£e<< ftom scütiifit.. Twee families met vacantie. Italië's standpunt voor den wederopbouw van Europa. H. B. S. A. DIN'SDSG 14 juri 1936 Voor wie kleeden wij ons? Engel sche pers over het Duitsch-Oostenrijksche accoord Faure kondigt de verwerke lijking van het Volksfront program aan. door GUUS BETLEM Jr. v Heb je nou alles? Alida, met brandende kleurtjes van nervosi teit, keek met een schichtigen blik naar haar man, als verwachtte ze van hem een bevesti gend antwoord op haar vraag. Maar deze, on wennig in z'n zwarte pak, snauwde kribbig: Ja, hoor 's, zorg jij voor den boel of zorg ik voor den boel? Wie is 't 'er nou de vrouw des huizes, hè? Nou ja, maar probeerde Alida nog je kunt toch wel 'es helpen herinneren, niet waar? Als ik nou iets mocht vergeten Je moet niets vergeten!, repliceerde haar man, om, na plotseling in z'n vestzakje te hebben gegraaid, te vervolgen: Deksels waar heb ik nou die kaartjes, zeg, de spoor kaartjes; heb jij die ook gezien? Alida knikte bevestigend: Op je nachtkastje, boven!, wees ze met een beweging van haar duim. Wim! gilde meneer. Een bleek, spichtig kereltje van een jaar of zeven dartelde de kamer binnen. Gaan we nou nóg niet?, informeerde hij op z'n zeurigen toon, terwijl hij verwachtings vol z'n ouders aankeek. Ja, we gaandirect!, beloofde de va der, maar haal 'es even de spoorkaartjes van boven, op het nachtkastje. Wim verdween, kwam even later terug. Ze leggen d'r niet! Liggen!, verbeterde de vader, om dan opeens zenuwachtig uit te vallen: Ja, maar wat bliksem, waar liggen ze danwaar Alida Ja, hoor 's, ik heb ze niet! Pas ik op de kaartjes of jij? Ja, ja, dat weet ik wel, maar Meneer zocht zenuwachtig in z'n zakken. dan gaf hij een vreugdeschreeuw. Hè, gelukkig! In m'n portemonnaie! Daar stop ik ze nóóit!, riep hij verbaasd uit. Stel je voor dat we die kwijt waren geweest! Kom, vervolgde hij dan opeens gehaast opschieten vrouw! Als ze nou maar op tijd zijn, weifelde de ze, terwijl ze moeizaam een uitpuilend valies van den vloer tilde. Nou, kom, Wim Aaltje! De kinderen holden vooruit, de straat op, terwijl de vader met stentorstem brulde: Hier blijvenWim, hierblijven! Denk om de auto's! Dan met een doffen dreun viel de deur ach ter hen dicht, waarna Pa behoedzaam den sleutel eenige malen omdraaide, om vervol gens op een drafje achter z'n reeds doorloo- pende familie aan te hollen in de richting van het station Het had heel wat voeten in de aarde gehad, maar Reuvers had tenslotte moeten toegeven, dat de kosten niet hoog waren, tenminste op deze manier. Ze hadden om het hardst tegen elkaar zit ten klagen op het gebruikelijke kaartavondje, Reuvers, zoowel als Verhoef, welke laatste het een schandelijke verkwisting noemde, in deze tijden met vacantie te gaan. Stel je voor!, verweet hij z'n vrouw, Mies wil naar Gelderland! Welja, waarom niet? D'r wordt geen cent verdiend en dan naar Gelderland. En pension, of 't zoo niks is! Zeg nou zelf, wendde hij zich tot Reuvers, zeg nou zelf, is dat nou geen doordrijverij? Ja, hoor 's, aarzelde deze, zich niet graag mengend in een huiselijke aangelegenheid tusschen Karei en Mies, dat moeten jullie zelf maar uitvechten, hoor, maar ik weet wel dat 'r bij mij dit jaar niks van vacantie kan komen, totaal niks! O, zoo! triomfeerde Karei nou hoor Je 't 'es! Mies haalde onwillig de schouders op Onzin! Je kunt toch wel met vacantie gaan zonder schatten uit te geven't is voor de kinderen Ja, viel hier Alida opeens bij, voor de kinderen is 't heerlijk, dat is waar! Nou ja, alles goed en wel, maar pluk 'es van een kip, nietwaar?, begon Verhoef op nieuw, maar z'n vrouw wuifde afwerend met de hand. Schei d'r nou maar over uit! Jullie heb ben d'r nou eenmaal niks voor over, want an ders zou d'r best een oplossing te vinden zijn, die niets kost, hoegenaamd niets! Ja, ze geven 't je cadeau! spotte Verhoef, maar Reuvers was aandachtiger geworden bij de gedecideerde bewering van Mies. Nou, en die oplossing?, informeerde hij. Mies wachtte even: dan triomfantelijk rond blikkend zei ze: Met z'n allen! Er heerschte een korte stilte. Met z'n allen?' vroeg Karei dan wat aar zelend; je bedoelt met z'n allen in pension? En dan opeens, alsof het nu feitelijk pas goed tot hem doordrong, wel allemenschen, daar zeg je zoo wat! Met z'n allen. Da's een idee, zeg! Hij wendde zich tot Reuvers. Wat zeg jij d'r van, zeg? Dat lijkt me niet zoo bar duur? Reuvers haalde de schouders op. 't Zal toch nog een massa kosten, hoor! meende hij en dacht aan den afslag, welke met enkele weken weer was te verwachten. Al lemenschen, hoe kon-ie het nog allemaal? MaarAlida was zuinig, dat was waar, an ders zou-ie d'r ook nooit aan denken, vast niet! Och, Verhoef, die klaagde nu eenmaal altijd, maar ondertusschen: z'n zaak mar cheerde toch nog maar en er gingen d'r wel beroerder dan de zijne. Hoor je dat, Nico? wekte z'n vrouw hem op uit z'n gepeins; 't komt haast even goed koop als dat we Wat? Hè, heb je dan zitten slapen? Zoo'n huisje natuurlijk; als we met z'n allen zoo'n huisje huren op de Veluwe. Dan doen we zelf het huishouden, kost het je niks! Nou ja, maar dan kun je wel thuisblijven ook, vond hij; daar hebben jullie niets aan, kun je van den ochtend tot den avond koken en huishouden doen en weet ik wat meer? Nee, dat doe ik in geen geval, maarals we nou 's informeeren wat het kost met z'nhoe veel zijn we? Jullie vijf en wij vier, da's ne gen, dus als we nou met z'n negenen eens twee weken in pension gaan? Hoe vind je dat? Kijk 'es, ièets kunnen we toch in elk geval wel missenHij keek naar Karei, die knikte. Ik vind 't best, vond ook die en denzelf den avond werden eenige pensions aange schreven, waaruit enkele dagen later na ge meenschappelijk overleg een keuze werd ge daan. En zoo was de beslissing gevallen. En het moest erkend worden't was niet duur! Wérkelijk niet duur! Als ze nou maar op tijd zijn! herhaalde Alida nogmaals. Tja, weifelde Reuvers, Karei wel, maar Miespas op! Hij greep Wim bij den arm; blijf toch hier, aap! Voor het station wachtten ze, de klok draai de langzaam voort. Zie je wel? zeurde Alida, ik dacht het wel, die komen natuurlijk te laat, natuurlijk! Wat moeten we dan, Nico? Reuvers keek op z'n horloge, hoewel hij vlak onder de groote stationsklok stond. Ja, ik weet niet.Aaltje, hier! Hij trok z'n dochter weg voor een aansuizende taxi, die ylak voor hun voeten stilhield. Vacantie. Daar!, kreet Alida dan opeens, in de auto! Reuvers floot tusschen z'n tanden, wierp z'n vrouw een veelzeggenden blik toe. Uit de auto stegen Karei, Mies en de kinderen. De begroe ting was hartelijk, hoewel kort en met een blik op de klok jachtte Reuvers: Kom, voor uit, opschieten menschcn, opschieten! Kerel, we hebben nog allen tijd! deed Verhoef bereisd; we zijn geen dagjesmen- schen! en hij keek met een schuinschen blik naar de valiezen, die door de andere familie werden meegetorst. Heb je niks bij je?, informeerde Reuvers, die den blik had opgevangen. Vooruitgestuurd! deed Karei nonchalant, terwijl hij hielp de kinderen in den trein te tillen. Dan, bedachtzaam, volgde hij zelf, na dat ook de anderen waren ingestegen. De reis werd een marteling. Reuvers, in z'n donkere, zwarte pak, voelde zich zoo benauwd als in een kooi, temeer daar Mies, gezien de verkoudheid van de kleine Jaantje, liever geen raampje wilde open heb ben en de zon brandend door het ééne ven ster naar binnen scheen. Verhoef dampte een groote, zware sigaar, ondanks de mededeeling op het kleine emaille plaatje, dat het rooken in deze coupé verbo den was. We zijn toch onder elkaar, meen de hij. Reuvers hield z'n mond, maar keek met een schuinen blik naar z'n vrouw, die verdacht begon te hoesten. Ze kon er nu eenmaal niet goed tegenthuis rookte hij zelf ook haast nooit, wachtte altijd tot-ie buiten was, en al leen als er 'es visite was presenteerde hij een licht sigaartje. Hij keek naar de zware blau we walm, die in het zonlicht, dat overvloedig de coupé beplenste, nog twee maal zoo dik scheen. Dan verkondigde een plotseling ocr- verdoovend lawaai, dat de altijd maar tij delijke wapenstilstand tusschen Wim en Kareltje, beiden van éénzelfden leeftijd, al weer was opgeheven, wijl laatstgenoemde z'n vriendje met een speld in z'n been had weten te prikken, welke uiting van vriendelijkheid Wim beantwoordde door een venijnigen trap tegen Karel's enkel. En nou één ding!, bulderde Reuvers kwaadaardig tegen de beide bengels, geen herrie, geen ruzie meer; anders gaan we di rect terug! Ja, maar, weerstreefde Wim, hij begon. Nietes!, loog Kareltje met klem, hij! Kan me niet schelen, wie begon! ketste Nico verdere ontboezemingen. Als 't maar uit is! Begrepen? De beide kinderen, even timide toch, knik ten bedremmeld met het hoofd en keken door het raampje naar buiten. Ja, maar, begon even later Verhoef zacht jes, je moet toch werkelijk in aanmerking nemen, wie de aanleidende oorzaak is van die eeuwige ruzie. Ik vind jouw manier van op treden nogalehvreemd. In dit geval zou ik toch werkelijk zeggen, dat je Wim eens wat flinker had moeten aanpakken. Reuvers haalde de schouders op. Als 't maar afgeloopen is, vond hij. Je kunt moeilijk voor elke wissewas gaan onder zoeken, wie nou de ware schuldige is. Als twee vechten hebben twee schuld, da's mijn opinie. Karei haalde de schouders op. Enfin Ieder z'n opinie! De verdere reis verliep zonder incidenten. Ziezoo! herademde Reuvers, toen ze voor het kleine huisje stonden, ziezoo we zijn d'r! en achter een dikke, schommelende boerin die op hun geroep kwam toegeschoten, betra den ze de drie kamers met pension, die ze hadden gehuurd. 't Was genoeg! had Karei geoordeeld; iede re familie één slaapkamer en een gemeen schappelijke zitkamer. Maar toen ze 'n half uurtje later weer bui ten stonden 't was heerlijk in den tuin stonden de gezichten bedenkelijk. x Da's niet groot! vond Reuvers. Niet groot, niet groot, Verhoef's stem klonk ruzie-achtig, 't is klein, idioot, be spottelijk klein! Ja, 't valt mij ook niet mee! vond Alida bedeesd. Hoe moeten we daar slapen met z'n allen, met z'n negenen? En dan, met die hitte! En ze veegde bedachtzaam met haar in eau de cologne gedrenkten zakdoek over het voorhoofd. Enfin, 't zal moeten, berustte Reuvers, dwaas afstekend in z'n zwarte pak tegen den lichten, groenen voorjaarsachtergrond van den tuin, met de vele kleurige bloemen. Er waren vier dagen voorbijgegaan. Ze hadden gewandeld, veel gewandeld. Zeg! fluisterde Reuvers z'n vrouw in het oor, toen ze op één dier tochten een oosen- blik waren achtergebleven, zeg, vind je 't nu noodig, dat we op iedere wandeling zoo veel verteren? En dan, zooals Karei bijvoor beeld, en Miesaltijd van die dure dingen, ijs en nog eens ijs! Nou ja, dat betalen ze toch zélf. Nou, verbeterde Nico, dat is 't 'm juist. We hebben afgesproken, dat Verhoef alles zal betalen, en dan aan 't eind van de vacantie deelen we dat door twee! Maareh.op die manier hebben zij van alles het beste en het duurste en onze kinderen krijgen hoog stens een glaasje spuit of zoo! Nou, neem dan ook ijs! ried Alida, maar haar man weerde af met een verschrikt ge zicht: Ik zou je danken, dan wordt 't nóg duurder. En het blééf zoo! Maar toen na een week Verhoef met de zij nen een grooten autotocht had gemaakt, waarvoor Reuvers had bedankt, uit overwe ging dat dan natuurlijk een tweede auto noo dig zou zijn geweest, en toen hij de onkosten- lijst ter inzage had gevraagd, welke inzage hem met een hautain gebaar van Karei was verleend, toén barstte de bom. Het was bij één der vele dagelijksche ruzie tjes van de beide rekels, die, zöodra ze zich aan het ouderlijk gezag wisten onttrokken, hevig worstelend over den grond tolden, waar bij in afwijking met de andere malen, Wim ditmaal de overwinning had behaald en Ka reltje een gevoeligen bloedneus had gestompt. Hou dien aap van je dan toch bij je!, ver weet Kareltjes vader aan Reuvers; wat doet hij in deze kamer? Hij hoort 'r niet! Jullie hebben je eigen slaapkamer. Je bent verdikkeme nooit 's vrij! Een oogenblik stond Reuvers geslagen; dan „gaf" hij terug. Heb ik met jullie meegewlld? Van wie is het voorste] gekomen, hè? Dat mooie voor stel om met z'n allen te gaan? Van jouw vrouw toch zeker! Nou, als ik óóit ergens spijt van heb gehad Hij maakte een veelzeggend gebaar. Ja, allicht! vulde Karei aan, wat zijn jullie ook voor menschen? Je voelt je bij ons niet op je plaats, daar zit 'm de kneep. Jij met je stijve jas.je gelegenheidspak van twin tig jaar terug! Je had beter thuis kunnen blij ven! Jullie zijn me een stel pietluttige huis- musschen, dat ben je! Reuvers werd bleek. Hij deed een pas naar voren en siste Karei toe: En weet je wat jullie zijn? Wil ik je dat dan 'eres zeggen? Jullie zijn een stel. klaploopers! Echte onvervalschte klaploopers. Ja, we hadden zéker beter thuis kunnen blij ven dan een ander mooi weer te laten spelen van ónze duiten! Dat maakt maar autotoch teneet maar ijs, gaat maar uit, verteert maar! Maar nou is 't uit, afgeloopen, als je dat maar weet! En woedend draaide hij zich om. Lékker! sarde Wim en stak z'n tong uit, waarna hij met bekwamen spoed z'n vader volgde door de tusschendeur, die de beide ka mers van elkaar scheidde. Dien avond wandelden achter elkaar naar het kleine stationnetje twee verontwaardigde families, moeilijk torsend de vele koffers en valiezen. Kijk, wees Reuvers z'n vrouw, nou stuurt-ie z'n bagage niet vooruit, nou-ie 't al leen moet betalen! En hij trok nijdig met z'n ééne vrije hand aan den stijven boord, die nauw z'n hals om sloot. En bij het instappen in de smalle coupé van het lokaaltje waarbij ze elkaar moesten passeeren keek-ie vlug een anderen kant uit, terwijl Kareltje z'n doodsvijand nog gauw een laatsten schop tegen het scheenbeen gaf, hetgeen hem een goedkeurend knikje van z'n vader bezorgde. Z'n tweede vacantieweek bracht Reuvers door op z'n derde-étage-met-vrijen-zolder- zonder-balcon-of-iets, zooals Verhoef altijd wat minachtend placht te zeggen, maar zonder ruzie, gelijk Reuvers dit keer in ge dachten aanvulde zónder ruzie ROME. 12 JULI (Havas—A.N.P.) Vol gens Italiaansche politieke kringen moet thans de wederopbouw van Europa geschieden langs twee wegen: samenwerking tusschen de groote mogendheden en organisatie van het Donau- bekken. Italië zou daarbij zeer binnenkort de leiding nemen wat het front van Stresa betreft. Nu er geen bedreiging voor Oosten rijk meer bestaat, wordt de Stresa-politiek als vervallen beschouwd. Italië zou een en tente willen voorstellen, tusschen de groote mogendheden: Frankrijk, Engeland, Polen en Rusland, d.w.z. een uitbreiding van het vier- mogendhedenpact naar het Oosten. Gisteravond werd te Weenen gesproken over de mogelijkheid, dat Duitschland zou toetreden tot de protocollen van Rome van 1934 en 1936. Hoewel nog geen bevestiging van dit bericht is ontvangen, wordt in politieke kringen dit toch beschouwd als een logisch gevolg van de Duitsch-Oostenrijksche over eenkomst. Overgangsexamens. HAARLEM Maandag. Bevorderd naar de tweede klas: Marie M. van Amstel, Willy Vermeer, Maria C. Vige, Hh. B. Bergman, B. Enthoven, M. P. Gans, R. v. d. Haak, T. v. d. Heuvel, H. van Hoek, A. Huges, P. Roos (voorw.), A. Schouwenaars, H. J. van Tijn, P. H. de Vries, D. v. d. Want, N. Wartena, J. Wolff, Maria van Coesant, Catharina M. van Dam, Alma A. J. Gemmel, Ina J. Kruyer, Geertruida van Looij, Wilhelmina Out, Inge- tje M. Vollaard, H. Beijer, D. v. Boekhoven (voorw.), J. M. Brandenburg (voorw.) G. C. Ebeli, K. C. Faber, J. M. W. Hos, J. A. Husslage, H. Kolk, H. P. Lasschuit, J. A. Martin, M. I. Meijer, K. Outshoorn, J. Uiterwijk, P. Vijlbrief, H. Zuurendonk, Ursula v. Dam, Jeannette M. Heynerman, Hetty Stekelenburg, Jannetje Wanders J. Boelsma, H. G. Daams, D. H. Dros, J. A. Ebeli, H. Goosens (voorw.), H. Heierman, H. Inpijn, F. Lindeman, T. Mandersloot. B. A. Meyer, G. J. Pierlot, M. A. Smit, M. Veldhui zen, H. v. d. Zee, C. H. Vogelzang, Aletta Germeraad, Wilhelmina Greebe, Regina E. Veldheer, Gerda W. Wesselink, J. J. W. Anne- velt, J. Anthoni, J. K. van Asperen, I. A. Dragt, A. v. Eden, J. Folkertsma, J. Lakerveld, A. Sas, P. Slagter, M. van Vliet, A. F. Wickel. A. C. F. Smit. Bevorderd naar de derde klas: Jeanne v. d. Hart, Maria G. Chr. v. d. Putten. Elisabeth Vink, P. Bakker, E. J. de Boer. W. F. Breiten- stein, E. J. Brian, G. A. Brongers, W. L. Brugs- ma (voorw.), C. L. van Donselaar, H. J. van Gulik, D. J. de Haan (voorw.), G. Jongert, J. J, van Kampen, F. W. Koster, J. G. Petersen, H. Reinalda, H. Vos, Eilisabeth Brauckmann (voorw.). Rie Groeneveld, Johanna P. Koeyers, Line M. Rosenberg, Th. Beltermann, C. Bou- ma, H. J. Cassé, J. van Dam, D. W. Hinse, C. van Hoewijk, P. Kluit, W. A. N. Kruyt, R. L. Lieve, M. Luikinga, A. C. van Norden, H. S. Stern, A. F. v. d. Wal, C. J. Wennink, C. J. Wolzak, A. da Costa Sr., Adele L. de Haas, Kitty Meeuwig, Anna Zanen, P. de Boer, J. W. Engelsma, J. H. ten Have, J. J. Hogeland, S. de Kadt, D. M. H. Kermer, J. W. Lantzendörffer, C. H. van Looy, J. H. Menke, J. G. Quee. H. M. Roosekrans, J. W. Schutte, B. E. Sternfield, E. Vogel, J. de Vries, M. Westerhoff. Bevorderd naar de vierde klas: Geertrui van Akkeren. Jacoba C. de Bilt, Elisabeth M. G. Brakel, Helena J. Fortgens. Wilhelmina G. de Jong, Marie C. Meulenberg, Elisabeth C. Mul der, Adriana de Nijs, Lutina Ulderink, H. Ba ning. S. J. van Beek, H. J. Brian, M. J. Fre- arikze, J. W. M. Goes, H. E. Hoyerman. H. B. Kuin. R. van Looij, G. Otto, S. de Rood (voorw.)Th. Rose, H. H. Sminia, L. C. Stange, G. J. Stoelhorst. Gradie Baars, Maria W. Gulden, Antoinette Oosterheert (voorw.). Franca J. Ossendorp, Annie A. Schalken, Willy Schoutendorp, K. Anthoni, C. E. Bakker, P. J. Bos, M. Does, L. Fibbe, O. van Heuven (voorw.). K. Jongert, E. C.Keur, G. J. Kruyer, J. Merks, W. B. van Norden, H. Peschar, A. L. van Reenen, S. Schel tens, P. Schultz, J. G. Souman, D. Swens, W. M. van Breda. Augustina A. Dijkstra, Wendelina A. Goed hart, Hermina A. C. Nieuwenhof, Anna C. v. Waard, Minke v. d. Zee, Reina Wagemaker, M. Beinema, C. H. Blei, G. J. Boersbroek, G. H. Bos, H. F. A. van Donselaar, Chr. Drost, B. v. Gorselen, J. H. Heuer, K. Huges (voorw.), M. A. Joustra, J. Ketellapper, G. A. Kleyn, J. N. Korstjens, J. Lindemans, J. D. Meyes, R. V. van der Mije, J. Plooyer (voorw.), H. J. Rijn- veld, J. S. F. Tiesselink. Bevorderd naar de 5de klas: Maria A. M. Bakkenhoven, Ada Bootsma, Ir ma W. Korte, Sophia Lemmens, Sornelia Par- doel, Petronella Chr. H. Steenken, Martina E. J. Yff, J. C. Bosaans, H. Bais, J. J. ten Cate, F. M. Dingemans, S. Duinker, A. C. Hinze, H. F. Jantzen, Th. W. Jenting, J. C. Kal, J. Kan (voorw.), M. H. Panhuyzen, J. F. Postuma, G. C. J. W. Saelman. Johanna B. Geertsema, Catharina Grisel, Wilhelmina M. C. Hogeland, Johanna Lit, Jo hanna P. Mandersloot, Cornelia H. Onkenhout, Annie J. Quee, Petronella Timmer, J. Balk, A. C. v. d. Berg, A. J. C. v. Donkelaar, J. Drost, H. J. Hinfelaar, W. Klip, K. Koopman, G. Len- nings, G. F. van Löben Sels, A. Rosenberg, R. Steenhuysen, G. Stücker. Catharina G. v. Asperen, Johanna Hagmeis- ter, Catharina C. Huldy, Louise Matzinger, Aaltje Mosch, Henny Veen, A. Baas, J. C. Blom, P. Bos, A. Brandt, W. B. Engelenberg, G. Fort- gens, A. H. Hagedoorn, L. A. ten Kley, H. Kuik, J. W. Rodenboog, G. van der Wijk. Hermanda C. van Aken, Marie E. Drees, Fre- derika M. A. Frantsen, Lena W. Kapteijn den Boumeester, Elsje v. Lookeren, Geertje van der Stad, Elisabeth W. Visser, F. P. Oorver, H. F. Hoyer, W. A. Kermer, D. Koning, P. Ligten- stein, D. Molenaar, R. E. Schultz, A. H. Sipke- ma, D. Smit, H. Visser, W. P. Wouters, W. Zwart. MULO-EXAMENS. HAARLEM Maandag. Geslaagd voor diploma a: IJ. P. van Egmond, Heemstede. Geslaagd voor diploma b: J. van Dijk, G. M. J. Heule, G. de Lange, C. Romers, en IJ. de Jong, allen te Haarlem, J. H. Smeets, Overveen, R. J. Bouricius Heemstede, J. Hofland, Bloe- mendaal, R. Alting du Cloux, Aerdenhout, G. W. Beun, Haarlem, D. Maasen, Overveen, J. Ch. Bosvelt, E. R. de Haas, en K. Marree, alle drie te Haarlem. PERSONALIA. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen klassieke letteren de heer D. van Dokkum, te Haarlem. Iedere vrouw is aan zichzelf en haar om geving verplicht, zich zoo goed mogelijk te kleeden en te verzorgen, zoodat zij, zonder mooi of zelfs knap te wezen, een prettige, aange name verschijning is. Wij moeten er dus niet prat op gaan, dat de buitenwereld ons een goed gekleede vrouw noemt, och, die wereld kan ons tenslotte on verschillig laten, wij moeten er veel meer eer in stellen, ons aan de huisgenooten zoo goed mogelijk voor te doen. Niet denken; het komt er voor hen niet op aan; integendeel, het komt er voor hen juist op aan. Wij kunnen niet ontkomen aan den onbe- haaglijken indruk, dien een slecht gekleede vrouw maakt in het mooiste en meest luxueuze huis. Zij heeft dan zooveel zorg besteed aan de inrichting van de woning, zij zal er prijs op stellen dat alles daar glimt en blinkt, maar een enkelen blik in de spiegel zou haar de over tuiging moeten geven, dat zijzelf detoneert in die omgeving. Dat mag niet; in huis geen afgedragen avondjaponnen en oude sloffen, maar flat teuze, aardige jurken, met zorg en smaak ge kozen of gemaakt. Ik hoorde in dit verband een aardig voor val dat ik even wil vertellen. Een kennis van mij bezocht een getrouwde vriendin, moeder van drie allerliefste kinderen. 't Was 4 uur, de theetafel stond klaar, de kamer zag er vriendelijk en gezellig uit. Prettig dat je komt, verwelkomde de huis vrouw, ga hier zitten, dit is een heerlijke stoel; kijk de nieuwe modebladen maar in, ik heb er net een paar ontvangen, want je moet mij nog even excuseeren. Maar, weerde dé bezoekster af, je behoeft je toch voor mij niet te ver kleeden, blijf gerust zoo. Neen, zei ze een beetje verlegen, ik, och, je zult me natuurlijk kinderachtig vinden, ik weet, dat verscheiden vrouwen er zoo over denken, maar zie je, ik kleed mij altijd voor de kinderen. Dat klinkt misschien erg gek, maar ik heb opgemerkt, dat de kinderen het prettig vinden en daarom zal ik het geen dag verzuimen. Er wordt wel eens beweerd dat kinderen er niet eens op letten wat moeder aan heeft, maar ik heb andere ervaring opgedaan en daarom ben ik er trotsch op te zeggen, dat ik mij zoo goed en zoo leuk mogelijk kleed voor de kinderen. Ik wil, dat zij in mij iets anders zien, dan alleen maar moeder, die voor hen zorgt en hen met alles helpt. Ik wil voor mijn kinderen zijn het mooiste en liefste, dat er op de wereld bestaat en daar toe wil ik mij gaarne eenige moeite getroosten. Het was een eigenaardige en toch sympa thieke bekentenis en mijn kennis wachtte met spanning het resultaat af. Frisch en welverzorgd kwam de gastvrouw weer te voorschijn en toen even later de kin deren thuis kwamen uit school, kon de waar heid van haar stelling duidelijk worden ge demonstreerd. Verrukte uitroepen van de kinderen, die allen om strijd moeders mooie jurk bewonderden. Wat zag moeder er weer lief en mooi uit. Wat waren ze trotsch op haar en het gaf hun een prettige sensatie, dat moeder zich kleedde voor hen. Er zullen ongetwijfeld vrouwen zijn, die óf hierom lachen óf de schouders ophalen met een onverschillig: wat een dwaasheid je mooi te gaan maken voor je kinderen, alsof het op het uiterlijk alleen aankomt En toch steekt hier meer in dan zoo op het eerste gezicht lijkt. AMY GROSKAMP—TEN HAVE. LONDEN, 13 Juli (Reuter). In hun com mentaren op het Duitsch-Oostenrijksche ac coord spreken de bladen algemeen de mee ning uit, dat de overeenkomst althans voor- loopig de spanning in midden-Europa ver mindert. Zij betwijfelen echter, of daardoor een permanente oplossing bereikt zal zijn De Times" wenscth Hitier geluk en ver klaart, dat het accoord stabilisatie en paci ficatie in Midden-Europa moet brengen. Het blad is het eens met Italië, dat op het stand punt staat, dat ook Duitschland de confe rentie te Brussel moet bijwonen. De Daily Telegraph schrijft, dat de eerste indruk in Engeland een van groote voldoe ning is geweest. Overigens constateert dit blad dat de banden tusschen Duitschland eener zij ds en Italië en Hongarije anderzijds ver stevigd zullen worden, hetgeen zou kunnen leiden tot de vorming van een revisionistisch blok. Volgens de Morning Post is het gevoel van tevredenheid getemperd door de plotselinge aankondiging der overeenstemming. Het schijnt, dat Hitier een van zijn doelstellingen voorloopig in den steek laat om zijn krachten te concentreeren op het slagen van een an dere: Het drijven van een wig tusschen Frankrijk en zijn vrienden De Daily Mail verklaart, dat Italië en Duitschland de twee meest bewapende landen van Europa, in het vervolg een gemeenschap pelijke politiek zullen voeren en een onweer staanbare combinatie zullen vormen. Volgens de „Dailv Express" heeft Engeland reden tot verheugenis, omdat door het ac coord de pacificatie in Midden Europa be vorderd zal worden. s t.- n Als Jumbo het warm krijgt. PARIJS, 13 Juli (Reuter) In een rede op een door de Socialistische Partij georganiseerd volksfeest heeft de secretaris-generaal Paul vaure, tevens minister van staat, verklaard, dat het programma van het Volksfront in en kele weken geheel verwezenlijkt zal worden. De regeering behoeft geen sociale revolutie te verwekken, daartoe heeft zij geen volmacht. Faure keerde zich verder tegen de banken, die de inschrijving op de door de regeering uitge geven leening willen belemmeren. Indien de leening niet het verwachte resultaat heeft, aldus zeide hij, zullen wij de vermogens mobi- liseeren.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7