De burgeroorlog in Spanje. Notities van een Grieksche reis. Thijs IJs als bestrijder der reuzen ZATERDX'G 8 AUGUSTUS Ï93S Regeering ziet haar positie niet ongunstig in. Gevechten bij Gibraltar en Algeciras. Metaxas neemt vier porte~ feuilles _ErageIarad. Opvolger van Sir Christopher Bullock benoemd. Reddingspogingen in de Wharncliffemijn opgegeven. Japansch schip door taifoen vergaan. Achttien Arabieren bij achter volging gedood. Het oude Athene. Door Dr. D. M. HOOGEVEEN. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft gisteravond medegedeeld, dat de berich ten van Vrijdag zeer gunstig voor de strijd krachten der republiek waren. Het langzame tempo der operaties is volgens de regeering slechts te wijten aan het feit, dat de regee ring op 't laatste oogenblik de machtige mid delen, waarover zij de beschikking heeft wenscht toe te passen. De regeering treedt tactisch op en belemmert iederen verderen dag meer en meer de strijdkrachten der op standelingen, die van elkander gescheiden zijn. Het normale leven te Madrid is hervat en de voedselvoorziening aldaar verzekerd, De regeeringstroepen rukken langzaam op naar het noorden en naar Aragon. In de provin cies Caceres en Badajoz hebben gevechten plaats gehad, na afloop waarvan de op standelingen op de vlucht zijn geslagen en aanzienlijk materiaal hebben achtergelaten. Bombardement van de haven der opstandelingen. De kruisers „Jaime Primero", „Libertad" en „Cervantes" hebben, naar Reuter meldt, gis teren opnieuw Tarifa, Getares en Algeciras gebombardeerd. Vervolgens naderde de „Jaime 1" zoo dicht mogelijk Algeciras terwijl de twee andere schepen in volle zee bleven schie ten op de vliegtuigen van de opstandelingen. De Britten te Algeciras vluchtten zoo snel mogelijk in auto's naar Gibraltar. Zij ver klaarden, dat vele gebouwen vernield waren en dat vele slachtoffers onder de bevolking waren gevallen. Ook het Argentijnsche consu laat was vernield. Nader wordt gemeld: Uit Algeciras aangekomen Britsche onder danen verklaren, dat de militaire autoriteiten aldaar hen gevraagd hadden de stad onmid dellijk te verlaten. De consul had een snelle evacuatie verzorgd. Alle kanonniers aan boord van het schip der opstandelingen, de „Dato", werden gedood door den eersten gra naat van de „Jaime Primero" die op den voor plecht tot ontploffing kwam, waarna de ge- heele bemanning het schip verliet. Alle voor raden kurken platen, die op de kade lagen opgeslagen om naar Engelsche firma's te wor den verzonden, zijn vernield door de granaten van den Jaime Primero. De verliezen zijn aan zienlijk. Gebleken is verder, dat het Britsche consulaat door een granaat van de Jaime Primero is getroffen. Geen ruit is meer heel. De vrouw van den vice- consul werd door een granaatsplinter licht gewond. Verscheidene andere ge bouwen werden eveneens getroffen. Het aantal dooden en gewonden moet zeer groot zijn. Bommen op Gibraltar. Uit Taniger meldt Reuter: Tijdens hef gevecht, dat Donderdag in de Straat van Gibraltar werd geleverd tusschen de opstandelingen en de regeeringsvloot bij het troepentransport van Afrika naar Euro- peesch Spanje zijn twee granaten en twee bommen op Britsoh gebied rond Gibraltar ontploft. Twee nabij de renbaan en twee in de haven bij de Aisladokade. Een groot kali ber vliegtuigbom ontplofte op een 50-tal me ters van een Engelsche dame, die polo speel de. Het is een wonder, dat geen enkel huis werd getroffen. De commandant van Gibraltar heeft ge protesteerd bij beide strijdende partijen, aangezien de granaten afkomstig waren van de regeeringisvloot en de bommen van de luchtmacht van Franco. Verder wordt gemeld, dat bij het bombar dement van Ceuta door den regeierinigskruiser „Jaime Primero" de forten Punta Oarnero en Getares zijn getroffen. Men maakt melding van 10 gewonden, terwijl een depot in brand is gevlogen. Vliegtuigen neergeschoten. Het hoofdkwartier der opstandelingen heeft gisteren het volgende communiqué uit gegeven: De dag van heden werd gekenmerkt door groote bedrijvigheid aan alle fronten vooral in den vorm van operaties der voorhoedes. Aan het Guadarrama front werden twee vijandelijke vliegtnigen neergeschoten. Het zuidelijke leger heeft nieuwe versterkingen ontvangen en de transporten versneld. Een der neergeschoten vliegtuigen kwam in onze linies neer, waarbij de beide inzittende mili taire vliegers gedood werden. Anderzijds heeft het ministerie van oorlog medegedeeld dat Donderdag aan het Siërra front een groot bombardements-vliegtuig der opstandelingen door mitrailleurvuur van de regeeringsgetrouwe troepen omlaag werd ge schoten. Alle inzittenden kwamen daarbij om het leven. Verder werd medegedeeld, dat de regeeringstroepen een opstandelingen colonne hebben teruggeslagen, die op weg was om Oviedo hulp te bieden. Aan de zijde der opstandelingen zouden daarbij 50 dooden en 150 gewonden gevallen zijn. Vrijdagmorgen stoomde het Fransche schip „Baisien Dunkerque", op weg van Algiers naar Antwerpen. Het schip bevond zich al leen in de straat van Gibraltar toen een on bekend vliegtuig verscheen, dat drie bommen omlaag wierp, welke binnen een straal van 200 meter van het schip vielen, zonder het evenwel te treffen. De commandant van het schip deelde draadloos mede. dat schepen in Öe straat voorzichtig moesten zijn. Gezant te Praag stelt zich ter beschikking van de mili taire junta. De Spaansohe gezant te Praag. Gaspar Sanzy Tovar, heeft naar het D.NB. mede deelt, zijn ontslag ingediend bij de regee ring te Madrid en heeft zich en de hem on dergeschikte consulaten ter beschikking ge- stedl van de militaire junta te Burgos. De junta heeft Sanzy Tovar benoemd tot haar gezant in Tsjecho-Slowakije. Generaal Franco naar Sevilla. Volgens berichten uit Rabat uit goede bron zou generaal Franco Tetoean verlaten hebben en zich naar Sevilla begeven hebben. Bevestigd wordt, dat er nog steeds troepen der opstandelingen Marokko verlaten met bestemming naar Spanje. Zal Amerika interve- nieeren? Senator Nye, de leider van de Amerikaan- sche senaatscommissie, welke een onderzoek instelde naar den wapenhandel, diie een voorstander is van de neutraliteit van Ame rika, verklaarde: „De waarschuwing van de regeering van de Vereemigide Staten inzake de bezittingen van Amerikaansche onderda nen in Spanje, zou kunnen worden uitge legd als een eerste stap naar interventie. Wij moeten evenwel afzijdig blijven in Euro- peesohie conflicten, tot eiken prijs, zelf als wij hierbij geld of eigendommen zouden moe ten verliezen. De Portugeesche minister-president deelde aan de pers mede, dat uit de telegrammen van den civielen gouverneur van Funchal blijkt, dat op verscheidene plaatsen van het eiland Madeira onlusten zijn uitgebroken. De opstandelingen vernielden de boeken van de regeeringsbureelen van het district Ribeira Brava en vielen de boterfabrieken van Fun chal aan. De reden van de onlusten is onte vredenheid over het decreet tot reorganisatie van de melkindustrie op het eiland, dat ten doel heeft alle belanghebbenden te bevoor- deelen, te beginnen bij de melkproducenten, die met ingagn van Augustus hoogere prijzen maakten. De openbare macht moest optreden, met het gevolg, dat enkele blurgers werden gedood, e regeering besloot te breken met de ge woonte van straffeloosheid op de archipel in dergelijke gevllen en zond twee oorlogsschepen met vliegtuigen en een compagnie jagers met mitrailleurs naar Funchaly. 'Ook zullen enkele politiemannen naar Funchal vertrekken om een onderzoek in te stellen naar de aanstich ters van deze beweging. Een krijgsraad zal de zaak berechten, doch de zittingen zullen niet te Funchal plaats hebben. (Reuter). Reuter meldt uit Athene, dat de voornaam ste portefeuilles van het nieuwe ministerie thans als volgt bezet zijn: Generaal Metaxas: minister-presi dent, minister van buitenlandsche za ken, van oorlog, van marine en van luchtvaart. Zavitzanios; vice-president van fi nancien en van economie. Skylakalis: minister van binnen landsche zaken. Logothetis: minister van justitie. De koning ontvangt partijleiders. Het telegraafagentschap Avala meldt, dat de koning alle partijleiders een bijzondere audiëntie heeft verleend alvorens naar Kor- foe te vertrekken. Kafandaris, Papanastasioe, Tsaldaris en Gonatas, die Sophoelis den leider dér liberale partij die door ongesteldheid verhinderd was, verving hebben krachtig geprotesteerd tegen de instelling van een dictatuur en de ontbin ding der volksvertegenwoordiging. Gistermid dag hebben deze partijleiders ten huize van Kafandaris geonfereerd. Zij hebben een volledige overeenstemming geconstateerd ten aanzien van de vorming eener parlementaire regeering. De partijlei ders eischen de directe opheffing der dicta tuur, de opheffing van de nstaat van beleg, het weer bijeenkomen van het parlement en de directe bijeenroeping van den kroonraad door den koning. In politieke kringen bevestigt men, dat de koning zijn voorgenomen reis naar Korfoe maakt om niet direct behoeven te antwoorden op het door hem door de partijleiders voor gelegde memorandum. De partijleiders zijn vastbesloten zich te verzetten tegen een dic tatuur, welke langer dan een maand zou duren. Sophoelis heeft naar later werd medegedeeld geweigerd naar den ko ning te gaan, daar deze hem drie da gen geleden zou hebben verzekerd nimmer de instelling eener dictatuur toe te staan. Sophoelis is van meening, dat de koning bij de geheele affaire betrokken is en er dé verantwoorde lijkheid voor draagt. Ministerpresident Baldwin heeft zijn goed keuring gehecht aan de benoeming van kolo nel Sir Donald Banks, den directeur-generaal der Posterijen, tot permanent onderstaats secretaris van luchtvaart, als opvolger van Sir Christopher Bullock. Alle hoop thans opgegeven. Reuter meldt uit Londen, 7 Augustus: Alle hoop is 'thans opgegeven nog een van de 57 mijnwerkers, die door de ontploffing dn de Wharncliffe mijn werden getroffen, levend te red den. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend, doch een officieel onderzoek zal worden ingesteld. De mannen, die zich vrijwillig aanibodien hun opgesloten kameraden te redden heb ben schitterend werk geleverd. Hun arbeid werd bemoeilijkt door het gas, dat in de gangen hing en de ijzige koude, welke door nog niet opgehelderde oorzaak beneden heerschte. De redders moesten van dekens en heetwaterkruiken worden voorzien. De koning Iheeft een boodschap gezonden, waar in hij zijn droefheid over het ongeluk uit drukt. Nader wordt gemeld, dat Vrijdag het red dingswerk is gestaakt, aangezien de redders nitgeput waren. 64 opvarenden omgekomen. Uit Tokio 7 Augustus: Tengevolge van een taifoen is een Japansch schip bij het Pratas-eiland in de Chineesche zee gezonken. Een te hulp gesnelde Japan- sche torpedojager constateerde, dat van de 240 opvarenden 64 om het leven waren ge komen. Reuter meldt uit JERUZALEM: Na een bot sing in de omgeving van Nabloes tusschen En gelsche soldaten en Arabieren, werd een bende van 30 opstandelingen door de Engelschen achtervolgd, die spoedig versterking kregen van een vliegtuig. Door mitrailleurvuur en bommen van het vliegtuig werden 18 Ara bieren gedood. De overigen werden uiteen gejaagd. ondergrond, waarbij instorting absoluut uit gesloten en betrekkelijk weinig te bouwen was. De ruïnen van Athene (wie denkt hier bij niet aan Beethoven's ouverture!) zijn eeni kostelijk 'erfgoed der oudheid; de moderne stad echter toont geen bijzonder karakter:; ze is als andere groote steden. De lunch gebruiken we in één der groot ste hotels; maar onze boot heeft ons op 'f punt van eten zoo verwend, dait we zelfs hier de kostjes, voor zoover ze uit oncon troleerbare ingrediënten bestaan, argwanend' aanzien. Zondag 12 April. Dit is de schoone dag waarop we voor 't eerst van ons leven Athene zullen bezoeken. Wanneer we nog op het schip de stad met haar omgeving overzien, zoeken onze blikken onwillekeurig de Acrópolis. Spoedig hebben we deze, herken baar aan de zuilen van de oude gebouwen, gevonden. Ze lijkt op dezen afstand klein te midden van de vele hoogere bergen in den omtrek. Men heeft door de vele geziene af beeldingen een forsche voorstelling van Acró polis en Parthenon; de eerste aanblik van zoo ver is haast een desillusie. Naarmate we echter langs een breeden verkeersweg dich terbij komen, verandert onze indruk; steeds duidelijker en grootscher blinkt het hoog gelegen Parthenon tegen 'n diepblauwen ach tergrond. De genoemde verkeersweg voert van Nieuw-Phaleron, waar ons schip ligt, naar de stad. Eerst komen we langs vele onaan zienlijke verblijfplaatsen van refugiés, die eenige jaren geleden in grooten getale door de Turken uit Klein-Azië zijn verdreven, dan langs het vliegveld, dat in ons de herinnering aan de K.L.M. wakker roept en langs fraaie huizen van welgestelden. Deze zijn overigens vrij ongezellig gelegen, lang niet zoo aardig als in de omgeving van onze stad. We stijgen door een parkaanleg tot aan den voet van de brucht en verlaten onzen wagen. De in deeling in groepen heeft plaats en dan be gint onder geleide der vrouwelijke gidsen, de bestijging. Wanneer we zoo hoog zijn, dat we een heerlijk vergezicht over de stad met om geving hebben, worden ons ter oriëntatie eenige belangrijke punten gewezen. Men ziet, dat de stad door hergen is ingesloten: naar den kant van Eleusis het Aegaleos-gebergte, in het N.O. het Pentélikon, in het Oosten den Hyméttos. Dichterbij, reeds in de stad, ligt de Lycabéttos, die, hoewel lager dan de ge noemde bergen, toch een heel stuk boven de Acrópolis uitsteekt. Hij is gemakkelijk her kenbaar aan den stellen top en het witte kloostergebouw erop. Eenige zware steenen zijn nog te zien van de gevangenis van Sócrates. Meer noordelijk op den Nymphen- heuvel de moderne sterrenwacht. Tusschen beide in: de Pnyx, een hoogte waarop de volksvergaderingen werden gehouden. Een eindje rechts ervan de Aréopagusrots, waarop het hoogste gerechtshof zitting hield. Lager gelegen, ook niet ver af: het Theseion, de prachtig bewaard gebleven Dorische tempel goudachtig getint. Eerst komen we in de ruime Propylaeën de monumentale toegangsspoort van bouw meester Mnésicles; de leek op 't gebied dei- architectuur kan niet gemakkelijk nagaan hoevele moeilijkheden bij het bouwen op dit onregelmatig, hellend terrein moesten worden overwonnen. Dat ze schitterend werden over wonnen, daarvan kunnen we wel zeker zijn als we zien welk een indruk het bouwwerk nog heden in zijn geschonden staat op ons maakt! We genieten ook van de vergezichten tusschen de zuilen door! Onze gids is voor treffelijk: dat kleine kwieke vrouwtje, een Grieksche die ook Duitsch spreekt, legt alles uit met een meesleepend elan, dat een ieder wel van enthousiasme moet vervullen. Is het een buitengewone doceergave of wekt de belangstelling der buitenlanders op de na^ tionale gevoelens, of heide misschien? Het doet er weinig toe: de leiding is uitmun tend en snel. Nauwelijks hebben we tijd om eenige foto's te maken. Ik zal niet trachten de werking van het Parthenon, den tempel van de maagdelijke godin Athene (parthenos maagd), te beschrijven. Men kan die alleen op de plaats zelf beleven. Gelukkig wordt onze tocht dien morgen gezegend door een diep blauwen hemel, tegen welke de marme ren zuilen prachtig uitkomen. Het harmonisch geheel is een grandioos bouwwerk, de luister van het Athene der gouden eeuw waardig. We hebben den tijd om alles goed te bekijken. Ook details vallen ons op: hoog in de Oostgevel vele gaten: Alexander de Groote bevestigde hier na een overwinning een rij schilden. De lange treden van de basis zijn niet recht, maar licht conoex. Aan de nbinnenkant gekomen loopen we op de plaats, waar eens het beeld van Athena Parthenos van Phidias heeft gestaan. Thijs heeft nu zijn reis naar het koninkrijk Ginsdaar aangevan gen. Hij heeft besloten de boodschap op het geheimzinnige papier op te volgen en naar den toovenaar Gogopoen te zoeken. Niet zoo heel lang heeft hij geloopen of hij is al in het koninkrijk aangeland. Ook duurt het niet lang of hij ziet het paleis van den koning al liggen. Daar moet ook de toovenaar Gogopoen zich bevinden, want die is im mers hof-toovenaar. Zuilen van het Parthenon, Wanneer we al wat er te zien is links en rechts, hoog en laag, dichtbij en veraf in ons hebben opgenomen, giaan we over tolt dé be zichtiging van een ander bouwwerk, het Eréchtheion. Typisch is aan dit gebouw de kleine portiek met de zes meisjesfiguren, die, als zuilen, het dak op 'haar hoofd dragen. Het effect van deze op zichzelf reedis mar kante figuren wordt nog verhoogd dooi- dat ze zich aan de zuidzijde bevinden, waardoor ze in het heerlijkste licht uitkomen. Ik kan dan ook de verleiding niet weerstaan om, alvorens met den gids mee te gaan, een kiek te nemen van het bekoorlijk uitbouwsel. Het feit, dat de tempel op oneffen terrein is ge bouwd en aan twee godheden is gewijd geeft aan zijn wezen iets oneenvoudigs en een ze ker gebrek aan eenheid valt er niet aan te ontzeggen. Ook aan de Noordzijde bevindt zioh een portiek, waarvan de prachtige slan ke Ionische zuilen opvallen. Het bekende tempeltje van Athene Nikè (nikè overwinning) is momenteel door restauratie niet te bezichtigen. Zelfs door de kieren der omgevende schutting is niets te zien. Wel kunnen we reliefs, die bet bastion, waarop de tempel staat in de oudheid sier den, ten allen tijde bewonderen in 'fc Acrópo lis-museum (hetwelk we niet moeten ver warren met het groote Nationaal Museum dn de benedenstad). Ook zijn hier enkele origi neel stukken van de beroemde Parthenon- fries te zien, terwijl de door lord Elgin naar Londen getransporteerde stukken in na maak aanwezig zijn. Wanneer ge eens in heit Acropolis-museum komt, let dan ook op de vele fijnhewerkte archaïsche vrouwenfigu ren; prachtig zijn de details der ikleeding en ieder heeft haar individueele gelaatsuitdruk king; let dan op de ouderwetscbe gevelf!- guur, voorstellende een driekoppig slangen- monster, dat door Zeus met den bliksem zal worden verpletterd: de drie koppen zijn drie gebaarde (d.w.z. van een baard voorziene) mannerihoofden met een gemoedelijke, haast vriendelijk lachende, gelaatsuitdrukking, die vermakelijk weinig bij de ernst van de si tuatie past: de techniek stond in dien tijd nog in haar kinderschoenen. Zulke kinder lijke kunstuitingen hebben ook haar charme als ze echt zijn en niet de gewilde bedenk sels van volwassen menschen. Op vele oude beelün in het Acrópolis-museum zijn de origineele kleuren nog te zien. Ook moet ge dan eens letten op het fijne relief, voorstel lend Athene leunend op een lans. Wanneer we buiten komen genieten we ook van de wonderwerken der natuur: de frissche bloemen, die opspruiten tusschen de steenblokken: geurende camille, donker- roode klaprozen wiegelend op den wind. Over den randmuur heen naar beneden ziende krijgen we een heel goed overzicht van het aan dien voet van de Acrópolis gelegen Dióny- sus-theater. Men kon bij den bouw van dit j en andere theaters partij trekken van de terreingesteldheid. De berghelling van de burcht nam men als fundament: een solide Portiek aan de Noordzijde van het Erechtheion. We zijn in Athene: onze tijd is dus kost baar. Verder nu naar het Nationaal-museum. Het gebouw van buiten is niet erg aantrek kelijk. Wel toont het eenige statige van nieuwheid blinkende Ionische zuilen, maar de pas genoten schoonheid van die oude verweerde van het Parthenon, juist door den eerwaardigen ouderdom op een aoo ge voelige wijze geteekend, als geen menschen- hand in staat is te doen, doet ons het on genietbare van dit nieuwe des te levendiger! gevoelen. We haasten ons dan ook naafl binnen: hier is veel schoons te zien. Aan stonds treffen ons de vondsten uit Mycéne, vele gouden gebruiksvoorwerpen, In één dep vitrines een beker met een duifje pp elk vanl beide ooren, juist zoo aangebracht als Ho mérus het ons vertelt van den beker van demi ouden Nestor. Mij persoonlijk treffen ook de gouden be kers gevonden in een plaatsje bij Sparta, die! ik in mijn dissertatie heb genoemd. Toen tertijd had ik voor mijn doel genoeg a- i voortreffelijke afbeeldingen; nu echter het een voldoening de praoMbekers in we - kelijfcheid te aanschouwen. Op de eerne zijn eenige stieren afgebeeld in vreedzame ge moedsstemming; op de andere een woest tafreel: het vangen van wilde stieren. Boeiend is ook de rijke verzameling mar mersculpturen. Een ervan is al bijzonder actueel en het zal den sportliefhebber onge twijfeld treffen: een voorstelling en relief van hockey spelende jongelingen: de sticks laten daaromtrent geen twijfel. In een vol gende zaal zien we het statige relief van De- méte.r en Kóre, tusschen welke de jeugdige! Triptólemus staat, die van Deméter, de godin van het graan, de opdracht krijgt de land bouw over de aarde te verspreiden: de fi guren. zijn ongeveer levensgroot (wanneer! we dit althans van een godin, als vrouw af gebeeld, mogen zeggen) en het geheel maakt in zijn strengen stijl en getemperde actie! een grooten indruk. In een andere zaal be vinden zich vele grafsteenen; deze placht men niet plat op de graven te leggen, maar rechtop te zetten, zoodat een eventueelé kunstzinnige voorstelling er op ook tot haai! recht 'kon komen. Belangrijke door de Griek sche beeldhouwers geadelde grafsteenen zijn! nog bewaard gebleven. De voorstellingen er op toonen ons meestal de gestorvenen bezig met iets, dat hun gedurende hun leven lief was. Een zachte melancholie gaat dikwijls hiervan uit. Alleen reeds de schitterende verzameling .antieke vazen zou in staat zijn ons wekenlang te boeien. Hiervan mogen in 't bijzonder de witte slanke vaasjes (laky- then) genoemd worden, die nog 'frissche kleuren vertoonen. Museum-bszoeik is vermoeiend, vooral wan neer men den morgen reeds besteed heeft aan het beklimmen van de Acrópolis. De in iedere zaal beschikbare zitplaatsen zijn dan ook spoedig bezet en soms zelfs worden die van de volgende geanticipeerd. Toch voelen we ons na het bezoek geestelijk verrijkt en als we weer in onze auto plaats nemen erï door de straten van Athene zweven, zijn we de moeheid spoedig vergeten, waarbij ook de sterkende gedachte toomt, dat straks onze boot ons weer zal opnemen en met haast teedere zorgen zal omringen. Merkwaardig doen ons die straatnamen van Athene aan. Vele zijn ontleend aan de Grieksche oudheid! namen van goden: Athénastraat, Hérmes- straat, Apollostraat enz..van helden: Achil- leusstraat, Iasonstraat, Heraclesstraat enz.;1 van beroemde historische figuren: Péricles- straat, Themdstoclesstraat, Sophocless'traat, Euripidesstraat enz,; van minder beroemde personen: Carnéadesstraat, Menedémosstraafc Eumolpidenstraat, Dionysios Areopagita- straat enz. Een zwerftocht door deze stad zou voor den classicus een aardige aanleiding kunnen zijn tot een repetitie van zijn weten schap der oudheid. Ook een café, dat zich imi den wijdschen naam verheugt van „Philoso- fos Socrates" kan men voorbijgaan, liever niet bezoeken, gedachtig aan den giftbeker, dien genoemde wijsgeer moest ledigen. De Romeinsohe keizer Hadrianus heeft in. Athene een gedenkteeken nagelaten: een im posante boog, die op de scheiding stond van het oude en het nieuwe stadsgedeelte. Hier stampen we uit, hebben even gelegenheid een nieuw filmrolletje te koopen en reeds zien we de 15 reuzenzuilen zich in de lucht ver heffen van den tempel van den Olympischen Zeus, het Olympieion. Deze tempel reeds in de oude oudheid begonnen, werd pas door Hadrianus voltooid. Het was nder aller grootste. Niet ver van hier het Stadion, waarin in 1896 de eerste moderne Olympische spelen plaats vonden; een machtig bouwwerk, dat plaats biedt voor meer dan 50.000 toeschou wers. Onze reisleider, een typisch Duitsché gestalte met rond hoofd en vrij corpulent, improviseert een wedloop met een paar jon gelingen van het bootspersoneel, tegen wie hij het al spoedig opgeeft. Een van de ge noemde jongelingen legt in looppas de ge heele baan heen en terug af, hetgeen bij hef groepje toeschouwers een applausje ver wekt. In den zomer zal het hier in het ver blindend licht en de stovende hitte wel „niet te harden zijn", tenzij men, zooals reedis in de oudheid gebruikelijk was, zeilen gaat spannen ter beschutting. De oerbouw van dit stadion dateert van pl.m. 330 j. v. Ghr. Het werd later eenige malen verbouwd en iveri fraaM.- i

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2