DE VROUW IN DE XXe EEUW Ons Modehoekje Hiaitteis BokfyoweetikQ. RECEPTEN VOORBEREIDING VAN EEN FEEST Turksche vrouwen zonder sluier EEN ROND THEEKLEED De verzorging van het haar Najaarsconferentie N. V, v. V» en G. S. Ons Wekelijksch Knippatroon V RIT DAG 30 O C T O R E R 1936 Dames, aie er van houden 's winters diep in een warme bontkraag te duiken, zullen het wel prettig vinden te vernemen, dat hooge bontkragen, over het algemeen trouwens rij kelijke bcntgarneeringien, dit seizoen modern zullen zijn. Op onze illustratie ziet u een paar voorbeelden van een elegante en een meer sportieve mantel. Links: mantel van laken in een muisgrijze tint. De groote en breede bontkraag is van glanzend zwart seal. Verder is het model zeer eenvoudig. De rok valt iets klokkend; de over slag is zeer breed, terwijl de jas bij. elkaar ge houden wordt door een ceintuur van het zelfde materiaal. De mantel rechts draagt een meer sportief karakter. Als materiaal heeft men donker blauwe stof gekozen, terwijl astrakan of Per- sianer gebruikt zijn voor de garneering. De kraag is opstaande; epauletten van bont zor gen voor de moderne verbreede schouderlijn. De jas wordt met een dubbele rij knoopen gesloten. De overslag is bijgevolg zeer breed. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK ZONDAG. Wilde eendvogel met witte boonen. Pommes frites. Appeltaart. MAANDAG. Rijstschoteltje. Gehakt. Zoete appeltjes. Aardappelen. DINSDAG. Gebakken saucijsjes. Bloemkool met kaas Aardappelen. Ha vermoutkoekj es WOENSDAG. Runderrollade. Gedr. capucijners. Gebakken aardappelen Vruchtensla. DONDERDAG. Haché. Gestoofde selderie. Aardappelen. Gebakken appeltjes. VRIJDAG. Gekookte tarbot. Worteltjes. Aardappelen. Mousselinesaus. Rijst met abrikozen. ZATERDAG. Erwvtensoep. Omelette met jam WILDE EENDVOGEL MET WITTE BOONEN. Week de witte boonen 24 uur van tevoren en kook ze in het weekwater gaar. Braad de eend in boter of vet mooi bruin, neem ze eruit, voeg aan het vet een gesnip perd uittje. drie eetlepels tomatenpurée en wat pikante saus toe en smoor hierin het gevogelte nog gedurende enkele uren heel zacht. Voeg zoo noodig zoo nu en dan nog wat water bij het vet. Laat de witte boonen uitlekken, stoof ze nog wat na met een gedeelte van de jus, leg de eend op een verwarmden schotel, schik de boonen er omheen en overgiet het heele ge recht met de rest van de jus. BLOEMKOOL MET KAAS. Maak de bloemkool schoon, kook ze in zijn geheel op de gewone manier, bijna gaar en- laat ze uitdruipen. Leg ze dan in een beboter de vuurvaste schotel, strooi er dik geraspte oude kaas overheen, leg hier en daar een klontje vet of boter en laat er in den oven een bruin korstje opkomen. MOUSSELINESAUS. Meng een halve deciliter melk aan met een eetlepel maïzena, voeg hierij twee eidooiers en een lepel boter en laat dit onder voortdurend roeren koken totdat het ge bonden is. Neem de pan van het vuur en voeg er nu bij kleine klontjes nog ander half ons boter bij, een halve d.L. room en naar smaak peper, zout en een paar drup peltjes citroensap. Sla er dadelijk voor het opdienen nog een stijf geslagen eiwit door heen. Een van mijn kennissen ben ik een bezoek schuldig, en dus sta ik op haar stoep en bel aan. Haar zoontje van veertien jaar doet me open en vertelt me dat moeder uit is, en Riek heeft 't zoo druk in de keuken ziet u Riek is het dienstmeisje want we hebben van avond een groot avondfeest, vertelt hij quasi- nonchalant, maar hij vindt 't enorm ge wichtig. Nu, dan zal ik maar weer weggaan opper ik, want als moeder straks thuis komt heeft ze het natuurlijk erg druk. O nee, vast niet, meent de jongeman, alles is klaar, er is genoeg eten en drinken in huis voor een heel regiment soldaten, zegt moeder. Een paar dagen later hooren wij van het avondfeest, dat inderdaad uitermate gastvrij was, maar waar eigenlijk niets op gebeurde, het was net een erg uitgebreide theevisite en omdat een groot aantal gasten op theebezoek altijd moeilijk op gang te krijgen is, was het een stijve avond geworden en heelemaal geen avondféést. Waarschijnlijk ging deze gastvrouw van de meening uit; een paar menschen op bezoek, wat koekjes, gebak, dranken, sandwiches véél menschen op bezoek, véél koekjes, gebak, dranken en sandwiches. Vandaar dat zij ook op den middag van de fuif rustig nog wat uitging. Zoo eenvoudig is het echter met een feest niet, daarbij moeten de gasten in gang ge bracht worden, en dat vereischt een zeer zorg vuldige voorbereiding. Maar dat is goed voor een kinderpartij, zullen sommigen misschien zeggen, dan moet je den heelen avond druk in de weer zijn om de kinderen, die zichzelf nog niet kunnen amu seeren, bezig te houden. Dat behoef je met volwassenen toch niet te doen- Toch is dat wel zoo: of het nu kinderen zijn of jonge menschen, menschen van middel baren leeftijd of oudjes, zij moeten op een feest allen bezig gehouden worden, anders ontaardt het feest bij kinderen of jongelui wellicht in een janboel, bij ouderen in een stijve partij, waarbij men zichzelf zit af te vragen, hoelang het nog duren moet, voordat men met goed fatsoen kan gaan afscheid nemen. Er zijn ook gastheeren en gastvrouwen die meenen, dat het welslagen van hun feest af hankelijk is van één enkelen gast die zij erbij hebben uitgenoodigd. Wanneer nu die gast on verhoopt bedankt, is hun wanhoop gronde loos, want hij moest immers de heele zaak op gang brengen en houden. Zulke menschen voelen wel de noodzakelij k- heid_ van een voorbereiding maar omdat zij het óf zelf niet kunnen óf zich verbeelden dat zij het niet kunnen, spannen zij er een ander voor, wie ze daarmee een veel te groote ver antwoordelijkheid op de schouders leggen, waaraan hij feitelijk part noch deel heeft Als dan die gast wel komt, maar door aller lei omstandigheden buiten zijn schuld niet in de juiste stemming is om als „promotor" op te treden, dan mislukt het feest toch nog jammerlijk. Veel moeite en een grondige voorbereiding zijn voor het welslagen van een feest noodig. Daarbij behoeft men niet van het begin tot het einde de gasten in een soort van adem loos tempo bezig te houden, zij kunnen dik wijls met groot succes tijdelijk aan hun lot overgelaten worden. Maar zoodra gastheer en gastvrouw bemerken dat de stemming niet meer op peil kan blijven, of deze nu te jolig wordt en t e hoog uitschiet, of dat zij in elkaar dreigt te zakken, moeten zij iets nieuws bedenken dat het evenwicht weer herstelt. Zoo kan het heel goed gebeuren, dat al lerlei plannetjes zijn ontworpen, waarvan eenige op den avond zelf niet eens aan bod komen; dat is beter dan wanneer men zich in wanhoop moet afvragen: hoe krijg ik de stemming weer op peil! Natuurlijk is de eene meer geschikt om een feest te organiseeren en te leiden dan de an dere, maar wie er moeite voor over heeft, brengt het toch een heel eind. En de eerste oogenblikken zijn de moeilijk ste: zijn die eenmaal overwonnen, dan kan het zijn, dat er geen extra moeite meer voor noodig is. E. E. J.—P. Zelfs tegenwoordig bestaan er nog lieden, die, Turkije alleen uit schoolboeken kennend, van meening zijn, dat men zich naar de wil den begeeft wanneer men zich naar Istanboel inscheept. Maar het Turkije van tegenwoor dig is niet meer het Turkije van gisteren en men heeft al zooveel goeds geschreven over dezen modernen staat, dat men van 'n bezoek aan dit land veel verwacht. En men wordt in derdaad niet teleurgesteld; want wat men er te zien krijgt, is meer dan men zich voorge steld had. De moderne Turksche is een zeer sympa thieke en streng zakelijke jonge vrouw, die de gehoorzalen van de universiteit bevolkt. Ze doet aan sport en bestuurt zelf haar auto, waarbij ze zich naar hartelust uit kan „toe teren", omdat men het „geluidloos-rijden" te Istanboel alleen maar van hooren-zeggen kent. Ze voert het huishouden op moderne wijze en heeft evenveel verstand van kinder verzorging als van Parijsche en Weensche mode. Er zijn uitstekende vrouwelijke advo caten, goede vrouwelijke doktoren en vrouwe lijke ethleten, die voor haar land eer en roem behalen. Men heeft te Ankara een Académie de Coupe et de Couture, waar de Turksche meisjes opgeleid worden tot modistes en costumière. De modellen, die zij maken, wor den na afloop van den schooltijd tentoonge steld en met premies bekroond. De leerlingen dragen een uniform, dat bestaat uit een don kere jurk met een breede kraag. Zoo leeren ze meteen de beginselen van gedistingeerde elegance kennen. Naaister, schoenmaker, modiste werken on berispelijk ieder model na, dat men hun geeft. Te Ankara en Stamboul kan men door prima kappers volgens het laatste Parijsche kapsel worden geknipt. Het is wel eens aardig om ter afwisseling van de vierkante en rechthoekige theeklee- den een rond te maken. Daarvoor moet men eerst de middellijn van de tafel, waar het kleed voor bestemd is, meten. Dan knipt men het linnen en draagt er zorg voor, dat het kleed een flinken rand grooter wordt, dan de tafel. Het aardigst is om grof linnen te kie zen in een zachte pasteltint- Een kleur, die zeer goed voldoet is zacht groen. Daarna teekent men op het papier hPt mo tief, dat wij hier, verkleind afbeelden en brengt dit vervolgens over op het linnen. Het bordu ren levert verder geen moeilijkheden op. Als kleuren kan men donkergroen en oranje kie zen; deze tinten vormen met het pastelgroen een vroolijk en fleurig geheel. De afwerking van het kleed bestaat uit ge stikte banden van groen en oranje tres. Het voorbeeld is duidelijk genoeg, zoodat wij geen verderen uitleg behoeven te geven. We hooren dikwijls klachten over dof en glansloos haar. Deze klachten kunnen we ge makkelijk uit den weg ruimen, wanneer de oorzaak van dat glanslooze haar tenminste niet een verkeerde en slechte permanent wave is, want in dat geval is er niet veel aan te doen; het haar moet dan uitgegroeid zijn, want het is vrijwel dood. Meestal echter moet de oorzaak worden ge zocht in de weinige zorg, die de meeste vrou wen aan het haar besteden. Dikwijls hebben zij niet eens een haarborstel in haar bezit en juist in het geregeld borstelen van het haar schuilt het geheim van de glans. Nu is een goede borstel tamelijk duur, maar daar tegenover staat, dat men er jarenlang mede kan doen, terwijl goedkoope borstels niet veel waarde hebben voor de haarverzorging. Het best voldoet een borstel, die een ietsje ge welfd is, een houten bovenkant heeft en echte haren, die dicht bijeen zijn gebonden. Verder moet men altijd zorgen een klein borsteltje bij de hand te hebben, wanneer men het haar heeft geborsteld. Met het kleine borsteltje gaat men dan door de groote heen om de haren en het stof er uit te verwijderen. Wan neer men dit niet doet, komt de stof weer op het haar terug bij den volgenden keer, dat men het haar borstelt. Zoowat eens in de maand moet de borstel worden gewasschen met water en een beetje ammoniak. De -beste ma nier van drogen is: de borstel rechtop laten staan tusschen twee steuntjes in. De borstel mag niet gebruikt worden voordat zij geheel droog is. Het haar moet iederen avond voor het naar bed gaan een kleine vijf minuten worden ge borsteld. Dit geschiedt op de volgende wijze: men begint bij den wortel van het haar en gaat zoo naar het eind toe; men doet het best om het hoofd een weinig scheef te houden, zoodat het haar los hangt. Het borstelen werkt ook als een soort massage voor de hoofdhuid en geeft het hoofd een heerlijk frisch gevoel. U zult eens zien, wat een diepe glans er op het haar komt, wanneer U deze wenken op volgt. Te veel wasschen is ook niet goed voor het haar, want het heeft een slechten invloed op de vetkiemen van het haar. Wanneer U Uw haar iederen avond op de bovenstaande ma nier borstelt, is het voldoende, wanneer U het eens in de drie a vier weken wascht, mits het tenminste niet al te vet is. Ook het telkens veranderen van kapper is verkeerd. Iedere kapper toch heeft zijn eigen methode van haarbehandeling. Ook moet een kapper meestal even gewend raken aan het soort haar van zijn klanten. Wanneer men dus een goeden kapper heeft gevonden, over wien men tevreden is, moet men ook steeds naar dienzelfden kapper toegaan, want die weet nu wat de beste behandeling voor het haar is, terwijl een vreemde daar weer eerst aan moet wennen. Het is bekend, dat het voor het haar ook heel gezond is, enkele keeren zonder hoed in de buitenlucht te loopen. Het haar wordt daardoor „gelucht". Als men echter in een stad woont, is het noodig het haar daarna extra goed uit te borstelen, daar er natuurlijk veel stof in is gekomen. Wanneer het haar na deze behandeling nog niet glanst, moet de oorzaak van de doffe x.^ur gezocht worden in de bijzondere droogte van het haar. Men moet het dan geregeld wat inoliën.Hiertoe doet men wat haarolie in de ha id, wrijft de handen over elkaar an strijkt daarna stevig met de handen over het haar. In geen geval moet men de olie meteen van uit de flesch op het hoofd doen, daar de olie dan nooit goed uitgestreken en gelijkmatig over het haar verdeeld kan worden. De Najaarsconferentie van de Ned. Ver. v. Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburger schap, op 24 en 25 October j.l. in het Broeder schapshuis te Bilthoven gehouden, heeft we der bewezen, dat er voor dergelijke conferen ties belangstelling is en dat zelfs de overtuig de feministen over verschillende vraagstuk ken, de belangen van vrouw en maatschappij betreffende, verschillende kunnen denken, of nog geen besliste meening hebben, zoodat zij gaarne nog eens voorlichting ontvangen van vrouwen, die grondiger de problemen hebben bestudeerd. Voor gedachtenwisseling was er over het algemeen voldoende tijd en aan de op het rooster vastgestelde uren werd goed vastgehouden, zoodat men op tijd eindigde, terwijl bovendien het programma niet over laden was en er zelfs gelegenheid was van de schoone herfsttinten buiten te genieten. Zooals de presidente, mejuffrouw Piepers in haar welkomstwoord zeide, moest met het oog op de aanstaande verkiezingen deze bijeen komst in het teeken der politiek staan, wat wel niet beteekende, dat men in strijd met het neutrale karakter der vereeniging zich ging bemoeien met partijpolitiek, maar wel, dat de voorzitster de vrouwen herinnerde aan haar kiesplicht, welke zij moesten vervullen met kennis van zaken, met kennis van de po litieke stelsels en hun standpunt ten opzichte van de vrouw. De eerste dag was dan ook ge wijd aan deze politiek in engeren zin. 's Mid dags besprak de heer Mr. L. G. van Dam het onderwerp: De invloed van den staatsvorm op de positie der vrouwen in: den autoritairen staat, de parlementaire democratie, den so- cialistischen, den communist' hen, den fas- cistischen heilstaat. Het was zeker niet ge makkelijk voor dezen spreker daarbij objec tief te blijven. De parlementaire demo cratie en de socialistische heilstaat kwamen er wat mager af, omdat de heer van Dam uit ging van de gedachte, dat men de werking van de parlementaire democratie in de westersche landen wel kende en hij waarschijnlijk meen de, dat de socialistische heilstaat toch ook het parlementaire stelsel toeliet, terwijl hij voor het overige erop had gewezen, dat tenslotte voor de positie der vrouw het stelsel niet hoofdzaak is, maar dat zoowel staatsvorm als positie der vrouw product zijn van economi sche omstandigheden, geestelijke stroomingen en historische ontwikkeling, zoodat dezelfde staatsvorm zeer verschillend kon werken in verschillende landen. Al erkende hij, dat in den autoritairen staat de vrouw geen medezeggingschap heeft bij het staatsbestuur, hij deed goed uitkomen, dat het individu over het algemeen daar geen invloed heeft. Vervolgens besprak hij achter eenvolgens de positie der vrouw in Japan, Italië, Duitschland en Rusland en stelde daar bij in het licht de waarheid van zijn stand punt, dat in elk dezer landen de staatsvorm gevolg was van de historische ontwikkeling en dat de positie der vrouw er verschillend was, in verband met de door hem genoemde fac toren, maar dat in Japan en Italië haar po sitie beter was, dan uit haar politieke onmon digheid viel af te leiden, terwijl in Duitschland waarover hij zich minder stellig uitliet, reeds kentering scheen te zijn wat betreft de oor spronkelijke plaats welke men haar in het 3e Rijk aanwees, zooals hij uit tal van citaten meende te mogen concludeeren. In Rusland, waar de vrouw thans geheel de gelijke van den man is, is de plaats der moeder in het gezin vervaagd en niet het ideaal bereikt, vol gens westersche begrippen, maar er zijn licht punten in vergelijking met het stelsel van vóór de revolutie. We kunnen hier slechts kort samenvatten, maar gelooven stellig, dat juist de wijze van voorstelling zeer opvoedend was voor de aanwezigen. Min of meer onbevredigend was de avond vergadering,, waar een pro en contra werden behandeld van de vraag: „Heeft de vrouw een taak in het staatsbestuur?" Mr. J. P. Sieburgh gaf het contra, op de na tuur van de vrouw en de historie zijn oordeel grondend, waarbij de aangehaalde historische voorbeelden wat heel eenzijdig schenen, ter wijl mevr. Bakker—Nort, die mr. Ada Goud smit verving, het pro warm verdedigde, maar bij de bekende feministische argumenten dit maal helaas iets te zeer aan de politiek offer de. Haar tegenstander, die het eerst het woord voerde, had het wel uitgelokt. Zondagmorgen geen politiek, maar mejuf frouw E. C. Knappert, die de vrouwen door drong van de mogelijkheid vruchtbaar werk zaam te zijn voor het algemeen welzijn buiten de politiek, waarbij zij als hoofdzaak schetste de klove te overbruggen tusschen volk en in- tellectueelen en daarbij te beginnen met zelf opvoeding, Verdieping, den vasten wil te die nen en door te dringen in de geestelijke noo- den van het volk. Een zeer enthousiaste rede, welke veel geestdrift wekte. Zondagmiddag mevrouw F. J. van Gelder- Droste, die bij de richtlijnen voor de taak der vrouw bij den opbouw der maatschappij feitelijk in de wenschen der feministen: vrije ontplooiing der persoonlijkheid, vrijheid van arbeid en beroepskeuze voor gehuwde en on gehuwde vrouwen den weg zag tot een betere maatschappij. En dat het daarom deze vrouwen allen te doen was bewees de slotrede van de presidente, waarin deze haar voldoe ning kon uitspreken over deze conferentie, welke o. i. zeer geslaagd is, al zal zij de vele problemen niet oplossen, waarmede vrouw en maatschappij hebben te kampen. Zij heeft zeer zeker de aanwezigen weer doordrongen van haar verantwoordelijkheid ten opzichte van de maatschappij en haar bemoedigd in haar taak, welke deze ook moge zijn. EMMY J. B. Nr. 735: leuke peignoir, te vervaardigen van wollen mousseline of gewatteerd satinet. Wie mousseline kiest, doet er goed aan de peignoir te voeren. Benoodigd materiaal: 5 meter van 100 centimeter breedte en evenveel voering, De schuingestikte biezen, die op de peignoir gestikt zijn, worden in een effen tint gekozen, Het patroon is te verkrijgen in maat 46; bovenwijdte: 107 centimeter; taillewijdte: 90 centimeter; heupwijdte: 120 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur- Prijs van het patroon: 30 ets. per stuk, Nr. 764: elegante japon, die zoowel van wollen stof als van zijde vervaardigdkan worden. Het vest is van satijn en bestaat uit verschillende volants. De mouwen zijn met ruimte ingezet. De rok heeft in de voorbaan een drietal openspringende plooien. Benoo digd materiaal; 4.50 meter van 100 centi meter breedte en 50 centimeter satijn. Dit patroon is te verkrijgen in maat 44; bovenwijdte: 102 centimeter; taille wijdte: 86 centimeter; heupwijdte: 110 centi meter. Door het af of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs: 30 ets. per stuk, Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bi] bestelling duidelijk het nummer van het ge- wenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig mogelijk op te geven. Men voor komt daardoor onnoodige vertraging in de verzending- We verzoeken onzen lezeressen be leefd haar bestelbrieven voldoende te frankee- ren, daar wij deze anders niet accepteeeren. Bovenstaande patronen kunnen ook naar maat geleverd worden- Prijs wordt dan. nr. 764 70 ets. per stuk; nr. 735 45 ets. per stuk. Verder leveren we niet alleen patronen van de hier afgebeelde modellen, doch van ieder gewenscht model. Toezending van een afbeel ding of schetsje met vermelding van maten is voldoende. Prijzen van de maatpatronen zijn als volgt: een mantel: 85 ets.; japon; 70 ets.; lingerie en kinderkleeding: 45 ets.;' blouse; 40 ets. en rok: 35 ets. per stuk.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8