Het Geluk ligt in de Sneeuw De gemeentebegrooting goedgekeurd Raad Beverwijk Bijdrage van het Rijk van f 165.000 noodzakelijk. Zorg voor de jonge werkloozen. DONDERDAG 17 DEC. 1936 BURGERLIJKE STAND. Is een kampeerterrein in de badplaats gewenscht? Woensdagavond heeft de gemeenteraad de behandeling van de begrooting voortgezet. Subsidies aan bibliotheken. De heer R ij k e n s had willen voorstellen de subsidies voor de bibliotheken van de be grooting af te voeren. Nu spr. echter heeft ge zien, dat B. en W. hebben voorgesteld de bij dragen te halveeren, wil hij zich daar niet tegen verzetten. De heer Gabel vindt dit niet juist. De bi bliotheken beschouwt hij als een waardevol cultureel bezit. Spr. wil het subsidie volledig handhaven en dient daartoe een voorstel in. De voorzitter merkt op, dat reeds in 1936 in uitzicht is gesteld het intrekken van dit subsidie. Bij wijze van overgangsmaatregel Is nu halveering voorgesteld. Er zijn nood zakelijker dingen dan dit. Spr. denkt daarbij o.m. aan den post rentevergoeding voor werk verruiming, die te verkiezen is boven subsidie aan bibliotheken. Het voorstel van den heer Gabel om het subsidie geheel te handhaven werd met 7 tegen 10 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. om het subsidie te halveeren werd aangenomen. De heer Steyn zou het gewenscht echten, dat de gemeente zich aansluit bij de Neder- landsche Jeugdherberg Centrale. Het is spr. bekend, dat ook de hoofden van scholen daarop zeer gesteld zijn. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. deze aansluiting inderdaad hebben overwogen. Het college heeft er echter niet toe kunnen besluiten. Toeslag op ziekenfondspremies. De heer Gabel vraagt, of nu met ingang van 1 Januari ook de regeling voor den toe slag op de ziekenfondspremie voor de werk loozen van het voormalige Wijk aan Zee en Duin zal gelden. Dan zou er een einde komen aan den toestand, die als een onrecht wordt aangevoeld. Er zijn destijds verwachtingen gewekt, dat zij reeds op 1 Mei j.l. van deze regeling zouden profiteeren De voorzitter: Dan is men misleid. De heeren Gabel en Rothe dringen er op aan, dat deze regeling op 1 Januari zal Ingaan. De heer Tervoort merkt op, dat deze zaak toch zeer urgent is en dat hij stellig een spoediger afwikkeling had verwacht. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. zeer zeker spoed zullen betrachten. De toeslag voor brandstoffen. De heer Visser wijst op de bezwaren, die de brandstoffenhandelaren hebben tegen het feit, dat de brandstoffentoeslag in geld wordt verstrekt. Het oude bonnenstelsel verdient de voorkeur. Het is spr. gebleken, dat ook vele werkloozen liever een brandstoffenbon ont vangen. Er wordt bovendien ook een soort van „klassestelsel" in de armenzorg ingevoerd, want de door Maatschappelijk Hulpbetoon on dersteunden krijgen een bon. Mevr. Kemp is het met dit betoog heele- maal niet eens. Spreekster zou het een schan de noemen, wanneer men de huisvrouwen als onvolwaardig zou beschouwen door haar nu weer een bon te geven inplaats van geld. De heer Passchier geeft als zijn meening te kennen, dat de gulden, die voor brandstof fen gegeven wordt, nog eens voor iets anders besteed kan worden en spr. zou die mogelijk heid aan de ondersteunden niet willen ont nemen De heer Out, wethouder, en V i s si e r geven aan het bonnenstelsel de voorkeur. Het geld wordt voor brandstoffen gegeven en waarvoor moet het ook worden besteed. In den gedachtengang, dat men de werkloo zen niet moet gelijkstellen met degenen, die door de armenzorg ondersteund worden, kan de heer Steyn het waardeeren, dat de toe slag in geld wordt uitgekeerd. De heer Welagen vreest, dat in vele ge vallen het geld niet voor brandstoffen wordt aangewend. Wethouder Van Dok zegt, dat een ambte naar een onderzoek heeft ingesteld en daaruit is gebleken, dat slechts één procent van de betrokken werkloozen aan een bon de voor keur geeft. Spr. zou dus de zaak zoo willen laten. De heer Visser meent te weten, dat in een organisatie de wenschelijkheid is betoogd van het bonnenstelsel. Ook de handel geeft de voorkeur aan de bonnen. Het wordt nu zoo, dat er geen brandstoffen zullen zijn, wanneer de koude invalt. Maar dan is het geld op. Aangezien deze aangelegenheid tot de com petentie van B. en W. behoort, zal het college deze zaak nader bezien. Goedkoope margarine. De heer Rothe (S.D.A.P.) wijst op de groote onbillijkheid in de beschikbaarstelling van goedkoope margarine. Voor een gezin van 5 personen is slechts een half pond beschikbaar, maar zoodra een gezin 6 leden telt, kan het 3 pond goedkoope margarine bekomen. Spr. ver zoekt B. en W. er bij den minister op aan te dringen daarin verandering te brengen. De heer Steyn zegt, dat het hier een grens geval betreft. Spr. wil zeer gaarne een poging steunen om meer goedkcope margarine be schikbaar te krijgen. Zorg voor jonge werkloozen. De heer Gabel informeert naar de plannen voor ontwikkeling en ontspanning van jeug dige werkloozen. Spr. vraagt voorts, of het terrein aan de Waterleiding niet kan worden ingericht als kampeerterrein door de jeugdige werkloozen met steun van het Rijk. De voorzitter meent, dat er in Wijk aan Zee ruimschoots kampeergelegenheid is, zelfs kilometers lang en tot ergenis van velen, die langs het strand wandelen. De heer Gabel is van oordeel, dat juist groote behoefte bestaat aan kampeergele genheid, die niet aan het strand gelegen is. Bovendien meent spr., dat een behoorlijk in gericht kampeerterrein ook van belang is voor den winkelstand in de badplaats. De heer Rothe dringt er op aan, dat op den kortst mogelijk termijn 'n ontspaninings- lokaal zal worden geopend voor niet-Katho- lieke jonge werkloozen. De Katholieken heb ben hun eigen lokaal en de anderen komen dat opzicht das wel wat tekort. Wethouder Out zegt, dat de Katholieke vakcentrale zelf voor een lokaal heeft gezorgd En toen kon ook worden geprofiteerd van de gelden, die daarvoor beschikbaar zijn. Wanneer de andere vakcentrales dien weg bewandelen, dan kunnen zij daarvan ook profiteeren. Spr. heeft het zeer betreurd, dat de commissie, waartoe ook de heer Rothe be hoorde, voor haar taak bedankte. Daarmede had zij moeten wachten totdat voor dezen winter de zaak geregeld was. De voorzitter wil er even op wijzen, dat door de vriendelijkheid van de gemeente Velsen beschikt mag worden over tien plaat sen in het lokaal, waar ontspanningswerk wordt verricht. Maar hoe goed die werkplaats ook geoutilleerd is, toch zijn slechts eenige plaatsen bezet. Kampeeren te Wijk aan Zee. De heer Passchier is er niet voor, om de kampeer gelegenheden uit te breiden. Daaraan zijn volgens spr. meer nadeelen dan voordeelen verbonden, vooral ten opzichte van het huiselijk leven. De voorzitter: Ja en zelfs zeer groote nadeelen." Wethouder van Dok zegt, dat B. en W. niet hebben willen probeeren om een nieuwe commissie te vormen. Wel zullen zij werk- objecten zoeken voor jeugdige werkloozen en zoo zal ook een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheden van het bedoelde ter rein te Wijk aan Zee. Spr. acht het niet het juiste moment om uit te maken, wat het worden moet: een sportveld of een kampeer terrein. De heer Gabel is van meening, dat aan een sportveld in Wijk aan Zee geen behoefte bestaat, wel echter aan een kampeerterrein. Was vroeger het kampeeren een „hobby" van de jeugd, thans zijn het zelfs gezinnen, die er op uittrekken en in zomerhuisjes gaan wonen. Het gezinsverband wordt dus niet ge schaad. In Bakkum zijn tientallen van deze huisjes geplaatst. Spr. stelt voor, B. enW. uit te noodigen een kostenberekening te maken voor de inrich ting van een kampeerterrein aan den Wa terleiding weg te Wijk aan Zee. De heer Welagen is principieel tegen de inrichting van een kampeerterrein. Aan het strand is ruimschoots gelegenheid om te kampeeren en ook dat moet worden be treurd. De heer Steyn had het beter gevonden, wanneer B. en W. waren uitgenoodigd, om eens na te gaan, wat met dit terrein kan ge beuren. De heer Schelvis vreest, dat het voor Wijk aan Zee een nadeel zal zijn, wanneer aan den Waterleidingweg een kampeerterrein zou komen. Het voorstel van den heer Gabel wordt met 7 tegen 10 stemmen verworpen. (Voor Mevr. Kemp en de heeren Visser, Rothe, Gabel, Steyn, Muntjewerff en Rollen- berg.) De heer Rollenberg wil de voorschot ten aan werkloozen voor het aanschaffen van gereedschappen enz. in verband met de werk verschaffing hooger stellen dan f 50. B. en W. wijzen er op, dat dit bedrag van hoogerhand is vastgesteld. Reclame voor de badplaats. De heer Gabel verheugt zich erover, dat het subsidie voor de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te Wijk aan Zee is verhoogd tot f 250. Spr. vraagt of het bedrag niet hoo ger gesteld kan worden. De voorzitter was van meening, dat het bedrag zeer behoorlijk is. Verdere reclame voor Wijk aan Zee zal ze ker zijn het betere aanzien van de badplaats en de verbetering van den Van Ogtropweg. Dat lijkt spr. voor het eerste jaar toch niet gering. De heer Gabel acht het van groot be lang, dat de gemeente zooveel mogelijk re clame maakt voor de badplaats. De voorzitter antwoordt, dat de ge meente in die richting werkzaam is. Zij staat in verbinding met de speciale commis sie voor de Noordzeebadplaatsen en met de A. N. V. V., die in binnen- en buitenland re clame maakt. Belastingverhooging. Over de voorgestelde verhooging van het aantal opcenten op de Perso-neele Belasting zegt de heer Gabel, dat de noodtoestand van de gemeente den raad noodzaakt, deze belastingverhooging te aanvaarden. In het nieuwe deel der gemeente worden de men- schen, die de laagste huren kunnen betalen, echter onevenredig zwaarder belast. Spr. dient een voorstel in, om het aantal opcenten tot 200 met 5 te verlagen en vanaf dezen grens met 10 opcenten omhoog te gaan In dit geval zou de opbrengst gelijk blij ven. Het aantal te heffen opcenten zou dan moeten worden vastgesteld op 150250. De heer Vink wijst er op, dat-het maxi mum van 220 tot 250 wordt opgevoerd. Spr. kan het toejuichen, dat een verlichting wordt gebracht in de belasting voor de lagere huur waarden. Hij kan echter de draagwijdte van dit voorstel niet overzien. Wethouder Van Dok merkt op, dat dit voorstel zonder bezwaar kan worden aange houden. Dan kunnen B. en W. en de raads leden zich over het voorstel-Gabel beraden. Besloten wordt het voorstel aan te hou den. De Rijksbijdrage. De heer Gabel vraagt, of ee$ deel van de geraamde Rijksbijdrage van f 165.000 niet op een andere wijze kan worden gedekt. Spr. denkt hierbij bijv. aan de landerijen der ge meente. De minister heeft ook de mogelijkheid van het sluiten van leeningen in uitzicht ge steld. Spr. zou dit prefereeren, omdat de ge meente dan niet geheel gebonden wordt. De Voorzitter zegt, daarop niet te kunnen antwoorden. B. en W. hebben niet bemerkt, dat een of andere gemeente een dergelijken weg heeft gevolgd. De heer Steyn vreest, dat bijv. een con versie van een leening in het volgende jaar zeker niet zou slagen, wanneer men de ge meentelijke bezittingen op de door den heer Gabel aangeduide wijze zou gaan belasten. Wethouder Van Dok zou het toejuichen een leening op de vrije markt te sluiten, wan neer de gemeente onafhankelijk zou kunnen worden. Dat is evenwel niet mogelijk, want zij is al afhankelijk. Spr. zou dan ook het experiment vooral met het oog op de toe komst, niet willen wagen. De heer Rollenberg is van oordeel, dat er nog wel wat te halen is. Spr. zou bijv. 10 procent willen heffen van de vermogens. De Voorzitter: Dat kan niet, omdat de wet het niet toestaat. De heer Rollenberg: Er worden ook op andere belastingen toch veel meer opcenten gelegd. Dat is toch al dictatuur De Voorzitter: Niet zooals in andere landen, maar van het parlement. De heer Visser zou het niet meer dan billijk vinden, wanneer het Rijk een grooter bedrag zou bijdragen in de kosten van de werkloozenzorg. De begrooting werd hierna vastgesteld. Tegen de begrooting verklaren zich de hee ren Rij kens (Gemeentebelangen) en Rol lenberg (Comm.) Wering van schoolverzuim. Daarna komt aan de orde een voorstel van B. én W. tot opheffing van de bestaande drie commissies tot wering van schoolverzuim en tot instelling van een nieuwe commissie. De heer Vi s s e r wil er op wijzen, dat de secretaris van de nieuwe commissie heel wat meer werk zal moeten verrichten. Spr. hoopt, dat B. en W. daarmede rekening zullen hou den. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. De commissie wordt als volgt samengesteld I. Ouders van leerplichtige kinderen: Mevr. van WijckLok en de heeren P. van Wijn gaarden en A. Vosse. II. Onderwijzers bij openbaar en bijzonder 1 lager onderwijs: de heeren L. J. Vonk, Th. Runia en J. G. v. d. Nes. III. Overige meerderjarige inwoners der ge meente: de heeren W. van Klaveren, H. A. J. J. van den Bergh en A. L. van Gronin gen. De Voorzitter dankt de leden van de opgeheven commissies voor den arbeid, dien zij zoovele jaren hebben verricht. Belangrijke verbetering. Over het voorstel van B. en W. tot aankoop van het café Voorstraat 3 uit, de heer Schelvis zijn groote voldoening. Spr. vraagt of de huurder, die in deze zaak zijn bedrijf uitoefende, eenige tegemoetkoming zal ontvangen. Wethouder Van Dok antwoordt, dat daarover bij de onderhandelingen niets is besproken. Dat lijkt spr. ook een zaak van den huurder en den eigenaar. De wethouder geeft verder zijn voldoening te kennen over de groote medewerking, die de gemeente van den eigenaar ondervond. De heer R ij k e n s verzoekt den huurder eenigen tijd te laten, alvorens het perceel moet worden ontruimd. De voorzitter zegt, dat er voldoende tijd gelaten zal worden. Het voorstel van B. en W. werd met al- gemeene stemmen aangenoemen. Rekeningen vastgesteld. De rekeningen over 1935 van de voormalige gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin worden voorloopig vastgesteld, evenals de rekeningen van het gas- en electriciteits- bedrijf en van den ophaal- en stortings- dienst. Goedgekeurd worden de rekeningen van Maatschappelijk Hulpbetoon en van het Burgerlijk Armbestuur der voormalige ge meente Wijk aan Zee en Duin. Crediet voor feestviering. Tenslotte kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot het toestaan van een crediet in verband met de feesten ter gelegeneid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana tot een bedrag van f 1075. Mevr. Kemp—Haan vindt het niet juist, om ruim duizend gulden voor feesten te voteeren, terwijl er geen geld is om school- voeding aan alle kinderen, die daarvoor in aanmerking komen, te bekostigen. Spreek ster gelooft niet, dat Prinses Juliana het prettig zou vinden, wanneer zij dit wist. Ook de heer Visser trekt dit in twijfel, want het is bekend, dat de prinses juist groote belangstelling heeft voor de armen zorg. Voor vele nuttige zaken is geen geld. Spr. verweet het tenslotte den minister, dat hij aan de armste menschen den zoogenaam- den „verlovingsrijksdaalder" heeft onthou den. De heeren Rothe en Rollenberg ver klaren zich eveneens tegen dit voorstel van B. en W. De heer Passchier juicht het toe, dat er feest gevierd kan worden. Het geld wordt be steed aan alle kinderen. Zelfs wanneer in het armste gezin een gewichtige gebeurtenis plaats grijpt, dan wordt er toch altijd nog wel eenig geld aan besteed. De heer Gabel is van meening, dat het niet past om in een sterfhuis feest te vieren want de gemeente „is financieel stervende". Hier is nu een schoone gelegenheid voor het particulier initiatief. Spr. zou nu wel eens de stem van den vertegenwordiger van „Ge meentebelangen", die zich tegen zooveel nut tige posten bij de behandeling der begrooting heeft verzet willen hooren. Wethouder Van Dok (s.d.a.p.) heeft zich in het college niet tegen het voteeren van een kwartje per kind willen verzetten. Dit bedrag zou bovendien toch niet aan an dere doeleinden besteed kunnen worden en spr. heeft er geen bezwaren tegen, om den kinderen een feestje te bereiden. De voorzitter trekt het in twijfel of de gehoorde stemmen geklonken zouden heb ben. wanneer bijv. dit bedrag was gevraagd voor een St. Nicolaasfeest voor de kinde ren. De heer Gabel protesteert daartegen. Men komt hier op het terrein van de na tionale gedachte en die is in den raad tot uiting gekomen toen besloten werd bij de vorstelijke verloving een gelukwensch te ver zenden. Geen enkele stem is daartegen in den raad opgegaan. Het voorstel van B. en W. werd met 11 tegen 6 stemmen aangenomen. (Tegen mevr. KempHaan, en de heeren Visser, Rollenberg, Rothe, Gabel en Steyn. Hamerstukken. Voorgesteld werd de nieuwe straten, aange legd op de „Ronde Boogaard", te noemen Boogaardlaan, Lindelaan en Berkenlaan, waartoe werd besloten. Naar aanleiding van het prae-advies op het adres van den heer Pfaltzgraff vroeg de heer Gabel of er geen gevaar bestaat, dat de winkel van adressant zal worden „inge bouwd" door hooge panden van de firma Vroom en Dreesmann en eventueel ook van de firma Stoutenbeek. Wethouder van Dok was van meening dat dit een zaak is van de heeren Pfaltz graff en Stoutenbeek. Het adres wordt voor kennisgeving aan genomen. Een adres van den heer Bol te Haarlem betreffende aan te brengen verbeteringen aan onbewoonbaar verklaarde woningen, wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Rondvraag. De heer R ij k e n s dankt den voorzitter voor zijn rustige leiding bij de behandeling der begrooting en voor de loyale wijze waarop hij elk raadslid zeer ruim gelegenheid gaf zich uit te spreken. De voorzitter meent op zijn beurt een woord van dank schuldig te zijn aan den raad voor de vlotte behandeling. Het tempo, waarin gewerkt moest worden, was noch voor B. en W., noch voor den raad gemakkelijk. Spreker hoopt, dat de begrooting volgend jaar vroeger gereed zal kunnen zijn en dat de raad dan rustiger van gedachten zal kunnen wisselen. De heer Rollenberg verzoekt B. en W. er bij den minister op aan te dringen dat de Kersttoelage op 35 pet. van de steunbedragen wordt bepaald. De voorzitter zal nagaan in hoeverre dat mogelijk is. De heer Rothe informeert naar het prae- advies op het adres van de Unie van Chauf feurs, waarop de voorzitter antwoordt, dat het college deze aangelegenheid nog niet heeft kunnen afhandelen. Tenslotte verzoekt de heer Visser nog pogingen aan te willen wenden, om ook aan de armlastigen een Kerstuitkeering te schen ken. Op een vraag van den heer Schelvis om in de badplaats boomen aan te planten zegt de voorzitter toe de Nederlandsche Sierteelt -Centrale om materiaal te zullen verzoeken. Hierna sluiting. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING BEVERWIJK Waschpeen per kist 2040 Boerenkool per kist 10 Andijvie per kist 2050 Peterselie per bos 23 Selderie per bos 23 Prei per bos 37 Aardappelen per 100 K.G. 2.402.60 Uien per K.G. 22Vz Witlof per K.G. 816 Wortelen per K.G. 1IV2 Spruiten per K.G. 610 Knollen per K.G. 27 Roode kool per stuk 35 Gele kool per stuk 24 Groene kool per stuk 23 Champions per K.G. 75 EEN KINDERFEEST VAN DE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Het feest, dat de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen gistermiddag in de bovenzaal van Hotel Ooud-Meerensteyn voor de kinderen van de le den gaf, is in alle opzichten geslaagd. Voor dezen middag was de bekende artiste, Marina Goudswaard (mevrouw H. Nolles) ge ëngageerd. Deze heeft op prettige wijze de kinderen en ook de dames weten bezig te houden. Er werd begonnen met een poppenkastver- tooning. Nu eens niet de traditioneele ge schiedenissen van Jan Klaassen en Katrijn, maar een geestige opvoering van de lotgeval len van „Slimme Hans". De jongens en meisjes waren enthousiast. Zij hieven een daverend gejuich aan wanneer Hans, vader Piet en de jager, de slechte, oude kippenvrouw een poets hadden weten te bak ken, en in koor werd op de vragen, die onder het spel gesteld werden, geantwoord. Natuurlijk werd tusschen de verschillende bedrijven uitbundig geapplaudisseerd. Ook de goocheltoeren van mevrouw Marina Goudswaard, vielen bijzonder in den smaak. In de pauze werden de jongens en meisjes overvloedig getracteerd. Het was een welgeslaagde middag, waarop het bestuur met voldoening kan terugzien. Edgar Kennedy en Warner Baxter in „De Robin Hood van El Dorado". (Kennemer Theater.) HAARLEM, 16 Dec. 1936. Ondertrouwd. 16 December: H. van Loenen en C. W. Vellinga. L. Balk en C. J. Nieuw- poort. H. den Engelse en N. Dorleijn. M. W. J. van der Wal en M. Janisch. J. L. Prins en B. Ruitenberg. C. A. M. Dames en M. Visser. G. J. Meier en J. F. H. van Hoorik. M. C. Zonneveldt en J. Sival. J. Plevier en E. Mica. G. H. Weverink en J. H. C. Spijkers. F. van Roon en A. van Dijk. F. H. Bruijns en A. M. Selhorst. L. Guiot en M. C. Herman. FEUILLETON Een Wintersportroman. van PETER KRAYENBÜHL. 1) (Nadruk verboden.) PETRA. Bollman heft den kop op en kijkt met een half oog naar Petra. Een ongewoon geluid heeft het oor van den grooten St. Bernhard getroffen. Het gerommel der lawines, die aan de over zijde van den „Blauen Wand" omlaag stor ten, het kraken van de sparren onder de strenge hand van koning Winter beneden in het bosch, het hoonende geloei en het gie rende suizen van den wind deze groote symphonie van het natuur-orkest is voor Bollman's breed gerande ooren reeds lang ver trouwde kamermuziek, waarnaar hij met een zeker welbehagen pleegt te luisteren. Bollman hunkert naar andere sensaties: als een sneeuwhoen om de hut fladdert, een ree voorzichtig naderbij treedt of de bellen van een ar op verren afstand voorbij klinge len, dan komt de St. Bernhard in zyn ele ment, maar het meest boeit het hem wel, als 200 meter lager een menschelijke voet in sneeuwschoenen van de Rauenpas afbuigt om langzaam den weg bergopwaarts naar Petra's hut te beklimmen. Bollman is een en al aandacht, maar zijn waardigheid als goed afgerichte St. Bernhard verbiedt hem vooralsnog zijn plaats bij het vuur te verlaten. Eerst als het zeldzame geluid zich herhaalt, zoodat een vergissing uitgeslo ten is, strekt hij de korte pooten onder het krachtige hondenlijf, loopt naar de deur en laat een waarschuwend gegrom hooren: veel te vroeg voor zijn meesteres, die hem on willig toewenkt stil te zijn Hallo, juffrouw Petra Drie maal moet buiten een mannenstem roepen vóór Petra eindelijk van haar beren vacht afglijdt en het kijkgat in de deur opent. Neemt u mij niet kwalijk, juffrouw Petra, als ik stoor. Een paar woorden maar, een vraag Petra pakt den hond bij den halsband, dwingt hem om te gaan zitten en opent de deur. Een slanke mannelijke gestalte wendt zijn ski's naar de hut, tikt even groetend met twee vingers aan zijn blauwe alpino-muts en stelt zich voor: Baron Girsholm, sinds gisteren in Hotel „Kaiserhof". Compliment van Sepp Gugelho- fer en hij is tot z'n spijt verhinderd den ski cursus *e houden. Een zware kou met keelont steking heeft hem te pakken en zoodoende moet hij in bed blijven. Petra frommelt wat met haar hand in een van de vele zakken van haar trainingspak, vindt daar eindelijk een stuk kauwgom en steekt dat in haar mond. Hij moest 's avonds wat meer thuis blij ven, die Sepp En bovendien is ook zijn assistent weg gebleven de hulpieeraar voor de beginnelin gen we zijn dus in alle opzichten een kudde zonder behoorlijken herder. En daarom dacht Gugelhofer U mag ook wel meneer Gugelhofer zeggen, baron Een donkere blos glijdt over het gelaat van den aldus gecorrigeerden Girsholm. dat juffrouw Petra zijn plaats mis schien zou willen innemen?! Petra staart even met een spottend lachje langs haar bezoeker heen in het oneindige, vóór zij met iets van grenzelooze minachting in haar stem antwoorda: Dat heeft Gugelhofer zeker niet gedacht; een dergelijk dwaas idee kan alleen bij den directeur van „Kaiserhof" opkomen. Wie u bent, baron, dat zie ik, maar wie ik ben, dat weet u nog lang niet! Vertelt u ze daar in Kaiserhof maar, dat ik geen skizuigelingen- verpleegster ben. En Petra verdwijnt achter de deur in haar hut. Girsholm staat eerst geruimen tijd perplex, maar dan keert hij zich langzaam om, ten einde den terugtocht naar het dal te aan vaarden. Tjonge, die is niet op haar mondje ge vallen Binnen in de hut bespreekt Petra het in termezzo met Bollman. Haar handen stree- len zijn ooren, terwijl het dier zijn voorpooten op haar schouders heeft gelegd. Heb je dien monocle gezien, Bolles? Acht hoekig! Ski met een scherf, Bolles, sjiek, wat? Nu gaat het zaakje daar beneden beginnen! Vijanden in het land, Bolles! Die brengen be schaving in het Valentiner dalKoest toch, domme Bollman, ik ga weg Petra neemt haar, ski's en stokken uit den hoek, werpt nog een houtblok op het vuur, brengt den huilenden Bollman tot kalmte en draagt hem op de hut goed te bewaken. Met iets van diepe teleurstelling in zijn trouwe hondenoogen strekt de St. Bernhard zich voor den haard uit, waar hij ontevreden brom mend zijn kop tusschen de pooten legt en dreigend in den zachten gloed staart Buiten glijdt Petra in suizende vaart de helling af; de droge poedersneeuw stuift hoog op en met een luide vreugdekreet be groet zij het doel van haar tocht, het „Helle Joch", maar bijna onmiddellijk daarop werpt zij een woedenden blik in de richting van het dal naar het breed uitgebouwde „Kaiserhof", waar de gong de gasten juist voor de lunch roept. Girsholm komt precies op tijd en wordt met een luid „Hallo" aan zijn tafel ontvan gen. Allen informeeren nieuwsgierig naar het verloop van de expeditie; naar het resultaat vraagt niemand. Wie daarvan nog niet bij. voorbaat overtuigd mocht zijn geweest, kan het nu wel van Girsholm's gezicht afle zen. Nee zeg, moet je hooren Tot eer van den baron dient gezed, dat zijn verhaal vrijwel met de waarheid overeen komt. De orakelachtige sensatie: Wie u bent, baron, dat zie ikverzwijgt hij echter Hij piekert er nog over. of dat eigenlijk niet als een beleediging moest worden opgevat en be sluit de bij-de-hande hutbewoonster zoo spoedig mogelijk nadere opheldering te vra gen.... Brigitte Clamor is er alles aan gelegen meer over die sprookjesachtige Petra te hoo ren en op haar verzoek roept dr. Muschle den eigenaar van het hotel, meneer Hohrain, na derbij, maar deze maakt een afwerende be weging. Hij is partijdig en heeft een grenze looze antipathie tegen Petra. In den afge- ioopen wilde Hohrain het hotel uhbroi- den met een dependance op het „Helle Joch", toen Petra hem het stuk grond voor de neus wegkaapte. Tenslotte wordt dan toch in dr. Belzner, de toevallig aanwezige arts van St. Valentin, de juiste man gevonden. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5