Brieven van een Controleur B.B VERWACHT WORDENDE SCHEPEN .WEERBERICHT Een oud-marconist over de „Van der Wijck". De uitwijzing Her Nederlanders ingetrokken. De komende Kamerverkie zingen. WOENSDAG 21 OCT. 1936 Eén leven voor velen.... Prinses Juliana verloofdl VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART IJMUIDEN SANTPOORT Uytermerk moet alles geweten hebben. Onderhoud met een oud-marconist van het schip. Wij hebben een onderhoud gehad met den heer P. Kluytmans, thans te Vught vertoe vende, die als marconist gevaren heeft op de Van der Wijck. Ik ben diep gteroffen, aldus de heer Kluyt mans, door den ondergang van het fraaie schip waarop ik zoovele uren in de radiohut heb doorgebracht. Nog meer ben ik ontsteld door den dood van mijn collega Uytermerk, dien ik persoonlijk kende en die evenals ik een Brabander was uit de Langstraat, waar hij de eerste jaren na zijn schooltijd nog een periode als stationschef op een klein station der N.S. standplaats heeft gehad. In kan mij levendig voorstellen welk een ontzettende minuten aan boord van het ran ke vaartuig zijn gepasseerd toen daar mid den in den nacht de stoomfluit het alarm door de lucht heeft gegierd en de passagiers bij het aan dek komen in hopelooze paniek naar alle zijden zijn weggerend. Eenige bijzonderheden van het schip. De Van der Wijck is een kustvaartuig dat niet als een volwassen zeeschip mag worden aangemerkt. Het onderhoudt een sneldienst van Makassar op Batavia en behalve een groot contingent inlanders gaan gewoonlijk Euro peanen mede die naar hun geboortegrond terugkeeren. Daarom is het verklaarbaar dat- weinig Europeesche namen onder de omgekomenen nog worden genoemd. Toch is het waar schijnlijk dat juist van de eerste en tweede klasse passagiers de meeste slachtoffers te betreuren zijn, want de bouw van de Van der Wijck was zoo ingericht dat op het eerste dek de hutten eerste klasse waren ondergebracht, terwijl een gedeelte tweede klasse daar ook werd ingericht en overigens onmiddellijk on der het eerste dek, doch nog boven de water lijn. Op het zgn. campagne-dek waren de in landers ondergebracht die in den open lucht hun verblijf inrichten, afgeschoten met zeil en ook boven hun hoofden tegen de gloeiende zon beschermd door strak tentdoek. Bij de hutten der eerste klasse passagiers waren die van de scheepsofficieren en van den marco nist. Ik kan mij de kleine radiohut nog zeer goed voorstellen, een nauw vertrekje, waarin nauwelijks plaats was voor de seintafel, een stoel, een bed en was accessoires. Vroeger stonden den marconist twee hutten ter be schikking, doch het toenemende aantal pas sagiers bracht de K.P.M. er toe den marco nist te huisvesten in de hut waar de tech nische installatie was ondergebracht. De si tuatie was toen zoo, dat de marconist vanuit zijn bed zeer gemakkelijk met de hand de seintafel kon bereiken en eventueel den sein- sleutel kon bedienen. De laatste stonde van den marconist Wat moet den ongelukkigen Uytermerk door zijn hoofd zijn gegaan, wat al gedachten hem hebben bezield, toen daar in den zoelen tropisch-en nacht de luchtfluit in zijn cabine hem uit den slaap deed schrikken en de ka pitein hem door de buistelefoon het bevel moet hebben gegeven: zendt een S.O.S. uit, wij kapseizen en hellen sterk over. Uytermerk, die evenals ik den bouw van het schip door en door heeft gekend, moet heb- bijen bgrpen dat dit het laatste was. De Van der Wijck is een lang, smal schip dat een hoogn opbouw heeft en ik ka8n mij nog zoo goed indenken hoe op de kustrivieren in een zign. haarspeldbocht het schip sterk over helde. Of dit aan de zeewaardigheid van de boot afbreuk heeft gedaan, en in hoeverre dit hier een mede-oorzaak of oorzaak van de catastrofe kan zijn geweest, is een zaak die niet aan mij staat te beoordeelen en die straks de 'Raad voor de Scheepvaart onge twijfeld wel zal uitmaken. Ik merk hierbij wel op dat mijnerzijds niet gezegd kan wor den dat deze eigenschap van het schip eeni- gerlei aanleiding was voor de bemanning of het Europeesche personeel om daarover van gedachten te wisselen. Bovendien is van hier uit wel zeer moeilijk te beoordeelen wat ginds in het kalme Indische kustwater is gepas- serd. Zooals ik zg, Uytermerk mot hebben be grepen dat het noodsein daar in den aether gebracht, het laatste was. Immers de kapi tein van een schip zal slechts in laatste in stantie bevel geven om door noodseinen de wereld te alarmeeren en wellicht op het schip een paniek te veroorzaken, die de noodlot- tigste gevolgen kan hebben Uytermerk moet als een held zijn gevallen op de plaats waar de plicht hem riep. Kalme, bedaarde jonge man, met stalen zenuwen, monter en onbevreesd moet hij allereerst aan anderen hebben gedacht alvorens zichzelf te redden, waartoe hij eerder dan anderen in staat moet zijn geweest. Immers, de radiohut- ligt hoog boven water kort bij den schoor steen. Het feit dat de marconist slechts ean- maal het korte S. O. S, heeft afgegeven de monstreert in de kilheid van deze eenvou dige conclusie dat het drama werkelijk in luttele minuten heeft plaats gegrepen. De Van der Wijck is over stuurboord omgeslagen en juist aan die zijde bevindt zich de radio cabine, zoodat, toen het schip eenmaal om viel en het water raakte, op hetzelfde mo ment alle hutten aan stuurboord moeten zijn onderstroomd en zij die zich daarbinnen be vonden waren als ratten in een val, die nooit meer geopend zou worden Alles wijst op de groote snelheid en het on verwachte van de catastrofe. Het snelle kap seizen moet de sloepen voor het meerendeel onklaar hebben gemaakt. Bemanning en passagiers slapen. Het was een rustige Indi sche nacht. Als men aan dek komt is het schip reeds verloren Een geluk bij deze ramp kan genoemd wor den de spoedige hulp van de marinebooten en de visschersprauwen. Immers, wijl de Van der Wyck een kustboot is, gaat zij slechts zelden of nooitu it het gezicht van de kust. a wat ik reeds zeide over de inrichting van het schip, kan nog worden vastgelegd, dat de Van der Wyck een van de luxe dien sten van de K. P. M. was, die den dienst Makassar-Batavia onderhield, als het ware in concurrentie met den sneltrein die den rit in een dag aflegt. De tijden voor de van der Wijck waren de volgende: Zaterdags 5 uur van Makassar; Zondagavond 5 uur aankomst Bali, vertrek aldaar 6 uur; Maandagmorgen 7 uur te Soerabya (Tandjonk Perak)ver trek daar 5 uur; Dinsdag v.m. 7 uur te Sema- rang, vertrek daar 2 uur naar Batavia, alwaar aankomst v.m. 7 uur ter aansluiting aan de boot naar Europa die normaliter circa 11 voormiddags vertrekt. De Europeesche passagiers, die de luxe Van der Wijck ditmaal uitverkozen boven de be krompenheid van een treincoupé, hebben dit maal een noodlottige keuze gedaan. Uit den voorgaanden rooster blijkt dat het schip tusschen Soerabaya en Semarang den onder gang tegemoet ging. Duitsche regeering wijzigt haar standpunt. Een voortgezette vriendschappe lijke gedachten wisseling tusschen het Nederlandsche gezantschap te Berlijn en het Duitsche Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft ertoe ge leid, dat de Duitsche regeering de harerzijds genomen maatregelen tot uitwijzing van een viertal Nederlan ders uit Duitschland heeft ingetrok ken. Door deze intrekking is de weg ge- effend tot verder diplomatiek over leg ten einde het gerezen conflict vol ledig tot oplossing te brengen. Ir. Albarda candidaat der S. D. A. P. in Haarlem. Ter vervanging van Mr. J. E. W. Duys, die zooals bekend is uit de S. D. A. P. is getre den, zal als No. 1 op de candidatenlijst der S. D. A. P. voor de komende Kamerverkiezin gen in den Rijkskieskring Haarlem geplaatst worden Ir. J. W. Albarda. Twee -minuten. Twee minuten heeft het volgens den gezag voerder van de „Van der Wijck" geduurd tus schen het tijdstip, dat geconstateerd werd-, dat het schip ernstige slaigzij kreeg en het oogen- blik, waarop het kapseisde -en zonk. In die twee minuten heeft de marconist Uytermerk zijn werk -gedaan. „S.O.S. Zware helling". Dat waren de eenige morsetee-kens, -die hi; nog kon uitzenden, doch zij waren voldoende om bijn-a tweehonderd menschen- het leven te redd-en. Zij maakten het mogelijk, dat er n-o-g tijdig hulp kwam om velen uit z-ee op te pikken. S.O.S. „Zware helling". De teekens gingen als een noodkreet door den aether, schreeuwden om hulp. Marconist Uytermerk zat in z'n kleine cabine en be dien-de zijn toestellen. Het s-ehip zonk, doch tien-tallen hebben aan zijn moed en trouwe plichtsbetrachting hun leven te danken. Uytermerk seinde. Tot het niet meer kon. Hij gaf zijn jonge leven voor dat van anderen. Uytermerk, uw daad is een prachtig voor beeld voor ons allen. Wij brengen u, die zich in deze moeilijke oogenblikke-n, toen bijna allen ongetwijfeld radeloos over het dak zullen hebben geloopen zoo -groot getoond hebt, een eerbiedig eere- saluut. Schip van Achilles (Ned.) Alkmaar x) Alcinous x) Amstellan-d x) Alpha (Am.) Atlanticos Anna (Zw.) Breda x) Boskoop Baarn British Diplomat x) Bo-do Bloemfontein x) Berenice Bor Batavier VII Bodegraven W. F. Burdell Gonst. Louloudis Calypso Carabia x) Ceres (fled.) Cassel x) Colombia x) Crynssen Cottica - Darcolm Eurybates x) Ella Halm Elsie Euterpe Emfola Elusa x) Eden Force Freiburg Feodosia Farnham Franz Jurgen Gaza x) Grootekerk x) Gaaste-rkerk x) Grano Hanau Hermes Irma Jh. v. Oldebarneveld-t x Jagersfontein x) Joh. de Witt x) Juno (Ned.) Kurmark x) Kolhoznik Rass-os Keti Chandri Laertes Labud Montferland x) Mars (Ne-d.) Melampus Maaskerk Menes Merope Markland x) Meliskerk Neleus x) Nereus (Ned.) Odysseus Orpheus (Ne-d.) Poelau Bras x) Poelau Tello x) Patricia Poseidon (Ned.) Perseus (Ne-d.) Pan Europe Rhea (Ned.) Randfontein Springfontein x) Saiabangka x) Simaloer x) Saturnus Stuyvesant San Giuseppe Triton Tawali x) Titus Telamon Tarakan x) Tiberi-us (Ned.) Uskmouth Ulysses (Ne-d.) Vesuvio Wieringen Westfalia Midd. Zee ChUi Batavia Buen-os Aires Philadelphia Londen Pernövi'ken Chili. Chili Chili Abadan Onega Z. Afrika Danzig Oran Middlesbro Chili Philadelphia Buenos-Aires Alexandrië Pto. Barrios Bourgas Ned. Indie West Indie Hamburg- West Indië Buenos Aires Batavia Danzig Bra-hes-tad Bordeaux Söderhamn Constantza Swansea Ned. Indië West Indië Huelva (v. IJm.) Leningrad Buenos Aires Japan Japan Vasteras (V. IJm.) Ned. Indië Stamboul Uuras Batavia Zuid-Afrika Batavia Napels Ned. Indië Archangel R-ouaan Archangel Batavia Buenos Aires Buenos Aires Midd. Zee Batavia W. Afrika Batavia Midd. Zee Constantza Zuid Afrika Singapore Gothenburg Stettin Stettin Batavia Batavia Tampico Alexandrië Oporto Port Arthur Napels Z. Afrika Z. Afrika Batavia Batavia Alexandrië West Indië La Goulette (v. IJm.) Bourgas Batavia Alexandrië West Indië Batavia Hamburg Oxelösund (v. IJm) Bourgas Bona (v. IJm.) Archangel Ornö verm, aankomst Laatste bericht 1 Nov. 30 Nov. 13 No-v. 28 Oct. 24 Oct. 30 Oct. heden 25 Oct. 21 Oct. he-den 30 Oct. 16 Nov. 21 Oct. 31 Oct. 7 Nov. 14 Dec. 25 Oct. 25 Oct. 8 Nov. heden heden he-den heden he-den 24 Oct. 28 Oct. 21 Oct. he-den heden 5 Nov. 25 Oct. 24 Oct. 27 Oct. 23 Oct. 18 Nov. 3 NOV. 9 NOV. 24 Oct. he-den 6 NOV. 5 Nov. 30 Oct. 22 Oct. 20 Nov. 20 Nov. 30 Oct. 20 Oct. heden he-den 27 Oct. 9 Nov. 22 Oct. 2 Nov. 23 Oct. 29 Oct. 30 Oct. 21 Oct. he den 21 Oct. 5 Nov. heden heden 25 Oct. he-den he-den 19 Oct. van Messina. 18 Oct. van Curagao. vertrekt 24 Oct. 16 Oct. vertrokken. 19 Oct. vertrokken. 18 Oct. te Nieuwediep. 17 Oct. vertrokken. 9 Oct. 18 Oct. 16 Oct. 14 Oct. 11 Oct. 19 Oct. 20 Oct. 15 Oct. 19 Oct. 19 Oct. 12 Oct. te Hamburg, te Liverpool, van Arica. van Pt. Said, van Lodingen, van Pt. Natal, vertrokken, van Gibraltar, vertrokken, te Valparaiso, vertrokken. 14 Oct. van Montevideo, pass. 19 Oct. Ouessant. 19 Oct. van Barbados. 18 Oct. te Kymassi. 15 Oct. van Tjilatjap. 19 Oct. van Azoren. vertrekt 24 Oct. 19 Oct. van Paramaribo. in lading. 19 Oct. te Port Said. 15 Oct. vertrokken. 13 Oct. vertrokken. 16 Oct. vertrokken. 16 Oct. van Oscarshaum. in lading. 17 Oct. vertrokken. 17 Oct. van Gibraltar. 10 Oct. van Trinidad, in lading. 15 Oct. vertrokken. 16 Oct. te Duinkerken. 19 Oct. van Genua. 15 Oct. van Manilla. 14 Oct. vertrokken. 8 Oct. van Colombo. 17 Oct. van Gibraltar. 17 Oct. vertrokken. 16 Oct. van Port Said. 20 Oct. te Hamburg. 21 Oct. 15 Oct. vertrokken. 19 Oct. van Port Said. 14 Oct. v-ertrokken. 19 Oct. vertrokken. 19 Oct. van Aalesund. 13 Oct. van Colombo. 3 Oct. vertrokken. 14 Oct. 19 Oct. 19 Oct. 18 Oct. 17 Oct. 19 Oct. 14 Oct. 18 Oct. van Bahia. van Algiers, van Singapore, te Rotterdam, van Padang. van Canea. van Gibraltar, van Beira. 5 Oct. van Penang. 17 Oct. van Aarh-uus. 20 Oct. van Cuxhaven. in lading. 17 Oct. van Genua, in lading. 20 Oct. van Pto Colombia. 19 Oct. te Samos. 19 Oct. van Vigo. 14 Oct. vertrokken. 10 Oct. van Finisterre. 20 Oct. van Dar- es Salam. vertr. 28 Oct. van Hamburg, in lading. 18 Oct. van Pa-dang. 11 Oct. te Izmir. 15 Oct. van Madeira, in lading. 19 Oct. van Ouessant. 16 Oct. van Gibraltar. 13 Oct. te Calamata. 19 Oct. van Londen. 18 Oct. van Sabang. in lading. 13 Oct. vertrokken, in lading. 19 Oct. vertrokken. 19 Oct. van Kopervik. 18 Oct. van Brunsbuttel. x) Schepen voorzien van een x> zijn grooter dan 6000 brut.o register ton Hoogovens TF UMIJIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Spaansc-h s.s. Candina Bilbao erts Hoewel er weer van allerlei te vertellen valt over diverse tourneetjes en andere wetens waardigheden, wil ik beginnen met te zeggen hoe het groote nieuws van de verloving van Prinses Juliana tot ons kwam, waarover heel Bali nog vol is en waarvan ik de volle portie kreeg door mijn radio, waardoor je alles zoo fijn van dichtbij meemaakt. Dinsdag 8 September zat ik 's middags na een drukke Hoofden-vergadering met diverse vrienden, onder een koelen dronk, voor mijn huis onder het genot van de radio, die tot on ze verwondering steeds maar nationale liede ren deed hooren. We snapten het niet, want het was toch maar een gewone dag; tot er plots een telefoontje kwam. Ik er naar toe. Daar was de A. R. aan den anderen kant met de vraag: „Weet je het al?" „Nee, wat? Ik hoor wel aldoor nationale liederen door de radio, maar wat is er?" „Nou, Prinses Juliana is verloofd!" Nog even een verder verhaal, met den naam van den Prins, totaal onbekend 'en driemaal gespeld, maar ik wist genoeg. Dien avond hebben we nog vele telefoontjes gehad en oppassers uitgestuurd om mede te deelen dat zooveel mogelijk menschen (voor namelijk ambtenaren) om 9 uur 's morgens bij mij thuis moesten komen om een zeer be langrijk en heugelijk nieuws te vernemen. Met het gevolg dat er dien morgen geen plaatsje onbezet was op mijn toch heel ruime voorgalerij 10 bij 8 Meter) en dat daar vlak vóór al de schoolkinderen van de stad Kloeng- koeng, 3 scholen met over de 500 leerlingen, stonden. Ik deelde hun het nieuws mee. Toen zongen de kinderen het Wilhelmus en andere liederen ên daarna gingen we allemaal met de driekleur voorop, ons dorp rond, zingend en juichend. Overal, bij de Chineezen, de Arabieren en natuurlijk bij alle ambtenaren en kantoren, werden de vlaggen uitgehangen; het was een reuze-feest. En tot belooning sloot ik na af-, loop van den ommegang, geheel eigenmachtig alle scholen en kantoren. Wij Hollanders ter plaatse, vijf stuks, vierden natuurlijk nog na en toen er toevallig twee Duitschers uit den Passar bij me langs kwamen, kende het enthousiasme geen grenzen. Den volgenden dag kregen we bericht, dat er 's avonds een radio-uitzending zou zijn van de speechen ter eere van de verloving, door de Koningin, de Prinses en Minister Colijn. Ik had diverse collega's met hun vrouwen uitgenoodigd om te komen luisteren, die allen op tijd aanwezig waren. Even over zevenen begon de Koningin, die door een beetje luchtstoring niet zoo goed te verstaan was. Toen Prinses Juliana, uitste kend en zoo echt spontaan. En toen ze zoo te gen het eind van haar speech kwam en zei: Nu komtdachten we dat Colijn kwam maar toen kwam er tot ieders groote verras sing„Nu komt Bernhard voor de micro foon" en toen kwam tot nog grooter verras sing en heel groote blijdschap, die frissche en Hollandsche speech van Prins Bernhard. Wat heeft die succes gehad èn door den in houd èn door het keurige Hollandsch; wat deed dat ons aller vaderlandsche hart in den vreemde goed! We waren er allen zichtbaar van onder den indruk, veel meer dan u zou denken, omdat we hier zoo ver weg zitten van het dierbare vaderland en er ons toch zoo één mee voelen. En toen de volgende dagen al die leuke berichten door de radio: over het jonge paar, den intocht per two-seater, het gearmd voor de microfoon staan, het neerlaten van de autokap bij den intocht in Den Haag, het bezoek aan de Cineac, het stoppen voor ken nissen midden in Den Haag enz. enz. Enfin, dien avond waren we weer in uitstekende stemming en hoorden toen ook pas den juis- ten naam van den Prins. Daar we de kranten nog niet hadden, zaten we nog steeds te vechten of het nu Dichterberg of Bichterfeld of Lichtenberg was, tot we nu wisten dat het Biesterfeld was. Den volgenden morgen wist ik het heelemaal zeker, omdat toen pas de of- ficieele mededeeling kwam van het Gouverne ment, ambtshalve, dus goed en juist, wel per telegram, maar dan toch twee dagen later. Ik vernam toen tegelijk dat de 12de September als Nationale feestdag gevierd zou worden en schrok toen wel een beetje, omdat wij dat op Kloenkoeng al op 9 September hadden gedaan! Achteraf bleek gelukkig wat wij de eenigen niet waren, maar dat Batavia en Soerabaja net zoo hadden gedaan. We moesten dus eigenlijk de verloving nog eens op 12 Septem ber vieren, maar jammer genoeg moest ik daar als Controleur een stokje voor steken, want dan moet je het nuchter verstand la ten spreken, dat in dit geval zei: We hebben hier al voorbarig (bedoel „juist op tijd") feest gevierd, alles spontaan en zoo feestelijk ge daan, dat het niet beter kon. Voor weer een viering over twee dagen ontbreekt geld en ook voorbereiding, dus sparen we die twee facto ren op tot straks bij de huwelijksfeesten en die zullen we dan op een enorme wijze vieren. Het is net tijd geworden voor de Phohi uit zending op de radio, n.l. kwart voor negen hier en 1 uur 's middags in Holland; ik hoorde dus van den kerkgang van het Koninklijk ge zin naar de Mauritskerk in Den Haag en de geboorte van de tweeling in Zevenbergen, die Juliana en Bernhard gedoopt zijn. Gek idee, dat de menschen die in Holland geen radio hebben, dat nu nog niet weten, tenzij ze een Maandagochtendblad hebben gekocht waar het in staat. Dan zijn we hier toch niet ach terlijk! Den 12den September werden dus alleen vlaggen uitgehangen en kantoren gesloten en konden we ongestoord luisteren naar de uit zending uit Batavia. Eerst het verslag van den reuze-optocht, die voor het paleis van den G. G. voorbij trok. Het verhaal van den ver slaggever over dien optocht was fijn om te hooren, maar duurde zoo lang, dat ik met pijn in het hart me moest gaan verkleeden voor de fuif in de Soos in den Passar, waar ik om 9 uur pas belandde. Daar begon net de fuif; eerst aanhooren van de her-uitzending van ^e toespraken van Koningin, Prinses en Prins toen een speech van collega B„ voorzitter van de Soos. De heele zaal was versierd met por tretten van het Vorstelijk Huis en er heerschte een daverende feestvreugde. Tot drie uur in den vroegen morgen bleef ik op het warme Den Passar, dat 1 Meter boven de zee ligt met een temperatuur van over de 80 graden; reed toen naar het 1500 Meter hoogere Kintamani, waar het net 60 graden was en kwam daar om ruim vier uur aan, dus net een uur later, maar 60 K.M. verder, 1500 M. hooger en 20 gr. kouder. Toen naar bed; maar niet lang, want om half zes, dus anderhalf uur later, zat ik weer aan de koffie, met .de W.'s en de B.'s met wie ik, nog voor de verloving bekend was, een af spraak had gemaakt om dien dag den 2200 M. hoogen berg Abang te beklimmen. Zij waren niet naar de Soosfuif geweest, maar ik wel en toch stapten we dien morgen om 6 uur op en hadden een fijnen, zwaren, maar mooien tip pel. We waren daar om 10 uur op den top en toen kon ik me toch wel met een beetje trots op den schouder kloppen, dat ik na 7 uur afscheid nemen van de Soos, toen toch al, na een tippel van 16 K.M. en een autorit van 70 K.M. en een slaapje van anderhalf uur, op 2200 M. hoogte, op het hoogste punt van mijn ressort en op één na het hoogste punt yah Bali, zat en neerkeek op de rest van het gezel schapwant ik was het eerste boven! We werden beloond met een prachtig helder uit zicht; heel Bali en ook de piek van Lombok, kwam boven de wolken uit. Want bewolkt was het wel, maar met erg veel beweging iu de lucht, zoodat je steeds de meest verrassen de veranderingen had, wat 't nog veel mooier maakte dan bij onbewolkten hemel. Ziezoo, voor ditmaal genoeg! De Bilt voorspeltt Matigen, aanvankelijk tijdelijk afnemen- den. later weer toenemenden Noord- westelijken tot Zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk eenigen regen, aanvankelijk iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 772.0 m.M. te Rochefort. Laagste 748.3 m.M. te Seydisfjord. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 56 F. Laagste hedennacht 44 F. Hoogste heden 50 F. BAROMETERSTAND r Hedenmorgen 9 uur 761 m.M, Neiging: Vooruit. Opgave van' MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Donderdag v.m. 6.50 uur; n.m. 7.09 uur. Vrijdag v.m. 7-42 uur; n.m. 8.08 uur, Zaterdag v.m. 8.49 uur; n.m. 9.22 uur. NOORSCH SCHIP LOOPT SCHADE OP. Het hedenmorgen in de Visschershaven alhier oinnen gekomen Noorsche stoom schip Borgund heeft bij den ingang van de haven aan den grond gezeten. Mede tenge volge van de opgeloopen stormschade is dui- kersonderzoek noodzakelijk geworden. Bu reau Wijsmuller zal hedenmiddag per sleep boot Hector een duikeronderzoek instellen. Het schip komt hier om te laden. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.03—0.9-0. Griet per 50 K.G. f 3924. Tongen per K.G. f 1,501,15. Groote schol per 50 K.G. f 3126. Middelschot per 50 K.G. f 26,50—24. Zetschol per 50 K.G. f 2823. Kleine schol per 50 K.G. f 2-811,5-0. Schar per 50 K.G. f 12,5012. Vleet per stuk f 2,60. Kleine mid-delschelvisch per 50 K.G. f 35.— f 28.—. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 2515. Kabeljauw per 125 K.G. f 10068. Groote gullen per 50 K.G. f 31—23. Kleine gullen per 50 K.G. f 257. Wijting per 50 K.G. f 129.—. Makreel per 50 K.G. f 73.40. Leng per stuk f 2,25. Versehe haring per kist f 5.303.40. BESOMMINGEN, Trawlers: Claesje R. O. 46, 500 man-den f 1600. Voorwaarts, IJm. 83, 90 manden f 1570. Irene, IJm. 89, 250 manden f 2550. Roode Zee, IJm. 41, 85 manden f 2330, I. S. Groen, IJm. 130, 450 manden f 1590. Martha, IJm. 165, 70 manden f 1770. Jenny Elsa, IJm. 88, 65 manden f 2210. Maria Elisabeth IJm. 114, 50 man-den f 1990. Loggers: K.W. 76. f 3220. KW. 114 f 680. Versehe haring: Sch. 254 f 1110. Sch 73 f 1280. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Maria van Hattem IJM 1, vangst o.a.: 1000 manden makreel. Poolzee IJM 77, vangst 10 manden schel-, visch, 55 manden braadschelvisch, 20 man den wijting, 10 manden gul, 180 radio. Totaal 285 manden. Amsterdam IJM 58, vangst 750 manden makreel, 300 manden haring, 50 manden va ria. Totaal 1100 -manden. Clasina Luther IJM 59, vangst 650 manden makreel, 300 manden haring, 25 manden varia. Totaal 975 manden. Maria R. Ommering IJM 7, vangst 800 manden makreel, 125 manden haring, 25 manden varia. Totaal 950 manden. Martenshoek IJM 283, vangst 17 last pe kelharing, 10 last steurharing. Voor de Vrijdagmarkt: Protinus IJM 85, vangst 750 manden, hoofd zakelijk makreel. PROPAGANDA-FEESTAVOND. Op Zaterdag 27 October houdt de afdeeling Haarlem van de vereeniging tot bevordering der belangen van T. B. C. patiënten een pro- pagan-da-feestavond in café „Zomerlust" te Santpoort. Hierbij wordt medewerking ver leend door de zangvereenigïng „Vox Humana", o.l. v. den heer Brands; mej. Hertier en het dubbel mannenkwartet „Cecilia" onder lei ding van den heer Aris. Na afloop bal. WEER EEN RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. HAARLEM Woensdag. Dinsdagavond kwart over zeven heeft een politieagent in de Floresstraat op aanwijzing van een caféhouder te Santpoort aange houden den 32-jarigen reiziger D., verblijf houdende te Haarlem, die in het bezit was van een dames- en heerenrijwiel, die hij vol gens zijn bekentenis even te voren in Sant poort had ontvreemd. De man is naar Velsen overgebracht, waar hij ter beschikking van de politie werd gesteld.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6