Poshlubileum. Christelijk U. L. Onderwijs. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK Drie jaar geëischt wegens messteek. Ned. Vereeniging voor Natuurgeneeswijze. R.-K. Coöp. Tuïndersvereeni- ging „Kennemerland". De Haagsche „zedenzaak". WOENSDAG Ï8 NOV. 1936 SANTPOORT Santpoorts Gemengd Dubbel Kwartet 10 jaar. HEEMSKERK In de nabijheid van Rapid City (Ver. Staten) zijn kort geleden eenige skeletten gevonden van de voor-historische dinosauriërs. Nu is men begonnen zoo natuur getrouw mogelijk steenen afbeeldingen te maken om een indruk te geven van de dieren uit den oertijd. De bedoeling is, dat een „Dlnosaurier-park" zal ontstaan. op bepaalde punten, maar dat men er langs heen heeft gepraat. Nadat nog langdurige besprekingen waren gevoerd, zei de voorzitter de zaak van zoo on dergeschikt belang te vinden vergeleken met de grootere belangen, dat het bestuur niet zal aarzelen de overeenkomst op te zeggen, wan neer mocht blijken, dat de vergadering 20 pro cent tegenstemmers zou tellen. Dan zou spr. er de eenheid in de vereeniging stellig niet aan wagen. Daarna werd een proefstemming gehouden, waaruit het bestuur zijn conclusie zal trekken. De uitslag van deze stemming was, dat onge veer 90 leden zich tegen de saneering uitspra ken, 21 leden brachten hun stem voor de sa neering uit. De vergadering werd hierna op de gebrui kelijke wijze door den voorzitter gesloten. VORMING VAN EEN ORANJE COMITé. Op uitnoodiging van burgemeester H. J. J. Scholtens is Maandagmiddag ten Raadhuize een vergadering gehouden om te komen tot de vorming van een plaatselijk oranje-comité als onderafdeeling van het provinciale comité. Een tiental personen had aan de uitnoodi ging gevolg gegeven en van velen was be richt van verhindering ingekomen. De burgemeester heeft medegedeeld, dat het de bedoeling was, gelden in te zamelen voor het nationaal huldeblijk, dat aan prinses Juliana en prins Bernhard bij hun huwelijk zal worden aangeboden. Op voorstel van den heer Rij kens werd de burgemeester tot eere-voorzitter benoemd. De heer Rij kens werd tot secretaris benoemd en mej. T. Admiraal tot penningmeesteresse. Om trent de wijze waarop de geldinzameling zal geschieden, werd uitvoerig van gedachten ge wisseld. Tenslotte werd een werkcomité gevormd waarin zitting namen de dames T. Admiraal, freule P. Boreel en S. Capelle en de heeren ds. H. Holtrop, J. B. Molenaar en F. R. C. Rij kens. Uitbreiding van het aantal leerlingen. Op 23 October j.l. is bij den Raad inge komen een adres van het bestuur der Ver eeniging tot oprichting en instandhouding van Christelijke Scholen voor Uitgebreid Lager Onderwijs, voor de gemeenten Beverwijk, Vel- sen, Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk, gevestigd alhier, houdende verzoek om be schikbaarstelling van de benoodigde gelden voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve zijner school, gelegen aan de Duin wij klaan no. 28, zulks in verband met een belangrijke toeneming van het aantal leer lingen. Aangezien de aanvrage voldoet aan de bij de Lager-Onderwijswet 1920 gestelde eischen, stellen B. en W. den Raad voor de gevraagde medewerking te verleenen. HAARLEM, 17 November. Bevallen 14 November: M. P. Visser—Hon- derdors, z.; A. HartSpoelstra, d.; 15 Novem ber: K. MolenkampHoogendoorn, z.; 16 No vember: A. M. v. d. Klugt—Celie, d.; A. E. Berk Cornelissens, z.; C. H. v. Beek—Heeremans, d.; E. C. M. Peperkampv. Beek, z.; E. Wal- keuterPopkema, z.; 17 November: A. M. A. Bakker—v. Soest, z.; A. C. Olthoff—Mirani, d. Overleden: 16 November: P. F. M. S. Mans- heijmHoffstaetter, 58 j., Soendastraat; S. G. Derks, 77 j., Van 't Hoffstraat; C. E. v. d. Goes, 28 j., Spaarndamscheweg. (Ir. Damme, Directeur-Generaal der P.T.T. is Maandag, ter gelegen heid van zijn 60sten verjaardag, van vele zijden gehuldigd.) Er was een tijd, dat onze posterijen Waren bekend als onze Tante Pos. Men zei dat niet bepaald om haar te vleien, Toch vochten zij zich van dien spotnaam los. 't Werd een bedrijf, dat elk ging respecteeren, Van jaar tot jaar steeds verder uitgebreid Tante verscheen in steeds moderner kleeren. Zij werd weer jong en energiek geleid. Haar vindingrijkheid groeide met de jaren, En telkens kwam zij met een nieuw idee, Zij die voorheen de grootste spotters waren Bekenden nu, dat 's andre P.T.Thee. Ach, tante Pos is eigenlijk begraven, Voor haar nalatenschap stond iemand klaar, Met wel bijzonder groote leidersgaven, En die Oom Post werd Maandag zestig jaar. Dien leeftijd halen vele andre menschen, 't Is op zichzelf niet iets dat moeite kost, Maar 'k wil toch den heer Damme hartlijk wenschen, Blijf jaren nog op uw en.onze post. P. GASUS. BUITENGEWONE VERGADERING VAN VRIJE VEILING. DE Gelijktijdig met de R. K. Coöp. Tuinders- vereeniging „Kennemerland" vergaderde, eveneens in het veilinggebouw, de Coöp. vei ling- en aankoopvereeniging „Vrije Groen ten- en Fruitveiling" ter bespreking van de overeenkomst met de organisaties van klein handelaren inzake de ordening. De voorzitter, de heer Muyen, heeft, alvorens de besprekin gen over dit onderwerp in te leiden, eenige mededeelingen gedaan omtrent de omzetten aan de Vereenigde Veilingen in den loop van dit jaar. De cijfers vindt men in het verslag van de vergadering van „Kennemerland". De heer R. W. A. Muyen heeft daarna de overeenkomst, die de ordening in den groen- tenhandel beoogt, aan een beschouwing on derworpen en de daarover gestelde vragen beantwoord. De vergadering heeft vervolgens met alge- meene stemmen haar goedkeuring aan de tot standkoming van de saneeringsovereenkomst tusschen de kooplieden en de veilingen ge hecht, GEWESTELIJKE HANZEVERGADERING. Donderdagavond wordt in het gebouw der K. S. A. een belangrijk, vergadering gehou den van de Gewestelijke R. K. Middenstands federatie voor Kennemerland en de Zaan streek, waarbij zijn aangeloten de R. K. Mid- denstandsvereenigingen te Akersloot, Assen delft, Beverwijk, Castricum, Heemskerk Krommenie, Limmen, Wormer, Wormerveer, Uitgeest en Zaandam. In deze vergadering zal de heer H. E. van den Brule, lid van het hoofdbestuur en lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal een rede houden over het onderwerp: „De middenstands-organisatie en de nieuwe tijd". OUDERAVOND VAN SCHOOL II. In de gymnastiekzaal van school II werd gisteravond de eerste ouderavond gehouden Het hoofd der school, de heer Visser heeft verschillende mededeelingen gedaan. O.m. dat van ministerieele zijde een wetsvoorstel is gedaan, om de oudercommissies voortaan medezeggingschap in het schoolbestuur te geven, zoodat zij het recht krijgen om zelf standig adressen tot den gemeenteraad te richten. Verder zeide de heer Visser dat het leer lingental steeds toeneemt Het aantal leer lingen in iedere klasse is nu reeds meer dan dertig. Tenslotte werd medegedeeld dat men zal trachten uitbreiding van de schoolbiblio theek te verkrijgen. Over de verschillende mededeelingen werd lang gediscussieerd, zoodat de heer Visser zijn aangekondigde causerie niet heeft kun nen houden. Beverwijker verwondde caféhouder zeer ernstig. Een arbeider uit Beverwijk en de vrouw van den caféhouder H. Roozendaal uit Enk huizen hadden al lang ernstige oneenigheid met elkaar en het was den arbeider ter oore gekomen, dat Roozendaal tegen zijn vrouw gezegd zou hebben, dat hij den Beverwijker met een mes zou kunnen doodsteken. Deze wilde daar het zijne van hebben en versterkt door de alcohol, trok hij in den avond van 26 September j.l. naar Enkhuizen, stapte het café binnen en wilde Roozendaal een mes in de hand stoppen met de woor den: „Als jij niet durft te steken, doe ik het". Toen Roozendaal zich omdraaide, kreeg bij van den arbeider een steek, met het gevolg, dat R. ernstig gewond werd en maar net op het kantje af aan den dood ontsnapte. Voor de Alkmaarsche rechtbank, waarvoor Dinsdag deze zaak werd behandeld, bekende de arbeider, doch hij ontkende, dat er opzet in het spel was geweest. Hij had niet de be doeling gehad, om R. te dooden. De officier eischte drie jaar gevangenis straf. Uitspraak 24 November. Ons voedsel als ziekte-oorzaak. Dinsdagavond werd in Gebouw „Odeon" een propagandavergadering gehouden van de Ne- deiïandsche Vereeniging voor Natuurgenees wijze. Spreker was de heer IJ. Hettema, arts voor Natuurgeneeswijze uit Rotterdam, over het onderwerp: „Ons voedsel als ziekte-oor zaak". In zijn openingswoord zei de voorzitter, dat de belangstelling voor de Natuurgeneeswijze zoodanig is, dat men wil trachten ook in Beverwijk een afdeeling te stichten. Onge veer een halve eeuw geleden, aldus spr. kwa men vier artsen, onafhankelijk van elkaar, tot de ontdekking, dat het voedsel invloed had op den gezondheidstoestand. De ervaringen van deze artsen waren het uitgangspunt voor een diepgaand onderzoek, leidend tot de con clusie, dat de voeding wel degelijk ziekte oorzaak kon zijn. In den loop der jaren is een vorm van bestrijding van ziekten ontstaan, die men dieët-behandeling noemt. In verband met onderzoekingen kreeg men een beeld van de fouten in de volksvoeding. Zij moest zoodanig worden verbeterd, dat zij geen oorzaak meer kon worden van ziekten. Bij de natuurgenees kundigen heeft de voedselvoorziening dus zeer de aandacht getrokken. Door zijn cultuurleven is de mensch zoo danig veranderd, dat hij niet meer beschikt over het instinct, om zijn voedsel zelf te kiezen. Zoo spreekt al zeer duidelijk het overmatig gebruik van alcohol. De mensch mist het sterke instinct om te laten staan, datgene, wat niet goed voor hem is. De industrialisatie, aldus spr., heeft veel schade aan de voeding berokkend. Hierbij wees spr. ook op het ge bruik van conserven, groenten zoowel als vleesch, waaruit schade voor de gezondheid kan voortkomen. Dagelijks ontmoet men ziektetoestanden, veroorzaakt door een tekort of door een teveel daaraan. Op het gebied van vitaminen, zei spr., levert onze bodem alles, wat wij noodig hebben voor de instand houding van ons lichaam. Heel vaak komen in ons land tandvleesch- bloedingen voor, die wijzen op een tekort aan c-vitaminen in ons voedsel. Toch is deze vi tamine in vrijwel alle bladgroente aanwezig, maar zij gaat verloren bij het koken. Ook het overvloedig gebruik van vleesch is dikwijls een oorzaak van ziekten in het bijzonder van migraine en jicht. Dikwijls schuilt de fout ook in de dingen, die aan het voedsel worden toegevoegd. Zoo is een groep van ziekten toe te schrijven aan de toevoeging van zout, dat zich in het lichaam ophoopt. Een mensch is niet geneigd, zei spr. om verandering in zijn voeding te brengen. Meest al gebeurt dat eerst, wanneer hij ten einde raad is. Er komt ook in geneeskundige krin gen een andere houding. Men raakt er van overtuigd, dat er verandering in de voeding moet komen. Heel vaak stuit men echter op onwil. Het bespreken van de voorwaarden van de natuulrijke voeding is een onderwerp voor de cursusavonden, die de afdeeling denkt te houden. Spr. waarschuwde nog eens tegen het z.g.n. „doodkoken" van het voedsel. De con- servenfabrieken streven er naar de producten zoodanig te bereiden, dat de vitaminen onbe schadigd blijven. Een goede bereiding kan van beteekenis zijn voor de bestrijding van ziekten, maar een verkeerde bereiding kan ziekten juist opwekken. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd veel gebruik gemaakt. Aan het einde van de bijeenkomst lieten velen zich als lid voor de op te richten af deeling Beverwijk inschrijven. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Binnendijk, Rotterdam n. New York 16 (12.53 n.m.) 25 mijl Z.Z.W. van Land's End. Dinteldijk 15 v. Vancouver naar Rotterdam. Drechtdijk 15 v. Rotterdam te Vancouver. Volendam, New York n. Rott. 16 v. Plym. 17 (8.30 n.m.) verwacht. Spaarndam Philad. n. Rott., 16 v. New York. Maasdam 15 v. New York te Philadelphia. HALCYONLIJN. Flensburg, Lulea n. Emden p. 17 Brunsb. Stad Dordrecht 16 v. Bona n. Middlesbro. Stad Amsterdam 16 v. Bagnoli te Bona, voor RotWVlaardingen. HOLLAND AFRIKA LIJN. Bloemfontein 17 v. Beira te Rotterdam. Jagersfontein (uitr.) p. 16 Las Palmas. Holland 14 v. Port Natal n. Lor. Marques, Heemskerk (uitreis) 17 te Lorenzo Marques. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisr.) 19 te Hevre verw. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (uitr.) 17 v. Shanghai. Zuiderkerk (uitr.) p. 15 Aden. Meerkerk (thuisr.) 15 v. Hongkong. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ariadne 16 v. Danzig n. Kopenhagen, Ordening in den groentehandel verworpen. Dinsdagmiddag werd in het Veilinggebouw aan de Breestraat een buitengewone ledenver gadering gehouden van de R.K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland", ter bespre king van de overeenkomst, die de veilingbe- sturen hebben aangenaam met de kooplieden organisaties tot het verleenen van medewer king aan de saneeringsovereenkomst, welke de handelaren onderling hebben getroffen. De voorzitter, de heer J. P. Nijssen, sprak een bijzonder woord van welkom tot- den nieuwen geestelijken adviseur, kapelaan Dr. Holthuizen en deelde voorts eenige cijfers mede betref fende den omzet in 1936. De omzet aan groente was tot 1 November f 397.000 tegen f 395.000 in 1935. De opbrengst van de aardbeien was f261.000 (in 1935 f306.000). Aangevoerd werden van de producten sla 2.973.000 stuks, opbrengst f 283.000, gemiddel de prijs 91 ets. per 100 stuks; in 1935 was de aanvoer 627.000 stuks met een opbrengst van f36.000; spinazie 1.500.000 K.G., opbrengst f49.000, gemiddelde prijs 4.71 ets. per K.G.; in 1935 werden aangevoerd 928.000 K.G., op brengst f 61.000, doorsneeprijs 6.47 ets.; snij- boonen 463.000 K.G., opbrengst f 38.000, gemid delde prijs 8,35 ct.in 1935 was de aanvoer 662.000 K.G. met een opbrengst van f 42.000, gemiddelde prijs 6.43 ets. per K.G.; peen 271.000 bos, opbrengst f 16.000, gemiddelde prijs 6 ets., in 1935 werden aangevoerd 346.000 bossen met een opbrengst van f 14.000, gemiddelde prijs 4 ets.; rhabarber 75.000 bossen, opbrengst f 7000, gemiddelde prijs 4 ets., in 1935 aanvoer 382.000 bossen, opbrengst f 6000, gemiddelde prijs 2 ets. per bos; dubbele speciboonen 471.000 K.G., opbrengst f 31.000, gemiddelde prijs 2 ets. per bos; dubbele spercitooonen 583.000 K.G., opbrengst f 35.000, gemiddelde prijs 6 ets. per K.G. Uit deze cijfers mag, aldus de voorzitter, niet worden afgeleid, dat van eenige verbetering in den tuinbouw sprake zou zijn. t De geestelijke adviseur, kapelaan Dr. Holt huizen, heeft daarna een inleiding gehouden over het saneeringsvraagstuk, van Katholiek standpunt bezien Iedere maatschappij eischt, dat aan vrijheid paal en perk moet worden gesteld, om niet tot bandeloosheid te geraken. Oneerlijke con currentie moet tenslotte tot ondergang leiden. Spr. kwam op tegen de in de vergadering ge opperde bezwaren. Een dezer bezwaren is, dat de veilingen zich met deze saneering hebben ingelaten, omdat het tenslotte zal gaan ten koste van den tuinder. „Degenen, die zoo spre ken", zei spr. „zijn niet op de hoogte van de moeilijkheden in den kleinhandel. Het recht tot zelfbehoud mag men den kleinhandelaren niet ontzeggen. Zij hebben volkomen het recht, een oneerlijken handelaar, die door onder- kruiperij en oneerlijke concurrentie den bona fide handelaar overwint, uit te stooten. De veilingen en met haar de tuinders kun nen alleen maar gebaat zijn met een gezonden handel. Dat de handelaren onderling de prij zen zouden kunnen vaststellen, ontkende Dr. Holthuizen. Iedere handelaar stelt immers zijn eischen aan het te koopen product. De saneering zal op den duur ten goede ko men aan den koopmanstand en dus aan de tuinders, zoo concludeerde spr. Het veiling- bestuur houdt altijd de touwtjes in handen en kan fouten, die eventueel nog aan den dag zul len treden, corrigeeren. Spr. hoopte, dat hij er in geslaagd was, eenige misverstanden, die omtrent de saneering bestaan, uit den weg te hebben geruimd. De voorzitter dankte den spreker en hoopte, dat de leden achter het bestuur zullen staan voor de behartiging van de groote belangen, die de veiling moet dienen. Daaraan is zelfs de saneering ondergeschikt. De voorzitter stelde de leden daarna in de gelegenheid, over het onderwerp van gedach ten te wisselen. De tuinders kantten zich ook nu weer fel te gen alle saneeringsbepalingen, waarvoor de burgerij het geld moet opbrengen, zoo werd beweerd, en waarvan niet de tuinders of de boeren, maar wel de ambtenaren profiteeren. De heer G. de Ruyter hield een betoog, waarin hij trachtte aan te toonen, dat de sa neering geen directe voordeelen kan bieden. Er is geen enkele waarborg, dat de tuinder be tere prijzen voor zijn producten zal krijgen, wanneer de handel gesaneerd wordt. Wel zag spreker nadeelen als gevolg van de saneering. Nu reeds blijven koopers, die zich niet aan de saneeringsbepalingen wenschen te onder werpen, van de veiling weg. Dat is één van de nadeelen. Voor spr. is de mooiste wijze van distributie het uitventen van de producten door den tuinder zelf. Dat recht eischte de heer De Ruy ter ook nog voor de tuinders op, al wilde hij dat ook aan de handelaren niet ontzeggen. Voor spr. is het noodzakelijk, dat aan de markt een absolute vrije koopmansstand de producten koopt. Deze vrijheid beschouwt hij als een waardevol bezit. De kleinhandel begaat volgens den heer De Ruyter dezelfde fout als de tuinders. „Zij vat ten namelijk de koe niet bij de hoorns", zei hij, „maar bij de staart en aan is zoo'n dier heel moeilijk te hanteeren, vooral wanneer die staart nog door de saneeringscommissie wordt „ingevet". Daarmede bedoelde spr., dat van geen verbetering in den toestand sprake zal zijn, zoolang saneeringsbepalingen worden toe gepast. Spr. hoopte duidelijk gemaakt te heb ben, dat de veilingen niet opgeofferd mogen worden aan de saneering. Dr. Holthuizen beantwoordde den heer De Ruyter en wees er nogmaals op, dat deze sa neering niet van bovenaf wordt opgelegd, zoo als voor de bloembollenteelt. Spr. zei, dat zijn betoog in geen enkel opzicht was aangevallen Aurora 17 v. Venetië te Amsterdam. Barneveld 15 v. Amsterdam te Callao. Breda Amsterdam n. Chili 16 te Curagao. Perseus 16 v. Lissabon n. Amsterdam. Rhea 16 v. Genua te Burriana. Telamon 16 v. Gibraltar n. Alexandrië. Tiberius 17 v. Salonika n. Stamboul. Trajanus 16 v. Napels n. Catania. Amazone 16 v. W. Indië te New York. Irene 17 van Aarhuus te Kopenhagen. Orpheus 17 van Stettin te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kertosono (uitreis) pass. 17 Nov. Las Palmas. Kota Baroe Batavia n. Rott p. 17 Kaap Guar- dafui. Indrapoera Batavia n. Rott. 17 te Marseille. D.jambi (thuisr.) 17 van Suez. Kedoe (uitr.) p. 16 Kaap Bon. Tapanoeli (thuisr.) 16 van Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (uitreis) pass. 15 Nov. Dungeness. Alpherat (thuisr.) 16 van Santos. Alcyone (thuisr.) p. 16 St. Vincent. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Poelau Laut (uitr.) 17 te Batavia. Simaloer (thuisr.) 16 v. Marseille. Bengkalis (thuisreis) 17 van Colombo. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Bencruachan, Gorontalo n. Rott. 16 te Suez. Bennevis, Kohsichang n. Rott. 17 v. Aden. Alcinoes, Batavia n. Amsterdam 17 te Suez. Achilles, Japan n. Rotterdam via Londen 16 (1.19 n.m.) 390 mijl Z.Z.W. van Land's End. City of Derby, Japan n. Rott. 17 te Cochin. Atreus Rotterdam n. Japan 16 v. Osaka. Perseus Japan n. Rotterdam 17 te Sabang. Polyphemus 14 v. Liverpool te Batavia. Peisander 14 v. Batavia n. Amsterdam. VOORDRACHT VOOR DE BENOEMING VAN ONDEWIJSPERSONEEL. Voor de benoeming van een leeraar in natuur- en werktuigkunde en electro-techniek voor het tijdvak van 5 October j.l. tot en met 30 September hebben B. en W. als eenig candidaat op de voordracht geplaatst den heer W. M. M. Schaaper, wonende alhier. Een kwartetten-concours. Op 4 December a.s. .bestaat Santpoorts Ge mengd Dubbel Kwartet 10 jaar. In dit tijdsbe stek heeft het op tal van concoursen getoond tot de beste kwartetten van ons land te be- hooren; menige eerste prijs, soms zelfs „met lof der jury" werd door Henk Arisz en zijn zangersschaar mede naar Santpoort genomen. In verband met het tweede lustrum had het bestuur onlangs besloten een concours te or- ganiseeren. Het had zich voorgesteld een con cours van twee afdeelingen, n.l. één afdeeling voor gemengde dubbel kwartetten en één voor dubbelmannenkwartetten, met een deel neming van ten hoogste 20 kwartetten. Inderdaad hebben 20 kwartetten de hun toegezonden uitnoodiging aangenomen. Door verschillende oorzaken echter konden vijf kwartetten hun woord niet gestand doen, zoodat er 15 overbleven. Het concours gaat toch door, daar tal van kwartetten van naam hebben ingeschreven n.l.: Gemengde afdeeling: 1. J. S. Bach (Haar lem), 2. Crescendo (IJmuiden), 3. Ons Ge noegen (Zaandam), 4. Amsterdamsch Ge mengd Dubbel Kwartet, 5. Polyhymnia (Am sterdam), 6. Onderling Zanggenot (Dordrecht) 7. Euphonia (Haarlem), 8. Onder Ons (Hilver sum). Mannen-af deeling: 1. Harmonie (Amster dam), 2. Excelsior (Amsterdam), 3. Smetana (Amsterdam), 4. Euterpe (Haarlem), 5. Or lando di Lasso (Haarlem)6. Onderling Kunst genot (Nieuw-Vennep), 7. Amstelzangers(Am sterdam). In de jury hebben zitting genomen de hee ren Alphons Vrancken uit Amsterdam, Jos. de Klerk uit Haarlem en Henk Arisz (IJmuiden). Het concours heeft plaats op tweeden Kerst dag in Hotel „De Weyman". SUPPORTERSVEREENIGING „SANTPOORT". Te Santpoort is opgericht een supporters- vereeniging van de R.K. Sportvereeniging „Santpoort". In het bestuur zijn gekozen de heeren H. J. Duyn, P. H. Visser, J. Heeremans, F. -Heeremans en C. Kochx. Eerstgenoemde werd voorzitter. JAARVERGADERING R.-K. KIES- VEREENIGING. ""Dinsdagavond hield de R-K. Kiesvereeni- ging haar jaarvergadering in het Vereni gingsgebouw, onder voorzitterschap van den heer C. v. Duivenvoorde. In zijn jaarverslag releveerde de secreta ris, de heer J. Jorna, de zeer geslaagde land dagen, welke te Amsterdam en te Alkmaar zijn gehouden en waaraan ook door de af deeling met een flink aantal leden is deel genomen. Voorts werd gewezen op de wer vingsactie voor het propaganda-blad „De Opmarsch", waarmee ook te Heemskerk een aantal propagandisten zich heeft belast. De heer G. Welboren bracht daarna het financieel verslag uit. Het kassaldo 1935 be droeg f 201.82, de ontvangsten f 91.70, waar tegenover stond een bedrag aan uitgaven van f 125.25, zoodat het saldo aan het einde van het boekjaar f 163.27 bedroeg. De kascommissie deelde bij monde van den heer P. Zonneveld mede, dat de boeken en bescheiden in de beste orde waren be vonden. De heer Zuurbier informeerde naar het ledental, daar de ontvangsten aan contribu tie zoo laag waren geweest. De heer Bruin deelde mede, dat door de slechte tijdsom standigheden de contributie zeer slecht bin nenkomt. In dit verband vroeg de heer Jorna nog de medewerking der leden voor een bin nenkort te voeren actie tot het aanwerven van leden door huisbezoek. Verschillende le den gaven zich hiervoor op. De heer C. v. Veen wilde er bij het partij bestuur op aandringen, dat de uitzendingen van den Vrijdenkers-Radio-Omroep minis terieel zouden worden verboden Medegedeeld werd, dat reeds maatregelen dienaangaande zijn getroffen. De heer J. Smit vroeg naar de mogelijk heid, bij de gemeenteraadsverkiezing een eenvoudiger systeem van proefstemmming in te voeren Het bestuur was echter van meening, dat bij het huidige puntenstelsel de zuiverste uitslag wordt verkregen. Een voorstel om de proefstemming groepsgewijze te doen geschieden, zal echter nog nader worden bezien. Tenslotte werd nog besloten, voor de ver kiezingen voor de Tweede Kamer enkele sprekers uit te noodigen, teneinde enkele propagandavergaderingen te doen plaats vinden. beurtelings herroepen en bevestigd heeft. Doorloopend maakt schrijver gewag van ernstig beklag van den verdachte tegenover den rechter-commissaris, dat deze geen on derzoek wenschte in te stellen naar de be trouwbaarheid van getuige V., ondanks de tal rijke door de verdediging overgelegde rappor ten over de onbetrouwbaarheid van dien ge tuige. Verslag wordt gedaan van zonderlinge uitlatingen van den rechter-commissaris te genover verdachte in verband met de in structie-van 't Sant, verlagingen van het sa laris van den rechter-commissaris, zijn vrees voor* rancune van de zijde van verdachte na ontslag van rechtsvervolging enz. Den 19den September is het eigenlijke ver hoor van mr. R. pas begonnen. Het verhoor op 26 Mei kon men niet als zoodanig betite len. Op 16 October ontving mr. R. bericht, dat de officier van justitie van de vervolging afzag 142 dagen na 25 Mei, gedurende wel ke het eigenlijk vooronderzoek alles bij elkaar slechte enkele uren geduurd had. In een nabeschouwing wijst mr. Bouman er op, dat er in Den Haag nimmer een „ze- denschandaal" in verband met deze zaak heeft bestaan. Hij wijst o.m. op de houding van minister Oud, welke hij onwelwillend noemt, ook nadat door onderzoekingen was komen vast te staan, dat tegen het levensgedrag van mr. Ries geen bezwaren van eenige beteekenis konden worden gemaakt. Ertsaanvoer. Het Italiaansche stoomschip San Marco is hier van Melilla aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Om te dokken. Het Grieksche stoomschip Granicos wordt hier van Randers binnen verwacht om bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. te Amsterdam eenige herstellingen uit te voeren. AANGEKOMEN. 16 November: Rhein s.s. Hamburg Jos Maria m.s. Breskens 17 November: Ousel s.s. Liverpool Aurora s.s. Venetië San Marco s.s. Melilla Kuznetz Lesov m.s. Leningrad VERTROKKEN. 16 November: Cape St. George s.s. Cardiff Pan Aruba m.s. Aruba Achilles s.s. Napels Grim s.s. Rotterdam Marina s.s. Helsinki 17 November: Ulysses s.s. Izmir Holme Force s.s. New Castle Ens. M. St. Germain s.s. Rotterdam Aan de leden van Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal is toegezonden een „Nota van mr. H. J. Bouman betreffende de vervolging van den thesaurier-generaal mr. L. A. Ries", zijnde een brochure van 91 bladzij den. Mr. Bouman was een der rechtsgeleerde raadslieden van mr. Ries in diens bekende zaak. Twee feiten noemt hij volkomen onvergeef lijk: „Het eerste is, dat politie, parket en twee ministers zijn overgegaan tot de zoo gerucht makende arrestatie, c.q. die hebben toege laten. „En het tweede is, dat, toen de zaak on houdbaar bleek en niet verder werd vervolgd, de verantwoordelijke instantie met een ont stellend gebrek aan ridderlijkheid mr. Ries een trap achterna heeft gegeven door dé re habilitatie, waarop mijn cliënt, bij het wegzin ken van den grond der schorsing en na al hetgeen hem is aangedaan, recht had, op de lange baan te schuiven." De heer Bouman geeft dan een omstandig relaas van het verloop der zaak, waaraan ver scheidene bijlagen worden toegevoegd. Lang staat schr. stil bij de onbetrouwbaarheid van den getuige V., den eenigen getuige, een jong- mensch van 17 jaar, die zijn verklaringen

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6