vsmm: Kleuterorkest. Cor, Piet en den Pijn. /CUEH>S BEVERWIJK CASTRICUM Buitengewone vergadering van den gemeenteraad. WOENSDAG 11 NOV. 1936 SCHAKEN. Olifantenplaag in Benkoelen. BURGERLIJKE STAND Een luchtfoto van Madrid, met het voormalige Koninklijke Paleis. Op den achtergrond de Manzanares; van den linkeroever van deze rivier openden de troepen van generaal Franco het vuur op de stad. Deze titel doet u natuurlijk meteen be vroeden waar ik heen wil. Naar de Rotter- damsche Zesdaagsche! Voor de Rotterdammers, bezield als zij plegen te zijn met concurrentielust jegens Amsterdam, moet het een machtige voldoe ning zijn dat zij deze attractie thans ook ver overd hebben. Jarenlang scheen het alsof alleen Amsterdam goed genoeg was voor zes dagen fietsen in een badkuip, met al de zwie rige vrijgevigheid, daaraan verbonden. De Indruk werd gewekt alsof alleen de 750.000 Amsterdammers over voldoende reserve-in- crisistijd beschikten om achteloos een reeks guldens voor een logeplaats neer te tellen, om bij herhaling 25 pop of een mand cham pagne uit te loven voor de enkele seconden opwinding van een extra sprint. Dit konden de 600.000 Rotterdammers niet op zich laten zitten en zij hebben het dan ook niet gedaan. Hun Zesdaagsche is er. Of het proces verder zal doorwerken blijft de vraag. Onze derde stad, bevolkt door 450.000 Hagenaars, kenmerkt zich nu eenmaal door speciale opvattingen die zich bezwaarlijk met deze soort glorie vereenigen. Ik kan mij de Haègsche Zesdaègsche niet goed voor stellen. Eer society in de residentie zich warm maakt voor Cor, Piet en den Pijn al is de eerstgenoemde dan ook zelf Hage naar moet er nóg meer veranderen in onze cultuur-ontwikkeling dan er reeds ver anderd is. En de vierde stad des lands (Utrecht, 160.000) alsmede de vijfde (Haar lem, 130.000) zijn te klein van bevolkings totaal voor dit grootsche vermaak. Zij mis sen er ook moet ik „helaas" zeggen? de gebouwen voor. Zij kunnen de badkuip niet bergen. Wij hebben verschillende groepeeringen van nationale helden-van-den-spierbundel. Ik zal ze niet opsommen. Daar is bovendien nog de heldinnen-groep Rie-Willy-Tini-Nida. Ik verwijt mij wel eens dat ik in mijn sterk- begrensde bewondering voor deze heroën niet genoeg met mijn tijd meeleef. Ook niet in mijn geringen geestdrift voor Cor Wals, Piet van Kempen en Jan Pijnenburg. Waar om, als ik in een snelheid van 18 K.M. per uur over een afstand van 3 K.M. naar kan toor fiets, ontwaakt nimmer in mij de eer zucht, tweeënzeventig uur te willen fietsen met een gemiddelde snelheid van 30 K.M., daarbij af en toe mijn gang opvoerend tot het dubbele? Dit is een gebrek aan bewondering, dat wellicht laakbaar mag heeten. Maar éen troost rest. Het ontbreekt mij niet aan ver wondering. Over de nationale helden-groep Cor-Piet-Pijn heb ik mij altijd verbaasd, veel meer zelfs dan over Rie-Willy-Tini-Nida of Halle-Bakhuys-Smit of over de hardloopers, wier prestaties alle dichter bij het bevat tingsvermogen van den eenvoudigen leek lig gen. Terwijl ik dit schrijf fietsen Cor-Piet-Pijn en hun tegenstanders. Straks wordt het gezet en gedrukt en ik ben met ander werk bezig. Cor-Piet-Pijn fietsen. De bezorgers brengen de krant bij u thuis, u leest dit.zij fietsen. U en ik scharen ons temidden van onze ge zinnen aan den disch. Zij fietsen. Wij gaan naar een schouwburg, of een concert, of een bioscoop, of ontvangen vriendenbezoek, of pijnigen onze vage schoolherinneringen af om onze kinderen in hun Tien- of Elfjaarsche (den strijd om het einddiploma) te helpen. Zij fietsen. Wij gaan te ruste. Cor-Piet-Pijn en de rest snellen voort, op hun blinkende karretjes, als maar in kringetjes. Wel lossen ze elkaar af, maar het is alleen om in enkele uren slaap of in wat haastig genuttigd voedsel nieuwe krachten te verzamelen voor het dolle rond tollen in de badkuip. Hoe is dit mogelijk? Hoe kan het mensche- lijk brein een dergelijke schromelijke veron achtzaming dulden?telkens maar weer, zes dagen en zes nachten aan een stuk? Hoe kan het bestaan dit is een bloempje zes- daagsch Nederlandsch en ik moest voorzich tiger zijn, want Charivarius is hersteld en weer op het oorlogspad dat bij geen dier kringetjesdraaiers ooit.de gedachte rijst: „Ik lijk wel mal, ik schei ermee uit" en hij daar gevolg aan geeft bovendien, ongeacht de con tractbreuk. de ruzie met directie en partner en de dreigende veroordeeling door den ci- vielen rechter? Ik wou dat zooiets eindelijk eens gebeurde. Het zou een ware cultuurschok voor de mo derne beschaving zijn. Ik wou dat er een zijn karretje bij neersmeet, den megaphoon van den rondenteller of zoo iemand greep en de 25 pop- en champagne-uitlovers plus de ove rige krijschers op de tribunes toeriep: „Ik draai niet langer! Ik verdraai het. Het leven is mij hier te mooi voor. Stik allemaal!"... ofschoon dit laatste misschien als beleediging van een volksgroep zou kunnen gelden. Ik zou het toch billijken. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Drechtdijk, Rott. n. Vancouver, 8 te Los Angeles. Spaarndam, 9 v. Rott. te Philadelphia. Lochgoil, 10 van Vancouver te Rott. Edam, 7 v. Rott. te New. Orleans. Nictheroy, Rott. n. Vancouver 6 v. Kingston (Ja.). HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (thuisr.) 10 (5 n.m.) te South ampton. Jagersfontein (uitr.) 9 van Dover. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Grootekerk, 10 v. Hamburg te Rott. Meerkerk (thuisr.) 6 van Kobe. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Hoogkerk, 10 van Calcutta te Rott. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Alhena (uitr.) 9 van Izmir. Nijkerk (uitr.) 9 te Bombay. KON NED. STOOMBOOT MIJ Alkmaar, Chili n. .Amst. 10 te Terneuzen. Ceres, Bourgas n. Amst. pass. 9 Finisterre. Deucalion, 9 van Jaffa naar Haifa Merope, 10 van Hamburg te Amst. Poseidon, Alexandrië n. Amst. p. 10 Dunge- ftess. Dat iets dergelijks nog nooit gebeurd is ver wondert mij telkens weer. Het stelt mij ook teleur. Ein ik zou den man die het deed veel moediger vinden dan „ouwe Piet", die nu al veertig is en die doorreed met een gescheurde lip en een verrekte spier nadat-ie uit de bocht was gevallen. Daar rijden ze nou maar door. Waarom denken ze niet eens even? R. P. ONGEVAL BIJ HET RANGEEREN. Bij het rangeeren van een goederentrein geraakte gisteravond op het stationsempla cement de rangeerder P. Stam tusschen de buffers van twee wagens bekneld. Toen men den man uit zijn benarde positie bevrijd had, bleek hij er gélukkig nog vrij goed te zijn af gekomen. Het bekomen letsel bepaalde zich tot inwendige kneuzingen aan een schouder en een arm. Nadat hem voorloopige geneeskundige hulp was verleend, is de rangeerder overgebracht naar het Roode Kruis Ziekenhuis alhier CONCERT VAN DE HARMONIEKAPEL. De Beverwijksche Harmoniekapel geeft op Woensdag 25 November haar eerste winter- concert in het Kennember Theater. Het pro gramma vermeldt o.m. de composities ouver ture „Die Zauberfiöte" van Mozart, Largo uit het quartet no. 5 van Haydn, het fantasie ballet „Le Cid" van Massenet, een groote fan tasie van Urbach over Mozart's werken en de wals „Aan de Golf van Napels". Aan dit concvert wordt medewerking ver leend door den cellist G. J. Moed, die met pianobegeleiding van den heer H. W. .Hof meester zal uitvoeren ..Chanson triste" van Tschaikowsky en het allegro molto uit het viere cello-concert van Goltermann. Het muzikale gedeelte van het programma wordt afgewisseld door het optreden van den illusionist Davola. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stonden aan het einde der vorige week in totaal 1185 werkloozen ingeschreven, verdeeld over onderstaande vakgroepen: Beverwijk: Analysten 1, bakkers 10, bank werkers 21, behangers 4, betonvlechters 5, be tonwerkers 7, blikbewerkers 2, blikslagers 1, boekbinders 1, boekhouders 2. bouwkundige opzichters 2, cacaobewerkers 1, carosseriema- kers 1, cementwerkers 1, chauffeurs 42, chefs 4, colporteurs 2, concierges 2, drukkers 7, elec- triciens 10, expediteurs 2, grondwerkers 115. handlangers 4, incasseerders 3. isoleerders 1, kappers 1, kantoorbedienden 12, kellners 1, klinkers 2, lampenkappenmakers 1, landar beiders 72, lederbewerkers 1, letterzetters 3, loodgieters 3, lijnwerkers 1, losse arbeiders 334, machinisten 17, machinedrijvers 2 machi nale houtbewerkers 6. marmerpolijsters 1. metaalbewerkers 5, matrassenmakers 1, met selaars 17, meubelmakers 2, monteurs 8, musici 2, opperlieden 37, pakhuisknechts 1, plaatwerkers 1, pijpenbuigers 1, reizigers 4. schilders 25, schippers 5, schoenmakers 2, si garenmakers 83. sigarensorteerders 9, slagers 7, smeden 5, steenhouwers 1, stoffeerders 2, stokers 10, stuurlieden 1, stucadoors 11, teeke naars 2, timmerlieden 58, uitvoerders 2, voegers 4, voerlieden 5, voorslaanders 2, winkelbe dienden 6. zeilmakers 1, inmakers 1. kleer makers 1, buffetjuffrouwen 1, dagmeisjes 10. dienstboden 8, fabrieksarbeidsters 2, kantoor bedienden 10, kinderjuffrouwen 1, kapsters 2, werksters 5, winkelbedienden 1, verpleegsters 1, totaal 1071. (Vorige week 1005). Heemskerk: Betonwerkers 3, chauffeurs 5, grondwerkers 12, kantoorbedienden 12, land arbeiders 40, losse arbeiders 35„ machinale houtbewerkers 1, metselaras 1, opperlieden 2, reizigers 1, schilders 1, timmerlieden 9, werkmeesters 1, dagmeisjes 1. Totaal 114 (113). Orion, 9 van Piraeus te Volo. Rhea, 9 van Rott. te Genua. Saturnus, Calamata n. Amst. p. 9 Ouessant Titus, 10 van Lipar te Amsterdam. Ulysses, Bourgas n. Amst. p. 9(4 n.m.)Prawle- point. Venezuela, Barbados n. Amst. 10 (11 v.m.) v. Havre, 11 (11 v.m.) verwacht. Vesta, 10 van Cathagena te Genua. Telamon, Rotterdam n. Gibraltar 9 (12.28 v.m.) 20 mijl Z.O. van Niton. Oranje Nassau, 9 van West-Indië te New- York. Amor, 7 van West-Indië te New-York. Hermes, Rott. n. Tanger p. 8 Beachy Head Euterpe, Amst. n. Bordeaux p. 8 Dungeness. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sitoebondo (uitr.) 10 v. Port Sait. Sibajak (uitr.) 10 v. Port Said. Tapanoeli (thuisr.) 10 van Port Said. Kedoe (uitr.) p. 9 Ouessant. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alpherat (thuisr.) 9 van Motevideo. Alohacca, 10 van Hamburg n. Rott. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Simaloer (thuisr.) 10 van Port Said. Tarakan (thuisr.) pass. 9 Gibraltar. STOOMBOOT MIJ OCEAAN Deucalion, Japan n. Rott. 8 te Singapore. Perseus, Japan n. Rott. 9 v. Dairen. Glengarry nairen n Rott vsrtr 12 v. Lon den, Benmohr, Otaru n. Rott. vertr. 11 v. Londen via Antwerpen, 14 verw. (Te Parijs is een orkest gevormd van bewaarschoolkleuters van twee tot vijf jaar, waarvan reeds ■per radio een concert is uitge- gezonden.) Kleine Jan loopt schril te fluiten, Dat het trilt in alle ruiten, Terwijl Kees met zijn trompet, Heel het huis op stelten zet. Pietje slaat een dof gerommel Uit zijn pas verworven trommel, Mient;je toetert scherp en lang Door de kamers en de gang. Vader kan 't niet meer verduren. Wil ze naar bewaarschool sturen, Moeder sluit er zich bij aan En de muzikanten gaan Kleine Jan krijgt een viooltje Op het muzikale schooltje, Keesje wordt met zijn trompet Ergens achteraan gezet, Vlak naast Piet den trommelslager, Zijn geluid klinkt nu wat lager, Mientje wordt een nieuw succes, Want ze krijgt piano-les. Thuis is het nu stil geworden, In 't bewaarschooltje heerscht orde, Alle kind'ren doen hun best, Want er groeit een echt orkest.... Iemand wist het te ontdekken, Wacht, dat zou sensatie wekken, Als het uitgezonden werd, Kleuter radio concert. 't Werd, dat viel niet te verhindren, Een orkest van wonderkind'ren, In 't programma kwam 't portret Van klein Keesje, met trompet. Haast een prentje van het schooltje, (Inzet) Jan met zijn viooltje, Mien bij haar pianoles Pietje, trommelend voor zes Zie, ik kan het diep betreuren, Dat het zoo nu moest gebeuren, Kleuters gun ik graag hun spel, Want de ernst komt toch al snel. Laat ze jong wat noten leeren, Maar niet, drie jaar oud, studeeren, Ernstig, op de soort muziek, Passend voor een groot publiek. Het zou wel zoo aardig wezen, Als, met meer begrip in dezen, Hen, voor roem van dezen aard, De bewaarschool hadbewaard. P. GASUS PROPAGANDAVERGADERING VAN HET CHRISTELIJK NATIONAAL VAKVERBOND. Gisteravond werd in het Hervormd Vereni gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een pro- pagandavergadering van het Christelijk Na tionaal Vakverbond gehouden. Na een ope ningswoord van den voorzitter van den Chris- telijken Besturenbond, den heer C. van Eek, was het woord aan den eersten spreker, den heer Van der Spek, die als onderwerp had ge kozen: „De nood van dezen tijd". De tijden, die wij, aldus spreker, nu doorleven, zijn don kerder dan ooit, en nog nooit is op economisch en staatkundig terrein zoo duidelijk de men- schelijke dwaasheid tot uiting gekomen. De woorden van wijlen Dr. Schaepman: „Daar vaart door heel de wereld een woesten doods orkaan", worden nu steeds meer bewaarheid. Het leger van 400.000 werkloozen noemde spreker hiervoor een overtuigend bewijs. Doch ook voor diegenen, die nog werken, worden de toestanden steeds critieker. Zoowel arbei ders, middenstanders als intellectueelen wor den getroffen door den maatschappelijken chaos. Door alle eeuwen heen, vervolde de heer Van der Spek, zijn er tijden van depressie ge weest, en iedere crisis is steeds weer in zijn aard een afspiegeling geweest van den tijd geest. Bij nadere beschouwing is de groote fout echter altijd geweest, dat men de wereld boven God gesteld heeft, dat men geen oog heeft gehad voor den geestelijken achtergrond van de wereld. Er is een nauw contact tusschen den maat schappelijken en den geestelijken toestand. Het spook van de werkloosheid oefent een fu- nesten invloed uit op het zieleleven van den mensch, en het vernietigt zijn geestelijk even wicht. Sommigen laten zich beïnvloeden door valsche leuzen en houzee-geroep, anderen ver wachten hun heil van een plan. Dit alles zal aldus spreker, niet baten, wanneer Gods hulp, niet gevraagd wordt. Het C.N.V. wijst erop, dat het staatkundig gebouw opgetrokken moet worden op het fundament van Schrift en historie. Tegenover de beweging van het on geloof wil het vakverbond een beweging van het geloof stellen. De heer Kruithof, voorzitter van den Chris- telijken Bond voor Sigarenmakers uit Kampen sprak over ,,De eisch van ons beginsel". Ons grondbeginsel is God liefhebben boven alles, en onze naasten als onszelf. Spreker betreurde het, dat het beginsel nog maar zoo weinig na geleefd wordt. Wel heerscht in Christelijke kringen niet zoo sterk de haat tegen een be paalde klasse als b.v. bij de S.D.A.P.-ers, doch de naastenliefde laat nog veel te wenschen over. Dit is dubbel erg, omdat, aldus de heer Kruithof, de kracht van ons beginsel in onze verhouding tot onze medemenschen ligt. Op de vraag, of deze naastenliefde dan niet eischt, dat men zich in een neutrale groep organiseert, antwoordde spreker ontkennend. Onder Gods leiding is 'n afgescheiden Christel, gemeente gesticht; om het beginsel zuiver na te kunnen leven moest ook een christelijke organisatie gesticht worden, die God in het centrum stelt, en Zijn geboden als richtsnoer neemt. Het C.N.V. zal echter niemand, die om hulp komt, afwijzen. Het vakverbond heeft in de crisisjaren vele moeilijkheden doorge maakt. Ondanks alles is evenwel haar actie tot verbetering van de belangen van werken den en werkloozen onverminderd doorgegaan. Overtuigende bewijzen hiervan zijn de werk kampen, het T.B.C.-fonds, het ziekenfonds enz. Het is daarom onbegrijpelijk, dat nog niet alle christelijke arbeiders en werkloozen ge organiseerd zijn. Voor een groot deel. ligt de schuld hiervan bij het C.N.V. zelf. Door te weinig propaganda zijn lang niet alle arbei ders bereikt. De Novemberactie moet hierin verandering brengen. Speciaal de jongeren moeten bewerkt worden. Spreker eindigde met de opwekking om pal te staan in den strijd en mede te werken aan de uitbreiding van het C.N.V. Na deze rede werd gelegenheid geboden tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik gemaakt werd. De heer Van Eek sloot den avond op de gebruikelijk wijze. VEREENIGING VOOR NATUURGENEES WIJZE. Op Dinsdag 17 November wordt in de groote zaal van het gebouw „Odeon" een propa- gandavergadering gehouden van de Neder- landsche Vereeniging voor Natuurgenees wijze. De heer IJ. Hettema, arts voor natuurge neeswijze te Rotterdam, zal dien avond spre ken over het onderwerp: „Ons voedsel als ziekte-oorzaak." Er zal gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen. Herdenking van burgemeester P. Lommen. Dinsdagavond werd ten raadhuize een bui tengewone vergadering van den gemeente raad gehouden ter herdenking van den bur gemeester P. Lommen, die pas overleden is. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door alle raadsleden en door de directeuren van de bedrijven, alle ambtenaren, de gemeente politie, personeel van de Rij ksveldwacht, ge- neesheeren, den voorzitter van de V. V. V. en voorts door verscheidene vertegenwoordi- te*-- van organisaties. Achter de voorzittersstoel hing het met rouwfloers omhangen portret van den ont slapen burgemeester. De klok wees het uur aan, waarop de burgemeester was overleden, namelijk 9 uur 20 minuten. Ook de lampen waren met rouwfloers bekleed. Terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven, heeft de loco-burgemeester, wet houder H. Hemmer, in zijn herdenkingsrede gememoreerd, hoezeer de burgemeester voor de belangen van zijn gemeente op de bres stond. Bij de ontwikkeling van Castricum, heeft hij er steeds naar gestreefd, zijn ge meente toch het eenvoudige dorpskarakter te laten behouden. Burgemeester Lommen heeft een belangrijke periode in de historie van Castricum meegemaakt. Hij heeft onder zijn bestuur de bevolking zien verdubbelen maar dat vergrootte ook de zorgen van de overheid. Altijd was de burgemeester echter waakzaam en trachtte die maatregelen te nemen, welke in het belang van gemeente en bevolking waren. Spreker schetste vervol wpnc do wijze, waar op burgemeester Lommen met de bevolking omging. Hij was, zeispr., toegankelijk voor iedereen en hij was met zijn hulpvaardigheid en door zijn cor-o- -idelingen een ieder van dienst. Wanneer hij tekort geschoten mocht zijn dan was het, dat zijn goede hart dikwijlc méér sprak, dan de olicht. dien zijn ambt hem oplegde en dat was, aldus de heer Hem mer niet de slechtste eigenschap Wat spr. altijd buitengewoon heeft getrof fen was de wijze, waarop de burgemeester de besprekingen wist te leiden. Hoe de hou ding en het inzicht van anderen ook was, hij wist altijd van zijn standpunt afwijkende meenigen te eerbiedigen. In het bijzonder wist hij zeer zuiver zaken van personen te onderscheiden, al stonden de mee ingen dan ook soms lijnrecht tegenover elkaar. Deze eigenschap maakte het werken met hem ge makkelijk en aangenaam Tenslotte hield spr. er zich van over.uigd, dat de nagedachtenis van burgemeester Lom men, die in de kracht van zijn leven werd weggenomen, bij cle geheele bevolking zeer lang in eere zal worden vehouden._ Castricum verliest een burgemeester, zoo eindigde de heer Hemmer, die aller achting verdiende. Hoe en door wien hij ook vervangen zal wor den, aan hem zal nog menigmaal worden ge dacht. Moge God hem genadig zijn en hem de verdiensten voor zijn goede werken niet onthouden." Namens de raadsleden voerde de heer Aukes het woord. Hij herinnerde er aan, hoe de burgemees ter als officieel persoon boven de partijen stond en hoe hij voor ieder lid der bevolking bereid was klachten aan te hooren en zoo mogelijk hulp te ver^pnoo nri hem, behalve de titel van burgemeester ook de eerenaam van burgervader toe. Spr. bracht een woord van hulde aan den eerlijken, vol- ledigen mensch, die burgemeester Lommen was. Tenslotte gevoelde de heer Aukes zich ver plicht ook een v/oord te wijden aan de twee vrouwen, die zoo geheel met hem meeleef den, namelijk aan de echtgenoote en de moe der van den burgemeester. „De raad be grijpt," aldus besloot de heer Aukes, „dat geen enkel woord van innige deelneming troost en berustig kan brengen. Maar toch hoopt de Raad, dat de algemeene deelneming iets zal mogen bijdragen om de troost en be rusting te verkrijgen, welke slechts door be tere en hoogere bronnen kunnen worden gebracht. De gemeentesecretaris, de heer N. A. van Lunen, sprak namens het gemeentepersoneel en noemde het overlijden van den burge meester voor alle ambtenaren een gevoelig verlies. Burgemeester Lommen toch ging, aldus de secretaris. mat het. van hoog tot laag vriendelijk om en wist de be langen van allen steeds op de juitste manier te behartigen. Het was een bijzondere eigen schap van den burgemeester, om den indruk te vestigen, toch naar recht en billijkheid te zijn behandeld, bij iemand, aan wiens ver langen hij niet kon voldoen. „Een goed burgemeester is van ons heen gegaan," zoo eindigde de gemeentesecretaris, „en de ambtenaren zullen zijn nagedachte nis eeren. Hij ruste in vrede." Aan het slot van deze buitengewone ver gadering deelde de loco-burgemeester nog mede, dat de teraardebestelling van het stof felijk overschot van burgemeester Lommen Vrijdagmorgen te 10 uur zal geschieden. De raadsleden en het gemeentepersoneel zullen zich voor het raadhuis bij den rouw stoet aansluiten. Voor het raadhuis zal na mens den raad en het personeel een krans aan den lijkwagen worden gehecht. Na deze mededeelingen werd de buitenge wone vergadering van den raad gesloten. DE PION. In hotel-café Bakker hadden Zaterdag en Zondag de Nationale schaakwedstrijden plaats welke ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van De Pion werden gegeven. De loco-burgemeester, de heer H. Hemmes, opende deze wedstrijden; hij wenschte De Pion veel succes toe. De voorzitter, de heer H. A. Nijsen, dankte voor deze woorden, waarna een begin werd ge maakt met de wedstrijden. De 37 spelers werden in 11 groepen geplaatst waarvan de technische resultaten waren: Eeregroep: le pr. Groot, 2e pr. Scheltinga, 3e pr. v. Doesburg, 4e pr. J. Ligthart. Hpofdkl. groep A: le pr. G. J. Koch, 2e pr. D. Ligthart, 3e pr. W. Hart, 4e pr. Uhl. Hoofdklasse groep B: le en 2e pr. Misdom en Appel Jr., 3e pr. Ros, 4e pr. Scherpenhuizen. Groep C: le pr. J. A. v. Ravenzwaaij, 2e pr. Wielinga, 3e pr. de Vos Waal, 4e pr. C. de Vos. Groep D: le pr. Bonkenburg, 2e en 3e pr. Ranshuizen en Mr. Davids, 4e pr. Heilbert. Groep E: le pr. Bosch, 2e pr. J. A. Kroon, 3e pr. D. Schie, 4e pr. A. Tusenius. Groep F: le pr. A. Nijsen, 2e pr. Gutteling, 3e pr. Bakker, 4e pr. J. Cornelissen. Groep G: le pr. Keetbaas, 2e pr. Nannekens, 3e pr. Mr. Loeb, 4e pr. Dr. Versluis. Groep B: le pr. Gootjes, 2e pr. v. d. Hoeve, 3e pr. W. Ravenzwaaij, 4e pr. Lute. Groep I: le pr. Zaal, 2e en 3e pt Heeck en L. Res. Groep J: le pr. P. v. Leeuwen, 2e pr. Loos, 3e pr. Heine, 4e pr. P. Res. INSTITUUT VO OR ARBEIDERS- ONTWIKELING. Maandag vergaderde de afd. Castricum van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling onder leiding van den heer Rozenschoon. De voor zitter deelde mede, dat er nu reeds 78 leden zijn en wekte alle aanwezigen op, den tweeden ontwikkelingsavond ook te komen, want dan treedt de zusterorganisatie „De Toorts" op. Daarna werden korte films vertoond. Vervol gens was het woord aan den spreker van den avond, A. den Doolaard. Hij verhaalde van zijn reis door de Balkan- Staten en vertelde daarbij gevallen welke in die landen als heel gewoon beschouwd worden, doch in ons land niet denkbaar zijn. Daarna behandelde spr. een politieken aanslag in Parijs. De hoofdfilm van René Clair viel zeer in den smaak. BENKOELEN, 10 November (Aneta). In enkele streken in het binnenland ondervindt men overlast van kudden olifanten. Zoo wer den in de Doesoen Saekarami verschillende lada.ngs (droge rijstvelden) vernield. Agen ten van de veldpolitie zijn naar die streek •'ertrokken om de olifanten te verjagen. SLACHTOFFERS VAN DE POURQUOI PAS AANGESPOELD PARIJS, 10 November (Havas). De „Ex celsior' verneemt uit Reykjavik, dat het stof felijk overschot van 7 opvarenden van de Pourquoi Pas is aangespoeld op de IJsland- sche kust. De begrafenis zal heden plaats hebben. HAARLEM, 10 November. Ondertrouwd 10 November: H. Calff en R. Stoppelman. Bevallen 7 November: F. M. v. d. Nouwland Soet, z.; A. VerkroostKooij, d.: 8 Novem ber: G. W. LemmersDelissen, z.; 9 Novem ber: C. BurgersHeeremans, z.; G. M. Pelle- gromSchoen, d.; 10 November: A. J. Thomas —Schneider, d.; H. Smitv. d. Veen, d.; J. A. M. van Dieden—Vlegels, z. Bennevis, 5 van Vizagapatam n. Rott. Eurybates, Amst.. n. Liverpool p. 8 Lizard. Benwyvis, Otaru n. Rott. 8 te Colombo. Glenogle, Dairen n. Rotterdam 7 van Pe nan g. Glenbeg, Japan n. Rott. 9 van Dairen. City of Florence, Japan n. Rott. 9 v. Havre via Londen. Sarpedon, Dairen n. Rott. 10 van Aden. City of Derby, Japan n. Rott. 10 v. Colombo. AANGEKOMEN. 9 November: Irene s.s. Danzig Rhein s.s. Hamburg 10 November: Leeuwarden s.s. Londen Titus s.s. Midd Zee Texelstroom s.s. Liverpool Dvinoles m.s. Archangel Marne m.s. Parijs Bourgundia s.s. Gothenburg Anneliese s.s. Danzig Kuzbass s.s. Archangel VERTROKKEN. '0 November: Dagmar s.s. Kopenhagen Astarte s.s. Bremen Ask s.s. Lübeck Midsland s.s Newcastle Yewdale s.s. Blyth Martha Halm s.s. Rotterdam Ransdorp m.s. Nordenham Tatrtary s.s. Londen Nederlandsche logger maakt wereldreis. De vroegere Nederlandsche zeillogger „Ster- na", welke destijds naar Duitschland verkocht werd om als vrachtvaarder dienst te doen, is thans aan den bekenden Graaf Luekner ver kocht. Deze liet het schip geheel verbouwen tot schoe ner en verdoopte het in „Seeteufel". Binnen kort zal de graaf opnieuw een wereldreis gaan maken. Zooals bekend moest hij het vorige jaar zijn vroegere reizen beëindigen, omdat zijn zeiljacht verbrandde terwijl het op de werf lag. Het gezonken Duitsche m.s. „Isis". Naar gemeld wordt had het nabij Plymouth gezonken Duitsche motorschip „Isis" van de H. A. P. A. G. een bemanning van 40 koppen aan boord. Zooals men weet heeft men één opvarende in een boot levend kunnen bergen, zoodat vermoedelijk de rest van de opvaren den jammerlijk verdronken zijn. Nog een Duitsche kotter vermist Naar uit Hamburg wordt gemeld maakt men zich aldaar zeer ongerust over het uitblijven van het in Finkenwarder thuisbehoorende motorschip „Fortuna". Scheepsbouw Bij de Scheepswerf en Machinefabriek v.h. C. Bosman te Alkmaar werd voor een réederij in Portugal de stalen sleepboot Pegase te wa ter gelaten. Deze sleepboot zal, uitgerust met een 100 P.K. Kromhoutmotor, op een ander schip geladen naar de bestemming worden ge bracht.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5