De Diesel-vliegtuigmotor. m tas i m f m 1 1 1 iI Haarlem's Kunstbezit. WOENSDAG 29 JUL'I 1936 Zijn beginselen. iJSi p.-* IB m i Goudaanwas Nederlandsche Bank. Moord te Grootegast geheel opgehelderd. Duitsch-N eder landsche overeenkomst. reis- Nieuwe bepaling voor in Duitschland wonende Neder landers. Fietsendiefstallen berecht. Uitzaai koolzaad wordt aangemoedigd. Hoogere prijs voor 1937 in uitzicht gesteld. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. Dame door auto overreden. Ruim 69 millioen van het Werkfonds geblokkeerd. Alles wel op de „Saturnus UIT DE STAATSCOURANT. Rumoer over de bacon- inschrijving. Zes verschillende stelsels van Dieselmotoren; de nummering in den tekst gebruikt, geldt van links naar rechts. Hoewel de benzine-motoren in de laatste jaren een groote verbetering in betrouw baarheid en vermogen hebben doorgemaakt hebben toch verschillende constructeurs van beteekenis zich voortdurend bezig gehouden met den Diesel-motor voor vliegtuigen. In derdaad geen gemakkelijke opgave, omdat aan vermogen tegenover gewicht, om slechts een enkele opgave te noemen, zulke hooge elschen worden gesteld. Om een juist inzicht te krijgen van de moeilijkheden willen wij de beginselen van den Diesel de revue laten passeeren. Het verschil met den benzinemotor bestaat in de wijze waarop de bedrijfsstof wordt gemengd met de lucht en de wijze van onsteking van het mengsel, waaraan dan de energie wordt ontleend voor den te verrichten arbeid. Zoo wordt niet, als bij het gebruik van benzine, het mengsel van den carburator naar den cylinder gevoerd en na te zijn verdicht ont stoken door een electrische vonk, doch bij den Diesel wordt bij den eersten werkslag van den zuiger, daarboven zuivere lucht aan gezogen. Bij de opwaartsche beweging van den zuiger wordt de lucht zeer sterk samen geperst (ongeveer 1 16; bij den benzine motor 1 5 of 1 6)waarbij een hooge warm- te-ontwikkeling optreedt. Met behulp van de brandstofpomp wordt de dieselolie gespo ten in deze sterk samengeperste en tot hooge temperatuur gebrachte lucht in fijn- verstoven toestand en het geheel komt dan vanzelf tot ontbranding. Carburator, mag neet, bougie en de geheele electrische instal latie komen hierdoor te vervallen. Daarvoor in de plaats heeft de Diesel voor eiken cy linder een buiten den motor aangebrachte inspuitpomp, welke de voor den cylinder noo- dige bedrijfsstof door een fijnen sproeier in den cylinderkop boven den zuiger spuit. De druk, waaronder de olie naar binnen wordt verstoven, is bij de verschillende systemen van de Dieselmotoren zeer uiteenloopend en varieert in het algemeen van 65 tot 300 at mosfeer. Een dergelijke hooge druk is noodig voor de zoo fijne verstuiving van de naar verhouding zware olie. Door den aanvoer van bedrijfsstof per cylinder is de toevoer zorg vuldiger te regelen dan bij den motor met carburator. Voorts zal het door de hooge compressie en de groote warmte-ontwikke- ling, waarmede de Diesel arbeidt, mogelijk zijn de in de bedrijfsstof aanwezige energie in veel grootere mate dan bij den benzine motor uit te buiten. Bij een in bedrijf stellen komt deze eigenschap tot uiting in een be sparing van bedrijfsstof en zoo is dan ook het specifieke verbruik dus per P.K. bij den Diesel aanzienlijk lager dan bij den carburatormotor. Hiertegenover staan de hooge druk noodig voor het verstuiven van de dieselolie en die welke optreedt bij de ont branding, een en ander met als gevolg, dat op het drijfwerk groote krachten werken. En daarin liggen ook de moeilijkheden van de constructie, die bij voertuig-diesels wel zijn op te lossen, bij diesel-motoren voor vliegtuigen echter zooveel moeilijker, omdat aan het gewicht per P.K. nauwe grenzen worden gesteld. Het vermogen van een Diesel is bij gelijken cylinderinhoud kleiner dan van een benzinemotor. Een opvoeren van het aantal omwentelingen is maar tot zekere hoogte mogelijk omdat de hooge compressie en explosiedruk een bijzonder geruischvol loopen ten gevolge hebben. Verschillende systemen. De eenvoudigste methode is de directe in spuiting of verstuiving (fig. 1) Een goede vermenging met de lucht kan slechts worden verkregen door een zeer fijne verstuiving. De boring van den sproeier moet dus uiterst klein zijn en het inspuiten moet onder bij zonder hoogen druk plaats vinden; noodig is een druk van 150 a 300 atm. Om verzekerd te zijn dat de olietoevoer vrij blijft van de cylinderwanden, is de zuigerbodem uitge hold. De tweede afbeelding toont een motor met directe inspuitolie, die echter van eerst genoemde verschilt omdat hier dubbele zui gers in tweetact-systeem werken. Wanneer beide zuigers in het midden van den cylin der zijn gekomen wordt de olie verstoven. In fig. 3 is een ander systeem aangegeven. Door toepassing van een voor- of huipkamer, welke van de compressieruimte is afgeschei den, wordt een verlaging van den inspuit- druk verkregen. Immers de olie zal in de hulpkamer reeds gedeeltelijk verbranden met als gevolg een stijging van den druk, In totaal 12.8 millioen. De goudvoorraad van de Neder landsche Bank blijft toenemen. De jongste weekstaat, opgemaakt per 27 Juli, toont een verdere toene ming van den goudvoorraad met f 12.8 millioen. De direct opeischbare verplichtingen zijn voor 78.4 pet. door goud en zilver gedekt. Beide verdachten leggen een volledige bekentenis af. Bij het Dinsdagavond afgenomen verhoor inzake den moord op den 72- jarigen heer F. Zetsma te Grootegast hebben beide verdachten, de 26-jarige R. Wiertsma en zijn broer de 24- jarige D. Wiertsma een volledige be kentenis afgelegd. waardoor de inhoud van de hulpkamer zijnde verbrande en zuivere olie in de compressieruimte worgt geblazen. In deze laatste ruimte heeft een volkomen vermen ging met de lucht plaats en dus een volko men verbranding. De inspuitdruk wordt te ruggebracht tot 6090 atm. Het starten van den motor kan moeilijkheden geven, van daar dat de hulpkamer dan kan worden voorverwarmd met een gloeilichaam, dat evenwel terstond na het loopen van den mo tor wordt uitgeschakeld en dus niets met een bougie heeft uit te staan. Het in fig. 5 aangegeven stelsel heeft op het eerste gezicht veel overeenkomst met het voorgaande, doch is in wezen geheel anders. Hierbij heeft elke cylinder een luchtvoorraad, welke niet dient voor een vóór-verbranding, doch juist de bestemming heeft, om de lucht voor de compressieruimte te verzamelen en deze dan in die ruimte te stooten tijdens de verbranding. Zoodra deze lucht in de compres sieruimte komt, stroomt de olie binnen, ten einde een volkomen verbranding te verkrij gen. In het in de fig. aangegeven type is de luchtvoorraad in den zuigerkop aangebracht. Een soortgelijk systeem geeft fig. 5 aan. De sproeier voor de olie is aan de zijkant van de verbrandingsruimte aangebracht; de lucht voorraad is aan de tegenover liggende zijde. De ruimte voor den luchtvoorraad is in twee deelen verdeeld onderling verbonden door een kegelvormig ventiel. Door deze inrichting worden compressie en temperatuur verhoogd Loopt de motor eenmaal, dan wordt de geheele ruimte weder één geheel, zoodat de druk we der kan afnemen. De laatste figuur geeft ten slotte een systeem aan, waarbij een afzonder lijke kogelvormige verbrandingsruimte is aan gebracht. De verbranding die hier plaats vindt geeft een voorverwarming van de compressie ruimte De luchtvaart-Diesel. De verschillende constructeurs, die zich me het probleem bezig houden, nemen hun proe ven volgens een der hiervoren beschreven stelsels. De Diesel voor voertuigen is reeds tot een bruikbaar type ontwikkeld. De gewichten per P.K. varieeren van 5 tot 10 K.G., waardoor die voor den luchtvaartmotor aanzienlijk te hoog zijn. Wanneer wij de motorfabrieken zouden op sommen, die zich met het vraagstuk bezig houden zou het een lange lijst worden; de be kendste namen zijn Hispano-Suiza, Bristol Packard, Fiat, Beardmore én Salmson. Resul taat hebben Junkers en Mercedes-Benz be reikt en wel voor vliegtuig- resp. luchtschip motor. Voor een luchtschip is de opgave we der eenvoudiger, daar gewicht en olievertoruik hooger kunnen zijn. De gegevens van deze motoren zijn: Junkers Jumo 4: tweetakt- systeem; 600/750 P.K.; gewicht 750 K.G.; ver bruik 155170 gr. per P.K.-uur. Mercedes- Benz: viertakt-systeem; 720/800 P.K.; gewicht 935 K.G. (1.17 per P.K.); verbruik 180—185 gr. per P.K.-uur. In het verbruik schuilt een groot oeconomisch voordeel tegenover den benzine motor. Deze laatste zal per P.K.-uur rond 200 a 250 gr. verbruiken van een aanzienlijk hoo ger in prijs zijnde bedrijfsstof. De overige fabrieken hebben nog geen voor de praktijk bruikbaren Diesel geconstrueerd. Op dit moeilijke terrein is dus nog veel te doen. VAN DEN ABEELEN. Bedrag vastgesteld op 100.per maand. In aanvulling op reeds eerder gedane me- dedeelingen is een nieuwe deviezenbepaling afgekondigd, waarin wordt vastgesteld, dat Nederlanders, die in Duitschland gedomici lieerd zijn of daar gewoonlijk verblijven, voortaan een maximum bedrag van 100 gul den per maand en per persoon, ouder dan 6 jaar, kunnen aanvragen om mee te nemen voor reizen naar Nederland. Zooals bekend is de normale gang van zaken, dat iemand, die naar het buitenland reist, slechts R.M. 10 mag meenemen. Voorts kan bij bijzondere gelegenheden, congressen enz. in Nederland te houden, de afgifte van deviezen voor reisdoeleinden overwogen worden. AUTO TEGEN GOOISCHE TRAM GEBOTST. De heer A. K. uit Amsterdam, die per auto uit de richting Naarden kwam, is op het kruispunt RijkswegThierensweg bij Naar den tegen de Gooische tram gereden, welke hij niet tijdig zag .aankomen. De auto werd nagenoeg vernield, de heer K. werd in bewusteloozen toestand opgenomen Hij had een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde bekomen en is in de Gerardus Majella-stichting te Bussum opgenomen. Vier dieven en een heler. De vaeantiekamer van de rechtbank te Am sterdam behandelde Dinsdag een groot aantal fietsendiefstallen gepleegd door vier jonge lieden, die allen bekennen. De officier van justitie eischte wegens dief stal tegen den 20-jarigen J. C. B. anderhalf jaar gevangenisstraf, tegen L. W. en J. Q. elk een jaar, waarvan vier maanden voorwaarde lijk, tegen den nog slechts 17-jarigen P. J. N. een jaar tuchtschool, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Vervolgens diende de strafzaak tegen den 37-jarigen K. C. K., die wegens heling van een deel van die fietsen terecht stond en die al 9 maal is veroordeeld. Deze verdachte ontkende ten stelligste te hebben geweten dat de fietsen van diefstal afkomstig waren. De officier van justitie achtte de feiten echter bewezen en eischte twee jaar gevange nisstraf. HET V. D. J. O. KAMP TE SAXENHEIM. Zondagmiddag 5 uur is het Veluwekamp dat onder hoofdleiding staat van mr. A. M. Joekes, geopend. De voorzitter van het hoofdbestuur de heer D. J. A. Geluk uit Haarlem sprak een kort welkomstwoord, er aan herinnerend, dat de groei zich ook manifesteert aan het steeds uitbreidend aantal kampen. Hierna werd het kamp geopend door den heer J. C. Deering, uit Utrecht met het hij- schen van de vlag. De vele aanwezigen, hier- geassisteerd door een groep gasten van de afd. Zwolle van den V. D. B. zongen hierbij het V. D. J. O. lied. Maandagmiddag sprak ir. S. A. Posthumus uit den Haag over Thomas Morus. Geen beperking van de te betelen oppervlakte. Met betrekking tot den uitzaai van koolzaad voor den oogst 1937 deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat over eenigen tijd een beschikking zal afkomen, waarbij de steun aan dien oogst wordt geregeld. Het voornemen bestaat, den uitzaai van koolzaad aan te moedigen door een hoogeren prijs dan voor het ge was 1936 in het uitzicht te stellen. De voor oogst 1937 te beteelen oppervlakte zal niet worden beperkt, iedere teler is vrij in het bepalen van de door hem te bezaaien op pervlakte. Evenals voor den oogst 1936 het geval zal zijn, zullen voor de oogst 1937 steun bedragen per H.A. worden vastgesteld, af hankelijk van den marktprijs ten tijde van den verkoop van het zaad. De uitkeering zal geschieden over de voor iederen teler afzon derlijk vastgestelde opbrengst. De steunbedragen zullen zoodanig worden vastgesteld, dat bij een marktprijs van f 6.50 per 100 K.G. of lager, een bedrag van gemiddeld f 150 per H A. zal worden uitge keerd, terwijl bij een marktprijs van f 13.50 per 100 K.G. of hooger, geen steun zal worden gegeven. Bij een marktprijs liggende tusschen de hier voor genoemde bedragen zal de steun naar evenredigheid worden vastge steld, Een en ander .beteekent, dat de telers uiteindelijk een prijs zullen ont vangen, welke omgerekend per 100 K.G. ongev. f 1 hooger zal zijn dan die, welke zij voor het, in het seizoen 19361937 verkocht zaad zullen krijgen. Ten einde voor den steun in aanmerking te kunnen komen zullen de telers zich dienen te verbinden, om desverlangd hun geheele opbrengst of een gedeelte daarvan aan de Nederlandsche Akkerbouwcentrale te leveren tegen een prijs van f 13.50 per 100 K.G. ge zond. droog, marktschoon koolzaad van goede kwaliteit, franco gebruikelijke leveringsplaats. Deze centrale verplicht zich echter niet, kool zaad af te nemen. Voor zoover zij de levering dus niet verlangt, dient de teler zelf een be stemming te zoeken voor het door hem ge teelde zaad. Zij, die hun koolzaad in de steunregeling wenschen te zien opgenomen, moeten zich, in dien zij voor dien datum nog geen aan vraagformulier hebben ontvangen, vóór 16 Augustus 1936 wenden tot de Landbouw-Crisis Organisatie onder welker werkgebied zij res sorteeren, ter verkrijging van een aanvraag formulier. Deze formulieren moeten uiter lijk 31 Augustus 1936 nauwkeurig ingevuld, in het bezit zijn van de landbouw-crisis-organi- saties. Ter voorkoming van misverstand wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat onder koolzaad zal worden verstaan het ge wone winterkoolzaad (brassica, napus 1. of oleifera d. c.) Zaden, die worden geteeld als zaaizaden voor diverse koolsoorten en knol zaad, zullen dus buiten de steunregeling vallen. - - Toen zij met haar fiets kwam te vallen. Dinsdagmiddag te ongeveer twee uur is op de Haarlemmerstraat bij de Brouwersstraat te Amsterdam, een doodelijk ongeval ge schied. Een ongeveer 35-jarige dame slipte met haar rijwiel en kwam languit over de straat te liggen. Een auto, die haar achterop kwam, kon niet tijdig meer tot stilstand worden gebracht, zoodat de vrouw het voer tuig over haar lichaam kreeg. Zwaar gewond werd zij opgenomen en naar het Binnengast huis vervoerd. Op weg daarheen is zij over leden. Cesar van Everdingen en zijn „Flora" in het Frans Hals museum Van de beide schilderende broeders Van Everdingen, die in de Hollandsche kunst der 17de eeuw eervol bekend werden, is deze Cesar Boëtius misschien wezen zijn prach tige vóórnamen reeds in die richting de gene die zich het meest tot de Grieksche en Romeinsche mythologie aangetrokken gevoeld heeft en daar veel onderwerpen aan ontleen de, terwijl zijn vier jaar jongere broer Allart zich geheel als landschapschilder ontwikkelde. Het portret der bloemengodin, in Haarlem's museum zoo juist ter plaatse, bewijst dat Houbraken gelijk had toen hij Cesar „een braaf beeldenschilder die een vleiend penseel had" noemde. Men herkent den sterken tee kenaar in de wijze waarop de krach tig-jonge figuur der Flora is gegeven; men kan herin neringen zien aan Italiaansche meesterwer ken in vorm en expressie van den kop, die een klassieke regelmaat vertoont, men kan in de wijze van schilderen van den mand met bloe men weer de Vlaamsch-Hollandsche nauwkeu righeid terug vinden en in de manier waar op de linkerhand de bloem vasthoudt, weer een Zuidelijke coquetterie ontdekken.... alles bij elkaar zien wij in Cësar van Everdingen een knap en smaakvol figuurschilder en ook wat zijn kleur betreft kunnen wij Houbraken bijvallen: wat deze vleiend noemt, kunnen wij met fijn genuanceerd en licht loopend van techniek, vertalen. Gemeenlijk stelt Cesar zich niet met één enkele mythologische figuur tevreden, doch componeert groepen en histories die hij aan de klassieke litteratuur ontleent. Zoo kan men ter vergelijking in ons museum nog een „Amor en Venus" opzoeken en ook de mythe in beeld gebracht zien, waarin Daphne in een laurier boom verandert als ze door Apollo achtervolgd wordt. Welke historie onze Cesar wel uit de Metamorphoses van den Latijnschen dichter Ovidius geput zal hebben, die, in vertaling- natuurlijk, in de 17e eeuw druk gelezen wer den. Als zoovele anderen zijner tijdgenooten hield onze schilder van dat soort voorstellingen; dat hij bovendien een grappenmaker was, blijkt uit het feit, dat hij één der satyrs op zijn schilderij Bacchus en Ariadne op het eiland Naxos, met een bril op den neus schilderde. Althans zoo vertelt ik meen Immerzeel het, doch die schilderij zelf ken ik niet en het is best mogelijk die dingen zijn meer ge beurd dat die bril er later door een ander ingeschilderd is. Maar onmogelijk is het niet dat hij zelf zoo grappig geweest is, want hij had meer curieuse invallen. In Haagsch mu- seumbezit is bijvoorbeeld een familieportret van den Raadpensionaris Steyn vermeld, „on der de zinnebeeldige voorstelling van Dioge nes, op de markt te Haarlem menschen zoe kende". Hoe kwam de man aan de idee en op de markt te Haarlem verzeild? Want Cesar en Allard zijn beiden in Alkmaar geboren en Cesar Boëticus gaat het eerst bij Van Bronck- horst in Utrecht studeeren en wordt daar in 1632 lid van het Gilde. Maar in '51 wordt hij als lid van het Haarlemsche Gilde ingeschre ven en is dus naar het Spaarne verhuisd, en weer wat later kan men hem in Amster dam aantreffen. Hij is dus nog al bewegelijk van natuur geweest, maar dat hij Diogenes over onze Groote Markt laat wandelen is daarmee opgehelderd. Zijn broer Allard zou trouwens nog verder van huis geraken. Ook deze begint zijn car rière in Utrecht, maar bij Roeland Savery, om daarna bij Fieter Molijn in Haarlem te belan den, en ook in Amsterdam te eindigen, waar hij in 1657 burgerrechten verkrijgt. Daar komt hij met de beroemde familie Trip in aanra king, groote bankiers en handelaren in sche pen en kanonnen, knappe kooplieden en be stuurders, aan wie het Trippenhuis nog de herinnering bewaart. Met Lodewijk Trip gaat Allard van Everdingen mee naar Zweden en bezoekt van daar uit ook Noorwegen. De tal rijke doeken van zijn hand met fjorden, zeeën, rotskusten etc. zijn van die reizen het gevolg. Hij is dus ook in zijn werk een gansch an deren kant uitgegaan dan broer Cesar Boë tius en dat een zeeschilder van reputatie als Ludolf Bakhuysen zijn leerling was, bewijst wel dat hij in hoog aanzien als kunstenaar stond. Hij bleef Amsterdammer en werd er in de Oude Kerk begraven. Cesar onderhield de betrekkingen met zijn geboortestad Alkmaar .beter. Hij schilderde er in 1648 op de orgel deuren van de Sint .Laurenskerk de „Ze- .gepraal van David over Goliath" in 1648 .einde van den tachtig .jarigen oorlog en een Doelenstuk. Keer- .de er ook tegen het .eind van zijn leven voorgoed terug en werd .er in 1678 begraven. Men loopt geen ge- .vaar het werk der bei de broeders met el- .kaar te verwarren. Ce sar was een typische eclecticus, één die ge gemakkelijk een zeke ren stijl tot den zijnen maakte en daarbij bui tengewoon onderlegd en kundig ontwikkeld was. Zoodat de bewering niet ongeloofwaardig klinkt, dat hij de grootste Ita- .liaansche meesters zoo op den voet volgde, dat sommige zijner teeke- ningen voor oorspron kelijk Italiaansch werk doorgingen en verkocht werden. Waarmee al weer bewezen wordt dat er niets nieuws on .der de zon is en de Van .Gogh -en Millet-affai res op bescheidener .schaal al meer vertoond zijn. J. H. DE BOIS. 29 Juli: Een van de meest gelezen Parijsche dagbladen gaf gisteren met de meeste plechtstatigheid te lezen, dat de toe stand in Nederland zeer ernstig is, dat de heer Berg, voorzitter van het Fol- kething (Tweede Kamer) twee maanden in de gevangenis heeft gezeten, en dat een behoudend ministerie, gesteund door den koning, regeert zonder de Kamers. Verwarring van 's-Gravenhage met Ko penhagen!! In totaal 41 plannen voltooid. Uit het driemaandelijksche overzicht van het Werkfonds loopende over de periode van 16 Maart j.l. tot 15 Juni j.l., blijkt dat in to taal reeds 41 plannen zijn uitgevoerd en voor de eerste of tweede maal opgeleverd. Het hier voor geblokkeerde bedrag was in totaal f 2,558,995,46, waarvan op de bouwplaats werd vertoond ruim öVfe ton. Op 15 Juli waren er 121 plannen geheel of gedeeltelijk in uitvoering waarvoor ruim 30 millioen gulden is toegestaan. Het aantal ar beiders, dat bij deze plannen werk heeft of werk zal krijgen, bedraagt voor zoover thans kan worden berekend, in manweken uitge drukt rond 415.000 Deze berekening heeft al leen betrekking op arbeiders werkzaam op de bouwplaats. Verder zijn er eenige plannen waarvan de bestekken door het Werkfonds zijn goedge keurd. Het zijn er in totaal 28 tot een bedrag van rond f 5.300.000. Wat de industrieele projecten betreft, wordt meegedeeld, dat op 15 Maart j.l. nog 75 plan nen in behandeling waren, terwijl in de perio de 15 Maart—15 Juni zeventig nieuwe plannen werden ingediend. Om verschillende redenen zijn 33 plannen afgewezen en 25 gedeponeerd, deels omdat de aanvragers het project in trokken, deels omdat zij om andere redenen geen verdere behandeling behoefden. In het geheel was tot en met 15 Juni ruim 69 millioen gulden voor het Werkfonds ge blokkeerd. Er zijn thans bij het bureau 261 plannen aanhangig, welke nog gedeeltelijk moeten worden onderzocht. Schip vertrekt 31 dezer van Bilbao. Bij de Kon. Ned. Stoomboot Mij. is be richt ingekomen dat het stoomschip „Satur nus", dat op 21 Juli van Bordeaux naar Bil bao was vertrokken en waarvan men sinds dien niets meer had gehoord, op 23 dezer te Bilbao is aangekomen. Het schip zal op 31 Juli naar Rotterdam vertrekken. Alles is wel aan boord. Bij Koninklijk Besluit is aangewezen bij het hoog militair gerechtshof te 's Graven- hage: 1. tot president: mr. E. Jellinghaus, thans lid van liet hoog militair gerechtshof, tevens president van het gerechtshof te 's Graven- hage. 2. tot lid mr. dr. W. A. J. M. Fick, thans raad in het hoog militair gerechtshof, tevens raadsheer in den hoogen raad der Neder landen. Uitgesloten particuliere fabrieken zouden een zeker bedrag ontvangen. Het Alg. Handelsblad verneemt, dat de par ticuliere baconfabrikanten met elkander heb ben afgesproken, bij inschrijving voor het be reiden van bacon voor rekening van de Vee houderijcentrale, een bedrag van zestig centen per 100 K.G. geslacht gewicht op den prijs te leggen en de opbrengst daarvan te verdeelen over de collega's, die bij de aanbesteding we gens te hoogen inschrijvingsprijs niets toege wezen krijgen. Zonder deze afspraak zou de inschrijvingsprijs dus zestig centen lager kun nen zijn. Volgens het blad zou de Veehouderijcen trale hierdoor f 150.000 per jaar teveel moeten betalen. Onder de fabrieken, die bij de inschrijving zijn uitgesloten, behoort ook die te Uithoorn. In een schrijven, dat de Bond van Ned. fabri kanten v. vleeschwaren het A.N.P. zond, wordt meegedeeld, dat door het niet toewijzen van de inschrijving geen 80 arbeiders behoeven ontslagen te worden. Twaalf arbeiders zijn voor de slachting van eenige honderden ba con var kens (zooals te Uithoorn geschiedde) voldoende. In het schrijven wordt verder o.m. gezegd: Uit het laatste bericht van de Uithoornsche baconfabrieken moet men wel sterk den in druk hebben gekregen, dat het veel gemak kelijker is een vleeschwarenbedrijf uit te oefenen met een baconcontract dan zonder zulk een contract. Geldt dit reeds bij een vergoeding van f 2,80 per 100 kilogram, zooals de baconbedrijven de laatste drie maanden hebben ontvangen, hoe veel te meer was dit dan het geval toen de bacon-vleeschwarenfabrieken een aanzienlijk hoogere vergoeding ontvingen per 100 kilo gram en bovendien nog een veel grooter aan tal varkens slachtten dan thans. De gevolgen zijn toen dan ook niet uitge bleven. De baconvleeschwarenfabrieken kon den zich uitbreiden, ten koste van de andere vleeschwarenfabrieken, die hieronder finan cieel zeer sterk hebben geleden en bovendien aan een zeer groot aantal personen ontslag moesten geven, onder wie velen met een lang durig dienstverband en hoofden van gezinnen. Dit heeft ons steeds zeer pijnlijk getroffen, vooral ook door de omstandigheden, waaronder dit alles plaats vond. Wij juichen het daarom ten zeerste toe, dat minister Deckers reeds een belangrijke stap heeft gedaan, om tot verbetering te geraken en wij hopen, dat aan den ongezonden toe stand spoedig geheel een einde zal worden gemaakt.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2