fyeom TASCH EN CEINTUUR. MOOI VACANTIEWEER. KINDERJURKJE. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK En dat in dezen zomer! Ons Wekelijksch Knippatroon AUG. 1936 Zondag: Russische eieren.. Bouillon. Wiener Schnitzel. Snijboonen. Aardappelen. Karnemelkpudding. Maandag: Macaronischotel. Sla. Broodpudding. Dinsdag: Runderrollade. Bloemkool. Aardappelen. Citroenrijst. Woensdag: Bloemkoolsoep. Koude vleeschschotel. Gebakken aardappelen. Slaboonen. Vruchten. Donderdag: Rijstschoteltje met tomaten. Roereieren. Aardappelsla. Wentelteefjes. Vrijdag: Gebakken Zeezalm. Komkommersla. Aardappelen. Rijst het boter en suiker. Zaterdag: Groentesoep. Warme beschuitpudding. RECEPT Macaronischotel. Breek de macaroni in stukjes en kook ze gaar in ruim water met zout. Snijd een stuk spek in blokjes, haal het zwoerd eraf en bak de blokjes in de koeke- pan. Wasch en schil een pond tomaten, snijd ze in plakken. Boter een vuurvaste schotel en leg er laag om laag het spek, de tomaten en de macaroni in; ga daarmee door totdat alles op is: de bo venste laag moet uit macaroni bestaan. Strooi hierover wat paneermeel, een paar klontjes boter, en laat er in een warme oven een korstje op komen. Men kan den mantel naar verkiezing voeren. Benoodigd materiaal: 4 meter van 120 oen- timeter breedte. Prijs van heit patroon: 30 ets. Deze patronen zijn dus in die standaard- maat tegen bovenvermelde prijzen te ver krijgen bij het bureau van dit blad plus 6 ets. portkosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoo- dige vertraging in de verzending. Verder maken we er die dames op attent, dat bovenstaande patronen ook op maat te verkrijgen zijn. Prijzen worden dan: 678 A: 30 ets.; 678 B: 30 ets.; 679 60 ets. We leveren niet alleen patronen van die gepubli ceerde modellen doch van ieder gewenscht model. Toezending van een afbeelding of schetsje met vermelding van maten is vol doende. Prijzen van deze patronen naar -maat zijn: voor een mantel: 60 ets.; voor een japon: 50 ots.; voor lingerie en kinderkleedirug: 40 ets.; en voor een blouse of rok: 30 ots. per stuk. aangegeven. Als sluiting dient een knoop of een drukker. De ceintuur, die 6 centimeter hoog is, wordt op dezelfde wijze gehaakt. Van hetzelfde materiaal als de appliquatie op de tasch, maakt men het sluitstuk aan de ceintuur, die eveneens met een knoop of een drukker gesloten wordt. Opdat de ceintuur niet om zal krullen, haakt men de kanten om met een toer vasten. het aantal steken, dat men weggeminderd heeft, weer op en breit verder in het patroon tje. Dit bovenstuk wordt 10 centimeter hoog. In de laatste twee toeren breit men de lussen niet. Dit om de breedte terug te brengen op halswijdte. Afkanten. Het jurkje krijgt een naad midden achter. Vervolgens breit men een band recht heen en averecht terug, om langs den hals te naaien. En ook een om langs den onderkant van den pas te zetten. Men naait deze banden dubbel en haalt er een dik ke draad door Men krijgt dan aardige rollen. Voor den onderkant van de jurk breit men eveneens een breede bies: recht heen en ave recht terug. Het jurkje, waarvan het split je midden achter zit, wordt gesloten met een knoopje en een lusje. Het verdient aanbeveling, voor men gaat breien, eerst een papieren patroontje te ma ken, op de maten van het kind. Onder het breien kan men dan telkens afmeten of men goed werkt. Door het open patroontje en de lichte wol krijgt men een bij uitstek geschikt zomer jurkje voor het kleine meiske. GEZELLIG ZWIJGEN! Neen lezerzeg alstublieft niet, dat vrouwen niet kunnen zwijgen! Vrouwen kunnen wel degelijk zwijgen. Zij kunnen zelfs op velerlei manieren zwijgen. Zij kunnen bedroefd zwijgen of beleedigd (komt vaak voor!) of getroffen, of koppig, of verstomd (komt wel een een enkele maal voor). Zij kunnen nukkig zwijgen en onheil spellend en verbeten en ook zoo maar gewoon kwaad, boos, spinnijdig. Zij zwijgen ook wel eens omdat zij niets weten te zeggen (zooiets komt inderdaad wel voor). Zij kunnen giftig, loerend, afwachtend en zege vierend zwijgen, verongelijkt, verwezen, ver waten, verbaasd, verbouwereerd, verdiept, ver zonken, verzaligd.... Waarlijk een vrouw vermag heel wat uit te drukken, als zij niets zegt! Maar hoe zit dat nu met dat gezellig zwijgen? Laten wij maar dadelijk erbij zeggen dat dit een sport is die gezamelijk beoefend dient te worden. Gezellig zwijgen lukt niet in de eenzaam heid. Hiervoor is tweezaamheid van noode. Om gezellig te kunnen zwijgen moet je minstens met je tweeën zijn. In je eentje is er heelemaal niets aan! Meent niet, dat dit een grapje is. Sympathiek zwijgen is een kunst, die lang niet iedereen verstaat. Het is een moeilijke kunst, die wij zouden willen noemen de proef op de som van iemands persoonlijkheid. Wanneer gij uw huisgenooten vraagt naar een omschrijving van het begrip zwijgen, dan krijgt gij ten antwoord: zwijgen dat is als je niets zegt of: zwijgen is niet-praten. Zwijgen is stil zijn. Maar evenals er verschillende soorten van zwijgen zijn, zoo zijn er ook ver schillende soorten van stilte. Wie kent niet de zware drukkende broeiende stilte, die aan den storm vooraf gaat? Wie kent niet de ademlooze stilte, waarin ieder der aanwezigen in bijna tastbare ge spannenheid zit te wachten op het verlossend woord, dat niemand spreekt? Wie kent niet de hiaat-stilte, de hijgende aanloop tusschen twee dreunende geluidsuit barstingen? Of de onvriendelijke stugge stilte die de moeizame brokken van een hortend ge sprek stroef aaneenrijgt? Of de angstaanjagende doodsche stilte als het gaat om een menschenleven? Deze soorten van stilte kennen wij allemaal, maar wat wij lang niet allemaal kennen is de weldadige rustgevende sterkende stilte tusschen twee menschen, die samen harmo nisch kunnen, zwijger zonder dat dit zwijgen hen bedrukt of bezwaart. Samen kunnen zwijgen zonder de nood zaak te gevoelen de stilte te verbreken, samen kunnen zwijgen in volkomen harmonie, ook wanneer niet pas alles is uitgezegd, dat is de toetssteen voor de genegenheid tusschen twee menschen. Er ligt een zeldzame bekoring in het samen zwijgen zonder onophoudelijk zich gedrongen gevoelen elkander absoluut nutte- looze en noodelooze mededeelingen te doen. Wanneer het zwijgen tusschen twee men schen louter is een wachten-op-wat-de-ander- gaat-zeggen, of een krampachtig bedwongen uiting van onevenwichtigheid, dan is dit het zekerste teeken dat de verhouding tusschen die twee menschen niet is zooals zij behoort te zijn en dit geldt niet alleen voor echt paren! De vrouw, die harmonisch vermag te zwijgen met den man harer keuze weet zich tenminste gevrijwaard tegen den verdrinkings dood harer liefde in de zee van sleur, waar de golven der onbenulligheid hoog tegen de rotsen der huiselijke verveling slaan. Lezer.... kunt gij sympathiek zwijgen? Onderstaande patronen zijn in één maat, de zoogenaamde standaardmaat te verkrij gen. Dit is die volgende: Bovenwijdte: 102 c.M.; taillewijdte: 87 c.M., heupwijdte: 107 c.M. Door het al of niet aan knippen van nadien kan men het patroon passend maken voor het eigein figuur. Nr. 678 A: aardig linnen jasje. Gemakke lijk model. Benoodigd materiaal: 2.50 Meter linnen van 100 centimeter breedte Prijs van ■het patroon: 25 ets. Nr. 678 B: bijpassende rok, Vier opensprin gende plooien in de voorbaan geven het kleedingstuk de noodige ruimte. Benoodigd materiaal: 2 maal de hoogte plus 10 centi meter van 100 centimeter breed linnen. Prijs van het patroon: 25 ets. Nr. 679: elegante mantel, te vervaardigen van soepele wollen stof, zijden crêpe of pi qué. De ruime kopmouw en de oploopendie overslag geven den mantel een apart cachet. Op het terras van het Schiphol-restaurant is het vol. De zon schijnt, het waait er hard, maar dat is niets ongewoons: Schiphol zou Schiphol niet zijn, wanneer er niet een stevige bries stond die de vlaggen strak doet staan en de passagiers niet zoo nu en dan dwong, achter hun hoeden aan te draven. Achter ons zitten een vader en moeder met een jongen van een jaar of twaalf die intens geniet van al het komen en gaan van de vliegtuigen. Moeder kijkt bedenkelijk naar de lucht en wijst op een lang niet malsch uitziende don derwolk die blijkbaar van Haarlem uit lang zaam op het vliegveld wordt afgestuurd. Waarop vader vindt dat ze maar moeten ver trekken voordat de bui losbreekt, maar hij wil toch ook nog even zeggen, dat ze dezen dag dan toch maar een heerlijken vacantiedag met heel behoorlijk weer hebben gehad. Dat is een optimist: den heelen morgen heeft het hard geregend, pas na twaalven is de zon doorgedrongen, en nu om vijf uur dreigt een onweer alsof we een hittegolf heb ben gehad in plaats van guur regenweer. Mis schien zullen er zijn die schampertjes lachen om een dergelijk ongegrond optimisme, maar tenslotte heeft deze man met zijn gezin een prettigen dag gehad, en genoten van een paar karige uurtjes zonneschijn. Want geloof maar, dat hij veel meer geniet van zijn vacantie, dan een ander die ook met zijn gezin erop uit trok. Per "iets werd de reis ondernomen, en na een paar uurtjes moesten ze schuilen voor een harde en langdurige regenbui. Eindelijk werd het dan gelukkig weer droog, de zon kwam zelfs door, en de tocht werd vervolgd in een heerlijk zonnetje. Waarop de heer des huizes ertusschen door bromde; maar toen was het zóó modderig op den weg, dat het allesbehalve leuk meer was. Op die manier is het ook nooit goed, noch met regen, noch bij zonneschijn, want er is immers altijd wel iets om over te mopperen! Wanneer u in dezen tijd van slecht weer, dat over vrijwel heel Europa heerscht, iemand spreekt die „goed weer" heeft gehad op reis, dan kunt u er wel zeker van zijn, dat u met een optimist te doen hebt; dan is dat er een die bij ieder zonnestraaltje gejubeld heeft en bij iedere regenbui heeft gezegd dat het wel weer gauw droog zou worden. Dan heeft hij een regenbui op een tocht nauwelijks het aankijken waard gevonden en een zonnige dag is door hem met volle teugen genoten. En bovendien is dat er een, die in tens van zijn vacantie heeft geprofiteerd, en daar komt het toch immers maar op aan. Er zijn menschen, die altijd opgeruimde ver halen doen over hun heerlijke vacantie, hoe en waar ze die ook doorgebracht hebben, Dat gebreide kinderkleeding niet alleen in den winter gedragen behoeft te worden, be wijst het meisjesjurk je, waarvan wij hier af beelding en beschrijving geven. Het is be stemd voor een kindje van 2 a 3 jaar. Benoo digd materiaal: 150 gram blauwe zefirwol en naalden nr. 4. Het patroontje wordt op de volgende wijze gewerkt: 1 steek recht, draad om den naald slaan, een steek overnemen zonder breien, 2 steken recht samen breien, de ongebreide steek over de samengebreide steken halen, 1 steek recht, draad om den naald slaan. Dit herhalen tot de pen uit is. Terug averecht breien, ook de lussen. Zoo breit me« een hoogte van 29 centimeter. Deze beide toeren telkens herhalen. In de volgende vier toeren laat men de lussen weg. Voor de taille van het kind moet men ongeveer een wijdte hebben van 62 a 64 centi meter. Vervolgens breit men 4 centimeter recht heen en averecht terug. Dan maakt men het armsgat. Daarvoor wordt het werk in drieën gedeeld. Men mindert het aantal steken weg, om de juiste ronding te krijgen. Als men daar mee gereed is, zet men boven de armsgaten maar er zijn er ook, die nooit anders dan na righeid ondervinden in hun vrije dagen: slecht weer wordt bij meters lang uitgesponnen, een verkoudheid van een der gezinsleden wordt tot ziekte opgeblazen, een minder prettig hotel wordt als een tochtig en naar hok met een troepje profiteerend personeel voorge steld, elke tegenvaller wordt opgeblazen tot een wereldschokkend feit en van de genoegens die er geweest moeten zijn, blijft niets meer over. Gelukkig, dat niemand van ons verantwoor delijk gesteld kan worden voor het weer: wees er echter maar zeker van, dat u straks na af loop der vacanties veel mopperverhalen erover zult hooren, en neem u dan voor, zelf altijd alleen het prettige van een vacantie te willen zien; dat is niet moeilijk en omgekeerd maakt het de vacantie weer aangenamer. E. E. J.—p. Zooals iedere vrouw weet, is het op het oogenblik zeer en vogue, bij de eenvoudige zo merjurkjes zelfgemaakte garnituurtjes te dra gen, die bestaan uit een tasch en een cein tuur. Voor het garnituur op onze afbeelding heb ben we naturelkleurig haakgaren noodig. We beginnen met de tasch. Daarvoor zetten we een rij kettingsteken op, die 20 centimeter lang is. Men werkt in den diamantsteek. Deze wordt op de volgende manier gemaakt: Een steek in den tweeden steek van de rij ket tingsteken, een lus in den derden kettingsteek draad om de naald slaan en alle steken op de naald doorhalen; sluiten; een kettingsteek. een steek in den laatsten kettingsteek, een ket tingsteek overslaan, een lus in de volgende den geheelen toer. Om te keeren maakt men 'n de geheele toer. Om te keeren maakt men een kettingsteek en dan haakt men de volgende toer op precies dezelfde wijze. Zoo gaat men door, tot men een hoogte heeft van 26 centi meter; dan mindert men aan beide zijden om den puntigen overslag te vormen.Men haakt de kanten nog eens om met een toer vaste. Dan naait men de zijnaden dicht. Men voert de tasch met leuke geruite voering. Op de bo venzijde van de tasch appliqueert men een punt; op de wijze, zooals op de teekening is We hebbén getracht in deze beide illustra ties u eenig idee te geven van de verscheiden heid der modellen die dezen zomer gedragen worden. De groote afbeelding zullen wij eerst bespreken. No. 1: eenvoudig mantelpakje, vervaardigd van linnen of shantung. Een plooibaan in de rok zorgt voor de noodige ruimte; het jasje is al bijzonder eenvoudig. De wildleeren cein tuur kan desnoods in een contrasteerende kleur gekozen worden. No. 2: elegant wandeltoilet, bestaande uit rok, casaque en pelerine. Zeer apart zijn de waaierplooien in rok en casaque. Dit toiletje is vervaardigd van crêpe de chine. No. 3: gedistingueerde sportmantel van fijn-gestreepte wollen stof. De mantel wordt niet met knoopen gesloten; maar met een breeden overslag. No. 4: elegante pyjama, bestaande uit pan talon van effen satijn, waarop een blouse van crêpe de chine imprimé. De geplisseerde jabot is van hetzelfde satijn als de pantalon. No. 5. op een rok van wit linnen wordt deze blouse van gestreepte toile de soie gedragen. De strepen zijn in verschillende richting ver werkt. De garneering bestaat uit knoken. No. 6: namiddagjapon van zuivere zijde. Eenvoudig, aangesloten model. De mouwen zijn zeer wijd; hals- en taillenaadjes vormen de garneering. No. 7: leuke zomerjapon van tussor. De blouse is met een punt op de rok gestikt. De vorm van de halsuitsnijding is zeer origineel. Een driekwart lange kopmouw geeft de japon een gekleed karakter. No. 8: japonnetje van geruit katoen met af neembare pelerine. De mouwen en het inge zette stuk in het blousje zijn van effen mate riaal. Dit model is bijzonder geschikt om een jurkje van vorig jaar te moderniseeren. Tenslotte op de tweede teekening ziet u j onge-meisj eskleeding. No. 1: j onge-meisj esjapon van gebloemde zijde. De rok loopt een ietsje klokkend uit; pofmouwtjes en een ingezet puntstuk vormen de verdere bijzonderheden van deze japon. No. 2: japon van geruit katoen. Kraagje en manchetjes zijn vervaardigd van glasbatist. No. 3: mantelpakje van ruwe zijde. De rok heeft aan voor- en achterkant twee uitsprin gende plooien. Het manteltje is eenvoudig van snit. .fa

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7