Aceoord practisch vervallen, aldus Moskou. Thijs IJs krijgt een huisgenoot N. WIP. ©©STEM ZOOMS Politieke indrukken uit Tsjecho Slowakije. ZA.TEROéW ttb 1936' De non-interventiebesprekingen. Men geve de Spaansche regeering het recht buiten Spanje wapens te koopen". Sowjet Unie blijft in de Commissie. Reeds 20.000 Rexisten te Brussel? Fraekrijk Herriot doet een beroep op het Fransche volk. Franco's troepen naderen Madrid. Het huwelijk van Prinses Juliana. Hoofdpijn, Kiespijn. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING, De positie der minderheden. Voortreffelijk kolonisatiewerk der Tsjechen. De ambassadeur der Sovjet Unie, Maisky heeft namens de Sovjetregeering een nota gerichte tot Lord Plymouth, den voorzitter der niet-inmengingscommissie. Lord Plymouth heeft aan het begin der zitting van de commissie voorlezing gedaan van deze nota, waarin de Sovjetregeering o.m. verklaart: Gezien de onrechtvaardige situatie, welke is geschapen, kan de regeering der Sovjet Unie in overeenstemming met haar verkla ring van 7 October zich niet gebonden be schouwen door de niet inmengingsovereen komst in een grooter mate dan de overige deelnemers. De beteekenis dezer verklaring wordt aldus Reuter verduidelijkt door een voor afgaande passage in de nota, waarin ver klaard wordt, dat, daar de commissie de in breuken niet heeft doen eindigen en het Sovjet Russische voorstel de Portugeesche havens te. controleeren, niet in overweging heeft genomen, de Sovjet Russische regeering van meening is, dat de overeenkomst „een vodje papier" is geworden en in de practijk heeft opgehouden te bestaan. De Sovjet regeering ziet slechts één uitweg uit deze situatie: De Spaansché regeering het recht te geven buiten Spanje wapens te koopen en daarbij faciliteiten te verleenen en den deelnemers aan de niet-inmengingsovereenkomst het recht te geven wapens aan Spanje te ver-„ koopen. In de nota verklaart Maisky voorts, dat de niet-inmengingsovereenkomst systematisch door een zeker aantal deelnemers is geschon den. De levering van wapens aan de opstan- delingen duurt voort, zonder dat sancties worden toegepast. Portugal is de voornaamste basis geworden door leveringen aan de opstandelingen, ter wijl de wettige Spaansche regeering in feite geboycot is, daar zij beroofd is van de faci liteiten buiten Spanje wapens te koopen. Als gevolg van de schending der overeen komst is een voor de opstandelingen gunstige situatie geschapen, hoewel de overeenkomst geenszins bedoelde een zoodanigen toestand te scheppen. In het communiqué van de jongste zitting der non-interventiecommissie wordt o.a. het volgende gezegd: De vertegenwoordigers van alle landen, die lid zijn van de commissie,, waren aanwezig. De Portugeesche vertegenwoordiger wees met kracht de beschuldigingen tegen zijn land, zooals deze vervat zijn in het schrijven van den vertegenwoordiger der Sovjet-Unie, van de hand en verklaarde: de beschuldigin gen zijn ongegrond, zooals vastgesteld zal kunnen worden, wanneer het antwoord van mijn regeering zal zijn binnengekomen. Overeengekomen werd, het schrijven van Maisky aan den voorzitter van de sub-com missie voor te leggen. Men zal dan den ver tegenwoordiger der Sovjet-Unie verzoeken, bepaalde punten van zijn verklaringen nader toe te lichten. Met betrekking tot de schendingen van het non-interventieaccoord, waarvan de Spaan sche regeering Duitschland had beschuldigd, gaf de voorzitter der commissie, Plymouth, als zijn meening te kennen, dat het ant woord van Duitschland op de ingediende klachten bevredigend was, behalve op twee punten, waarover nadere opheldering van de Duitsche regeering is gevraagd. De vertegenwoordiger van Duitschland heeft zich bereid verklaard, de gevraagde inlich tingen in te winnen. Op een voorstel van Plymouth, gesteund door den Franschen ambassadeur, kwam de commissie overeen, de subcommissie uit te noodigen om Zaterdag bijeen te komen, ten einde na te gaan of en in hoeverre het non- interventieaccoord doeltreffender zou kunnen worden gemaakt. Politieke tegenstanders zouden den weg willen versperren. Stefani meldt uit Brussel: Naar verluidt zouden reeds Vrijdagavond 20.000 Rexisten vanuit verscheidene plaatsen in België te Brussel zijn aangekomen voor de demonstratie van Zondag. Men zou ernstige ongeregeldheden verwachten, de socialisten én communisten zouden den weg, welke de Rexisten willen gaan, willen versperren. Anderzijds hebben de gouverneur van de provincie Brabant en de burgemeester van Brussel de bevolking medegedeeld, dat stren ge politie-maatregelen zullen worden geno men, samenscholingen zijn verboden en het verkeer van voertuigen is voor 48 uur stilge legd. Volgens de laatste berichten blijven de Rexisten vastbesloten de voor Zondag aan gekondigde demonstratie doorgang te doen vinden. Op de voorpagina van het blad „Le Pays réel" staat in vette letters te lezen: „Komt allen Zondagmorgen naar Brussel om de oude soldaten van den IJser toe te jui chen". Plan tot arrestatie van Degrelle'* In politieke journalistieke kringen in de Belgische hoofdstad gaat het gerucht, dat de regeering het plan zou hebben om den leider van de Rexisten, Degrelle, te arresteeren, ten einde eventueele wanordelijkheden Zondag a.s tevoorkomen. Op een desbetreffende vraag van den cor respondent van het agentschap Stefani ant woordde Degrelle, dat hem dit voornemen van de regeering bekend was, evenals het verzet van den minister van justitie hiertegen De commissie was het er over eens, dat, aangezien het antwoord der Italiaansche regeering op de tegen haar ingebrachte be schuldigingen pas des morgens was gepubli ceerd, dit pas in de eerstvolgende zitting diende te worden beliandeld. In een nota, welke de Italiaansche regee ring gisteren in de zitting der niet-inmen gingscommissie heeft doen overhandigen, wordt wederom uitdrukking gegeven aan de verrassing, dat het document van Del Vayo (den Spaanschen. minister van buitenland- sche zaken) als voldoende basis voor een klacht is beschouwd De Italiaansche regeering bevestigt schrif telijk, dat de Spaansche beweringen van al len grond ontbloot zijn. In deze tweede nota bevestigt de Italiaan sche regeering alle beschuldigingen aan gaande schendingen van het pact door Sov jet Rusland, zooals deze op 9 October op schrift waren gesteld. De Italiaansche re geering verklaart overvloedige bewijzen te kunnen leveren van „directe inmenging in strijd met letter en geest der herhaalde in het openbaar door Sovjet-Russische leiders afgelegde verklaringen." De nota somt ver volgens zestien gevallen van overtreding door Sovjet-Rusland op en vraagt deze ge vallen te willen voorleggen aan de commissie en aan den vertegenwoordiger van Sovjet- Rusland met het verzoek er in overeenstem ming met 't reglement uitleg van te geven. De Portugeesche nota is aan boord van een Portugeesch watervliegtuig te Portsmouth aangekomen en vandaar direct per trein naar Londen doorgezonden. Aan het einde van de zitting dienden ook de Britsche afgevaardigden een nota in, waarin drie schendingen van het non-inter- ventie-accoord door Sovjet-Rusland worden geconstateerd en een schending, begaan door Italië. Rusland verlaat de commissie niet. De vertegenwoordiger van de Sovjet Unie, Maisky, deelde nog rhede, dat de Sovjet-Unie de non-interventie commissie niet zal ver laten. Rusland zal vertegenwoordigd zijn op de vergadering van de sub-commissie, die van daag wordt gehouden. Op het1 congres' der - radicaal-socialisten is tijdens het debat over de buiteulandsehe po litiek het woörd gevoerd door Herriot, die o.m. verklaarde den Volkenbond' nog steeds even toegewijd te zijn. Wanneer, zoo zeide Herriot, de internatio nale rechtsorde ineen dreigt te storten, wan neer de leer der collectieve veiligheid slechts woorden schijnt te zijn, denkt u eens in, welk een opschudding dit teweeg zou kunnen bren gen onder de kleine mogendheden, die erop re kenden, dat deze leer in daden zou worden om gezet, en dat de collectieve veiligheid niet een waandenkbeeld, doch een wapenrusting zou zijn. Met betrekking tot de Sovjet-Unie zeide Herriot, ervan overtuigd te zijn, dat dit groote volk van 180 millioen zielen zich naar de denk beelden van Frankrijk zal neigen, en dat niet de Franschen zich naar hun denkbeelden zul len neigen. Vervolgens overgaand tot het vraagstuk der Fransch-Duits-che toenadering, zeide Herriot: „Men moet met Berlijn praten. Duitschland is vrij om zich te doen regeeren zooals het wil, en niemand hier zal dit tegenspreken. Het is thans het oogenblik om te zien, of wij beiden oprecht zijn. Nu Duitschland door eenigszins ruwe handelwijze zijn rechtsgelijkheid heeft verwezenlijkt, wat zou ons dan thans nog kun nen beletten, ons hart geheel voor elkaar open te leggen Aan het slot zijner rede zeide Herriot, dat het niet mag voorkomen, dat onderlinge ver deeldheid de veiligheid in gevaar brengt van Frankrijk, dat door zijn vijanden en rivalen zoo wordt bewaakt. De radicale partij wil te gen geen prijs een buitenlandschen oor log, of een burgeroorlog. Wij doen een drin gend beroep op het volk om te begrijpen, dat in Frankrijk noodig is kalmte, orde en onder worpenheid van allen aan het wettig gezag. De subcommissie, belast met de opstelling van de slotresolutie van het congres der radi calen, is 7 uur onafgebroken bijeen geweest. Naar het schijnt is omtrent de procedure over eenstemming bereikt. Br zal een tekst opge steld worden uit naam der meerderheid, waar in goedkeuring zal worden gehecht aan de handhaving van de medewerking der raci- calen aan de regeering, doch waarin tegelij kertijd eerbiediging van de essentieele begin selen van het partijprogramma wordt geëischt. Emile Roche zal van zijn kant een krachtiger motie indienen, die gericht is tegen de actie deir communistische partij. Plaats op 18 K.M. van de hoofdstad bezet. De radio club te Teneriffe maakte heden bekend, dat de reohtschen zich hebben meester gemaakt van Mosto- les, tusschen Naval Carnero en Madrid, op 18 K.M. van de hoofdstad. De luchtstrijdkrachten der opstan delingen hebben Bilbao gebombar deerd en eir belangrijke schade aan gericht. In den sector Siguenza zetten de opstandelingen den opmarsoh voort. Zij hebben den berg San Cristobal veroverd. Cartagena is gebombardeerd, evenals drie in de haven liggende re- gee r ingssch epen De hoofdstad gebombardeerd. Berichten uit Madrid melden, dat vliegtui gen der opstandelingen gistermorgen twee malenboven Madrid gevlogen en in de omge- vind der stad bommen hebben late-n vallen. Zoodra de vliegtuigen werden opgemerkt, werd de luchtdoelartillerie in werking gesteld. De bewoners der hoofdstad hebben van groote kalmte blijk gegeven. Waarschijnlijk hebben de toestellen verken ningen uitgevoerd. De algemeene indruk was, dat de opstande lingen een demonstratie wilden geven om het moreel der Madrileensche bevolking op de proef te stellen.' Om zes uur des avonds werd door radio- Cadix o.a. het volgende medegedeeld: Drie escadrilles der rechtsehe strijdkrachten hebben boven Madrid gevlogen en de open bare gebouwen gebombardeerd, alsmede het vliegveld Getale, waar een vliegtuig, dat juist wilde opstijgen, vernield werd. Talrijke vlieg tuigen van het leger van Varela hebben boven de verdedigingswerken van Madrid gevlogen en vastgesteld, dat de hoofdstad wordt verde digd door zes loopgravenlinies, die door onge veer 6000 man worden bezet. Telegraafverkeer LondenMadrid was tijdelijk verbroken. LONDEN, 23 October (Reuter)Hedenmid dag werd te Londen medegedeeld, dat het tele graafverkeer tuschen Londen en Madrid was verbroken. Later werd medegedeeld, dat de verbinding mel. de. Spaanschet hoofdstad is hersteld door middel van het radio-station van Barcelona. Een geschenk van oud-patiënten van het P. H. O. HAARLEM Zaterdag. Enkele oud-patiënten' van het Parkherstel lingsoord (P.H.Q.) te Haarlem hebben een circulaire tot de andere oud-patienten ge richt, waarin wordt medegedeeld, dat het plan is geopperd, Prinses Juliana en Prins Bernard bij hun huwelijk namens de oud- patienten een gescher.a aan tebieden. Dit plan, zoo wordt in de circulaire na drukkelijk vermeld, staat buiten iedere poli tieke of. andere gezindheid; het is een uiting van dankbaarheid aan en medeleven met de Prinses, die in nauw verband met het Herstel lingsoord staat. In welken vorm het plan zal worden uit gevoerd, moet nog nader worden bezien. In de eerste plaats zijn natuurlijk financieele bijdragen noodig; deze kunnen worden ge zonden vóór 15 November aan Zr. A. Windhouwer, Zijl weg 223. Al wat U noo dig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drog. (Adv. Ingez. Med.) Een tijdlang zitten Thijs en Sim daar rustig te babbelen, maar dan krijgt de ondernemingsgeest hen ineens weer te pakken. „Heb je ge zien," zegt Thijs, „dat die lamp precies in een soort van deuropening hangt? Ik zou wel eens willen weten, wat daar eigenlijk achter is." Daar is Sim ook nieuwsgierig naar. Ze besluiten mét z'n tweeën het geval eens te onderzoeken. Tenslotte begint ook het praten te vervelen en je kunt nooit weten of ze misschien niet de een of andere ont dekking zouden doen. WOLVULLING, DONZEN en WOLLEN IN RUIME KEUZE VOORHANDEN. THANS OOK GEëTALEERD. COMPLETE WONINGINRICHTING. BARTELJORISSTRAAT 13—17, HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) (Speciale correspondentie.) Reeds liet ik in een mijner vorige bijdragen uitkomen, dat al mogen ongeveer 3 1/4 mil lioen van de ruim 14 millioen inwoners der republiek van Duitschen bloede zijn en onder hen een vrij groot percentage heden ten dage in hun nationale opvattingen (en strijd- methoden tevens) zeer dicht bij de nationaal- socialistische buren staan (wat natuurlijk redenen tot ernstige bezorgdheid voor Praag oplevert), niettemin Tsjecho-Slowakije wel degelijk als staat levensvatbaar is. In niet geringe- mate berust dit oordeel op de over weging, dat, in het algemeen genomen, on danks dan in sommige opzichten begane fouten, de wijze, waarop men aan de ver schillende nationale minderheden zooveel mogelijk recht doet wedervaren, lofwaardig is. En ook, wat tenslotte bovenal van belang is, reeds vruchten van beteekenis heeft opge leverd. Het verschijnsel, dat niet minder dan 43 pet. van het Duitsche element n i e t voor anti-Tsj.-Slowaaksche candidaten wenscht te stemmen, zegt reeds iets. En nu valt het zelfde ook waar te nemen t.o.v. de Magyaren van wie een zeer aanzienlijk gedeelte er per se de voorkeur aan geeft burger van de re publiek te blijven. Als men eens even verge lijkt, hoe destijds (voor 1919) de nationale minderheden in Groot-Hongarije onderdrukt werden en hoe zij het thans hebben in den Tsjecho-Slowaakschen staat, dan valt daar in een verschil als tusschen dag en nacht waar te nemen. Het gaat den burgers van dit land die van Magyaarschen huize zijn, hee" wat beter dan hun broeders, welke aan de overzijde van de grens wonen. Voor de la waaierige Hongaarsche revisionisten moge dit niet prettig zijn, een feit is het. Hier wreekt zich nu het Hongaarsche wanbeleid van-wéleer, dat zich bijv. op zeer krasSe wijze op agrarisch gebied' openbaarde en waarvan de kleine boeren de slachtoffers waren, door dat de machtige grootgrondbezitters overi gens niets voor behoorlijke ontginning van het land deden. Naast een schromelijke ver- waarloozing van de materieele belangen van de Slowaaksche en van de Roetheensche be volking, vond er een niet minder droeve ver onachtzaming plaats van alles wat met so ciale, hygiënische en cultureele belangen te maken had. De onder leiding van Praag, sinds de vor ming van. den nieuwen staat tot stand ge brachte agrarische hervormingen en daar naast het vele, dat de nieuwe heeren voor op voering van heel het levenspeil van de be woners hebben aangepakt, hebben ertoe me degewerkt, dat heel wat Magyaarsche bur gers van Tsjecho-Slowakije tot het inzicht zijn gekomen, dat zij er in dit land stukken beter aan toe zijn dan wanneer zij onder de heerschappij van Boedapest zoudën staan. Opvallend is dit bijv. ook in Karpatho- Rusland, waar ik heb kunnen constateeren wat daar zoo al op het gebied van aanleg van behoorlijke autowegen, bouw van scholen en niet te vergeten van het oprichten van voor treffelijk ingerichte, hoogst moderne, zieken huizen door de tegenwoordige machthebbers gepresteerd is. Waarlijk, ik overdrijf niet, als ik zeg, dat men daar bepaald den indruk krijgt, dat de Tsjechen voortreffelijke kolo nisatoren zijn en dat zij in dat gruwelijk ver waarloosde gebied millioenen en millioenen besteed hebben en nog besteeden louter en alleen om de bevolking er wat bovenop te helpen en een einde te maken aan bijkans Middeleeuwsch-achterlijke toestanden, zooals die daar eenmaal heerschten. Mij trof o.m. nog de groote ingenomenheid van de Joden, die in Karpatho-Rusland ongeveer 13 pet. van de bevolking uitmaken, over de manier, waarop mede ten hunnen aanzien een voor treffelijke minderheden-politiek wordt ge voerd, wat daar trouwens insgelijks t.o.v. de Magyaren (15 pet.) het geval is. „Economisch gaat het ons aanzienlijk beter dan in Hon garije met menschen van ons eigen slag het geval is. Daar komt bij, dat wij hier te lande allerlei vrijheden en rechten genieten die daar ontbreken, terwijl wij bovendien onze eigen scholen hebben." Aldus een redeneering die ik van menigen Magyaarschen burger dei- republiek kon hooren, ter verklaring van het feit, waarom hij van harte hoopte, dat ze kere, historisch trouwens in tal van gevallen geenszins gefundeerde revisionistische ver langens van Boedapest nooit in vervulling zouden gaan. Typeerend is o.m. nog, dat in Tsjecho-Slo wakije voor de 750.000 daar levende Magya ren meer Magyaarsche scholen bestaan dan in Boedapest met zijn 1 millioen inwoners! En dan moet men zich ook nog eens even herinneren, hoe voor den oorlog de Magyaren de Slowaken onderdrukt hebben, waarvan heel hun geschiedenis spreekt. Zeker onder de 3 millioen Slowaken heerscht heusch niet alleen onverdeelde in stemming met wat Praag doet en laat. Met opzet legde ik vooral ook bij fel-nationalis- tisch-Slowaaksche lieden het oor te luiste ren. Daar kon ik dan klachten opvangen over de zucht der Tsjechen om al te veel de lakens te willen uitdeelen en op de baantjes beslag te leggen. Erge mopperaars waren voorts in het bijzonder niet te spreken over het feit, dat Slowakije nog steeds geen z.gn. historische autonomie had verkregen. Nu moet ik eerlijk zeggen, dat zeker de zgn. his torische argumenten voor dezen eisch bui tengewoon zwak zijn. Maar bovendien, eer men autonomie kan verleenen is er toch een zeker peil' van ontwikkeling, is er ook een zekere mafte van financieel op eigen beenen kunnen staan onontbeerlijk. Tusschen twee haakjes stip ik nog even aan, dat juist het ontbreken van beide, tot nu toe de op grond van verdragen en consti tutie aan Karpatho-Rusland toe te kennen autonomie heeft tegengehouden. Langzamerhand echter schijnt men daar mee thans een begin te kunnen maken. In overweging is aan den gouverneur, zelf een Roetheen, die momenteel eigenlijk alleen maar representatieve beteekenis heeft, eenige macht als autonoom orgaan toe te kennen. Wat nu, om terug te keeren naar Slowakije de door een deel der Slowaken verlangde autonomie aangaat, bestaat er heusch reden om zich af te vragen of deze wel zin zou heb ben. In ieder geval zal er dan nog heel wat aan den economischen en aan den geestelij ken toestand der bevolking moeten verbete ren, al zij grif toegegeven, dat, juist dank zij al hetgeen wat er op onderwijsgebied is on dernomen, een vooruitgang van beteekenis te boeken valt, vergeleken bij 1919. Toen kon men werkelijk voor de eenigszins van betee kenis zijnde functies in dit deel der republiek geen of slechts veel te weinig Slowaken vin den, zoodat men er wel Tsjechen heen moest zenden. Telkens echter, wanneer er plaatsen openkomen, zijn het nu de Slowaken die de beste kansen maken; in 80 pet. dezer gevallen dit gaf mij zelfs een zoo vurig autonomist als de Katholieke volksleider Mgr. Hlinka toe winnen de Slowaken het pleit. Boven dien, elders in den staat vergeet men de Slo waken ook niet. Zoo zijn zoowel de president als de vice-president van het Hoogste Ge-, rechtshof te Brünn van Slowaakschen bloede en telt ook het diplomatieke corps verschil lende Slowaaksche krachten (de gezant hier te lande, de heer Krno, is er een voorbeeld van). Vergis ik mij niet, dan zouden de Slowaken feitelijk het meest reden tot klagen over te stiefmoederlijke behandeling hebben op eco nomisch gebied. Bij de uitvoering van open bare werken zou aanwending van meer Slo waaksche arbeidskrachten aanbeveling ver dienen, op verkeers- en dan met name op spoorwegen-terrein, zou de staat nog verder dienen in te grijpen en dan schijnt het voorts dat menigmaal de Tsjechen, dank zijn het feit dat zij zooveel dichter bij Praag zitten, er eerder bij zijn als het om toewijzing van contingenten enz. gaat. Aldus maakte ik op uit wat ik zooal ver nam van een vooraanstaand Slowaak, die in- tusschen den vurigen Mgr. Hlinka natuurlijk veel en veel te slap was. Deze geestelijke is waarschijnlijk om verschillende redenen zulk een fel aanhanger van het beginsel der auto nomie zoo hoorde ik o.m. verkondigen, dat hij hierin een veilig bolwerk ziet tegen even tueele pogingen om Slowakije te vertsjechi- seeren (zooals het eertijds vermagyariseerd was), wat hij des te erger zou vipden wegens in zijn oogen dan dreigende gevaren voor de Katholieke Kerk. Hierboven had ik het terloops over wat ik zoo al in Karpatho-Rus land aanschouwde. Even zij nog aangestipt wat ik er niet zag: onder- of bovengrondsche Russische vliegvelden! Ik maak hiervan gewag, omdat van fel an ti-bolsjewistische of anti-Russische zijde reeds eenigen tijd lang het verhaal wordt rondgestrooid, dat de Tsjechen op hun grond gebied ten behoeve van de Russen vliegvel den gebouwd zouden hebbfen. Dit zou dan sa menhangen met heel het intieme contact met Rusland, dat slechts in de oogen van een vrij geringe minderheid (die men in fascisti- schen en fel-nationalistischen kring aan treft) ongewenscht is, want de meesten ach ten het voor het land van belang wel vast te houden aan het verdrag met de Russen, waardoor men elkaar over en weer bijstand toezegt in geval van een onuitgelokten aan val. Ook Hlinka is tegen 't Tsjechisch-Rus- sische tractaat. Hij zou liever een toenade ring tot Polen zien voor welk laatste denk beeld ongetwijfeld ook iemand als president Benesj veel zal voelen, zonder dat hij daar om de Russen onmiddellijk links zou willen laten liggen. Wie intusschen in het Westen het hoofd schudden over een te eenzijdig ge oriënteerde internationale politiek van Praag verliezen uit het oog, dat men in Tsjecho- Slowakije niets liever zou zien dan dat zich de mogelijkheid voordeed voor een beleid op breederen grondslag: Oost-LocarnoDoch het is dan ook plicht van het Westen, om de kan sen op zulk een beleid te helpen vergrooten. Gelijk tevens het eigen belang van het Wes ten met zich meebrengt, dat men daar moest inzien, dat als de Tsjecho-Slowaaksche staat er nog niet ware geweest, men hem terstond had moeten uitvinden, aangezien het bestaan en dus ook de handhaving van dezen staat voor een gunstige ontwikkeling van zaken in Midden- en Zuid-Europa een eerste ver- eischte is. Alleen wie er op uit zijn roet in het eten te gooien, zouden in hun vuistje lachen, als zij zouden ontdekken, dat ten langen leste zekere revisionisten hun slag zouden kunnen slaan. Met het oog hierop dient o.m. de propa ganda, waarvan de hoogste wijsheid eigenlijk deze is, dat de Tsjecho-Slowaaksche staat door innerlijke verdeeldheid niet levensvat baar is. Die stelling is, naar ik in mijn bij dragen liet uitkomen ten eenen male onge grond. Gelukkig, want zonder een Tsjecho- Slowakije, dat een krachtige Volkenbonds- politiek voert, zou niet alleen Midden-Euro pa maar tenslotte ook West-Europa er heel wat droever aan toe wezen. Daarom juist valt te hopen, dat B'enesj en zijn geestver wanten er in zullen slagen, dank zij verstan dig binnenlandsch beleid de positie van hun land ten opzichte van het buitenland steeds sterker te maken. Dr. E. VAN RAALTE, J

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2