s J. HUIZING OFRUIR/IING ONZE LEZERS Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT 15 Juli Handelsdelegatie gaat naar Zuid Amerika. Jhr. Van Karnebeek Voorzitter. Tarakan" in Noorwegen. Bijna 379.000 werkloozen. Borstbeeld van Sir Henry Deterding onthuld. Manoeuvres van de marine. RIJKSSTRAATWEG 16 Sanctiemaatregelen ingetrokken. 0* begint onze i KORTING Van 15 Juli tot 15 Aug. op alle contante verkopen, uitge zonderd artikelen uit de opruiming. Groote Houtstraat 42-44 HAARLEM Revisie in zaak-Margadant waarschijnlijk. Met Indische regeering zal overlegd worden. Als kinderen onverwachts oversteken TDINSDAG 14 JUUT 1936 Samenvoeging van Zaansche gemeenten niet te wachten. De heer De Clerq definitief voorzitter der A. V. R. O. Houtrust wordt tentoon stellingsterrein. Gemeentelijke comptabiliteits- voorschriften. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. Vragen over „Tijl Uilen spiegel". aan het woord Noodkreet van ïJmuider Christelijk georganiseerden. Om verruimingsmogelijkheden voor onzen handel te zoeken. De staatscourant van Maandagavond bevat een Koninklijk Besluit betreffende de instel ling van een handelsdelegatie naar Zuid- Amerika. Op voordracht van de ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Buitenlandsche Zaken, van Land bouw en Visscherij en van Koloniën, is ingesteld een commissie, welke zich naar Argentinië, Brazilië, Chili en Uru guay zal begeven, ten einde aldaar een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot verruiming van het handelsverkeer met genoemde landen en al die besprekingen te voeren, die het gestelde doel kunnen bevorderen. Tot lid en voorzitter van de commissie is benoemd jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van Staat, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, oudminister yan Buitenland sche Zaken. Tot regeeringsgedelegeerde is benoemd A. Th. Lamping, directeur van de handels- accoorden, en tot leden van de commissie zijn benoemd J. A. D. M. Daniels, gedelegeerd lid van den raad van bestuur van het internatio naal kunstzijde verkoopkantoor, H. P. Gelder man C.Mzn., voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, inspecteur van het veeteelt- en zuivelwezen, mr. E. E. Menten, lid van de firma Heldring en Pierson, ir. J. H. H. Verloop, direc teur van de N.V. Wilton Feijenoord, Ch. J. I. M. Weiter, voorzitter van den Ondernemers- raad voor Nederlandsch-Indië, oudminister van Koloniën. Secretaris van de commissie is de heer E. Henny, lid van het dagelij ksch bestuur van het Nederlandsch-Zuid-Ameri- kaansch Instituut, directeur van het Centrale Instituut tot bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen. Als adviseur van de commissie voor publici- teitsaangelegenheden zal optreden mr. W. J. van Balen, lid van het bestuur van het Ned. Zuid-Amerikaansch Instituut. De regeeringspersdienst meldt: In verband met de utizending van een Han delsmissie naar Argentinië, Brazilië, Chili en Uruguay, welke in overleg met het Neder- landsch Zuid-Amerikaansch Instituut ge schiedt, maakt het ministerie van Handel, Nij verheid en Scheepvaart bekend, dat belang hebbenden zich schriftelijk tot het secreta riaat van genoemde missie, dat ten kantore van het Instituut: Kneuterdijk 8, 's Graven- hage, gevestigd zal zijn kunnen wenden, ten einde inlichtingen met betrekking tot de mo gelijkheid van bevordering van hun belangen bij de door de missie te bezoeken landen te verkrijgen. Serie-jeugdreizen weer begonnen. Aangemoedigd door het succes, dat verleden Jaar geoogst werd met verscheidene jeugdrei zen naar Noorwegen, heeft de Maatschappij Nederland ook dit jaar een zestal reizen van een week met het bekende motorschip „Tara kan" georganiseerd. Zaterdag 1.1. is de eerste reis met ongeveer 500 jongens met hun leiders begonnen. Blijkens een telegram van den gezagvoerder is de „Tarakan" Maandagmorgen na een fraaie overtocht, te Nordheimsund in Noor wegen aangekomen. ARBEIDER DOOR DRIJFRIEM GEGREPEN. Maandagmiddag om vijf uur werd de ar beider G. v. d. Burg, werkzaam bij de ver- eenigde touwfabrieken, te Maassluis door een drijfriem gegrepen en meegesleurd. Hij werd deerlijk verminkt en moet op slag zijn gedood. Het slachtoffer, dat 31 jaar oud was, laat een vrouw en vier kinderen na. De werkverschaffing en het cultureele werk. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 22 tot en met 27 Juni 1936 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen 534.400 bedroeg. Hieronder zijn begrepen 75.100 landarbeiders, te wier aan zien in de maanden Mei tot en met November geen gegevens aangaand de werkloosheid ont vangen worden. Van de 459.300 verzekerden, niet behoo- rende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos: In de week van 22 t/m. 27 Juni 1936 28.9% In de vorige verslagweek (8 t/m 13 Juni 1936) 29%. In de overeenkomstige verslagweek van 1935 27%. In de overeenkomstige ver slagweek van 1934 23.1%. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 27 Juni 1936 in totaal 396.118 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 374.685 mannen. Van deze werkzoeken den waren er 378.892 werkloos, onder wie 362.384 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal voor werkverschaffing en steunver- leening waren einde Mei 1936 45.054 werlr- looze arbeiders geplaatst bij een werkver schaffing. Bovendien waren 708 personen met financieelen steun van de overheid te werkgesteld in het landbouw- en tuinbouw bedrijf, laatst bedoeld aantal is niet begrepen onder het in een vorig bericht als werkloos opgegeven aantal personen op het einde van Mei 1936. Aan het cultureel werk voor werkloozen namen in April van dit jaar deel: 1. cursussen 32.397 personen, onder wie 4.033 vrouwen; 2. werkobjecten voor jeugdige werkloozen gemiddeld 2.153 personen; 3. cen trale werkplaatsen 1.745 personen; 4. kampen voor jeugdige werkloozen 1.427 personen. Het totaal aantal deelnemers, zonder dub beltellingen, bedroeg in April 26.609 (onder wip 3 021 vrouwen). Onder de cursussen zijn begrepen de dienst boden cursussen, welke in 12 gemeenten ge geven werden en in totaal 187 deelneemsters telden. Ter eere van zijn 70sten verjaardag. Maandagochtend had in het beukenbosch van het clubhuis „Te Werve" te Rijswijk, het sportveld van het personeel der Bataafsche Petroleum Maatschappij, de onthulling plaats van een borstbeeld van dr. H. W. A. Deterding, die, zooals bekend, onlangs zijn zeventigsten verjaardag heeft gevierd. Bij die gelegenheid heeft het personeel der Koninklijke Shellgroep, op initiatief van ir. sluyterman van Loo, als oudste employé der Koninklijke gelden bij elkaar gebracht voor het vervaardigen van een bortsbeeld van den schepper dezer wereldmaatschappij, te plaat sen in het hoofdgebouw aan de Carel van Bij- landtlaan. De vervaardiging van dit borstbeeld was op gedragen aan den Amsterdamschen beeldhou wer Johan Polet, die tot volle tevredenheid van zijn opdrachtgevers, in deze taak ge slaagd is. Maandag, de dag, dat dr. Deterding voor 40 jaar bij de Koninklijke in dienst trad, heeft de onthulling plaats gehad. De plechtigheid werd ingeleid door een groot nationaal sportfeest op „Te Werve", in den geest van de bekende olie-olympiade, zooals deze afwisseelnd in Landsbury (Eng.) en op „Te Werve" wordt gehouden. Om half twaalf kwam de heer Deterding op het landgoed aan, toegejuicht door de duizen den aanwezigen en nam plaats tegenover het podium, waar het door een vlag van de Ko ninklijke omhulde borstbeeld was opgesteld, geflankeerd door twee jonge dames, van de B. P. M. en de B. I. M. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heeren Sluijterman van Loo, A. de Jongh, Spaeth en Desmet. Na deze redevoeringen had de onthulling plaats onder de tonen van Grieg's Huldigings- marsch, uitgevoerd door de Postharmonie. Sir Henry betrad hierna het podium om alle aanwezigen hartelijk dank te zeggen voor dit huldeblijk. Hij wees er op, dat het grootste geluk voor den mensch in deze wereld is, te kunnen werken. Bij de Koninklijke Shell wordt hard gewerkt en typeerend is daarbij de on derling goede verstandhouding tusschen het personeel van de verschillende natiën. Hierna defileerden de duizenden langs het pas onthulde borstbeeld. Achttien verschillen de natiën namen aan dit défilé deel. HARDERWIJK GAAT EEN „GOED-HUMEUR"- WEEK ORGANISEEREN. De Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer te Harderwijk heeft, om den velen gasten in de zomermaanden eenig' vermaak te bieden, een goed-humeur-week uitgeschreven, welke offi cieel 27 Juli a.s. begint. Natuurlijk zijn er ook verschillende feestelijkheden, welke, naar wij bij voorbaat kunnen verklaren, goed zullen slagen, omdat alle menschen in een goed hu meur zullen zijn. Een stormachtig begin. Aan boord van H.M- Gelderland. 13 Juli. De j aarlij ksche manoeuvres van de Konink lijke Nederlandsche Marine zijn hedenoch tend onder zeer ongunstige weersomstandig heden begonnen. De laatste jaren heeft de marine het al heel slecht met het weer getroffen, wanneer zij haar gezamenlijke oefeningen hield. Verleden jaar bijvoorbeeld, hebben de sche pen dagenlang op de reede voer Nieuwendiep gelegen, omdat het weer zoo slecht was, dat er van de oefeningen toch niets zou terecht komen. Tenslotte zijn de schepen toen toch uitgevaren. De oefeningen, in samenwerking met marine-vliegtuigen, zijn echter niet ge houden: daarvoor was het weer te bar. En hoe zal het dit jaar gaan? Het is onmo gelijk dit nu reeds vast te stellen, maar zeker is, dat de groepen vliegtuigen, die aan de tac tische oefeningen van lieden zouden deelne men, niet gestart zijn. omdat het als uitgeslo ten wordt geacht, dat zij bij een hooge, bolle zee als vandaag, een landing zouden kunnen uitvoeren. Op het oogenblik, dat wij deze regels schrij ven, vijf uur in den middag is het droog, maar de wind waait nog even hard als van ochtend, toen wij Nieuwendiep uitvoeren, Af en toe kletst een golf tegen de patrijspoort van de longroom van de officieren of slaat over het dek. De „zeevastheid" van de zich aan boord bevindende „landrotten" is van daag wel terdege beproefd. En wat de zeevast heid van de „landrotten" (journalisten en fo tografen) aan boord van Hr. Ms. Gelderland betreft: daar kan helaas van gezegd worden, dat deze gewogen en te licht bevonden is. Aan boord van de Gelderland bevinden zich de commandant der marine, schout-bij-nacht J. Kruys en de leider der roode scheepsmacht, schout-bij-nacht J. Dikkers, tevens belast mét het commando van het schip. Het doel der tactische oefeningen van de marine (te houden van 1318 Juli), dat in drie punten is weer te geven, komt hierop neer: a. Om de onderzeeboot-divisie onder ver schillende omstandigheden tot den aanval te brengen. b. Om de verdediging der zeegaten in Zee land tegen een aanval uit zee te beoefenen, zulks in combinatie met de marinekustwacht en voor zooverre mogelijk met het leger. c. De beoefening van het tactisch gebruik der moderne strijdmiddelen als nevelscher- men e. d. De deelnemende schepen zijn verdeeld in een roode scheepsmacht, onder leiding van schout-bij-nacht J. J. Dikkers en in een blauwe scheepsmacht, onder leiding van den luitenant ter zee eerste klasse C. W. Slot. Van rood maken deel uit: Hr Ms. Gelder land, Hr, Ms. Hertog Hendrik, beide hoofd macht; groep Z-booten (Z7ZS); groep G- booten (G15G16) en Z5 (torpedo-oppikboot) B'ij blauw behotmen: Hr. Ms. divisie onder zeebooten (09. OIO Oil, O'5) en twee groe pen G-vliegimg-n (w"r»sn een bommen- groep). 't Doel der oefening van Maandag was 't ten aanval brengen van de divisie onderzeebooten en van een bommengroep vliegtuigen door en van vliegtuigen uit op een verband van schepen, dat wel over bovenwater bescher ming (namelijk torpedobooten) maar niet over vliegtuigen beschikt. Het beloop van de oefening was, dat de 09 te 15.56 een aanval op het roode verband deed, gevolgd door een geslaagden aanval van de OIO te 16.02 uur op de Hertog Hendrik. De vaart van het roode verband werd tot vijf mijl verminderd. Om 16.28 uur kwam de 015 aan de kim boven water, zonder tot den aanval te zijn gekomen. Tenslotte heeft de Oil een geslaagden aan val op het roode verband gedaan, waarbij de Gelderland werd vernietigd. Dit was het einde van de oefening van heden. HAARLEM-N TELEF 16 7 2 6 „anaf t met garantie, pijn- Vdndr 1 loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) Bij Kon. Besluit zijn ingetrokken de Koninklijke Besluiten van 16 October 1935 tot vaststelling van een verbod van uitvoer van wapenen, munitie en oorlogsmateriaal naar Italië, en zijn bezittingen, en van 14 November 1935, houdende een verbod van uitvoer van bepaalde transportdieren en grond stoffen naar Italië en zijn bezittingen. Verbod van credieten aan Italië. De minister van Buitenlandsche Za ken heeft, gezien de algemeene maat regel van bestuur van 14 November 1935, houdende een verbod van credie ten aan Italië, en houdende een verbod van invoer van goederen uit Italië, gezien de aanbevelingen van de verga dering van den Volkenbond van 4 Juli j.l. en van het Coördinatiecomité van 6 Juli j.l. betreffende opheffing der sanctiebepaling tegenover Italië met ingang van 15 Juli 1936; in afwachting van de intrekking van bovengenoemde algemeene maatrege len van bestuur, bepaald, dat met ingang van 15 Juli 1936 algemeene dispensatie wordt ver leend van het in bovengenoemde alge meene maatregelen van bestuur ver vatte verboden. *0 (Adv. Ingez. Med.) Toezegging op vragen van Mr. Joekes. De minister van Koloniën heeft op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamer lid Joekes in verband met het tegen, wijlen den heer Margadant gewezen vonnis als volgt geantwoord: Het is den minister bekend, dat de gerezen twijfel omtrent de juistheid van het tegen wijlen den heer H. E. J. Margadant gewezen vonnis is versterkt, doordat tegen bij de aan gelegenheid betrokkenen een aantal straf vervolgingen is ingesteld en een aantal pro cedures in ingeleid die ten deele met veroor deelingen zijn geëindigd, ten deele nog op af doening wachten. Ingevolge de hem verstrekte opdracht heeft prof. mr. J. van Kan een onderzoek ter plaatse ingesteld. Prof. Van Kan heeft aan den minister op diens verzoek nog onlangs medegedeeld, dat hij in verband met de nog te verwachten rechterlijke beslissingen en de gevolgtrekkin gen, waartoe deze kunnen voeren, nog niet in staat is, zijn eindconclusies vast te stellen Voor een uitnoodiging aan de Indische regee ring om bij prof. Van Kan op spoedige indie ning van diens rapport aan te dringen, be staat derhalve geen aanleiding. Met den steller der vragen is de minister van oordeel, dat het voor het aanzien van de overheid in Indië van het hoogste belang is, al het mogelijke te doen om in deze aange legenheid voor zoover mogelijk, klaarheid te brengen en c.q., met inachtneming van de terzake geldende wettelijke bepalingen, tot herziening van het vonnis te komen. De minister is in beginsel bereid met de In dische regeering in overleg te treden nopens de vraag of het wenschelijk is, de desbetref fende bepalingen van het reglement op de strafvordering met. de bepalingen in het Nederlandsche wetboek van strafvordering betreffende herziening van een strafrechter lijk vonnis, dat in kracht van gewijsde is ge gaan, zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen. Motorrijder en jongetje ernstig gewond. Maandagmiddag omstreeks vier uur reed de motorrijder R. Willems met als duopas sagier zijn vader, den heer G. Willems, beiden uit Driebergen, met een kalm vaartje door Slootdorp, komende uit de richting Midden- meer. Plotseling stak een zes-jarig knaapje een zoontje van den landbouwer Toebak, den weg over en kwam onder het motorrijwiel terecht. De bestuurder verloor hierdoor de macht over het stuur en slipte. In bewusteloozen toestand werden de bestuurder van het motor rijwiel en het jongetje opgenomen en naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De duo passagier kwam er met eenige lichte schram men af. De toestand van den heer R. Willems is zorgwekkend. Gedeputeerde Staten zouden haar ontraden. Van samenvoeging van Zaansche gemeenten tot één de geheele Zaanstreek omvattende ge meente zal naar alle waarschijnlijkheid niets komen. In de laatste jaren is deze herhaaldelijk over wogen samenvoeging wederom aan de orde ge steld. Alleen de gemeenteraad van Zaandam heeft zich bij meerderheid van stemmen er voor uitgesproken. Naar de Tel. thans verneemt, heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken hierover het gevoelen gevraagd van Ged. Staten van Noord- Holland. Dit college is echter van oordeel, dat plannen tot vorming' van één groote Zaan- gemeente in dezen tijd geen kans van slagen hebben. Verwacht wordt, dat ook de minister van Binnenlandsche Zaken zich op dit stand punt zal stellen. In de te 's-Hertogenbosch gehouden jaarver gadering der A.V.R.O. is de heer De Clerq, na 5 jaren de functie van tijdelijk voorzitter te hebben vervuld, bij acclamatie definitief tot voorzitter gekozen. De controlecommissie deed rapport over het boekjaar 1934, waarna de vergadering aan de rekening en verantwoording haar goedkeuring hechtte. Als laatste punt der agenda werd het voor stel goedgekeurd tot wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement in den geest zooals deze aan de stemgerechtigde leden ter algemeene vergadering waren voorgelegd. Ook werd bekrachtigd het besluit van het algemeen bestuur tot aankoop voor den prijs van f 8.298 van het gebouw Lange Burg C. 93 te Middel burg, waarin is gevestigd het .A.V.R.O. bijkan toor. Van de rondvraag maakte de heer dr. Mol- huysen gebruik die met groote waardeering sprak over het prachtige verloop van den feestdag Zondag 5 Juli en den heer Vogt als directeur hulde bracht. Mevrouw Content sprak namens de geweste lijke bestuursleden woorden van dank voor de ontvangst tijdens de feestdagen, waarna tot slot de jaarlijksche Spreker, de heer De Graaf uit 's-Gravenhage waardeerende woorden sprak.namens de luistervinken. De Haagsche gemeenteraad heeft met 22 tegen 16 stemmen aangenomen het voorstel ter tusschentijdsche ontbinding van de met de N.V. sportterrein „Houtrust" aangegane huur overeenkomst betreffende het terrein. Verder hield dit voorstel in het terrein gedeeltelijk in erfpacht uit te geven ten behoeve van de stichting van een tentponstellingsgebouw c.a., om voor deze stichting een geldleening te ver strekken, groot f 350.000 en om het overig gedeelte van genoemd terrein te verhuren. Rapport van Rijkscommissie verschenen. Bij de Rijksuitgeverij te 's-Gravenhage is verschenen het; Rapport in zake het ontwerp van „Gemeentelijke comptabiliteitsvoorschrif- ten" betreffende de inrichting van de begroo ting en rekening der gemeente en van de boekhouding van den gemeente-ontvanger. Bij schrijven van 20 November 1930 verzocht de toenmalige minister van Binnenlandsche Zaken aan de Rijkscommissie van advies voor de gemeentefinanciën zich te belasten met het ontwerpen van nieuwe voorschriften voor de inrichting van de begrooting en de reke ning der gemeente en van de boekhouding van den gemeente-ontvanger. Genoemde Rijkscommissie heeft hierop een sub-commissie ingesteld, ter voorbereiding van het advies, dat thans gereed gekomen is. Met de grondgedachten van het opgestelde, haar aangeboden rapport, heeft de rijkscom missie van advies voor de gemeente-financiën zich kunnen vereenigen. Het rapport bevat o.a. het ontwerp van voor schriften, met daarbij behoorende modellen voor de inrichting van de begrooting en de rekening der gemeente en van de boekhouding van den gemeente-ontvanger, onderscheiden lijk ais bedoeld in de artikelen 241 en 123, tweede lid. der gemeentewet. In haar ontwerp heeft de sub-commissie mede opgenomen voorschriften tot regeling van de inrichting van de begrooting en reke ning der takken van dienst, bedoeld in artikel 252 der gemeentewet. De sub-comissie heeft, vooral om redenen van doelmatigheid, ge meend het afzonderlijk bestaan van voor schriften onderscheidenlijk voor de inrichting van de begrooting der gemeente, de inrichting van den gemeente-ontvanger zooals dit bij Koninklijk Besluit van 8 September 1931 (Staatsblad no. 395) van de provinciale rege lingen werd evergenomen te moeten prijs geven en het g»heel der voorschriften, welke door de Kroon op grond van de artikelen 123 en 241 der gemeentewet moeten worden gege ven, te moeten samenvatten in één ontwerp gemeentelijke comptabiliteits voorschriften, systematisch ingedeeld, waarbij de onz°t van de betrekkelijke bepalingen in de Gs;u«s>- wet en van de Comptabiliteitswet 1927 m-de als richtsnoer heeft gediend. Met het oog op het ingrijpend karakter van de voorgestelde herziening wil de minister van Binnenlandsche Zaken het oordeel uit de ge meentelijke praktijk vernemen, en heeft hij besloten het rapport van de sub-commissie verkrijgbaar te stellen. 14 Juli: De Hollander Cornelius Bontekoe, lijf arts van den grooten Keurvorst, gaf in 1661 de eerste Berlijnsche courant uit. De uitgave er van was nog al eigenaardig en zeer beperkt. Slechts twee boekverkoopers hadden vergunning het blad te verkoopen. Een maal 's weeks verscheen het op Zater dag', doch de uitgave mocht eerst plaats hebben op Zondag daaraanvolgend, in den winter vóór en in den zomer na de godsdienstoefening. Terstond na het slotgebed werd met den verkoop be gonnen. Slechts zeer matig mocht de lijfarts den volke bekend maken met de tijds- gebeurtenissen; meestal waren het be richten van het hof en gemengde be richten („absonderliche Dinge") die het blad vulden en gretig gelezen werden. Tot aan zijn dood sloeg de Keurvorst elk verzoek van uitgevers om een tweede blad te mogen oprichten af; één blad eenmaal per week verschijnend, vond hij meer dan voldoende. Waarom opvoering te Rotterdam geweigerd werd. Het Eerste Kamerlid van Vessem heeft aan den minister van sociale zaken de volgen de vragen gericht: 1. is het den minister bekend, dat de direc teur van den rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling aan het Vlaamsche Volkstooneel de noodige vergun ning geweigerd heeft voor het opvoeren van het tooneelspel „Tijl Uilenspiegel", in een bij eenkomst van de N.S.B. te Rotterdam op 4 Juli, zulks terwijl deze weigering uiteraard geen verruiming van werkgelegenheid voor binnenlandsche tooneelspelers ten gevolge kon hebben en hierdoor een belangrijke uiting van hotue Vlaamsch-Nederlandsche kunst werd verhinderd? 2. Is het den minister voorts bekend, dat daarentegen wel gelegenheid is gegeven tot het optreden hier te lande van andere buiten landsche gezelschappen zooals het cabaret „Die Pfeffermühle", het gezelschap Fritz Hirsch, de Nelson-revue, Theatre de l'Odeon, „De Blauwe Vogel", Italiaansche Opera, Bal de Paris, Ballet Trudi Schoop, Baliet Russe de Paris, Ballet Nenaka, titallen muziek- ensembles en circusgezelschappen als circus Strassburger en Djiguiten-ruiterkozakken? 3. Is het den minister ook bekend, dat in Amsterdam werkzaam zijn 52 buitenlandsche musici en 142 Nederlandsche, in Scbevening-en 49 buitenlandsche en 92 Nederlandsche, dat van de in Nederland werltende musici on geveer 36 pet. /buitenlanders zijn en dat van de in Nederland werkende musici die volkomen in staat zijn het werk dezer buiten landers te verrichten, volstrekt werkloos zijn en van ondersteuning moeten leven? 4. Is de minister bereid mede te dealen, aan welke buitenlandsche tooneelgezelschappen sinds 1 Januari 1936 vergunning tot het spe len hier te lande geweigerd is? 5. Is de minister niet van meening, dat het verhinderen van een op hoog peil staan de uitvoering van dietsche kunst als die van „Tijl Uilenspiegel" door het Ylaamsch Volks tooneel en het toestaan van vertooningen als die van de „Nelson-revue", „Die Pfeffermühle" Fritz Hirsch", „Confetti-revue" en derge lijke, een aanwijzing geeft, dat het der onder 1 genoemde instantie aan toewijding voor het voor de Nederlandsche cultuur en aan des kundige voorlichting ontbreekt? Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Geachte redactie, Zeer beleefd verzoek ik namens Christelijke georganiseerden dit schrijven te willen plaat sen in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat onzen dank. Met groote aandacht hebben wij den nood kreet gelezen van winkeliers te IJmuiden, en namen wij kennis van de houding van hun bestuur, dat er op uit is zooveel mogelijk con tributie op te halen. Hetzelfde is ook met ons geschied, ook wij denken georganiseerd te zijn en organisatorisch wat te bereiken, maar de ondervinding heeft ons geleerd, dat ons be stuur niet als herders voor ons staat, ook nog niet eens achter ons. Onze bestuurders zijn als 't ware verdwenen. Dagelijks trekken wij naar ons bondsgebouw, om te trachten een verga dering' uit te schrijven maar ons wordt dood eenvoudig .gezegd; gaan jullie maar naar het comité van actie of uitgeslotenen, wij hebben voorloopig niets met jullie te maken en uit- keeringen worden door ons niet verstrekt. Wij kregen den indruk, niet in ons bondsge bouw te zijn, maar in het politiebureau, want er zaten meer agenten dan bestuurders, van daar die kracht om zoo een woord te voeren. Om nu terug te komen op onze winkeliers, ja, wij stakers weten wat het is, als er niet voldoende geld binnenkomt. Wij zouden u zeer graag elke ';*oodschap betalen, maar ik weet wel dat toen wij nog op de oude gages voeren (waar wij nu voor strijden) de meesten met „gepofte" boodschappen naar boord toe gin gen. En als wij nu deze staking zouden verlie zen. dan zou ik haast zeggen verdwijn met alle winkels naar een andere plaats, want dan zal er door de slechte inkomsten elke minuut van den dag „gepoft" worden. En aan wie nu de schuld? Niet aan ons, want onze toestand is ellendig. Maar ondanks dit., winkeliers, strijden wij ook voor u. Dus tracht ons te erkennen en ons te helpen, als belanghebbende nersonen. Zeer gaarne is een onzer bereid r"~ -w verga dering te spreken om u den toeste uiteen te zetten. NAMENS CHRISTELIJKE LEDEN TE IJMUIDEN,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2