Belegering van het paleis Noordeinde duurt voort Gejubel van de menigte houdt niet op. iVRIJD'A'G 11 SEPTEMBER 1936 Steeds weer moet de Koninklijke familie zich vertoonen. Fransche dag op de Jaarbeurs. De overval door N. S. B.-leden te Abcoude. „Spar-winkeliers" congres- seeren. Een halve eeuw geleden Regeerïng wil buitenlandsche spaarkassen verbieden. Motorrijder voor een tram gevallen. Onvoorzichtig autobestuurder, Nederlander te Berlijn veroordeeld. Jit Haarlem's Dagblad van 1886. Kinderen door onderwijzer besmet. Bemanning van de „Sirenes" naar Noorwegen. Heete thee gedronken. Motorrijder en duo-passagiere zwaar gewond. Aan den dood ontsnapt. De belegering van het paleis op het Noordeinde te 's-Gravenhage blijft voortduren. De geestdrift der tienduizenden is nog onverzwakt en men blijft uren staan in de hoop iets, al is het maar een glimp van het verloofde paar, te zien. Wanneer deze zich dan vertoonen, barsten de jubelkreten en het gejuich los en breekt het opgekropte verlangen om zijn medeleven te uiten, zich baan. Maar ook elders in het land blijft de vreugde over de vorstelijke verloving bestaan en op vele plaatsen heeft men Donderdag op zeer geslaagde wijze feest gevierd. H.M. de Koningin heeft Donder dagavond 6 uur ten paleize Noord- einde ontvangen de voorzitters van de Eerste Kamer en van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den voorzitter van den ministerraad en de ministers, den vice-president van den Raad van State, den commissa ris der Koningin in Zuid-Holland, den Gouverneur der Residentie, den directeur van het Kabinet der Ko ningin en den burgemeester van 's-Gravenhage teneinde hen in de gelegenheid te stellen hun geluk- wenschen aan te bieden aan de Ko ningin en aan Prinses Juliana en aan Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld. Het was den geheelen middag in de om geving van het paleis zeer druk. Duizenden en duizenden stonden in de omgeving van het paleis te wachten, in de hoop de Prinses en den Prins te zien. Men kortte zich den tijd door het zingen van liederen, afgewis seld door het geroep: Leve de Prinses en de Prins. Van half zes af was het een aan- en afrijden van auto's, welke de autoriteiten, die om zes uur ter audiëntie genoodigd wa ren, naar het paleis brachten. De audiëntie duurde tot ruim half zeven. Toen zag men de ministers en de overige genoodigden vertrekken. Eenigen uit het pu bliek zagen een glimp van Prinses Juliana voor een der ramen van de bovencorridor. Toen barstte een gejuich los dat overging in luid gejubel en gezang, dat minuten lang aanhield. Men riep om de Prinses en den Prins. Zij lieten zich echter niet zien en me nigeen, die uren had staan te wachten meende reeds, dat hij weg moest gaan zon der Prinses Juliana of Prins Bernhard ge zien te hebben, toen een lakei voor een dei- vensters verscheen en dit hoog open schoof. Toen was het publiek niet meer te houden. Men-begreep, dat het ver loofde paar zich wederom zou ver toonen om de menigte te danken voor alle hulde en bewijzen van aanhan kelijkheid. En inderdaad enkele seconden later verschenen Prinses Juliana en Prins Bernhard, lachend en wuivend voor het venster en dankten vrien delijk voor de hartelijke ovatie, wel ke het publiek hen bracht. De mensehen,menigte drong op, men kon slechts met moeite door de politie op een afstand gehouden worden. Honderden en honderden kleine vlaggetjes verschenen eensklaps niemand wist waar deze zoo plotse ling vandaan kwamen zakdoeken en hoeden gingen in de lucht, kort om het was weder een van die spon tane en grootsche betoogingen zoo als ons vorstelijk huis deze in den loop der laatste dagen reeds tal- looze malen heeft ontvangen. 'Het jonge paar trok zich terug, en tot ver rassing van het publiek kwam de Koningin met de Prinses van Lippe-Biesterfeld even voor het open raam en ook zij hadden een hartelijke hulde in ontvangst te nemen. Nog eenmaal verscheen Prinses Juliana met Prins Bernhard voor het venster, weder om barstte een gejuich los. Toen deed Prins Benno met een kwiek gebaar het raam dicht, woof nog eenmaal met beide handen en ver dween met de Prinses. Het publiek begreep, dat het toen afgeloopen was en langzaam begon het zich te verspreiden. Weer het politiecordon doorbroken. 's Avonds had de politie de toe gangswegen in de onmiddellijke na bijheid van het paleis, afgezet ge houden. Toen echter werd de druk te groot en stormde men van de trottoirs naar voren, tot dicht voor het paleis. De doorbraak vertoonde een dergelijk beeld als Woensdagavond. Vele vrouwen en ook kinderen werden on der den voet geloopen en uit de massa naar buiten gedragen. Tusschen de collonade wa ren leden van het Roode Kruis aanwezig om hulp te verleenen. Tegen negen uur vertoonde prinses Juliana met prins Bernhard zich voor een der verlichte ramen aan de voorzijde. Een oorverdoovend gejuich barstte los. Aan het hoera-geroep en het zwaaien met de handen kwam schier geen einde. Ook vertoonde het verloofde vorstelijke paar zich voor de ramen van den linker zijvleugel. Met ongekende geestdrift en enthousiasme jubelde de menigte. Innig ge armd, namen de prinses en haar verloofde deze huldebetuiging in ontvangst, terwijl zij vriendelijk terugwuifden. Enkele oogenblikken later vertoonden zich ook H.M. de Koningin en de moeder en broe der van prins Bernhard voor één der ramen Gejubel en gejuich steeg opnieuw uit de menigte op. Daarna trachtte de politie de betoogers te bewegen, naar huis te gaan. De reactie was echter het zingen van het lied: „We gaan nog niet naar huis". Nog eenmaal verscheen het jonge paar voor het venster. Toen trokken de vorstelijke personen zich terug. Prins Bernhard bleef even alleen staan. Daarna sloot hij het gordijn. De lichten wer den gedoofd en de ramen gesloten. In de massa kwam eenige beweging. Lang zaam verspreidde zich de menigte. Het bleef evenwel in de omgeving van het paleis tot laat in den avond zeer druk. De hoofdstedelingen hebben gisteravond hun vreugde uitgeleefd in het rosarium in het Vondelpark, waar duizenden waren sa mengestroomd, die toegesproken werden dooi den heer Josephus Jitta en prof. mr. C. P. M. Romme. De heer Josephus Jitta las een telegram voor, onderteekend door allen, die de con trole passeerden. Duizenden Amsterdammers, zangers en luisteraars vereenigd in het Vondelpark in het door werkloozen gestichte rosarium te midden der rozen, die ook het wapen der von Lippe- Biesterfeld's sieren, brengen vol vreugde over Uw groot geluk, U beiden hun innigste heil- wensch". Onbeschrijfelijk was het enthousiasme waar mede de feestgangers de tekst van dit tele gram begroeten. Aan de toejuichingen kwam schier geen einde. Toen verscheen nog de heer J. ter Haar Jr. op het podium. „In deze moeilijke tijden bereikte ons plot seling de blijde mare van de verloving van onze prinses. Er is hierdoor iets in stad en land veranderd, een verandering waarover ieder zich oprecht verheugt. Deze verloving heeft een dubbele beteekenis: voor prinses en volk. Wij geven van ganscher harte uiting aan onze vreugde en wij voegen er onze geluk- wensch aan toe. Moge God deze verbintenis zegenen en aldus eindigde spr. moge deze echtverbintenis een bron van groote vreugde en geluk zijn. „Lang leve Juliana, lang leve Benno." Weer barstte het, applaus en gejuich los, weer klonken de vaderlandsche liederen, af gewisseld door marschen van het muziek korps. Bloemen uit een vliegtuig. Het wachten was dan op de K. L. M.-ma chine, die te half tien van Schiphol zou star ten. De apothese van dit vreugdevolle en en thousiaste feest zal gevormd worden door een bloemenregen, die uit het verlichte vliegtuig zou nederdalen. En inderdaad tegen kwart voor tien verscheen de Fokker boven het feestterrein. Lager en lager cirkelde de ma chine, een regen van oranje bloemen daalde op de duizenden neer. Het motorgeronk werd verre overstemd door de jubelkreten van de feestelijke menigte. Het was een fantastisch gezicht, de zware machine, laag boven "het park te zien zweven, afstekend tegen den donkeren avondlucht, een waardig slot van een prachtige demon stratie van een innig gemeente uiting van vreugde over deze vorstelijke verloving. Geestdrift te Rotterdam. Op den eersten avond, dat te Rotterdam een feestavond is georganiseerd ter gelegenheid van de vorstelijke verloving, heeft de Rotter- damsche burgerij in een massale opkomst in het beursgebouw haar liefde voor het vorsten huis ten toongespreid. De burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn, opende de bijeen komst en sprak de verzamelde menigte in een korte, gloedvolle speech toe. Op het aange heven „Leve de prinses, leve de Prins" volg de telkens een oorverdoovend gejuich, gevolgd door het zingen van „Lang zullen ze leven" De redevoeringen van de sprekers, ds. A. T. W. de Kluis en rector H. Drost uit Amsterdam werden herhaaldelijk door enthousiaste be tuigingen van vreugde met de verloving van de Prinses onderbroken. Speciale uitzending naar Indië. Donderdagmiddag heeft de PHOHI een spe ciale uitzending naar Indië verzorgd in ver band met de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard von Lippe. Een programma van nationale muziek en reportage der verlovingsgebeurtenis was sa mengesteld. De heer D. Hans sprak tot de Indische luis teraars over het onderwerp: „Er waren twee koningskinderen" Hij verklaarde dankbaar te zijn, een her denkingswoord te mogen spreken te midden van het feestgewoel, dat bruist en davert door de straten. Zóó had hij in zijn jarenlange journalistieke loopbaan het volk van den Haag nog nooit gezien, behalve misschien bij de geboorte der Prinses. Er waren twee ko ningskinderen, die kregen elkander zoo lief en een jubelstorm is over Holland geslagen. Een buitenlandsch journalist seinde dezer da gen naar zijn blad: „Het Nederlandsche volk is thans het gelukkigste ter wereld". Inder daad. Wij vergeten eenige dagen den nood der tijden en zien alleen de nationale bruid en haar bruidegom en hun familie. Nederlanders in Indië zei spr. denkt niet, dat gij thans ver af zijt van ons. Neen. wij voelen als het ware uw harte-klop, wij hooren uw stem, wij vernemen uw geestdrift en uw vreugde uit de vele telegrammen, die ons bereiken, en zoo zijt gij bij ons en leeft en staat gij in ons midden Het is één volk, één stam, één dynastie. Waar de Prins vertoeven zal. Als over eenigen tijd de eerste spontane nationale vreugde eenigszins zal zijn geluwd, als ook de officieele verlovingsfeesten op „Het Loo" ten einde zijn, zal prins Bernhard zich eenige maanden in een rustige omgeving wij den aan de studie van het Nederlandsche volk en zijn belangen. Reeds in zijn radio rede kondigde de prins deze plannen aan. Het is zoo goed als zeker, dat voor dit doel het buiten „De Sperwershof" van jhr. mr. W. F. Roëll te 's-Graveland zal worden uitver koren. Op deze fraaie buitenplaats, waar groote vrienden van prinses Juliana wonen, heeft prins Benno reeds meermalen vertoefd en eenige keeren was hij gelijktijdig met de prinses de gast van de familie Roëll. Ontgetwijfeld leent dit statige', rustige buiten, zich bijzonder voor de plannen van den toekomstigen prins-gemaal. Toen wij er Donderdag een kijkje hebben genomen, over goot een warme zon de fraaie boomengroe- pen en frisch groene grasgazons, die het huis omlijsten. Boven de hoofdingang wap perde vroolijk de nationale driekleur Aet oranje wimpel en nog voor wij aanschelden, sprong een jonge, mooie hond, Silvia, lustig blaffend op ons toe. Op de bovenverdieping bevindt zich aan de achterzijde van het huis een fraaie, stemmige kamer, waar de prins reeds eerder verblijf hield en welke ook voor den komenden studietijd voor hem zal zijn gereserveerd. Vanuit deze kamer heeft men een prachtig uitzicht over het mooie Span- derswoud, dat tusschen Hilversum en 's-Gra veland ligt. In de rustige bibliotheek zal de prins zich voor zijn komende taak kunnen voorbereiden. Als het beste antwoord, dat men In Nederland kon geven op het qrgani- seeren van een Nederlandschen dag, tijdens de onlangs gehouden jaarbeurs te Parijs, hebben de bestuurderen van de Kon. Ned. Jaarbeurs Donderdag te Utrecht een Franschen dag georga niseerd, ter gelegenheid waarvan men ongeveer 50 Fransche autoriteiten en zakenlieden had uitgenoodigd om naar Utrecht te komen en daar zelf o.a. de collectieve Fransche inzending alsmede het nationale gedeelte van onze jaarbeurs in oogenschouw te komen nemen. Het gezelschap, dat reeds Woensdagavond in de hoofdstad arriveerde, werd te drie uur Donderdagmiddag in het administratiegebouw van de jaarbeurs te Utrecht ontvangen en verwelkomd door den voorzitter, dr. F. L. Fen- tener van Vlissingen. Er werd een rondgang gemaakt over de beurs, waarbij in het bijzon der aandacht werd besteed aan de Fransche deelneming. Te half vijf 's middags werden de Fransche gasten in het Centraal Museum door het Utrechtsche gemeentebestuur ontvangen. Donderdagavond waren de Franschen de gasten van het Jaarbeursbestuur aan een feestdisch in hotel des Pays Bas. Bij den aan vang der maaltijd stelde dr. Fentener van Vlissingen een dronk in op den president der Fransche republiek, die door den heer La- roche-Joubert beantwoord werd met een dronk op H.M. de Koningin. ZIJN KINDJE GEDOOD. De procureur-generaal vraagt vrijspraak. Het gerechtshof te LeeuVvarden behandel de Donderdag de zaak tegèn den 22-jarigen Y. K., die door de rechtbank te Leeuwarden tot vijf maanden gevangenisstraf was ver oordeeld wegens moord op izijn zes maanden oud dochtertje, dat aan een ongeneeslijke kwaal leed. De procureur-generaal eischte vernietiging van het vonnis en vrijspraak. Positief bewijs te .geven omtrent het ten laste gelegde aldus de procureur, is zeer moeilijk al heeft ver dachte bekend, schuldig te iziijn aan den dood van zijn kindje. Het geldt hier een buiten gerechtelijke bekentenis. Rede van dr N. J. Polak. Voor de eerste maal is Woensdag in de Apollohal te Amsterdam het congres gehouden van „De Spar", de sedert kort in ons land be staande organisatie van kleine winkeliers, die zich vrijwillig hebben aangesloten bij de N.V. Spar-Centrale, die werkt als een groot cen traal lichaam voor inkoop en verkoop van waren en die de gezamenlijke reclame-cam pagnes verzorgt. De strekking der „Spar"- beweging is, den aangesloten kleinen winke lier alle voordeelen te laten genieten, die hem ten deel zouden vallen als filiaalhouder van een grootbedrijf, zonder dat de aangesloten winkelier echter filiaalhouder is en zijn zelf standigheid verliest. Dit eerste congres werd bezocht door ca. 800 ,,Spar"-winkeliers uit alle deelen van het land. Na een inleidende rede van den voorzitter, den heer Hanf. en het verzenden van een fe licitatie-telegram aan het Koninklijk huis, hield prof. Dr. N. J. Polak, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, een in leiding over de nieuwe vormen van distributie. Hij betoogde, dat veel wat tegenwoordig sa neering of ordening genoemd wordt, een ge meenschappelijk streven naar oogenblikkelijk voordeel is, waarbij men geen oog heeft voor het maatschappelijk effect der genomen maatregelen in de toekomst. Ordening dient gevonden te worden door te zoeken niet naar het kleinste gemeene veelvoud maar naar den grootsten gemeenen deeler der gemeenschap pelijke belangen. Het huidige distributiebedrijf had tal van fouten, veroorzaakt door het stre ven naar oogenblikkelijk voordeel met ver onachtzaming van de economische taak. Spr. zette uiteen, wat hij noodig achtte om de selectiefunctie in de distributie beter tot haar recht te doen komen. Hij weidde daarbij uit over de eischen van vakkennis en de mo gelijkheden van samenwerking in deze, als mede over de perspectieven, die zouden wor den geopend, als de fabrikant, de grossier en de winkelier resp. hun neiging tot uitschake ling, tot monopoliseering van bepaalde arti kelen en tot het pousseeren van oogenblikke- lijke voordeelen biedende waar zouden mati gen. Onverschillig is het spr., welken vorm het distributiebedrijf heeft. Kleinbedrijf, groot bedrijf, coöperatie, ze hebben alle him plaats. Ten slotte overheerscht in eiken wedijver het persoonlijk element. Voorop sta bij eiken be drijfsvorm de maatschappelijke taak. Die te vervullen is het welbegrepen belang van den betrokkene, want wie 't beste dient, het best verdient. Tenslotte hield de heer A. J. M. van Well, stichter van het eerste vrijwillig filiaalbedrijf in Nederland en iniatiefnemer tot de Spar- beweging een korte rede over de verplichtin gen der winkeliers tegenover het publiek. Gedeeltelijke beantwoording van vragen. De minister van Justitie heeft geantwoord ten vervolge op de beantwoording van vra gen van den heer Albarda in verband met een overval, welke in den nacht van 17 op 18 Juli 1936 nabij Abcoude door eenige leden van de N. S. B. op een groep weerlooze an dersdenkenden zou zijn gedaan: Het is den minister bekend, dat in den nacht van 17 op 18 Juli 1.1. in de nabijheid van Abcoude een aantal personen, die zich be zig hielden met het aanbrengen van een den zin omkeerende toevoeging aan een op den weg gekalkte leuze van de nationaal-socialis- tische beweging, zijn mishandeld, en dat een door hen gebruikte vrachtauto is beschadigd en in een sloot aangetroffen. Volgens verkla ring van de getuigen zouden aanhangers van de genoemde beweging zich aan de bedoelde feiten hebben schuldig gemaakt. Deswege is dan ook tegen eenige personen, aanhangers van de nationaal-socialistische beweging, als verdachten een onderzoek inge steld. Gezien het stadium, waarin dit onder zoek thans verkeert, is het nog niet mogelijk omtrent de bijzonderheden, welke in de ge stelde vragen worden ter sprake gebracht, met eenige zekerheid mededeelingen te doen. GROOT AANTAL JAPONNEN GESTOLEN. Dieven .hebben uit een magazijn aan de Heerengracht te Amsterdam 650 japonnen gestolen ter waarde van f 3500. Voorloopig ontbreekt nog elk spoor van de daders. Wetsontwerp ingediend. De regeering heeft bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp tot wijziging van de wet op het levensverzekeringsbedrijf. Het ontwerp beoogt aan buitenlandsche spaar- kasondernemimgen te verbieden hier te lan de werkzaam te zijn. Thans is er geen zoo danige onderneming, die in Nederland haar bedrijf uitoefent; de strekking van het ont werp is dan ook van bloot preventieven aard FRAUDE BIJ „KLEURENPRACHT" ONTDEKT. Acht personen, verkoopers van kaartjes en controleurs, werkzaam bij de expositie „Kleu renpracht" te Amsterdam zijn gearresteerd, verdacht van het plegen van fraude met entreebiljetten. Zij zouden kans hebben ge zien bij verkoop van biljetten aan gezel schappen één of meer der kaartjes achter te houden en zouden deze dan later voor eigen rekening hebben verkocht. Aan de gevolgen overleden. Donderdagochtend heeft op het Zieken te 's Gravenhage, een ernstig ongeluk plaats ge had. De 40-jarige motorrijder E. van D., wo nende op het Hildebrandsplein aldaar, pas seerde links de tram. Bij het passeeren slipte hij en kwam juist voor de tram te vallen. De tram kon nog tijdig stoppen, maar de motorrijder bleek door den val zoo ernstig ge wond te zijn, dat hij korten tijd na zijn op neming in het ziekenhuis is overleden. Oorzaak van een ernstig ongeluk. Donderdagmiddag tegen half zes is op den Rijksstraatweg tusschen Muiden en Naarden de dertig-jarige motorfietsrijder G. Hooy uit Blaricum, die van Amsterdam kwam, door een automobilist J. Braunschweig uit Amster dam, die uit de richting van Bussum kwam omvergereden. De automobilist had twee auto's ingehaald en was daardoor links van den weg gekomen. Hij werd door het zonlicht verblind en had daardoor den tegenligger niet gezien. De berijder van het motorrijwiel werd met been- en armbreuk in ernstigen toestand opgenomen en naar de Gerardus- Majellastichting te Bussum vervoerd. Wegens overtreding van de deviezen- verordening. Het strafgerecht te Berlijn heeft den heer de V. een inwoner van Leeuwarden die zich sedert 1 November van het vorig jaar te Ber lijn in voorarrest bevindt, wegens het als buitenlander een Duitsch burger bewegen marken af te geven tegen betaling van buitenlandsche deviezen, veroordeeld tot één jaar en twee maanden gevangenisstraf onder aftrek van de volledige preventieve hechtenis plus een geldboete van 15.000 R.M. Eventueel te vervangen dor twee maanden gevangenis straf. De eisch luidde twee jaar en twee maanden gevangenisstraf en een geldboete van 25.000 R.M. 11 September: De heer E. Kiderlen, te Delft heeft, naar men meldt, op 24 Augustus 1.1. het „wereldrecord op den weg", voor den tricycle geslagen. Hij vertrok te 1 uur 30 min. precies uit Crooswijk bij Rotterdam en arriveerde om 3 uur 18 min te De Meern, bij Utrecht, alzoo een afstand van 52 K.M. afleggend in 1 uur 48 min. Zij zullen er echter geen nadeelige gevolgen van ondervinden. Bij de te Zwolle plaats hebbende keuring van onderwijzend personeel, ingevolge de verleden jaar aangenomen wet, welke het keuren van onderwijzend personeel op besmettelijke ziek ten voorschrijft, bleek één der onderwijzers van een bijzondere school te Kampen lijdend te zijn aan open tuberculose aan de adem halingsorganen. Zulks vias voor de medici aanleiding om ook de kinderen van de klasse der betrokken onderwijzer aan een onderzoek te onderwerpen. 18 van de 32 kinderen rea geerden positief op de hun gegeven injectie, zoodat een röntgenologisch onderzoek noodig werd geacht. Dit laatste onderzoek heeft uit gewezen, dat geen der kinderen van de be smetting nadeelige gevolgen heeft ondergaan. Den onderwijzer is een jaar ziekteverlof ver leend. Kapitein en vijf man blijven op het schip. Donderdagmiddag is een anker van het Noorsche stoomschip „Sirenes", dat bij Cal- lantsoog gestrand is, uitgebracht. Van 3e bemanning zijn de kapitein en vijf personen aan boord gebleven. De overige be manning is naar Rotterdam vertrokken om vandaar scheep te gaan naar Noorwegen. De sleepboot „Utrecht" blijft in de nabij heid om met eventueelen noord-noord-weste- ij ken of noor-westelij ken wind pogingen in het werk te stellen het schip vlot te krij gen. Tweejarig kindje overleden. Een twee-jarig kindje van een familie, wonende in de Reinwardstraat te Amsterdam heeft bij het drinken van gloeiende thee zoo danige brandwonden gekregen, dat het naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd moest worden, waar het later aan de gevol gen is overleden. Door botsing met een auto. Donderdagmiddag omstreeks half vijf heeft te Heerde op den ZWolschen weg een aanrij ding tusschen een motorfiets en een auto plaats gehad. De motorrijder S. uit Zwolle met zijn moeder op de duo, reed in de richting Zwolle toen van 't erf van de villa „De Jonkers kamp" de auto van den heer H. uit Vaas- sen, bestuurd door diens chauffeur afreed. Die motor reed tegen de radiator van de auto op met het gêvolg, dat berijder en duo- passagiere tegen den grond werden gesmakt en ernstig gewond de villa in werden gedra gen. Zij hadden diepe vleeschwonden aan ge laat en handen opgeloopen. Nadat twee dok toren uit Heerde geneeskundige hulp had den verleend, zijn zij naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Werkman onder zand bedolven. Bij de afgravingen te Ubbergen is Donder dagmiddag de rijkswerkman van B'. uit Nij megen door een plotselinge zandinstorting geheel onder het zand bedolven geraakt. Voorbijgangers ontdekten, wat er gebeurd was en nadat zij hulp hadden gehaald konden zij den man, die reeds bewusteloos was, uit zijn benarde positie bevrijden. Men kon de levensgeesten nog bij hem opwekken. Ondanks eenige inwendige kneuzingen is zijn toestand vrij goed. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Donderdagmiddag te omstreeks kwart over twaalf is een felle brand uitgebroken in pand 52 aan de Baan te Rotterdam, waarin geves tigd is de rubber- en lompenopslagplaats van Gompel's Goederenhandel. Met een twintig tal stralen heeft de brandweer het vuur be dwongen. Het spreekt vanzelf, dat de publieke belangstelling op dit drukke uur van den dag bijzonder groot was, temeer, waar aanvan kelijk het gerucht liep, dat het groote pand van „De Bijenkorf" in brand stond. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 15 September 1936 benoemd tot burgemeester der gemeente Olst, mr. A. G. A. Ridder van Rappard. De nieuwe burgemeester van Olst, mr. Rid der van Rappard, is 28 jaar oud en woont te Velp. Hij is volontair ter gemeentesecretarie te Renkum. HERDENKING STATENVERTALING. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch bij belgenootschap besloot, dat ter gelegenheid van de honderddertiende jaarvergadering van het genootschap in Juni 1937 inzonderheid herdacht zal worden het feit, dat het dan juist drie honderd jaar geleden is, dat de statenvertaling verschenen is. Het is de be doeling om zoo mogelijk tot een gezamenlijke herdenking van deze zoowel voor ons volks leven en onze taal in het algemeen als voor de verschillende kerken in het bijzonder zoo be langrijke gebeurtenis te komen. CHRISTELIJKE WERKGEVERS- VEREENIGING. In de Donderdag gehouden huishoudelijke vergadering van de Christelijke Werkgevers- vereeniging, werd door den secretaris en den penningmeester verslag uitgebracht, waarna de voorzitter aan de orde stelde de bestuurs voorstellen tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement, strekkende tot om zetting der Christelijke Werkgeversvereeni- ging in een verbond van Protestansch-Chris- telijke werkgevers in Nederland. Hierover werd uitvoerig van gedachten ge wisseld. Tenslotte besloot de vergadering dere zaak ter "afdoening te stellen in handen eener uitgebreide commissie uit de leden, in samenwerking met het bestuur. De heer W. te Gussinklo te Aaien, werd herkozen als bestuurslid.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2