HET NIEUWE AVONDBLAD Dr. Max Euwe medewerker aan ons blad 21e JAARGANG No. 297 WOENSDAG 21 OCT. 1936 De Reis om de Wereld. Het programma in De Pont. IJMUIDEN jj§ Ziedaar het belang' j§| rijke nieuivs dat wij onzen lezers vandaag HE? kunnen mededeelen. jjj Binnen enkele weken BB zullen onze lezers van de hand van den wereldkampioen IP schaken iederen Zaterdagavond een bijdrage in ons blad aantreffen! Het worden geen schaakrubriekenmaar ar- Hf tikelen, impressies, analyses, persoonsbeschrijvingen, herinne- BÉ ringen en beoordeelingen, die ook ver buiten de wereld van de scha kers, aandacht trekken. De werkloosheid weer iets gedaald. De Gemeentebegrooting voor 1937. De radiorede van minister Van Lidth de Jeude. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2^ cents Incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestaagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct,., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf Is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen. krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. De Amerikaansche journalist Ekins, van het dagblad „World Telegram" heeft zijn reis om de wereld in 18 dagen en 14 uur volbracht en is met een voorsprong van een dag of zes op zijn beide concurrenten, Kieran en miss Kil- gallen, te New-York gearriveerd. In 446 uur heeft hij een afstand van ongeveer 42.000 K.M. per luchtschip en vliegtuig afgelegd, hetgeen een gemiddelde snelheid van 94 K.M. betee- kent. Geslapen heeft de man bijna niet, zoodat hij doodop is thuisgekomen. Maar hij heeft geconstateerd dat zulk een reis voor vele menschen uitvoerbaar is. Zij kost vijfduizend dollar. Nu is het aantal menschen dat zulk een be drag aan een dergelijk zonderling vermaak kan besteden nogal klein. Maar bovendien geloof ik niet dat velen hunner er zich toe aangelokt zullen voelen, al krijgen we natuurlijk pogin gen om het record van Ekins te verbeteren. Er zijn altijd recordjagers te vinden die een eer stellen in zooiets mals. De Amerikanen plegen nogal kinderlijk in deze dingen te zijn. Zij vinden het prachtig, Europa „te doen" in veertien dagen of zooiets. Ekins heeft de heele wereld „gedaan" in 18y2 dag en kan er zich nu op beroemen sdat hij de man is die van de meeste landen het minste heeft gezien. Is dit iets om trotseh op te we zen? Het lijkt mij een volkomen negatieve prestatie. De Engelschman Phileas Fogg, Jules Verne's creatie, volbracht de reis om de wereld in tachtig dagen en in den tijd waarin het boek verscheen, was dat een fantastische vorm van fictie die het aardig deed. Ook had Fogg het excuus van een weddenschap en deed hij het in Jules Verne's opvatting' volstrekt niet om wereldberoemd te worden. Het was een staaltje van koel overleg en ijzig flegma. Een van de bijzondere aantrekkelijkheden van de figuur was trouwens, dat hij zich nooit haastte. In dezen tijd evenwel zijn records tot een soort van heroïek levensdoel geworden. Na ties aan er prat op en ze worden als een zaak van nationale eer voorgesteld. Een soort record-kolder heeft de menschheid be vangen. Mochten er verstandiger wezens op andere planeten wonen, hetgeen steeds min der onwaarschijnlijk lijkt en mochten zij over de middelen beschikken om de Aarde waar te nemen, dan zal hun opinie over ons door de prestatie van Ekins niet verbeterd zijn. Stel u voor dat ze op Mars tegen elkaar zeggen; dat stelletje daar is nu blijkbaar bezig heelemaal dol te worden! Er zijn enkele an dere dingen die tot zoo'n onprettig oordeel met succes kunnen medewerken. Onlangs heb ik met groot genoegen een boek gelezen van een Duitscher, die ook de wereld was rondgereisd en dat gedaan had volgens het stelsel: „ik blijf overal net zoo lang als het .nij bevalt en mijn middelen het veroorloven". Deze man deed er 2V2 jaar over, hetgeen voor een Duitscher niet erg grondig is. Er zijn menschen die, als ze de duiten er voor hadden, er de heele rest van hun leven aan zouden besteden. Maar Richard Katz schreef er in elk geval een zeer lezenswaardig boek over. Hij had veel beleefd en geleerd. Ekins zal over zijn tocht geen lezens waardig boek kunnen schrijven. Hij zal alleen maar kunnen vertellen hoe hard ie ging en hoe moe ie werd. Dat luchtschepen en vliegtuigen hard gaan weten we allemaal. Het is op velerlei wijzen beschreven. En dat iemand moe wordt als hij in 18etmaal bijna niet slaapt, behoeft geen toelichting. Ronduit gezegd: Ekins' reis is pure onzin. Er wordt geen enkel belang mee gediend en navolging is ook volkomen nutteloos. Het is beter dit te erkennen dan met een zotte-re- cord-mode mee te doen. R. P. BURGERLIJKE STAND Bevallen: J. de Vries—Bolt, d., Velserduin- weg 192, IJmuiden, J. Mertensvan Leeuwen, d,, Valkenburgstraat 7, Velsen-N. M. Meijer— Faber, d., Wijkerstraatweg 277', Velsen-N. Overleden: J. de Groot, 62 j., echtgenoot van E. Groen, J. P. Coenstraat 45, IJmuiden J. J. Bergman, 24 j., ongeh., Lindenstraat 20, IJmuiden, J. v. d. Plas, 34 j., echtgenoot van A. Schaap, «Katwijk. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Vel- sen is ingekomen een verzoekschrift van G. W. Thuis, van beroep caféhouder, wonende te IJmuiden om een verlof A, voor den ver koop van zwak-alcoholischen drank in het klein, in de benedenvoorlokaliteit van het perceel Prins Hendrikstraat no. 69 te IJmui den. Vóór 3 November 1936 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. „Ga nooit van me weg." In deze film,„die van a.s. Vrijdagavond af in het Theater De Pont wordt vertoond, wordt de rol van Gemma vervuld door een van de beroemdste filmartisten, Elisabeth Bergner, „zij die Greta Garbo naar de kroon steekt". In het tijdelijk door de Engelsche familie MacLean bewoonde Palazzo Neroni te Ve netië heerscht een plotselinge opschudding lederen Woensdag worden de statie-zalen van dit prachtige oude paleis voor publieke bezichtiging opengesteld en terwijl een troep schoolmeisjes de kunstschatten bewondert, tracht één van haar zich heimelijk te ver stoppen. Het meisje wordt echter door een bediende opgemerkt en deze brengt haar naar de familie McLean. Gemma Jones, die alleen om practische re denen het schoolmeisjeskleed draagt, vér- haalt daar noodgedwongen haar zon derlinge en bewogen levensgeschiedenis, die eindigt met de mededeeling dat zij thans in Venetië woont met haar kindje en met een „vriend", die haar opgenomen heeft, toen zij uit het ziekenhuis kwam Het noemen van den naam van dezen vriend een zoon van Albert Sanger, den beroemden componist staat gelijk met het werpen van een bom. Want de lieftallige dochter des huizes, Fe- nella McLean, staat juist op het punt om zich met den zoon van Albert Sanger te ver loven. De familie reist onmiddellijk af naai de Dolomieten en Fenella schrijft haar Caryl een briefje, waarin zij de verloving verbreekt in verband met de mededeelingen van Gem ma Jones. Haastige spoed is zelden goed. Ook hier blijkt dat Want de familie McLean wist niet, dat de componist Sanger twee zoons had: Caryl en Sebastiaan. En 't is niet Caryl, maar Sebastiaan, die zich over Gemma Jones ont fermd heeft. De broers, die al eenigen tijd gescheiden waren, ontmoeten elkaar in Ve netië en al spoedig begrijpen zij hoe de si tuatie in elkaar zit. Zij besluiten om ook naar de Dolomieten te gaan, teneinde Ge- nella op te sporen. Door musiceeren zullen zij onderweg hun geld verdienen. Sebastiaan wil Gemma en haar kind in Venetië achterlaten, doch als zij dreigt dan met den bakker, Dino, té zullen gaan trou wen, neemt hij haar mee en zoo trekt het viertal naar de Dolomieten. In een hotel aan de Karersee ontdekt Se bastiaan de langgezochte Fenella. Zijn ont vankelijk hart staat snel in lichter laaie, maar Gemma doorziet onmiddellijk het geval en deels uit jaloezie, deels uit sportiviteit te genover Caryl maakt zij kordaat een eind aan alle ongewenschte complicaties, door Ca ryl te roepen, Fenella en Caryl verzoenen zich met elkaar, maar Sebastiaan is nijdig over Gemma's optreden. Een woordentwist volgt.... Gemma dreigt te zullen vluchten endoet het ook. Maar tenslotte voelt Sebastiaan al heeft hij dan een licht ontvlambare kunstenaarsnatuur dat hij Gemma niet kan missen en op 't laatste moment springt hij in den trein, waarin Gemma en Tom, de baby, zitten. In Engeland trouwen Gemma en Sebas tiaan en een paar maanden gaat alles goed. Zij leven op een schildersatelier, vlak bij een station en geld is er niet, maar Caryl die in middels een betrekking gekregen heeft ln een muziekuitgeverij verstrekt voorschot op voorschot. Sebastiaan is namelijk bezig met het componeeren van een ballet en dat zal hen financieel weer op de been brengen. Intusschen moet Gemma echter als dienst meisje werken en, wat zij vreeselijk vindt, haar kind aan de hoede van een oude vrouw overlaten. Voordat er evenwicht in Gemma's leven is gekomen moet zij nog tal van beproevin gen doorstaan. MASSASCHAAKKAMP IN HET CASINO Dinsdag werd in het Casino door het per soneel van Hoogovens en Mekog een Massa schaakwedstrijd gespeeld. De gedetailleerde uitslagen waren: (MekogHogovens)v. d VegteWulms 01; De BruinJustman Ja cobs 10, AngemannJ. de Haas 10; v. d WeiG. v. d. Berg 01; VogelzangG. de Haas 01; v. d. LindenRijken 10; Michel —Zijlstra 01; SchererSchouten V2V2; ReynhartHabers 10WitlokWarmeling 01; Snijdersv. Veelen V2V2; De Jong— Surink Sr. 01; OortMöllmann 10; BohlkenSurink Jr. 0—1; A. L. Schouten- Prins 01; TjebbesKoppers 01; De Wolf —Hagen 10; v. Aalst—Verhoog 01; Hensen Jansen 0UilenbroekVos 01; v. Del den—Spruit 0—1; Cox—v. Koeveringen 01 SmitBolwidt 0—1; KnegjesDe Jonge 01. Totaal 7—17. CHRISTUS-KONINGFEEST. Het Christus-Koningfeest zal in de R.K kerk alhier a.s. Zondag gevierd worden. Des morgens kwart voor 7 heeft de H. Mis plaats tot intentie van de Katholieke Jeugd Cen trale, waarna de leden der K. J. C een ge meenschappelijk ontbijt hebben. Des avonds heeft in de R.K. Vereenlging aan de Kerkstraat een bijeenkomst voor ouders plaats. De directeur der K. J. C. za1 een inleiding houden over de Kruisvaart voordrachten, zang en de opvoering van he i tooneelstukje „Doodendans" zullen den avond vullen TRAWLER IN DEN STORM. De stoomtrawler Alkmaar, die Maandag nacht met versche haring aan den afslag „wam heeft Zaterdag moeilijke uren be leefd. Zoo slecht was het weer, dat een hoe veelheid haring, die aan dek lag, weer ver loren ging. Een lid van de bemanning werd over het dek geslingerd, waardoor hij aan een zijner beenen gewond werd. •V' "*'^1 Op 7 November maakt Dr. Euwe met deze me' dewerking een aanvang. Wij zijn er van over' tuigd dat allen die de nobele schaaksport be' oefenen of de prestaties van den Nederlandschen grootmeester met belang' stelling volgen, iederen Zaterdag van den ko menden winter naar de courant zullen uitzien om het antwoord te moe ken op hun vraag Waar over schrijft dr. Euwe"? "ÜWdftiliiiïiri Hoofdstuk XII. Belastingen. Het hoofdstuk waar alles om draait. Hier zijn het vooral de inkomsten die ons interesseeren: Uitkeering van het rijk wegens hoofdsom der grondbe lasting op gebouwde eigendommen f 52.000 (v. j. f48.000), idem ongebouwde f 6350 (v, j. f 4000), 80 opcenten op de hoofdsom der grond belasting op de gebouwde eigendommen f 119.200 (v. j. f 109.680), 20 opcenten op „on gebouwd" f 2540 (v. j. f 2285), uitkeering van het rijk wegens 20 pet. der hoofdsom van de personeele belasting le, 2e en 3e grondslag f26.000 (v. j. f 28.000), id. 4e, 5e en 6e grond slag f 6000 (onv.) 150 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting f204.000 (v. j. f 230.000), 48 opcenten dividend- en tantièmebelasting f 12.000 (onv.), 38 opcenten hoofdsom vermogensbelasting f 7660 (v. j. f7910), 75 opcenten hoofdsom ge meentefondsbelasting f210.000 (v. j. f 213.333), uitkeering uit het gemeentefonds, berekend per aangeslagene in de gemeentefondsbelas ting (3e klasse) f 50.000 (v. j. f 43.333), uitkee ring uit het werkloosheidssubsidiefonds, be rekend per aangeslagene in de gemeentefonds- belasting 3e kl. f 10.000 (v. j. f 8667), uitkeering uit het werkloosheidssubsidiefonds ad 70 pet. van de belastin,gbijdrage f 229.000, honden f 10.500 (onv.), tooneelvertooningen f 16.000 (v. j. f 19.000), vergunningsrecht f2750 (v. j. f 3250), verlofsrecht f 1100 (v. j. f 1300). Onder de uitgaven staan o.a. vermeld: Kosten van toezicht op en invordering van plaatselijke belastingen f4933 (v. j. f5130). Batig slot van dit hoofdstuk f 959.971,92. VAKBEWEGING Eï^ MONETAIR E POLITIEK De afdeeling Velsen van den Ned. Bond van Christelijk Personeel in Publieken Dienst zal Donderdagavond in een der zalen der voormalige Geref. Kerk aan de Willebrord- straat een ledenvergadering houden. Na af handeling van eenige huishoudelijke zaken zal de bondsvoorzitter de heer de Ridder uit Amsterdam behandelen het onderwerp: „Welke eisch wordt aan de Christelijke vak beweging' door de gewijzigde monetaire po litiek gesteld?" PERSONALIA. Den heer G. Blankenstein, oud-onderwij zer aan de Comitéschool alhier en een zeer bekende in de Chr. Geheelonthoudersbewe- ging te dezer plaatse, thans werkzaam te Amstelveen ontving een benoeming als hoofd van de Chr. School voor M. U. L. O. te Doe- tinchem. J.l. Zaterdag waren aan de Arbeidsbeurs als werkzoekende ingeschreven 476 bouwvak arbeiders, 278 metaalbewerkers, 60 kantoor bedienden, 19 vrouwel. beroepen, 30 houtbe werkers, 32 landarbeiders, 320 visschers, ha ven en transportarbeiders, 664 losse en fa brieksarbeiders, 326 in overige beroepen. Ver der beneden den leeftijd van 18 jaar: 28 bouwvakarbeiders, 37 metaalbewerkers, 9 kantoorbedienden, 16 vrouwelijke beroepen, 1 landarbeider, 73 losse en fabrieksarbeiders, 5 in overige beroepen. Het totale aantal werk zoekenden bedroeg' derhalve 2374 tegen 2395 in de vorige week. Eir worden gevraagd electrische lasschers en naaisters (afwerksters). GEEN TRAWLERS DOOR DEIN STORM OPGEHOUDEN. Alle trawlers, die gisteren moesten varen, zijn naar zee gegaan. Het nadeel, dat de vis- scherij van den storm heeft ondervonden, beperkt zich dus tot de op zee zijnde booten, doordat deze langere reizen zullen moeten maken. PROPAGANDA VOOR HET PLAN VAN DEN ARBEID. Voor een geheel bezette zaal vond gister avond als propaganda voor het Plan van den Arbeid de vextooning plaats van de film „Ochtendgloren". Voordat de zaal in het donker gehuld werd, trad den heer J. de Waal naar voren die met een kort woord deze Plan-progapan- dafilm inleidde. Spreker wees er op, dat op een congres bezocht door 2000 leden van de moderne vakbeweging met enthousiasme het Plan van den Arbeid begroet en aangenomen was. Hoe hierna een proclamatie aan de ar beidersbevolking was gericht om deze op te roepen en deel te nemen aan liet werk waar door het Plan van Arbeid verwezenlijkt kan worden. Sindsdien zijn er 500 goed-bezochte Plan-vergaderingen gehouden. Op vele plaatsen werden door bet Instituut voor Arbeidersontwikkeling Plancursussen georganiseerd. In onze gemeente worden ook deze cursussen geregeld gehouden en 150 per sonen hebben zich bereid verklaard, het Plan van den Arbeid te propageeren. Vervolgens herinnerde spreker nog aan de. in alle provinciale hoofdplaatsen, in Septem ber gehouden Plan-meetings, en hoe hierover geregeld in de vakbladen der moderne orga nisaties geschreven wordt. Wil men, zoo ver volgde spreker, het Plan van den Arbeid ver wezenlijkt zien, dan dienen de arbeiders bij de komende verkiezingen te zorgen, dat het "oer wordt omgegooid en er een andere re geering komt. Waar planmatig' gewerkt 'wordt, daar komt werk Hiermedeverwees spr. naar de Scandinavische landen, België en Amerika en wat daar gebeurt, zeide spre ker, kan ook hier gebeuren opdat er werk en brood komt voor allen. Hierna was de beurt aan den filmoperateur, die na eerst een paar komische en een propaganda-filn van „De Centrale" en de Coöperatieve In- koopvereenigingen had vertoond, de Planfilm „Ochtendgloren" op het doek projecteerde. De fraaie film werd door de aanwezigen ten zeerste bewonderd. Nog enkele hoofdstukken nader bekeken. Waarom slechts van één zender gebruik werd gemaakt. Hoofdstuk IX behandelt de ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen, een zorgen kindje van vele gemeentbesturen, in het bij zonder van dat van Velsen. 1 van dit hoofd stuk behandelt de ondersteuning aan behoef tigen. „Onder: Inkomsten treffen wij aan: Subsidie van de provincie in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen f 2091 (v. j. f405), bijdragen van particulieren in de kosten van verpleiging van arme krankzinni gen f4000 (v. j. f5000). Uitgaven: Kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van 86 arme krankzinnigen f 62.000 (v. j. f 62.800), subsidiën aan armbesturen f 265.000 (v. j. f214.600), waarvan voor de Algemeen burger lijke instelling van M. H. f 182.000 en voor de R.K. burgerlijke instelling van M. H. f 83.000. Het volgende staatje toont ons den gestadi- gen groei der subsidies M. H.: algem. burg. inst. R.K. 1925 52.100 25.500 1926 52.560 23.500 1927 54.150 26.000 1928 62.700 27.000 1929 61.550 35.300 1930 80.650 35.200 1931 286.200 81.220 1932 123.500 50.400 1933 123.500 58.000 1934 134.900 60.400 1935 146.000 63.800 1936 151.000 63.600 Hieronder begrepen de bedragen, uitge geven door de Raadscommissie voor steunver lening aan werkloozen. Het nadeeiig slot van 1 is f 321.0004,10. 2 Hoofdstuk IX behandelt „Ondersteuning aan werkloozen. Onder de inkomsten staan o.a. vermeld: Uitkeering' uit het werkloosheids subsidiefonds wegens gewone bijdrage in de kosten van steunverleening' en werkverschaf fing aan werkloozen f 897.600 (v. j. f 947.750), tegemoetkoming' uit het werkloosheidssubsie- diefinds in de kosten van controle op werk- looben f 4450, uitkeering uit het werkloosheids subsidiefonds ad 70 pet. van de extra-bijdrage in de kosten van steunverleening en werkver schaffing aan werkloozen f 199.122 (v j. f 109.270). Bijdrage van het rijk in de kosten van ontwikkeling en ontspanning van werk loozen f 15.682,50 (v. j. f 14.841), bijdrage voor bijzondere hulp aan werkloozen f 5968,60 (v. j. f5126). Uitgaven: Kosten van werkverschaf fing, door of vanwege het rijk ondernomen f24.000 (onv.), kosten van werkverschaffing, door of vanwege de gemeente ondernomen f 250.000 (v. j. f331.000), steun aan werkloozen f 928.000 (v. j. f800.000), ontwikkeling en ont spanning van werkloozen f 18.450 (v. j. f 17.460), bijdrage voor bijzondere hulp aan werkloozen f 11.394,60 (v. j f 9786). Het nadeeiig slot van 2 is f 94.315,21. Hoofdstuk XI. Handel en Nijverheid kan ons alleen interesseeren voor wat de uitgaven be treft: subsidie aan werkloozenkassen f45.000 (v. j. f 50.000), kosten van de Arbeidsbeurs en van de intercommunale arbeidsbemiddeling f 8563,17 (v. j. f8440,83). Nadeeiig slot van dit hoofdstuk f 53.956,80. De minister van Waterstaat heeft geant woord op schriftelijke vragen van den heer Krijger in verband met het niet gebruik maken door den minister van Waterstaat van de beide Nederlandsche radiozenders bij de uitzending van zijn redevoering over „de wijzi gingen in het motor- en rijwielreglement". Nadat de minister zich, op uitnoodiging van de AVRO, bereid had verklaard op 5 Octo ber j.l. een rede in haar studio uit te spreken over het in de vragen bedoelde onderwerp, verzocht de NCRV om mede in dit uitzending te worden betrokken. Haar werd medegedeeld dat daartegen geen bezwaar bestond, indien de AVRO daarmede instemde, doch toen bleek dat deze, als uitnoodigende vereeniging, er de voorkeur aan gaf, dat alleen van haar zender werd gebruik gemaakt, heeft de minister ge meend, dat voor hem geen voldoende grond aanwezig was om zijn aan de AVRO gedane toezegging niet gestand te doen hetgeen aan de NCRV werd medegedeeld, onder toevoeging dat bij de eerstvolgende gelegenheid gaarne gevolg zou worden gegeven aan een uit noodiging om van haar zender gebruik te maken. Hierbij zij aangeteekend, dat het meermalen is voorgekomen, dat op uitnoodiging van een bepaalden omroep door leden van het kabinet redevoeringen zijn gehouden voor een der zenders, zonder gelijktijdige gebruikmaking van den anderen zender. Dergelijke redevoe ringen zijn niet gelijk te stellen, met uitzen dingen van regeeringswege, waartoe eigener beweging wordt besloten en waarvoor steeds van beide zenders gebruik wordt gemaakt. Voor laatstgenoemde uitzendingen is de minister niet voornemens van dezen regel af te wijken, terwijl overigens handelen naar omstandigheden moet worden voorbehouden. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 20 October 1936. 1. P. A. de Jong, lood- en zinkwerker, wonen de te Haarlem, Obistraat 21. Curator: Mr. W. de Rijke te Haarlem. 2. P. Snel, bakker wonende te IJmuiden- Oost, Kalverstraat 176. Curator: Mr. G. E. Mellema, te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten: Mr. S. J. Pit te Haarlem. Gehomologeerd werd het accoord in de sur séance van betaling op 26 Mei 1936 definitief verleend aan: Adriaan Biesheuvel, timmerman en aanne mer. wonende te Rijk, gemeente Haarlemmer meer, Aalsmeerderdijk 229; Bewindvoerder: Mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eeni ge uitdeelingslijst van: 1. G. P. Langendijk, landbouwer, wonende te Velsen-Noord Meiwaan L. 2. CuratorMr. J. O. Baron te Beverwijk. 2. Joh. Gorree M.Fzn., meubelhandelaar onder den naam Nederlandsche Handelsver- handelende onder den naam Ned. Handelsver straat 176. Curator: Mr. Julius Hoog te Haarlem.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1