Gevaarlijke verkeerspunten in Haarlem en omgeving. \jtemi scktiifi.. Rubriek voor Vragen. De uitvinding van den postzegel. Wat nog ter verbetering te doen is. De knooppunten op het Plein. Na den val van Irun. DIVERSEN VELSE& ZWEMINRICHTING /<VA RECEPTEN PROGRAMMA PLANTEN ZATERDAG 5 SEPT. '1936 Ook gij kunt succes hebben! Ons voornemen is in een korte reeks arti keltjes op enkele gevaarlijke verkeerspunten in Haarlem (later komen de omliggende ge meenten aan de beurt) de aandacht te vesti gen en daarbij dan tevens aan te geven hoe verbetering verkregen zou kunnen worden. Wij doen dit niet omdat bij ons den indruk be staat, dat de Gemeente, wat het voldoen aan de eischen van het moderne verkeer betreft, te kort is geschoten. Integendeel, wij weten, dat in den loop der jaren door allen die be trokken zijn bij de verzorging van het ver keer (de Politie en Openbare Werken) ernstig gestreefd is te verbeteren wat mogelijk is. Het College Van B. en W. alsook de gemeenteraad hebben daarbij hun medewerking verleend. Zoo was het mogelijk om zeer belangrijke ver beteringen tot stand te brengen. Zelfs in dezen crisistijd, die tot uiterste zuinigheid dwingt, is op den ingeslagen weg voortgegaan. Als wij alle punten zouden opsommen waar verbeteringen zijn aangebracht, waarmede zoovele tonnen gemoeid waren dat het met elkaar in de millioenen gaat loopen, zou het een lange lijst worden. Maar het verkeer neemt nog steeds toe zoo- cfet er geregeld moet worden voortgegaan met de verbeteringen. Dit is ook de verklaring van het feit dat punten die pas enkele jaren gele den verbeterd werden overeenkomstig de eischen van dat oogenblik, nu opnieuw de aandacht gaan vragen. Zoo'n punt is het Plein waar de Dreef, de Wagenweg, de Baan en de Julianalaan te zamen komen. Verschrikkelijke moordpartijen speelden zich af Front van Irun, 4 September (D.N.B.- A.N.P.) (Van den specialen correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau),. Na den geslaagden uitval, die vanmorgen vroeg Irun in handen der opstandelingen deed vallen, stonden de strijdkrachten van generaal Mola even na 8 uur direct voor de internationale brug bij Hendaye. Een klein aantal regeerings aanhangers bieden nog den laatsten vertwij felden tegenstand. De internationale brug ligt in het spervuur der mitrailleurs van de opstandelingen, zoo dat de toestrooming van vluchtelingen, die in het begin van den morgen nog met honder den tegelijk aankwamen, plotseling afgebro ken is. Niet slechts vrouwen, kinderen en andere non-combattanten hebben vanmorgen het veilige Fransche grondgebied opgezocht. Ook honderden regeeringsaanhangers hebben zich in wilde vlucht over de grens in veiligheid gebracht. De vluchtelingen worden aan de Fransche zijde der brug door de gendarmerie zorgvuldig op wapens en munitie gevistiteerd en daarna voor verder transport in colonnes opgesteld. Verschrikkelijke moordpartijen hebben zich naar Reuter nog uit Hendaye meldt hedenmorgen afgespeeld toen Irun in handen der opstandelingen viel. De verdedigers der stad begonnen deze reeds te ontruimen, toen de strijdkrachten van generaal Mola hun aanval deden. De regeeringsaanhangers staken, terwijl de vrouwen en kinderen zich opmaakten om naar Frankrijk te vluchten, de gebouwen in brand. Na door twee opstandelingencolonnes let terlijk verrast te zijn, werd onder de volks fronttroepen een ware slachting aangericht. Ook Behobie gevallen Uit Hendaye wordt gemeld, dat thans ook Behobie na hardnekkige verdediging door de regeeringstroepen in handen der opstande lingen is gevallen. Ds.C.F.WESTERMANN VRAAGT EMERITAAT AAN AMSTERDAM, 4 September. Ds. C. F. Westermann, oudste predikant bij het Her steld Evangelisch Luthersche kerkgenoot schap en bij de Hersteld Evangelisch Luther sche gemeente te Amsterdam, heeft, op me disch advies, zich genoodzaakt gezien tegen 1 November a.s. emeritaat aan te vragen. Ds. Westermann heeft 45 jaar het predik ambt bediend. Hij arbeidde voorheen in de Evangelisch Luthersche gemeenten Wilder- vank en Schiedam en werd in 1900 naar Am sterdam beroepen. Van 1908 tot 1924 was hij secretaris en van 1924 tot heden is hij voorzit ter der algemeene kerkelijke commissie en de algemeene kerkelijke vergadering. Ook is hij sinds jaren voorzitter van het Nederlandsch Luthersch Genootschap voor in- en uitwendi ge zending. Ook buiten de kringen van de Nederlandsch Luthersche kerk is ds. Westermann een zeer bekende en geziene persoonlijkheid. Toen indertijd de verkeersrozet gemaakt werd voldeed die goed, maar wij verklappen geen geheim als wij schrijven, dat eenige ver- keers-deskundigen van te voren de vrees heb ben geuit, dat de cirkel te klein ontworpen was om een ideaal verkeer ook mogelijk te maken bij een toegenomen intensiviteit. Het verkeer op dit punt is nu inderdaad sterk toegenomen, o.a. als een gevolg van het ge reedkomen van de brug over het Zuider Bui ten Spaarne. Als een ronde vluchtheuvel klein of betrek kelijk klein gemaakt wordt, houdt men in zeker opzicht knooppunten. Die vervallen evenwel als de cirkel groot wordt aangelegd, zooals bijvoorbeeld op de Groote Markt. Dan lost al het verkeer zich in den cirkel op en worden de snijpunten voorkomen. Alleen moet dan de bestuurder uitkijken naar voor hem uitrijdende voertuigen die naar rechts gaan afbuigen en naar voertuigen die uit de zijwe gen komen om zich een plaats te verzekeren in het cirkelende verkeer. Maarde verkeerscirkel is vermoedelijk alleen grooter te maken als beslag gelegd wordt op eenige omliggende terreinen, ter wijl ook het begin van de Dreef opgeofferd zou moeten worden om het bij het cirkelende verkeer te betrekken. Bovendien moet dan het transformatorhuisje dat nu bij het begin van de Dreef en den Wagenweg staat ver plaatst worden, want 't belemmert het uit- zichx. 4 In de toekomst zal op dit steeds drukker wordende punt naar een verder gaande verbe tering gestreefd moeten worden. Een ver- keers-deskundige dien wij over deze quaestie spraken meende dat voorloopig nog met een eenvoudige op lossing volstaan kan worden. Namelijk het opstellen van verkeerssignalen die het verkeer om den cirkel van het Plein stop zetten als een tram passeert. Het grootste gevaar van dit oogenblik is namelijk, dat de tram dwars door het cirke lende verkeer heengaat. Hoe gevaarlijk dat is, vooral voor automobilisten die van buiten komen en dat zijn er velen! is nog Dins dagmiddag aangetoond, toen een groote toe- ringcar met buitenlanders die van den Wa genweg kwam door een Leidsche tram gegrepen werd. De verkeerslichten zouden moeten gaan branden als een tram naderde. Er zouden dus roode stoplichten moeten ko men aan het begin van den Wagenweg voor de voertuigen, die naar de stad of de Baan willen. Eveneens stoplichten aan de Zuidzijde van den cirkel even voor de kruising van de tramrails om te voorkomen dat voertuigen uit de stad of de Dreef komend de Baan op gaan als er een tram nadert. Het verkeer StadWagenweg zou dan on gehinderd kunnen doorgaan. Dit wat de Leidsche en de tramwagens van de lijn- SchotenHeemstede betreft. Voor het veilig passeeren van de Amsterdam- sche diensten zouden stoplichten gemaakt moeten worden op de twee plaatsen waar de trams het verkeer kruisen, namelijk bij de Tempeliersstraat en bij de Baan. In een volgende artikel iets over een ander gevaarlijk verkeerspunt. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, ivaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GÊHEEL KOSTE LOOS 'thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. VRAAG: 1. Wat is de goedkoopste gelegen heid en wat zijn de kosten om van het eindpunt der electrische tram Haarlem-Amsterdam te Amsterdam naar het vliegveld Schiphol te ko men? 2. Hoeveel kost het entree voor Schiphol en wat zijn de kosten voor het verkrijgen van een verklaring van het interieur der vliegtuigen enz.? 3. Zijn hiervoor bepaalde dagen en uren be stemd? Zoo ja, welke? ANTWOORD: 1. Met de tram (lijn 1) naar de Schinkelkade en vandaar per boot naar Schip hol. Kosten enkele reis en retour voor volwasse nen 25 en 35 cent en voor kinderen 10 en 20 cent. (Tram 11 cent). 2. Entree met rondleiding 30 cent per persoon. Gezelschappen van minstens 50 personen 25 cent. Gewoon entree zonder rondleiding 15 cent per persoon. Entree voor scholieren en jeugdvereeni- gingen 15 cent per persoon (met rondleiding). 3. Dagelijks VRAAG: 1. Op welke dagen en uren Is het Vredespaleis, het Mauritshuis, de Gevangenpoort, het Koninklijk Paleis, het Huis ten Bosch en de gebouwen der Staten-Generaal (Eerste en Twee de Kamer) te 's-Gravenhage te bezichtigen? Zelfs de postzegel is eens uitgevonden. Het moge vreemd klinken, dat men hier van een uitvinding- spreekt, het is er niet minder waar om. Want de postzegel is uitgevonden in een tijd, dat men nog geen „uitvinders" had, die hiervan een beroep maakten. Ls niet het buskruit (het echte) uitgevonden door iemand die naar goud zocht, is niet in deze, onze stad, de boekdrukkunst (zij het mis schien slechts voor de helft) uitgevonden in een speelsch oogenblik? Het uitvinden, dat „vanzelf" kwam, is vrijwel verdwenen en daarvoor in de plaats zijn gekomen de „uit vinders". De uitvinder van de postzegel moet geweest zijn Sir Rowland Hill. In zijn tijd, wij spreken van het begin der negentiende eeuw, verzond men de brieven ongefrankeerd. De vracht prijs, die overigen varieerde naar den afstand van 15 tot 60 cent en hooger werd bij aan komst voldaan. Doch het was een dienst, waar weinig omging, die slecht werkte en veel van het toevertrouwde materiaal verdween. Sir Rowland Hill kwam op het idee, de vrachtprijs te verlagen, waardoor meer ge bruik van den dienst gemaakt zou worden en een betere controle mogelijk was. Hij be dacht een postzegel van één penny, waarmee men iederen brief door het geheele land kon verzenden. In 1837 werd dit plan bedacht en pas in 1840 zag de Engelsche regeering er het nut en de uitvoerbaarheid van in. De eerste postzegel, verscheen. Al spoedig, omstreeks 1846 of '48. ontstond er liefhebberij, om de papiertjes, die het port vertegenwoordigden, te verzamelen. Als een loopend vuurtje ging dit door de pers en al gauw deden zich stemmen hooren, die beweer den. dat deze rage spoedig tot het verleden behooren zou. Het was toen 1850, thans schrijven wij 1936 en in onze stad wordt een jaarvergadering gehouden van de Nederland- sche philatelistenvereeniging „Op Hoop van Zegels". Een vraag, die iedere beginner in de phila- telie zich eigenlijk behoorde te stellen, maar die weinigen zich blijken te stellen is, wat moet ik verzamelen en hoe? Want als men bedenkt, dat er ongeveer 65.000, zegge vijf en zestigduizend catalogus nummers bekend zijn, en als men daar dan nog bij bedekt, dat veel van die nummers nog in tal van uitvoeringen bekend zijn, dan is het te begrijpen, dat niemand ter wereld in staat is, een volkomen volledige verzameling te vormen. En dan is het toch nog beter, een klein gebied stelselmatig te behandelen, dan maar te hooi en te gras uit de heele wereld wat zegels bijeen te zoeken. Een goede verzamelaar beperkt zich. Veler belangstelling gaat in het bijzonder uit naar eigen land en koloniën. Doch reeds daar vindt men een uitgebreid terrein, terwijl de nauwkeurigsten zelfs een dergelijke collectie uiterst omvangrijk kunnen maken. Want niet alleen kleur, afbeelding, waarde zijn van be lang. Het aantal tandjes, kleine fouten, die niet bij alle exemplaren gevonden worden, het zijn allemaal variaties, het zijn voor de ver- woedste postzegelliefhebbers eigenlijk redenen om een postzegel „toch héél anders" te noe men. Reeds vaak heeft men berichten kunnen lezen over hooge prijzen, die voor postzegels werden betaald. Een enkele maal komt een dergelijk, veelal uniek exemplaar, op de markt,, met het gevolg dat enkele zeer vermo gende verzamelaars, George V bezat een bijzónder kostbare verzameling den prijs opdrijven tot angstwekkende bedragen. Doch dit is één liefhebberij voor enkelen. Voor dé velen, die deze sport bedrijven zonder den steun van een groot' vermogen, is echter steeds de weg open gelaten, om van hun col lectie iets zeer moois te maken. Want ook in de goedkoope exemplaren is variatie. En ten slotte geeft een foutlooze collectie van gang bare zegels misschien nog meer voldoening dan het bezit van enkele, eigenlijk veel te duur betaalde, unica. <U5!/DE:NOOR.D&riSLU!& De tijd met zwemmen doorgebracht Is niet verloren, 't gaf U kracht. (Adv. Ingez. Med.) 2. Wat zijn de kosten hiervan? ANTWOORD: Vredespaleis: van 2 tot 4 uur op alle werkdagen en op den eersten en derden Zon dag van de maand benevens op Eerstén en Twee den Paasehdag. Kosten 0.50. Mauritshuis: Op werkdagen van 1 Nov. tot 1 Maart; van 10 tot 3 uur; van 1 Maart tot 1 April 10 tot 4 uur; 1 April tot 1 Oct.: 105 uur; 1 Oct. tot 1 Nov. 104 uur. Op Zon- en feestdagen van 1 uur af geopend. Toegangsprijs 0.25. Woens dag, Zaterdag, en Zondag 10 cents. Gevangenpoort: eiken dag. Tot 1 Oct. van 10 tot 17 uur.; Zon- en feestdagen van 1 uur af ge opend. Kon, Palels Noordeinde: 1 Mei1 Oct. tot 5 uur (van 9 uur af), entree 0.25, kinderen 0.10 Huis ten Bosch: van 95. Entree 25 ct„ kin deren 10 cent. Eerste Kamer: Maandag, Woensdag en Vrij dag van 24 uur. Kosteloos. Tweede Kamer: Maandag en Donderdag. Kos teloos, 1113 uur. Trèvezaal: Kosteloos van 24 uur. Ridderzaal: 0.10 van 2 tot 4 uur. VRAAG: Ik heb een paar geel gabardine re genpijpen, die door het dragen eenigszins water doorlaten. Wat is daartegen te doen? ANTWOORD: Goed wasschen in warm zeep sop. Daaruit slaan, 10 minuten laten uitdruipen. Vervolgens in een aluinbad (1 kwart pond aluin in heet water oplossen) en daarin 10 minuten behandelen. Tenslotte zonder te wringen glad op hangen te drogen. VRAAG: Weet u een middel om geel geworden ivoren pianotoetsen weer wit te maken? Spiri tus en Vim hielpen niet. ANTWOORD: Afsponsen met waterstof super- oxyde. VRAAG: Hoe krijg ik afgewerkte motorolie uit een licht blauwe zijden kinderjurk? ANTWOORD: Met waschbenzine wasschen en een uurtje in de benzine laten staan. Vervolgens tusschen doeken zoo goed mogelijk uitdrukken en glad ophangen te drogen. De behandeling moet buiten in de schaduw geschieden en geen vuur of vlam in de nabijheid. ZONDAG 6 SEPTEMBER. HILVERSUM I, 1875 M. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.00 Postduivenber tuinbouw- praatje. 9-30 Postduivenber., gram.pl. 10.30 Postduivenber. 10.31 Twee eeuwen Engelsche kunst. 10.50 Cello en harp. 11.15 „Van Staat en maatschappij", causerie. 11.30 „Orvitropia". 12.00 Omroeporkest. 12.45 Gram.pl. 100 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 Causerie over Aziatische kunst. 1.50 Gram.pl. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Reportage muziekconcours te Rotterdam. 3 00 Residentie-Orkest en solisten. 4.30 Gram.pl. (Om 4.45 Sportnieuws ANP.) 5.05 VARA-orkest. 5.30 Sportpraatje. 6.00 Boekbespreking. 6.30 Gram.pl. 6.45 Ned. Herv. Kerkdienst. 8.00 Be richten ANP. Mededeelingen. 8.15 Residentie orkest en soliste. 9.15 Radio-journaal. 9.30 Omroeporkest, Kovacs Lajos' Orkest en solis ten. 11.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Dans muziek. HILVERSUM II, 301 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.) 9.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna Orgelspel. 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 Boek bespreking, om 2.00 gram.pl.) 3.00 Gram.pl. 3.30 KRO-Melodisten. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Geref. Kerkdienst. Hierna gewijde muziek door koren en solist. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Reli gieuze causerie. 8.10 Berichten ANP. Med-e deelingen. 8.20 De KRO-Melodisten mmv zang. 9.00 Gram.pl. 9.20 KRO-Symphonie-orkest (Om 9.50 Gram.pl.). 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gram.pl. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperanto- lezing. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Troise's Mandoline-orkest mmv. solist. I.20 Het Erith British Legión-orkest mmv. solist. 2.05 Het BBC-Northern-orkest. 3.05 Het B. Crook kwintet. 3.35 J. Reynders' orkest. 4.05 Gram.pl. 4.50 Voor de kinderen. 5.10 „The church I look for", causerie. 5.30 Zangsolist en het Grinke-Trio. 6.50 Voordracht. 7.05 Het BBC-orkest mmv solist. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.20 Mantovani's Tipica-orkest. 9.50 Het BBC- Theater-orkest mmv. solist. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Vervolg orkestconcert. 3.05 Nat. Orkest. 4.50 Radiotooneel. 5.50 Ibos- orkest. 7.50 Operette-uitzending. 8.20 Radio tooneel. 11.05 Dansmuziek en populair con- KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert. 10.50 Gram.pl. 11.50 Bach-cantate. 12.20 Gevar. concert. 1.25 Beiersch programma. 2.20 Omroepkwintet. 4.20 Gevar. programma. 7.20 Gevar. concert. 8.20 Omroeporkest mmv. solist. 10.5012.20 Dans muziek. BRUSSEL 322 M. 9 25 Gram.pl. 10.25 dito. 11.25 A. Felleman's orkest. 12.25 Gram.pl. 1.30 Salon-orkest. 2.35 Gram.pl. 3.50 Kamermuziek. 4.35 Klein-orkest. 5.35 J. Schnyders' orkest, ca. 6.50 Gram.pl. 7.20 dito. 8.20 Omroeporkest. 10.30 Gram.pl. II.3512.20 Salon-orkest. BRUSSEL 484 M. 9.20 Gram.pl. 10.25 A. Felleman's orkest. 11.25 Gram.pl. 12.25 Salonorkest. 1.302.05 Gram.pl. ca. 2.20 Reportage. 4.20 Gram.pl. 5.20 Reportage. 6.20 Jeugdvuur en gram.pl. 7.35 Gram.pl. 8.20 J. Schnyders' orkest. 8.50 Viool recital. 9.35 Vervolg van 8.20. 10.30 Salon- orkèst. 11.20—12.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.20 Vroolijk programma mmv. solisten, het Omroepkoor en -klein-orkest. 10.20 Berichten. 10.40 Trio-concert. 11.05 Scheepsweerbericht. 11.20 Omroepdansorkest, vrouwentrio en man- nenkwartet. 12.201.15 Dansmuziek. MAANDAG 7 SEPTEMBER 1936. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.platen; 9.00 Jetty Cantor's En semble; 10.00 Morgenwijding. Gram.platen; 10.30 Jetty Cantor's Ensemble; 11.00 Gram. platen; 12.00 Cantabilé-orkest en orgel; 2.00 Voordracht; 2.20 Residentie-kwartet, gram. platen en voordracht; 4.00 Piano-recital; 4.30 Muzikale causerie; 5.30 Kovacs Lajos en or gelspel; 7.00 Dansmuziek; 7.45 Causerie over de 35ste Jaarbeurs; 8.00 Berichten A.N.P.; 8.10 Gram.platen; 9.00 Omroeporkest, soliste en koor; 11.00 Berichten A.N.P.; 11.10 Gram. platen. HILVERSUM II. 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.15 Gram.platen; 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr. Lectuur; 11.30 Chr. Friesch halfuurtje; 12.15 Gram.platen; 12.30 Stichtsch Salon-orkest; 2.00 Voor de scholen VRAAG: Wat is een recept voor bramen op brandewijn? Bestaat dit niet, hoe woet ik dan bramenjam maken? Ik heb ongeveer een kilo bramen. ANTWOORD: Wasch de bramen en overgiet ze met de brandewijn tot ze goed onder staan. De bramen kunnen worden opgekookt, doch de drank wordt smakelijker, wanneer men de bra men ongekookt in de brandewijn zet en iets langer laat staan. De hoeveelheid der bramen naar smaak te bepalen. Gebruik van inmaak- brandewijn is aan te bevelen. VRAAG: 1-Ioe verwijder ik een spekvetvlek uit een donkergrijs pak? ANTWOORD: Met waschbenzine goed afwrij ven en dir#ct daarna de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uurtje verwijderd kan worden. BRAMENJAM. Ter aanvulling van het on langs in deze rubriek vermelde recept voor bra menjam zij nog vermeld, dat een geschikte hoe veelheid is: 1 K.G. bramen, 750 G. suiker en het sap van 1 citroen. Het citroensap moet er op het laatst bijgevoegd worden. De suiker heeft een be derfwerende werking. Van veel belang is ook, dat de potten en flesschen eerst terdege worden schoongemaakt en uitgekookt, en dat gave vruch ten worden gebruikt. De jam kan worden afge sloten met een dun laagje parafine (verkrijgbaar bij den drogist). De parafine wordt in een pan netje verwarmd en daardoor vloeibaar gemaakt. Na bekoeling stolt ze weer en vormt daardoor een uitstekende afsluiting. Bij het openen der jam potjes kan de parafine worden gewasschen en gedroogd en een volgenden keer weer gebruikt. VRAAG: Mijn clivia zit vol met roestplekken. Kunt u mij ook zeggen, hoe dat komt? En wat moet ik daartegen doen? ANTWOORD: Zijn het werkelijk roestplekken. die u er kunt afwasschen, neemt u dan zeepwater waardoor een scheut spiritus en wasch de bla deren daar eenige keeren mee. Na de behan deling met schoon water naspuiten. Indien het bruine plekken zijn, veroorzaakt door de zon, toen de bladeren nat waren, dan kunt u ze niet meer er af krijgen. Vraag uw kennissen, wat succes eigenlijk is en gij zulit de meest uiteenloopende, om niet te zeggen verwarde antwoorden krij gen. Succes? Nou dat isals je geluk hebt, zal de een zeggenals alles je meeloopt zal een tweede verbeteren. Succes is, als je levensomstandigheden zoo zijn, als je ze graag hebben wilt.... weet iemand anders. Van alles is iets waar; maar niets is ge heel waar. Deze groote algemeene waarheid kan ook hier van toepassing zijn. Het is een merkwaardig verschijnsel dat bijna iedereen, die meer dan een vluchtige gedachte schenkt aan het succes van anderen, bijna onveran derlijk tot de slotsom komt, dat succes iets is, nu ja, iets van buiten af, iets, dat on afhankelijk van onzen wil in ons leven komt en ons op onverklaarbare wijze soms in den steek laat. Succes laat zich niet dwingen, is een zeer gangbaar gezegde, dat er toe mee helpt om een algemeen verbreide dwaling te helpen versterken. Natuurlijk laat het succes zidh wél dwingen. Waarom ook niet? Er is geen enkele reden waarom het succes zich niet zou laten dwingen. Succes is als een grillige söhoone vrouw; nimmer zijn wij zeker van hetgeen ons geboden wordt. Dus toch een onberekenbare invloed van buitenaf? Geenszins, want ook grillige schoone vrouwen laten ziöh maar al te gaarne dwin gen, mits de hand van den meester de ware dwangmiddelen weet toe te passen. Geluk en succes zijn volstrekt niet synoniem a-1 worden deze twee begrippen ook nog zoo vaak met elkaar verward. Succes en geluk gaan vaak samen en het eene is dikwijls een gevolg van het andere. Geluk is echter toegift op den levensweg, terwijl succes niet meer of minder dan plicht is. Ja zeker, u heeft goed gelezen; er staat plicht! Hoe kan nu succes een plicht zijn? Ik zal het u aantoonen. Wanneer wij van de veronderstelling uit gaan, dat succes voor driekwart van onszelf afhangt en voor het overige van omstandig heden (en niet omgekeerd) zooqls maar al te vaak beweerd wordt, dan wordt het ons duidelijk, dat er meer steekt achter succes dan de traditioneele „gunstige omstandig heden zonder meer". Wilt ge hiervoor een bewijs? Zoek dan een grooten nul onder uw be kenden (het zal u niet moeilijk vallen er een te vinden!) Stel u dien nu voor, begiftigd met alle mogelijke „gunstige omstandigheden", geld, relaties, kruiwagens, positie, kortom: gansch een samenstel van begeerlijkheden. Ga ver volgens met uzelf te rade wat hij pres- teeren zal onder deze bij uitstek gunstige constellatie; gij zult spoedig tot de overtui ging komen dat de man niets presteeren zal, niettegenstaande de vele hem geboden kan sen. Wanneer ik zeg presteeren dan bedoel ik natuurlijk niet, het figureeren op een kan toorstoel en het incasseeren van door anderen verdiende gelden, doch het daadwerkelijk persoonlijk bijdragen tot nut van het al gemeen. Uw nul presteert dus niets, niettegenstaan de het geluk. Hij is geen „succes". Wat zijn dan wel de middelen om het suc ces te dwingen? Niet hij is de meest geneigde tot succes, wiens levensomstandigheden zich toevallig aanpassen aan zijn kunnen; doch hij die door inspanning van alle krachten opgewassen blijkt te zijn tegen omstandigheden, goed of kwaad. Waaruit dus volgt: dat wij ons hebben aan te passen en zoo noodig ons om te vor men: succes is edn levenshouding. Is het niet doodeenvoudig?! In theorie ja! In de praotijk is het ietwat moeilijker, maar.het ise dubbel en dwars de moeite waard! AMY GROSKAMP TEN HAVE. 2.35 Gram.platen; 2.45 Wenken voor de keu ken; 3.15 Gram.platen; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Cello en piano; 6.00 The Regent Hall Band; 6.35 Gram.platen; 7.00 Berichten. Sportuit slagen; 7.15 „Calvinistisch Studentenleven aan Openbare Universiteiten; 7.45 Reporta ge; 8.00 Berichten; 8.15 Gram.platen; 8.50 „Het Koninkrijk Gods en het Staatsleven"; 9.20 Chr. Dameskoor en orgel. (Om 10.05 Be richten A.N.P.) 10.45 Gram.platen. Schriftle zing. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gram.platen; 12.05 A. Orgelist en zijn orkest 12 50 Sted. Orkest Whitby; 1.35 Orgel concert; 2.20 Gram.platen; 2.50 Piano-recital, 3.20 R. Powell's kwintet; 4.05 Voordracht; 4.20 Teversal Colliery-orkest; 5.05 Viool en piano; 5.35 Balalaika-muziek; 6.20 Berich ten; 6.50 Dansmuziek; 7.35 Het Campoli-trio en solist; 8.20 Hoorspel met muziek; 9.20 Piano-recital; 10.00 Berichten; 10.30 Buiten-, landsch overzicht; 10.45 BBC-orkest en so list; 11.35 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl.; 11.20 Orkestconcert; 2.50 Gram.platen; 4.20 Symphonieconcert; 5.50 Orkestconcert: 8.20 Zang; 9.05 Capella- kwartet; 11.05 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestconcert; 12.20 Omroepkleinor- kest; 1.35 Nedersaks. Symphonic-orkest; 2.35 Gram.platen; 4.50 Piano-recital; 5.10 Lite rair-muzikaal programma; 6.20 Vroolijk pro gramma; 8.30 Weekoverzicht; 9.20 Orkest- concert; 10.40 Cello, piano en voordracht; 11.20 Orkestconcert. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gram.platen; 12.50 Omroeporkest; 1.30 Salon-orkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Dansmuziek; 6.50 en 7.20 Gram.platen; 8.25 Salon-orkest; 9.20 Dansmuziek; 10.30 Gram. platen. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gram.platen; 12.50 Salon-orkest; 130 Omroeporkest; 5.20 Dansmuziek; 6.35 Piano recital; 6.55 Zang; 7.15 Cello-recital; 8.20 Braziliaansche Volksmuziek; 8.50 Radio-too- neel met muziek; 10.30 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Gram.platen; 8.50 Concert m.m.v. so listen, koor en orkest; 10.20 Berichten; 10.40 Viool en piano; 11.05 Scheepsweerbericht; 1120 Saarbrücker Amusements-orkest.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2