VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: :tN/T IN ttTïEREf^j BEVERWIJK De ordening in den groenten- handel. CASTRICUM Het overlijden van burge meester Lommen IJMUIDEN De Raad voor de Scheepvaart. W OENSDAG 11 NOV. 1936 HET TOONEEL VARIA. IJMUIDEN. DE ZEVEN SLEUTELS VAN BALDPATE. Vergadering van tuinders en kooplieden. Dinsdagmiddag werd in de bovenzaal van Hotel „Oud-Meerenstein" een vergadering ge houden van tuinders en kooplieden, ter be spreking van de saneering in den groenten- handel. Deze vergadering was georganiseerd door de drie landelijke bonden van kleinhan delaren in aardappelen, groenten en fruit De heer De Smit, voorzitter van de Federatie wees in zijn openingswoord op het feit, dat thans voor de eerste maal de tuinders ge zamenlijk met de handelaren vergaderden Weliswaar vormen beide groepen twee par tijen, maar dan toch geen vijandige partijen, omdat zij ook gemeenschappelijke belangen hebben. Het is dus van groot belang, aldus de voorzitter, dat ook over de saneeringskwestie door beide groepen van gedachten wordt ge wisseld. De drang naar ordening is in tal van bedrijven op te merken, een drang, die ook tot uiting komt in den groentenhandel. Voor de tuinders, aldi^s spr., heeft het woord „saneering" een zeer onaangenamen klank. Zij hebben ondervonden, hoe de saneering in de bloembollenteelt, van bovenaf opgelegd, de cultuur en den handel schade heeft berokkend In Beverwijk komt de ordening nu eens niet van de overheid. De organisaties van groenten handelaren hebben de noodzakelijkheid inge zien, om orde te brengen in den chaos, die in den groentenhandel heerscht. Daarom is het ook de bedoeling, dat de hier ingevoerde orde ning in het belang moet zijn van de handela ren, de tuinders en de consumenten. De voorzitter zei tenslotte, dat deze vergade ring niet bedoeld is, om gelegenheid tot debat te geven, waarbij allerlei misstanden, die zich plaatselijk voordoen, aan de orde kunnen komen. Alleen vragen, die betrekking hebben op de ordening in het algemeen, zullen ge steld kunnen worden. Den heer Tj. Reitsma, secretaris van het hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Kleinhandelaren, werd daarna het woord ver leend voor zijn rede over de ordening. Spr. stond allereerst stil bij de vraag of de ordening gewenseht is voor tuinders en han delaren. In het bedrijfsleven van handel en tuinbouw heerscht een chaotische toestand, zooals er wanorde heerscht in het geheele economische leven. Het wantrouwen van de volkeren heeft dat in de hand gewerkt. Indien het geheel dus een wanordelijk beeld vertoont, aldus de heer Reitsma, dan kan het ook in de onderdeelen niet in orde zijn. „Ons land droeg weleer den naam van „tuin van Europa". Van onze tuinbouwproductie ging vroeger 75 procent over de grenzen. Door heffing van tollen en allerlei andere belemmeringen, is aan den export een einde gekomen, met het gevolg, dat de binnenlandsche markt over voerd werd met producten. Dat moest spaak loopen en daaruit kwam dan ook voort het droevige verschijnsel dat de tuinder zijn pro ducten naar de mestvaalt verwezen zag. Bo vendien is de koopkracht van het Nederland- sche volk, door de in tal van bedrijven heer- schende werkloosheid, belangrijk gedaald. Een groot aantal werkloozen zocht zich een ande ren werkkring. Een groote groep van deze menschen probeerde zich een plaats te Ver overen in den tuinbouw, anderen weer poog den in den groentenhandel een boterham te verdienen. De regeeringscommissaris voor den tuin bouw, de heer Valstar, door spr. „de generaal van den tuinbouw" genoemd, heeft toen ge waarschuwd, dat de groote uitbreiding van het aantal distribuanten een gevaar voor den tuinbouw zou kunnen worden, omdat hun om zet hoofdelijk veel te klein zou worden. Men heeft echter juist het tegendeel zien ge beuren. De ongekend felle concurrentiestrijd heeft gemaakt, dat de tuinder geen loonenden prijs voor zijn product kon krijgen. Moest nu alles aan banden worden gelegd? Dat is volgens spr. niet de bedoeling. In de voor Beverwijk ontworpen overeenkomst zijn de ordeningsbepalingen zeer soepel opgenomen. Spr. kan niet anders zeggen, dan dat deze overeenkomst in het belang is zoowel van de tuinders als van de handelaren. De regelmaat en de orde moeten komen uit den handel en uit den tuinbouw. Er moet ko men een regelmaat, die weer maakt, dat de tuinders kunnen bestaan en dat de handel zich weer kan redden. De huidige steunnormen deugen niet, om dat zij een groote groep, namelijk die van de kleine tuinders, niet helpen kan. Spr. kap niet garandeeren, dat de ordening een beteren prijs tot gevolg zal hebben, maar wel kan hij voor spellen, dat bij voortduring van den bestaan- den toestand, zoowel de tuinbouw als de han del ten onder gaan. De heer Reitsma ontzenuwde voorts de be wering, als zou de markt stijgen, wanneer maar zooveel mogelijk handelaren op de veiling ko men. Immers, zei spr., het aantal consumen ten blijft onveranderd. De prijzen kunnen al leen maar stijgen, wanneer kapitaalkrachtige handelaren op de veiling koopen. Alleen daar mede zullen de tuinders gebaat zijn. Voor komen moet worden, dat maar iedereen in het bedrijf zijn intrede kan doen, ongeacht of vak kennis aanwezig is of niet. De tuinders zou den het op hoogen prijs moeten stellen, dat de handel tracht te voorkomen in de put te raken. Heftig kantte de heer Reitsma zich te gen de uitbreiding van het aantal volkstuin tjes, terwijl de tuinders moeten saneeren en een deel van hun teelgrond braak moeten laten liggen. Berusting in al deze dingen, zei spr. betee- kent zelfmoord van huisgezinnen en bedrijven. De georganiseerde kleinhandel wil zich daartegen verzetten, maar tevens wil hij mid delen beramen, om uit het moeras te komen. De tuinders mogen de handelaren niet zien als hun vijanden, die hen probe eren af te zet ten, zooals zeer ten onrechte veel wordt ver kondigd. De handel moet zijn het verleng stuk van den arbeid van den tuinbouw. Alleen door samenwerking zullen beide groepen naar verbetering moeten streven. Er moet een ge zond bedrijfsleven worden geschapen, dat weer geluk in de huisgezinnen zal kunnen brengen. Tuinbouw en handel zullen dan ook in Be verwijk moeten samenwerken aan den uit bouw van de ordening, waardoor beide groepen elkander kunnen steunen. Daarvoor wordt ge vraagd de medewerking vande overheid en de steun van de tuinders. Spr. eindigde zijn betoog met den wensch, dat de tuinders hun belangen zullen begrij pen en dat zij met den handel zullen streven naar een gezonde ordening. Na deze rede werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Een van de tuinders wees op de groote winsten, die de regeering zou maken op de groenten, die zij distribueert onder de werkloo zen. Hij vroeg of dit vraagstuk niet aan de orde kan komen. De heer Reitsma zei in zijn antwoord, dat een handelaar als een woekeraar zou worden nagewezen, wanneer hij dergelijke winsten maakte. Spr. zou het betreuren, wanneer de overheid Bon voortgaan den tuinder een halve cent 'steun te verleenen en dezelfde producten voor 3 ets. per K.G. aan de arme menschen te ver- koopen. In ieder geval zou de regeering toch den minimumprijs moeten betalen. Spr. noem de dit een deloyale concurrentie voor den han del en hij hoopte, dat spoedig een middel ge vonden kon worden, dat aan dezen misstand een einde maakt. Dat kan de kleinhandelaar niet alleen, daarvoor is ook de medewerking van de tuinders noodig. De heer Reitsma verklaarde zich bereid deze belangrijke zaak bij zijn hoofdbestuur aan hangig te maken. Op een vraag van een handelaar antwoord de de heer Reitsma, dat de ordening bedoeld is als bescherming van de vakgenooten. Is nu het weren van nieuwe kooplieden een on sociale maatregel, vroeg spr. zich af. Het be houd van het bedrijf is een grooter belang, al dus spr. en het is een sociale plicht, de nieuwe handelaren voor hun eigen ondergang te waarschuwen.. De heer Reitsma beantwoordde tenslotte nog een aantal vragen over de saneeringsover- eenkomst. De heer J. G. van Kessel, hoofdbestuurslid van den R. K. bond, die in deze vergadering ook een rede zou houden, was verhinderd. HET DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST Dinsdag heeft het echtpaar A. SmitHil- bers onder zeer groote belangstelling de zes tigjarige echtvereeniging herdacht. Des mor gens werd in de kerk O. L. van Goeden Raad een plichtige H. Mis van dankbaarheid opge dragen. Het feest werd gevierd in het café van den heer Smit, in de Begijnestraat waar het den geheelen dag een komen en gaan was van bezoekers, die het diamanten echtpaar kwa men feliciteeren. Talrijke geschenken en fraaie bloemstukken getuigden van het mede leven in dit zeldzame feest. Des avonds brachten de beide plaatselijke muziekcorpsen een serenade, die door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond. RAADSVERGADERING. Naar wij vernemen zal de burgemeester den gemeenteraad tegen a.s. Maandag in openbare vergadering bijeen roepen. WINKELCOBINATIE „PLAN WEST". De winkelierscombinatie „Plan West" hield gisteravond een goed bezochte vergadering in de bovenzaal van „Odeon" aan de Baanstraat. De voorzitter, de heer Akse, sprak in zijn openingswoord zijn voldoening uit over de groote belangstelling. Speciaal heette hij een bestuurslid van een winkelierscombinatie uit Hilversum welkom. Nogmaals releveerde de heer Akse in korte trekken het verloop van den boottocht en den zeer geslaagden auto tocht voor ouderen, die daaraan verbonden was. Het geheel is een groot succes geworden. Uit deze successen putte, volgens de heer Akse, het bestuur van „Plan West" de kracht om op deze wijze voort te gaan. Over de St. Nicolaasreclame deelde de voor zitter mede, dat het bestuur naar een nieuwe attractie moest zoeken, omdat het „Vogelpiek- spel" op grond van de wet niet mogelijk was. Het bestuur heeft nu een nieuw plan ontwor pen, dat bij het publiek zeker in den smaak zal vallen. De heer Akse zei, dat er tijdens de St. Nico laasreclame een waardebon van 5 voor een volgeplakt boekje gegeven zal worden, inplaats van e enbon van 2. Dit zal dan in de maan den November en December geschieden. Het was voor het bestuur, aldus spreker, een groote teleurstelling dat het „Vogelpiekspel" geen doorgang kon vinden, maar volgens het be stuur zou de thans ontwerpen reclame nog beter zijn, omdat het publiek nu nog meer wordt opgewekt, om bij de Plan West- winke liers te koopen. Dat de reclame van de winke lierscombinatie de aandacht trekt, bleek uit de mededeeling van den voorzitter dat winke- liersvereenigingen in verscheidene plaatsen het systeem van „Plan West" overgenomen hebben. Het bestuur verwacht, dat het St. Nicolaas- feest op 16 December door ongeveer 500 kin deren bezocht zal worden. De heer eidigde met de opwekking, om bij „Pl.an West" inkoopen te doen voor het St. Nicolaasfeest, want dan steunt men de win keliers, die in het buiten het centrum gelegen deel van Beverwijk hun zaken drijven. In de pauze declameerde de heer Nijenhuis een komisch stukje, dat zeer in den smaak viel van het publiek. De heer Marx vertoonde vervolgens de film van den boottocht. Hierna volgde een tractatie en een gratis verloting waarvoor veel nuttige prijzen be schikbaar waren gesteld. De heer Akse dankte tenslotte de aan wezigen voor de belangstelling, die zij voor „Plan West" toonden. den burgemeester om raad kwamen en deze hen met vriendelijke welwillendheid naar beste weten adviezen gaf. Men voelde dan welk een goed, meevoelend man deze burge meester was. Wat zal er nu omgaan in hen die zich deze momenten herinneren? Een zware slag voor Castricum. Toen Dinsdagochtend de klokken begonnen te luiden, begreep elk inwoner wat dit be teekende, n.l. dat dit de doodsklok was van onzen beminden burgemeester.De vlaggen aan de kerken hingen halfstok. Men kon 't zich nog niet voorstellen dat hij, die door iedereen op de handen werd gedragen, was heenge gaan. Men condoleerde elkaar met dit zware verlies, want het is een feit, dat wijlen bur gemeester Petrus Lommen in onze gemeente alleen vrienden had. Juist dat feit maakt dat onzen bevolking na dit heengaan in uiterst droevige stemming verkeert en van harte deelneemt in den rouw van mevrouw Lommen en de familie. Velen herdenken met dankbaarheid de momenten, waarop zij bi; Schip van verm. aankomst Laatste bericht Alkmaar x) Alcinous x) Amstelland x) Aurora (Ned.) Agamemnon (Ned.) Amstelkerk (Ned.) Achilles (Ned.) Ariadne Baarn Bloemfontein x) Bodegraven Bengkalis x) Bacchus (Ned.) Boskoop (Ned.) Bennekom (Ned.) Boschfontein (Ned.) Const. Loutaudis Ceres (Ned.) Cassel x) Cordillera (Du.) x) Coryton (Br.) Darcolm Dignitas (Ital.) Deucalion (Ned.) Euryades (Br.) x) Ens. M. St. Germain (P Eschenburg Eurybates Gaas'terkerk x) Grena (No) x) Ganymedes (Ned.) Helder (Ned.) Hebe (Ned.) Ioannis Carras (Gr.) Joh. de Witt x) Juno (Ned.) Jaarstroom Kreta (Du) Leoindas N. Condilis x) Meerkerk x) Melampus Menes Magdalena (Br.) Montferland x) Mirach (Ned.) Neleus x) Naumburg (Du.) Nereus (Ned.) Neptun (Eestl.) Orestes (Ned.) Osmed (Zw.) Orpheus Poel. Roebiah (Ned. x) Poelau Tello x) Patricia Poseidon (Ned.) Polydorus Phoenicia (Duitsch) Prometheus (Br.) Pan Aruba (Noor) Paralos (Gr.) Peisander (Br.) x) Randfontein Raila Simaloea- x) Saturnus Selene Stock Force Tarakan x) Thalia (Gr.) Ulysses (Ned.) Uckermark (Du) x) Uc-kerm-ark (Du.) Venezuela x) Venus iNed.) Varing (Zw.) Waferiana x) Zaanland (Ned.) Chili Batavia Buenos Aires Midd. Zee Alexandrië West Afrika Hamburg Kopenhagen Chili Z. Afrika Chili Batavia Midd. Zee Hamburg Chili Beira Buenos-Aires Bourgas Ned. Indië West Indië Villa Constitucion Buenos Aires Bizerta (n. IJm.) Alexandrië Batavia Casablanca Lovisa Batavia Japan Curacaco Bourgas Rosario Danzig Beunos Aires Batavia Napels West Afrika Pt. Limon Archangel Japan Batavia Batavia Tunis Hamburg Beunos Aires Singapore Macassar Stettin Parnu Constantza (v. Kopenb Uuras Stettin Batavia Batavia Tampico Alexandrië Hamburg West Indië Batavia Aruba Poti (v. IJm.) Batavia Afrika Batoum Batavia Alexandrië St. Nazaire Swansea Batavia Beunos Aires Bourgas Ned. Indië Macassar West Indië VPrtrMl 7,ep Hernösand Buenos Aire.- Buenos Aires 1 Dec. 13 No v. 17 Nov. 26 Nov. 22 Nov. 12 Nov. 16 Dec. 13 Nov. 15 Nov. 16 NOV. 13 Nov. 14 Dec. 27 Nov. .3 Dec. 9 Nov. 10 Dec. 13 Dec. 10 Nov. 12 Nov. 15 Nov. 24 Nov. 15 Nov. 8 Nov. 11 Nov. 13 Dec. 11 Nov. 23 Nov. 28 Nov. 9 Nov. 15 Nov. 13 Nov. 18 Dec. heden 11 Nov. 12 Nov. 12 NOV. 26 NOV. 9 Nov heden 11 Nov. 20 Nov 4 Dec. 13 Nov. 21 Dec. heden 14 Nov. heden 14 Nov. 10 Dec. 15 Nov. 22 Dec. 22 Dec. 11 Nov. 20 Nov. 11 Nov. 27 Nov 11 Dec. 10 Nov. te Terneuzen. 29 Oct. van Padang. 7 Nov. van Las Palimas. 3 Nov. van Patras. 27 Oct. van Beijrouth. 5 Nov. van Takoradi. in lading. in lading. 2 Nov. van Curacao. 10 Nov. te Southampton. 4 Nov. van Arica. 7 Nov. vertrokken. 8 Nov. te Hamburg. 11 Nov. vertrokken. 5 Nov. te Arika. 9 Nov. vertrokken. 4 Nov. van Dakar. 9 Nov. Finisterre gepass. 7 Nov.' van Colombo. 11 Nov. van Pto Colombia, in lading. 31 Oct. vertrokken. 3 Nov. van Gibraltar, in lading. 7 Nov. vertrokken. 3 Nov. vertrokken. 6 Nov. vertrokken. 28 Oct. van Gibraltar. 8 Nov. van Aden. 29 Oct. vertrokken. 8 Nov. te Stamboul. 4 Nov. te Belfast. 10 Nov. vertrokken, in lading. 7 Nov. van Pt. Said. 7 Nov. van Finisterre. 7 Nov. van Dakar. vertrekt 13 Nov. 7 Nov. van Lodingen. 6 Nov. van Ko-bé. 6 Nov. van Pt. Said. 7 Nov. van Port Said. 7 Nov. vertrokken, vertrekt 14 Nov. 6 Nov. te Villa Constitucion, 8 Nov. te Liverpool. 5 Nov. van Macassar. 9 Nov. van Brunsbuttel. 5 Nov. vrtrokken. 6 Nov. te Kopenhagen. 5 Nov. van Borga. in lading. in lading. 29 Oct. van Belawan. 7 Nov. van de Azoren. 10 Nov. van Dungeness. 11 Nov. van Bremen. 4 Nov. van La Guayra. 4 Nov. van Belawan. 27 Oct. vertrokken. 28 Oct. te Piraeus, vertrekt 14 Nov. 6 Nov. van Pt. Said, komt in lading. 10 Nov. van Port Said. 8 Nov. van Ouessant. in lading. 7 Nov. vertrokken. 7 Nov. van Genua. 8 Nov. van Va. Con-stituion. pass. 10 Nov. Dungeness. 6 Nov. van Macassar. 6 Nov. vertrokken. 10 Nov. van Havre. 8 Nov. te Barcelona 5 Nov. vertrokken. 7 Nov. van Rio Janeiro. vertrekt 13 Nov Burgemeester Lommen. In de vele, vrijwillig op zich genomen func ties welke hij bekleedde, toonde hij zijn door zettingsvermogen en capaciteiten. Hij heeft steèds gestreden voor de belangen van onze gemeente en de resultaten daarvan heeft hij slechts gedeeltelijk mogen beleven. De ge meentebedrijven zijn er wel bij gevaren en hij zag de bevolking met bijna 90 pet. stijgen, van het oogenblik af dat hij burgemeester werd. Veel heeft hij ook gedaan voor de ver bouwing van het Raadhuis. Het Oostenrijksche Roode Kruis vereerde hem medailles en voor zijn charitatief werk beloonde de Paus hem door toekenning van het Kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Hij ruste in vrede. Dc begrafenis De begrafenis is vastgesteld op Vrijdag a s te pl.m. 10 uur, op het R. K. kerkhof. Vooraf zul 1-en in de kerk van den H. Pancratius twee stille missen gecelebreerd worden, n.l. om half 8 en om 8 uur, waarna om 10 uur een H. Re quiemmis wordt opgedragen door pastoor J. G Goes. Heden en Donderdag wordt den gemeen tenaren gelegenheid gegeven hun overleden burgemeester een laatsten groet te brengen CONCERT „ZANG EN VRIENDSCHAP". Ter gelegenheid van zijn één-jarig bestaan geeft het Alg. Castricums Dames- en Mannen koor „Zang en Vriendschap" zijn eerste uit voering op Zaterdag, 21 November a.s. in Hotel „De Rustende Jager". Deze jonge vereeniging heeft zich reeds doen hooren bij verschillende feestelijkheden, waarbij wij de gelegenheid hadden kennis te maken met de bekwame en kundige leiding van den directeur dezer vereeniging, den heer J. Beider uit IJmuiden. Voor dezen feestavond heeft men een keur van zangnummers samengesteld, een pro gramma van „elck wat wils". Dames, mannen, evenals het gemengde koor zullen zoowel ernstigen als luimigen zang ten gehoore brengen; voorts zullen medewerken de heer L. Weenink (tenor) en mej A v d Does (sopraan). Bovendien zullen Jaap Smit en eenige leden met begeleiding van den heer Beider in een zangvoordracht voor een aardige afwisseling zorgen. Een amusant bal zal deze uitvoering beslui ten. Al met al zeker een welkome feestavond voor het uitgaand publiek in onze gemeente. x} Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton. Motoraverij. De raad voor de scheepvaart heeft Dinsdag uitspraak gedaan inzake de motoraverij aan boord van de motortagger „Mercurius" KW.27 gedurende de visscherij op de Noordzee, ten gevolge waarvan sleephulp moest worden aangenomen. De raad is van oordeel, dat dit ongeval is veroorzaakt door het warmloopen van het krukmetaal, waardoor alle verdere gebeurte nissen worden verklaard. Een warmlooper is bij elk bedrijf mogelijk. Toch kan de Raad niet aannemen, dat het toezicht hier voldoen de is geweest, hetgeen temeer valt te betreu ren, nu hier een man voor den motor aan boord aanwezig was. Zwemdiploma noodzakelijk. Inzake het overboord vallen en verdrinken van een der opvarenden van het motorzeil schip „Spes M-ea" gedurende de reis, is de raad met den inspecteur-generaal voor de scheepvaart van oordeel, dat dit droevige ongeval aan een ongelukkigen samenloop van omstandigheden is te wijten en dat de nog beschikbare bemanning, in het bijzonder de kapitein, die zelf bij het te hulp snellen ern stig verwond geraakte, alles heeft gedaan wat mogelijk is om het slachtoffer te redden. Ware het slachtoffer de zwemkunst machtig geweest het blijft voor den raad onbegrijpelijk, dat de opvaren den van dergelijke schepen niet lee- ren zwemmen, voordat zij aan boord gaan dan ware hij ongetwijfeld gered. De ondervinding heeft geleerd, dat de zeevarenden zich door dergelijke droevige ongevallen niet laten af schrikken. De staat zal op den duur moeten ingrijpen om dergelijke ge volgen te voorkomen. Indien het va ren onmogelijk wordt gemaakt voor hen, die geen zwem-diploma kunnen overleggen, dan zal het verlies van een menschenleven onder omstandig heden als zich hier hebben voorge daan, tot het verledene behooren. Eerder niet. Aanvaring tusschen motorloggers. Inzake de aanvaring tusschen de motortag gers „Johanna Cornelia", Sch. 69 en „Excel sior 3" KW. 76 in de visschershaven te IJmui- den is de raad van oordeel, dat de aanleidende oorzaak van deze aanvaring is: het achter- uitvarende, de haven oversteken van de „Jo hanna Cornelia" Sch.. 69 op een oogenblik, dat het vaarwater niet vrij was. De „Sch. 69" had onder deze omstandigheden niet achter- uit mogen gaan, zij versperde daardoor voor de „Excelsior 3" KW. 76 den weg. Er was hier dubbele voorzichtigheid gebo den, nu de omstandigheden zóó waren, dat de „Sch.. 69", gelijk de dienstdoende kapitein verklaarde, eenmaal haar plaat verlaten heb bende, niet meer vooruit kon, omdat haar plaats zeer spoedig was ingenomen en het gat als het ware dadelijk was dichtgevallen. Het is mogelijk dat de „K.W. 76" te veel vaart heeft gehad het is een algemeene klacht," dat in de Visschershaven te wild wordt gevaren doch bewezen acht de raad dit niet. In elk geval had de „Sch. 69" moeten wach ten tot de KW.. 76 voorbij was. 11 CONCERT O.K. ZANGVEREENIGING „CRESCENDO". Morgenavond geeft de Oud-Kathoileke Zang. vereeniging „Crescendo", directeur de heer Joh. Tol haar jaarlijksche uitvoering in ge bouw „Cycloop". Medewerking verleenen het Oud-Kath. Kin derkoor, directeur de heer Joh. Tol, mejuf frouw Netty Vlessing (piano) en de oud- Kath. Tooneelvereeniging „O.B.K." met de klucht „Dolle Dries". Het programma bevat koornummers van Hullebroeck, Abt. Wulffraat Worp en C. v. d. Linden („Er was ereis"). „Een uitmiddelpuntig stuk", noemde de voorzitter van Varia te IJmuide-n de heer K. Faber „De zeven Sleutels van Baldpate", dat gisteren op de eerste voorstelling in Thalia werd gegeven en daarmee had hij dit „myste rie-spel" van George M. Cahan, dat wij reeds van verschillende Haarlemsche dilet-tanten- vereenigingen en vroeger van Co-moe-dia onder Constant van Kerc-khoven hebben gezien, zeer juist gekarakteriseerd. Deze zeven Sleu tels hebben het ook bij het publiek van Varia uitstekend gedaan, zooals wel bleek uit het herhaald en uitbundig ge-lach en het klaterend applaus, toen de eigenaar van Baldpate de oplossing van het raadsel gaf. Toch leek het mij toe, dat Varia dat succes mee-r aan het ge halte van het stuk dan aan de opvoering te danken had. Het was net, of de spelers er -gisteravond maar niet „in" konden -komen. Over de voor stelling lag althans vóór -de pauze, want la ter werd het beter iets mats, wat wij anders bij Varia niet gewoon zijn. Had men niet vol doende gerepeteerd of zaten de rollen er nog niet bij allen goed in? Het tempo was ove-r het algemeen veel te traag, het tooneel „stónd" herhaaldelijk en de spanning, die dit stuk zoo hoog noodig heeft, ontbrak. Zelfs tusschen drie zoo geroutineerde spelers als Boeree en de dames Boeree en Ro-zaPeek vlo-tte het giste ren minder dan anders en was er niet het sa menspel, dat wij van hen gewend zijn. Daarbij kwam n-o-g, dat er gisteren telkens ongelukjes -gebeurden met het licht. Nu weten wij wel, dat de licht-installatie in Thalia al lergebrekkigst is en wij kunnen de regie voor die ongelukken dus niet verantwoordelijk stellen, maar in dit dwaze griezelstuk komt het op de verlichting voor de juiste stemming al te veel aan en het is dus wel erg hinderlijk, wanneer het telkens weer mi-s gaat. De heer B-oeree had gisteren ook niet zijn avond. Ik had juist van dezen speler een uit stekenden Magee verwacht, maar het werd een teleurstelling; zijn spel is anders veel le niger en vlotter. Magee moet aldoor domi- neeren en met zijn sang froid alles beheer- schen. Hij moet ook met zijn opgewektheid althans voor de pauze de stemming er in houden. Ik ben er zeker van, dat Boeree deze rol goed spelen kan, maar gisteren was het of hij aldoor gedrukt werd. Hij zal er bij een volgende voorstelling en wij ver namen, dat die op Zaterdag 21 November in Concordia ten bate van de T.B.C.-bestrijding zal worden gegeven veel aan kunnen doen, dat de opvoering meer vaart, kleur, en levendigheid krijgt. Hij zorge dan ook voor een betere grime. Waarom niet zondes pruik en snor gespeeld? Ook de dames Roza-Peek en Boeree-Karre- man konden gisteren niet recht op dreef ko men. Een verrassing daarentegen bracht het spel van mej. L. Feddema in de rol van de „vamp". Dat was werkelijk heel goed, voor al in standen en houdingen. Van deze kracht kan Varia nog veel genoegen beleven. Wie gisteren ook goed op dreef was, dat was de heer Jack Roza als Peters, de „geest". Hij „Bouwmeesterde", dat het 'n lieve lust was en je zag aan zijn spel, dat hij er zelf ontzettend veel pleizier in had. En het was ook bijzonder aardig, al was het een enke len keer wel eens wat te veel. Maar hij gaf tenminste leven en kleur aan de tooneelen, waarin hij optrad. In het tweede tafereel zat wel wat meer gang dan ln het eerste, al waren er ook in dat deel spelers, zooals Hayden en Ken nedy die door te laat invallen of slapte van toon de spanning verbraken. En Kennedy, de inspecteur, was helaas ook niet de politieman, die hij wezen moest. Dit is een heel belangrijke rol en het stat zou waarschijnlijk beter tot zijn recht zijn geko men, wanneer Holtslag dezen inspecteur ge speeld had. Want van het oogenblik af, dat deze Kennedy opkomt, moet hij het spel be- heerschen en is van hem het tempo afhanke lijk. En daaraan ontbrak gisteren nog al iets. Bij het stelletje pseudo-boeven zagen wij enkele nieuwelingen. Voor Varia kan het niet anders dan goed zijn, dat er ook eens nieuw bloed inkomt. Een tooneelvereeniging moet steeds zorgen voor reservekrachten, die de vaste spelers kunnen vervangen. Gisteren kregen zij een kans en met genoegen zagen wijdat zij ambitie hadden en vol animo speel den. Als Quimby en Mrs. Quimby zagen wi] den heer D. J. Bais en mevrouw ListDaalder, twee beproefde krachten, die echter ook in Baldpate niet zoo thuis waren als anders. De heer Reinhard Rijke voerde in De 7 Sleu tels van Baldpate voor het eerst de regie bij Varia. In de groepeeringen viel dikwijls veel te waardeeren zeer aardig bijvoorbeeld was de slotgroep, toen allen om de tafel, waarop Magee en Mary waren gezeten, heenstonden maar hij zal in de toekomst meer op tempo, dynamiek en paraatheid der spelers hebben te letten. En ook zal hij fouten, zoo als het niet overgaan of bijna onhoorbaar schellen van de telefoon die bij den souffleur behoort te staan kunnen voorkomen. Laten de pelers deze week nog eens flink repeteeren, laat Boeree met meer feu sacré spelen en ik ben overtuigd, dat de voorstelling op 21 No vember veel beter zal zijn. Dat zij gisteren bij het publiek veel succes had, schreef ik reeds, maar Varia kan beter en daarom.nog eens flink aanpakken, dames en heerèn, opdat het in Concordia een model-voorstelling wordt! J. B. SCHUIL, i

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6