar rentekaarten 150 ze gels zijn geplakt, tegelijkertijd recht op inva liditeitsrente krachtens haar eigen verzeke- ring. Weduwenrente op grond van het bereiken van den 60-jarigen leeftijd gaat in: a. als zij ten tijde van het overlijden van den man reeds 60 jaar was, op den datum van het overlijden! b. als zij op den sterfdatum van den man nog geen 60 jaar was op haar ©Oen verjaardag. Te late renteaanvrage is hier niet van in vloed. Wel is te late aanvraag van invloed, wanneer de renteaanvraag geschiedt op grond van invaliditeit. De rente gaat. tenzij bewezen kan worden, dat de weduwe ten tijde van het overlijden van haar echtgenoot reeds invalide was, eerst in op den datum van aanvraag, zoodat hier te grootere scha de wordt geleden, naarmate met het indie nen der aanvraag langer wordt gewacht. Recht op weezenrente hebben de nagela ten kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar wanneer er, evenals bij de weduwen rente, tenminste 40 premiën zijn betaald. Ook hier geldt elke dagzegel voor een week- zegel, met dien verstande dat per jaar niet meer dan 52 dagzegels voor de berekening in aanmerking kunnen worden gebracht. Bij het vóór-overlijden van een verzeker de moeder geeft haar verzekering geen recht op rente, als de vader in staat is zijn kin deren te onderhouden. Sterft deze vader ook, dan is het zelfs mogelijk, dat de kinderen van den datum van zijn overlijden af ook rechten aan de verzekering der vroeger ge storven moeder gaan ontleenen. Was de va der zelf verzekerd, dan kunnen de kinderen dus twee renten ontvangen, ingaande op den dag van zijn overlijden. De rente wordt toegekend aan alle kinde ren tezamen. Het volle bedrag der weezen rente wordt genoten tot het jongste kind den leeftijd van 14 jaar heeft bereikt. Ook hier kan de weezenrente indien deze minder dan f 26 zou bedragen worden af gekocht. wanneer dit in het belang van de betrokkenen moet worden geacht. Weduwen- en weezenrente kunnen tege lijkertijd genoten worden. Moeder en kinde ren ontvangen dan echter te zamen niet meer dan de verzekerde zelf zou hebben ont vangen. indien hij invalide ware geworden. Zooals uit het voorgaande wel begrepen is kunnen worden heeft de Invaliditeitswet tot hoofddoel, arbeiders in geval van invaliditeit of ouderdom in het genot te doen komen van een geregelde geldelijke uitkeering. De Invaliditeitswet heeft echter ook een nevendoel, nl. het voorkomen en tegengaan van invaliditeit door doelmatige behandeling of verpleging. Onder behandeling wordt verstaan de verpleging in een inrichting, operatie, be straling. massage enz. De verzekerde arbei der heeft op deze geneeskundige behande ling evenwel geen recht. Alleen de mogelijk heid wordt opengesteld. Zij moet worden be schouwd als een toegift op de krachtens de verzekering verkregen rechten. Tegen afwij zing van een aanvraag om geneeskundige behandeling is dan ook niet het recht van beroep opengesteld, gelijk dit wel het geval ls ten aanzien van beslissingen, waardoor een verzekerde zich in zijn rechten meent te zien aangetast. Om voor behandeling in aanmerking te komen, moet aan de volgende eischen wor den voldaan. Ie. er moet gevaar bestaan voor het intre den van blijvende invaliditeit; 2e. dit gevaar moet door doelmatige be handeling binnen afzienbaren tijd kunnen worden afgewend, ma.w., er moet een aan nemelijke kans bestaan, dat door de behan deling spoedig herstel zal intreden; 3e de verzekering moet niet zijn verwaar loosd. d.w.z. er moet zoo regelmatig mogelijk premie zijn betaald. Voor wat dit laatste betreft, zoo zal een verzekerde die een loon van meer dan f 3000 is gaan verdienen, maar niet voor eigen re kening met. de premiebetaling doorging en door dit niet-plakken heeft getoond zich niet voor zijn verzekering te hebben geïnteres seerd. zeer zeker niet voor geneeskundige be handeling of verpleging in aanmerking ko men. Voorts spreekt het vanzelf dat de verze kerde die reeds in het genot is van een blij vende of van een tijdelijke invaliditeitsrente niet voor geneeskundige behandeling of ver pleging in aanmerking komt. Uit de bovengenoemde eischen blijkt, dat niet voor alle ziektegevallen behandeling voor rekening van den Raad van Arbeid kan wor den verleend. In het algemeen komen acute ziekten daarvoor niet in aanmerking. Zoo zal iemand die plotseling zwaar ziek wordt en naar het ziekenhuis wordt vervoerd, niet op kosten van den Raad van Arbeid kunnen worden verpleegd. Er dreigt dan wellicht le vensgevaar, maar geen gevaar, dat verwach ten doet, dat de patiënt, zoo hij in 't leven blijft, voor den verderen duur van het leven blijvend invalide zal zijn, zoodat in dit geval niet wordt voldaan aan den eerste der boven vermelde eischen. Indien nu de patiënt de ziekte wel te boven komt, maar het volledig herstel niet lukken wil en als gevolg van de ziekte een zoodanige zwaktetoestand intreedt waardoor, wanneer niet wordt ingegrepen, blijvende invaliditeit gaat dreigen, dan kan de patient voor die zwakte, dus niet voor de daaraan voorafgaande ziekte, slechts voor 't niet acute gevolg daarvan naar een herstel lingsoord' worden uitgezonden. Tal van ziekten, om er enkele te noemen, ziekte van de ademhalings-organen, van de spijsverterings-organen, de zintuigen (ge zicht, gehoor) lichaamszwakte, bloedarmoe de enz. kunnen, indien de voorwaarden zijn vervuld, wel voor behandeling in aanmerking komen. Behandeling kan geschieden in ziekenhui zen. sanatoria en de onder medisch toezicht staande herstellingsoorden en rusthuizen. Bij plaatsing wordt rekening gehouden met de wenschen van den patiënt. Een aanvraag om geneeskundige behandeling moet tijdig bij den Raad van Arbeid worden ingediend onder overlegging van een verklaring van den behandelend geneesheer Nimmer worden kosten vergoed, welke reeds gemaakt zijn. Zonder voorkennis en voorafgaand goedvinden van den Raad van Arbeid geschiedt geen verpleging op kosten van het Invaliditeitsfonds. Men kan zich dus niet op eigen gelegenheid laten behandelen in de onderstelling, dat de Raad van Arbeid de rekening wel zal beta len, als deze hem wordt gepresenteerd. Dit zou tot teleurstelling leiden. Hiermede zijn wij gekomen aan het einde van onze artikelenreeks betreffende de voor deelen welke den ingevolge de Invaliditeits wet verzekerden geboden worden. Tot slot dit aan .de verzekerden. Zorg dat ge de voordeelen die u geboden worden ook in werkelijkheid geniet door er op te letten dat voor u geplakt wordt of door zelf te plakken als ge geen werkgever hebt die het voor u doen moet. Een eigen rentekaart is een waardevol be zit. Kans op verzachting van Hauptmann's straf? Pressie zou zijn uitgeoefend op getuigen a charge. TRENTON, 24 Maart (A.N.P.) In wel ingelichte kringen verluidt dat gouverneur Hoffmann den procureur-generaal Wilentz in een bespreking heeft voorgesteld, een ge- meenschappelijken stap bij het hof van ge nade van den staat New-Jersey te doen om te bereiken, dat het doodvonnis tegen Haupt- mann wordt gewijzigd in levenslange gevan genisstraf. Het heet, dat Hoffmann over nieuwe informaties betreffende het bewijs materiaal beschikt, waaruit zou blijken dat pressie is uitgeoefend op de getuigen a charge, zoodat zij ten onrechte zouden hebben ver klaard. Hauptmann te hebben herkend als medeplichtige aan de ontvoering. Aanslag gepleegd op zijn gewezen vrouw. Haarlemmer in hooger beroep tot vier jaar veroordeeld. AMSTERDAM, 24 Maart (A.N.P.) Het gerechtshof veroordeelde vandaag den Haar lemschen loswerkman F. C.. wegens pogini tot doodslag gepleegd op zijn gescheiden vrouw, tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en bevestigde hiermede het vonnis der rechtbank te Haarlem. De pro cureur-generaal had verhooging van straf ge- eischt, namelijk 5 jaar. Op 31 Augustus j.l. had verdachte een revolverschot op zijn ge wezen vrouw gelost. Zij werd licht aan den arm gewond Wederzijdsche behandeling van Duitsche en Nederland- sche arbeidskrachten. Overeenstemming te Berlijn bereikt. Molotov over Rusland's inter nationale betrekkingen. Verbetering in de verhouding met Rusland mogelijk geacht. WOENSDAG 25 M AART 1936 VOOR DEN- Een speciale verslaggever van het blad .Xe Temps" is te Moskou door Molotov. den voor zitter van den Raad van Volkscommissaris sen ontvangen. Dit is de eerste maal. dat Mo lotov een buitenlandsch journalist heeft ont vangen. Molotov verklaarde, dat men in de Sovjet- Unie zeer goed de ontsteltenis heeft kunnen begrijpen, die in Frankrijk en België ge wekt is door vdemilitarisatie van den linker Rijnoever. Hij zeide, dat indien Frankrijk het slachtoffer mocht worden van een aanval van de zijde van een Europeesche mogend heid. de verplichtingen krachtens het Fransch-Russische pact trouw zouden worden nagekomen, welke ook de houding van Po len mocht zijn. „Ik geloof trouwens," aldus Molotov, „dat een verbetering in de betrek kingen tusschen Rusland en Polen gewenscht en ook mogelijk is." Molotov herinnerde aan het Oostelijk pact, dat de Sovjet Unie het vorig jaar bereid was met Polen te sluiten. Ten aanzien van de Duitsch-Russische be trekkingen verklaarde hij, „dat bepaalde kringen onverzoenlijk staan tegenover het officieele Duitschland, in het bijzonder na de jongste heftige uitvallen van de Duitsche machthebbers jegens Sovjet-Rusland. De do- mineerende geest, waardoor ook de Sovjet- regeering zich laat leiden, is echter, een ver betering der betrekkingen mogelijk te ach ten. Molotov achtte een der beste middelen een terugkeer van Duitschland in den Vol kenbond. „Wij kennen de vredelievende ge voelens van Frankrijk. Indien de Duitsche regeering in feiten uiting zou geven aan de zelfde gevoelens, evenals aan haar respect voor de verdragen en de principes van den Volkenbond, zouden wij uit een oogpunt van verdediging van den vrede een Fransch Duitsche toenadering wenschelijk achten." Met betrekking tot de verhouding tusschen Rusland en Japan wees Molotov erop, dat de thans aangevangen politieke besprekingen zich gunstig schijnen te ontwikkelen. Molotov bevestigde vervolgens, dat aan een grondwetsherziening wordt gearbeid. „Waar schijnlijk zal geheim algemeen direct kies recht, dat voor alle onderdanen gelijk is. worden ingevoerd." Molotov besloot met te zeggen, dat de be oogde hervorming „een bewijs vormt van het vertrouwen der Sovjet-regeering in de aan hankelijkheid aan het regime van de arbei ders en employé's in de steden en de boeren op het platteland." -POLITIERECHTER Hevige kampongbrand te Batavia. DEN HAAG, 24 Maart (A.N.P.) Over een nieuwe overeenkomst betreffende de weder zijdsche behandeling van Duitsche en Neder- landsche werklieden en bedienden hebben van 10 tot en met 23 Maart 1936 in Berlijn onder handelingen plaats gehad, welke tot overeen stemming tusschen de beide delegaties heb ben geleid. De bestaande overeenkomst is in haar essentieele punten in het algemeen ge handhaafd. Het resultaat zal den beiden re geeringen ter goedkeuring worden voorgelegd. Circa duizend personen dakloos. BATAVIA, 24 Maart (Aneta). In kam pong Baroe. bij het kerkhof op Tanah Abang (vrijwel in het midden van de stad Batavia) heeft een hevige brimd gewoed. Een geheel kampong-complex stond in lichtelaaie; hui- zenhooge vlammen stegen op en dikke rook wolken trokken over de stad heen. De brand weer rukte uit met groot materieel. De brand werd, dank zij het energiek optreden van der brandweer en de hulp van militairen uit de nabijgelegen artillerie-kazerne, alsmede van de politie, in betrekkelijk korten tijd bedwongen, ondanks de groote moeilijkheden, welke bij het blusschingswerk werden onder vonden, doordat het brandende complex vrij wel geheel door andere huizenblokken is in gesloten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; slechts viel een brandweerman ten gevolge van de hitte flauw. Het valt nog niet te schatten hoeveel huizen verbrand zijn. Vermoedelijk is een 1000-tal personen dak loos. Een missigit, welke midden in het ver brande complex stond is gespaard gebleven. Het rook-probleem Een waarschuwing aan jonge industrie-steden. Het is niet zonder reden, dat de Engelsch- man bij voorkeur aan de zon-zijde van den weg wandelt ook al heeft hij die eigenschap volgens de zegswijze met de honden gemeen. Zon is namelijk een zeldzaam verschijnsel in Londen en in de industriesteden van Engeland. Want omstreeks November bij het intreden van een plotselinge verandering in de weers gesteldheid doet de vuiligheid in de lucht, die voor het' grootste deel bestaat uit de afval producten van het verbrandingsproces in fabrieken en huiselijke open vuren de in de atmosfeer aanwezige waterdamp tot een dich te mist, die niet zonder reden vaak geel van kleur is, condenseeren. Dat heet dan een „London Fog". In vele gevallen wordt het ver keer in de stad er door ontwricht en het maakt een Londenschen winter tot één der moeilijkst te verdragen seizoenen. Londenaars slaan er zich alleen maar doorheen met be hulp van een lange rij van medicijnflesschen, die varieeren van gorgeldranken tot „Tonics", bestemd om depressies te boven te komen en het heele gestel er bovenop te helpen. Ontelbaar zijn de dagen, waarop de zon buiten Londen vroolijk schijnt; terwijl in de stad zelf een mistgordijn het gezicht en dè stralen van de zon verhult. Het is mogelijk, dat het dezer dagen ver schenen 21ste rapport van het „Atmospheric Pollution Research Committee", waarin wordt vastgesteld dat de lucht, die wij in Londen in ademen voortdurend onzuiverder wordt, de publieke opinie die mist en donkere luchten langzamerhand als vanzelfsprekend is gaan beschouwen, wakker zal schudden. Het wordt tijd ook! Want het merkwaardige verschijn sel doet zich hier voor, dat aan den éénen kant het bovengenoemde comité gedurende de laatste 20 jaren haar onderzoekingen heeft voortgezet en nu tot de conclusie is gekomen dat „ingrijpende maatregelen noodig zijn als men tot verbetering van de atmospherische condities wil geraken", en dat tegelijkertijd aan den anderen kant alle technische vin dingen, noodig om die verbetering tot stand te brengen, binnen het bereik liggen. Roet, rook, asch, van den weg opwaaiend stof, en zwavel zijn de voornaamste bestand- deelen, die de lucht in Londen en in Enge- land's industriesteden verontreinigen. Huis vrouwen weten, dat tengevolge van het hooge zwavelgehalte in de Londensche lucht zilve ren gebruiksvoorwerpen in enkele dagen zwart worden. Toeristen, die er zich over ver wonderen, dat het Parlementsgebouw steeds in een toestand van restauratie schijnt te zijn, kunnen vernemen, dat de zwavel in de atmos feer jaarlijks ongeveer een 0.3 centimeter die pe laag van den steen wegvreet. Mr. Coste, Londen's gemeentelijke scheikundige, geeft als zijn meening dat het toenemend zwavelgehal te te wijten is aan het feit, dat de industrie zich meer en meer naar Zuid-Londen gaat uitstrekken en dat thans een groot aantal hooge fabrieksschoorsteenen daar te zien is. Dag in dag uit rijst uit die schoorsteenen een vuile walm omhoog en verspreidt zich over de stad, waar millioenen menschen wonen. De moderne fabrieken aan den buitenkant van Londen worden electrisch gedreven en brengen geen rook voort. Het nieuwe kracht station in Battersea (midden in Zuid-Londen) verbruikt haar eigen afvalproducten: dien tengevolge stijgen vluchtige zilverwitte wolkjes uit haar beide schoorsteenen omhoog, die in het niet verdwijnen. Als men zich niet zoo sterk verzet had tegen den bouw van een nieuw kraehtstation in het hart van Londen, zouden ook hier vermoedelijk de kosten en de moeite van een allermodernste technische in stallatie gespaard zijn en vuil-zwarte rook kolommen opnieuw vrijelijk de lucht in zijn gezonden De oudere fabrieksgebouwen worden echter met rust gelaten, ook al toonen de feiten hun schadelijkheid voor de gezondheid der stads bewoners aan. En hetzelfde geldt voor de spoorwegmaatschappijen, wier stoomtreinen ongehinderd in de Londensche stations mogen staan puffen en ook de frisch opgetrokken baksteenen huizen in de voorsteden langs hun route in sombere zwartberookte woonplaatsen mogen veranderen. In New York worden geen stoomtreinen ge duld binnen 20 mijl van het centrum der stad, zoodat de spoorwegondernemingen in ieder ge val gedwongen zijn de laatste twintig mijl van hun routes te electrificeeren. In Londen valt echter nog geen spoor van een dergelijken ge zondheidsmaatregel te bekennen. En zoolang de Londenaars zelf met hun geliefde open vu ren, waarin ruwe steenkool wordt gestookt, op één der ergste manieren bijdragen tot de on zuiverheid van de atmosfeer en dientengevolge tot mistige, zonlooze winters, valt vooralsnog weinig hoop op verbetering te koesteren. De moderne flatgebouwen hebben weliswaar de open vuren verbannen of vervangen door een installatie, die het branden van rooklooze brandstof mogelijk maakt. Maar boven Londen blijft zich een troostelooze zee van kleine roet- rook en asch-uitblazende schoorsteenen uit strekken, die zich helaas voortzet boven de nieuw gebouwde voorsteden „Ingrijpende maatregelen zijn noodig", zegt het rapport der deskundigen. „Technisch kun nen we het probleem oplossen, zoodra ons de gelegenheid wordt gegeven", zeggen de tech nici. Het wachten is nu op den man of de re geering, die hen die gelegenheid geeft, opdat Londen ook in den .winter de zon weer zal kunnen zien en de lucht weer vrij de longen binnen kan laten stroomen. Vr. S Rijwielplaatjes. Men heeft er nooit van gehoord, dat inbre kers er op uitgingen om belastingbiljetten, al dan niet gekwiteerd, te stelen, maar op de kwitanties van de rijwielbelasting zijn er velen verzot, wat verklaarbaar is. want voor een be lastingbiljet heeft niemand een cent over en het is ook nergens voor te gebruiken, maar zoo'n rijwielbelastingkwitantie heeft aftrek, omdat ze niet. op naam staat en er zijn altijd menschen te vinden, die er een gulden voor geven; ze behoeven er dan aan 't postkantoor geen rijksdaalder voor te betalen. Telkens duiken er dan ook weer lieden op die. alle onverbreekbare hulzen en geniale be- vestieingen ten spijt, plaatjes weten te be machtigen. De meest zekere plaats van be vestiging lijkt dan ook wel de jas te zijn. Maar de jacht op rijwielplaatjes is toch een gevaar lijk bedrijf en de twee IJmuidenaren, die zich daarin hadden begeven, bezwoeren den poli tierechter plechtig, dat ze het niet weer zou den doen, terwijl de man, die een trouw af nemer' was geweest, al even berouwvol ver klaarde, geen plaatjes meer te zullen koopen. Er was nog een vierde man bij de zaak betrok ken. van wien door de beide plaatjesjongens werd verklaard, dat hij op uitkijk had ge staan en in de opbrengst gedeeld, maar deze zei. dat de twee hem geweldig belasterden, waarom wist hij niet. Hij toch zou op het tijdstip dat de plaatjes gestolen werden, in Staphorst bij de werkverschaffing zijn ge weest en 't is duidelijk dat men niet in Stap horst op uitkijk gaat staan als ze in IJmuiden stelen. De anderen hielden echter vol dat hij er wel bij was geweest en zoodoende moet nog eerst onderzocht worden, of de plaatjesdieverij voor of na het verblijf te Staphorst heeft plaats gevonden. Zijn zaak werd dus geschorst en de zaak tegen de beide anderen ook, want de po litierechter wil een reclasseeringsrapport aan vragen, omdat de beide mannen overigens gunstig bekend staan en armoede een rol heeft gespeeld. Er is dus kans op een voor waardelijke straf. De opkooper kwam er ondanks zijn boet vaardigheid echter niet zoo goed af; op helers heeft de justitie het niet begrepen ,want zij trekken niet alleen voordeel uit het misdrijf, maar zijn daarvan bevorderaars; als iemand niet weet, waar hij een gestolen ding kan kwijt raken, zal hij niet zoo gauw tot diefstal over gaan. Ten opzichte van hem was er dan ook geen sprake van geldboete of een voorwaardelijke straf, maar de officier van justitie elschte drie weken gevangenisstraf, wat de rechter te weinig vond, want die gaf een maand. De briefschrijver. Een jongeman te Santpoort was door de rechtbank veroordeeld tot betaling van een zeker bedrag aan iemand in Leiderdorp en dat zat hem dwars, zoo dwars, dat hij het plan opvatte om werkloos te blijven, want dan was er niets op hem te verhalen. Heel tevreden was hij echter met dat besluit ook al weer niet want uitstel is geen afstel en de schuld werd steeds grooter. Zijn leven lang werkloos te blijven om zoo aan betaling te ontkomen, bekoorde hem al evenmin, want dat beteekende voor hem op den duur armoe lijden. Zoo kampten de lust om niet te betalen en die om wel te werken in zijn gemoed en brachten in zijn hersens een zekere beroering te weeg. Daaraan is toe te schrijven dat hij op een goeien dag pen en papier nam en een brief aan den Leiderdor per ging schrijven, welke heel netjes begon: „Waarde Heer", maar dat was dan ook het eenige nette, dat er aan was. Immers hoorden we eruit voorlezen; Vandaag of morgen ga je er aan, ik zal het mes door jesteken; ik heb een paar jaar voor je over". Deze uiting van een overkropt gemoed had den Leiderdorper, zoo hij verklaarde, het eerste oogenblik even verontrust, maar toen had hij gedacht: „Blaffende honden bijten niet", zoo dat hij geen vrees voor een gewelddadigen dood had gehad. Maar op dat soort brieven was hij toch niet gesteld, te minder, omdat een vriend van den jongeman uit solidariteit had gemeend ook een heel onvriendelijk epis tel aan zijn adres te moeten richten. De jongeman zei, dat hij den brief had ge schreven om voor de rechtbank gedaagd te worden, welke wensch dan ook vervuld was, en om daar die geldkwestie nog eens aan de orde te kunnen stellen. Hierin zag hij zich echter teleur gesteld, want- de politierechter wou er geen woord over hooren, aangezien de rechtbank daarin had beslist. Hij had, zei hij, geen plan met een mes te steken en de officier geloofde het ook wel, maar al die dikdoenerij met dreigbrieven moet ook uit zijn. Voor ditmaal werd er 25 of 10 dagen geëischt; de politierechter gaf 20 of 12 dagen met de waarschuwing dat het feit zich niet moet herhalen. De werkloosheid te Haarlem. Van 7100 tot 6600 gedaald. Londen midden op den Piccadilly in den mist, Naar wij vernemen is er den laatsten tijd een vrij belangrijke daling in het aantal werkloozen te Haarlem gekomen. Sinds het hoogste aantal in eind Februari van dit jaar is er een teruggang te constateeren van 7100 tot 6600. Een vermindering dus van vijf honderd. Op zichzelf een verheugend verschijnsel, maar helaas kunnen er nog geen conclusies aan verbonden worden dat dit een blijvende omkeering zal zijn. Elk jaar loopt het aan tal werkloozen belangrijk terug. De teruggang is dit jaar zelfs nog iets geringer dan in voorafgaande jaren. In den tijd van de schoonmaak komen vele arbeiders tijdelijk aan het werk. De behangers, stucadoors, schilders, enz. worden aan het werk gesteld omdat er in het voorjaar veel op te knappen is. Einde April komt er dan aan die daling weer een einde. In vorige jaren bleef na eind April het aantal werkloozen op en neer schommelen totdat in het najaar weer een nieuwe stijging viel te constateeren Eerst als nu na eind April de daling blijft voortduren zou daaruit de conclusie getrok ken kunnen worden, dat er verlichting komt en dat ook Haarlem gaat deelen in de eco nomische opleving die hier en daar gecon stateerd wordt. Er zijn gelukkig wel aanwij zingen die de hoop daarop eenigszins wet tigen. Ei- komt namelijk meer bedrijvigheid in enkele industrieën. Daartegenover staat evenwel, dat de werkloosheid onder de bouw vakarbeiders zeer groot is. Er zijn wel eenige belangrijke bouwwerken in voorbereiding, maar het zal de vraag zijn of daarmee spoe dig begonnen zal worden. Een van deze wer ken heeft vertraging ondervonden doordat de Schoonheidscommissie bezwaar heeft ge maakt tegen de ingediende plannen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7