Napoleon's continentale stelse Provinciale Staten. Onderzoek naar de ramp met de „Van der Wijck' Het jacht van het vorstelijk paar. WOENSDAG 9 DE'C. 1936 Gaat mevrouw Simpson naar Italië? Reorganisatie der Neder landsche Zuivelcentrale. Nijmeegsche commissaris berust in zijn straf. BURGERLIJKE STAND. Joe Louis boekt twee overwinningen op denzelfden avond; Jack Petersen krijgt kans op revanche tegen Ben Foord; Strijd om den wereldtitel in het vlieggewichtHer inneringen van vroegere titelgevechten; Carpentier's suc cessen; Propagandistische waarde van het jubileum-tournooi der B. C. „Haarlem"; Mr. Allison over EngelandHongarije. De negerbokser Joe Louis heeft vorige week te New-Orleans twee gevechten op één avond geleverd en zijn beide tegenstanders met enkele minuten tusschenruimte volgens de regelen der kunst naar droomeland geëxpedi eerd. Ware_ het niet, dat slechts een nuchter krantenbericht van deze dubbele prestatie melding maakt, dan zou men zich met een beetje fantasie kunnen voorstellen hoe de beide slachtoffers van den zwarten kampioen, alvorens in den ring te gaan, tezamen het gevoelige lied „Meet me to-night in dreamland" hadden gezongen. In onzen modernen, zakelijken tijd is er helaas voor dergelijke romantiek geen plaats meer. Overigen is het wel meer voorgekomen, dat een bokser twee overwinningen op denzelfden avond behaalde. Battling Siki versloeg destijds te Parijs den Belg Leroy in de tweede ronde, doch de verliezer wa^ om de een of andere reden niet tevreden met het resultaat. De wedstrijdleiding wilde hem, gezien het groote aantal toeschouwers, gaarne nog een kans geven en toen deed Siki het nog eens dunne tjes over. In 1929 heeft Primo Camera, wiens ster toen pas in opkomst was, in de Albert Hall te Londen achtereenvolgens den politie agent Jack Stanley en den busconducteur Pat Tarling de horizontale houding doen aan nemen, waarvoor hij bij elkaar slechts vijf minuten noodig had. Blijkbaar huldigde Primo het motto „Tijd is geld", wat in dit geval dubbel waar was. Jack Petersen, die onlangs tegen Ben Foord zijn zwaargewichttitel verloor, nadat hij den Zuid-Afrikaan een jaar geleden had versla gen, heeft zijn overwinnaar opnieuw uitge daagd en deze „robber" zal binnenkort in het nieuwe Harringay-Stadium plaats hebben. De B.B.B.C. (British Board of Boxing Control) heeft echter niet goed gevonden, dat bij dezen strijd de zwaargewicht-titel wordt ingezet omdat zij reeds den jeugdigen Tommy Farr en, na hem, Eddie Phillips als uitdager heeft aangewezen. Ondanks dezen tegenvaller vindt de match toch doorgang en al kan men Petersen, wiens beste tijd voorbij is, bij een normaal verloop slechts een geringe kans op de zege toekennen, zal het gevecht ongetwijfeld weer door duizen den worden bijgewoond, wat bij het organi- seeren van een bokswedstrijd tusschen pro fessionals toch altijd de hoofdzaak is. Een uit sportief oogpunt veel interessanter ontmoeting is die om het wereldkampioen schap vlieggewicht tusschen den Schotschen titelhouder Benny Lynch en den Amerikaan- schen kampioen Small Montana, afkomstig van de Philippijnen. De techniek van het bok sen komt in de lichtste gewichtsklassen het beste tot haar recht, zeer zeker wanneer, zoo als in dit geval, een pugilist met een harden stoot in beide handen het opneemt met een tegenstander, die over bizondere ring-routine beschikt en zijn vak tot in finesses verstaat. Dit wordt dus een strijd van kracht tegen snelheid en tactiek, de beste verhouding, die men wenschen kan. Wij herinneren ons een match tusschen de zwaarwichten Joe Beckett en Dick Smith, ge houden in de Holland Park Ring te Londen in 1923. Beckett was, zooals men weet, een krachtmensch zonder veel denkvermogen, die oa. bij twee gelegenheden door Carpentier in 74 en 15 seconden werd uitgeslagen, waarmede de Franschman tezamen 15.000 pond sterling ver diende. De veteraan Dick Smith, destijds reeds 37 jaar oud, beschikte niet over een knock out stoot, doch was daarentegen technisch niet te overtreffen. En zoo ontwikkelde zich een titelgevecht, waarin Beckett zestien ron den lang niet alleen geen stoot kon plaatsen en af en toe meters missloeg, maar waarbij hij aan het einde van de tiende ronde in ernstig gevaar van een knock-out was en slechts door de gong werd gered. Op den duur echter kon Smith, luide aangemoedigd door de Oxford- studenten, wier instructeur hij was, den strijd over 20 ronden van 3 minuten (thans is het maximum terecht op 15 ronden gesteld) niet volhouden; de vermoeidheid deed zich gelden en in de 17e hervatting werd hij uit geslagen. Beckett had met deze overwinning zijn reputatie echter niet verhoogd; integen deel, men achtte hem ongeschikt om in mat ches tegen Amerikanen van naam de Engel- sche kansen te verdedigen. Aan (Je hierboven vermelde gevechten tus schen Carpentier en Beckett zijn enkele grap pige voorvallen verbonden. Bij de eerste ont moeting in 1919 voor een uitverkocht Holborn Stadion liet een toeschouwer, die een ring- plaats van 10 guinjes (destijds 126 gulden) had, juist bij den aanvang der partij zijn ge opende sigarettenkoker vallen. Vóór hij zijn rookwaar weer van den grond had opgeraakt, was de match geëindigd. Men beweert, dat deze bezoeker toen enkele heel leelijke woor den heeft gezegd. Voor hen, die veel geld hadden uitgegeven om de revanche te zien, bracht deze tweede wedstrijd een groote teleurstelling. Vijf secon den na het aanvangssignaal, düs ongeveer de tijd, dien de boksers noodig hadden om elkaar te bereiken, plaatste Carpentier, die toen al lang op zijn retour was, zijn eersten stoot en daarbij bleef het, want de overige tien seconden, die de match duurde, werden ge bruikt om Beckett uit te tellen. Dat de Engel- sche kampioen dien avond niet bizonder po pulair was, mag geen verwondering wekken en evenmin, dat Francois Descamps, de mentor en manager van den Franschman na afloop in den ring een horlepijp danste, want nog nimmer waren 5000 pond sterling zoo snel verdiend. Zelfs in latere jaren, toen Carpentier reeds lang niet meer actief was, toonde Georges, die eenigen tijd in Londen als chansonnier en stepdancer optrad, zich steeds bereid, nog maals tegen Beckett te boksen. Er bleek echter geen promotor te vinden, die het organiseeren van een derde ontmoeting durfde te riskeeren en het zou de vraag zijn geweest, of „Poor Old Joe", zooals de Engelsche „kampioen" na zijn falen genoemd werd, het had aangedurfd. Mogelijk zou hij dan reeds vóór het aanvangs signaal zijn gesneuveld. Het is overigens opmerkelijk, dat Carpentier al zijn Engelsche tegenstanders te Londen in de eerste ronden heeft overwonnen. Behalve Beckett moest Bombardier Billy Wells er in 72 seconden aan gelooven en Kid Lewis werd na 2 min. 15 seconden uitgeteld. Slechts de Australiër George Cook wist zich gedurende ZV2 ronde te handhaven, doch deelde toen het lot van zijn tegenstanders. Over al deze ge vechten zou nog veel te schrijven zijn, maar 57e zullen het er voor vandaag maar bij laten. Het jubileum-tournooi van de biljartclub „Haarlem", dat Maandagavond in café Metz met een interessante barrage-partij tusschen de matadors Sweering en Van Vliet werd be sloten, heeft, zooals de Rotterdamsche deel nemer Gehrels in zijn dankwoord aan het bestuur der vereeniging zeer terecht opmerkte, groote propagandistische waarde gehad. De Haarlemsche biljartenthousiasten, waar van er velen het wedstrijdlokaal vulden, zoo dat men Zondagavond zelfs plaats te kort kwam, hebben kunnen genieten van meester lijk spel terwijl men van de manier, waarop de spelers de ballen in goede positie wisten te houden, veel kon leeren betreffende het opbouwen van een serie. Het biljarten en zeker het cadre-spel ver- eischt fijn gevoel voor maat en voor de kracht waarmede de stoot moet worden uitgevoerd. Het is niet voor niets, dat men in het mid denvak geen beperkende „dedans"-regel heeft, immers het is veel moeilijker in dit vak met zachte tikjes directe caramboles te maken en de ballen dicht bij elkaar te houden dan de moeilijkheden met behulp van een band- stoot te overwinnen. In het „rappelleeren", het doen terugkomen van den bal in de ge- wenschte positie via den band, toonden vooral Van Vliet en Sweering zich meesters; het kwam na zulk een stoot naar verhouding zel den voor, dat de ballen „masqué" (in een rij achter elkaar) kwamen te liggen of dat één van de ivoren kogels te ver weg rolde. Doch ook in het breede spel viel veel leerzaams te aanschouwen, de ontmoetings— en los- bandstooten, het trekken en masseeren op grooten afstand, dat alles getuigde van het feit, dat hier de bloem van de Nederlandsche biljarters haar kunnen liet zien. Welk een „vooruitzienden blik", om het zoo maar eens te noemen, deze uitblinkers van het groene laken op de, tengevolge van een bepaalden stoot te voorschijn komende lig ging der ballen in verband met het vervolgen van hun serie hebben, bleek wel zeer duidelijk uit de kunststooten, die Van Vliet na afloop van het tournooi ten beste gaf en die zelfs bij zijn tegenstanders, toch ook biljarters van groot formaat, bewondering wekten. Het was inderdaad zeldzaam, hoe de Haagsche „crack" den loop en de snelheid van alle drie ballen wist te anticipeeren en hoe hij daarvan op de meest ongedachte en onver wachte wijze wist gebruik te maken. Niet iedereen ziet kant, door een eenvoudige „mas- see" den speelbal met zwaar effect driemaal denzelfden langen band te doen raken, al vorens deze met de beide andere ballen ca ramboleert Het is te wenschen, dat dit goed geslaagde en vlot georganiseerde tournooi door andere, even belangrijke wedstrijden .gevolgd zal wor den. Dat zal de juiste beoefening en de be langstelling voor deze mooie sport in onze stad ten goede komen en we zijn tot dusverre in dit opzicht niet verwend. Een serie van 30 punten is in de biljartsport geen zeldzaamheid, bij het voetbalspel echter des te meer. Kortgeleden won het tiende elftal van Feijenoord in de R.V.B.-competitie met 300 van de Gemeenteveren-ploeg, wier spelers blijkbaar beter overzetten dan voor zetten kunnen. Deze score is echter geen re cord, want reeds in 1914 verloor H.F.C. VII met dezelfde cijfers van de toenmalige club Berkenroode (thans H.B.C.) Evenmin behoeft aan den uitslag van de match Texas II tegen Concordia III (028) veel aandacht te worden besteed, ware het niet, dat de eens beroemde internationaal Dr. Jan Thomee bij die ge legenheid 26 doelpunten scoorde. Het adspi- ranten-elftal van A.D.O. heeft in den Haag- schen Voetbal Bond echter een prestatie ge leverd, waarop menig cricket-team jaloersch mag zijn. Haar totaal in den wedstrijd tegen B.S.S. bedroeg 39 en de winnende ploeg werd afdeelingskampioen met de doelcijfers 2236 in 12 wedstrijden. Als men dat leest, is het welhaast onbegrijpelijk, dat A.D.O. nog geen kampioen van Nederland is. Een voetbal-statisticus heeft onlangs uit gerekend, dat er in den K.N.V.B. gedurende het seizoen 19351936 in totaal 39.206 doel punten gescoord zijn en dat de schutterscapa- citeiten de laatste jaren beduidend toenemen, getuige het aantal van 32.708 goals in seizoen 1932—1933. In de hoogste afdeelingen van den K.N.V.B. komen groote scores betrekkelijk zelden voor; jaren geleden versloeg het toen onoverwinne lijke H.V.V. het Leidsche Ajax met 13—0, doch de verliezers waren zoo zwak, dat ze aan het einde van dat seizoen degradeerden. Hetzelfde was het geval met de Bredasche cadettenclub Velocitas, die in haar laatste jaar in de eerste klasse aan de Spanjaardslaan met 101 van H.F.C. verloor, ofschoon de rust met 1—1 inging. De Arsenal-manager, Mr. George Allison, heeft weer, zooals men van hem gewend is, een deskundige en levendige radio-reportage gegeven van den wedstrijd Engeland—Hon garije, Woensdag 1.1. op Highbury te Londen gespeeld. We ontleenen daaruit dat er tusschen de 50 en 60.000 toeschouwers waren, die zeer in genomen bleken te zijn met het uitstekende positie- en samenspel der Hongaren. Deze verstaan voortreffelijk de kunst om de bal het werk te laten doen, maar met combineeren alleen komt men er niet, want het zijn de doelpunten, waarmede een wedstrijd wordt ge wonnen. En tot schieten kwamen de Hon garen niet toe; zelfs niet een open goal op korten afstand prefereerden zij den bal zuiver te plaatsen (waarvan bun twee doelpunten het gevolg waren) boven het afvuren van een flink schot, zooals de Engelsche voorwaartsen dit deden. Daardoor gingen vele goede schiet kansen verloren, waarover Mr. Allison telkens weer verbaasd was. In het veld wogen de ploegen goed tegen elkaar op en het was een harde kamp op een zwaar terrein, zoodat ook de Engelschen tegen het einde eenigszins uit gespeeld raakten. De Hongaarsche backs, maar vooral de kanthalfs hebben uitmuntend gespeeld en de blonde linksmidden was de ster van het veld. De spil Dr Sarosy speelde meer aanvallend, naarmate zijn elftal meer achter stand boekte, doch de voorhoede voerde het samenspel te ver door en bracht elke kans om zeep. Tweemaal was keener Tweedy reeds ore- passeerd, toen een back nog op de doellijn wist te redden en het zat den Hongaren dus ook niet mee. Hun doelverdediger Szabo heeft weliswaar moedig gespeeld, maar hij maakte verschei dene technische fouten, vooral bij het weg werken van den bal, terwijl hij te veel trapte, als hij het leder had kunnen oppakken. Bij het vierde Engelsche doelpunt, gescoord uit een free-kick, werd de Hongaarsche defensie verrast, doordat deze trap vliegensvlug ge nomen werd en van grooten afstand onder de lat terecht kwam. Engeland heeft met een geflatteerde 62 overwinning revanche ge nomen voor de 21 nederlaag te Boedapest in 1933, toen de Hongaren op een droog, stoffig veld veel beter op dreef waren dan op het zware, door den regen doorweekte Arsenal- terrein. Winterzitting. HAARLEM Dinsdag. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Provin ciale Staten van Noord-Holland in openbare vergadering bijeen. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Op zijn verzoek werd aan Dr. A. M. Benders met ingang van 1 Juni 1937 eervol ontslag verleend als eerste geneesheer- directeur van het Provinciaal Ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum, met dankbetuiging voor de belanrij- ke diensten, in deze functie aan de provincie bewezen. Naar aanleiding van dit ontslag gaf de heer Ankersmit (S.D.A.P.) in overweging, aan de sollicitanten naar het directeurschap van dit ziekenhuis mede te deelen, dat de moge lijkheid bestaat, dat in een nabije toekomst deze functie zal worden opgeheven, omdat het voornemen bestaat, een directorium voor de drie Provinciale Ziekenhuizen in te stellen. De President antwoordde, dat Ged. Sta ten met deze opmerking rekening zouden houden. De heeren P. P. Hartendorf en Dr. A. Mel- chior werden herbenoemd tot leden van de Commissie van Bestuur over de Provinciale Ziekenhuizen van Noord-Holland. De overige agenda-punten werden commis soriaal gemaakt. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 22 December, des morgens te half elf. Openbare behandeling einde Januari. BATAVIA, 8 December (Aneta). Het onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de „Van der Wyck" door de interne commissie namens de K. P. M. benoemd, onder leiding van kolonel J. A. Sonnenberg van het de partement der marine, zal eerstdaags beëindigd zijn. Door deze commissie zijn ruim 30 getuigen gehoord. Het verzamelde feiten-materiaal zal waar schijnlijk vóór Kerstmis aan de directie van de K.P.M. in den vorm van een dossier wor den aangeboden en eventueel ten dienste ge steld worden van het hoofdkantoor voor de scheepvaart. 1 Het onderzoek heeft tot dusverre uitgewezen dat door het personeel van de „Van der Wvck" geen bepaalde fouten zijn gemaakt, waardoor de ramp zou kunnen zijn veroorzaakt. Het plaatselijk duikonderzoek zal heden worden voortgezet, na een dag oponthoud daar bij het terugkeeren van de „Castor" uit Soerabaja, de kleine boeien, welke de uit einden van het wrak markeerden, gestolen bleken te zijn. De openbare behandeling voor den raad van scheepvaart kan einde Januari tegemoet worden gezien. SLAGSCHIP VAN STAPEL GELOOPEN KIEL, 8 Dec. (D.N.P.) Hedenochtend is het 26.000 ton groote slagschip „Gneisenau" van stapel geloopen. Generaal von Fritsch hield de dooprede. De afmetingen en inrichting. Het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk zendt ons een communiqué, waaraan wij het volgende ont leenen; Onlangs heeft Z. D. H. Prins Bemhard aan een tweetal jachtwerven een bezoek gebracht en heeft hij verschillende jachten bezichtigd 111 verband met het maken der plannen voor het prinselijk jacht, dat als deel van het nationaal huwelijksgeschenk aan H. K. H. Prinses Juliana en aan Z.D.H. zal worden aangeboden. Ons Prinselijk paar wencht als huwelijks geschenk geen zeiljacht en geen groot, voor zeevaart bestemd jacht, waarvan de ge bruiksmogelijkheid slechts zeer beperkt is. De wensch is: een motorjacht, waarmede week-end-tochten en kleine reizen gemaakt kunnen worden door de binnenwateren van Nederland, t.w. de Zeeuwsehe- en Zuid-Hol- landsche stroomen, de Zuiderzee en Wadden zee, de groote rivieren de kanalen, in het Westen des lands en de groote kanalen en de meren van Friesland en Groningen. Thans is een technische commissie inge steld onder wier leiding het jacht zal tot stand komen. Aan eenige ontwerpers met groote reputatie op het gebied van jachtbouw, is opdracht gegeven een plan te maken. De afmetingen van het schip worden: lengte ten hoogste 31 meter, breedte ten hoogste 5.50 me ter en diepgang in geheel geladen toestand ten hoogste 1.70 meter. Het zal een dubbelschroef jacht worden gedreven door twee Dieselmotoren, snel heid ongeveer 20 K.M. De motoren moeten van den stuurstand uit bediend kunnen worden. Aldaar zullen ook een radiotelefonie- installatie komen en de voor dè navigatie be- noodigde hulpmiddelen. Verder zal het vaar tuig voorzien worden van electrisch licht, koud- en warm stroomend water, verwarming en een brandbluschleiding door het geheele schip. Eenige waterdichte schotten zullen het onderverdeelen. Verder zullen alle red dings- en beveiligingsmiddelen aanwezig zijn Hen, die deel willen hebben aan de huwe lijksgeschenken en nog geen bijdrage zon den, wordt thans geraden die bijdrage te stor ten bij den penningmeester van hun plaat selijk comité, of bij de dagbladen of op rekening van den algemeen penning meester te Amsterdam, nr. 285285. Het Novembernummer van het Maandblad „Ons Zeewezen" herinnert eraan, dat het den 21sten November 130 jaar geleden was, dat Napoleon zijn continentaal stelsel invoerde; bij decreet van 21 November 1806 werd te Berlijn het Britsche Rijk geblokkeerd. Alle briefwisseling en alle verkeer met Engeland werd verboden, alle Engelsche onderdanen, die zich binnen het machtgebied van den Keizer bevonden, werden tot krijgsgevangenen verklaard, alle Engelsche eigendommen werden in beslag genomen, alle handel in Engelsche goederen verboden en aan alle schepen, van Engeland en zijn koloniën komend, werd de toegang tot de continentale havens ontzegd Het continentale stelsel is een brok mari tieme geschiedenis en wel de culminatie van een lange worsteling om de macht ter zee tusschen de twee rijken; tevens is het ook het grootste bewijs van de stelling, dat wie de zee beheerscht, de sterkste is, ook te land. Deze economische maatregel was er een van groo ten omvang en draagwijdte en werd, naar het voorafgegane „geweldpolitiek" van Engeland want de invoering van de blokkade was geen alleenstaande maatregel, het was een gevolg van vele voorafgaande gebeurtenissen. In de afgeloopen eeuwen had Engeland in zijn streven naar de onbeperkte macht ter zee, welke voor het land weer een noodzake lijkheid was volgens Engelsche opvatting, af gerekend met Spanje en daarna met Holland dat zelf reeds de Portugeezen uit hun kolo niaal bezit verdreven had en ten slotte was Frankrijk aan de beurt gekomen. Deze wor steling met het sterkere Frankrijk kenmerkte zich door een taaie, constant volgehouden po litiek, terwijl Frankrijk daarentegen niet zoo krachtdadig en vooral niet zoo volhardend optrad. Het spreekt, dat Frankrijk in den loop der tijden verscheidene pogingen deed om den toestand zijner marine te verbeteren, doch het slaagde er niet in een zeemacht op te bou wen, die zich met die van Engeland op den duur kon meten. Hoezeer de Franschen met hun onpractische beginselen op handelsgebied zichzelf bena deelden, kan blijken uit het in 1786 gesloten Engelsch-Fransche handelstractaat; hierbi; werden slechts de Fransche grootgrondbezit ters eenzijdig begunstigd, terwijl de industrie zoo goed als geen voordeelen verkreeg. Dit verdrag, dat de zwakke talentlooze Bourbon sche regeering sloot, heeft niet weinig bij ge dragen tot de ontevredenheid in Frankrijk, die tenslotte leidde tot de revolutie. De Nationale Conventie nam dan ook ter stond stelling tegen de Engelsche suprematie op handelsgebied en bracht ingrijpende ver anderingen tot stand. De oorlogen met Enge land tijdens de revolutie en Consulaat en Kei zerrijk zijn dan ook in den grond genomen handelsoorlogen geweest; Engeland was zeker niet in de eerste plaats bezorgd voor het lot der zwakke Bourbons, maar het camoufleerde zijn economische oogmerken met politieke kwesties. Hoofdzaak was. dat Europa Enge- land's afzetgebied moest blijven en dat ver hoed moest worden, dat Frankrijk een ver standiger politiek zou voeren en als concur rent zou opgroeien. De Franschen waren in hun streven oprechter en duidelijker; hun doel was los van Engeland te worden en die „natie van kruideniers" aan te grijpen in haar rijkdommen en handel. In Maart 1796 wordt reeds alle invoer uit Engeland in Frankrijk stopgezet en in Januari 1798 wordt als maatregel ter beteugeling van den ontstanen smokkelhandel bepaald, dat alle Engelsche goederen zullen worden gecon fiskeerd en dat elk neutraal schip met En gelsche manufacturen tot goeden prijs zal worden verklaard. Maar Engeland trok aan het langste einde, want het had de middelen om vijandelijke schepen te vernietigen, vijan delijke koloniën te blokkeeren en te nemen, in het kort, Engeland kon den Franschen meer nadeel toebrengen, dan de Franschen hun. Toen Holland zich dan nog aan de Fransche zijde schaarde, werd het den Engelschen nog emakkelijker; de Hollandsche schepen en de Hollandsche koloniën gingen denzelfden weg op als de Fransche, zoodat Pitt in 1801 met trots kon verklaren, dat de Fransche, Hol landsche en Spaansche handel ter zee ver nietigd waren en de handel van Engeland daarentegen in tien jaar tijds verdubbeld was! Napoleon zette den strijd tegen Engeland voort, doch hij maakte hetgeen tot nu toe bij de Fransche regeering „een" kwesie was ge weest tot ,,de" kwestie, de hoofdzaak, ja het heeft er zelfs allen schijn van, dat Napoleon zoo ver ging om aan te nemen, dat de strijd tegen Engeland de eenige noodzakelijke voor het belang van Frankrijk was en dat alle an dere oorlogen, welke hij te voeren had, voort kwamen uit den onvermijdelijken strijd tegen den onderdrukker van den continentalen han del en industrie. In 1779 schrijft hij al na den vrede van Campo Formio aan Talleyrand dat hij tot de conclusie is gekomen, dat Engeland de ware vijand van Frankrijk is! Maar wat Napoleon in zijn worsteling met Engeland ontbrak was een goede vloot. Typeerend zijn de woorden welke Napoleon kort na den slag bij Ulm tot eenige gevangen genomen generaals van Mack's leger richtte: „Ik wil niets op het continent, ik wil schepen, koloniën en handel en dat is voor U evenveel waard als voor mij!" Men voelt het: Engeland is de vijand van Frankrijk in de oogen van den Keizer, het is ook de deus ex machina van alle oorlogen en veldtochten, waartoe Napoleon wordt genoodzaakt, mede door zijn pogingen om de geheele Europeesche kustlijn te beheerschen. Na den val van Pruisen trekt Napoleon op 27 October 1806 Berlijn binnen, waar hij het oogenblik gekomen acht om Engeland den genadestoot toe te brengen; den 21sten No vember vaardigt hij het decreet uit, waarbij het zoogenaamde continentale stelsel wordt ingevoerd voor het geheele door hem be- heerschte gebied; de maatregel welke Enge land van geheel zijn Europeesch afzetgebied zal berooven. Wat zijn legers niet kunnen doen, waarvoor geen vloot beschikbaar is dat zuilen zijn douaniers voor hem verrichten: Engeland's handel zal worden lamgelegd, zij zullen Engeland blokkeeren een blokkade in omgekeerden zin! Dat is het antwoord op Engeland's Britannia rules the Waves! Sluit de kusten! Engeland wordt daardoor wel geschaad maar niet op de knieën gebracht; zijn handel werd niet gefnuikt, er bleef nog genoeg vrij gebied over; maar zonder gevolgen is het continentaal stelsel, ondanks de in de onder worpen landen veelal gebrekkige uitvoering, voor Engeland niet geweest. Het beteekende het begin van de ontplooiing van de Europee sche industrie en heeft tenslotte geleid tot een betere en gezonder verhouding tusschen de handelsposities van Ehgeland eenerzijds en het continentale Europa anderzijds. Maar ongedacht heeft het continentaal stel sel voor nog iets anders gezorgd het betee kende de opkomst van een enormen smokkel handel. De smokkelhandel maakte echter de blokkade niet illusoir, daarvoor waren de kwantiteiten te gering maar de kustbewoners verdienden een goed 'oon, hoewel niet ge makkelijk verkregen. Speciaal de smokkel handel over de Hollandsche en Duitsche wad deneilanden was zeer levendig, waarbij Hel- goland voor de Duitsche eilanden als basis dienst deed en men kaai zich levendig inden ken, hoe gevaarlijk het werk was in deze ver raderlijke wateren. Aan dezen sluikhandel, die zeker niet de schoonste ethische eigenschappen van de volken aan den Noordzeekust naar voren deed treden, danken wij echter in niet geringen mate het behoud van flink zeevolk, want de vernietiging van onze zeevaart had er gemak kelijk toe kunnen leiden, dat er langzamer hand gebrek was gekomen aan goede zeelui. Hier echter was werk te doen, moeilijk en ge vaarlijk werk, dat moed, doortastendheid, ge hardheid en veelal groote zeemanschap ver- eischte. Optimisme in Britsche kringen te Parijs. CANNES, 8 Dec. (Stefani A.N.P.) Het hardnekkige gerucht gaat, dat zelfs als koning Edward niet aftreedt, mevrouw Simpson naar Italië zal gaan, naar het Lago Maggiore of het Como-meer om zich aan alle publici teit te onttrekken. In Britsche kringen te Parijs is men steeds meer geneigd aan te nemen, dat de koning niet zal aftreden. Doeltreffender samenwerking door beperkt bestuur. 's-GRAVENHAGE, 8 December. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal een dezer dagen een reorganisatie van de Ne derlandsche Zuivelcentrale tot stand komen. De Nederlandsche Zuivelcentrale bestond tot dusverre uit twee afdeelingen, de afdee- ling „zuivelsteun" en de afdeeling „zuivel- export". Deze afdeelingen zijn thans samen gevoegd tot de afdeeling „zuivel", terwijl daarnaast is gevormd een afdeeling: „Mar garine vetten en oliën", welke afdeeling in het bijzonder belast is met het voorbereiden en uitvoeren van maatregelen ten aanzien van margarine, vetten en oliën en producten hieruit of hiermede gefabriceerd. De voormalige besturen van de afdeelingen zuivelsteun en zuivelexport, te zamen be staande uit pl.m. 50 personen zijn thans vervangen door één bestuur van 14 leden, door den Minister van Landbouw en Vis- scherij benoemd, gehoord verschillende orga nisaties op landbouw- en zuivelgebied. Uit dit bestuur is een dagelijksch bestuur van 6 leden benoemd. De verwachting bestaat, dat, nu het aantal bestuursleden zeer be perkt gehouden is, een doeltreffender sa menwerking zal worden verkregen. De za ken, den uitvoer van zuivelproducten betref fende, kunnen door het dagelijksch bestuur worden opgedragen aan een commissie uit zijn midden van drie leden. De afdeeling „margarine, vetten en oliën" wordt bestuurd door een college van 6 per sonen, waarin het ambtelijk element door drie leden, waaronder den voorzitter, is ver tegenwoordigd. Aangezien het gewenscht werd geacht de voormalige bestuursleden aan de centrale verbonden te doen blijven, is voorts een com missie van advies voor algemeene zaken in gesteld, waarin dezen, voorzoover zij niet in een andere functie zijn benoemd, zitting hebben genomen. Geen hooger beroep aangeteekend. Men meldt ons uit Arnhem: Heden is de termijn verstreken, binnen welke de Nijmeegsche politiecommissaris v. d M., wegens valschheid in geschrifte en verduistering, meermalen gepleegd, door de Arnhemsche Rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maanden preventief, tegen dit vonnis hoo ger beroeD kon aanteekenen. De verdachte heeft van dit recht geen ge bruik gemaakt en berust dus in zijn straf. TAALZUIVERING IN DUITSCHLAND. Het vakorgaan van de Duitsche hotelhouders bericht, dat een beweging op touw is gezet door de nationaal-socialistische hotelhouders om de „hoteltaai" te zuiveren van vreemde woorden. Deze actie is in overeenstemming met den wensch van den leider van het Duit sche arbeidsfront, dr. Ley. Het woord „menu" zal moeten vervallen en worden vervangen door „Speisekarte" en ook de woorden „hors d'oeuvre" en „consommé" zullen moeten ver dwijnen. DE DOMINIONS EN DE CONSTITU TIONELE CRISIS PRETORIA, 8 Dec. (Reuter-ANP) Het Kabi net is in een speciale zitting bijeengekomen om den toestand, welke het gevolg is van de constitutioneele crisis, te bespreken. CANBERRA, 8 Dec. (Reuter-ANP) Minis- te-president Lyons verklaarde, dat indien morgen geen definitieve mededeeling inzake de crisis is ontvangen, het parlement van dag tot dag zal worden verdaagd in afwachi ing van deze verklaring. Lyons voegde hieraan toe, dat hij het parlement bijeen heeft ge roepen opdat de leden niet over geheel Australië verstrooid zouden zijn en in "en kortst mogelijken tijd bijeen kunnen komen om de noodige maatregelen te treffen. HAARLEM, 8 December. Bevallen 3 December: J. Heijne—Brescha* z.; 5 December: T. Soesbergen—v, d. Lee, d.; J. v. d. Eijnde—Bierman, z.; 6 December: C. M Terstal—Portegijs, d.; 7 December: W. Vaien- teijn—Koster, 2 z.; 8 December: J. E. de RooijVenneker, d. Overleden 5 December: K. H. R. Pluim Mentz, 63 j., Ipenrodestraat; 6 December: C. M. v. d. Landen—Dernison, 91 j., de Uijter- plein; M. E. Booms—Kuenen, 80 j„ Assendel- verstract: 7 December: B. v. d Berg— Zuuren- donk, 79 j„ Heerensingel; J. Groot, '64 j., Z. B. Spaarne; W. J. Knape, 48 j., Kampersingel; J, H., 4 d., z. v. J. Andrea, Hazepaterslaan.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7