BEVERWIJK Van arbeider tot millionnair. Het sprookje wordt werkelijkheid. Ledenvergadering van de R.-K. Staatspartij. WIJK AAN ZEE CASTRICUM RAADSVERGADERING. W O ENS DAG 9 DE'C. 1936 Woekerbestrijding in Indië. Politie-agenten voor het Hof. UIT DE STAATSCOURANT. I /CUEIP/1 .TJMNCENJ Rijk en geen geld. Het was in den morgen van den 13den No vember, dat Beverwijk in opschudding werd gebracht door het gerucht van een millioenen- erfenis, die ten deel gevallen zou zijn aan een eenvoudigen arbeider, werkzaam in een der conservenfahrieken. Het gerucht nam con crete vormen aan; het werd een bericht. Maar het bericht verspreidde zich en het werd een verhaal, het werd zelfs een fantastische ge schiedenis, die on-Holla.ndsch was en die zich gewoonlijk alleen maar aan den overkant van den oceaan pleegt af te spelen. En het land van dan dollar was er dan ook bij betrokken. Zelfs voor het slordige bedrag van 18 millioen dollar. Niemand wist er het rechte van, want de geluksvogel, wien het buitenkansje was ten deel gevallen, om in dat kapitaal „portie" te hebben, was naar Duitschland vertrokken, teneinde met zijn advocaten in onderhande ling te treden. Hij bleef vier weken weg en in dien tijd deed het verhaal de ronde en de gevolgen bleven niet uit. Want in de nederige woning aan den Rijksstraatweg daalde een kleine lawine op tafel neer van verleidelijke aanbiedingen, waarmede de m.illionnair-in-spé zijn voordeel kon doen, wanneer hij soms goede geldbeleg gingen zocht. Weer anderen verzochten finan- ciëele hulp, boden aandeelen, fabrieken en wat niet al, aan. Er waren ook lieden, die de zaak van zeer nabij wenschten te onderzoeken en eenige on rustige nachten waren daarvan het gevolg. Eenmaal werd een ruit ingedrukt, maar verder kwamen de onderzoekers niet. Den volgenden nacht was er een hevig gerommel op het dak, alsof tien Sinterklazen tegelijk aan het werk waren. De b-uren werden er wakker van, zij riepen „kssscht" en ook deze schatgravers zochten een goed heenkomen. Zij hadden trouwens geen kapitaal gevonden, al hadden zij de million- nairswoning binnenste-buiten gekeerd, want de rijke erfgenaam zat hoog en droog in Duitschland, waar hij zijn zaak behartigde en en-passant aan den arbeid ging in het expedi tiebedrijf van zijn broers en mede-erfgenamen. Hij bleef vier weken weg en het geval had al veel van zijn sprookjesachtigen glans verloren. Er waren reeds pessimisten, die de geheele mil- lioenen-affaire naar het rijk der „Duizend-en- één-Nacht" hadden verwezen. Maar er drong een nieuw gerucht tot ons door. „De millionnair is terug!" Wij hebben hem geïnterviewd. En het was heelemaal niet erg. Het was zelfs prettig. In het knusse kamertje van zijn woning en in den heerlijken warmtegloed van een gezel lig fornuis, heeft de erfgenaam ons het ver haal van deze kwestie gedaan. Eenvoudig en onopgesmukt, ontdaan van alle buitennissige fantasieën vertelde hij van de rijke tante in Amerika, die ruim twee jaren geleden een ver mogen naliet, dat toen geschat werd op 18 millioen dollar. Onze zegsman behoorde tot de erfgenamen, maar voorloopig kwam er van een verdeeling van de erfenis niets. Er was namelijk een erfgenaam zoek en de advocaten, die deze zaak behandelden, hadden ook een buitenkansje, want hij bleef twee jaar zoek. En al dien tijd werden de nasporingen verricht. En al dien tijd slonk ook het kapitaal, niet alleen door de honoraria, maar ook als gevolg van de omstandigheid, dat het kapitaal be legd was in landerijen, en huizen enz., waar van de gezamenlijke waarde toen op 18 mil lioen dollar werd geschat. Deze waarde is nu zeer belangrijk gedaald, de devaluatie deed er ook nog wat af en zoo is het oorspronkelijke kapitaal ingekrompen tot, nu ja, tot een be drag, dat nog zeer behoorlijk is te noemen. Deze zaak heeft dus langer dan twee jaar geloopen en zij is nog niet tot een eind ge bracht, want de mede-erfgenaam heeft zijn deel nog niet. Rijk.... en geen geld, dat is inderdaad het geval. Want zooals de man ons mededeelde, is nu eerst uitgemaakt, dat hij zich officieel als mede-erfgenaam mag be schouwen. Dit was een gerechtelijke uitspraak. Maar nog is het proces, dat in Amerika, in het bijzonder in Philadelphia, al heel wat pennen in beweging heeft gebracht, niet ten einde. De erfgenamen moeten nu nog wachten op het laatste bericht uit Amerika en dat kan eerst in Maart of April van het volgende jaar worden verwacht. De nachtelijke bezoeken aan zijn woning waren dus wel zeer voorbarig, want de dollars zijn zelfs nu nog in Amerika. Wij vroegen den millionnair-in-spé naar zijn plannen. „Werken", zei „gewoon werken. Ik moet wer ken, dat is mijn aard en dat heb ik mijn heele leven gedaan". Hij wil wat met zijn geld gaan doen, iets ondernemen, een zaak, een bedrijf, dat zal nader beslist worden. Maar eerst moet het geld er zijn, want het is beter één dollar in de hand, dan een millioen in Amerika. Zoo denkt hij er over. En dat typeert dezen een voudigen arbeider, die zich door cijfers op pa pier niet laat imponeeren. Hij vertrekt onmiddellijk weer naar Duitsch. land, zoodra hij zijn zaken hier geregeld heeft. Het is niet zeker, dat Beverwijk, waar hij zich zoo goed thuis gevoelde, hem ooit terug zal zien. 1 Maar het sprookje wordt wel werkelijkheid al zal het slot van deze fantastische geschie denis zich dan ook niet in Beverwijk afspelen De Hindoes hebben reeds hun Nieuwjaar gevierd. In Bombay trok alles naar Madhay Bagh, waar ieder zijn vrienden en bekenden vond. „Katholieke Staatkundige Organisatie", Dinsdagavond heeft de heer H. J. Kuiper, uit Haarlem, lid van de Provinciale Staten, voor de leden van de parochieele afdeelingen van de R.-K. Staatspartij in het gebouw der K. S. A. een rede gehouden over het onder werp: „Katholieke Staatkundige organisatie voor het Katholieke volksdeel in Nederland is nu noodzakelijker dan ooit." Na met een kort woord te zijn ingeleid door den secretaris van de afdeeling „O. L. Vrouw van Goeden Raad", begon de heer Kuiper zijn rede met de nadrukkelijke ver klaring, dat de R.K. Staatspartij krachtens haar oorsprong, haar wezen en haar doel, een partij is van universeele beginselen. Vol gens haar programma put zij deze beginse len uit de openbaring, alsmede uit de eischen van het persoonlijke- en gemeenschapsleven naar de natuurlijke behoefte „Wij leven", aldus spr., in het slot van het tijdvak der ineenstorting van individueel, li beraal-economisch leven. De stoffelijke nood is echter niet de ergste kwaal van dezen tijd. De geestelijke en moreele crisis is veel ern stiger te achten. Ook op dit terrein zien we ontwrichting en ook hier zien we een modern heidensch barbarisme den kop opsteken; een verschijnsel, dat zich vooral op staatkundig terrein doet gelden en dat zich uit in twee vormen, namelijk het communisme en het nationaal-socialisme. Dat zijn, volgens spr.. slechts twee gradueel verschillende vormen van hetzelfde barbarisme, al beweren beide, zij elkanders doodsvijanden zijn. Beide stroo mingen noemde spr. vijanden van het Ka tholieke volksdeel. Het nationaal-socialisme wil doen gelooven, dat het volk voor de keuze staat van communisme of nationaal-socia lisme. Al het overige, dat daar tusschen zit. telt niet mee. De N. S. B., zoo zeide de heer Kuiper, verkondigt, dat de democratie het communisme voorbereid en dat de R.K. Staatspartij gearmd loopt met Ko Beuzema ker. Zij heeft deze beweringen noodig voor haar propaganda. De communisten wijzen elke bovennatuurlijke openbaring van de hand, maar, aldus spr., dat doen de natio- naal-socialisten ook, al zeggen ze het nog niet. Het communisme waarborgt niet de door God zelf gewaarborgde vrijheid. Dat doet de N. S. B. evenmin. Aan de hand van het pro gramma van de nationaal-socialistische staatsleer wenschte spr. te verklaren, dat zij evenmin die vrijheid waarborgt. De natio- naal-socialisten loochenen het objectieve recht evenzeer als de communisten, zooals ook de rechten van het gezin en van de kerk geloochend worden. Beide groepen streven naar collectivisme of naar socialiseering van productie. Ook de N. S. B. beoogt Staats-absolutisme. Spr. wees op Rusland, waar de dictatuur van het pro letariaat heerscht, maar waar Stalin het te zeggen heeft. Niet anders gaat het in Duitsch land. Op grond van deze overwegingen is voor de Katholieken principieel vaststaande, dat zoowel het communisme als het natio naal-socialisme terug te brengen zijn tot mo derne vormen van heidensch barbarisme. De Katholieken moeten dat afwijzen en zoo krachtig mogelijk dit barbarisme bestrijden, omdat het belang van de zielen er mee ge moeid is. Spr. behandelde vervolgens de vraag, hoe men dit barbarisme den wind uit de zeilen kan nemen. In de eerste plaats, zoo betoogde de heer Kuiper, door de R.K. Staatspartij groote te maken en in al haar geledingen te eischen, dat zij zich met kracht zal werpen op de behartiging va,n de belangen van hen. die in nood verkeeren, naast de verdediging van de belangen van hen, die in nood ver keeren, naast de verdediging van de door God geopenbaarde beginselen. Het extremisme richt zich juist bij voor keur tot die groepen, om den heerschenden lood te misbruiken voor eigen politiek ge- loe. Als men vraagt den nood te lenigen, al dus spr., dan beweren zij met een breed ge baar, dat zooiets niet in het systeem past. De extremisten geven geen antwoord, wan neer hun concreet gevraagd wordt, wat er moet gebeuren. Stoffelijke nood is de voe dingsbodem, waarop deze stroomingen tieren. De R.K. Staatspartij, die wordt opgeroe pen tot een verkiezingsstrijd, zooals men nog nimmer heeft beleefd, zal haar invloed vol ledig hebben aan te wenden, al is het slechts voor de verwezenlijking van deze ééne leus: „Arbeid voor ons Volk". Daarvoor zullen in de komende wetgeven de periode alle krachten moeten worden in gespannen, als het niet kan met Colijn, aldus spr., dan maar zonder hem. De arbeidsgele genheid moet zoo hoog mogelijk worden op gevoerd. Voor de R.K. Staatspartij zal de ko mende strijd gaan om dit groote beginsel: handhaving van de liberaal-economische vrijheid of welbewuste ordening van het eco nomisch leven. Dr. Colijn noemde spr. een krachtige fi guur op staatkundig gebied, maar op econo misch terrein een individualist, die niets be grijpt van het geordende Katholieke leven. Dat was, naar spreker's meening, ook de on dergrond voor de meeningsverschillen, die tusschen de heeren Aalberse en Goseling en den minister-president gerezen zijn. In zijn peroratie riep de heer Kuiper de Katholieken op voor den grooten verkiezings strijd, waarbij zulke geweldige belangen op het spel staan en waarvoor allen op him post moeten zijn. Spr. eindigde met een krachtige aansporing tot zijn gehoor, om ac tief werkzaam te zijn ten bate van de Katho lieke Staatkundige organisatie. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige vergaderingbezoe kers gebruik gemaakt. Zij werden uitvoerig door den heer Kuiper beantwoord. De voorzitter, de heer J. Poncin, sloot na een dankwoord aan den spreker, de verga dering op de gebruikelijke wijze. HET TWEEDE CONCERT VAN „ZANGLUST" Het tweede winterconcert van het Man nenkoor „Zanglust" zal in Februari in het Kennemer Theater worden gegeven. „Zanglust" heeft voor dit concert onder meer in studie genomen „Totenwolk" een compositie van Hegar. JUBILEUM-CONCERT VAN „DE VEREENIGDE ZANGERS". Het 12y2-jarig bestaan van het dubbel- mannenkwartet „De Vereenigde Zangers" zal worden herdacht met een jubileum-concert dat op Woensdag 20 Januari in het Kennemer- Theater zal worden gegeven. Aan dit concert zal een tiental gemengde en mannenkwartetten uit Haarlem, Santpoort en Nieuw Vennep, aangesloten bij den bond van kwartetten, medewerking verleenen. ST. NICOLAAS BIJ „ZANGLUST". Vrijdagavond zullen St. Nicolaas en zijn knecht een afscheidsbezoek brengen aan het Mannenkoor „Zanglust". „PRINS BERNHARD REDDINGBOOT". De plaatselijke commissie van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatsohappij heeft aan de Onderwijsinrichtingen in deze ge meente een circulaire gezonden ter opwekking tot deelname aan de actie van den heer C. Lieuwen, directeur van de Zeevaartschool te Scheveningen. Deze actie heeft ten doel het aanbieden van een reddingboot, die den naam „Prins Bernbard" zal dragen, door de geheele Nederlandsche jeugd aan de N. Z. H. R. M. Voor dit doel zullen speldjes met de beelte nis van Prinses Juliana en Prins Bernhard ten verkoop aangeboden worden. COLLECTEOPBRENGST. Voor het monument ter herinnering aan het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bern hard en het feest der kinderen op 7 Januari a.s. is op de lijst der Oranjevereeniging alhier geteekend tot een bedrag van ruim f 240. Beslissing uitbreidingsplan zes maanden verdaagd. De school- voeding begint 1 Januari. In principe besloten tot uitvoe ring van het rioleeringsplan. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Castricum onder voorzitterschap van den heer H. Hemmer, loco-burgemeester. Een commissie, gevormd door de heeren C. Aukes, B. Res en P. de Wildt, onderzocht de geloofsbrieven van den heer Th. Berlee, die den heer C. Tol als raadslid zal opvolgen. Besloten wordt tot toelating van het nieuwe raadslid. Ingekomen was een brief van den heer Tol, waarin hij meedeelt, ontslag als raadslid te nemen. Voorts was ingekomen een bericht van Ged. Staten, dat de beslssing over het uitbrei dingsplan zes maanden is verdaagd. Naar aanleiding van de vragen van mevr. BakkerPieters en den heer T. Hellinga deelde Maatschappelijk Hulpbetoon schrifte lijk mede, dat de kosten van de schoolvoeding in het vorige seizoen 626.30 hebben bedragen een dat voor 1937 een bedrag van 500 voor de schoolvoeding is geraamd. Mevrouw Bakker sprak er haar teleur stelling over uit, dat eerst op 1 Januari met de verstrekking van voedsel zal worden be gonnen. Ook informeerde zij naar de oorzaak van het verschil in het uitgegeven bedrag van vorig jaar en het thans geraamde. De voorzitter antwoordde, dat dit ver schil een gevolg is van het feit, dat voor 1937 geen materialen behoeven te worden aange schaft. In overleg met de hoofden van de scholen is besloten de schoolvoeding op 1 Januari te doen ingaan. Mevrouw Bakker en de heer Aukes be pleitten het verstrekken van kleeding. De voorzitter deed de toezegging, daar over met Maatschappelijk Hulpbetoon in over leg te zullen treden. De heer'D e N ij s bracht dank aan allen, die aan deze schoolvoeding hun medewerking ver leenen, met name aan de directie van „Duin en Bosch", de werkloozen en het onderwijzend personeel van de keuken van „Duin en Bosch", dat geheel belangeloos het voedsel bereidt. Naar aanleiding van het verzoek van Dr. J. Ch. v. d. Sluis inzake immunisatie tegen roodvonk en diphterie betreurden de heeren Hellinga en Aukes het, dat geen over leg is gepleegd met de beide plaatselijke art sen. Deze aangelegenheid had volgens hen in samenwerking met het gemeentebestuur ge regeld kunnen worden. De heeren De Wildt en De Nijs onder steunden het voorstel van B. en W., dat zij in het belang van de gemeente achtten. Er be staat geen enkele reden, in den bestaanden toestand verandering te brengen. De voorzitter zei, dat aan den ge meentearts dit werk behoort te worden opge dragen. Wanneer het aantal inëntingen zoo groot zoo zijn, dat de gemeentearts het werk niet af kan, kan hij zelf maatregelen nemen. De heer H e 11 in g a was van meening, dat deze immunisatie buiten d gewone taak ligt van den gemeentearts. Het werk wordt ook afzonderlijk gehonoreerd; het zou dus juister zijn, deze taak aan de beide plaatselijke artsen op te dragen. De heer De Wildt was het volkomen eens met het praeadvies van B. en W., omdat het volgens hem niet aangaat, den gemeentearts een deel van het werk te ontnemen, om dit aan den tweeden plaatselijken arts te geven. Het prae-advies van B. en W. werd aange nomen. Tegen stemden mevr. Bakker en de heeren Aukes en Hellinga. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een gemeenschappe- lijkeregeling met de gemeente Beverwijk tot toelating van leerlingen tot de school voor buitengewoon lager onderwijs, aldaar. Ingevolge de voorschriften van Ged. Staten werd het reglement voor de instelling Maat schappelijk Hulpbetoon aangevuld met de be paling, dat aan den voorzitter, den secre taris-penningmeester en de overige leden van het dagelijksch bestuur een jaarlijksche ver goeding wordt toegekend, vast te stellen bij de begrooting en dat aan de leden presentie geld kan worden verleend. Ingekomen was een verzoek van de plaat selijke afdeeling van den Alg. Bond van Fo rensen, om het vuilnis meermalen te doen ophalen. De voorzitter antwoordde, dat in den loop van dit jaar geen uitbreiding aan den ophaaldienst kan worden gegeven. Voor 1937 zal deze zaak nader onder de oogen worden gezien. De heer G. F. Res achtte het gewenscht deze zaak bij de behandeling der begrooting te behandelen. Dan kan ook de kwestie van uit voering worden besproken. De heer Aukes zei, dat het verloop van deze zaak niet geheel correct was. De tijd van „onder-onsjes" is voor Castricum voorbij. Officiëele zaken moeten ook ambtelijk worden afgehandeld, omdat hij anders vreesde voor botsingen tusschen het gemeentebestuur en groepen uit de burgerij. De heer Hellinga herinnerde er aan, dat reeds vroeger besloten is, het vuilnis twee keer per week te doen ophalen. Financieele bezwaren hebben echter de uitvoering van dit besluit steeds in den weg gestaan. De Voorzitter zei, dat de zaak bij de be grooting nader zal worden overwogen. De raad hechtte daaraan zijn goedkeuring. Vastgesteld werd een verordening tot aan wijzing van de ambten en betrekkingen in dienst der gemeente Castricum, welke, met uitsluiting van andere gegadigden, slechts kunnen worden vervuld door militairen of gewezen militairen, die ingevolge een wette- lijke regeling aanspraak hebben op benoeming tot ambtenaar in dienst van een der lichamen, genoemd in de artikelen 3 en 4 der pensioen- wet. In verband hiermede werd ook een aanvul lende bepaling gebracht in de verordening, regelende den rechtstoestand van de ambte- naren. Daarna kwam in behandeling het voorstel van B. en W. om in principe te besluiten tot uitvoering van het rioleeringsplan. De voorzitter deelde mede dat B. en W. van oordeel zijn, geen „monnikenwerk te moeten verrichten. Het college heeft reeds talrijke onderhandelingen gevoerd, maar al vorens verder te gaan, wentscht het een prin- cipiëele uitspraak van den raad. Dan kunnen de voorbereidingen op vastere basis worden getroffen. Daarna zullen "B. en W. met con crete voorstellen bij den raad komen. De heeren Res, Hellinga en Aukes steun den het voorstel van B. en W. De heer G. R e s drong op spoed aan, omdat de uitvoering van het rioleeringsplan als een noodzaak is te beschouwen. De voorzitter beaamde dit, want reeds nu krijgen B. en W. last met het polderbestuur, omdat de afvoer van het water zeer onbevre digend is. De raad verklaarde zich voor de voorberei ding van de uitvoering van het rioleeringsplan. In verband met de circulaire van den Com missaris der Koningin werd een wijziging ge bracht in de verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging voor de veldwachters in dienst der gemeente. Hierna sluiting. VEILING „ONS BELANG". I De noteeringen van 7 December waren; Spruiten 11 en 15 ets. per kilo. Boerenkool 15 en 20 ct. per kist. Groene kool 2V2 ct. per stuk. Roode kool 2 ct. per stuk. Regeling van het geldschietersbedrijf voorgesteld. BATAVIA, 8 December. (Aneta) De commis sie voor de woekerbestrijding concludeert in haar rapport, dat het woekerkwaad slechts uitgeroeid kan worden langs den weg der volksopvoeding, waartoe zoowel door de over heid als door particulieren dient te worden medegewerkt. Ten aanzien van mogelijke wettelijke maat regelen stelt de commissie voor, dat een or donnantie tot regeling van het geldschieters- bedrijf zal worden ingevoerd in overeenstem ming met de Nederlandsche Geldschieterswet, n.l. een vergunningsstelsel voor beroepsgeld schieters en wel voor leeningen van 5 tot ƒ500. Voorts wordt door de commissie ook voor gesteld een wijziging in de bestaande woeker- bestrijdingsregeling 1916 te brengen, in dier voege, dat de rechter bevoegd zal zijn over eenkomsten te matigen of te vernietigen, in dien tusschen de wederzijdscbe vernüchtingen der partijen een buitensporige onevenredig heid bestaat en blijkt, dat de benadeelde nartij de gevolgen van hare verbintenis niet ten volle heeft overzien. In hooger beroep bevestiging van het veroordeelend vonnis geëischt. Op 30 September veroordeelde de Amster- damsche Rechtbank twee Amsterdamsche agenten wegens inbraak in een kiosk op het Mercatorplein in de hoofdstad, gepleegd op 4 Juni j.l. ieder tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De arrestatie van deze beide agenten ver wekte kort na de inbraak groote opschud ding. Beide mannen, reeds geruim en tijd in dienst van de gemeentelijke politie, ont kenden hardnekkig iets met het misdrijf te maken te hebben. Èr waren echter zeer sterke aanwijzingen tegen het tweetal: een van de agenten was dien nacht buiten zijn wijk ge weest. Bovendien had een bewoner van het Mercatorplein, die aan slapeloosheid lijdt, de agenten gezien toen ze bij de kiosk stonden. Dit wekte zoo zeer de argwaan van den be woner en diens vrouw, dat eerstgenoemde zijn buurman wekte. Zij bleven achter hun raam de wacht houden. Tegen den morgen kwamen de agenten terug en een van hen ging toen de kiosk binnen. Den volgenden ochtend bleek, dat een geld kistje met f 10 was verdwenen. De officier van justitie, die een jaar te gen deze beide onbetrouwbare ordebewakers had gerequireerd, teekende, evenals de ver dachten, hooger beroep aan. Thans werd bevestiging van het vonnis ge vraagd. Bij Kon. besluit van 7 December 1936 is met ingang van 1 Jan. 1937 benoemd tot bur gemeester der gemeente Tiel: N. F. Cambier van Nooten, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der °e- meente Zaltbommel. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Maasdam New York n. Rotterdam 6 (11.36 n.m.) 500 mijl W. v. Bishops. Lochkatrine 8 v. Vancouver te Rotterdam. Edam, New-Orleans n. Rotterdam 7 te Londen. Breedijk, N.-Orleans n. Rott. 5. v. Galveston. HOLLANDAUSTRALIë LIJN. Meliskierk 7 van Hamburg naar Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN Jagersfontein (uitreis) 7 v. Lor Marques. Boschfontein (thuisreis) 8 van Southampton via Duinkerken. HALCYON LIJN Stad Amsterdam 8 v. Rott. n. Bagnoli. Vredenburg 8 v. Vlaardingen n. Narvik. Stad Zaandam 7 Dec. van Embden te Gefle. HOLLANDOOST-AZIë LIJN Zuiderkerk (uitr.) 5 v. Manilla. Serooskerk (thuisr.) 5 v. Shanghai. Gaaster kerk 8 van Hamburg te Schiedam KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Berenice, Oporto, n. A'dam p. 7 Ouessant. Merope 8 van Kopenhagen te Amsterdam. Odysseus 8 Dec. van Hamburg te A'dam. Pluto 8 December van Stettin te Amsterdam Titus 7 Dec. van Burriana naar Valencia. Nereus, Amst. n. Odense p. 8 Brunsbuttel. Saturnus Rotterdam n. Tanger 7 (8.59 v.m.) 7 mijl Z. v. Niton. Van Rensselaer, Amsterdam naar W. Indië 6 (6.50 n.m.) 80 mijl v. Land's End. Poseidon 8 van Vigo naar Genua. Telamon 7 van Gocek naar Jaffa. Ulysses 7 van Izmir naar Amsterdam. Simon Bolivar 8 van Barbados te A'dam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Djambi 8 v. Rott. n. Hamburg. Baloeran (thuisreis) 8 Dec. te Marseille. Palembang 8 van New-Orleans te Macassar. Tapanoeli (uitreis) passeerde 8 Dec. Dover. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (uitreis)7 Dec. te Montevideo. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Marnix van St. Aldegonde 8 v. Batavia te Amsterdam. Johan v. Oldenbarnevelt (uitreis) 6 v. Sabang. Johan de Witt (uitreis) 7 Dec. van Gibraltar. Tarakan (uitreis) 8 Dec. van Port Said. Tabian (thuisreis) 7 Dec. van Port Sudan. STOOMVAART MIJ OCEAAN Peisander, Batavia n. Amst. 7 v. Port Said. Bennevis 8 van Kohsichang te Rotterdam. Memnon, Japan n. Rotterdam 6 te Singapore. Benwyvis, Otaru n. Rotterdam 7 te Londen. Clytoneus 7 Dec. van Amsterdam te Batavia. Antenor, Dairen n. Rotterdam 7 v. Osaka. Eurymedon Batavia n. Amst. 6 v. Colombo Glenbeg Dairen n. Rott. 6 te Penang. City of Lyons Japan n. Rott. 5 v. Penang. Radnorshire Japan n. Rott. 5 v. Shanghai. Staking geëindigd. Naar uit Frankrijk wordt gemeld is thans de stakingsbeweging in de havens van Bordeaux. St. Nazaire en Lorient geëindigd. Lek binnengeloopen. Naar uit Den Helder wordt bericht is aldaar het Zweedsche stoomschip „Marta" met zware lekkage binnengeloopen. Nadat de lading ge lost zal zijn, zal het schip ter reparatie in het Marinedok worden opgenomen. AANGEKOMEN. 7 December: Bollsta s.s. Oslo Patria s.s. Gothenburg Leeuwarden s.s. Londen Akershus s.s. Oslo Coen m.s. Esbjerg Dania s.s. Rotterdam Visten ss.. Rotterdam 8 December: Merope s.s. Kopenhagen Odysseus s.s. Hamburg Trajanus s.s. Palermo Pluto s.s. Stettin Texelstroom s.s. Liverpool M. v. St. Aldegonde ma. Batavia England s.s. Gdynia VERTROKKEN. 7 December: Mariene s.s. Cardiff Jos. Maria m.s. Rotterdam 8 December: Ransdorp m.s. Nordenham, Nieuw kerkschip. De Royal National Mission to Deep Sea Fishermen te Londen heeft aan een scheeps werf te Goole opdracht gegeven tot het bou wen van een stoomtrawler, welke ook zal wor den ingericht als kerkschip. Scheepsbouw. Naar uit Groningen wordt gemeld is Zater dag j.l. aldaar van de scheepswerf Gideon van J. Koster Hzn., het vracht-motorschip „Hada" te water gelaten, hetwelk in aanbouw is voor rekening van den heer J. Sint te Dordrecht. Dit schip, dat een nieuw Kostertype is voor uitgerust met een 250 P.K. Bolnes-Dieselmo tor en gebouwd onder hoogste klasse Bureau Veritas en Scheepvaart Inspectie. VERGADERING VAN WERKLOOZEN. Gistermiddag heeft in „Het Wapen van Velsen" een vergadering plaats gehad van ongeorganiseerde werkloozen. Bij de opening verklaarde de voorzitter van het werkloozen- comité, welk comité deze vergadering had belegd, dat de actie van het comité, geen Communistische agitatie is. De voorzitter hekelde de „politiekers", die er op uit zijn. door verdachtmakingen te trachten de actie tegen te werken. Voorts deelde hij mede, dat hij niet zal nalaten een goed georganiseerde actie als de moderne vakbeweging te steunen. Hierna trad als spreker op de heer Blom, hoofdbestuurslid van de Werkloozen-organi- satie „Eendracht maakt macht", te Amster dam. Hij gaf er zijn voldoening-over te ken nen. dat hij uitgenoodigd was, in IJmuiden te kunnen spreken over de doelstelling van de werkloozen-vereenigïng te Amsterdam. Uit voerig oesprak de heer Blom de campagne die daar gevoerd is en wilde aantoonen wat langs organisatorischen weg bereikt kan'wor den. Het richtsnoer hierbij, zeide spreker, moet zijn een absolute eenheid waarin vólgens spreker, de kracht ligt om met kracht tegen de verslechteringen, die van kapitalistische zijde, den arbeiders worden opgedrongen tegen te gaan. Wat een vastberaden eenheid' vermag is gebleken bij het laatste visscherij- conflict, waar door rustige eensgezindheid een overwinning op de reeders is behaald Spreker uitte den wensch, dat bij een even tueel conflict de arbeiders eveneens op dezelf de rustige manier zullen strijden. Vervolgens besprak de heer Blom uitvoerig de noodzake lijkheid van georganiseerd te zijn en wekte hij de werkloozen op zich te organiseeren en zich als organisatie aan te sluiten bij het N.V.V. omdat dit volgens spreker, de en sterkste vereeniging is. Na nog een= n t- voerig gesproken te hebben over de arbeiders organisaties die, volgens spreker het kapi talisme het meest in den weg staan wees spreker nogmaals op het N.V.V. de organisatie die de welvaart voor den werker bedoelt Van de gelegenheid tot debat werd door eenigen der aanwezigen gebruik gemaakt.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5