Feestvreugde in het heele land. Het Geluk ligt in de Sneeuw BEVERWIJK SANTPOORT ATTENTIE! „Onder Twee Vlaggen" ÏTYnP THEATER La U AU1\ BEVERWIJK. Vreudevuur in Meer menschen op de been dan op Prinsjesdag? Vorstelijke ondertrouw. Haag ontstoken MAANDAG 21 DEC. 1936 Het jubileum van het Doopsgezind Zangkoor. FEUILLETON Het grootsche en fantastische filmwerk met VICTOR MC. LAGLEN, RONALD COLMAN, CLAUDETTE COLBERT, ROSALIND RUSSELL, wordt VRIJDAG a.s. uitgebracht in het KERSTPRO GRAMMA van het (Adv. Ingez. Msd.j installatie van den nieuwen geestelijken ad viseur, kapelaan J. Wuyster. Kapelaan Wuys- ter dankte den voorzitter voor zijn hartelijke ontvangst en toonde zich gaarne bereid de geestelijke en stoffelijke belangen der leden te behartigen. Het verslag van de laatst gehou den ontwikkelingsdagen der L. T. B.'ers had spreker reeds bestudeerd. Een bewijs van de kracht van den L. T. B. leverde kort geleden een niet-R. K. tuinder, die aan spr. verklaarde, Overal in het land heeft men Zaterdag den ondertrouw van Prinses Juliana en Prins Bernhard feestelijk gevierd. In Noord en Zuid, in Oost en West heeft men gevlagd, optochten georganiseerd, défilé's gehouden, of op andere wijze uiting gegeven aan de vreugde, welke er leeft onder ons volk over deze blijde dagen voor ons Vor stenhuis. De feestroes heeft zijn hoogtepunt echter zeker in Den Haag bereikt, waar den ganschen dag tien duizenden in de versierde en verlichte straten op de been zijn geweest. Om 12 uur werd Zaterdagmorgen de af kondiging van het voorgenomen huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard aan het Haagsche stadhuis aangeplakt, welke aankon diging als volgt luidt: De ambtenaar van den burgelijken stand der gemeente 's-Gravenhage verklaart, dat door aanplakking van dit geschrift aan het huis der gemeente op heden, Zaterdag den 19den December 1936, des middags te 12 uur, afkondiging geschiedt van het voorgenomen huwelijk van Z. D. H. Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Curt Karei Godfried Pieter van LippeBiesterfeld, oud 25 jaren en H. K. H. Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklen burg, enz. enz., oud 27 jaren, beiden wonende alhier. De ambtenaar van den burgerlijken stand voornoemd: De Monchy. Zanghulde en vaandelgroet. Te kwart over elf werd door 500 school kinderen, onder leiding van den heer v. Rams- horst, aan het vorstelijk bruidspaar een zang- hulde bereid bij het paleis Noordeinde, terwijl deputaties van vele vereenigingen een vaan delgroet brachten. De Prinses en de Prins woonden de plech tigheid bij, terwijl de Koningin achter een der vensters bleef. Toen bet laatste lied van de zanghulde was verklonken, barstte opnieuw een daverend ge juich los. Eenige zwakke meisjesstemmen zet ten te hoog „Lang zullen zij leven" in, maar de menigte nam het over, de kinderen, niet langer onderworpen aan de muzikale disci pline van den dirigent, veroverden het, en jui chend klonk het „In de gloria", gevolgd door een daverend „Hiep Hiep, Hoera". En toen even een stilte viel, waren het eenige diepe mannenstemmen, die vers 3 van psalm 134 inzetten. Dirigent van Ramshorst was nu op zijn qui vive en stond in een oog wenk weer op zijn dirigeer-gestoelte, om aan dezen zang leiding te geven. Plechtig en gedragen klonken uit de me nigte de diepgevoelde woorden „Dat 's Hee- ren zegen op U daal". Het was een ontroerend oogenblik en het bruidspaar op het balcon was zichtbaar onder den indruk. Op de korte stilte welke even bleef hangen, volgde echter opnieuw een da verend „Lang zullen zij leven". Prinses en Prins dankten lachend. De vaandels neigden ten groet en dan keerden beiden in het paleis terug. Vóór de zanghulde was het bruidspaar een groote mand met witte seringen aangeboden. Na de zanghulde en den vaandelgroet stel den de deelnemers daaraan zich in de Heul- dat als Iets bereikt mocht worden op ons ter rein, dat alleen ging via den L. T. B. Ingeko men was een schrijven van den geestelijken bondsadviseur prof. Cleophas, waarin werd aangedrongen op stichting van een retraite fonds. Op advies van den geestelijken advi seur werd een commissie benoemd, die plan nen zal uitwerken tot stichting van een re traite-fonds. Een schrijven was ingekomen van den secretaris, den heer C. Post, waarin deze meedeelde, dat hij door drukke bezig heden genoodzaakt was als secretaris te be danken. De voorzitter dankte den aftredenden secretaris voor het vele werk door hem ver richt en deelde mede, dat thans als zoodanig functioneert de heer P. Heeremans. Voorts verzocht het bestuur omgaand opgave te doen van leeg land en land bezet met aardbeien, zulks in verband met de aanvrage om steun bij aankoop van mest. Waarschijnlijk zal de gemeente de belangrijke groep tuinders in de zen weer ter wille zijn. Binnenkort zullen eenige propaganda-avonden worden gehouden tot welker bezoek werd aangespoord. Namens vele leden bracht de heer W. Bol dank voor den extra-steun, die verleend was op de aardbeien. De voorzitter zeide, dat een groot deel van dit succes was te danken aan den heer Jac. P. Nijssen, die in laatste instan tie den Minister overtuigde, dat deze steun noodig was. Na dank gezegd te hebben voor de groote opkomst sloot de voorzitter met gebed. straat en in het Noordeinde op voor een korte marsch door de stad. Rijen dik stond het publiek langs den kant van den weg geschaard om den fleurigen stoet gade te slaan. Op het binnenhof werd onder de tonen van de postharmonie, die ook gedurende den op tocht onafgebroken gespeeld had, rondge- marcheerd tot allle deelnemers daar ver zameld waren. De ouders van de schoolkinde ren die in den optocht meeliepen, waren daar eveneens samengekomen, om hun kroost weer op veilige wijze naar huis te begeleiden. Alvorens echter ieder weer zijns weegs ging, hield generaal Wagner een korte toespraak tot de aanwezigen. Hij zegde, als voorzitter van het comité tot luisterrijke viering, ieder, die meegewerkt had aan de vaandelhulde, dank. Namens het prinselijk bruidspaar en namens de Koningin bracht spr. dank over aan allen, die aan de hulde hebben deelgenomen. Spr. deelde nog mede, dat de koninklijke familie door de hulde diep ontroerd was. Vreugdevuur ontstoken. Zaterdagmiddag heeft het vorstelijk bruids paar een bezoek gebracht aan het Juliana- monument, waarop Prins Bernhard het vreug devuur, dat deze dagen op het monument zal branden, heeft ontstoken. Duizenden hadden zich in verband hier mede rond het monument verzameld, die de Prinses en den Prins bij hun aankomst luide toejuichten. Nadat bloemen waren aangebo den en verschillende aanwezigen waren voor gesteld, heeft ir. Bongaerts, die een toespraak hield en tenslotte Prins Bernhard met de vol gende woorden uitnoodigde het vuur te ont steken; „Doorluchtige Hoogheid, alom zal er vreugde zijn, doch de Bezuidenhoutwijk is er van over tuigd dat die vreugde haar hoogtepunt heeft in uw eigen hart. Daarom veroorloove u mij U uit te noodigen met eigen hand het sym bool dier vreugde te ontsteken. Mag ik U daartoe een feestelijk brandenden fakkel overhandigen." Na deze woorden reikte ir. Bongaerts Prins Bernhard, die naar voren was getreden, een brandenden fakkel over, die bevestigd was aan een langen, met groen omwikkelden staaf, in het midden waarvan met rood-wit-blauw en oranje-lint een bouquet witte bloemben was bevestigd. Terwijl de muziek uit de Valerius' Gedenck- klanck het oude „Wilt heden nu treden" in zette, plofte de vlam in den lichtbak boven het monument aan en verlichtte de hoog op laaiende gloed de omgeving, die reeds in de schemering van den vallenden avond was ge huld. Een luid gejubel klonk uit de menigte en met enkele woorden dankte Prins Bernhard den heer Bongaerts voor de uitgesproken ge- lukwenschen. Nadat van de leden van het comité was afscheid genomen, namen Prins en Prinses en de leden van het gevolg in de auto's plaats voor den terugtocht. Door de Juliana van Stolberglaan, Laan v. Nieuw-Oost-Indië en over het Bezuidenhout reden Prinses Juliana en Prins Bernhard naar het paleis terug, waar dezelfde schare, die het vorstelijk paar bij het uitrijden bejubelde, aan wezig was. Onder vreugdevol geroep reed de auto van de Prinses voor het paleis. Op het bordes dankte het paar nog om dan achter de glazen deuren uit het gezicht te verdwijnen. Even later waren Prinses Juliana en Prins Bernhard nog voor een venster van de eerste verdieping zichtbaar, hetgeen tot nieuwe juichkreten aanleiding gaf. Langzamerhand keerde de rust voor het paleis terug, voorzoover daar in deze dagen sprake van kan zijn. Enorme menigte 's avonds op de been. Men sprak op Prinsjesdag dit jaar van een drukte zooals zelden in Den Haag was ge weest. Een half millioen menschen zouden er dien dag geweest zijn. Het cijfer is moei lijk te controleeren, maar tegengesproken is het niet. Onze indruk was en de hoofdcommissaris van politie bevestigde het, dat het Zaterdag avond drukker was dan op den derden Dins dag van dit jaar. In de binnenstad bewoog zich een compacte menschenmenigte voetje voor voetje door de hel verlichte en bont versierde straten. Er was haast geen doorko men aan en de politie zorgde voor zoover mogelijk voor één richting verkeer. Het rijdend verkeer was tot het strikt noodzakelijke beperkt. Alleen doktoren, leve ranciers en anderen, die konden bewijz u, dat zij de stad per voertuig in moesten, werden doorgelaten. Voor het paleis Noordeinde was het in het begin van den avond een dusdanig gedrang, dat de politie genoodzaakt was, met behulp van touwen een afzetting te maken ter voor koming van ongevallen. Dank zij dezen maatregel in het belang van de openbare orde zijn er voor zoover onze informaties strekten geen ongelukken van eenlg be lang voorgekomen. Wel viel er af en toe iemand flauw of werd onder den voet geloo- pen, maar de eerste hulp, kon steeds door plaatselijke behandeling Ihet euvel herstel len. Deze afzetting was ook noodig om een 200- tal leden der vrouwelijke studentenvereeni- ging uit Leiden door te laten voor het bren gen van een serenade aan de Prinses, oud lid dezer vereeniging. Deze hulde vond tegen half elf op het voorplein van het paleis plaats. Voorafge gaan door het Leidsch harmoniegezelschap „De Post", onder het spelen van de Lippe- Detmoldmarsch, marcheerden de leden van de V.V.S.L., die met autobussen uit Leiden waren gekomen, uit de Oranjestraat naar het Paleis. Het Wilhelmus en Ihet Lippische volkslied werden gespeeld en de meisjes zon gen het jonge paar, dat voor een der vensters van den linkervleugel verscheen, het „Io Vivat" en het clublied toe. Op het bordes ontvingen Mr. J. C. baron Baud, kamerheer van de Prinses en jhr. ir. Röell, 's Prinses waarnemend secretaris het bestuur der vereeniging, dat geruimen tijd ten Paleize heeft vertoefd en door de Prinses en den Prins is ontvangen. Het Leidsche Studentencorps nam wegens den corpsrouw, aangenomen in verband met het overlijden van een der corpsleden, geen deel aan de serenade. Hartelijk wuivend met haar fakkels ver trokken de meisjes tegen elven. Het bleef ook hierna nog heel lang druk in de stad. De verlichting aan den bruidsweg was vanavond voor het eerst aan en trok na tuurlijk zeer de aandacht. „Uit het leven der Oranjes". Voor een uitverkocht huis is Zaterdagavond in den Koninklijken schouwburg te 's-Gra venhage de gala-première gegaan van het door Ben van Eijsselstein geschreven histo rische spel ,,Uit het leven der Oranjes", onder auspiciën van het Nationaal Jongeren Ver bond opgevoerd door het Vereenigd Rotter- damsch Hofstadtooneel onder leiding van Cor van der Lugt Melsert. Ben van Eijsselstein heeft kans gezien in zes boeiende tafereelen te toonen, wat de verschillende Prinsen van Oranje voor Neder land en voor het Nederlandsche volk hebben beteekend. Hij bracht ons in 1572 voor den Briel, in 1574 bij het ontzet van Lei den. Hij toonde ons in 1580 de sterfscène van Juliana van Stolberg op den Dillenburg, in 1590 de geschiedenis van het turfschip van Breda. Bijna een eeuw overslaand zagen wij in 1688 het vertrek van Prins Willem III naar Engeland, waar hij koning-stadhouder zou worden, en tenslotte in twee kleurige tafe reelen voerde hij ons naar Scheveningen kort voor het vertrek der Franschen en maakte hij ons in de slotscène getuige van den terugkeer van den Prins van Oranje in 1813. In Holland staat een huis. In den Amsterdamschen Stadsschouw burg ging Zaterdagavond een galavoorstel ling van „In Holland staat een Huis", een spel, door M. Nijhoff en Antoon van Duin kerken geschreven. Er was veel belangstelling voor deze opvoe ring van de Amsterdamsche tooneelvereeni- ging. In het eerste deel van het stuk, dat door M. Nijhoff is geschreven, groeiden de jeugd herinneringen uit tot elementen van ons volkskarakter en doen de prinses (Charlotte Kohier) tot bewuste toewijding besluiten. Dit gedeelte, subtiel van toon en gedachte, oogst te dankbaar applaus van het publiek. In 't tweede deel, het feest, geschreven door Antoon van Duinkerken, hadden de spelers een meer direct contact met gene zijde van het voetlicht, waartoe de lossere volksche toon het zijne bijdroeg. De „geest van het goede" (Frits van Dijk) wint zijn weddenschap van den „geest van het kwade" (Dick van Veen), wanneer het volk als apotheose een rondedans doet om het „Huis in Holland". Bij eenige passages, waarin het vertrouwen van ons volk in eigen kracht en in leiding van Oranje werd utgesproken, betoonde het publiek met open doekjes zijn bijval. De décors van P. Koek oogstten bij den aanvang van het tweede gedeelte een afzonderlijk applaus. Paul Huf declameerde na het slot het vol ledige Wilhelmus, dat staande werd aange hoord, waarna het zingen van het eerste cou plet de voorstelling besloot. Groote belangstelling tijdens de receptie. Het Doopsgezind Gemengd Zangkoor heeft Zaterdagmiddag het vijftienjarig bestaan of ficieel herdacht. In de kerkekamer van het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente hield het bestuur, in tegenwoordigheid van den eere voorzitter Ds. J. D. van Calcar en den heer H. van Dijk, dirigent van het koor, een receptie, die talrijken vrienden van het koor, benevens tal van zustervereenigingen een welkome ge legenheid bood te getuigen van de meest har telijke waardeering. Deze sympathieke gevoe lens uitten zich, behalve in vriendelijke toe spraken, ook in een heele reeks schriftelijke gelukwenschen of werden „met bloemen ge zegd". De voorzitter van het jubileerende koor, de heer Jb. Bakker verheugde zich over al deze hartelijke belangstelling, waaruit mocht blij ken, dat de vereeniging, ondanks het feit, dat zij strikt genomen in de eerste plaats een kerk koor is, ook bij haar zuster-organisaties goed staat aangeschreven. Spr. verdiepte zich ver volgens in de historie en gaf een overzicht van den ontwikkelingsgang van het koor. Van de zeer fraaie bekroningen, die het Doopsgezind Zangkoor op verschillende con coursen verwierf, herinnerde de voorzitter met groote w».ardeering aan de medaille van H. M. de Koningin-Moeder, die de vereeniging ten deel viel en die voor het koor een des te groo- ter waarde heeft, omdat het de laatste was, die Koningin Emma voor dit doel beschikbaar stelde. Daarna heeft de voorzitter woorden van dank gesproken tot den kerkeraad, die het koor altijd krachtigen financiëelen en moree- len steun verleende. Bijzonderen dank bracht spr. ook aan den directeur, den heer H. van Dijk, wien geen moeite te veel was, wanneer het de belangen van het koor gold. Op hoogen prijs stelde spr. de aanwezigheid van mevr. A. A. van HattumDekker, die niet alleen als donatrice financiëelen steun ver leent, maar die bovendien door het bijwonen van de concerten haar belangstelling toont in de verrichtingen van het koor. In zijn dankwoord betrok de voorzitter ook alle overige donateurs en tenslotte ook de zus tervereenigingen, met wie steeds hartelijke be trekkingen worden onderhouden. Spr. eindigde zijn toespraak met het uit spreken van den wensch, dat het koor nog vele jaren in de gelegenheid zou mogen zijn de godsdienstoefeningen in de kerk op te luisteren. Schriftelijke gelukwenschen waren ingeko men van de Kennemer Orkest Vereeniging, de commissie voor Doopsgezinde gemeenteda- gen, de Beverwijksche Harmoniekapel, de Christelijke Gemengde Zangvereeniging „Vox Humana", het dubbel mannenkwartet „De Vereenigde Zangers" en de Geheelonthouders Zangvereeniging D. O. V. De Beverwij ksceh Harmoniekapel had bloemen gezonden. Namens het kerkbestuur sprak de heer W. Rensenbrink woorden van gelukwensch. Spr. hoopte, dat het koor, onder eminente leiding van den heer H. van Dijk, op den ingeslagen weg zou'blij ven voortgaan in het belang van de Doopsgezinde Gemeente. Als jubilieumsge- schenk overhandigde spr. een enveloppe met geldelijken inhoud. Achtereenvolgens voerden nog het woord een afgevaardigde van het Mannenkoor „De Een dracht" te Velsen en de heeren J. Vel voor de Harmoniekapel „De Eendracht" te Velsen, A. Hopman namens het Beverwijksch Gemengd Koor, L. Blaauw voor het Mannenkoor „Zang- lust", mevr. Kruijt uit naam van het Christe lijk Gemengd Koor „De Lof stem" en de heer Middelbeek voor de af deeling Beverwijk van den Vrijzinnig Christelijken Jongerenbond. Allen wezen op de vriendschappelijke betrek kingen, die met het jubileerende koor worden onderhhouden en gewaagden van de medewer king, die steeds zoo bereidwillig door het Doopsgezind Koor wordt verleend, waar en wanneer deze noodig is. Nagenoeg alle afgevaardigden boden bloe men aan. De Harmoniekapel „De Eendracht" gaf een bedrag in geld voor het aankoopen van een muziekstuk. Uit de leden was een commissie gevormd, die bij monde van den heer Jac. Groot Jr., een fraaie muziekkast aanbood, een geschenk, waarmede de voorzitter zeer ingenomen was. De heer Bakker dankte allen voor de vrien delijke woorden en voor de stoffelijke blijken var. waardeering. De eere-voorzitter, Ds. J. D. van Calcar voerde vervolgens het woord. „Er is", zoo zei de eere-voorzitter, „bij het koor maar weinig noodig of de stop vliegt er af en het is feest. Maar dat is te beschouwen als een teeken, dat het gaat, zooals het moet. Men viert nu een maal geen feest, als daarvoor geen reden is. Als men den groei en het succes van het Doopsgezind Zangkoor nagaat, dan mag er ook feest worden gevierd." Spr. hoopte, dat de goede geest vele jaren lang bij het koor zou mogen blijven voortbe staan. De voorzitter van het koor sprak hierna het slotwoord, waarbij hij allen, die het koor in den loop der jaren moreel en financieel steun den, dankte. Hij vestigde tenslotte nog de aandacht op het jubileumconcert van a.s. Dinsdag, waar voor nog slechts enkele kaarten beschikbaar zijn. INVOER GASAARDE. Het Nederlandsche motorschip Spes Salutis is hier van Londen aangekomen met een la ding gasaarde voor de N.V. Chemica. Een Wintersportroman. van PETER KRAYENBÜHL. 4) (Nadruk verboden.) Petra verbergt haar teleurstelling niet. Drei gend trekt zich weer een rimpel in haar voor hoofd, recht boven haar zwart-bruine wip neus. Als zij eindelijk de massage voortzet, doet ze dat met verdubbelde kracht. En het gelukt haar werkelijk Dieter een kik te laten ge- V'Gïl. Au! schreeuwt hij plotseling, zich daar bij tot Petra wendend. Dat is menschenvleesch, wat je daar te pakken hebt en geen ossenhuid. Voorloopig is het genoeg Aan het spit roosteren moesten ze zoo iemand zei Petra droog, terwijl ze langzaam opstaat. - Zoo van boven zie je er anders niet bepaald als een professional uit. Kan je je niet op een fatsoenlijker manier door de wereld slaan? Om die paar ski- en zwemlessen ben ik xiog lang geen professional, protesteert Dieter. ONDERHOUD VAN DE GEMEENTE GEBOUWEN. Voor het verrichten van de gewone onder houdswerken aan de gemeentelijke eigendom men gedurende het jaar 1937 hebben B. en W. na loting aangewezen: Voorschilderwerk Gebr. Goedhart; lood- en zinkwerken H. Broekkamp; timmer- en met selwerk J. H. Langendijk; stucadoorswerk firma wed. Hienkens; smidswerk firma Ste vens. Wijk aan z'ee: schilderwerk J. Heusdens; timmer- en metselwerk A. Couzijn; stucadoors werk M. Kleyn; lood en smidswehk J. J. Bo- dewes. DE VEILINGOMZETTEN. Blijkens het verslag van de Provinciale Com missie uit de veilingen in Noord-Holland wa ren de omzetcijfers van de Beverwijksche vei lingen over het tijdvak van 1 Januari tot 1 Augustus 1936: Vereenigde Veilingen f 500.528. (In 1935 f 544.200); B.E.T.-veiling f 371.742. (In 1935: f 395.917) in totaal f 872.270. (In 1935: f 940.118). De omzet van alle Noordhollandsche veilin gen was in de eerste zeven maanden van dit jaar f 5.740.413 tegen f 5.517.626 in hetzelfde tijdvak van 1935. KERSTFEEST VOOR DE ZONDAGSSCHOOL. De Hervormde Zondagsschool, gevestigd in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Populierenlaan, zal op den Tweeden Kerstdag het Kerstfeest vieren. De leiding berust bij Ds. J. A. L. Hooy. GEHEELONTHOUDING. De plaatselijke afdeeling van den A.N.G.O.B. had Zondagavond in „De Weyman" haar jaar- lijkschen feestavond georganiseerd, waarvoor de belangstelling niet zoo groot was, als we wel eens eerder hebben meegemaakt. Op dezen avond ontbrak als leider de man, die a.h.w. den ziel van de afdeeling kan ge noemd worden, de heer Kaspers. Na het openingswoord van den plaatsver vangend voorzitter, volgde de onthulling van de afdeelingsvlag door den heer Van Eijkeren uit Haarlem. Deze nam de hem geboden gelegenheid te baat, om propaganda te maken voor den drankstrijd in 't algemeen en voor de manier, waarop de A.N.G.O.B. haar voert in 't bijzon der: voortkomende uit het hart. In de 35 jaren, die spr. meeloopt ln de beweging, is het drankgebruik sterk gedaald. Men schrijft dit wel eens toe aan de beoefe ning van voetbal, hockey enz. en ongetwijfeld heeft de sport haar goeden invloed uitge oefend. Maar vergeten we niet, dat de kiem van de drankbestrijding in ons land gelegd is door pioniers als Goeman Borgesius, Henri Zeeman en zoovele anderen. Hierna ging spreker tot onthulling van de vlag over. Ze is eenvoudig, aldus spr. maar in onze Blauwe Week zal ze met de andere vlag gen en vaandels meehelpen om indruk te maken op de menschen, die nu nog aan den kcint sfcSL3.il.. „A.N.G.O.B.", zoo eindigde spr., „zal eenmaal beteekenen: ,AHe nathalzen gehoorzamen onze beginselen". Hierna volgde het optreden van de mond orgelclub, die eerst de samenzang begeleidde, en daarna o.a. tweestemmig „Gondellied", „De redders", „Het Roosje" en den „Bak-marsch" ten gehoore bracht. De afdeeling genoot voorts de medewerking van de jeugdgroep „Zonnebloem" uit Krom menie, die een „bont-programma" afwerkte: zang, dans, tableaux (Levensvreugd en Levensvreugd) en tooneelstukjes. Vooral de tooneelschets „Van Bus en Dam", gesproken in Zaansch dialect viel buitengewoon in den SlïldrSfk Dan voerde de jeugdclub uit Santpoort nog een tooneelstukje op en zorgde het duo Hesmerg uit Haarlem voor een prettige muzi kaal afwisseling. SANTPOORT—D.H.L. 2—4). Het begin was sensationeel, want van den aftrap af scoorde de thuisclub (1—0). Vijf minuten later was de stand echter gelijk. De wedstrijd blijft gelijk op en neer gaan, doch de D.HL.-doelman krijgt het meeste werk, wat hij keurig doet. Toch moet zoo wel hij als de Santpoort-doelman voor de rust nog eenmaal visschen. Rust 22. Na de rust scoorde D.H1. nog tweemaal, zoodat de Delftenaren met 4—2 wonnen. LAND EN TUINBOUW. De afdeeling Driehuis-Velsen van dezen Bond hield een ledenvergadering in ,,'t Huis te Velsen". De heer Heeremans verwelkomde de talrijke aanwezigen en wees op het doel de zer vergadering, n.l. een besluit te nemen welke houding aan te nemen is bij de verandering, die valt waar te nemen bij de uitvoering der crisiswetten. Deze kentering is, aldus spr. als een gevolg te beschouwen van het werk der commissie Van Loon. De nieuwe regeling voor den melk handel gaat binnenkort in werking en ook de tuinbouw zal een andere regeling krijgen Grootendeels zal het werk nu door de organi saties moeten geschieden, waardoor meer ar beid van de besturen wordt geëischt. Een al lereerste eisch is, dat een ieder zich organi seert; zonder lidmaatschap der organisatie is men gedoemd als boer of tuinder te verdwijnen. Zaak is het nu aldus spr., alle boeren en tuin ders te organiseeren, en vooral de katholieken in den L. T. B. Vervolgens ging de voorzitter over tot de Ik verlang niet als zoodanig beschouwd te worden! Hij is ernstig boos. Bolllman heft den kop op en kijkt hem wantrouwend aan Tot dusver ben je goed voor me ge weest Petra, maar daarom behoef je nu niet zoo uit de hoogte te doen Bollman onderbreekt zijn verwijt, legt de zware kop op zijn knie en er ligt zoowaar iets van verstandhouding in de trouwe honden ooien. Ik zou het ook wat graag zoo goed wil len hebben als jij. 't Lijkt me lang niet on aardig zoo'n huisje te hebben.en zoo'n prachtbeest van een hondMaar waar zou ik van rond moeten komen? Ik zie geen kans van den wind te leven en van sneeuw, alleen raak je ook niet verzadigd. Wat voer jij eigenlijk uit? Waarvan leef je? Petra staart den man tegenover haar een oogenblik stom verbaasd aan. Dan treedt ze echter op hem toe en terwijl ze hem geen moment uit het oog verliest, zegt ze, na drukkelijk op elk woord den klemtoon leg gend: Dat gaat jou totaal niets aan Zeer juist opgemerkt, antwoord de ge prikkelde Dieter. Maar toch wil ik het we ten. Je hebt natuurlijk geld op de bank of zoo. Je zegt dat op een toon. alsof het een misdaad wasHier, Bolles! Och nee, geld hebben is op zichzelf geen schande, maar voor je mij m'n handel wijze verwijt, dien je toch eerst met je zelf in het reine te zijn Petra stookt het vuur in de haard wat op en werpt er een nieuw houtblok in. De vlammen geven haar gelaat een goudachtige kleur Je opmerkingen lijken me nogal brutaal. Ik weet niet of ik mij dat alles maar kan laten welgevallen O, jaJe moet niet vergeten, dat ik leeraar ben. Ik ben dus vrij om jou te be- leeraren. Je wordt gemist in Hotel Kaiserhof Dat interesseert me op 't oogenblik niet in het minst. Je schijnt hier zoo'n beetje je eigen baas te zijn en je aan niemand te sto renJe hebt de wereld als het ware aan je voeten2000 meter lager, van Kaiserhof af gerekendMaar die weelde kan je je toch alleen veroorloven, omdat anderen voor je werken Je schijnt ze niet allemaal bij elkaar te hebben Of ben je alleen maar jaloersch? Jaloersch? Ja, dat klopt. Maar m'n verstand laat niets te wenschen over. Wat ik zeg, is volkomen juist. Anderen werken voor jou. Jij laat hen door jouw geld voor je wer ken, of dacht je misschien dat het geld rente geeft, zooals een cactus stekels? Tenslotte is daar niets tegen in te brengen Het ver wondert me alleen maar dat jou juist dat bevrediging schenkt. Dat anderen voor je wer ken en jij van de rente leeft, is ongetwijfeld een bewijs van voornaamheidMaar van zelfsprekend is het allerminst! Zie zoo en nu mag je me er uitgooien. Dieter is klaar met zijn les Als je rooken wilt....? Daar aan dien balk hangen pijpen. En hier is tabak Petra laat niet merken hoe Dieter's woorden juist nu bijzonderen indruk op haar hebben gemaakt. Zij slaat een paar eieren stuk op den rand van en pan met spek. Dank je, ik heb m'n eigen gereedschap, zegt Dieter, terwijl hij uit een rugzak een doorgerookte houten pijp en 'n tabakszak op diept. Een oogenblik heerscht een wat pijnlijk zwijgen, zwaar als de rookwolken uit Dieter's pijp. Hij zelf staat aan het venster dat op de Rotornal uitziet. De zon daalt lager aan den wolkenloozen hemel en zet de top in een purpereren gloed. De Annenfluh hult zich in een nevelsluier; diep onder hem ligt het bosch, zwart en somber. Ik moet naar Kaiserhof om mij te mel den en m'n kwartier te betrekken. Daar kan Bollman voor zorgen. Met dien gekwetsten schouder is het beter, dat je hier blijft tot morgen Petra vindt ergens een gekreukt stuk pak papier. Zij strijkt het. glad en met een groot timmermanspotlood schrijft zij er de volgende boodschap op: „Ik heb den skileeraar gevonden. Hij be vindt zich, licht gewond in mijn hut. Morgen vroeg komt hij beneden Petra". Is dat niet wat onvoorzichtig....? waagt Dieter op te merken. Hoe zoo.Is meneer misschien bang voor z'n reputatie? Niet zoozeer voor de mijne dan wel Nou dan. Wees dus zoo vriendelijk je aan de regels van het huis te onderwerpen en zwijg. Hierboven wordt namelijk veelal gezwe genbeslist Petra. Daarna vouwt ze het papier op, steekt het den St. Bernhard tusschen den halsband en stuurt het dier met een kort bevel naar Ho tel Kaiserhof in het dal.. Daar stuit de welbekende, zij het ook zeld zame bode reeds bij de deur op meneer Hoh- rain die het epistel eenigszins verlegen door geeft naar de tafel van baron Girsholm. Alle pogingen van de geestdriftige gasten om den dapperen Bollman tot naderbij komen en zelfs tot blijven te bewegen, worden door dezen brommend afgeslagen,; onverwijld aan vaard hij, tevergeefs nageroepen door de gasten, den terugtocht Petra en Dieter eten tezamen uit één pan- hij bemerkt niet, dat het grootste deel van dè eieren met spek in zijn hongerige maag ver dwijnt. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5