De ondergang van de Van der -Wijck. België's nieuwe internationale politiek. In enkele minuten heeft de ramp zich voltrokken. Wat opvarenden vertellen. Provinciale Staten. Vorstelijke verloving herdacht De beteekenis van Koning Leopold's rede. Een bestaande toestand geformuleerd. J den reeds lang tot de geschiedenis, de Vol kenbond was onmachtig gebleken, zijn zwak ke leden daadwerkelijk te beschermen en het Pact van Locarno had feitelijk opgehouden te bestaan. Alle internationale steunpunten wa ren aan Brussel ontvallen en er bleef dus niets anders over, dan, wat men nu procla meert: een zuiver-Belgische politiek. Zij die gemeend hebben een initiatief van den Ko ning te ontdekken of die de meening verkon digen, dat deze essentieele verandering ge motiveerd wordt door den afkeer van de te genwoordige Fransche regeering, geven, be wust of onbewust een onjuiste voorstelling van zaken. Noch persoonlijke inzichten noch sympathieën of antipathieën hebben den door slag gegeven. De Nieuwe Lijn is de onvermij delijke consequentie, welke ieder onbevoor oordeeld man in België, uit het verloop van de ontwikkeling der Europeesche verhoudingen moest trekken. Nachtelijke treinbotsing in Frankrijk. Verkiezingen in Noorwegen. Kon. Ned.. Voetbal Bond WOENSDAG 2T OCT, 1936 l/touw Schijn en werkelijkheid. De zaak-Van 't Sant. Prijsverloop der verbruiks- artikelen. Telefoonstoring opgeheven. Men telefoneert ons uit Soerabaya: Alle oorden zijn opgeschrikt dooi de vreeselijke ramp. Men kan nauwe lijks aannemen dat een zoo groote ramp met een groot passagiersschip zou kunnen geschieden. Eenige uren heeft men geschommeld tusschen hoop en vrees, totdat tegen acht uur het noodlottige bericht kwam: De „Van der Wijck" ligt op den bodem der zee. Het is verbijsterend dat een zoo zeewaardig gchip onder de kust in onze Indische wate ren kon vergaan. De „Van der Wijck" is des avonds tegen 9 uur met 226 koppen aan boord naar Batavia vertrokken. Het passeerde op normale wijze het lichtschip. Om 10.03 werd te Soerabaja het volgende bericht ontvangen: „S. O. S. Zware helling". Daarna werd niets meer van het schip vernomen. Wat er pre cies nadien op zee gebeurd is, is op het oogen- blik nog een mysterie. Uit verdere mededee- lingen der geredden is gebleken dat het schip is omgeslagen en dat het bijzonder onver wacht in zijn werk is gegaan. Het schip begon te zwaaien, te hellen, sloeg om en binnen en kele minuten was alles afgeloopen. Dank zij het alarm van den kapitein, dat hij door mid del van de stoomfluit heeft kunnen geven, hebben velen zich nog naar het dek kunnen spoeden. De kapitein heeft de stoomfluit vastgehouden totdat hij over boord is gesla gen. Voornamelijk de passagiers, die hun hutten aan stuurboord hebben gehad, blijken zich niegered te kunnen hebben. In verband met de twijfelachtige berichten omtrent het lot van de passagiere mevrouw Wisse verne men wij dat aanvankelijk nog gehoopt werd op haar redding, doch dat haar lijk te Soe rabaya is aangespoeld. De marconist, de heer Uytermerk, bleef tot het laatste oogenblik op zijr en behoort ook tot de vermisten. De p' 's kwamen in het zeewater terecht 1 daar ge- ruimen tijd op tafels, stoeler. .ndere drij vende voorwerpen, die van hei, dek waren gespoeld, zich drijvende gehouden. Een dikke olielaag op het water hield de haaien op een afstand. Verschillende der passagiers zijn gered door visschersprauwen, die hen aan land zetten. Anderen, onder wie de kapitein, hebben zeven uren en langer in het water rondgedreven, De uitgezonden marinevlieg tuigen konden namelijk in het donker de drijvenden niet ontdekken. Toen het licht werd, zagen zij pas de passagiers, die zich in het water bevonden en zeven opvarenden, die in sloepen of op wrakstukken ronddre ven. De groote Dornier-vliegtuigen hebben 68 drenkelingen opgepikt en naar Soerabaja gebracht. 86 opvarenden zijn door visschers prauwen, die in de nabijheid van de Van der Wijck voeren, naar Roemboeng een plaats aan de Noordkust van Java, en naar Toeban gebracht en vandaar per auto naar Soera baja vervoerd. Relaas van de opvarenden. Hoe het ongeluk in zijn werk is gegaan blijkt uit het relaas van een werktuigkun dige, die in zijn hut lag te slapen en die plotseling wakker werd doordat het schip zwaar slagzij maakte Hij liep zoo snel mo gelijk naar boven en zag daar nog juist dat de gezagvoerder met de stoomfluit het alarm signaal gaf. Toen was het ook reeds afge loopen. Het schip kapseisde en een ieder sprong over boord. Den gezagvoerder zag men ook overboord springen. Een passagier, Eervol ontslag aan Jhr. C. J. A. Reigersman. HAARLEM Dinsdag. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Pro vinciale Staten van Noord-Holland voor een korte zitting bijeen. De President, Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Commis saris der Koningin, sprak na de opening de volgende rede uit: „Dames en Heeren. Was ik zoo dikwijls ge roepen, de zitting van de Provinciale Staten te openen in de sombere stemming, die de ver gadering vervult, als zij een harer overleden leden moet herdenken, ditmaal verheugt het mij, een blijden toon te kunnen aanslaan. De verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld heeft de natie met geestdrift vervuld en groo te blijdschap is alom in den lande tot uiting gekomen over deze heugelijke gebeurtenis. Met H. M. de Koningin en het aanstaande Vorstelijke Bruidspaar verheugen zich breede kringen van de bevolking in het geluk, dat over het in de laatste jaren zoo zeer getroffen Ko ninklijk Huis is gekomen en groote vreugde heerscht over de nieuwe toekomst, die met de verloving van de Prinses voor Vorstenhuis en Vaderland is geopend. Ged. Staten hebben ter stond, nadat het verheugende bericht door den minister van Binnenlandsche Zaken officieel tot hun kennis was gebracht, de oprechte ge- lukwenschen van het Provinciaal Bestuur en van de ingezetenen van Noord-Holland zoo wel aan H. M. de Koningin als aan de Vorste lijke verloofden aangeboden en die geluk- wenschen werden met hartelijke dankbetui gingen beantwoord. Maar het komt mij toch voor, dat de Staten van Noord-Holland behoefte zullen gevoelen, alvorens met hun gewone werkzaamheden aan te vangen, openlijk van hun belangstelling in het Vorstelijk huwelijk te doen blijken en dus met mij zuilen willen instemmen, als ik an dermaal mijn beste wenschen uitspreek voor het toekomstige Bruidspaar en uiting geef aan de hoop, dat hun verbintenis moge strekken tot het geluk van het geliefde Oranjehuis en van het geheele Nederlandsche volk." Aan Jhr. C. J. A. Reigersman, hoofdinge nieur-directeur van den Provincialen Water staat, wordt op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1937 op de meest eervolle wijze ont slag verleend onder dankbetuiging voor de ge wichtige diensten, doof hem gedurende 27 jaar aan den Provincialen Waterstaat bewezen. In de vacature van wijlen den heer Th. G. C. Hooy werd tot lid van den Raad van Toe zicht op de Provinciale Bedrijven benoemd de heer L. H. van Rooyen, lid der Staten. De heeren Jhr. J. P. W. van Doorn en Klaas de Vries worden herbenoemd als leden van bovengenoemden Raad van Toezicht. Hierna werden de afdeelingen getrokken. De overige agendapunten werden commis soriaal gemaakt. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 1 December, des voormiddags te half elf. 1 de heer Kamer vertelde dat hij zich met zijn echtgenoote in zijn hut bevond, toen het schip plotseling zwaar begon over te hellen. Hij werd ongerust en begaf zich naar boven. Daar zag de heer Kamer, dat er iets ernstigs ging gebeuren. Hij rende naar zijn hut terug en wist nog juist de zwemvesten te bemach tigen, waarvan hij er een aan zijn vrouw gaf. Toen sloeg het schip om en iedereen raakte te water. Wie van de leden van de bemanning en de passagiers wij ook spraken, allen wezen telkens weer op den snellen af loop van deze ramp. Kapitein Akkerman verklaarde: „De oorzaak van de ramp is een groot mysterie. Binnen enkele minuten was alles afgeloopen". De eerste stuurman legde een dergelijke verklaring af. Wat de kapitein vertelde. Wij hebben een kort onderhoud gehad met den gezagvoerder, den heer B. C. Akkerman, die te zamen, met drie stuurlieden met een taxi uit Roemboeng arriveerde. De gezag voerder was slechts gekleed in een pyama- broek en borstrok, terwijl hij evenals de an dere leden geheel overdekt was met de olie, die na het zinken van het schip aan de op pervlakte kwam te drijven. In totaal, zoo vertelde kapitein Akkerman heb ik zeven uren in het water gelegen. Rond mij dreef van alles wat van het schip was weggespoeld zooals tafels, stoelen, zwemvesten en derge lijke. Na eenigen tijd bemerkte ik mevrouw Hartman met haar baby. Ik heb deze daar na zoo goed en zoo kwaad als het ging aan mij vastgebonden, zoodat zij niet kon af drijven. Tot tweemaal toe passeerde ons een prauw, die reeds boordefol geladen was, doch tenslotte werden wij door een derde prauw opgenomen en aan land gebracht. 22 der op varenden hebben zich in een sloep weten te redden en zijn onder aanvoering van den eersten officier daarmede te Roemboeng ge land. Wat een oud-gezagvoerder ons mededeelde. Wij hadden een onderhoud met den heer G. H. van Asperen te Heemstede, een oud gezagvoerder van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Hij verwonderde zich zeer over het ongeluk. De gegevens die tot nu toe over het gebeurde zijn binnengekomen zijn schaarsch, "de oorzaak is daaruit dan ook niet op te maken, 't Behoord tot de zeldzaamheden als een schip omslaat, vooral bij kalme zee. De „Van der Wijck" was een uitstekend schip, dat ongeveer 14 jaar in de vaart was. Er wonen hier in onze omgeving, zoo vervolgde de heer Van Asperen, eenige gezagvoerders die er op gevaren hebben, namelijk de heeren Van der Worp en De Vos. Bij den laatsten heb ik een foto gezien van de „Van der Wijck" terwijl hij aan den kant lag om een loco motief van 25 ton te laden. Het schip helde toen niet noemenswaard over, waaruit wel blijkt dat het goed in het water lag. Daarom verwondert het gebeurde ons zoo. Maar er kunnen verschillende mogelijkheden zijn geweest. Er kan bijvoorbeeld onverwacht een zware slagzee gekomen zijn. De bemanning heeft 't ongeluk zien aan komen, want er is immers een S.O.S.-sein uit gezonden. Toch is het onheil blijkbaar snel gebeurd, want anders had men vermoedelijk wel uitgebreider maatregelen kunnen nemen voor de redding van de bemanning en passagiers. Er waren natuurlijk reddingbooten aan boord, alsook houtvlotten. Als men behoorlijken tijd had gehad, zouden vermoedelijk wel allen zijn gered. De Paketvaart Maatschappij vaart steeds veilig in Indië. Een ernstig ongeluk dat mij heugt is dat van 1908, toen een ketelontplof fing plaats had toen een der schepen aan wal lag. Daarbij zijn toen ook verscheidene men- sche omgekomen. De meeste slachtoffers waren toen werklieden die aan den wal aan den arbeid waren. Hoe verklaart u dat blijkens de berichten alle officieren zijn gered, terwijl, naar helaas gevreesd moet worden, van de passagiers en inlandsche bemanning velen omgekomen zijn? zoo vroegen wij. Vermoedelijk vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat de officieren hun hut boven op het dek hebben. Degenen die dus geen dienst had den waren toch in elk geval spoedig aan dek. Mogelijk is ook dat zij allen in actie waren toen het ongeluk gebeurde. Een varensman weet dat het ernstig is als een schip gaat hellen. Misschien hebben niet alle passagiers tijdig het dek kunnen bereiken. Ook zijn de officieren in het algemeen geoefende zwem mers, zoodat zij zich beter drijvende hebben kunnen houden. Er worden op dit oogenblik ook nog veel in landers vermist Maar de mogelijkheid be staat, dat verschillende inlanders als gered den aan wal gekomen zijn, maar zich nog niet gemeld hebben. Dit zelfde wordt nog gehoopt, van de vermiste passagiers. Onder de officieren was, voor zoover mij bekend is, er slechts één uit onze omgeving, namelijk de stuurman J. P. Stada. wiens ouders in Santpoort wonen. BRUSSEL, 17 October. (Van onzen correspondent) Vóór den oorlog leefde België onder het statuut van een door internationale ver dragen gewaarborgde onzijdigheid. Een van de contractanten beschouwde de plechtige acte als een vodje papier en daardoor werd het rampzalige land in een oorlog gesleept, die onnoemelijke materieele en moreele schade heeft aangericht. Toen die oorlog ten gunste van België's bondgenooten beslist werd was het duidelijk dat niemand naar een terugkeer van den ouden toestand verlangde. Ten eerste was het vertrouwen in interna tionale verdragen volkomen te niet gedaan en ten tweede ontkwam zelfs een nuchter volk als het Belgische niet aan de oorlogspsychose en den daaruit voortvloeienden grootheids waan. Zoolang de geallieerden, in wezen en als symbool van een bepaalde macht gehand haafd bleven, voerde België zich sterk voelende in dit verband, een politiek van groote mogendheid. En leefde dus, interna tionaal gesproken, boven zijn stand, Langzamerhand echter ontbond zich de een heid der geallieerden en daarmede ontviel aan België zijn voornaamste bestaanszeker heid. En hoewel Brussel door sentiment en belang aan Frankrijk gehecht bleef, moest men toch naar een andere basis zoeken. Deze werd gevonden in den Volkenbond. Op het stadium der geallieerden-politiek volgde dat van de Volkenbondspolitiek. Deze overgang strookte met een wijziging in de interne ver houdingen in België. Naarmate men zich verder van 1918 ver wijderde werd de Vlaamsche politiek zelf bewuster en krachtiger en met alle middelen bestreed het Vlaamsche deel der bevolking den overheersc'henden invloed van Frankrijk op de Belgische politiek. Het verleggen van het accent van Parijs naar Genève kwam dus wonderwel overeen met de wenschen van de Vlamingen, die geleidelijk aan invloed wonnen. Na den oorlog, nog tot '27 toe was België het troetelkind der Geallieerden en van Fransche zijde liet men geen gelegenheid voorbijgaan België als de zusternatie te be groeten. Toen echter met het oog op de crisis tallooze economische maatregelen ge troffen moesten worden, was men die liefdes betuigingen al heel spoedig vergeten en niet zonder bitterheid bemerkte men in België, dat de Fransche regeering er niet over dacht ten bate van het troetelkind uitzonderings maatregelen te nemen. Deze tegengestelde economische belangen zijn steeds sterker geaccentueerd en hebben aanleiding gegeven tot tallooze ernstige conflicten. Hierdoor is in niet geringe mate afbreuk gedaan aan de „sentimenteele" verhouding tot Frankrijk, welke lange jaren de Belgische internationale politiek zoo niet beheerscht, dan toch sterk beïnvloed heeft. Door de regime-veranderingen in Duitsch- land was de angst in België nog sterk toege nomen en met een soort wanhoop klampte men zich vast aan de Volkenbond, die theo retisch ten doel had zijn leden te bescher men tegen ongemotiveerde aanvallen. Toen kwam het geval van Abessinië. Voor het eerst deed zich nu zulk een aanval in de practijk voor. En wat zag men gebeuren? De heer Paul Laval had door zijn accoord met Mus solini den ooorlog mogelijk gemaakt en Enge land deed tenslotte om welke redenen dan ook, niets om die te beletten. Toen nu daarna Duitschland door de bezetting van het Rijn land óók nog het verdrag van Locarno schond bleef er geen enkel steunpunt voor België meer over. Toen de Koning dus een hervatting van de neutraliteitspolitiek aankondigde, deed hij in wezen niets anders dan een bestaanden toe stand formuleeren. De Geallieerden behoor- Daar komt nog bij, dat ook nu weer op een zeer gelukkige wijze de eischen van binnen- en buitenlandsche politiek overeenstemmen. Er heeft zich namelijk in de laatste drie jaar in België een vrij sterke pro-Duitsche stroo- mmg gevormd. Door het samengaan van Vlaamsche- nationalisten met de volgelingen van Degrelle heeft deze mentaliteit ongetwij feld meer kracht en beteekenis gekregen. Om nu te voorkomen, dat het land ver deeld wordt in pro-Fransche en pro-Duitsche groepen is het noodig dat de regeering, volko men vrijstaande, daartegenover de leuze van pro-België kan stellen. Deze her-oriëntatie gaat gepaard met een verlangen naar nauwere vriendschapsbanden met Nederland. Op alle manieren wordt hier thans officieel de belangstelling voor Neder land aangewakkerd en iets wat vroeger on denkbaar was: telkenmale wordt Nederland ten voorbeeld gesteld. Hoe ver dit alles gaan zal, is niet te voorspellen. Maar dat deze ver andering de onderlinge verhouding tusschen België en Nederland ten goede zal komen, is boven alle twijfel verheven. Wij onzerzijds kunnen ons daar slechts over verheugen, om dat men in Nederland altijd de eenzij dig- Fransche politiek van België betreurd en van oudsher gaarne een toenadering wenschte met behoud van voïïè vüfJTTeld Daarvoor is de weg thans vrij. Om het gebeurde nog eens heel beknopt en schematisch vast te stellen, kunnen we zeg gen: dat de politiek van Brussel eerst be heerscht werd door den geest van Parijs, toen door den geest van Genève en nu door den geest van Oslo. Het is merkwaardig vast te stellen, hoe een man als Koning Albert, die een zeer rustig en scherp oordeel had, deze ontwikkeling voor zien heeft. Hij heeft indertijd geprobeerd België in de richting van Oslo te drijven, maar dit is mislukt omdat de tijden er nog niet rijp voor waren. Nu is dit oogenblik daar. Koning Albert zag in, dat een land als het zijne eer. eigen politiek moet voeren, passend bij zijn militaire en economische mogelijkhe den en liefst in verband met gelijken, zonder zich door een der groote mogendheden op sleeptouw te laten nemen. Hooge boomen van gen nu eenmaal veel wind en wanneer men zijn bootje achter een groote kruiser bindt, gaat men mede onder wanneer die vergaat. De volledige neutraliteitspolitiek van België wordt dan ook in den lan.de algemeen gevoeld, zoo niet als een absolute waarborg, dan toch als een machtig middel tot het behoud van den vrede. Nu bestaat er tenminste een kans dat België buiten een eventueel toekomstcon- flict blijft, terwijl zulks vóór deze wending uitgesloten was. J. GRESHOFF. Express-trein ParijsBazel door sneltrein aangereden. PARIJS, 20 October (Reuter-A.N.P.) De express-trein Parijs-Bazel, die gisteravond om 10 uur uit Parijs is vertrokken en die om half twee vannacht stoppen moest te Foulain, tus schen Langres en Chaumont, is aangereden door den sneltrein Boulogne-Bazel. Twee per sonen werden door deze botsing gedood, vier liepen lichte verwondingen op, één persoon werd zeer ernstig gewond. Tegen ac»ht uur vanmorgen waren de rails weer vrij gemaakt, zoodat het treinverkeer normaal hervat kon worden. Socialisten bezetten waarschijnlijk 71 van de 150 zetels. OSLO, 20 October. De verkiezingen voor het Storting hebben volgens den stand om streeks middernacht tot resultaat, dat de so cialisten van de 150 zetels waarschijnlijk 71 zullen verwerven, zoodat zij, evenmin als in het vorige parlement, waar zij 69 zetels had den, de meerderheid krijgen. De conservatieven hebben waarschijnlijk 5 zetels gewonnen, terwijl de agrarische partij er vijf heeft verloren. Mogelijk verliezen ook de liberalen twee zetels. Bij de kleine partijen is een kleine verschuiving in de stemme.nver houding waar te nemen. Dr. John Trump, een Amerikaansch genees heer, wil voor de genezing van diep-zittende, gevaarlijke gezwellen een apparaat gebruikep, dat met een energie van meerdere millioenen Volt werkt. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. AFDEELING 1. Eerste klasse: A.D.O.Xerxes AjaxExcelsior D.F.C.Stormvogels D.H.C.—Blauw Wit C.V.V.—R.C.H Tweede klasse A: O.S.V.—West Frisia Velox—Zeeburgia VriendenschaarO.V.V.O. HilversumW.FC. Z.V.V.Hercules Tweede klasse B: De Kennemers't Gooi H.R.C.H.F.C. E.D.O.—B.F.C. SpartaanAlcm. Victrix A.F.C.Bloemendaal Derde klasse A: Alkm BoysAssendelft PurmersteynSucecs HollandiaHelder BeverwijkZaandijk AlkmaarKinheim Derde klasse B: D.W.V.—Halfweg SchinkelhavenJan Han- zenkwartier T.O.G. -D.E.C. ZeemeeuwenW.M.S. D.J.K.De Meteoor Derde klasse C: OosterparkZandvoort Allen WeerbaarWater graafsmeer S.D.Z.—V.V.A. RapiditasAhrend's V.C. T.I.W.De Volewijckers Vierde klasse D: T.H.B.S.D.W. SwiftSpaarnevogels A.V.O.G.Ripperda D.I.O.E.H.S. Reserve eerste klasse: R.C.H. 2—Spartaan 2 Stormvogels 2E.D.O. 2 Zeeburgia 2Ajax 2 Blauw Wit 2Hilversum 2 Z.F.C. 2Haarlem 2 Reserve tweede klasse A: W.F.C. 2—Blauw Wit 3 H.F.C. 2—H.R.C. 2 A.F.C. 2K.F.C. 2 Alcm. Victrix 2D.W.V. 2 Reserve tweede klasse B: De Volewijck. 2Zeeburgia 3 Spartaan 3T.O.G. 2 De Kennemers 2V.S.V. 2 (11 uur) D.W.S. 2—Z.V.V. 2 W.M.S 2O.S.V. 2 AFDEELING II. Eerste klasse: Haarlem—D.W.S. V.S.V.—Hermes-D.V.S. Sparta—V.U.C. H.B.S.—Z.F.C. K.F.C.—Feij enoord Tweede klasse A: Quick—B.E.C. OvermaasNeptunus S.V.V.Hoek van Holland Steeds HoogerO.D.S. H.V.V.—V.D.L. Tweede klasse B: D.O.S.R.F.C. UnitasThe Rising Hope AlphenU.V.V. U.V.S.Sliedrecht EmmaD.C.L. Derde klasse A: ScheveningenDelft A.S.C.Hillinen HillegomLugdunum Gouda.Postduiven AFDEELING III Tweede klasse A: SallandiaU.D. Zwolsche BoysRigtersbeek Tweede klasse B: Be QuickQuick S.C.H.—Zutphania AFDEELING IV Eerste klasse: M.V.V.—P.S.V. EindhovenNoad JulianaRoermond N.A.C.—B.V.V. LongaBleijerheide AFDEELING V Eerste klasse: G.V.A.V.Be Quick AchillesVelocitas FrieslandSneek VeendamH.S.C. Hoogezandt eeuwarden (Sportkr.) Het is een laten namiddag in het najaar. Een warme gouden herfstzon zet de win kelstraat in gloed. De étalages lijken mooier, de menschen lijken belangwekkender en alles lijkt fleuri ger en prettiger. Wij staan voor een modewinkel en kijken.. Zwarte mantels met zwart bontzwarte hoeden met lila lintenzwarte japonnen eigenlijk net rouwGelukkig toch ook nog een paar andere kleuren. Terwijl wij zoo peinzend staan te kijken wordt onze aandacht plots afgeleid door een troepje jonge vrouwen, meisje nog bijna, die druk pratend achter ons zijn blijven stilstaan-. Wij wenden ons om en onwillekeurig vaart ei een schrik door ons heen: zeven meisjes allemaal precies hetzelfdezeven maai één en hetzelfde gezicht! Een ongeloovige verbazing doet ons wat nauwkeuriger toezien: het is geen gezichts bedrogzeven min of meer okergele ge zichtjes met zeven paar oranje roode lippen; hetjs werkelijk ietwat benauwend! Wij kijken naar de kleeren. Neen, de klee- ren zijn allemaal verschillend, maar die eendere gezichten zijn net als een rijtje éta lagepoppenWacht eens! Er gaat ons een licht op! dat zal het zijn: er is natuurlijk een moderevue geweest en dit zijn de manne quins, allemaal precies eender Opgemaakt door een en denzelfden kapper; met hetzelfde starre leege glimlachje en dezelfde stereo tiepe gewoontegebaartjes hebben zij getoond en mantels en hoedjes en blouses Die kleeren waren de hoofdzaak. Zoo lang die op z'n best tot hun recht kwamen, deed de persoonlijkheid van de tijdelijke draag sters er al heel weinig toe. Met een alle innerlijkheid vervagende en vervlakkende uniformiteit schenen deze kin deren als gipsafgietsels te zijn vervormd naar een soort standaard-model. Hetzelfde zien wij in het dagelijksch leven om ons heen. De vrouwen die slaafs de mode volgen zon der rekening te houden met de eigen per soonlijkheid (en de eigen uiterlijke tekort komingen!) zijn legio. Er zijn er, die steeds gereed en bereid zijn iets nieuws toe te juichen, nagenoeg allen kritischen zin schijnen te verliezen zoolang het maar gaat om iets dat werkelijk (of denkbeeldig) nieuw is. De vrouw die durf ge noeg bezit om (afgezien van alle andere mo tieven) een overjarige japon die haar uit stekend staat te prefeeren boven een hyper moderne creatie die haar niet staat, die een geeft blijk van genoeg moreel overwicht om er een eigen persoonlijkheid op na te durven houden. Wij leven in een tijd van leuzen, die maar al te vaak niet gerugsteund worden door een persoonlijke overtuiging. Da., is schoone schijn, die niet op werkelijkheid gegrondvest is. Hoevelen zijn heden ten dage niet slechts een poovere nabootsing van een of ander tot standaardmodel gebombardeerd ideaal? Zij hebben niets gemeen met de vurige strijders voor een ideaal. Schijn en werkelijk heid. Zij die moed genoeg bezitten om zichzelf te durven zijn zullen zooveel of zoo weinig van het standaardmodel aan hun persoon lijheid toevoegen als er noodig is om van die persoonlijkheid iets zeer eigen te maken. Met een van anderen geleende persoonlijk heid zullen zij nooit en te nimmer iets be reiken. En dit geldt niet alleen voor uiterlijken tooi maar evenzeer, ja in nog meerdere mate voor onze innerlijke overtuiging. Er zijn lie den, behept met kudde-instinct en er zijn er die een ideaal najagen. Het nastreven van een ideaal heeft ten allen tijde een veredelenden invloed gehad, maar wij moeten nimmer uit het oog ver liezen dat dit nastreven moet geschieden binnen het kader van onze eigen persoon lijkheid, opdat wij niet worden tot een onbe zielde nabootsing, waarvan nooit en te nim mer een blijvende invloed kan uitgaan. AMY GROSKAM—TEN HAVE. Onze Haagsche correspondent meldt Ik verneem dat een beslissing omtrent het al- of niet instellen van een gerechtelijke ver volging tegen den oud-hoofdcommissaris van politie te Den Haag, den heer Van 't Sant, binnen enkele weken, in elk geval vóór 1 De cember, te verwachten zou zijn. Zooals men weet verkeert deze zaak nog steeds in de phase van gerechtelijk voor onderzoek. 's-GRAVENHAGE, 20 October. - Het econo misch bureau van den Centralen bond van Ned. Verbruikscoöperaties heeft de prijsopga ven van 16 coöperaties over de week van 12— 17 October bewerkt Uit de aldus verkregen cijfers blijkt, dat voor sommige artikelen de prijzen bij een aantal vereenigingen verhoogd moesten worden. De prijzen van brood zijn gemiddeld iets ge daald, doordat in Den Haag de coöperatie „De Volharding" tot een belangrijke prijs verlaging is overgegaan, hoewel de ontwikke ling der bloemprijzen eerder tot prijsstijging dan tot prijsdaling aanleiding geeft. De gemiddelde prijsstijging, die voor de week van 5—10 October, vergeleken met de week van 21—26 September 0.27 pCt. bedroeg, is nu 0.58 pCt. Defect aan rivierkabel hersteld. AMSTERDAM 20 October. Hedenochtend om negen uur was de telefoonstoring met het zuiden des lands opgeheven, nadat den ge- heelen nacht was doorgewerkt om het defect aan den rivierkabel in de Merwede te repa- reeren. De verbindingen met Zeeland, Franke rijk en Engeland zijn nu weer geheel intact,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7