CADEAU! JAC. WISKER ZONEN Cadeau JAC. WISKER ZONEN PractlscJie St. NICOLAAS Geschenken DE CONCURRENT is toch goedkoper! SINT NICOLAAS KOMT OND VAN ET1EN. E Liefde zoekt list! N. P. ZWAGER - IJZERHANDEL „IJMUIDEN" MODEVAKSCHOOL - Stumphiusstraat 43 I. REPÜO - Breestraat 168 ©TTi 1001 wenken voor pracht geschenken en koopt bij in Beverwijk Enorme keuze en lage prijzen. c Jh de# *tep^-/zaafc3eóe£ Gero-ZiBver Gero-Zilmeta Gero-Tïn Telefoon 3140 - Beverwijk Alléén Breestraat 3B 3D Het oudste en grootst gesorteerde maga- zijn in Rijwielen, Radio en Electra artikelen. St Nicolaas artike'e; Alléén Breestraat 3B 3D - Telefoon 3140 - Beverwijk WILLEMSPLEIN 10 TELEFOON 5607 ZIET DE ETALAGES Deelnemer Ballero-Spel BEVERWIJK 1 pd. suiker samen Doet Uw Voordeel. GROENEWEG 46 IJMUIDEN - OOST. I 1 Ziet onze Etalages Breestr. 40-42 en Koningstr. 27-31 Wat U ook zoekt heeft 't Rijwielen met remnaaf 16.50, 21.00 en hooger Buitenbanden 65, 79, 98 Binnenbanden 35, 49, 69 Handwarmers 29, 39, 59 Oorwarmers 15, 19 Wanten 95, 1.25, 1.49 Handschoenen 2.25, 2.75, 3.25 Regenpijpen D. en H. 75, 98, 1.19 Jasschermen 29, 45, 69 Ketting-kasten 45, 59, 75 Stuurtasschen 19, 39, 59 Riiwiellampen 2.69, 3.39, 3.98 Achterlichtjes, electr. 19, 25, 35 Huiskamerlampen 1.69, 1.98, 2.50 en hooger Zijden kroonlampen 4.48, 5.98, 6.98 Slaapkamerschalen 19, 29, 59 Strijkbouten 1.49, 2.25, 2.69 Accu's, geladen 2.79, 2.95, 3.25 Schemerlampjes85, 1.19, 1.69 Wandlampjes 19, 39, 69 Leeslampen 1.95, 6.98 Bittertafels, pracht 4.49 Schemerlampen, eik... 6.98, 8.50 Chintzkappen 4.50, 6.50 Kapjes, passend op elk voetje, ook op petroleumvoetje 19, 29, 39 Reparatie-inrichting van alle RIJWIELEN - STOFZUIGERS en STRIJKBOUTEN. Wij hebben een pracht collectie Komt! Zien! en overtuigt U! van de buitengewoon lage prijzen. Bij aankoop boven 5 gulden geven wij een heel MOOI WANDLAMPJE Fijne Vleeschwaren, Boter, Kaas, Eieren en Kruideniers waren. Prima nieuwe Capucijners p. p. 16 Groene Erwten 8 Bruine Boonen Spliterwten Grauwe Erwten Java Rijst Moddervette kaas, volvet Fijne belegen Kaas, volvet Edammer kaas 20 -f Vette Edamm. kaas 40 Belegen Edamm. kaas 40 Kruidkaas zonder korst p. ons 2 ons Schouderham 2 ons Procureurspek 25 2 ons Pekelvleesch 25 Hoogfijne Leverworst p. pond 35 Boterhamworst per ons 8 Geldersche Ham per ons 20 Geldersche Rookworst p. pond 45 8 12 18 12 p.p. 35 39 19 28 33 25 Ons Twaalfuurtje: 3 ons Fijne Vleesch waren 25 ct. EXTRA RECLAME 2 ons eigen gebra den Rosbief 25 ct. LET OP 'T ADRES. Opleiding voor Costumière, Coupeuse, Onderwijze res. Dag- en avondlessen, club- en privéles. Aangesloten bij de Mode Vakschoolvereeniging Den Haag. goedgekeurd bij Kon. be- rtf.-Ar.tnVp sluit- Aangifte van leerlingen da- gelijks tot 1 December. - Patronen A. B. V. d. PLOEG, naar maat. 1 ons Thee >4 pd. Koffie 55 cent 2 blik Zalm 25 2 blik Leverpastei25 Haring in Tomaten 17 1 pot Appelstroop 22 1 pot Pindakaas 15 1 pot Jam 23 Groote pot Zuur 14 Geld. Rookworst p. pd. 45 2 pak Bakmeel 25 3 pak Presto 15 2 groote pakken Zeep 25 2 rol Beschuit 10 >4 pond Ham22 1 pak Custard samen 1 pak Maizena 15 cent Denk om contant zegel. Beleefd aanbevelend, 1, 3, 3, 4, 3, endracht maakt macht. Dat hebben ook de Zwarte Pieten begrepen en conform den eisch van den tijd zijn ze bezig een bond op te richten tot behartiging van hun belangen. Officieel is het nog wel niet, maar ik heb het bericht uit goede bron, van een Zwarten Piet, die in het toekomstige bestuur vermoe delijk een belangrijke functie zal bekleeden. Het moest er vandaag of morgen van ko men, sei hij, want de toestanden in ons vak zijn langsamerhand onhoudbaar geworden. De menschen doen tegenwoordig alles zelf. Ze verven, ze behangen zelf je moet niet vra gen hóe, maar ze doen het en nu denkt Jan en alleman ook al, dat hij Zwarte Piet kan zijn. Daar moet een eind aan komen. Iedereen in zijn vak! Misschien zijn de kostende crisis opperde ik voorzichtig. Nonsens, crisis! Een goede Zwarte Piet blijft altijd zijn geld waard. Maar dat is het 'm juist. Men weet onze capaciteiten niet meer te waardeeren. Daarom richten we een bond op. Er zijn heel wat misstanden te verbeteren. Bijvoorbeeld? vroeg ik nieuwsgierig. Daar heb je in de eerste plaats de nacht arbeid in ons vak. Die moet veel beter gere geld worden. Er moet een twee-ploegen-stelsel komen, zoodat een Zwarte Piet, die b.v. 's mid dags en 's avonds dienst heeft in een lunch room of in een warenhuis, den nacht daarop vrij moet hebben. Er zijn er nu, die dagen ma ken van zestien uur en langer 1 Ik moet je eerlijk zeggen, daar heb ik nooit aan gedacht. Nee, voer hij heftig uit, dat zal wel. We zijn altijd als een soort zwarte slaven be schouwd, maar dat is nu afgeloopen, radicaal afgeloopen! Ons vak komt ook op veel nooger peil. De bond zal zorgen, dat niet iedereen zich zoo maar voor Zwarte Piet kan uitgeven, zon der dat hij de noodige vakkennis bezit. Er wordt een examen ingesteld om het Pieten diploma te verkrijgen en alleen de candidaat, die voor dit examen slaagt, heeft het recht? zich voortaan een heele Piet te noemen. Waarschijnlijk wordt de titel „Zwarte Piet" wettelijk geregeld. Dat beteekent een revolutie in het vak. En wat zijn de eischen van dateh Pieten-examen? vroeg ik. Alles staat nog niet vast, maar in elk ge val zal b.v. grondige kennis van het Spaansch vereischt worden. Ook zal les worden gegeven in het beklimmen van daken en schoorstee- nen, zonder ze te beschadigen, wat tegenwoor dig werkelijk niet overbodig mag heeten. Er zal ook een overgangstijd zijn, met het oog op de oudere Pieten, die in ons vak werkzaam zijn, en die broodeloos zouden worden, wan neer men aan hen dezelfde examen-eisehen zou stellen als aan de jongeren. Dat is nog een punt van nader onderzoek. Ja, dat begrijp ik. Het is de eenige manier om ons mooie beroep te saneeren, ging hij door. Verder zal nog worden bepaald, dat de leden van den Bond niet mogen samenwerken met niet-ge- diplomeerde zoogenaamde Pieten. Ook de ta rieven zullen worden herzien Dat wil natuurlijk zeggen, dat ze hoo ger worden! Niet altijd. We maken ze progressief in verband met het bedrag, waarvoor de cliënt in de Rijksinkomstenbelasting is aangeslagen, maar de menschen krijgen dan ook iets goeds voor hun geld. Dat is allemaal goed en wel. Maar hoe staat St. Nicolaas tegenover jullie vakbewe ging? Die heeft toch zeker ook nog wel een woordje in het midden te brengen, zei ik een beetje geïrriteerd, dat over den hoofdpersoon in deze kwestie heelemaal niet werd gespro ken. Hoe St. Nicolaas er tegenover staat? vroeg Piet eenigszins verwonderd. Sympathiek! Natuurlijk heel sympathiek. Hij vindt het prachtig, want hij profiteert er zelf ook van. Vooreerst krijgt hij nu geschoold personeel, dat zijn moedertaal spreekt en dat bovendien betrouwbaar is bij zijn soms gevaarlijke toch ten over de daken. Er zijn ook wel een paar nadeelen voor hem aan verbonden, want hij zal zegels moeten plakken op onze rentekaart en moeten zorgen voor verzekering tegen ziek te en ongevallen. We vallen in de hoogste ge- varenklasse vanwege onze nachtelijke toch ten door de dakgoten Daar zal waarschijnlijk nooit iemand aan hebben gedacht, merkte ik argeloos op. Nee, dat h e b ik toch al gezegd en met een begon Piet zich weer op te winden. We werden behandeld als een soort slaven, maar nuHet gekke van het geval is alleen, dat men het er nog niet over eens is tot welke ca tegorie de Pieten behooren. De een wil ons indeelen bij de transportarbeiders en oen an der beweert dat we tot het dienstpersoneel moeten gerekend worden! Maar in elk geval zit de zaak al aardig voor elkaar. En of! zei Piet. We hebben zelfs al be sprekingen gevoerd met buitenlandsche Zwar te Pieten. Buitenlandsche Zwarte Pieten? vroeg ik verbaasd. Ik dacht dat jullie een zuiver Ne- derlandsch „verschijnsel" waart. Ja, natuurlijk zijn ze eenigszins anders, maar hun arbeidsveld is toch ongeveer gelijk aan het onze. Daar heb je bijvoorbeeld „Krampus" in Oostenrijk Wie zeg Je? Krampus, mijn Oostennjksche collega., kijk, hier heb je hem en meteen liet hij me een teekening zien. Ik schrok Noem je dien harigen duivel „collega"? De mond van Zwarte Piet vertrok tot een breeden grijns. Hij is zoo kwaad niet, als hij er uit ziet. Ver leden week hebben we juist een bijeenkomst gehad en toen is besloten dat.nee, dat is ambtsgeheim. Ik heb eigenlijk al veel te veel verteld. Een kennis heeft toen dit schetsje ge- m£iëikt Dus die Krampus is de Oostenrijksche Zwarte Piet? Ja, hij is er zelfs populairder dan St. Ni colaas. De kinderen zijn dol op hem en tege lijk zijn ze vreeselijk bang, dat hij hen zal meenemen. Wanneer ze naar bed gaan zetten ze hooi en haver klaar, niet voor het paard van St. Nicolaas, maar voor den schimmel van Krampus, in de hoop, dat hij door de gaven voor zijn paard ook aan hen zal denken Dus de nieuwe bond wordt feitelijk inter nationaal, zei ik. Misschien wel, misschien niet, deed Piet geheimzinnig. We zijn voorloopig al best te vreden, wanneer ons vak hier op hooger peil komt. De rest volgt vanzelf. Ik zat nog steeds met de teekening in mijn hand. Jou mag ik toch liever zien, Piet. Dank je voor het compliment. Maar nu moet ik naar huis. Ik moet mijn speech voor de Pieten-vergadering van vanavond nog klaar maken. Voorzichtig stak hij zijn portret bij zich, wierp met een breeden zwaai den zak over zijn rug en zei bij wijze van groet: De Pieten gaan een beter leven tegemoet. W. S. Het gezin van Berkemeier „Dééd" aan Sint Niclaas, dit jaar En, genoegelijk in spanning Zat men 't avonds bij elkaar. Allereerst Mama natuurlijk, Dan Papa, dat spreekt vanzelf, Voorts de kind'ren en logétjes Met elkaar totaalnet elf Kit en Loe, de oudste meisjes Waren in hun bakvischtijd En, onnoodig haast te zeggen, Allebei hun hart dus kwijt Aan een jeugdigen aanbidder, d' Eéne Herman, d' ander Piet, Dochde heeren thuis ontvangen, Nee.... dat mochten ze nog niet! „Eerst een jaartje nog eens wachten En dan zullen we wel zien, Alhoewel.zelfs na dat jaartje Zeg ik nóg maar héél misschien!" Zoo sprak vader Berkemeier Onder luid en groot protest, Maar de meisjes voelden zelf wel Hij sprak voor hun eigen best' Maar tóch.Loe was nu al achttien, Vond zichzelf een heele meid, 't Was tè gek, een jaarlang wachten, Dat in deez' modernen tijd. Doch Papa was heel erg zorgzaam En, hoewel een groote deugd. Leefde hij een heel klein beetje In de tijden vanzijn jeugd! Dus had Loetje zitten peinzen, Want bedacht ze zeer terecht, Als Papa hem maar leert kennen Is de zaak toch zoo beslecht! 'k Ken er méér van achttien jaren. Die zijn officieel verloofd.... 'k Ben waarempel toch geen kind meer! Hoe haalt Pa het in z'n hoofd! Maar, ondanks haar protesteeren, Bleef Papa als steedsde baas, Totze eensklaps een idee kreeg, Dat wastegen Sint Nic'laas! Hendrik, de chauffeur van vader, Zou weer, net als ieder jaar. Als de goede Sint verschijnen Voor de kleine-kleuterschaar. Meestal had een vriend van Hendrik Dan voor Zwarte Piet gespeeld, De cadeautjes en het speelgoed Bij de kleintjes rondgedeeld. Dit jaar en, ja, waarde lezers, Dat was nu het stoute plan: Zou haar Pietde zwarte Piet zijn! Ja, wat zegt u daar wel van? Want zoo zag ze 'm nog dien avond, Ook al was hij dan ook zwart, En, misschien zelfs één minuutje Troffen ze elkaar apart! En een fluks gestolen kusje Was dan lekker Pa z'n straf Maar, wie weet gaf Piet dien avond Stel je voor misschien wel af! Zoo gedacht, enzoo gedaan duus, Hendrik kwam in het complot, En duslezeressen, lezers.... Gaan we over tot het slot! De familie Berkemeier Dééd aan Sint Nic'laas, dit jaar, En genoegelijk in spanning Een dramatische geschiedenis van jeugdige liefde, ontrouw en verwarring met een nim- mer-falend happy-end.door Guus Betlem Jr. Het gewichtige oogenblik. Zat men 's avonds bij elkaar. Toen opeenstwee harde bonzen..,, Er, gevolgd door Zwarte Piet, Schreed Sint Nicolaas naar binnen, (Niets bijzonders zoo u ziet) Zoo, zoo, zoobegon de grijsaard, En trad op de kleintjes toe, Zoodus dat hier zijn de kind'ren.» Nee, de ouders! proestte Loe! En gaf stiekumpjes een knipoog Aan Sint Nic'laas zwarte knecht, Dien ze vast niet had herkend, als Hij geenLoekie had gezegd, Dat wil zegen, zoo natuurlijk Dat slechts zij het kon verstaan Maar, dat zijn ook trouwens dingen Die gaan niemand anders aan. En toen iedereen z'n aandacht Wijdde aan den goeden Sint, Toénverdween z'n zwarte dienaar Door een tusschendeur, gezwind. Loetje bleef nog éven zitten, Keek den kring aandachtig rond. Merkte vluchtig, dat ze Kitty Nergens in de kamer vond. Dan, verdween ze, heel, heel zachtjes In de thans verlaten gang, Want ze vond, die arme jongen Wachtte al weer véél te lang! Snel liep ze de gang ten einde, Spiedde links en rechts ln 't rond, Tot ze eensklapsin de keuken, Zwarte Piet metKitty vond! En haar zusters blonde kopje Lag op Piet z'n kraag, naar 't scheen, En die rakker had z'n armen Stijf om zuster Kitty heen! Met een gil liep d' arme Loetje Weg van deze wreede plek.... O, wat was dat laag van Plet, en.... Kitty, nee't was al te gek! Dan, ja heusch, voelde ze eensklaps 'n Tweetal armen om haar heen Woedend echter snauwde Loetje: Pietbahwat ben jij gemeen! Zwarte Piet scheen zeer verwonderd, En hield Loetje stevig vast. Toénkwam Kitty weer de gang in En was Leiden pas in last! Denk jij soms? zoo snauwde deze. Dat 'k verlegen ben om jou? Nee, vond Loetje, mét haar zuster, Denk maar nooit dat ik Je trouwl Bah! vervolgde dan weer Kitty. Tusschen ons komt 't nooit meer goed...» Eerst met mij, en dan m'n zuster.. Herman, foèiwie zóóiets doet.. Doch, die viel haar in de rede, Snauwde: Doe zoo gek toch niet! Kind, wat bazel je toch aldoor, Ik ben Herman niet, maar.... Piet! Daar verscheen aan 't eind der gang plots Nog een tweede zwarte knecht.... Nou, u snapt wel, waarde lezers, Toen was gauw het pleit beslechtl Nét eenzelfde plan als Loetje Had toevallig Kit gehad, En dus waagden beide minnaars Zich op 't Zwarte Pietenpad! Hendrik, die als Sint fungeerde, Had de plannen goedgekeurd, En gezegd: 't Is mij uitstekend, Maardan hèlp je om de beurt! Nou, zei Piet de échte, weet u? Nou, zeg, Loekiefraai is dat, Heb ik me den heelen avond Niets, totaal nog niets gehad! Loekie kreeg een schattig kleurtje, Maardót gaat ons weer niet aan, Dus, we zullen héél bescheiden Even naar de kamer gaan Daar zei Pa op dat moment juist: Waar die zwarte Piet toch zit? EnneLoetje, waar zou dié zijn? En waarempelwaar is Kit? Wacht, ik zal eens even kijken, Nou.de rest zij u bespaard, Maar 't gezicht van Berkemeier Was u vast een tientje waardI Doch het einde van het liedje, Was, dat Pa weer binnenkwam En die„dikselsche kwajongens" In genade medenam! Moeder! zei'd-ie, fijntjes lachend, Alsjebliefttwee zoons d'rbij, Maarik moet je éven zeggen: 'n Fijn stel dochtertjes heb jij!

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 14