HET NIEUWE AVONDBLAD Ook Frankrijk gaat de pufvisscherij bestrijden. Van Velseroord tot IJmuiden-Oost. Visscherij-Snufjes 21e JAARGANG No. 258 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Minimum maten voor zeevisch en netten vastgesteld. IJMUIDEN De „uitlichting" begint al weer. V. S. v.—GO AHEAD. NAAR BOSCH EN ZEE, ZEEWEG 175 TELEFOON Uö Elzer's Heeren modemagazijn Hoeden en Overhemden De eerste harddraverij in IJmuiden. ZATERDAG 5 SEPTEMBER '36 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden, Telef. 5301 ADVERTENTIeN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelmgen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN, OPGEGEVEN VOOR MT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DB NEVEN-EDITIE HET Nieuwe AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden vai\man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. s Een winkelwijk verrees. In gedachten zie ik het oude Velseroord nog voor me zooals ik het zag, toen ik er thans ruim 25 jaar geleden, voor het eerst kennis mee maakte. Wat is er in die kwart eeuw in onze ge meente, vooral in het gdeelte, dat thans de afdeeling' IJmuiden vormt, veel veran derd. De gemeente Velsen telde toen amper 18.000 inwoners, waarvan er 7800 woonden in IJmui den. Verseroor'd dat thans als IJmuiden- Oost zeker 15000 inwoners telt, meer dus dan menige provinciestad, was in die dagen niet' meer dan een dorp. dat nochtans niets ge meen had met wat wij als typisch voor een dorpsbouw erkennen: eenige kerken, eenige scholen en een aantal met elkaar in verbin ding staande straten, alles gebouwd op een oppervlakte van eenige tientallen hectaren. Velseroord was zoo geheel anders; het had niets van den typischen dorpsbouw in zich en ook de aard der bevolking was niet typisch „dorpsch". Velseroord bestond uit eenige half afgewerkte straten, verspreid over een tame lijk groo'te oppervlakte, de typische dorps kerken, die we ons niet anders kunnen voor stellen dan omringd met eeuwenoude iepen of beuken zou men er tevergeefs zoeken. En de bevolking was een heterogene massa, aan gewaaid uit alle windstreken, sprekende verschillende dialecten van Egmondsch tot Hoog Haarlemmerdijksch. Ja, dat oude Velseroord; laat ik eens kijken welke straten er toen alzoo waren. Ik zou ze kunnen tellen op de vingers van één hand: Kalverstraat, Kanaalstraat, iStationsweg, Wil- lemsbeekweg en Willebrordstraat, waarvan de laatste echter nauwelijksch „straat" ge noemd kon worden, want er stonden nog slechts eenige woningblokken. Voorts vond men hier en daar verspreid een aantal wonin gen, die later werden gebruikt, om te helpen aan den houw van den Engelmundusweg, de Rateistraat, de Lagerstraat enz. Verder was alles een dorre woesternij. Winkels waren er bijna niet, winkelstraten in 't geheel niet. Had men iets noodig, dat buiten de dagelijksche behoefte viel, dan was men aangewezen op IJmuiden., SHIRLEY TEMPLE, En thans organiseeren de vereenigde win- weliers van IJmuiden-Oost (ook eenige in nieuw IJmuiden doen er aan mee) een re clame-campagne, die klinkt als een klok. Dat hieraan een 75-tal winkeliers meedoen, is wel een bewijs dat de winkelstand zich in deze kwart eeuw belangrijk ontwikkeld heeft. IJmuiden-Oost is dan ook lang niet meer het Velseroord van vroegere jaren. Kalver straat, Zeeweg (de vroegere Kanaalstraat) Trompstraat zijn drukke winkelstraten ge worden; 't Velserduinplein is een druk kruis punt en ook een deel van de Frans Naere- boutstraat herinnert in niets meer aan het oude „zwarte pad" met hierf en daar een „verspreide woning". Tal van fraaie winkels hebben de eertijds sombere woonstraten ver levendigd en men behoeft des Zaterdags avonds maar eens door de winkelstraten te wandelen om tot de oevrtuiging te komen, dat ook de bevolking heeft ingezien, dat het niet meer noodig is, elders z'n inkoopen te doen. Ook thans nog zien we het aantal winkels zich uitbreiden, zien we winkeltjes of woonhuizen, door het toeval gespaard, ver dwijnen om voor nie.uwe, flinke winkelpan den plaats te maken. Wil dit alles zeggen, dat de winkelstand in dit deel der gemeente een periode van bloei meemaakt? In geenen deele. De winkeliers vooral zijn het, die de ge volgen van de crisis ondervinden. De ver minderde koopkracht der bevolking bemoei lijkt het bedrijfsleven in niet geringe mate; de omzet is gedaald, de betalingen gaan moeilijker en de bedrijfsonkosten zijn niet geringer, veeleer hooger dan voorheen. En daarom prijs ik het des te meer, dat de winkeliers van dit deel van IJmuiden het hebben aangedurfd, zulk een flinke reclame campagne op touw te zetten, een reclame campagne, die door haar bijzondere attracties ongetwijfeld succes zal afwerpen. Gedurende eenige weken is de burgerij sug gestief „bewerkt" met de bekende Shirley telef. £je (IJ)mujder (T)axi (O)nderneming 2 heeft door honderd duizenden 2 afgelegde kilometers haar O BETROUWBAARHEID BEWEZEN (Adv. Ingez. Med.) Temple-kopjes, die een aanduiding zijn van de winkeliers, die aan deze campagne deel nemen. Aan de reclame-week is een étalagewed strijd verbonden, zoodat de winkelstraten van IJmuiden-Oost de volgende week ongetwij feld tal van fraaie étalages rijk zullen zijn. En voorts is er nog de door de IJmuider Courant georganiseerde wedstrijd, die er het zijne toe zal bijdragen om het succes van de reclameweek nog te vergrooten. S. B. Bezwaren van Gedeputeerde Staten. Op de uitbreidingsplannen onzer gemeen te schijnt geen zegen te rusten. Ze worden óf niet goedgekeurd óf er worden, al of niet op aanwijzing van hoogerhand gedeelten „uitge licht". Ditzelfde lot dreigt ook het plan te onder gaan dat a.s. Dinsdagavond in den gemeen teraad behandeld zal worden. Bij Gedeputeerde Staten is nl. bezwaar gerezen, om aan een gedeelte van het herzie ningsplan IX, door den Raad vastgesteld bij besluit van 20 Februari 1934, hunne goedkeu ring te hechten. Aangezien dit plan ongewij zigd is opgenomen, het thans voorgelegde plan als plan D (Driehuis)dringt genoemd college er bij het gemeentebestuur op aan, bedoeld gedeelte buiten de herziening te houden, ten einde dit later afzonderlijk als een partieel plan te kunnen behandelen. In verband hiermede hebben B. en W. het gedeelte tusschen de Hofdijklaan en den spoorweg Haarlem-Velsen „uitgelicht". Zouden we voor onze gemeente ooit een uitbreidingsplan krijgen zonder „partieele" plannen? SUPPORTERSVER. „DE STORMVOGEL".. De supportersvereeniging „De Stormvogel" houdt a.s. Dinsdagavond een vergadering in hotel Willem Barendsz. Naar het bestuur ans mededeelt, telt de ver- eeniging thans 60 leden en 40 donateurs. REDDINGSBRIGADES DEMONSTREEREN. Het wordt interessant in de zweminrichting. In de zweminrichting der Velser Zwemver- eeniging worden, zooals wij reeds hebben gemeld, a.s. Zondagmiddag 2 uur wedstrijden en demonstraties gehouden. Deelnemende brigades zijn die van Bloemendaal, Castricum, Wijk aan Zee en IJmuiden. Het programma bevat tal van interessante nummers als behendigheidswedstrijden, ge kleed zwemmen met en zonder drenkeling, demonstratie redding met rijbare haspel, de monstratie met autocabine en tot slot een ko misch waterspel. De jury bestaat uit den heer A. J. Meije- rir.k en leden der deelnemende brigades. VOOR HET BEHOUD VAN HET NATUUR SCHOON. De Vereeniging Santpoort's Bloei heeft zich met een adres tot den gemeenteraad ge wend met het verzoek, het uitbreidingsplan zoodanig te wijzigen, dat het aanwezige na tuurschoon wordt behouden. Dit adres zal behandeld worden bij de be treffende voordracht van B. en W. A.s. Zondagmiddag speelt V.S.V. thuis een vriendschappelijken wedstrijd tegen Go Ahead. Deze wedstrijd begint 2.30 uur. De opstelling der elftallen is als volgt: V. S. V.: N. Michel, G. van Osch, Van der Griend, D. van Os, de Vries, Kraak, Heins, Bot, G. Michel, Sterk, Teeling. Go Ahead: Leo Halle. Goldenbelt, Eijsink, Roelofs, Henny Koopman, Terbeek, Wagenvoort, Kolkman, Eekhuis, Herman Koopman, de Vries. Verder spelen Zondagmiddag van 12—1 uur: V.S.V.-adspiranten a en b tegen Vole- wijkers adsp. en van 12 uur V.S.V.-junioren a en b. tegen Volewijkers junioren. NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand Augustus 1936 werd ingelegd a. Kantoor Julianakade f 21.208,36 b. Kantoor Willebrordstr. f 8.665,42 c. Kantoor Santpoort f 944,47 d. Kantoor Velsen-Nrd. f 5.038,25 f35.856,50 en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f S6.912.06 b. Kantoor Willebrordstr. f 11.740,01 c. Kantoor Santpoort f 1.277,30 d. Kantoor Velsen-Nrd. f 845,91 f40.775,28 Meer terugbetaald dan ingelegd f 4.918,78 Het tegoed der Spaarders be droeg op 1 Augustus f 1.164.348,79 Het tegoed der Spaarders be draagt op 1 September f 1.159.430,01 Uitgegeven werden 9 nieuwe Spaarbank boekjes en ingetrokken 16 Spaarbankboekjes. Het laatst uitgegeven boekje droeg het num mer 3796. (Van een specialen medewerker). Bij decreet van 1 September 1.1. heeft de Fransche Regeering eenige maatregelen ge troffen ten aanzien van de kustvisscherij welke ten doel hebben de verarming der vischgronden tegen te gaan In de toelichting hij dit decreet schrijft de minister van Openbare Werken, onder wien in het huidige kabinet ook de Handels- Marine ressorteert, dat sedert verscheidene jaren reeds klachten bij de autoriteiten bin nen kwamen, van kustautoriteiten, reeders en plaatselijke belangengroepen, over de ver arming der vischgronden waarin werd ge wezen op de noodlottige gevolgen voor de toekomst van de vernieling' van de jonge visc'h. Van zijn kant heeft ook het Weten schappelijk en Technisch Bureau voor de Zeevisseherij de tusschenkomst van de re geering gevraagd voor het nemen van maat regelen die de bescherming van de visch gronden beoogen. De kwestie werd onderworpen aan het onderzoek van den Hoogen Zeevisseherij Raad een adviseerend lichaam, ingesteld bij het departement van de Handelsmarine, waarin vertegenwoordigd zijn alle bij de zee visseherij betrokken bedrijven en andere be langhebbenden ten einde middelen te vinden om de verarming der vischgronden te verhelpen. Deze Hooge Zeevisseherij Raad nu heeft tot besluit van zijn werkzaamheden op dit gebied een aantal wenschen opgesteld die stuk voor stuk een wijziging inhouden van de bestaande wetgeving welke in feite nog gebaseerd is op de decreten van 4 Juli 1853. In dien tijd was de kennis van de biologie van de visschen en andere zeedieren nog weinig ontwikkeld. Bovendien werd de vis scherij toen slechts uitgeoefend door roei en zeilbooten en waar deze methoden zooveel verschillen van de thans in gebruik zijnde is het alleszins logisch, dat de bestaande wet geving ten eenenmale verouderd is. De minister wijst er vervolgens op, dat de getroffen maatregelen geen nadeel inhouden voor de visschers aangezien zij zijn uitge werkt eenerzijds om de toekomst van de visscherij te beschermen doch waarbij an- dererzijds rekening is gehouden met de wet telijke rechten en gerechtvaardigde behoef ten van de kustbevolking en waarbij de mi nister niet uit het oog heeft verloren, dat hij er voor heeft zorg te dragen dat de slechte toestand waarin deze kustbevolking vanwege de algemeene economische crisis verkeert nog niet ook zelfs niet tijdelijk ondragelijker wordt. Van de bepalingen zelve welke gelden voor de visscherij-districten van Le Havre, Saint Servan en Bordeaux, dat is practisch de geheele westkust van Frankrijk (voor de kuststrook aan de Middellandsche Zee komt nog een apart decreet) noemen wij de volgende. De maaswijdte der netten gebruikt bij de visscherij in volle zee wordt met ingang van 1 Februari 1937 gesteld op 30 m.M. in het vierkant gemeten, bij nat net. Deze maas- wijdte geldt ook voor de kustvisscherij voor zoover de opening van de sleepnetten grooter dan 12 M. is. Blijft die opening daar he neden dan kan de maaswijdte van 25 m.M. gehandhaafd blijven. Uitzondering wordt gemaakt voor de zoogenaamde „bijzondere visscherijen" zooals de vangst op paling, zandaal enz. en voor de vangst op de klei nere soorten waaronder verstaan moet wor den de vangst op die vischjes die zelfs in volwassen staat éeneden 10 c.M. blijven. De maaswijdte vóór deze netten wordt gesteld op 10 m.M. Die van garnalen-netten wordt gesteld op 12 m.M. Alle genoemde maaswijd ten gelden voor het geheele net, den zak inbegrepen.'Het verdubbelen van den zak is bovendien ten strengste verboden. Eveneens met ingang van 1 Februari 1937 zal het verboden zijn te visschen, te doen visschen, te zouten, te koopen, te verkoo- pen, te vervoeren of voor welk doel dan ook te gebruiken alle hier na te noemen visch- soorten welke niet de daarbij genoemde lengte bereikt heeft: tong, bot, schol, schar, tongschar, wijting 14 c.M. koolvisch, hake, schelvisgh 17 c.M. kabeljauw, griet, tarbot 23 c.M. zeepaling, leng, heilbot 55 c.M. alle andere soorten 10 oM. kreeft 20 c.M. Het meten geschiedt bij de visch van het oog tot aan het begin van den staart en bij de schaaldieren van het begin van de snuit tot aan het eind van den staart. Beneden 10 c.M. mag slechts worden aan gevoerd „trekkende" visch op doorreis en die soorten welke in volwassen staat nog geen 10 c.M. bereiken. Verboden worden alle aan het strand be vestigde netten. Slechts de tegenwoordige eigenaars mogen ze nog drie jaren gebrui ken. De zegen zal van 1 Februari 1937 af niet meer aan land ingehaald mogen wor den. Slechts daar waar volgens de meening van den inspecteur daartegen geen bezwaar bestaat, kan van deze bepaling ontheffing verleend worden. De sleepnetten voorzien van zaagtanden zijn en blijven verboden. Het gebruik van sleepnetten wordt ver boden binnen de drie mijls-zöne. Ook hier van kan ontheffing verleend worden, wan neer, hetzij vanwege diep water aan de kust of om andere redenen daartegen geen be zwaar bestaat. Slechts voor booten van be paalde (kleine) tonnage die zich bezig hou den met de „bijzondere visscherij"1' of wel de vangst op de kleine vlschsoorten wordt uitzonderig gemaakt met dien verstande, dat maatregelen worden getroffen ter be scherming van die soorten waarop de vangst niet gemunt is. Een algeheel vischverbod of wel het ver bod van het gebruik van het sleepnet kan worden toegepast op verschillende plaatsen binnen de drie mijls-zöne wanneer dit vol gens de meening van het Wetenschappelijk en Technisch Bureau voor de Zeevisseherij noodzakelijk geacht moet worden voor het voortplanten der soorten en het behoud van het kuit. Deze bepalingen zullen zonder twijfel een gunstigen invloed op den vischstand uitoefe nen. Vooral de laatste bepaling waarvan we in ons land niets vernemen zal haar uitwerking niet missen. Het is al meer ge zegd, dat een aanvoerverbod van puf „an sich" niet veel waard is daar van de in zee terug geworpen puf zoo goed als niets in leven blijft. Veel doelmatiger is daarente gen de bescherming van de teeltplaatsen al gaat het pufaanvoerverbod natuurlijk de op zettelijke pufvisscherij tegen. Van de visch- meelfabrieken trekt men zich in Frankrijk blijkbaar weinig aan. En terecht. Wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen. TURNVEREENIGING „IJMUIDEN" 1901—1936. De heer Dr. schrijft ons: Het jaar 1909 werd goed ingezet met de oprichting van een Dames-afdeeling met 19 leden. Om de belangen dezer afdeeling goed tot haar recht te doen komen werd het be stuur direct uitgebreid met 2 damesléden, zoodat dit voortaan zou bestaan uit 7 leden. Een groote teleurstelling was het voor onze vereeniging, toen wij op 15 Maart 1909 de gemeentezaal moesten verlaten nadat wij daarvan twee jaar gebruik hadden gemaakt en onze vereeniging zoo belangrijk in leden tal was vooruitgegaan. De oorzaak hiervan was de groote uitbreiding van het kindertal in onze gemeente, waardoor ons gymnastiek lokaal weder voor het gewone onderwijs werd ingericht. Wij waren ilus opnieuw dakloos. Na veel zoeken konden wij de beschikking krijgen over het veel te kleine lokaaltje van de Christelijke Bewaarschool aan het Enschedé- plein. Hoewel allerminst voor ons doel ge schikt, konden wij niet anders dan deze ge legenheid accepteeren, hetgeen ons nog f 12 huur per maand kostte, terwijl wij bovendien nog een schuurtje moesten bijbouwen om na afloop der lessen de toestellen in op te ber gen. Niettegenstaande deze moeielijkheden wa ren wij nog in staat om op 8 Juni 190-9 een groote propaganda-uitvoering te geven op het land bij de Electrische Centrale, waaraan al onze afdeelingen met een totaal van 140 leden deelnamen. Eerst werden 's morgens wedstrijden ge houden voor jongens en meisjes, 's Middags had de uitvoering plaats, welke doordat er vrij entrée was door een $eer talrijk publiek werd bezocht en daardoor ten volle aan haar doel beantwoordde. Ook de optocht met muziek van het Wil lemsplein af naar het terrein was, mede door de uitstekende uitvoering, een groote propa ganda voor Se turnzaak. Alleen het slot „al gemeen springnummer", viel door een wolk breuk letterlijk in het water. Het was een „sauve qui peut", voor publiek en mede werkers. Op 28 en 29 Augustus 1909 trokken wij naar Den Helder met een 30-tal dames- en heeren leden, tot bijwoning en medewerking aan een openluchtuitvoering. Wij hadden daar veel succes en het was een groote voldoening' voor T. V. IJ dat het werken onzer dames-af deeling aldaar aanleiding is geweest dat bij de Heldersche Vereeniging „Pro Patria" de eerste Heldersche Dames-afdeeling' werd op gericht. Niettegenstaande deze moeilijkheden wa- een moeilijk jaar. De omgeving waar wij werkten was niet prettig. Dit bracht wrevel en strijd die ons als het zwaard van Damoc les boven het hoofd heeft gehangen. De één heid die het ware kenmerk was geweest onzer leden en welke zoo'n groote factor is geweest bij de krachtige ontwikkeling onzer vereeni ging, was verstoord. Zou deze wond niet meer geheeld kunnen worden? Zouden wij, die het steeds ééns waren, daar waar het de belan gen van de gymnastiek goldt in de toekomst niet meer kunnen samenwerken? Gelukkig dat de tijd anders geleerd heeft. Bij den grooten strijd op maatschappelijk gebied, bij het groote verschil in wereldbe schouwing, kunnen wij van meening verschil len en zou er geen eendracht kunnen zijn. Maar deze zaken hoorden in ons vereeni- gingsleven niet thuis. En de opwekking van den directeur was dan ook: Laten wij elkanders meeningen in dat opzicht weten te eerbiedigen, maar laten wij ook evenals voorheen, even krachtig, even aaneengesloten front maken tegen vooroor deel op gymnastisch gebied. Laten wij even kameraadschappelijk blijven samenwerken zooals wij dit steeds hebben kunnen doen. „Dan kunnen wij met vertrouwen de toe komst tegemoet gaan". Zoo werd gesproken 26 jaar geleden, en dit vertrouwen is niet beschaamd geworden. Met VREESWIJK'S taxi mee. STADSRITTEN vanaf 25 cent. Voorkomen inbegrepen. m -yitQ (Adv. Ingez. Med.) CCLXX. Er zijn thans 66 trawlers in de vaart en daarvan kwamen er deze week niet minder dan 43 binnen. Dat zijn twee recordcijfers voor dit jaar terwijl ook de hoeveelheid aan gevoerde visch, zonder twijfel een record is geweest. Ik schat de aanvoer van de 43 traw lers, de 36 loggers en de 5 kotters die deze week aan de markt kwamen op 2-0 a 25.000 kisten. Een respectabele hoeveelheid, waar door het omzetcijfer van de maand September aardig ingezet is. Ook deze week was het weer alles haring wat de klok sloeg. Een twaalftal trawlers loste vele duizenden manden, terwijl daarnaast ook de makreel goed voor den dag kwam. Wat voor het reederijbedrijf van groot belang is, is, dat ondanks den grooten aanvoer van een ineen storting der prijzen geen sprake is geweest. Zeker, de haring' brengt niet veel op, maar de vangsten zijn van dien aard, dat de ha ringtrawlers nog steeds goede besommingen maakten. Toch was het geen haringboot, die deze week als topscorer voor den dag kwam. Dat was de Caroline IJ.M. 26, die behalve met 350 manden makreel c met bijna 1500 kabel j au wen thuis kwam. Ook tal van andere Noord- booten hadden rijke vangsten, maar aange zien veel visch werd aangevoerd, die tot de goedkoope soorten behoorde, vielen vele be sommingen niet mee. Er werd veel visch aan gevoerd, die men beter had kunnen laten zwemmen. Of dat het volgend jaar, als met netten met wijdere mazen wordt gevischt anders zal worden? Hoogstwaarschijnlijk wel; daar is het tenminste om begonnen. PIETERMAN. Het Grieksche stoomschip „Virginia Nico- laou", hetwelk sedert eenige dagen te Am sterdam in een der Droogdokken aldaar ne"ige reparaties uitvoerde, heeft deze thans onder gaan en vertrok Donderdagavond naar Sierra Leone. trom pst raat 22 Voor betere kwaliteiten (Adv. Ingez. Med.) Reeds twintig dravers ingeschreven. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van het groote sportevenement, dat voor het eerst in IJmuiden zal gehouden worden. In de prachtig gelegen Trompstraat zal een harddraverij gehouden worden, die door het wakkere bestuur der vereeniging' zoo uitste kend georganiseerd is, dat falen van dit sportgebeuren bijna niet mogelijk is. De ver eeniging mocht zich verheugen in de grootst mogelijke medewerking van alle autoriteiten der gemeente Velsen en genoot buitenge wone medewerking van het bestuur der Harddraverij vereeniging „Beverwijk". Ofschoon de inschrijving eerst a.s. Maan dag is gesloten, waren gisteren reeds 20 paarden, w.o. de beste kortebaandravers van ons land ingeschreven. Na afloop der draverij zal door de ver eeniging een schitterend vuurwerk worden aangeboden. Dit zal afgestoken worden op den Kanaaldijk. De bezoekers kunnen zich scharen op den IJmuider straatweg van de Kortenaerstraat tot den z.g. Hoogeberg, waar elk een dit vuurwerk in al z'n verscheiden heid zal kunnen aanschouwen. Donderdag' 10 September wordt dus een belangrijke dag voor IJmuiden-Oost, een dag waarop zeer zeker tal van vreemdelingen zullen toestroomen. Uit naam van het bestuur der Harddraverij vereeniging verzoeken wij den bewoners der Trompstraat zooveel mogelijk de nationale driekleur uit te steken, opdat hun straat een feestelijk aanzien wordt gegeven. Eigenaars en berijders der harddravers zullen dit ze ker op prijs stellen. Zooals men weet, is de straat Donderdag na 12' uur 's middags voor alle verkeer ge sloten. PROPAGANDA-AVOND R. K. ESPERANTISTEN. De R.K. Esperantistenver. „Nova Vita" al hier belegt Zondagavond een propaganda- avond in het Patronaatsgebouw aan den Zee weg, waarbij tevens een esperanto-tentoon- stelling wordt gehouden. Als spreker treedt op Frater Wigbertus. Ver der bevat het programma muziek, zang en tooneel. OPRICHTING VAN EEN DAMCLUB. Naar wij vernemen worden pogingen in het werk gesteld, om in Velsen-N. een damclub op te richten. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren A. H. v. d. Akker, Corverslaan 59 en A. Dijkstra, Wijkerstraatweg 281 rood, bij wie men zich schriftelijk als lid kan opgeven of nadere inlichtingen kan bekomen. Reparaties uitgevoerd.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1