^WEERBERICHT 't Kort IJMUIDEN BEVERWIJK SANTPOORT WIJK AAN ZEE CASTRICUM Het Fruitteeltdemonstratie- bedrijf in Haarlemmermeer. Griepepidemie in Rarneveld. De nieuwe vleugel van het Haarlemsche Stadhuis. D.C.IJ. WINT VAN HAARLEM. In het clubgebouw van de damclub Haarlem speelde in de hoofdklasse-competitie van den N.D.B. de damclub IJmuiden tegen de dam club Haarlem. De voorloopige uitslag is 12-6 voor de IJmui- denaren. Een partij werd afgebroken. DE CLASINA LUTHER HEEFT EEN TRAANKOKERIJ. De stoomtrawler Clasina Luther, IJM 60, is voorzien van een traankokerij. NAAR DEN SLOOPER. De stoomtrawlers Groningen, IJM 56, Fries land, IJM 57 en Amsterdam, IJM 100, zijn he denmorgen weggesleept en naar de slooperij gebracht. DE WILLIAM HANBURY IN IJMUIDEN. De stoomtrawler William Haubury, G.IJ. 1322, die de vorige week bij Terschelling aan den grond heeft gezeten en daarna naar Am sterdam stoomde voor onderzoek, is in de vis- schershaven aangekomen om ijs te laden. SCHADEPOSTJE VOOR DEN MELKBOER. De melkhandelaar v. d. W. had hedenmor gen zijn transportfiets, geladen met bussen melk en flesschen pap, tegen den lichtmast op het verkeerspleintje in den Wijk-aan-Zeeër- weg nabij de J. P. Coenstraat geplaatst. De fiets stond echter niet stevig genoeg en viel om, waardoor een hoeveelheid melk, enz. ver loren ging. MARKTPRIJZEN van Donderdag 17 December. Tarbot per K.G. f 1.35—f 1.20 Tongen per K.G. f 1.11—f 0.94 Groote schol per 50 K.G. 19f 18 Middelschol per 50 K.G. f 21—f 19 Zetschol per 50 K.G. f 25—f 23.50 Kleine schol per 50 K.G. f 21.50 Schar per 50 K.G. f 4.70 Rog per 20 stuks f 10 Vleet per stuk f 2.40 Kleine poon per 50 K.G. f 11.50 Groote schelvisch per 50 K.G. f 42 Middelsohelvisch per 50 K.G. f 40f 36 Kleine middelschelviseh per 50 K.G. f 34 f 26 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 24f 10 Kabeljauw per 125 K.G. f 92f 38 Groote gullen per 50 K.G. f 17—f 14.50 Kleine gullen per 50 K.G. f 13.50—f 6 Wijting per 50 K.G. f 6.50—f 3.90 Makreel per 50 K.G. f 11.50—f 6 Heilbot per K.G. f 1.20f 0.90 Leng per stuk f 2.70f 0.73 Versche haring per kist f 9.90—f 8.55 Klein middel hake per 50 K.G. f 3ëf 31 Kleine hake per 50 K.G. f 24f 11 BESOMMINGEN. Trawlers: Oentoeng IJM 131 90 manden f 1910 Rijnstroom IJM 86 70 manden f 1270 Maria R. Ommering IJM 7 385 manden f 3850 Eendracht IJM 117 470 manden f 3950 Ita IJM 22, 60 manden f 1710. Loggers: KW 76 f 1490; KW 169 f 620 Versche haring: SCH 72 f 2340; SCH 50 f 900; SOH 134 f 820 MARKTBERICHTEN. Spinazie, per kist 56 ct. Andijvie per kist 2056 ct. Koolrapen per zak 75 ct. Wortelen per K.G. 3 ct. Bieten per K.G. 3 ct. Aardappelen, klei per K.G. 2!/2 Spruitjes per K.G. 715 ct. Boerenkool per bak 718 ct. Roode kool per 100 35. Savoije kool per 100 3.50. Bloemkool per 100 f 11. Uien per K.G. 3 ct. Prei per bos 4—8 ct. Pieterselie per kistje 24 ct. Selderie per kistje 32 ct. Appelen per K.G. 2034 ct. Peren per K.G. 22 ct. Brusselsch lof per K.G. 1017 ct. ■5VZ ct. HET KWARTETTEN-CONCOURS. Voor het kwartetten-concours, dat op den tweeden Kerstdag in „De Weyman" wordt ge houden, zijn thans definitief zestien kwartet ten ingeschreven, n.l. acht voor de gemengde-, en acht voor de mannen afdeeling. Voor laatstgenoemde afdeeling is het ver plichte nummer „In nomine Jesu", van Alph. Vranken, terwijl de kwartetten van de ge mengde afdeeling als verplicht nummer heb ben „O quam suavis est", van Jos. de Klerk. NOTABELE DER NED. HERV. KERK. Na herstemming tusschen de heeren Th. Runia en J. Blom op 14 en 15 December is in de vacature J. Kammelaar tot notabele der Ned. Herv. Kerk gekozen de heer J. Blom. JAARFEEST SOC. DEM. VROUWENCLUB. In de tooneelzaal van „De Rustende Ja ger" heeft de Soc. Dem. Vrouwenclub haar derde jaarfeest gehouden. Na een openingswoord van de voorzitster, mevrouw BakkerPieterse, hield mej. Truus van Andel een rede, waarin zij een uitvoerige beschouwing gaf over de werkloosheid. Toch behoeft er in Nederdand geen armoede gele den te worden, aldus spreekster, zoolang het voedsel nog met opzet vernietigd wordt. Het is slechts een kwestie van distributie. Aan verkeerde regelingen moet men een einde maken. Het gaat er om, zoo betoogde mej. Van An del, een regeering te krijgen, die een bedrag van 200 millioen gulden wil voteeren, om een begin van uitvoering te geven aan het Plan van den Arbeid. Dat dit geld er is leidde spreekster af uit de inteekening met 328 millioen gulden op een staatsleening, hoewel de regeering slechts 50 millioen vroeg. Tenslotte wekte spreekster de vrouwen op mede te strijden voor het Plan van den Ar beid. De Arbeiders-tooneelvereeniging „De Toorts" gaf daarna, onder regie van den heer Rossen- De Bilt voorspelt Krachtigen, wellicht stormachtigen Zui delijken tot Zuidwestelijken wind. Be trokken tot zwaarbewolkt. Later opkla rend. Tijdelijk regen. Aanvankelijk zacht, later iets kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 770.4 m.M. te Genève. Laagste 729.7 m.M. te Jan Mayen THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 45 F. Laagste hedennacht 40 F. Hoogste heden 42 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 758 m.M. Neiging: vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 5.39 uur; n.m. 5.53 uur. Zaterdag v.m. 6.18 uur; n.m. 6.37 uur. Zondag v.m. 7.03 uur; n.m. 7.26 uur. backer een opvoering van „Hel", een oorlogs ironie, een stuk schrijnende herinnering aan de hel van 19141918. Het werd op uitstekende wijze vertolkt en het was vooral de heer J. Redeker Jr., als de zoon, die terugkeert van het slagveld en in zijn hal lucinaties alle verschrikkingen nogmaals in alle wreedheid doorleeft, die door zijn mee- sleepend spel diepe ontroering in de zaal te weeg bracht. Ook het spel van de dames M. Cannemeijer, Gré Schenk en J. Holtrop en de heeren K. Gouma, L. Jonker en Jos. Broers kon zeer voldoening schenken. Het publief leefde intens met het gebeu ren op het tooneel mee en uitte zijn vol doening over het gepresteerde door een langdurig applaus. Nadat de A. J. C. eenige volksdansen had ten beste gegeven, werden twee, door den heer Rozenschoon ontworpen tableaux vertoond. Zij gaven een voorstelling van „het mislei dend fascisme" en van „de opkomst der menschheid door het Plan van den Arbeid." Het programma werd afgewisseld door strijdliederen, die mevr. Rozenschoon aan de piano begeleidde. Voorstel van Ged. Staten met sympathie begroet. De voordracht van Ged. Staten inzake aan koop van grond in de Haarlemmermeer voor stichting van een demonstra tiebedrijf voor fruitteelt heeft in de betrokken Commissie van Prov. Staten tot uitvoerige besprekingen geleid. Alle aanwezigen hebben in principe het voorstel met sympathie begroet. Verschillende leden stelden de vraag of in deze aangelegen heid advies is ingewonnen bij de tuinbouw- inspectie, de tuinbouwconsulenten en den pomologischen dienst en of bij de verdere uit werking der plannen deze instanties geraad pleegd zullen worden, hoe het bedrijf zal wor den geëxploiteerd, of de Provincie de exploi tatie zelve ter hand neemt of haar aan een ander lichaam zal opdragen en hoe de finan ciering zal geschieden. Enkele leden waren van meening, dat niet te groote verwachtingen gekoesterd moesten worden betreffënde uitbreiding van werkge legenheid, terwijl de vrees werd uitgesproken, dat het in het leven roepen van dit bedrijf werkverplaatsing tengevolge zal kunnen heb ben, b.v. vermindering van import en daardoor vermindering van export, zoodat voorzichtig heid is geboden. Een lid was dan ook van oor deel, dat men voorloopig het bij dit bedrijf moet laten, terwijl een ander lid de reserve maakte, dat zijn medegaan met deze voor dracht niet beteekent, dat hij met een even- tueele latere voordracht tot stichting van een nieuw dergelijk bedrijf elders accoord zal gaan. Weer een ander lid was van oordeel, dat de grond in Ilpendam minder geschikt is en bij eventueele volgende soortgelijke voorstellen goed op de grondsoort moet worden gelet. Er werd betoogd, dat aanneming dezer voor dracht den bouwer zal bemoedigen, dat zij omscholing van groenteteelt kan bewerken en vakbekwaamheid zal bijbrengen. Een ander lid waarschuwde, vooral geen politiek van autarchie te voeren. Een der aanwezige leden van Ged. Staten sprak zijn vreugde uit over het feit, dat deze voordracht in beginsel de sympathie van alle aanwezigen had. Naar aanleiding van de gestelde vragen deelde hij mede, dat, in tegenstelling met het bedrijf in Ilpendam, terzakewaarvan geen advies is gevraagd bij den tuinbouwconsulent, omdat het advies der Heidemaatschappij vol doende werd geacht, bij deze voordracht de directeur van den Econ.-Technologischen dienst zich in verbinding heeft gesteld met den rijkstuinbouwconsulent te Hoorn, het cen trum van fruitcultuur in onze provincie. Deze achtte zich tot het geven van volledig advies in dit geval niet bevoegd, omdat het betrof de stichting van een demonstratiebedrijf bui ten zijn ambtsgebied, doch heeft niettemin nuttige wenken gegeven. De rijkstuinbouw consulent te Aalsmeer heeft nog het vorig jaar in een landbouwvergadering te Haarlem mermeer een voordracht gehouden, waarin hij bevordering van de fruitteelt aldaar zeer heeft aangemoedigd. Ged. Staten waren dus, wat het beginsel betreft, niet alleen van de zijde van de Heidemaatschappij, maar ook overi gens zeer voldoende georiënteerd. Verder ligt het in het voornemen, dat over de inrichting van het bedrijf zeer zeker de tuinbouwinspec- tie geraadpleegd zal worden, terwijl ook met de Heidemaatschappij overleg gepleegd zal worden. Ged. Staten zullen de resultaten van deze raadpleging en dit overleg zoo spoedig mogelijk ter kennis van de Provinciale Staten brengen. Wat de financiering betreft, merkte het lid van Ged. Staten op, dat de kosten vermoede lijk niet blijvend gefinancierd zullen worden uit de werkverschaffingsgelden, doch later betaald zullen worden uit een speciale post der begrooting, waarover dan bij de behan deling van de provinciale begrooting de be slissing ligt in handen van de Staten. Alles zal echter zoo economisch en voordeelig mogelijk worden uitgevoerd. Vermoedelijk zal omtrent het voeren van de exploitatie een overeen komst worden gesloten met de Nederlandsche Heidemaatschappij. Betreffende de al of niet hooge verwachtin gen staan Ged. Staten in het midden. Zij heb ben geen overdreven verwachtingen. BARNEVELD, 16 Dec. In het dorp Barne- veld heerscht op het oogenblik een griep epidemie en vooral de schoolkinderen zijn in zoo grooten getale door deze gelukkig niet kwaadaardig optredende ziekte aangetast, dat men op advies van den inspecteur der volks gezondheid te Nijmegen en van den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Arnhem besloot, drie scholen tot 8 Januari a.s. te slui ten. Zevenhonderd kinderen hebben door dezen maatregel een vervroegde Kerstvacantie ge kregen s Wedstrijden tusschen Oxford en Cambridge; De voor bereiding voor de boat-race; De jaariijksche rugby-wed- strijd trekt groote belangstelling Bijzondere sfeer bij de cricketmatch op Lord's De boksers zijn niet zachtzinnig De studenten-sportbeoefening in ons land. De jaariijksche sport-evenementen tus schen de studenten van de universiteiten Oxford en Cambridge nemen in de Enigel- sche sportwereld een zeer bijzondere plaats in. Ofschoon in bijna eiken tak van sport ontmoetingen worden vastgesteld, worden deze niet alle op dezelfde waarde geschat, dientengevolge worden de deelnemers in de belangrijkste wedstrijden met een „blue" en in de overige met een „half-blue" beloond. Rugby, roeien en cricket nemen de voor naamste plaatsen in en trekken ook de meeste belangstelling, doch onmiddellijk daarop volgen voetbal, athletiek en boksen, terwijl lawn tennis, golf en hockey min of meer op het derde plan komen en lacrosse, zwemmen, squash-rackets, schermen en schaken; behalve dan voor de direct daarbij betrokkenen, bijna ongemerkt voorbijgaan. Bovendien wordt er eiken winter in Zwitser land door teams van beide universiteiten een ijshockey-match gespeeld, doch deze ont moeting is allerminst representatief, want slechts weinig studenten kunnen zich de gel delijke opofferingen van een verblijf in de wintersport-centra tegenwoordig getroosten. Zooals men weet, speelt de kleur blauw bij alle studenten-sportvereenigingen van deze twee universiteiten een voorname rol, bij Oxford is het donker-, bij Cambridge licht blauw. De teams worden door den captain, tevens president der betreffende sportclub (die elk jaar opnieuw gekozen wordt) samen gesteld en de spelers ontvangen hun „blue", een petje met de initialen der vereeniging, waarop zij niet weinig trotsch zijn en dat zij hun gebeele verdere leven in eere houden. Voor de minder belangrijke takken van sport spreekt men van „half-blue". Voor den cricket-wedstrijd, die steeds op Lord's wordt gehouden en die drie dagen duurt, komen vele spelers in het veld, die in het verdere seizoen tot de kopstukken van de diverse county-teams behooren. De sfeer bij deze match en de soort toeschouwers is wel geheel anders dan bij de gebruikelijke county-wedstrijden. Vermeld dient echter te worden, dat, evenals bij de match Eton- Harrow en de Ascot-paardenrennen de sport niet zoozeer hoofdzaak is als wel de wensch om te zien en gezien te worden. De zomer- toiletjes en de picnics op de om een gedeelte van het terrein staande ouderwetsche mail- coaches zijn voor de toeschouwers van min stens evenveel belang als de hattrick van een bowler of de century van een batsman. De boat-race is welhaast de grootste pu blieke vermakelijkheid van Londen, die men misschien het beste zou kunnen vergelijken met de Lord Mayor's Show, den jaarlijkschen gecostumeerden optocht door de City ter ge legenheid van de ambtsaanvaarding van den eersten burgemeester. Honderdduizenden menschen stellen zich aan weerszijden van het AVz mijl lange traject van Putney tot Mortlake op om de twee achtriemsgieken in een flits te zien voorbij trekken. Het groot ste gedeelte van deze menschenmenigte staat zoover op den achtergrond, dat het in het ge heel niets van den wedstrijd ziet, ofschoon men zich dikwijls urenlang wachten getroost, terwijl velen, die extra vroeg gekomen zijn om zich een goed plaatsje langs de oevers van de Theems te verzekeren, door het was sende water (de race wordt steeds op het moment van het hoogste getij verroeid, om dat de stroom dan den minsten invloed heeft) gedwongen worden een veilig heen komen te zoeken, willen zij geen natte voe ten of een nat pak halen. De boat-race -is wel de belangrijkste van alle studenten- en wellicht van alle roei- wedstrijden. Er wordt een langdurige trai ning, groote inspanning en geweldige con centratie voor geëischt Reeds in het najaar begint men op de Isis (Oxford) en de Cam (Cambridge) met de individueels oefeningen, totdat men omstreeks begin Januari een tweetal achten heeft samengesteld, waaruit de, speciaal voor dezen wedstrijd geëngageer de coach een ploeg tracht te vormen, die in gewicht, stijl en bekwaamheid het dichtst den vereischten norm voor een dergelijke race benadert. Dan begint de speciale trai ning, waarvoor de uitverkorenen zich zeer veel moeten ontzeggen en waartoe zij ten slotte gezamenlijk in een woning worden on dergebracht en zich geheel aan de leiding van den coach moeten onderwerpen. Op ge zette tijden, meestal tweemaal per dag, wordt in de boot, die speciaal voor dit doel ver vaardigd wordt, geoefend, terwijl een streng diëet hen in de gewenschte lichamelijke conditie houdt. Ongeveer een maand voor de race, die meestal in Maart of April over het ruim zeven kilometer lange traject wordt gehouden, gaan de ploegen op de Theems oefenen, o.a. te Henley op de bekende roei- baan, terwijl zij zioh voor de laatste tien dagen naar het terrein van den strijd be geven, waarop de officieele wedstrijdbaan „time-trials" (races tegen het horloge) en oefeningen tegen club-achten gehouden wor den, waarbij verschillende tegenstanders op een bepaald gedeelte van de baan partij ge ven en elkaar aflossen. Op deze door en door degelijke trainingswijze, die niets aan het toeval overlaat, worden de beide universiteits ploegen voor deze afmattende race klaar gemaakt. Geen wonder, dat na afloop de vreugde geen grenzen kent en dait zoowel winnaars als verliezers, om van de supporters maar niet te spreken des avonds, „boat-race- night", de uitgaanswijk van Londen danig op stelten zetten. Doch ook „Rugger-night", de avond na den universiteits-rugbywedstrijd op Twicken ham, staat bij het rustige uitgaande pu bliek nu niet bepaald in een goede reuk. Want dikwijls gebeurt het, dat de aanhan gers der zegevierende ploeg des avonds boven op taxi's en vrachtwagens gezeten, luid zin gend door de straten trekken en restaurants en theaters op stelten zetten, zoodat de voor stellingen eenigen tijd moeten worden on derbroken. Er is een geval bekend, waarbij de gezamenlijk dineerende rugbij-ploegen be sloten een slipjacht in het hotel, waar de eetpartij plaats vond, te organiseeren en waarbij het „wild" (een der Oxford-three- quarters) tenslotte onder het keukenfornuis werd aangetroffen. Laat men de boat-race, die niet in een besloten ruimte wordt gehouden, buiten be schouwing, dan is de studenten-rugby-wed- strijd de sportgebeurtenis der amateurs, die de meeste belangstelling trekt. Het fraaie Twickenham-terrein met zijn reusachtige dubbeldekker-tribunes is op den tweeden Dinsdag in December steeds totaal uitver kocht; er is voor deze match 'zelfs meer be langstelling dan voor de internationale rug- bymatch EngelandSchotland, die om de twee jaar op hetzelfde veld wordt gespeeld. Dat wil dus zeggen, dat er tégen de 70.000 toeschouwers aanwezig zijn, die steeds volop waar voor hun geld krijgen. Daar het voor den student een groote eer is in dezen wedstrijd te mogen mede spelen, is men steeds verzekerd van een kamp, waar in tot de laatste seconde fel, doch fair wordt gestreden en waarin geen kwartier wordt ge geven Onder de deelnemers treft men van zelfsprekend vele internationals aan van Schotland, Engeland, Ierland en Wales, zoo dat deze match de beste kwaliteit rugby kan opleveren, die er in het Britsche Rijk te zien is. Het is dan ook niet overdreven te zeggen, dat na de Cup-final en den voetbalwedstrijd EngelandSchotland de studenten-rugby- match voor den Engelschman het sport evenement bij uitnemendheid is, waarbij de nadruk moet worden gelegd op het feit, dat het hier zuivere amateurs zijn, die elkaar strijd leveren. Meestal wordt een dag later de studenten voetbalmatch gespeeld, hetzij op Stamford Bridge, zooals vroeger vrijwel geregeld het geval was, hetzij op het terrein bij het zoo juist afgebrande Kristallen Paleis. Voor dezen wedstrijd beweegt de belang stelling zich in scherp dalende richting. Kwamen er een tiental jaren terug nog een goede tienduizend toeschouwers, thans, na de inzinking der Corinthians, trekt de match hoogstens een 1500 man publiek, voorname lijk supporters en „old-blues" uit beide kam pen. En als men dan weet, dat op dit veld met zijn reusachtige toeschouwers-accomo- datie, op de natuurlijke hellingen rond het terrein, waar vroeger een meertje kabbelde, plaats is voor meer dan 100.000 menschen, welk aantal zich tot 1914 aldaar voor de Cup-final verzamelde, dan doet dit handje vol supporters wel heel poovertjes aan. De athletiekwedstrijden verheugen zich daarentegen in een groeiende belangstelling, niet het minst door het feit. dat studenten als Douglas Lowe, Lord Burghley, Abrahams en Lovelock daaraan deelnamen, alvorens zij op de Olympische Spelen de gouden medaille voor Engeland wonnen. Van de overige takken van sport, waarin de vertegenwoordigers van Oxford en Cam bridge elkaar ontmoeten, zijn het boksen en het golf nog het meeste populair. In de boksmatches wordt met zulk een felheid ge streden, dat het meerendeel der professional gevechten daarbij kinderspel is. De Markies van Clysdale heeft destijds veel voor de amateur-bokssport gedaan; geen enkele ha venarbeiders- of fabrieksboksclub deed te vergeefs een beroep op zijn medewerking en menige recette bij een match van den mar kies werd voor liefdadigheidsdoeleinden be stemd. Om nu nog even op den rugby-wedstrijd terug te komen, deze werd Dinsdag jl. weder om op Twickenham gespeeld en na harden strijd door Cambridge met 65 gewonnen. Oxford, dat met vijf in plaats van de ge bruikelijke vier three-quarters speelde en derhalve zeven in plaats van acht voor- waartsen had, verkoos desondanks regelma tig een „scrum" boven een „line-out", welke laatste gevormd wordt, als de bal over de zij lijn is gegaan. Het grootere totaal gewicht van hun „pack" (de voorwaartsen) compen seerde voldoende het gemis van den extra man in de scrum. De donberblauwen namen de leiding door een try (drie punten) dicht bij de goalpalen, die ondanks de gladheid van den ovalen bal in een goal werd omge zet zoodat Oxford dus met 50 de leiding had. Nog vóór de pauze scoorde Cambridge twee tries, die, daar zij beide dicht bij de zij lijn gemaakt waren, een zeer moeilijke kans op een goal boden en die dan ook beide ge mist werden. De stand was dus 6—5 voor Cambridge en daar er na de pauze (elke speelhelft duurt veertig minuten) niet meer gescoord werd, wonnen de lichtblauwen de zen 53en studentenwedstrijd. De tweede „try" van de winnaars was zeer spectaculair, want een „loose pass" (een ver keerd geworpen bal) werd door een der Cambridge threequarters onderschept, die daarop, achtervolgd en bedreigd door zijn tegenstanders, in vollen ren 75 Meter van de lengte van het speelveld aflegde om den bal tenslotte achter de doellijn op den grond te drukken. Uit het bovenstaande blijkt, dat de ama teursport en vooral die, beoefend door de studenten, ondanks de concurrentie der pro fessionals, in Engeland een belangrijke plaats inneemt. Het is wel eens nuttig, daarover eenigszins uitvoerig te schrijven, omdat er in den laat- sten tijd in ons land herhaaldelijk klachten worden geuit, dat de sportbeoefening door de studenten zoo weinig georganiseerd en in zoo geringe mate plaats vindt. Weliswaar be staat er een studenten tennis- en voetbal- tournooi en wordt er af en toe een interna tionale voetbal- «en hockeywedstrijd tegen de Belgische collega's gespeeld, doch het eenige, werkelijk belangrijke evenement zijn de roeiwedstrijden, die, nu de nieuwe Bosch- baan boven het Noordzeekanaal is verkozen, wellicht ook aan sportieve waarde zullen in boeten. Het ware te wenschen, dat een studenten- sportbond een krachtigen stoot zou geven aan de degelijke en goed georganiseerde be oefening van verschillende takken van sport. Wanneer de lagere en middelbare scholen in de betrekkelijk korte Paaschvacantie gele genheid vinden aan uitgebreide voetbal- tournooien deel te nemen, hoeveel te meer succes zou er door de oudere en op sportge bied ervaren studenten te bereiken zijn in onderlinge of desnoods internationaal geor ganiseerde wedstrijden, waartoe de veel lan gere vacanties genoeg tijd bieden. Wellicht zou het een heilza.men invloed hebben op de voorbereiding en het resultaat van tenta mens en examens. Een gezonde geest in een gezond lichaam! DONDERDAG 17 DEC. 1936 Ir. A. J. van der Steur als bouwer aanbevolen. HAARLEM Woensdag. Zooals bekend is, werden maanden geleden 6 architecten door het gemeentebestuur van Haarlem uitgenoodigd mee te doen aan een beperkte prijsvraag voor het maken van een ontwerp voor den bouw van den nieuwen vleu gel van het Stadhuis (in de Koningstraat en Jacobijnestraat, aansluitend bij de bestaande gebouwen in de Pandpoort). De uitgenoodigde architecten waren de hee ren Ir. A. J. van der Steur, Ir. H. T. Zwiers. F. A. Eschauzier, G. H. Holt en A J. Kropholler. De door B. en W. benoemde commissie ter beoordeeling van deze ontwerpen werd als volgt samengesteld: Mr. Th. A. Wesstra, se cretaris der gemeente Haarlem, voorzitter, Ir. Jos. Th J. Cuypers, archiect te Amsterdam, Ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Wer ken te Haarlem, Ir. G. Friedhoff, destijds ar chitect te Amsterdam, thans hoofdingenieur van Openbare Werken te Haarlem en A. P. Smits, architect te Aerdenhout. Ir. F. Otte- vangers, ingenieur bij Openbare Werken te Haarlem, werd als secretaris aan deze com missie toegevoegd. Deze commissie heeft bovendien de inzen dingen beoordeeld van 4 niet-uitgenoodigde Haarlemsche architecten. Het rapport van deze commissie is thans bij het gemeentebestuur inge komen. Daarin wordt voor uitvoering aanbevolen het ontwerp van Ir. A. J. van der Steur te Amsterdam. In het ontwerp van den heer van der Steur is, naar ons verzekerd werd, rekening gehou den met het feit, dat het gewenscht is, dat de nieuwe vleugel ondergeschikt is aan het te genwoordige Stadhuis. Daarom is het gebouw ook laag gedacht, het heeft slechts één ver dieping. De bestaande Pandpoort zal toegang geven tot een soort binnenhof, waaraan de ingang van het nieuwe gebouw komt. Het oude gedeelte van de gebouwen over de gewelven in het Pand blijft natuurlijk be houden. De commissie heeft haar beslissing met al- gemeene stemmen genomen. Voor de a.s. raadsvergadering wordt een tentoonstelling gehouden van de teekeningen. Dan krijgt de pers ook gelegenheid tot pu blicatie daarvan. De bouwer. Ir. Albert Johan van der Steur is Haarlem mer van geboorte, hij is thans 41 jaar. Nadat hij de H.B.S. te 's-Gravenhage doorloopen had, studeerde hij aan de Technische Hoogeschool te Delft, waar hij in 1920 met lof het examen deed voor bouwkundig ingenieur. Daarna studeerde hij te Parijs, in 1921 was hij werk zaam op het architectenbureau van. Karei Muller te Hengelo. Nog in datzelfde jaar ves tigde de heer Van der Steur zich als architect te Baarn, in samenwerking met den heer G. H. Kleinhout, ter voortzetting van het bureau van Ir. J. H. W. Leliman. Sinds 1913 is de heer van der Steur te Amsterdam gevestigd. Van 1927 tot 1932 was de heer van der Steur redacteur van het Bouwkundig Weekblad „Architectura", in 1927 werd hij gekozen tot bestuurslid van de Maatschappij tot bevorde ring der bouwkunst, bond van Nederlandsche architecten, in 1929 werd hij tot secretaris van dit bestuur aangewezen. Van 1929 tot 1933 was de heer van der Steur lid der Schoonheidscommissie te Zandvoort, sinds 1932 heeft hij ook zitting in de Schoon heidscommissie te Baarn en sinds 1935 was hij lid der Haarlemsche Schoonheidscommissie. Bovendien is de heer van der Steur aesthetisch adviseur van het bruggenbouwbureau van den Rijkswaterstaat, Tot de belangrijkste bouwwerken, die de heer van der Steur tot stand bracht, behooren ver schillende woningcomplexen en landhuizen, alsook het vereenigingsgebouw van Handwer kersvriendenkring te Amsterdam, de Doopsge zinde kerk te Baarn en de Vakschool voor meisjes te Naaldwijk, de Huishoud- en In dustrieschool te Zeist, het kasteel Bouvigne te Ginneken, de Ned. Herv. Kerk te Ginneken en het hotel „de Bilderberg" te Oosterbeek. Thans verleent de heer van der Steur zijn medewerking bij de verbouwing van het Paleis te Soestdijk. Ir. A. J. van der Steur is een zoon van den oud-Haarlemmer Ir. J. A. G. van der Steur, den bouwer van het Vredespaleis in den Haag en den Stadsschouwburg te Haarlem. AMSTERDAMS CHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 16 December 1936. 239 Vette kalveren: le kw. 6064 c. per K.G., 2e kw. 5258 c. per K.G., 3e kw. 4550 c. per K.G. levendgewicht. 32 Nuchtere kalveren per stuk f7f 10,50. 278 Varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 4950 c. per K.G., zware varkens 4949 c. per K.G., vette var kens 4849 c. per K.G. slachtgewicht. Aange- gevoerd 2 wagons geslachte runderen uit De nemarken. GENERAAL TSJANG HSOE LIANG, de com mandant der Chineesche troepen, die tegen de Nanking-regeering revolteerden en maar schalk Tsjang Kai Sjek gevangen namen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7