Landbouwsteun kan niet gemist. Belangrijke opdrachten Scheepsbouw. DONDERDAG 17 DECEMBER 1936 Zoolang de prijzen niet stijgen Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 voor onzen Indische pensioenen. Regeering tracht uitvoer te bevorderen. Prins Bernhard wordt op 23 December beëedigd. Auto in een kanaal gereden. Belastingen brengen meer op dan in 1935. De roofmoord te Amsterdam. Engelsche klachten over onbeleefde kapiteins. Kerstgratificatie voor mijn werkers. De eerste „huwelijksboom" geplant. Postpakketten voor Duitsch- land. De inbraak in Badhoevedorp TWEEDE KAMER 17 December: Tusschen de Linnaeusstraat en de Ceintuurbaan te Amsterdam is men thans bezig een kunst-ijsbaan aan te leggen, die door middel van een stoom machine onder water kan worden gezet. Het publiek zal toegang hebben tegen entrée en door middel van abonne mentskaarten. Aan de zijde van de Linnaeusstraat wordt een ruime tent gebouwd, waarin ververschingen te verkrijgen zullen zijn. De baan is 400 meter lang en zal des avonds door electrische booglampen worden verlicht. Ook bestaat het plan muziekuitvoeringen te doen plaats heb ben en hardrijderijen uit te schrijven. Drie schepen besteld. Onze Nederlandsche scheepsbou wers hebben weer eenige belangrijke opdrachten ontvangen. De Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam heeft op dracht gekregen voor den bouw van een motorvracht- en passagiersschip van SV2 duizend ton. Opdrachtgeef ster is de Noorsche reederij Wilhelm- sen. De motoren zullen door de N.V. Gebr. Stork te Hengelo worden ge bouwd. Tevens heeft deze maatschappij nog door bemiddeling van de Stoomvaart Maatschappij „Oceaan" N.V., opdracht gekregen van de firma Alfred Holt en Co. te Liverpool voor den bouw van een motorschip. De afmetingen van dit schip zul len zijn: lengte 475 voet, breedte 66 voet, holte 38 voet. Het schip zal voor zien zijn van een koelinrichting en zal ook worden uitgerust voor het ver voer van palmolie en andere vloeibare oliesoorten. Verder zal het schip een moderne en comfortabele passagiers- accomodatie krijgen, welke zich op een afzonderlijk dek midscheeps zal bevinden, t Als merkwaardig feit kan gemeld worden dat dit het eerste schip zal zijn, dat de firma Alfred Holt en Co. op een buitenlandsche werf zal laten bouwen. Verder heeft de N.V. Scheepsbouw- werf „De Merwede" te Hardinxveld van een Schotsche reederij opdracht ontvangen tot den bouw van een mo- tor-kustvrachtschip van pl.m. 630 ton laadvermogen, hetwelk zal wor den voorzien van een 560 P.K. Polar Dieselmotor. RIJKSGEBOUWEN ZULLEN VLAGGEN. 's GRAVENHAGE, 16 December. Naar wij vernemen, zullen de rijksgebouwen vlaggen, van 19 December tot en met 7 Januari a.s. De verlichting van de rijksgebouwen zal op 30 December, 2, 4, 5, 6 en 7 Januari des avonds ontstoken zijn. Als antwoord op vele vragen wordt mede gedeeld, dat de ingang, door welken het vor stelijke bruidspaar de Groote Kerk te 's Gra- venhage zal binnentreden en verlaten, die is, welke gelegen is aan de zijde Riviervisch- markt, tegenover perceel 2. Verdeelde meeningen over bestendiging der tijdelijke korting. Ontleend is aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp: tijdelijke korting der pensioenen, onderstanden en gagementen van gewezen Indische landsdienaren, locale ambtenaren en bijzondere leerkrachten: Twee groepen van leden verklaarden zich tegen elke bestendiging van de tijdelijke kor ting op de Indische pensioenen te verzetten. Een aantal principieele tegenstanders van elke korting op reeds toegekende pensioenen, die op dien grond tot dusver aan wetsont werpen, die het toepassen van een dergelijke korting beoogden, hun stem hadden onthou den, verklaarden t.a.v. dit ontwerp dezelfde houding te zullen aannemen. Andere leden grondden hun meening, dat niet tot besten diging ook niet tot voorloopige bestendi ging van de korting op de pensioenen mag worden overgegaan, op grond van de geno men monetaire maatregelen. Verscheidene leden, die zich bij het afdee- lingsondierzoek van het wetsontwerp tot her berekening van de Indische pensioenen daar tegen hadden verzet op andere gronden dan de hierboven aangeduide principieele bezwa ren, alsmede een aantal leden, die verklaard hadden zich met dat ontwerp in het alge meen te kunnen vereenigen, zouden den mi nister dringend in overweging willen geven, den tijdsduur der thans geldende voorloo pige tijdelijke ^korting niet met vier maan den, doch met een jaar te verlengen. Verscheidene leden konden zich met het voorstel tot voorloopige bestendiging van de tijdelijke korting op de Indische pensioenen met slechts vier .maanden vereenigen. Verscheidene leden, voorstanders zoowel als tegenstanders van het herberekenings- ontwerp, konden zich eveneens met het voorstel tot verlenging van pensioenkorting met vier maanden vereenigen, doch gingen daarbij uit van de gedachte dat, nu mag worden aangenomen, dat de herberekening van de Indische pensioenen niet met 1 Jan. DEN HAAG Woensdag. Aan de stemming over de Defensiebegroo- ting ging een verre van stemmig tafreeltje vooraf, ja we aanschouwden, juister nog, we hoorden een klein oorlogje in de verga derzaal, waar Mr, Westerman (nationaal) aan het bekvechten ging, wat weer bekvech- terij van anderen, met name vooral van de communisten de Visser en Wijnkoop ten ge volge had. Aanleiding hiertoe was geweest, dat Mr. Joekes in de oogen van Mr. Wester man een te lange verklaring had afgelegd van de door de vrijz. -democraten aan te ne men houding bij de stemming over Hoofd stuk VIII. Deze kwam hierop neer, dat de vrijzinnig-democraten tdit keer als één man voor Defensie zouden stemmen, aan gezien de internationale omstandigheden thans versterking van de weermacht binnen het kader van de collectieve veiligheid nood zakelijk maken. Intusschen zou het door Minister Colijn kenbaar gemaakte voornemen om voor de verkiezingen te komen met een voorstel, waardoor om. het contingent op 32000 man gebracht zou worden, niet meer binnen ge noemd kader vallen. Doch dat was iets van later zorg. Aan de nu aan de orde zijnde ontwerpen waren de v.-d'ers bereid hun stern te geven. Nadat de President aan het onstichte lijk lawaai dat na Mr. Joekes' verklaring een einde had gemaakt, nam de Kamer Hoofdstuk VUT met 5321 (sociaal-democra ten, communisten plus de ik.-d, Mr. Arts, de rev.soc. Sneevliet en de chr.-detm. Van Houten) aan terwijl de verhoogde uitga ven voor de Indische marine er z,h.st. door ging met aanteeke- ning, dat het zooeven vermelde oppositio- neele gezelschap, met uitzondering der s.-d, fractie, beschouwd wilde worden tegen gestemd te hebben. Hierna werden de zwaarden in ploegen om gesmeed. M.a.w. het landbouwdebat begon. Zoolang de prijzen niet stijgen, zal de landbouwsteun nog niet te ontberen zijn. Al dus het liedje in volle harmonie door agrariërs als de heeren Weitkamp (c.-h.) v. d. Heuvel (a.-r.), v. d. We den Cr.-k.), gezongen, terwijl de heer v. d. Sluis (s.-d.) vond, dat het grondkapitaal meer offers imoet brengen. Ook hoorden we pleidooien voor ordening, mits voortgekomen uit 't be drijfsleven zelf, zoo van den heer Groen (r-k.) en in zekeren zin tevens van den heer v. d. Heuvel (a.-r.). De heer Louw es (lib.) die vindt, dat het platteland ten behoeve van de economisch beter gesitueerden wordt uitgebuit, vroeg of 't niet mogelijk ware door een betere distributie en doelmatigere be steding van gelden heen te komen over de bezwaren verbonden aan een verhooging van prijzen van eerste le vensbehoeften. Tot hen, die toejuichten dat de Minister van zins is de verschillen de landbouwcrisis- maatregelen zooveel mogelijk door de land bouworganisaties zelf te doen uitvoeren, be hoorde mede de heer Loerakker (r.-ik.), terwijl hij evenals zijn partijgenoot v. d. Weyden t. a. v. de landarbeiders aan een aansluiting bij de collectieve contracten de voorkeur gaf boven arbitrage in loonge- schiJlen. Rationalisatie en innerlijke ver sterking der bedrijven bepleit. Nog een zee van sprekers aanschouwde de overigens leege vergaderzaal. De heer E b e 1 s (v.d.) bepleitte rationalisatie en innerlijke ver sterking van de bedrijven, verbetering der pro ductie om aldus het concurrentievermogen op hoog peil te brengen. Met het oprichten van nieuwe organen (wer kend op 't georgani seerde bedrijfsleven) tot uitvoering van de crisismaatregelen, kon spi'. zich wel vereeni gen. De heer Schal- k e r die met een motie i. z. heel de landbouw politiek voor den dag kwam, was van mee ning, dat het beleid der Regeering niet vöèr doch over de boeren gaat. Vervolgens gaf de chr. dem. v. Hou ten te kennen, dat ten koste van het hypo theek- en grondkapitaal verbetering van den landbouw kan worden gevonden. Voorts zij aangeteekend, dat de heer Schilthuis (v.d.) er op wees, dat de handel, in het bij zonder de graaninvoer behoefte heeft aan rui meren armslag. Hij verlangde verlaging van de monopolie-heffingen. De heer Droes en (r.k.) noemde rationalisatie in de bedrijven onafwijsbaar als we zoo goed mogelijk met onze producten willen concurreeren. Mr Ver voorn (plattel.) verklaarde daarentegen, door de resultaten van de Landbouwcrisiswet te leurgesteld, niet te begrijpen wat de Minister met zijn bedrijfsorganen bedoelt. Ook deze af gevaardigde zeide wat anderen eveneens hadden kenbaar gemaakt dat in de eerste plaats de producten op 'n hooger prijspeil moeten worden gebracht. Tenslotte een Ker- steriaansche klaagzang over te veel landbouw crisisambtenaren en te veel dwang. Als dan de Minister tegen middernacht aan het woord komt, zien we waarlijk nog een veertiental afgevaardigden op hun post. Dat de Minister van landbouw op dit oogenblik nog zijn rede uitsprak, was 'n gevolg van de overweging, dat de avond-president v. Dijk die tegen nachtvergaderingen niet opziet er de voorkeur aan gaf „landbouw" voor Don derdagmiddag 1 uur afgehandeld te krijgen. E van zijn kant is minister Decker voor zulk nachtwerk best te vinden. Deze bewindsman was zoo vriendelijk aan de Kamer hulde te brengen voor de deskun dige debatten, om hierna eerst 'n aantal op zichzelf staande punten en puntjes te bespre ken. Alvorens uitbreiding van 't aardappel- areaal te bevorderen wil hij eerst eens nagaan hoe 't staat met de mogelijkheid om den af zet van aardappelmeel op te voeren. Dat 't gewone landbouwbeleid tengevolge van alle crisismaatregelen wel eens in het gedrang komt, zooals de heer v. d. Heuvel had geweerd, moest de Minister als juist erkennen. Hij ver klaarde nogmaaals verbetering te willen bren gen in de positie van de landarbeiders." Ver plichte arbitrage (in loongeschillen) was toch wel nuttig. In 't economisch bestel van heden is voor achterlijke landbouw- en veeteeltbedrijven geen plaats meer. Naar aanleiding van kritiek, ook nu nog wegens 't baconcontract geoefend (door den heer v. d. Weyden) op den afgetreden Regee- ringscommissaris Zwanenburg, verklaarde Mi nister Deckers met nadruk, dat het niet aan ging dien ex-functionaris aan te vallen. Voor al wat hij gedaan had droeg immers de Regee- ring de verantwoordelijkheid. Men richte dus zijn kritiek tot den Minister. Deze verdedigde zich vervolgens tegen het verwijt, dat er niet genoeg hulp zou worden verschaft aan de kleine boeren. Terwijl de Minister achtereenvolgens de ver schillende spreker van antwoord dient, treft weer zijn gemakkelijke, vlotte stijl. Zoo kan hij op werkelijk zeer levendige wijze zijn ge hoor duidelijk maken dat hij wel een der laat- sten is wien men verwijten kan, dat hij een „talmer" zou zijn. In verband met de klacht van den- heer v. Houten over vernietiging van groenten ver zekerde Mr. Deckers, dat zulks ook al ge schiedde in normale tijden. Overigens ont breekt het geenszins aan maatregelen om overtollige groenten te kunnen verkoopen. Het ontwerp tot verlenging der Crisispacht wet zal binnenkort 't licht zien en er wordt ook hard gewerkt aan een voorstel i.z. de goud- clausuie in contracten. Na deze concrete mededeelingen volgen weer allerlei opmerkingen, die niet zeer veel hou vast geven, maar ze komen er in dikwijls heel geestigen vorm uit. Zoo schetste hij hoe hij een boer op bezoek kreeg, die hem „biechtte" allerlei overtredingen van de landbouwcrisis- wet wegens gewetensbezwaren begaan te heb ben. Telken male zei de Minister als hij weer van zulk 'n zonde vernam: „geen bezwaar". Tenslotte biechtte de bezoeker lid te zijn van de partij van den heer Kersten. Ook toen, mijnheer de voorzitter, zeide ik: „geen be zwaar". De Kamer, met inbegrip van den heer Kersten genoot volop van deze kostelijke uiteenzetting. Landbouwcrisismaatregelen zullen niet kun nen worden gemist zoolang de productie nog niet loonend is. Wie teleurgesteld waren over 't feit, dat de landbouwers minder van de depreciatie gepro fiteerd hadden, dan huns inziens te verwach ten ware geweest moesten dit den Minister toch heusch niet verwijten, want deze had nooit die voorstelling van zaken gewekt en wat zijn waarschuwing aangaat om na de de preciatie niet tot onredelijke verhooging van de prijzen der landbouwproducten over te gaan had hij nog steeds geen spijt, want de prijzen van de eerste levensbehoeften mogen niet zonder bepaalde noodzaak worden opgevoerd. Een van de groote middelen om de land bouwproductie bevredigende resultaten te doen opleveren is bevordering van den uitvoer en daarvoor geeft de Regeering zich waarlijk heel wat moeite. Men dient echter de droeve waar heid onder de oogen te zien, dat de tijd van prachtige prijzen voor de zgn. veredelde land en tuinbouwproducten op de buitenlandsche markten, tot 't verleden behoort. In de politiek- van autarkie, elders gevoerd, ziet de Minister een zeer groot gevaar. Uit dezen economischen oorlog zou, ging men zoo voort, op den duur licht een militaire oorlog ontstaan. Daarom zal hij alles doen wat in zijn vermogen is om ten onzent autarkie tegen te houden. Met genoegen constateerde de Minister de vrijwel algemeene instemming die hij in de Kamer geoogst had voor zijn plannen tot or dening, wat de uitvoering van de landbouw crisiswet betreft door organen uit de bedrij ven zelf voortgekomen. Het was kwart over een, toen de Minister zijn rede beëindigde, waarna men waarlijk nog de afdeeling „Departement" in behande ling nam. E. v. R. Groote parade te 's-Gravenhage. Het is thans vastgesteld, dat de plechtige eedsaflegging van Prins Bernhard onlangs tot kapitein, luite nant ter zee le klasse en ritmeester titulair respectievelijk a la suite uit de drie hoofddeelen der weermacht benoemd is, zal geschieden op Woens dag 23 December a.s. Bij een groote garnizoensparade op het Malieveld te 's Gravenhage. In groote trekken vernemen wij, dat de plechtigheid als volgt zal geschieden: De troepen der residentie versterkt met on derdeden van elders, zullen omstreeks 11 uur in carré-formatie worden opgesteld met het open gedeelte tegenover het midden van het kerkpad. Ongeveer 11.15 uur zal de gouverneur dei- resident, Luit.-Generaal jhr. W. Röell, verge zeld van Prins Bernhard te paard op het Malieveld verschijnen. Na de gerbuikelijke begroeting van vaan dels, standaarden, autoriteiten, niet-inge- deelde officieren en verdere genoodigden, zal de komst van de Koningin en de Prinses worden afgewacht. Na inspectie door H.M. de Koningin van de troepen, en van de daarbij voor dezen dag ingedeelde weermachtssymbolen van alle deelen de koninklijke weermacht, zal de eeds aflegging worden overgegaan, waarbij de Kon. besluiten van benoeming door opper en vlagofficieren van het Kon. Ned.-Ind. leger en Kon. Marine en de Kon. Landmacht zul len worden voorgelezen. De beëediging zelf zal plaats hebben in handen van den gouverneur der residentie, die de oudste opperofficier is van zee- en landmacht, voor zoover met een commando belast. Na de eedsafegging zal voor H.M. de Ko ningin worden gedefileerd. VERDUISTERING EN VALSCHHEID IN GESCHRIFTE DOOR GEMEENTE ONTVANGER. GEMERT, 16 December. Bij ©en giste ren gehouden kascontrole bij den gemeente ontvanger te Gemert is een tekort aan het licht gekomen. De grootte van het bedrag kan in verband met het loopende onderzoek nog niet bekend gemaakt worden. Tevens is valsehiheid in geschrifte gebleken. De ontvanger is in arrest gesteld en zal heden voor den officier van justitie te Roermond worden voorgeleid. De bestuurder verdronken. Woensdagavond te ongeveer zes uur is een personenauto, bestuurd door den heer Gebhardt, chef van het Sphinx service station te Breda, in volle vaart door de gesloten hekken van de brug over het Wilhelmina- kanaal nabij Oosterhout gereden, met het ge volg, dat de wagen in de diepte verdween. De inzittenden slaagden erin een gat in den kap te maken en daardoor heeft zich eerst de monteur, de heer Van Dorst, weten heen te werken. Door handreiking is hij daarna op het droge gebracht. Ook de heer Gebhardt kroop uit den wagen, doch nog voor men hem kon bereiken, is hij weer in het water gevallen en waarschijnlijk onder de auto terecht gekomen. De heer Gebhardt die een goed zwemmer was, is toen jammerlijk verdronken. Eerst om 10 uur kon de wagen worden opgehaald. Daarna is de politie gaan dreggen naar den drenke ling,, die eenigen tijd later is opgehaald. De heer Gebhardt was 32 jaar oud, gehuwd en vader van een kind. Het stoffelijk over schot is naar Breda vervoerd. Het ongeluk veroorzaakte groote stagnatie op den drukken verkeersweg. Toch blijven zij beneden de raming voor dit jaar. Ernstige aanwijzingen tegen verdachte. Zooals destijds is medegedeeld, bevinden zich, als verdacht van het plegen van den moord, waarvan in het benedenhuis van perceel Groote Bickerstraat 77'b, te Amster dam de 61-jarige mejuffrouw Teeseling het slachtoffer is geworden, de 28-jarige koop man R. en een kennis van dezen man in ar rest. Beiden blijven ontkennen dat zij van dezen moord de daders zijn. Wij vernemen hieromtrent thans nader, dat de chef van het bureau Spaarndammerstraat, hoofdin specteur J. v. d. Berg, i.n het begin van deze week nogmaals een onderzoek in het huis heeft ingesteld en daarbij enkele ledige étuis heeft gevonden, waarin een gouden horloge, een gouden ring met diamant en een paar kristallen reukflacons met gouden dop ge borgen zijn geweest. Het vermoeden bestond, dat de dader of de daders deze voorwerpen hadden meegenomen, in welk verband de hoofdinspecteur een sterke aanwijzing kreeg door het hem anoniem ter kennis gekomen feit dat R. op den dag van den moord een aantal sieraden aan een kennis heeft trach ten te verkoopen. Deze man, die werd opge spoord, bevestigde de waarheid van deze anonieme mededeeling. Hij had echter niets gekocht, omdat hij niet in moeilijkheden weinschte te komen. Behalve de genoemde voorwerpen is nog gebleken, dat ontvreemd zijn twee gouden kettinkjes, voorzien van een gouden medail lon en één van een hangertje met steen en een gouden schakelarmband. Juistheid ervan erkend. Naar aanleiding van het feit, dat men in het Engelsche Lagerhuis den minister van handel, Runciman, gevraagd heeft of het hem bekend was dat de kapiteins van Neder landsche vaartuigen bij het binnenvaren van de haven van Londen voortdurend trachten te ontkomen aan de verplichting van het aan boord nemen van een loods en dat meerma len het gedrag van deze kapiteins tegenover Engelsche loodsen van beleedigend karakter is, heeft een verslaggever van het A. N. P. zich om nadere inlichtingen gewend tot het bestuur van de vereeniging van gezagvoer ders en stuurlieden ter koopvaardij. Van deze zijde werd den verslaggever de gegrondheid van deze klachten bevestigd, doch tevens werd hierbij de opmerking gemaakt dat zij uitsluitend betreffen de kleine kustvaartui gen, die in hoofdzaak door kapitein-eigenaars worden geëxploiteerd. Men wees er in dit verband op dat de ex ploitatie van dergelijke schepen slechts met de grootste moeite rendabel is te maken, zoo dat de kapiteins iederen last, welke hun over bodig schijnt, van zich trachten af te schuiven. Mede is zoo verklaarden de zegslieden de loonstandaard op dergelijke schepen van dien aard dat deze, met uitzondering van den kapitein, niemand der opvarenden eenig uitzicht biedt. BIJ EEN VELDWACHTER INGEBROKEN. DONGEN, 16 Dec. Toen hedenmorgen de ec'htgenoote van den gemeente veld wach ter M. v. d. B. te Dongen beneden kwam, be merkte zij, dat inbrekers aan het werk wa ren ;geweest. Op tafel lag de aanstelling van haar echtgenoot als veldwachter uitge spreid, terwijl een geldsbedrag van ongeveer f 75 alsmede eenige sieraden tot een waarde van ruim f 50 werden vermist. Dat men hier ■met vreemden te doen heeft, moge o.m. blij ken uit het feit, dat men zich gewaagd heeft in het „hol van den leeuw" en die inbrekers toen zy bemerkten in wiens woning zij te recht waren gekomen, overhaast zijn ver trokken, zonder andere dingen van hun ga ding te zoeken. In den voortuin werd een sok gevonden. Men heeft hier dus wel met „vak lieden" te doen gehad. Dat de veldwachter zelf niets heeft bemerkt, is gemakkelijk te verklaren. Het heeft den géheelen nacht ge stormd en bovendien kwam hij eerst om één uur uit den avonddienst. Even voor het naar bed gaan heeft hij nog met drie andere politiemannen gespro ken over de inbraak in de pastorie in de Loonsche Moer, welke den vorigen nacht had plaats gehad. Vermoedelijk zijn hier de zelfde inbrekers aan het werk geweest, die eveneens hedennacht de woningen van Dr. Overstraate Kruiser en van den heer Volk te 's-Gravemoer geheel doorzocht hebben. Een dochtertje van den veldwachter v. d. B. heeft hedennacht een auto gehoord. De politiedes kundige Schatte Olivier uit Breda heeft ter stond het onderzoek in handen genomen. MR. VAN OPPEN NEEMT ONTSLAG ALS BURGEMEESTER VAN MAASTRICHT. Bij K.B. is aan mr. L. B. J. van Oppen, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1937 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Maastricht, onder dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten, als zoodanig bewezen. De heer Van Oppen heeft gedurende meer dan een kwart eeuw het burgemeestersambt van Maastricht bekleed. HET „KERSTVLIEGTUIG" VAN SCHIPHOL VERTROKKEN. AMSTERDAM, 16 December. Vanmor gen om zestien minuten voor acht is de „Ibis" van Schiphol vertrokken voor het maken van de Kerstvlucht naar Indië. Er zijn acht passagiers aan boord, n.l. één voor Ba tavia, één voor Pinang, twee voor Calcutta, één voor Allahabad, twee voor Karachi en een voor Alexandrië-Rangoon. Medegenomen is 373 K.G. briefpost, 73 K.G. pakketpost en 151 K.G. vracht. De contact-commissie voor het mijnbedrijf deelt het volgende mede: Elke arbeider, die op 25 December a.s. in dienst is en alsdan den leeftijd van achttien jaar zal hebben bereikt, zal een gratificatie van vier gulden ontvangen, terwijl aan de gehuwde arbeiders bovendien voor ieder kind, waarvoor zij een gezinstoeslag genieten, een bedrag van een gulden zal worden uitgekeerd De arbeiders, die op den dag den leeftijd van achttien jaar nog niet hebben bereikt, ont vangen een bedrag van twee gulden. De uit- keering der gratificatie zal geschieden bij de loonsbetaling op 23 en 24 December a.s. Het betreft hier de jaarlijksehe Kerstgra tificatie, welke het vorig jaar achterwege blijven moest. 1937 van kracht zal kunnen worden, een ze kere verlenging van de geldende korting noodzakelijk zal zijn om te voorkomen dat de Indische regeering op dien daJtuim in moeilijkheden zal geraken. 1 Plechtigheid in 's-Graveland. Woensdagmiddag is op „Sperwershof", het buiten van jhr. mr. W. F. Röell, de eerste boom geplant van de reeks boomen, welke de Nederlandsche jeugd ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard zal planten. Hooge invoerrechten voor Liebesgaben. In verband met het Kerstfeest worden in dezen «tijd veelal talrijke pakketten met ge schenken naar Duitschland verzonden. De aandacht van de afzenders wordt erop ge vestigd, dat in Duitschand in het algemeen zeer hooge invoerrechten worden geheven, in het bijzonder voor genaaide goederen van ge weven stoffen, tricottages en dergelijke en tabakswaren, voor de laatste bovendien een zeer hooge tabaksaccijns. Slechts in bepaalde gevallen kunnen, met goedvinden van de Duitsche douane op dit punt faciliteiten verleend worden. Het gevolg is, dat deze pakketten door de geadresseerden meermalen worden geweigerd teruggezonden. De afzenders moeten dan bo vendien nog de terugzendingskosten betalen. Bij de aanbieding hier te lande van franco pakketten voor Duitschland, die aan hooge invoerrechten onderhevige goederen bevat ten, wordt een waarborgsom van ongeveer f 25 geheven om den P.T.T.-dienst tegen ver tes te vrijwaren. Alvorens tof verzending over te gaan in- formeere men derhalve eerst bij de postkan toren. Van de directe belastingen is volgens het overzicht van den stand van rijksmiddelen over elf maanden op kohier gebracht f 99.496.227, terwijl de raming over elf maan den f 113.100.000 bedraagt. De inkomstenbe lasting heeft f 2.894.452 meer opgebracht dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Dat er veel zaken op de beurs worden ge daan blijkt uit de meer dan normale opbrengst van f 988.565,63 over de maand November. De omzetbelasting bleef boven de raming (f 5.000.000) en boven de opbrengst van No vember 1935 (f 6.066.822) door thans f 6.601.752 in het laatje te brengen. In totaal hebben de belastingbetalers nu reeds f 3.7 millioen meer in de schatkist ge stort dan vorig jaar. De indirecte belastingen, die volgens de ra ming over elf maanden had moeten zijn f 340.564.583, heeft het tot dusver tot f337.240.466 gebracht. De opbrengst is, in ver gelijking met 1935, wel verbeterd, doch zij blijft beneden de raming. De motorrijtuigenbelasting haalt, gelijk reeds vele malen is voorspel, de raming ook niet. De opbrengst over een heel jaar is op f 22.500.000 geschat en de opbrengst over elf maanden be draagt maar f 19.808.632. De derde verdachte ook gearresteerd. In verband met de in Haarlemmermeer in Badhoevedorp gepleegde inbraak met diefstal en de aanhouding door de politie van de ver moedelijke daders, vernemen wij nog. dat ook de derde verdachte, R. genaamd met medewer king van de Amsterdamsche politie aldaar ge arresteerd werd. Naar Hoofddorp over gebracht en in verhoor genomen, bleef hij evenals zijn vriend R. ontkennen aan de inbraak schuldig te zijn. Hij meende zijn alibi te kunnen bewijzen, doch de door hem opgegeven plaats, waar hij Zon dagavond toen de inbraak gepleegd werd, zou hebben vertoefd, bleek niet juist te zijn, zoo dat de zaak nu wel voldoende tot klaarheid gebracht zal zijn, temeer waar de van mede plichtigheid verdachte persoon d B. een vol ledige bekentenis heeft afgelegd. De drie verdachten werden hedenmorgen ter beschikking van de Justitie gesteld. Chr. y» -d. Heuvel (A.R.» A. J. Loerakker (R.K. Staatse».) W. y. d. Sluis (8.D.A.P.)

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2