D .WEERBERICHT Rubriek voor Vragen LITTERAIRE KANTTEEKENINCEN Trein ontspoort bij het station. IJMUIDEN Familiedrama te IJmuiden. BEVERWIJK HEEMSKERK Noodtoestand in Madrid. Zeelieden te San Francisco hervatten den arbeid. VOOR DEN L -POLITIERECHTER RECEPTEN PLANTEN DINSDAG DEC. 1936 DIEREN Geen persoonlijke ongelukken. Een kwartier vertraging Frank Luns overleden. De zuil van Trajanus gekocht! Verdachte tot vijf jaar veroordeeld. AMSTERDAM, 1 December. Het ge rechtshof veroordeelde heden den 50-jarigen werklooze machinist D. d. R. te IJmuiden wegens poging tot doodslag op zijn schoonzuster en zijn buurman tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van 5 maanden voorar rest. De rechtbank te Haarlem had een zelfde straf opgelegd. Op 7 Juni j.l. had de man op korten af stand een revolverschot op zijn schoonzuster gelost. De vrouw liep slechts een lichte ver wonding in het gelaat op. De buurman die den woesteling wilde ontwapenen, zag zich eveneens met den revolver bedreigd. Het schot ketste echter en de machinist kon wor den overmand. MARKTPRIJZEN. Tarbot per KG. 1—0.84. Griet per 50 KG. 23—12. Tongen per KG. 0.91—0.75. Groote schol per 50 KG. 20—17. Middelschol per 50 KG. 20—17. Zetschol per KG. 22—18. Klein schol per 50 KG. 16—4.60. Schar per 50 KG. 8.30—2.60. Tongschar per 50 KG. 38—17. Rog per 20 stuks 178. Vleet per stuk 2.700.73. Kleine poon per 50 KG. 7—4.70. Groote schelvisch per 50 KG. 21—17. Middelschelvisch per 50 KG. 2017. Kleine middelschelvisch per 50 KG. 16.50 -ƒ 11. Kleine schelvisch per 50 KG. 14—5.50. Kabeljauw per 125 KG. 50—23. Groote gullen per 50 KG. 13.509. Kleine gullen per 50 K.G. 103.10. Wijting per 50 KG. 61. Makreel per 50 KG. 10.50—6.50. Heilbot per KG. 0.800.34. Leng per stuk 1.600.60. Koolvisch per stuk 0.800.09. Versche haring per kist 6.602.10. Groote hake per 125 KG. 92. Middelhake per 125 KG. 92. Klein middel hake per 50 KG. 2928 Kleine hake per 50 KG. 19. BESOMMINGEN. Trawlers: Roode Zee IJM. 41, 100 manden f 1770. Pette IJM. 49 600 manden f 3670. Limburgia IJM. 54. 275 manden f 1750. I. S. Groen, IJM. 140, 305 manden f 2670. Catharina Duyvis IJM. 60, 425 manden f 2580 Alma IJM. 44, 430 manden f 2290. Emma IJM. 177, 120 manden f 1830. Loggers: KW. 166 f 660; Sch. 69 f 270. Kotters: E 436 f 870; E. 41 f 780; E 354 f 920. Versche haring: Sch. 84 f 1610; Sch. 169 f 1500; Sch. 245 f 1220, Sch. 246 f 1390. KW. 124 f 170, KW. 122 f 150. KW. 97 f 900, KW. 135 f 140, KW. 151 230. LIJK AANGESPOELD. Hedenmorgen is op het strand nabij paal 57 een lijk aangespoeld. Door de politie wordt een onderzoek naar de identiteit ingesteld. AL WEER STORM. Gisteravond is opnieuw een hevige storm opgestoken die thans nog met onverminlerde kracht woedt. Een zestal uitvarende booten ligt in het Kanaal voor de sluizen, beter weer af te wachten. De loodsboot is binnen gekomen voor aflos sing. De boot die de dienst moet overnemen is inmiddels weer naar buiten gegaan. GEHEELONTHOUDERSTOONEEL- VEREKN.IGING „NIEUW LEVEN" De geheelonthouders tooneelvereeniging „Nieuw Leven" heeft voor haar tweede uit voering in studie genomen het Amerikaan- sche blijspel „Drie wijze gekken". In dit stuk treden op de dames JansenKoppenol, Eve- ringvan der Kolk, D. Jongejans en de heeren L. Pesch, Cor Smit, Jan Beukman, K. Groot, J. Vlottes, K. Jurriens, J. van Straten, F. Eve- ring, K. Schmitz. PLAN-AVOND VOOR DE A.J.C. In het gebouw ,Odeon" heeft de heer E. Vermeer voor de A.J.C. en den N.A.S.B. een rede gehouden over het onderwerp „De jeugd voor het plan". Spr. begon met erop te wijzen, dat de wereld het niet zoover heeft kunnen brengen, om de jeugd een plaats te geven in het leven. Wanneer wij denken aan de overvolle pak huizen en de fabrieken met haar werklooze machines, dan blijkt daaruit dat de wereld tot alles in staat, maar niet tot opheffing van de werkloosheid. Dat is te wijten, aldus spr. aan het falen van het kapitalistische systeem, waarvan vooral de jeugd het slacht offer is. Dit systeem, zoo betoogde de heer Vermeer, zullen wij bestrijden, tot het plaats heeft gemaakt voor het socialisme, waarin de jeugd weer de plaats kan vinden, waarop zij recht heeft. Opgevoerd werden een leekespel van Marie Vos, getiteld „Voor zon en vrijheid", „De scène op den Paaschheuvel" en tenslotte het vroolijk tooneelstukje „De vergadering van de schilleboerenbond". In den loop van den avond heeft de zang groep van de A.J.C. een aantal liedjes ten ge- hoore gebracht. De dames en heeren van den N.A.S.B. hebben een demonstratie gegeven van vrije oefeningen en oefeningen aan de brug. De bijeenkomst werd besloten met het spreekkoor „De jeugd voor het plan", van Cor Swart. VERGADERING A.-R. KIES VEREEN! GING. Voor de A.-R. Kiesvereeniging heeft Maan dagavond de heer R. A. den Ouden uit Den Haag een rede gehouden over het onderwerp: „Wat deed het kabinet-Colijn?" Spr. begon met er op te wijzen, dat het crisisikabinet-Colijn, met een programma, waarvan ordening van het bedrijfsleven en aanpassing aan de gewijzigde omstandighe den de voornaamste punten waren, ontstaan is als gevolg van het behalen van 52 zetels in de weede Kamer bij de verkiezingen van 1933. Hij schetste de gevolgen van de inzin king van onze export en behandelde vervol gens de maatregelen die, de regeering heeft getroffen om steun te verleenen aan de be drijven. De heer Den Ouden besprak o.m. de maatregelen ten opzicihte van de zuivelbe reiding. Het tweede pnunt van het regeeringspro- gramma beoogde evenwicht te brengen tus schen de inkomsten en de uitgaven. Vervol gens hield de regeering zich bezig met de bestrijding van de werkloosheid. Eenige ver betering schijnt intusschen daarvan het ge- vol gte zijn. Tenslotte behandelde spr. de handhaving van het gezag. Aan dit kabinet kan allerminst verweten worden aldus spr., dat 't het gezag niet zou handhaven. Spr. wek te zijn gehoor op tot bidden en werken in het belang van land en volk. De vragen, die door vele aanwezigen ge steld werden, heeft de heer Den Ouden uit voerig beantwoord. HET BALLEROSPEL BEGONNEN. Maandagavond is in het veilinggebouw Kennemerland voor de eerste maal het Bal- lerospel beoefend, dat in de St. Nieolaas- week door de Beverwijksche Middenstands centrale voor het winkelpubliek is georgani seerd. De winnaars van de voornaamste prij zen waren: 1 Mej. Heere, f 30, 2 P. van Nort f 15, 3 F. J. Klomp, f 10, 4 M. J. Redeker f 7.50, 5 P. Klein f 5. De hoogste worpen waren 9993 en 9992. In totaal werden 30 prijzen uitgereikt. R. K. VOLKSBOND. Maandagavond half acht vergaderde de af- deeling Heemskerk van den Ned. R. K. Volks bond onder voorzitterschap van den heer A. Zuurbier. Aan de directie van de Conservenfabriek te Beverwijk was een dankbetuiging gericht daar zij de leden der afdeeling in den afge- lcopen zomer weer in staat heeft gesteld iets bij te verdienen. Ook was een aanvrage inge stuurd om voor den a.s. zomer daartoe weer in de gelegenheid te worden gesteld. Aan Bur gemeester en Wethouders was een verzoek ge richt om nu er een controleur is aangesteld, toe te staan dat eenmaal per dag wordt ge stempeld. Het antwoord was, dat het verzoek door genoemd college in overweging zou worden genomen. De voorzitter deelde mede, dat voortaan iedere werklooze Vrijdag zijn kaart moest laten afstempelen voor de arbeidsbeurs daar dit niet meer te Beverwijk mogelijk is. Aan het St.- Nicolaascomité werd een sub sidie verleend van f 75, 'voor het a.s. kinder feest. Door den heer v. Veen werd het a.s. Win- terprogramma uiteengezet. Door omstandig heden zal dit eenigszins moeten worden ge wijzigd. De voorzitter deelde nog mede, dat de feestavond in de maand Januari zal wor den gehouden. ONTWIKKELINGSCENTRALE. Voor de ontwikkelingscentrale, bestaande uit de L. T. B., Middenstandsvereeniging en Volksbond zal de heer Aengenent uit Haar lem op Woensdag 9 Dec. een spreekavond houden. INSCHRIJVING TENTOONSTELLINGS TERREIN. Maandagmorgen had in het café van Gebr. Dam de inschrijving plaats voor het café restaurant, theetent, parkeerterrein, toilet ten en verschillende verkoopgelegenheden welke zullen worden verpacht tijdens de Bloembollententoonstelling in het voorjaar van 1937 in het wandelpark „Marquette". Voor het café-restaurant was geen inschrij ving binnen gekomen. Voor het parkeerterrein waren 5 biljetten L. Schippers alhier voor f 203; M. D. Ro zenbroek alhier f 645; Gebr. van Dam te Noordwijk f 926. Firma Houtkooper Haar lem f 700; H. en L. Thijhuis, Rijssen f 256. Voor fruit was een biljet binnengekomen van D. Koopman alhier f 40. Voor verkoop van banket en chocolade van P. Koper f 52.75 en G. Verdonk f 27.50. Voor de verschillende andere verkoopgele genheden waren geen inschrijvingen binnen gekomen. De gunning werd aangehouden. DEEL DER AMERIKAANSCHE ZEELIEDEN HERVAT DEN ARBEID NEW YORK, 28 November (A.N.P.) Sta kende zeelieden en de leiders van drie zeelie denbonden verklaarden gisteravond, dat zij met de Prudential Steamship Corporation en de Trans-Oceanic Steamship Corporation een overeenkomst hadden onderteekend, waarbij de zeelieden en officieren der schepen van deze lijnen onmiddellijk het werk zouden her vatten. De Bilt voorspelt: Stormachtigen later afnemenden Noord- Westelijken tot Westelijken wind. Af nemende bewolking. Aanvankelijk nog regen- of hagelbuien en kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 772.0 m.M. te Valentia. Laagste 725.9 m.M. te Hernösand, THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 48 F. Laagste hedennacht 40 F. Hoogste heden 42 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 753 m.M. Neiging: achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Woensdag v.m. 5.20 uur; n.m. 5.37 uur. Donderdag v.m. 6.06 uur; n.m. 6.28 uur. Vrijdag v.m. 6.57 uur; n.m. 7.20 uur. Britsche delegatie doet een dringenden oproep om hulp. De delegatie van Britsche parle mentsleden, die te Madrid vertoeft om zich ter plaatse op de hoogte te stel len van de gebeurtenissen in Spanje, heeft door middel van den Britschen zaakgelastigde te Madrid een dringen den oproep om hulp naar Londen ge zonden. De neutrale mogendheden worden aangespoord onmiddellijk te helpen. De delegatie, welke uit zes personen bestaat, verklaart, dat in de Spaansche hoofdstad reeds hongers nood heerscht en het uitbreken van besmettelijke ziekten schijnt niet meer te voorkomen. Het evacueeren van vrouwen, kinderen en non-com battanten is dringend noodzakelijk. Stefani meldt, dat er overeenstemming tot stand gekomen is tusschen de reeders van San Francisco en de stakende zeelieden. De reeders hebben de voornaamste eischen der stakers ingewilligd. Daarentegen hebben slechts twee scheepvaartlijnen van New-York het accoord aanvaard. Toch verwacht men, dat thans spoedig een algemeene oplossing in het scheepvaartconflict tot stand zal komen. Om een hekje. Een onnoozel hekje in een heel fatsoenlijke buurt te Santpoort was de onschuldige oor zaak, dat een der bewoners van die buurt in het beklaagdenbankje en andere bewoners voor een ander hekje moesten verschijnen. Het hekje was er vroeger niet geweest en toen liepen de bewoners vrijelijk achterin, maar zij moesten dan over een strookje grond, waar een der bewoners recht op had en deze was opeens van oordeel, dat die vrije passage niet te pas kwam en zoodoende verscheen er een hekje. Daar had je de poppen aan 't dansen: een heer, die nu niet meer achterin kon, ging op hooge beenen naar den huiseigenaar en zei de huur op. De huiseigenaar, die in dezen zorgelijken tijd moeite had zijn huizen ver huurd te krijgen, maakte zich boos en ging naar den heer, die het hekje had geplaatst. Nu was de huiseigenaar, zooals zijn verdedi ger, Mr. Tonino, meedeelde, een zeer impul sief mensch, wat hem eenerzijds bewoog hulp te verleenen waar nood was, maar wat hem anderzijds tot driftuitbarsting bracht, waar hij onrecht vermoedde. Zoodoende verklaarde de verdediger het, dat zijn cliënt, toen hij bij den hekjesplaatser was binnengelaten, dezen meteen een draai om de ooren gaf en hem uitschold, terwijl hij halsstarrig weigerde de woning te verlaten. De bewoner ging er toen zelf maar uit om de politie op te bellen, maar ontmoette een kennis en die ging met hem mee om den huiseigenaar tot rede te brengen, wat alweer een vechtpartij tusschen dezen en den welmeenenden vriend tengevolge had en een aanklacht bij de politie volgde. Mr. Tonino, door den huiseigenaar in den arm genomen, trachtte de partijen te verzoe nen, maar het lukte niet en zoodoende kreeg de politierechter te beslissen. Die had feitelijk al beslist en 14 dagen ge vangenisstraf opgelegd, toen de zaak een paar weken geleden was voorgebracht en verdachte niet was verschenen, maar nu was hij er wel en had een verdediger en getuigen a déchar ge, die het alles van dat hekje preciseerden en ook vertelden, dat de huiseigenaar een braaf man was, schoon impulsief ten goede en ten kwade. De officier meende, dat er geen aanleiding was om zijn eisch van 14 dagen gevangenis straf te wijzigen, maar de politierechter was het er met den verdediger over eens, dat, schoon het heel niet te pas kwam wat ver dachte gedaan had, eenige verzachtende om standigheden aanwezig waren, waarom de straf werd veranderd in 50 boete. 'WIÜEL1JE GESTELDE VRAGEN van alle Abonnès van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons bladmet duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. VRAAG: 1. Hoe maakt men Weespermoppen 2. Hoe maakt men zoete krakelingen? 3. Hoe maakt men boterallerhande? 4. Hoe maakt men zandkoekjes? ANTWOORD: Weespermoppen: Benoodigd 250 gram amandelen, 300 gram suiker, de geraspte schil van een citroen, 2 kleine eieren. Zet de amandelen met water op, breng ze tot aan de kook, laat ze niet doorkoken. Pel de amandelen, wasch ze en laat ze op een luchtige plaats goed drogen. Maal ze door den amandelmolen, ver meng ze met de suiker, het citroensap en de eieren. Houd veiligheidshalve nog een beetje ei achter, voor het geval, dat de deegmassa te voch tig mocht worden. Maal dit mengsel nogmaals door den amandelmolen en werk het, zoo noodig. luchtig door elkaar. Het verkregen deeg mag niet droog en stug zijn, doch evenmin zoo vochtig dat het niet tot een rol is te kneden. Vorm van het deeg een rol als voor banketletters, maar wat dikker, anders worden de koekjes te klein. Rol het amandelpers door wat gewone suiker, die men daartoe op de werktafel of op een stukje vetvrij papier strooit. Snijd nu schuine plakken van het amandeldeeg. Leg deze plakken op een bakblik, dat met wat boter is besmeerd en daar na met bloem zeer dun is bestoven. Laat het ge vulde bakblik eenige uren staan, zoodat het deeg wat uitdroogt, zet het daarna boven in een matig warmen oven. Is het gebak goed uitge- droogt buiten den oven, dan kan de oven wat warmer zijn. De Weesper moppen worden na melijk hard en bros als de ovenwarmte te lang inperkt en daarom is uitdrogen en daarna vlug bakken verkieselijk. Boterkrakelingen: Benoodigd: 100 gr. boter, 200 gr. bloem, 100 gr. suiker, 1 groot ei, 7 gr. bakpoeder, iets zout, de geraspte schil van een halve citroen. Zeef de bloem in een kom met het bakpoeder, verdeel hierin de boter in kleine stuk jes, voeg de suiker, het zout. de geraspte citroen schil en het geklopte ei toe. Roer dit met een houten lepel dooreen en kneed er vervolgens met een koele hand een deeg van, dat van de kom los laat. Bestrooi een tafel met bloem. Maak van het deeg eerst een bal en dan een overal even dikke rol, snijd deze in gelijke stukjes, zoo dat van elk een dun rolletje gedraaid kan worden van pl.m. 10 cM. lengte. Wrijf hiervoor ook de handen met bloem in. Leg de rolletjes in den vorm van een krakeling op een beboterd bakblik, niet te dicht naast elkaar, omdat ze gedurende het bakken uitvloeien en bak ze dadelijk in een matig war men oven (pl.m. 1/4 uur) lichtbruin. Boterallerhande. Hiervan is ons geen recept bekend. Zandkoekjes: Benoodigd: 130 gr. bloem, 120 gr. boter, 50 gr. poedersuiker. Doe de bloem en de boter in een kom, verdeel met een mes de boter in kleine stukjes door de bloem, voeg dan de gezeefde poedersuiker toe en kned de massa zoo vlug mogelijk (de koekjes mogen niet luchtig worden) met een koele hand tot een samenhangend deeg. Rol dit vrij dik uit op een met bloem bestrooide tafel. Steek er ron de koekjes van met een ring of glas en bak deze op een met bloem bestrooid bakblik in een matig warmen oven gaar (pl.min. 20 minuten). De kleur moet heel lichtbruin zijn. VRAAG: 1. Hoe moet ik wit wollen kindergoed wasschen, zoo, dat het niet geel wordt? 2. Hoe kan ik geel geworden goed weer wit krijgen ANTWOORD: 1. In zachte, neutrale zeep was schen, daarna tweemaal in schoon, warm water spoelen en eenmaal in koud water, waarin een tikje blauwsel is gedaan. 2. Wasschen zooals boven omschreven. Daarna een nacht in een bad van zwavelig zuur zetten, in een goed gesloten emaille of houten emmer. VRAAG: 1. Van mijn varens vallen de bladeren geleidelijk af. Wat is hiervan de oorzaak? Voor mijn huis staan boomen, dus het is er niet licht. 2. Hoe verwijdert men ketelsteen uit een fluit ketel? ANTWOORD: 1. Het aan ons gezonden stukje blad zal wel van een varen zijn, die den naam draagt van Nephrolepis. Deze plant eischt wel niet veel warmte, doch zeker volop licht. Volop zon in den zomer verdraagt zij niet, doch daar is nu geen gevaar voor. Probeert u, haar zoo licht mogelijk te plaatsen. De boomen zullen daar in den winter geen beletsel voor vormen. De hoe veelheid water Is niet op te geven. Dit hangt af van de grootte van de plant en de warmte. Voor zichtigheidshalve zet u haar zoo nu en dan eeni ge minuten in een bakje met lauw water. 2. Eenige losse steentjes in den ketel leggen of op een langzame verwarming zetten, zonder wa ter er in. De ketelsteen laat dan los. VRAAG: 1. Mijn hortensia staat in den tuin, met bloem. Moet ik die voor den winter afsnij den, of gewoon laten afsterven? 2. Ik heb mijn geraniums binnen gehaald en in de serre gezet. Moeten ze nu dagelijks water hebben? ANTWOORD: 1. U kunt ze laten afsterven en a.s. voorjaar kort Insnijden. Aan de jonge Constant van Wessem. Margreet vervult de wet. Arnhem. Van Loghum Slaterus. Mt. Margaretha van Voort, jong advocate van goeden huize, neemt de verdediging op zich van een ongehuwde moeder, zelve nog een kind bijna, die haar kindje bij de ge boorte heeft gewurgd. Strafbaar feit na tuurlijk in de gangbare jurisprudentie, maar waarvoor Margreet in haar pleidooi vrij spraak vraagt op gronden die zij uit de baars inziens valsche maatschappelijke moraal, die de vrouw in kluisters bindt en den man vrij laat, betrekt. De zaak An Winters de beklagens waardige beschuldigde wordt voor Mar greet een levensquaestie harer eigen sexe, nu zij, na de toevallige kennismaking met An, doorvoeld heeft, hoe hier de zaak niet meer alleen over An's daad loopt, maar de geheele levenshouding van de jonge vrouw onzer dagen mede in het geding betrokken wordt. Margreet, een uiterlijk koel, scherpzinnig intellect heeft aan den lijve door deze ont moeting de psychische ervaring opgedaan wat het zijn moet als vrouw geboren te zijn en de bij uitstek vrouwelijke functie niet te kunnen, zelfs niet te mogen vervullen. Want An Winters is geen scharreltje geweest maar heeft zich in vertrouwen aan den jon gen man gegeven, nog debutante in het we- reldsch verkeer en zich van geen kwaad be wust, nog minder er aan denkend dat de jonge man zoo laag zou kunnen zijn de ver antwoordelijkheid voor beider daden van zich af te schuiven. Margreet kent wel uit eigen kring de verwarrende inzichten, die in deze materie opgeld doen, maar ze is er minzaam langs heen gegleden, omdat het eigen bloed nog koel en rustig stroomde. Door het ontmoeten van An en het zich in haar geval verdiepen wordt het haar duide lijk, dat er een wantoestand te bestrijden valt terwijl zij An verdedigt en dat zij, dus doen de, de verdrukking harer sexe aanvalt. Ontdaan van al het bijwerk komt de zaak er dus feitelijk op neer dat Mr. Margaretha van Voort de bestrijding van een socialen wanordelijken en onrechtvaardigen misstand overbrengt naar de rechtzaal, waar recht ge sproken wordt en moet worden naar het voorschrift van wetten, die nog niet in overeenstemming gebracht zijn met veran derde inzichten in de samenleving. Beter ge zegd: met veranderde inzichten in een deel der samenleving. Want juist die beperking en het nog in gisting zijn dier nieuwere le vensvormen maken, dat de wet nog niet ver zet kan worden en het lijkt voor een juriste als Margreet toch wel wat naief, dat zij denkt daarop vooruit te kunnen loopen en vergeet, dat de wet slechts de bezegeling van erkend gegroeide verhouding en inzicht be oogt. Maar zonder haar enthousiasme zou een goed deel van Van Wessem's boek on geschreven hebben kunnen blijven, al zou het in een land, waar een leekenjury aan de rechtspraak deel neemt, zonder twijfel met An's vrijspraak beloond zijn. Nu bereikt zij slechts eenige clementie in het eindvon nisdat voor haar gevoel natuurlijk een om wraak schreeuwend onrecht moet blij ven. De materie waarin de schrijver Van Wes sem ons dompelt is op den dag van vandaag nog troebel, al neemt ze soms den schijn aan van helderheid. Het klinkt zoo eenvoudig en zoo sympathiek: iedere vrouw het recht op eigen lichaam, het recht op moederschap en op achting, ook als zij .gevallen" is. Ja, waar om ook eigenlijk niet! Maar er zal toch altijd een diep ravijn van verschillen blijven be staan tusschen alle individueele gevallen, wat motieven en verantwoordelijkheidsgevoel der beide acteurs van het spel betreft. Van beiden inderdaad. Want de rechten, die door sommige vrouwen worden opgeëischt, zullen anders vrij baan maken voor nóg meer schoffies, dan er al reeds rondloopen en de menschenmaatschappij behoeft zich voorloo- pig nog niet die der konijnen tot voorbeeld te nemen. Noch Margreet's ijver, noch de starre hardvochtigheid van den orthodoxen oom van An Winters raken feitelijk aan de waarachtige rechtvaardigheid, want beiden generaliseeren en scheeren alles over één kam hoewel niet dezelfde. Een boek als dit, en door een Hollander geschreven, moet uit den aard der zaak ook betoog bezitten. Pro en contrageef ze de ruimte. Constant van Wessem laat meester lijk betoogen. Nieuw is, wat pro en contra wordt betoogd, niet direct, maar het zal ve len pakken die de problemen dezer dagen hetzij met vraagteekens, hetzij met uitroep- teekens parafeeren. Al naar hun goesting is. Of „Margreet vervult de wet" ook litte raire kunst is, kan als tweede vraagpunt be schouwd worden. Behalve in Margreet zelf zit er weinig bijzonders in de vinding der personen, noch in de gebeurtenis waaraan het betoog gespendeerd wordt. Het best er in zijn de milieu-beschrijvingen: een ver jaarsfeest voor grootmama, een dancing in de stad, een fuif op een schildersatelier. Wel kan Van Wessem schrijven, uitnemend zelfs, maar als wij het boek gesloten hebben zoemt in de ooren het debat, en laat geen melodie daar een herinnering achter. En toch men leze het! Nog velen kan het stof tot na denken verschaffen. Nieuw verschenen nog: Frans van de Vrande. Grensleven. Militaire schetsen. 221 pag. Velsen-Schuyt. J. Visser Roosendaal. De Wachter. Roman 262 pag. Velsen, Schuyt. Marcel Matthijs. Doppen 84 pag. en R. Berghen. Het jeugdavontuur van Leo Furkins. 143 pag. (Beide bij Nijgh en Van Ditmar R'dam en vroeger in Forum gele zen) S. Fowler-Wright. 1938. Ondergang van Praag. Vertaling L. I. van Looi. 280 pag. De Arbeiderspers. M. van der Staal. Het masker van Nip pon. 218 pag. A'dam Drukkerij De Standaard. scheuten krijgt u dan de bloemen. Laat u de planten ongestoord, dan geven ze kleine bloe men. 2. Bijna geen water. Indien de plaats vorst- vrij is en niet te warm, dan kunnen ze bijna ge heel zonder water tot half Maart. VRAAG: 1. Hoe moet een bloeiende cyclame behandeld worden, opdat zij mooi blijft en de knoppen uitkomen? ANTWOORD: Veel licht geven en niet te warm zetten. Zoo weinig mogelijk op den knol gieten. Water op het schoteltje is wel goed, doch het is beter, wanneer de plant zoo nu en dan te droog wordt, deze in een bakje met lauw water te zetten. VRAAG: Wat moet men doen tegen het door loopend verharen van een hond? ANTWOORD: Op het verharingsproces hebben invloed: 1. de voeding, 2. de beweging, 3. het rei nigen. De voeding dient in hoofdzaak uit veel vleesch te bestaan, vooral geen wittebrood, noch rijst, noch aardappels. Veel beweging in de buitenlucht is gewensclit, terwijl dagelijks borstelen met een grove wortel- haar-borstel veel z.g. dood haar weghaalt. Houdt het verharen toch aan, laat u den hond dan eens door een dierenarts onderzoeken. HAARLEM Dinsdag. Gisteravond is bij het rangeeren buiten het station Haarlem een twee tal wagons ontspoord. Door tot nog toe onbekende oorzaak derailleerden midden op het viaduct over den Schotersingel twee wagens van trein 3850, een stoptrein, die niet verder dan Haarlem rijdt. Deze trein arri veert o m20.24 te Haarlem en keert dan pas den volgenden dag terug. Bij het wegzetten van dezen trein is de ontsporing geschied. De wagons waren ledig, waaraan het te danken is, dat niemand bij dit ongeluk eenig letsel kreeg. Onmiddellijk werd personeel gerequireerd om de gederailleerde treindee- len weer in het spoor te brengen. De werk zaamheden stonden onder leiding van den hoofdinspecteur van den dienst van het ver voer te Amsterdam, den heer H. van Meurs en van Ir. Nachenius van den dienst tractie en materiaal. Omstreeks half drie stonden de wagons weer op hun spoor. De schade was hoofdza kelijk aangekomen aan de balcons der beide wagens, die eenigszins gekraakt waren. Het ongeval veroorzaakte eenig opont houd in den treinenloop. Het verkeer onder vond een vertraging van ongeveer vijftien minuten. De wagons stonden zoo ver van de aan grenzende sporen af, dat daar langs het treinverkeer, zij het uiterst behoedzaam en met zeer kleine snelheid, kon voortgaan. Op het station veroorzaakte het gebeurde natuurlijk eenige opge wondenheid. De treinen vertrokken van andere perrons dan gewoonlijk, terwijl de treinen naar Uitgeest en IJmuiden geen vaste standplaats haaden. Zoo kon men zien, dat de reizigers in heele scharen van het eene einde van het station naar het andere trokken, als geroep weer klonk, dat die of die trein „voorbij de klok" of iets dergelijks vertrok. AMSTERDAM, 30 November. Te zijnen huize is gisteren overleden de heer Frank Luns, sedert 1914 bibliothecaris van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel en bekend tooneelkenner, criticus, essayist en regisseur. Hij was te Haarlem geboren 25 Juni 1886. Een Amerikaan, die op reis was naar Rome, maakte onderweg kennis met een Fransch- man die hem op zekeren dag vertelde, dat hij de Zuil van Trajanus gekocht had. De Ameri kaan wist den Franschman over te halen, hem de zuil af te staan voor 2 millioen francs. De koop werd gesloten. Den volgenden dag liet de Amerikaan een hek om de beruimde zuil plaatsen en niemand verzette zich daartegen in de veronderstelling, dat de zuil zou worden gerestaureerd. Toen de Amerikaan echter voorbereidende maatregelen trof, om de zuil omver te halen en te vervoeren, werd hij ge arresteerd. Na verhoord te zijn werd hij vrij gelaten. Van de 2 millioen heeft hij niets meer vernomen. J. C. Mollema. Voor den stroom en op de klippen. 295 pag. Tweede druk. Haarlem, Tjeenk Willink. Paul Michael Ingel. Het Huis bij Solvi- ken. Vertaling G. J. H. von Meyenfeldt. 253 pag. A'dam. Noord-Holl. Üitg. Mij. Trygve Gulbranssen. De weg tot Elkan der. Uit 't Noorsch door Dr. Annie Posthumus (Laatste deel der trilogie) 313 pag. Den Haag. Zuid-Holl. Uitg. Mij. Luis Olaveaga.. La Capitana. Roman uit de Spaansche revolutie. Vertaling door Lopez en Varangot. 263 pag. A'dam, Van Kampen en Zoon. Antoon Coolen. De drie Gebroeders. 322 pag. R'dam Nijgh en Van Ditmar. Wilma. Wij groeten de Broeders. Roman 276 pag. A'dam. Uitg. Mij. Holland. Jan H. Eekhout. Aarde en Brood. Roman 284 pag. A'dam. Uitg. Mij. Holland. Gerard Walschap. Een mensch van goeden wil. Roman 348 pag. Mien Labberton. Klein Grut. Schetsen ge ïllustreerd door Bé Kessler. 224 pag. A'dam Bigot en Van Rossum. Fenna de Meyier. Doolhof. Roman 276 pag. Baarn. Hollandia-Drukkerij. A. M. de Jong. De goede Dood. (Merijntje's Jonge Jaren) 273 pag. A'dam Querido's U. M. Ruurd Elzer. Verzen. Bussum Van Dishoeck F. W. van Heerikhuizen. Tussen twee Zo mers. Verzen. Zelfde Uitgevers. Mary Pickford. Kameleon-Weeuwtje Vert. door mevr. Berkhout-Willemse. 190 pag! Baarn. Hollandia-Drukkerij. J. H. DE BOIS.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7